Във вътрешните органи на заека паразитират различни безгръбначни,сред които най-известни са паразитните червеи. При зайците се срещат повече от десет различни хелминти.Тези паразити поразяват много вътрешни органи и тъкани на заека (сърце, бъбреци,черен дроб, черва,мозък,кости,мускули и т.н.).Огромното мнозинство заболявания предизвикани от хелминти протичат хронично без проява на особени клинични признаци,но те намаляват производителността на зайците.
Има заболявания, които могат да придобият и остра форма и да предизвикат смъртта на животното. Най-ярко се проявяват заболяванията предизвикани от малките кръгли червеи- заешка острица, паразитираща в дебелото черво.Зайците се заразяват с тези хелминти когато поглъщат зрелите яйца заедно с храната или водата. В стомаха от яйцата излизат инвазивни ларви и заедно с храната преминават в дебелото черво където след 2- 3 седмици достигат полова зрелост.Обикновено излизащите от дебелото черво острици преди снасяне на яйцата пълзят по кожата близо до ануса и предизвикват силен сърбеж.Зайците поради сърбежа около ануса се трият в стената,пода,заемат седящо положение. Появяват се рани от разчесването,често сърбежа е съпроводен от диария,или твърди изпражнения с бяла или зеленикава слуз.
Зайците слабеят,повечето хелминти в периода на развитие преминават през няколко стадия.На определен етап те могат да се развият в организма на всяко животно,а паразитират и се размножават в друго животно.
Диагнозата може да се постави само от ветеринарен лекар,за това при първи признаци на заболяване трябва да се обръщате към него,за да назначи лечение.
При поява на хелминти трябва да се проведе обезпаразитяване на зайците над 3 месечна възраст (ако се отглеждат повече зайци на едно място).
В продължение на 5 дни след обезпаразитяването внимателно почистете фекалиите и дезинфекцирайте пода на клетката.
Не давайте на заека трева, косена при блата.Такава трева се изсушава и се използва за сено не по-рано от 6 месеца след прибиране.
При зайците и мишките има хелминти на червата и стомаха.
Симптоми: разрошена козина , депресия,диария или запек, загуба на апетит,но често заразяването с глисти протича безсимптомно и не винаги се откриват лабораторно.
Заразяването освен чрез храната ,водата може да се получи и от други животни и бълхи.
Лечение и профилактика:
За лечение и профилактика се използват широкоспектърни препарати предназначени за гризачи.
Тези препарати се дават смесени с малко храна или вода , СТРОГО СПОРЕД ТЕГЛОТО НА ЖИВОТНОТО.
Не се препоръчва даването на захарни продукти (захар, сладки кубчета).
Профилактично препаратите се дават най-малко два пъти годишно:
1. Пролетта - преход от сено на трева.
2. Есента - преход от трева към сено.
МОЛЯ, СТРОГО СЪБЛЮДАВАЙТЕ ИНСТРУКЦИИТЕ НА ОПАКОВКАТА.
ЗАПОМНЕТЕ,ЧЕ ПРОТИВОГЛИСТНИТЕ ПРЕПАРАТИ ЗА ЗАЙЦИ И ГРИЗАЧИ СЕ ДАВАТ 2-3 ДНИ ПОДРЕД - ТОВА Е СВЪРЗАНО С ДЪЛЖИНАТА НА ЧЕРВАТА И ПОСТОЯННОТО НАЛИЧИЕ НА ХРАНА В ТЯХ.
Съществуват два вида обезпаразитяване, лечебно и профилактично. Лечебно се провежда при възникване на заболявания. При профилактичното обезпаразитяване препаратите се назначават не само при болните животни, но едновременно и на всички останали, отглеждани с болните.
Профилактично обезпаразитяване е желателно да се провежда през първите две седмици след закупуване на заека, след контакт с други животни, които се подозират за носителство на глисти, и 10-20 дни преди ваксинация.
Препаратите за кучета и котки не са подходящи за зайците, те са изключително токсични за тях.
Първичната обработка се провежда двукратно, с интервал 10 дни. След това еднократна обработка се провежда веднъж на 6 месеца- ако заека се отглежда в жилището или веднъж на 3-4 месеца, ако заека контактува с външна среда (през лятото живее на вилата, получава храна събрана в гората, на полето и т.н.).
Първичното обезпаразитяване трябва да се провежда 10-14 дни след закупуване на животното, след адаптирането му към новите условия.
За малките зайчета препоръчителната минимална телесна маса е 300 гр, възраст от 1,5 месеца.
Предварително трябва да се проведе преглед на животното, да се уверите, че е клинично здраво, има изразена активност, наличие на апетит.
Обезпаразитяване е опасно да се провежда на бременните женски, болните животни, на млади животни (по-млади от 1-1,5 месеца).
http://dkrolik.ru/
http://rabbit-rodent.ucoz.ru/
http://rodentovet.ru/
превод:meri