Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Гарга - към хората, които искат да имат такава птица

Гарга - към хората, които искат да имат такава птица

Мнениеот mima_samardjieva » Съб Апр 23, 2011 3:07 pm

“Продавам гарга" "Търся гарга"

Ако и Вие, като мен сте решили, че искате гарга, моля прочетете историята ми.
За гаргите заех, че изключително интелигентни, красиви и забавни птици, които дори могат да се научат да говорят.

И така реших, че искам гарга! Разгледах обявите в интернет и видях, че доста хора, като мен, си търсят гарга. Казах на повечето ми приятели и познати, ако намерят такава птичка да ми кажат и не след дълго ми подариха такава. Разбрах, че е намерена паднала от гнездото до някакви скали (Изрично бях казала, че не искам птица, която някой може да е откраднал от гнездо). И така аз бях доволна, че „спасявам" тази падала от гнездото птичка.

Грижих се много добре за птичето, осигурих му постоянна температура и дебел слой от слама под него и дори го завивах за всеки случай. Планирах, като порасне и може да лети да го пусна на свобода, защото мястото на тези птици е в природата! От информацията, която бях събрала знаех, че те успяват да се върнат природата и да се адаптират, но и също така, че се привързват към човека, който ги е гледал и се връщат да го навестяват, когато решат.

Може би тук е момента да спомена, за всички, които искат гарга, че този тип животинки въобще не са подходящи за стая, защото миришат изключително силно! Освен това са и доста шумни. Бебето гарга е направо страшно – изглежда, като бройлерите в магазините (без пера) само, че със сив цвят на кожата и с огромен клюн, който постоянно е отворен и търси храна и грачи доста силно. Краката му са изключително дълги и не може да се изправи на тях, като те стоят в страни от тялото му. Макар, че беше бебе моето птиче тежеше 540 гр.

След няколко дни в които почти не се отделих от кашончето му, се оказа, че птичката изведнъж спря да грачи?!?! Заведох го веднага на ветеринар и д-ра каза, че гарджето има респираторен проблем и изписа антибиотик. После по препоръка на Зелени Балкани добавихме и витамини.

Не посмях да изпратя птичката с автобус до Стара Загора, където се намира клиниката на Зелени балкани, защото по това време имаше сняг и беше много студено. Не исках тя да пътува в някой студен и раздрънкам автобус и да се разболее още повече. А и освен това първия ден се влоши толкова, че дори не знаех дали ще изкара нощта.
Чак на 3-тия ден се стабилизира малко и изпратих птичката добре завита с вълнена завивка и шише с топла вода до нея към Зелени Балкани. Но за съжаление гаргата не оцеля.

След аутопсията, която и е била направена се е оказало, че гарджето е имало някаква стара травма на крака, и там е течал някакъв възпалителен процес, който явно е увредил целия организъм и го е отслабил също, така защитните сили на организма са намалели и от там се е развила пневмонията.
.
И понеже съм сигурна при какви условия беше гледана в къщи и как постоянно и следях температурата и храната да му е топличка и всичко останало, се запитах как може да се е разболяло и още повече как може да си е ударило крака (защото птичката не можеше да се изправя на крачетата си, камо ли да си нарани сама крака).
...оказа се, че подарената ми гарга всъщност не е била намерена, а купена от човек, който е твърдял, че отглежда 2 двойки гарги и всяка година продавал потомството им. Проведох и собствено разследване, свързах се с този човек, който когато е продал моята гарга е казал, че има само 4 бебета, а сега на мен ми предлагаше други бебе гарги, които ги крадели от гнезда в Сърбия?!?!?!? Шокиращо е, че някой може да направи нещо толкова лошо, като да открадне бебетата на дива птица ... естествено веднага казах на човека, че не проявявам никакъв интерес към крадени птици.

По-късно същия човек се свърза с мен и ми каза, че имал един приятел, който също отглеждал една двойка гарги ..., а истината е, че ако някой в мрежата Ви предложи гарга в 99% от случаите тази птичка е откраднат от гнездо. А е толкова тъжно тези невероятни птици да остават без потомство, заради факта, е някой е решил, че иска такава птичка (между другото те мътят само веднъж в годината и крадейки бебетата им ги лишаваме от потомство за цяла година).

Истината е, че ако някой Ви предлага гарга в 99% от случаите бебе птичката е открадната от гнездо. Пиша цялата тази история, за да не поощряваме кражбата на тези удивителни птици. Шанса им за оцеляване извън гнездото не е много голям. Предполагам, че причината моята гарга да има травма на крака и да развия пневмония е, че може да е била изпусната или натисната докато са се катерили по някое дърво или скала! Най-вероятно човека не си е направил труда да я сложи на топло място веднага, за да може това голо птиче да не изстине, защото щом можеш да вземеш бебе от гнездото на майка му, което дори няма перца по него, то едва ли този човек се е интересувал много, много дали птичката ще е добре!

Преди аз да реша, че искам гарга не се бях замислила от къде се доставят тези птички. Съжалявам, че не се бях поинтересувала по-добре какъв е начина за тяхното придобиване. Затова, ако обичате гаргите не ги купувайте и не пишете обяви в нет-а, защото търсенето ражда предлагане ... по точно крадци, които крадат бебетата на гаргите. Вместо това помислете и, ако наистина обичате тези птички ги оставете в природата, където им е мястото!
mima_samardjieva
Животинче с въпрос

Re: Гарга - към хората, които искат да имат такава птица

Мнениеот Koset0 » Съб Апр 23, 2011 3:32 pm

Добра тема, но има и такива, които гледат изоставените или паднали пилета. Аз също съм от тях и ми е много приятно да спасявам пилетата.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот mima_samardjieva » Съб Апр 23, 2011 3:54 pm

Поздравления! Страхотно е, че спасяваш животинки! Аз също каквото намеря го нося в къщи и се грижа за него. Написах темата, защото за съжаление има и много хора, за които кражбата на бебе птичка не значи нищо. Дано темата да достигне до повече хора. А също така видях, че и в този форум има хора, които търсят гарги, а и други пак диви птички и си мисля, че дори и да повлияя на решението на един човек да не иска такава птица, то това ще е една спасена гарга или друг див вид!
mima_samardjieva
Животинче с въпрос

Мнениеот благавест » Чет Май 19, 2011 6:31 pm

здравейте, днес намерихме под една кола бебе гарга, но не много малко. За съжаление не зная почти нищо за тези птици.
Засега е в кошче на терасата и го храним с червейчета. Веднага повикахме ветеринар, според него ще излети до две седмици.
А до тогава търся съвет как да го гледаме ?
благавест
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Май 19, 2011 7:32 pm

И аз гледам в момента за 2 година! Давай разкиснати гранули за котки, такива меки ги давам аз. Може плодове, варено яйце пробвайте кое ще му хареса. Червеи може, но не прекаляваите. Давайте разнообразна храна. Пилешко месо сурово на малки парченца малко намокрена за да го преглъща по- добре. Котешката храна абсорбира доста вода и внимавайте да не го обезводните! Давайте му вода или с копкомер и човката, но за да не влезе в трахеята може капка по капка в ноздрите. това е горе долу : )
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот благавест » Пет Май 20, 2011 3:52 pm

Благодаря за съвета. Да попитам и за още нещо. Сега, като е по-спокойна,забелязах, че не си отваря стъпалата и пръстите са свити на топка. Въобще не може да ходи на тях, а се клатушка, като се мести. Дали има в София специализиран кабинет за такива животинки, защото този ветеринар,който идва у нас дори не забеляза този проблем /за съжаление /.
благавест
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Май 20, 2011 5:54 pm

Свържете се с тези хора:

БЪЛГАРСКО ДРУЖЕСТВО ЗА ЗАЩИТА НА ПТИЦИТЕ
http://www.bspb.org/

ЗЕЛЕНИ БАЛКАНИ
http://www.greenbalkans.org/

СПАСИТЕЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ДИВИ ЖИВОТНИ
http://www.greenbalkans-wrbc.org/

Там ще знаят най-добре, свържете се с тях и поискайте съвет.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Пет Май 20, 2011 6:02 pm

Да знаете, че хората дават и информация при невъзможност за транспорт на животно до Стара Загора. Дават инструкции как да се отгледа да речем малкото птиче, докато стане време за пускането му!
Аватар
Koset0
Пчела майка

Назад към Намерени диви животни