Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Бебе кос падна в краката ни, но не оцеля..

Бебе кос падна в краката ни, но не оцеля..

Мнениеот karandash » Вто Май 27, 2008 2:14 pm

Здравейте! Току що се регистрирах в този форум, защото тази сутрин се случи тъжна случка и исках просто да съм сигурна, че не съм сбъркала някъде. В една от преките на "Графа" току в краката ми падна едно птиче. От доста високо падна, като гледах къде е гнездото. Бяхме с моя приятел и веднага го побутнахме малко, то се поизправи, дори ходи няколко крачки. Сложихме го в една картонена кутия и веднага го заведохме до един ветеринарен кабинет, където ни дадоха съвет как да го храним, да му даваме вода и т.н. Казаха, че е кос и че вече е голямо, че му трябват 2-3 седмици, за да се научи да лети. На този етап (беше минал около половин час) птичето подскочи малко дори и се качи на ръба на кутията, в която го бяхме сложили. Махаше и с криле, не точно енергично, но все пак махаше, така че сякаш нямаше съмнение, че ще оживее и ще се оправи. После по пътя към нас сякаш заспа. И точно като влязохме вкъщи видях, че е умряло :( Сега се чудя - сбърках ли някъде? Защо умря толкова бързо? Трябваше ли да направим нещо друго? Дето се вика - да го бях помилвала малко? Не че беше много възможно, защото бяхме с бебето ни, което е на 45 дни и не исках да рискувам. Моля, извинявайте, че пиша такова сълзливо съобщение, но все пак да знам, ако случайно ми се случи нещо подобно друг път - човек се шашка и не може да взима правилни решения...
karandash
Животинче с въпрос

Re: сбърках ли някъде?

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 27, 2008 2:20 pm

В 90% от случаите птичка която "падна от гнездото" не оцелява.
Причини стотици?
Не се шашкайте - направили сте каквото можете. Карма?

Преди няколко дни едно свраче умря при наши клиенти - ем го хранеха с насекоми - купиха му специални храни - абе грижи бол. Ама умря?

Най-възможната причина за смърт е вътрешно нараняване от падането...то не се вижда с просто око? Кръвоизлив дори в мозъка и т н...

:ac:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот karandash » Вто Май 27, 2008 2:28 pm

Ами да, вероятно вътрешен кръвоизлив, и аз така реших. Но странното и тъжното беше, че в първия половин час то беше сякаш съвсем подвижно. Затова и се почувствах виновна, че нещо съм объркала. Успокояващо е да получа отговор толкова бързо, все пак. Много ви благодаря за него!
karandash
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 27, 2008 2:33 pm

Нама начин да оцелее. Почти. Квото и да е пиленцето като вид - от 5 метра да падне дори пак ще му стане нещо. Те са много меки - неоформени - нелетящи - лоша карма?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот karandash » Вто Май 27, 2008 2:59 pm

Ми то почвам да имам чувството, че по-скоро моята карма е лоша - всеки път когато се опитвам да спася нещо - куче, коте, пиле... Мога да се похваля само, че всеки път умират "в добри ръце" :(
Иначе и аз май съм чувала, че е много малък шанса паднало птиче да оцелее. Само че това беше доста големичко, пък и пърхаше - затова хранех надежда. Както и да е - животът пордължава. Благодаря отново!
karandash
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 27, 2008 3:04 pm

Лошата карма е свързана и с липсата на знания при някой спасители? Спасяването не е шега работа? В повечето случаи умират животни? За мен ако на спасителите им липсват знания - единствения човек, който помага е вет-доктора? И не винаги де...но поне преценява.

За жалост повечето спасители взимат животните и само ги мъчат по разни кашони; клетки и терариуми и пак накрая умират животните.

:ac:

(Пиша принципно)
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Вто Май 27, 2008 4:43 pm

Не е задължително да е умряло от кръвоизлив. Може да е от стреса. Дивите животни много лесно и бързо могат да умрат когато се уплашат. Което обаче не обяснява защо преди това е пърхало спокойно на ръба на кашона...
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот karandash » Вто Май 27, 2008 5:30 pm

Т.е. да не го бях взимала? hsuh Еми аз ако бях оставило птичето то пак със сигурност щеше да умре - падаше се точно под гумите на колите на алеята. То просто падна пред очите ми, от високо. Другото беше да го преместя, но котки наоколо в този квартал - бол. А от хората наоколо не видях никой заинтересован да помогне, всички гледаха безучастно моите действия. Първата ми работа беше да отида на ветеринар, след около 20-тина минути. И той ми каза прибера птичето. Сега мисля че в този случай все пак постъпих правилно като го взех. А то поне не се мъчи много, нито в кашон, нито в клетка. Долу под нас още дишаше, но щом влязохме вкъщи спря.
karandash
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Вто Май 27, 2008 6:54 pm

Неееее не не не не. В никакъв случай не си сгрешила, като си го взела. Добре е, че поне опита, но както казва zoomaniak малките птички са много рехавички и трудно се спасяват.
Постъпила си правилно и ако видиш друго животно, което се нуждае от помощ направи същото :ay: :ay:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Вто Май 27, 2008 9:46 pm

На мен преди близо седмица ми донесоха един ,,звяр", който подхвърчаше... А аз разбрах че за да се спаси една дива птица тя трябва малко или много да се опитоми.... Таа, опитомих този звяр :) който беше Голям Синигер или още чичопей.... Като ме ,,надушеше" звяра му със звяр направо скачаше от кашона и политаше към мен със страшен писък на не изпила хапчетата си истеричка... Хранех пилето доста пъти на ден... Като гледах да не повръща щом го нахраня, но и да не стои прекалено дълго гладно... Станах готвач за много малък период от време... Но уви, след пет дни птичето умря... Получи гърч и умря.... А през деня беше страшно жизнено и летеше из стаята от легло на легло...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот slindan » Чет Май 29, 2008 11:36 am

Не скърбете - станалото станало. Аз си бях намерила преди години едно гугутче Гого- не можеше да лети - беше малко и болно.
И аз нали съм специалист - хвърлих го нвагоре да лети.
След като падна - милото още повече се разболя.
Един ден се върнах от работа и то изпърха с крилца насреща ми - изприказвах му, то попърха и след това умря - милото!
Още ми е криво и тъжно за горкото птиченце - Ади
slindan
Животинче с въпрос

Мнениеот garvan72 » Пет Юни 13, 2008 6:29 pm

karandash написа:...исках просто да съм сигурна, че не съм сбъркала някъде...в краката ми падна едно птиче...но все пак да знам, ако случайно ми се случи нещо подобно друг път - човек се шашка и не може да взима правилни решения...

Много правилно си постъпила, като споделяш тази печална случка.
От сега вече ще знаеш какво НЕ трябва да се прави в този случай.
Не се пипа малкото птиче, освен ако има реална опасност за живота му - автомобили, скитащи наоколо хора, котки, кучета, плъхове, змии и др. вредители. В този случай се опитайте да го върнете в гнездото или го поставете на висок клон.
Птичетата "падата от гнездото" по две причини: 1. когато са "изхвърлени" насилствено от своите родители (поради болест или др. причина :at: ) и 2. когато се учат да летят. Във втория случай не ги "спасявайте" защото родителите продължават да се грижат за тях (вие това няма как да го знаете :ag: ) и до броени дни малките ще се научат да летят, без вашата помощ... :ay:

И така, в Природата 90% от младите птици загиват преди първия си рожден ден icon_bawling ...и няма как това да го променим.
:bv:
Поздрави!
garvan72
Животинче с въпрос

Re: Бебе кос падна в краката ни, но не оцеля..

Мнениеот az_sam » Чет Юни 02, 2011 11:01 am

Здравейте,
пиша по същата причина, искам съвет, ако може - дядо ми намерил бебе кос, може би също му трябват 2-3 седмици и ще може да лети, но не знам с какво да го храня и как. В момента му давам трохички, малко сирене и изобщо каквото имам, дори чакам отговор и на ветернар, но искам да попитам и тук. Бебето кос вече 2 дни е при мен, в едно кашонче, сложила съм му слама и дори играчка пиленце, за да не се чувства самотно, кашончето е на стол, не е на земята, засега е жизнено, чурулика и му давам и вода от капкомер. Моля, някой да ми каже с какво още може да се храни и кога и изобщо как да го отгледам?

Благодаря!
az_sam
Животинче с въпрос

Re: Бебе кос падна в краката ни, но не оцеля..

Мнениеот meri » Чет Юни 02, 2011 2:54 pm

Свържете се с организациите, занимаващи се с диви животни.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Намерени диви животни