Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Малки гълъбчета

Малки гълъбчета

Мнениеот cat_13 » Чет Дек 06, 2012 10:23 pm

Здравейте,
днес следобед намерих две гълъбчета. Стояха до стената на блока сгушени едно в друго и страшно премръзнали. Понеже има няколко котки, които не веднъж съм виждала да ловят гълъби реших да ги взема. Стоят в старата клетка на заека като отгоре съм я покрила с парцал за да не ги стресирам. Проблема следния - по никакъв начин не мога да ги накарам да ядат. Те очевидно са диви и ми е пределно ясно, че няма да бъде лесно, но всичко което пробвах до сега е без успех. Единственото, което имах и им предложих беше просо и малко трохи от черен хляб. Баща ми като малък е гледал гълъби и ми показа как да им отварям човките и каза че направо трябвало да пусна храната вътре и докато ги държеше едно по едно аз им дадох малко, но това беше защото той замина на село и не са хапвали нищо от днес на обяд. Баща ми ще се върне чак утре, но въпреки, че ми помага не знам до колко това е правилният начин понеже не се дърпат издават един звук подобен на ръмжене и като цяло изобщо не им харесва. Та въпроса ми е какво още мога да им давам и как точно да стане това? Предварително благодаря :ah: .
Помагай на животните ще ти помагат и те!

Всеки ден в България умират десетки животни от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!
cat_13
В глутницата

Re: Малки гълъбчета

Мнениеот cat_13 » Чет Дек 06, 2012 10:26 pm

Освен това забравих да кажа, че са малки. Човките им са мекички все още, гушките им са голи а по главата и врата имат още бебешка жълта перушинка, която не са сменили. И двете обаче имат проблеми с очичките и двете гълъбчета отварят само едното си око, другото като че ли е залепнало и не могат да го отворят. Утре ще кача снимки, но моля ви давайте съвети, защото не знам колко още ще издържат! :ay: [mood_feelings_hurt.gif]

Всеки ден в България умират десетки животни от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!
cat_13
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Пет Дек 07, 2012 8:10 am

Трябва да ги нахраниш "насила" през човчиците им с капкомер или пинсета.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Пет Дек 07, 2012 3:12 pm

А какво трябва да им давам? Защото с капкомер само вода става. С пинсета пробвах, но става много трудно и в крайна сметка не хапват почти нищо. Мъча ги по 15 минути, а от всичко което съм им дала да имат изядено най-много 3 пинсети като хората.
Второто гълъбче обаче е много зле, не се движи, линее и като диша гърдите му хъркат. Другото личи че е гладно и търси, но като го взема и се опитам да му дам тръска глава, върти се дори понякога пищи и не яде, а като го пусна си почиства перцата, оглежда се, погледът му е бистър и ако намеря начин да го накарам да яде има много много добри шансове да оцелее.

cat_13
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Пет Дек 07, 2012 3:16 pm

Звъннете на Зелени Балкани - те имат точна хранителна рецепта за спасяване на малки пиленца.

Аз мога да ви подведа.

Телефони имат в сайта им.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Дек 07, 2012 6:23 pm

Особеностите на хранене при тези птици създават трудности при храненето им.Малките гълъбчета поставят клюн в клюна на майката и тя оригва от гушата специален вид храна- кашичка, получила названието "гълъбово мляко". Според подрастването на пиленцата все по-голяма част от тази каша са семената.При всяко хранене гълъбчетата изяждат по-големи количества.За това не трябва да ги храните много често както другите пиленца. Може да се хранят 4-6 пъти на ден, в зависимост от количеството храна при всяко хранене.

Зърнените продукти и млякото са достатъчно хранителни за пиленцата. Пригответе смес от следните съставки, които трябва да давате през целия ден: твърдо сварен жълтък от яйце(смачкан), три супени лъжици бебешка храна,три супени лъжици овесени ядки и три супени лъжици корнифлейкс.Пригответе кашата с мляко и я доведете до консистенция достатъчно гъста, за да може да се направи на малки топчета,които да държите мжду пръстите. Ако сте сложили много мляко, продължавайте да добавяте бебешка храна,докато не получите необходимата консистенция,поставете в близост и чаша вода.

Удобно е да храните пиленцата на масата, нейната височина отговаря на нивото,което ще ви е удобно.Поставете кутията с пиленцата директно на масата, поставете пред себе си няколко кърпи или книжни салфетки, а пиленцата поставете на кърпите.Направете малки топчета от приготвената смес,с лявата длан внимателно вземете пиленцето за гърба и крилата,след това със същата ръка с помощта на палеца и показалеца отворете устата на пилето. С другата ръка поставете топчето колкото може по-дълбоко в гърлото на птицата.Овлажнете храната с вода- птицата по-лесно ще я преглътне и ще получи необходимата доза течности. Можете да пуснете пилето и да наблюдавате кога ще преглътне храната.Цялата процедура се повтаря до тогава,докато гушата не се напълни плътно.

Освен това трябва да бъдат на топло.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Пет Дек 07, 2012 6:44 pm

Аз съм гледал гълъби/посевни врани/домашни пилета и разни други.. Гълъбчето отначало го хранех с жълтък и смески до колкото помня? Нямаше нито едно перо и нон- стоп пищеше. Съседите мислеха, че имам няколко папагала. Отначало го хранехме винаги на сила и си беше свикнало. Само като видеше някой да отива към него пищеше и се повдигаше. После ако не се лъжа си заотваря устата и като му поникнаха всички пера го научиш да яде сам. Тогава вече каквото имахме вкъщи му давах и го извеждаш да лети навън. :ajaweki: В блога на Людмила от Зелени Балкани имаше някакво инфо за отглеждане на намерени диви птици доколкото помня. Ще го потърся после. Заведи ги на лекар. От опит ти казвам, че с малко усилия да даваш антибиотик и някакви там разтворими прахчета (моя случай), може да измъкнеш птица от трапа.

Успех!
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Дек 07, 2012 9:27 pm

http://www.youtube.com/watch?v=AJnVcbqIgbo
Хранене на гълъбче
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Пет Дек 07, 2012 11:17 pm

Наистина Ви благодаря много. Рецептата за храната, обяснението и видеото наистина бяха точно това от което имах нужда.
Едното гълъбче, за съжаление почина, преди 2 часа. То си личеше, че беше болничко, съвсем не ядеше, а и си беше малко по-дребничко от другото. И аз го преместих отделно, за да не зарази и здравото гълъбче,а и другото постоянно отиваше отгоре му и го настъпваше, последното, което видях след като го изместих беше гърч и... [mood_feelings_hurt.gif]
Другото за сега е добре, утре ще приготвя рецептата и ще го нахраня както казахте, дано да оцелее мъника и да порасне :ay:!
П.С. На възрасти външен вид е точно като гълъбчето от видеото, всъщност това, което е при мен е малко по-тъмно, иначе е същото.

cat_13
В глутницата

Мнениеот cat_13 » Пет Дек 07, 2012 11:32 pm

Само между другото сега като започнах да си приписвам рецептата не разбрах каква точно трябва да е храната за бебета? Някакво пюре, нишесте или сухо мляко за бебета?
Предварително благодаря :ah:.

cat_13
В глутницата

Мнениеот Koset0 » Съб Дек 08, 2012 5:24 pm

Значи не е малко. Скоро ще почне да се учи да лети.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Дек 08, 2012 6:22 pm

Много се радвам за развитието на тази тема в тези студени дни.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Съб Дек 08, 2012 11:22 pm

Аз също много се радвам! :bp: :bi: От няколко часа съм в еуфория, защото сутринта като му направих кашата (от рецептата, която ми дадохте, само че не съм слагала никаква бебешка храна понеже така и не разбрах каква трябва да е), изобщо не можах да го накарам да яде (и всъщност въпреки, че беше гладно, пищеше и търсеше за ядене не беше яло цяла нощ и почти цял ден), но след обяд "му хванах цаката" и сега мъника на име Тери е сит и спинка. Сега ядем на всеки три часа, с изключение на нощта, когато е време за почивка на всички. Скоро ще кача снимки, а ако успея и видео :ay:.
П.С. Тери вече се опитва да лети, пърха с криле и се опитва да се качи на решетките на клетката, но тя е малко тесничка за подобни летателни упражнения. Иначе като махна решетката и го оставя в така нареченото от мен "легенче" (долната част на клетката) се опитва да излиза. Утре ще го пусна из стаята да се поупражнява малко, защото рано или късно ще трябва да се научи да лети. А когато се научи да яде самичко ще помоля братовчеда на майка ми който гледа на село гълъби да го вземе. Не е много сигурно дали ще го иска, защото той гледа само породисти гълъби, но си струва да опитам, защото там поне ще се научи да лети и ще е на сигурно място, а ако се наложи да го пусна в града не знам дали ще може да си намира храна и едва ли ще знае къде и как да се крие и как да се пази, защото Тери окончателно загуби страха си от хора и всякакви шумове, а и няма да може да лети добре и ще стане вечеря на някоя котка.
П.С.2 Моля ви някой да ми каже каква точно е тази "бебешка храна", която трябва да слагам в кашата.

cat_13
В глутницата

Мнениеот meri » Нед Дек 09, 2012 11:22 am

Видя ли това viewtopic.php?f=281&t=18856.Кашата е най-обикновена бебешка каша,без мляко.От тези като Слънчо.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Пон Дек 10, 2012 2:22 pm

Да видях го въпреки, че има някои неточности. Иначе да попитам възможно ли е тези топченца да идват прекалено твърди или просто съм го прехранила. То яде в събота следобед и два пъти вечерта, а в неделя яде сутринта, следобед и 2 пъти вечерта като второто хранене вечерта определено беше насила, а тази сутрин изобщо не успях да го накарам, всъщност можех, но просто щях да го стресирам до такава степен, че едва ли щеше да ми позволи да го докосна втори път. В събота и неделя сутринта си ядеше с желание и нямах проблеми, но снощи и тази сутрин си му личеше, че нещо не е наред и изобщо не искаше да яде и пи съвсем малко водичка за разлика от друг път. И не знам защо е така. Гушката му от снощи насам е като балон и имам чувството че стомахчето му не храносмила от 16:00 вчера до тази 07:00 тази сутрин не е възможно да не се е смелило нищо [mood_feelings_hurt.gif], И не знам какво да правя. Малко е умърлушено.

cat_13
В глутницата

Мнениеот Koset0 » Пон Дек 10, 2012 7:22 pm

Заведи го на лекар?
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 10, 2012 8:25 pm

Звъннете на Зелени Балкани - те могат да ви дадът съвети в реално време по телефона.

Инфо за контакти в сайта им: Спасителен център за диви животни
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Намерени диви животни