Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

ДОМАШНА КУХНЯ ЗА ЛЮБИМОТО ЖИВОТНО - СПОДЕЛЕТЕ РЕЦЕПТИ

ДОМАШНА КУХНЯ ЗА ЛЮБИМОТО ЖИВОТНО - СПОДЕЛЕТЕ РЕЦЕПТИ

Мнениеот kukumber » Вто Сеп 14, 2010 5:03 pm

Здравейте icon_wavey
Аз съм горд собственик на 2 годишен котарак от рядката порода Родопски Хайлендър :ap: - намерихме го на една хижа в Родопите и веднага си го познахме. Беше останал последен от котилото и за да оцелее, хижарят всеки ден му давал по едно сурово кюфте. Ячко, здраво котараче с прекрасни розови уши.
Веднага след като се прибрахме, го заведохме на ветеринар и там ни посъветваха да не го храним с готова храна. От нея котараците развивали уринарен синдром.
И аз се замислих - за времето преди пазара да се залее от готовите храни за домашни любимци. Баба ми е отгледала поколения котки с дробена манжичка и пилешки глави. И всички котаци са пишкали (по мноого - за нещно нещастие :ap: ) И много малко хора (само изпатилите предполагам) са чували за уринарен синдом.
А днес като че ли чета за епидемия. Където и да отворя - наред със съветите за хранене и отглеждане, се споменава и за риска котето да спре да пишка.
И реших да му готвя. Готвя му вече две години.
Навсякъде има информация за това какво трябва да съдържа храната на една здрава котка - съотношения, пропорции, дори и проценти, но има много малко информация КАК.
Липсват рецепти, липсват продукти... Има подобна тема във форума, но последната публикация там е доста стара icon_dontknow
Та затова и този пост - споделете рецепти, всички вие, които въпреки високия клас готови храни предпочитате да готвите за мъркащия си приятел. Какво, как и по колко.
... жълто - лилава сянка :)
kukumber
В стадото

Re: ДОМАШНА КУХНЯ ЗА ЛЮБИМОТО ЖИВОТНО - СПОДЕЛЕТЕ РЕЦЕПТИ

Мнениеот kukumber » Вто Сеп 14, 2010 5:17 pm

Аз например купувам пилешки фенери. Варя ги около 30 минути в тенджерата под налягане, заедно с едно - две морковчета, чушчица, едно - две картофчета, доматче, малко ориз или овесени ядки (каквото имам), малко олио. После обезкостявам месото, изваждам зеленчука и го пасирам, след което го омесвам хууууубавичко с месцето, защото иначе си пробираме само мръвката, а другото се опитваме да го заровим :ajaweki:
Готвя за няколко дена - част прибирам във фризера и когато и дойде реда - размразявам... и бой :ag: Ядем та ни свирят ушите.
kukumber
В стадото

Мнениеот Brutal_Barbie » Сря Окт 27, 2010 7:23 pm

kukumber написа:Аз например купувам пилешки фенери. Варя ги около 30 минути в тенджерата под налягане, заедно с едно - две морковчета, чушчица, едно - две картофчета, доматче, малко ориз или овесени ядки (каквото имам), малко олио. После обезкостявам месото, изваждам зеленчука и го пасирам, след което го омесвам хууууубавичко с месцето, защото иначе си пробираме само мръвката, а другото се опитваме да го заровим :ajaweki:
Готвя за няколко дена - част прибирам във фризера и когато и дойде реда - размразявам... и бой :ag: Ядем та ни свирят ушите.

..чух,че картофите били отровни за котки,най-малкото причинявало диария,или разпразнения на стомаха,защото съдържали незнам какво вещество..Незнам до колко е вярноп..Иначе и аз търся рецепти :ab:
Когато едно нещо не се цени,то се губи...
Brutal_Barbie
В пасажа

Мнениеот kukumber » Сря Окт 27, 2010 8:11 pm

Суровите картофи могат да бъдат токсични дори за хората. Те съдържат гликоалкалоиди — отровни съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170°C) обаче ги разрушава.
Освен това термичната обработка превръща полизахаридите в моно, което ги прави по – лесно усвояеми от организма. Съдържат също така соли и микроелементи, които „обогатяват” месцето.
Феликс не се оплаква – всеки ден ми представя твърди доказателства за добро храносмилане :ag:

Ето и една рибна рецептичка ( вечерята на Дебелия за днес )
Парче филенце от пангасиус, подварено леко заедно с едно морковче в микровълновата фурна за 10 – 15м.
След като се свари – накъсвам рибата и моркова с ръце и омесвам ( получава се на вид нещо като едро смляна кайма )
От рибното бульонче отделям една супена лъжица и в нея разкисвам малко овесени трици ( по – малко от половин кафена лъжичка). Добавям малко разтопено краве масълце, изсипвам триците и маслото при каймата, обърквам и сервирам ( Дебелия мАА и поръцква от кеф :ag: :ag: :ag: )
kukumber
В стадото

Мнениеот meri » Чет Окт 28, 2010 12:16 pm

kukumber написа:Суровите картофи могат да бъдат токсични дори за хората. Те съдържат гликоалкалоиди — отровни съединения, от които преобладаващи са соланинът и чаконинът. Готвенето при високи температури (над 170°C) обаче ги разрушава.
Освен това термичната обработка превръща полизахаридите в моно, което ги прави по – лесно усвояеми от организма. Съдържат също така соли и микроелементи, които „обогатяват” месцето.
Феликс не се оплаква – всеки ден ми представя твърди доказателства за добро храносмилане :ag:

Ето и една рибна рецептичка ( вечерята на Дебелия за днес )
Парче филенце от пангасиус, подварено леко заедно с едно морковче в микровълновата фурна за 10 – 15м.
След като се свари – накъсвам рибата и моркова с ръце и омесвам ( получава се на вид нещо като едро смляна кайма )
От рибното бульонче отделям една супена лъжица и в нея разкисвам малко овесени трици ( по – малко от половин кафена лъжичка). Добавям малко разтопено краве масълце, изсипвам триците и маслото при каймата, обърквам и сервирам ( Дебелия мАА и поръцква от кеф :ag: :ag: :ag: )

Не разбирам логиката Ви, в темата за кастрации се чудехте как да убеждавате хората, че са вредни, поради опасност от ендокринни заболявания.
Сега виждам нещо много странно, едно неправилно хранено или с наднормено тегло животно(защото май вашето е такова) не е ли застрашено от същото?
Кое му е хубавото на такива рецепти.Значи от кастрация ще получи уринарен синдром, но от храната .....не? Диабет и разни такива от затлъстяване също....все ендокринни заболявания.
Помислете преди да пишете "рецептите си"....и да котето си е ваше,хранете го както искате, но не убеждавайте хората, защото си противоречите сама.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот kukumber » Чет Окт 28, 2010 1:17 pm

Хайде сега, Госпожо... на животни ли сте се обиждаме?

„Дебелия”
е точно толкова дебел, колкото е и „Паяче”, „Мишенце”, „Златенце” или „ Космат педе**ст” ( както се обръща към него съпруга ми)
Схващате ли???

И защо завирате кастрацията тук???
Това, ако не сте обърнала Фнимание, е тема ДОМАШНА КУХНЯ ЗА ЛЮБИМОТО ЖИВОТНО - СПОДЕЛЕТЕ РЕЦЕПТИ – ако няма какво да споделите по темата – не пишете.

П.П Направете справка в тълковен речник за значението на думата УБЕЖДАВАМ.
После сравнете за справка със значението на думата СПОДЕЛЯМ (пак в тълковен речник :ad: )
kukumber
В стадото

Мнениеот animalprograms » Сря Дек 22, 2010 12:52 am

Фенерите с моркови и картофи може да бъдат счетени за най-добрата ежедневна храна. Препоръчвам Ви да добавяте и малко грах; и да отстранявате предварително част от кожите. Аз обичайно варя по 4-5 кг. фенери и така стопената излишна мас се набива на очи.
Броят на котенцата и кученцата, които ние развъждаме всяка година, определя броя на котките кучета, които ще загинат преждевременно. http://animalprograms.org
animalprograms
В ятото

Мнениеот archy » Сря Дек 22, 2010 5:02 pm

Здравейте! Все още обмисляме да храним животните си с домашна храна. Та да попитам какво ще да е най- доброто меню? Анимлапрограмс казва фенери, а ако кажете къде в София (около Хаджи Димитър) мога да намеря и съответно на каква цена ще се радвам. Също какви количества се препоръчват на ден и има ли някакваопасност от кости или нещо такова? С фенери, картофи и моркови ли да храним писаната или още нещо? Дават ли се някакви витамини и тн... Ще се радвам тези, които хранят с домашна хранат да споделят.
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот animalprograms » Сря Дек 22, 2010 7:42 pm

archy написа:...какво ще да е най- доброто меню?... С фенери, картофи и моркови ли да храним писаната или още нещо? Дават ли се някакви витамини и тн...

Все пак, едностранното хранене не е уместно. Навремето имах два котарака и често ги хранех накълцано месо. Имало е и периоди на риба, но по-рано тя беше 60 ст. Давал съм и кашкавал, когато е бил 3 лв. Сега често им давам гранули, но само качествени.

Фенерите при мен са основна храна заради многото животни. Хубави фенери около 1.70 лв./кг има във Фантастико, Европа и Кауфланд. Аз най-често ги готвя с черен дроб - пилешки или накълцан свински. Пазя съотношение около 3-4/1, защото от много дроб получават диария. Разварявам ги в малко вода и накрая добавям отгоре малко ориз. Правил съм фенери с риба. Някой път ги варя с целина, друг път им добавям домати или пюре от консерва.

Втора манджа, да речем в доза за пет котки и едно куче. В малко вода слагам да заврят 0.5 кг накълцани дробчета, като бъркам с тел, за да не залепнат. После чупя и забърквам с телта 10 яйца. След като яйцата се пресекат добре, изсипвам и бъркам 1 чаша царевично брашно, докато разбия буците. Свалям от котлона и добавям малко олио.

Третата манджа беше извара, но от няколко месеца не съм попадал на извара под 3 лв./кг, която да е от мляко. Тя може да бъде разкрасявана само с малко олио. Може и с дробчета, които след попарването са сгъстени с малко царевично брашно. Правил съм и с пастет, но когато беше без соя и нишесте; също и с рибна консерва.

Здравите животни, хранени пълноценно, не се нуждаят от допълнителни витамини. Черният дроб и яйцата са едни от най-добрите източници на витамини.
Броят на котенцата и кученцата, които ние развъждаме всяка година, определя броя на котките кучета, които ще загинат преждевременно. http://animalprograms.org
animalprograms
В ятото

Мнениеот meri » Сря Дек 22, 2010 8:45 pm

Това е ако е пълноценна храна...
Криси, ти навсякъде препоръчваш храни висок клас, защо така изведнъж се изметна, какво е пълноценното на тази храна.......фенери, извара, моркови.....
А някой продукти не се усвояват добре от стомаха и ето ти проблеми.
Особено,когато се смесват двата вида храна, как ще направиш баланса, нямало нужда от витамини,че какво по-точно усвоява животното от почти нищо несъдържащата храна?
Тая тема толова е дъвкана ,че...

И пак се нароиха още няколко такива,обединете ги поне.........."С какво да си храня кучето"?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот animalprograms » Сря Дек 22, 2010 9:17 pm

Съветвам никой да не се хваща на въдици от рода на "баланса". Кое е балансираното в повечето комерсиални храни? Освен може би костното брашно спрямо глутена, или етоксиквинът спрямо транс-мазнините, събирани от ресторантите.
animalprograms
В ятото

Мнениеот bu6i » Сря Дек 22, 2010 9:48 pm

:ag: и аз съм на тая гара smiley24 като анаимала smiley24 ..нищо им няма на фенерите и морковите и изварата :ay: и на натуралното хранене smiley24 ...само че зависи КОЙ го прави smiley24 .....просто гранулите са най-мързелешката работа, а и всеки може да храни с тях...и затова печелят :ag:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Сря Дек 22, 2010 10:32 pm

Тия гадни гранули направо се чудя на кучетата как ги ядат ако разбирах и знаех как и имаше време за месо бих го хранил така.Тия гранули вземам рк 11лв килограма уж висок клас,а пак миришат на... :at: Ужас и това било пълноценно хранене.Хората си взимат парите,и се внушава едва ли не че гранулите са най-добри,едно време кучетата да не а яли гранули? :ajaweki:
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот valnata » Чет Дек 23, 2010 9:21 am

Готвеното не е лошо, но си заслужава ако имаш повечко животни. В моя случай( едно куче 3 кила) е много трудно, защото яде малко и храната се разваля. Трябва да замразяваш, да делиш на малки порцийки.. :ajaaski: Затова съм на вариант-гранула :ag:

Фенерите и дробчетата не са лоша храна(моето куче умира за тях :ay: ).. smiley24
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот valnata » Чет Дек 23, 2010 9:25 am

slipknot_1996 написа:Тия гадни гранули направо се чудя на кучетата как ги ядат

Опитвал ли си гранула? Има много гаден вкус(поне за мен :at: ).. тричаво и миризливо.. :ag: И аз се чудя какво ги привлича.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Чет Дек 23, 2010 11:14 am

Гранулите не са произведени за човешка консумация, че да ни харесват на нас.
Между другото........именно поради тази причина, храните са с различен клас......
четеш и избираш.

Едно време може да не са яли гранули, но защо трябва да живеем във времето назад, прогреса е доста напред в много отношения...с храните също.

Не прочетох солидни доводи и причини,които да докажат защо наистина домашната храна е " по- добра" от гранулите....това за мързела за готвене са глупости.

Офтопик:
slipknot_1996,то едно време е нямало много неща,което не означава че и сега трябва да живеем като тогава.... а и темата е за котки, не за кучета. :ap:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот animalprograms » Чет Дек 23, 2010 12:34 pm

Основният аргумент в полза на домашната храна е, че човек лично контролира качеството й. Той лично влага месото, рибата или яйцата.

В Канада и САЩ има сериозни производители на готови храни, чиито разнообразни продукти представляват сериозна алтернатива на готвената храна. Такива са Nature's Variety и Fromm.

В сравнение, повечето внасяни у нас сухи храни са нискокачествени. Факт е, че в тях преобладават пълнителите, вкл. глутен. Факт също е, че доколкото те съдържат месо, то най-често е негодно за човешка консумация. Факт е и това, че производителите не дават гаранция дали влаганите мазнини и рибни брашна са свободни от канцерогенни консерванти (Ethoxyquin, BHT/BHA).

И мисля, че хората с малко животни могат да им купуват месо и риба, докато до гранулите опират по-често хората с повече (или с по-едри) животни.
animalprograms
В ятото

Мнениеот slipknot_1996 » Чет Дек 23, 2010 1:54 pm

meri написа:Гранулите не са произведени за човешка консумация, че да ни харесват на нас.
Между другото........именно поради тази причина, храните са с различен клас......
четеш и избираш.

Едно време може да не са яли гранули, но защо трябва да живеем във времето назад, прогреса е доста напред в много отношения...с храните също.

Не прочетох солидни доводи и причини,които да докажат защо наистина домашната храна е " по- добра" от гранулите....това за мързела за готвене са глупости.

Офтопик:
slipknot_1996,то едно време е нямало много неща,което не означава че и сега трябва да живеем като тогава.... а и темата е за котки, не за кучета. :ap:

Аз пък не виждам никакви доводи''за'' гранулата какви са те,че гранулите са скъпи или че така пише в интернет и било доказано от специалисти знаеш ли ги какво слагат в тях и какво като е куче.Кучетата са хищници имам чувството че на моменти се забравя и че на месото се гледа като на вредна храна едва ли не гранулите са космически.Разбира се че гранулите са за мързеливи и хора,които нямат време просто,защото е по-лесно да вземеш гранули вместо да се занимаваш с приготвянето на месо. :ajaweki: icon_dontknow [smile3537.gif] :ajaweki:
Офтопик:
не съм опитвал гранула не мисля и да го правя миризмата е показателна :at:
Вярно че темата е за котки извинявам се,но и за котките мисля така. :ax:
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот meri » Чет Дек 23, 2010 4:04 pm

Избора и на продуктите за домашна храна също е ограничен,някой не могат да се употребяват продължително време, други са вредни, няма кой знае какво разнообразие.
Ще съставите меню за известно време и когато на животното му омръзне?
При гранулите поне има различни вкусове на различните марки,които са съобразени не само с храносмилателния тракт, но непрекъснато се подобряват,за болни животни също има, да не говорим ако животното има и здравословен проблем....тогава какво ще яде,ако се налагат диета поради факта,че много човешки продукти са неподходящи и вредни?

Също така да не забравяме и факта колко много ментата има от гранулираните храни, за това се купува само пакетирана.

Компаниите,произвеждащи храните непрекъснато правят проучвания и подобрения,защо да не вярвам какво съдържа храната,нямат сметка храната им да не се купува, а това става ако е некачествена.Едва ли могат да си позволят подобно нещо,и да не разсъждаваме по български, защото това е присъщо за нас, но не и за хората занимаващи се с храните за животни, а те са в чужбина,не са българи и не слагат печалбата отгоре......а рекламата, даже и храните икономичен клас имат хубави реклами, защо ли? Сигурно за да залъгват хората да купуват,не знам?
Но поне са посочили какъв клас е храната и избора си е наш.....
animalprograms, пуснали сте тема за храните на Нутрам, и какво как се е стигнало до подобряване и високо качество тогава. Как да ви разбирам........веднъж сте за гранулирани храни,друг път не ....или?

То и на човешките храни е трудно да се вярва на етикетите, не винаги съдържанието отговаря на указаното,имаше доста такива случаи.
Купувайки пилешко,месо и други субпродукти кое ви гарантира че отговаря на изискванията и че не е заразено да речем или пък поради дълбокото замразяване не е престояло повече от необходимото,рибата от дълбокото замразяване също е една буца лед,която се разпада при обработка.
Да не говорим колко много нитрати има не само в морковите,но и в доста зеленчуци.....освен ако не си садите сами или не си отглеждате животните за храна.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот animalprograms » Чет Дек 23, 2010 5:39 pm

meri написа:Избора и на продуктите за домашна храна също е ограничен...

Да, ограничен е, но е напълно достатъчен - пиле, риба, месо (агнешко, телешко, свинско), кашкавал, извара, яйца, малко черен дроб, малко мляко.

meri написа:...При гранулите поне има различни вкусове на различните марки,които са съобразени не само с храносмилателния тракт, но непрекъснато се подобряват

Да, главно вкусове от овкусители. Повечето от предлаганите у нас храни съдържат предимно зърно (царевица, глутен, пшеница, ориз), малко пилешко или т. нар. "птиче" месо и малко рибно брашно. В Америка масово е пиле. Единствено Fromm Family и Nature's Variety предлагат истински "Сьомга," "Патица" или "Агне." Теоретически, у нас разнообразие дават само "Бяла риба и картофи" на Арден Грандж и "Шест риби" (всъщност, главно сьомга и херинга) на Ориджен, но цените в чувал все излизат около 12-13 лв./кг.

meri написа:...Компаниите,произвеждащи храните непрекъснато правят проучвания и подобрения,защо да не вярвам какво съдържа храната...

Вярваме им за съдържанието, но недоверието идва от количествата и хранителната стойност на обявените съставки. Например, ако на първо място е посочено 30 % пилешко месо, това всъщност означава около 6 % суха съставка в готовия продукт, т. е. на първо място се оказват пълнителите. Длъжни сме първо да мислим за животинките, не за производителите. Затова трябва да се научим да проверяваме съдържанието, обявено върху оригиналната опаковката (не стикера на български!) или на уебсайта на производителя.
animalprograms
В ятото

Мнениеот SunshineMe » Нед Дек 26, 2010 6:59 pm

Не мога да повярвам колко хора, привърженици на домашната храна са се появили :) Не го казвам с лош смисъл, просто преди месец или два спорихме пак на същата тема и всички скачаха срещу домашната храна. Но просто не мога да разбера защо още спорите след като в интернет на хиляди места има милиони рецепти за домашни животни, и си пише кои храни са полезни, и кои не. Също така има и мега много информация за гранулите. Единственото, което остава е собственика сам да реши с какво ще храни животинчето си. И стига с тея нитрати и глупости. Ама първо ние я ядем тази храна, дайте сега да спрем да ядем. А в гранулите дето са тъпкани с химия, ако ще и 50 лв. да е кг ..... И двата начина си имат плюсове и минуси. Аз храня котката си с гранули, защото нищо друго не яде, така е свикната откакто сме я взели. Мир за всички и весели празници :ax:
SunshineMe
В ятото

Мнениеот archy » Нед Дек 26, 2010 7:15 pm

Мери, искаме да видим кое ще се отрази по- добре на животниките ни и дали с домашно приготвено месце ще има разлика.
Значи меню от фенери, картофи, риба (изчистена), пилешко месо и някакво друго, морковче и бульонче от супа например ще е добре като меню? Например няколко дни фенери, после друго месо и тн... Само не разбрах много това за количеството? Бихте ли казали колко гр фенери или месо за ден е подходящо?
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот valnata » Нед Дек 26, 2010 9:12 pm

Грамаж при домашната храна няма(не че при гранулите важи грамажа :ag: ).. Ти трябва да преценяш колко да му дадеш. В един фенер колко месо има? фенера е кокал и като го свариш се отделя определено количество месо, но колко е никой не знае. icon_dontknow С гранулата е същото. Моето куче например няма как да изяде грамажа посочен на опаковката-просто ще се пръсне.. Ако беше лакомо и спазвах грамажа, щеше да се превърне в Топка. Когато му готвех в една малка купичка накъсвах малко месо(половин пилешко бутче), малко оризче, морков и готово. :ag: Тия таблици и грамажи, дето са зададени от някой си никога не съм ги одобрявал.. Всяко куче, котка, хамстер(организъм :ag: ) е различен. Ти трябва да нецелиш правилната дажба. :ay:

Отразяването няма да е положително.. :ay: Едното ми куче още яде готвено и знам какъв беше преди и сега.. :ag: Но няма да спорим Я smiley24 :ag: :az: Всеки се чувства длъжен лично да се напари-убеди. Заговорите срещу определени марки гранули и тяхната вреда и отразяване няма да го коментирам(щото е смешно).. аз ще кажа само, че фактите-крайният резултат говорят най-добре. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Пон Дек 27, 2010 10:00 am

Криси,според мен грешите,но ваша си работа.
Доколкото знам животните ти винаги са хранени с висок клас храна, организма им е свикнал,храносмилателната система се е нагодила, сега със смяната на храната ще настъпи дисбаланс,организма ще се пренастройва, и може да се получат и храносмилателни проблеми,нищо чудно и заболявания, да не говорим,че в домашната храна няма необходимото количество витамини, минерални вещества, с които е свикнал организма и няма как да набавите необходимото количество, защото повечето витамини и вещества се разгражат при топлинна обработка и губят част от съдържимото.
Представи си каква бъркотия ще настъпи в организма на животните, храненето с месце е поредната заблуда на хората.Ще забележиш съвсем скоро разликата в козината, зъбите, венците, теглото, постепенно,не изведнъж......

Производството на гранули се контролира, също така непрекъснато се подобрява, правят се проучвания и контрола е строг. Също така не се залага на рекламата с цел продажба на продукта, а на качеството.
Рано или късно със смяната на храната започват проблеми със зъбите и венците, защото домашната храна е мека, животните не дъвчат.
Колкото и да се отрича баланса създаден в гранулите никога не може да се постигне с домашната храна.Ние хората си вярваме на каквото ни изнася, особено на митове,как си представяте световно известни компании да слагат реномето си на дръвника с неподходящи съставки или канцерогенни такива.
Не съм чула за случай при който животно е пострадало от гранули, но от неподходящи човешки продукти - да.

Криси,искам да те попитам ,и не само теб всички привърженици на домашната храна......как бихте измерили точното количество необходими витамини и минерални вещества,без да сте запознати със точното им съотношение,защото и предозирането е опасно.
До сега всичко е било на готово с гранулите......а след това?
И това трябва да бъде всеки ден, постоянно.
А рисковете от проблеми с храносмилателната система,която трябва да се нагажда към новата храна, и прехода става бавно, не изведнъж, ами как ще балансирате продуктите,за да не се получава и затлъстяване.......много въпроси има, повечето от вас се присмиват на тях.........но да не забравят, че след години всичко се проявява с различни заболявания, за които си има обяснение.

Човек не е ли запознат с много неща,не бива да си прави експерименти, само защото смята,че животните са нещастни,понеже ядат гранули.Храненето е не само да купиш продуктите и да ги приготвиш,защото винаги се забравя основното........човешкия организъм е различен от животниския и не всички продукти се усвояват добре от животните, а други са опасни.
Диетологията е наука........не човешки мит и слухове, животинската също.

Многоборойните статии са написани от хора, които се занимават с това, те са учени, които правят изследвания, лекари,които знаят много повече от нас, нека не го забравяме.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Пон Дек 27, 2010 11:25 am

meri написа:Криси,според мен грешите,но ваша си работа.
Доколкото знам животните ти винаги са хранени с висок клас храна, организма им е свикнал,храносмилателната система се е нагодила, сега със смяната на храната ще настъпи дисбаланс,организма ще се пренастройва, и може да се получат и храносмилателни проблеми,нищо чудно и заболявания, да не говорим,че в домашната храна няма необходимото количество витамини, минерални вещества, с които е свикнал организма и няма как да набавите необходимото количество, защото повечето витамини и вещества се разгражат при топлинна обработка и губят част от съдържимото.
Представи си каква бъркотия ще настъпи в организма на животните, храненето с месце е поредната заблуда на хората.Ще забележиш съвсем скоро разликата в козината, зъбите, венците, теглото, постепенно,не изведнъж......

Не съм чула за случай при който животно е пострадало от гранули, но от неподходящи човешки продукти - да.

smiley24 Първо ще забележите, че няма да се изхожда както трябва.. :ag: 99% ще има разтройство, а ако стомаха е по-чувствителен може да почне повръщане, да пипне гастрит и др. гадости. :ay: :bi: После(след месец-два) ще забележите, че козината не е така лъскава(защо ли?), Ще си кажете абе това куче като ядеше гранули изглеждаше по-добре( Аз това установих :ag: )Но за съжаление може да са започнали проблемите със зъбките, да е дошъл гастрита и така. Тогава пак ще минете на гранули, но тоя път от ония лечебните( за чувствителен стомах, за зъбките и др..) :ag:

В интернет има всичко-статии, диети... разни хора се вживяват в ролята на професори и мислят, че всичко знаят. Твърдят, че гранулите са боклук, че добавяли мърша и др. боклуци(старнно, защо не го докажат :ajaweki: ).. :bi: Всеки има право да пише глупости в НЕта.. Ако тръгнем да спазваме рецептите на всички самозванци ще загинем.. :ajaweki: Дали да се доверя на някакъв незнаен НИК, който е пуснал рецепта или на Докторите, на хилядите ползващи качествени и балансирани храни... icon_dontknow

Остава ти да си решиш. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Пон Дек 27, 2010 1:42 pm

meri написа: Също така не се залага на рекламата с цел продажба на продукта, а на качеството.

Аз тук не съм много съгласна. От много време насам рекламата е точно с цел продажба на продукта. По телевизията ни засипват с какви ли не реклами, обещания за качество и други работи. Ако е както ти казваш, значи всички трябва да купуваме Уискас и Фрискис, защото в рекламата те показват котка, която хвърчи наляво, надясно и се чувства много добре, благодарение на техните храни. Но всички знаем, че тези храни не са от най-хубавите. Аз уча точно това и преподавателите ни разказват доста истории за големи фирми, които смятаме за най-добрите, но изобщо не е така. Целта на рекламата е да ни накара да купуваме. А за качеството ние сами впоследствие се убеждаваме. От малка баща ми винаги ми е казвал, че хубавите и качествени неща нямат нужда от реклама, и сега като се замисля никъде по телевизията или по списанията не съм виждала реклама на РК или други качествени храни, които сте споменавали.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Пон Дек 27, 2010 1:50 pm

и сега като се замисля никъде по телевизията или по списанията не съм виждала реклама на РК или други качествени храни, които сте споменавали

Точно това имам предвид, като казвам че залагат на качество ,не на реклама.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Пон Дек 27, 2010 2:28 pm

Така да, моя грешка - грешно съм разбрала :)
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Пон Дек 27, 2010 2:40 pm

Ако сте обърнали внимание много кучета, предполагам и котки харесват точно нещата,които не са подходящи за тях........кокали, салами, кашкавали,а някой хора понякога от съжаление им дават и така свикват да си просят.
Почти няма животно, което да не харесва нашата храна, после се чудим защо си имат проблеми и ги търсим там,където не са.
Много често проблемите са от неправилното хранене, обаче и много стопани не си го признават, защото си имат свои теории,които не винаги отговарят на истината.Лошото е че и доста стопани не признават ако някой им каже, че еди коя си храна е вредна, защото била витаминозна или не знам си каква,обаче храносмилателната система на животните не е като нашата.После гастрит, панкреатит.........но кой ли си мисли,че е от храната, а каква паника настава ако се налага и диетична храна,а такава малко е трудно да се постигне с домашна храна, защото няма такава възможност,и пак опираме до гранулите.Други пък си разсъждават така: нека си ядат,какво ще им стане, нали са животни.......

Реклама има във всяка сфера и това не е оправдание за незнание или за : "ама щом го дават на рекламата, значи е хубаво".
Ние сме длъжни да се информираме и четем, животните не могат да го направят.От нас зависи какво ще ядат и дали ще са здрави.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот animalprograms » Пон Дек 27, 2010 6:38 pm

Все пак, да се информираме и четем далеч не означава да се доверяваме на безумните статии, написани от предприемчиви играчи, правещи милиони на необятния руски пазар.

Оригиналните надписи върху опаковките, както и уебсайтовете на производителите, са най-надеждният източник на информация.

Необходими са ни и няколко основни критерия, за да преценим сами дали даден продукт си струва парите (напр. европейската версия на Роял Канин). Основните критерии са:

- Сухите меса ли преобладава в продукта или зърнените съставки?

- Източниците на месо и мазнини посочени ли са, напр. "пилешко," "херингово" и т. н.; или са прикрити зад анонимни понятия като "птиче," "животинско" и др.?

- Ако храната съдържа рибно брашно, то дали производителят декларира, че то е свободно от канцерогенния консервант етоксиквин?

- Дали мазнините са съхранени с розмаринов екстракт и токофероли (вит. Е); или с канцерогенни консерванти (BHA/ВНТ)?
animalprograms
В ятото

Мнениеот kukumber » Вто Дек 28, 2010 2:10 pm

Привет на вички, весели празници, много усмивки и топли зимни нощи :ax:
Ето и една малка справчица - това съдържа храната за кучета с наднормено тегло на Royal Canin - все пак една от най - скъпите храни на пазара:
"Дехидратирано птиче месо, ечемик, растителни влакнини, царевичен глутен, ориз, царевица, животински мазнини, хидролизирани животински протеини, цвеклова каша, мая, рибено масло, минерали, ФОЗ (фрукто-олиго-захариди), масло от соя, яйчен прах, хидролизирани ракообразни (богати на глюкозамин), L- карнитин, хидролизиран хрущял (богат на хондроитин)."
Според мен все неща, които могат да се срещнат и на етикетите на пакетираните храни за хора, които все повече не се предпочитат от потребителя, поради ниското им качество.
kukumber
В стадото

Мнениеот animalprograms » Вто Дек 28, 2010 3:15 pm

"Птиче месо," "животински мазнини" и "животински протеини" означават единствено отпадни продукти, негодни за консумация от хора. В Америка и Русия много-много не тачат марките, които прикриват влаганите съставки.

Тази практика не покрива дори БГ стандартите за обозначаване на колбаси и кайма. Дори там е посочвано "пуешко месо" или "месо от едър рогат добитък."

И няма трезвомислещ българин, който да отиде в ресторант, където биха му предлагали супа от някакви птици или "животинска пържола."
animalprograms
В ятото

Мнениеот animalprograms » Вто Дек 28, 2010 4:32 pm

kukumber написа:... това съдържа храната за кучета с наднормено тегло на Royal Canin - все пак една от най - скъпите храни на пазара:
"Дехидратирано птиче месо, ечемик, растителни влакнини, царевичен глутен, ориз, царевица, животински мазнини, хидролизирани животински протеини, цвеклова каша, мая..."

Тази нискокачествена европейска версия се казва "Maxi Light 27." Долу давам за сравнение главните съставки на "същия" продукт, но предназначен за Сев. Америка и наречен "Maxi Weight Care 27":

"Пилешко месо, царевичен глутен, кафяв ориз, ечемик, овес, оризови зърна, грахови влакна, пилешка мазнина, натурални аромати, пиле."
animalprograms
В ятото

Мнениеот kukumber » Сря Дек 29, 2010 5:37 pm

:bs:
Освен това всеки дехидратиран или (още по - лошо!!!) хидролизиран продукт е еднакво вреден както за човешкия, така и за животинския организъм.
kukumber
В стадото

Мнениеот kukumber » Съб Яну 08, 2011 1:32 pm

Много благодаря на animalprograms за това видео.
viewtopic.php?f=248&t=13671

Още една причина да предпочитам домашната храна.

Глезени котешки кюфтенца

( ценово съотношение: 500 гр. глезени котешки кюфтета < 500 гр. Royal Canin за кастрирани котаци от 2 до 7 г.)

Пилешко месо, телешко месо, свински черен дроб в съотношение 3:1:1
1 средно голям морков ( обелен и сварен)
1 пълна супена лъжица сварен ориз
1 пълна супена лъжица грах от консерва
1 яйце
1 кафена лъжичка овесени трици, предварително разкиснати в малко топла вода или в прясно / кисело мляко ( не повече от супена лъжица )

За тази рецепта обикновено използвам пилешки гърди (около 300 грама ) и по 100 – тина грама телешко месо и дроб. Смилам суровото месо в месомелачка, добавям зеленчука, яйцето и триците и омесвам кайма, която разделям на порции, като всяка порция е за едно хранене ( от 500 гр. кайма оформям около 7 – 8 до 10 кюфтета ) Така приготвените кюфтета могат да бъдат варени, печени на фурна, на скара или на грил. Аз ги прибирам във фризера сурови и вечер, докато приготвям вечерята, изваждам и кюфтенце за Дебелия, за да има и той топла вечеря.
Най – често варя. От фризера слагам направо в купичка с вода и в микровълната. Става за десетина минути.
Вкусно и сочно.
kukumber
В стадото

Мнениеот Чехълче » Вто Яну 11, 2011 2:41 pm

На мен любимото ми животно е кученце и ще ви кажа как се храним. :ag:

От борсата купувам пилешки замразени фенери или главички, мятам ги в тенджерата под налягане заедно с моркови 2-3 кила и ги варя около 40 минути. Всичко увира така, че кучето с близане го хапва - няма разлика между кокъл и друго. :ag: И никакви хлябове и оризи, защото се дебелее. Сутрин хапва обезмаслена извара и едно яйце, но не всеки ден, разбира се. Веднъж в седмицата яде сурово месо и препечена филийка, отделно ги давам.
Налице е лъскаво, здраво и мускулесто дакелче с безпроблемна анална жлеза. :bi:
Всеки ден умират десетки кучета от човешка ръка. Ако и ти си против нечестните убийства на кучета, сложи това под подписа си!
Чехълче
В пасажа

Мнениеот meri » Вто Яну 11, 2011 6:21 pm

безпроблемна анална жлеза.

Какво общо има тук жлезата, храната няма никакво значение за това?Нито се запушва от храна, нито се изстисква без нужда. hsuh А суровото месо е и доста опасно понякога.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Вто Яну 11, 2011 8:46 pm

Моето пък от суровото месо хващаше гурели и го болеше корема!! [mood_feelings_hurt.gif] :ajatki: Обаче откакто се храним с Еукануба(без корсенванти и оцветители) всичко отмина!! Даже и жлезата никога не у е стискана(стана на повече от две години бандита)
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот animalprograms » Сря Яну 12, 2011 1:01 am

Всъщност, въпросът не е в това дали месото е сурово, а дали е качествено. Аз съм хранил котки и със сурова риба, и със сурово месо. Nature's Variety, една от водещите компании, предлага освен сухи и консервирани, също и седем вида суровозамразени храни, напр.:

Instinct Суровозамразена - Пиле
Състав: Пиле, суровосмлени пилешки кости, пуйка, пуешки черен дроб, пуешко сърце, ябълки, моркови...

Instinct Суровозамразена - Телешко
Състав: Телешко, телешко сърце, телешки черен дроб, суровосмлени телешки кости, телешки бъбреци, ябълки, моркови...

http://www.naturesvariety.com/InstinctRaw/cat/all

.
animalprograms
В ятото

Мнениеот bu6i » Сря Яну 12, 2011 1:07 am

:ag: :ag: спри се ве..анимале :ag: ...замириса на реклама вече :ab: ...темата е за домашната кухня :ay:
bu6i
Пчела майка

Назад към Хранене