Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Домашна храна или гранули

Домашна храна или гранули

Мнениеот bobi_galabov » Вто Окт 26, 2010 11:30 am

имам проблем. майка ми и баща ми не искат да харчат пари за котешка храна и и дават домашна баща ми дори и даде СЛАДКО НАМАЗАНО НА ФИЛИЯ веднага го изхвгранулите съм чувал че съдържат много витамини и са много добър избор. Моля помогнете как да ги накарам да взимаме гранули
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Re: Домашна храна или ганули

Мнениеот selgomez97 » Вто Окт 26, 2010 12:19 pm

Да си имаш домашен любимец, означава да знаеш какво ще го правиш.
Преди да си вземеш котенце, ти предвиди ли, че трябва да му купуваш специализирани гранули, да се грижиш за него..ии всичко каквото е нужно? Или просто ей така..дай и аз да имам коте. Първо се чете за даденото животно, преценяваш си дали можеш да полагаш грижите за него..
И сладко намазаната филия не е за животни! Особено сладкото..за котките има отделни деликатеси. Това, което хората ядат, не е за животни. Манджа, сладко..ти..ти?!!! :ai: hsuh
Препоръчвам ти да прочетеш всичко това:
viewforum.php?f=248

А за решаване на проблема ти..сам се досети и говори с родителите си. :ay:
Успех! :bs:
"Love is when a puppy licks your face... even after you left him alone all day."
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 12:26 pm

В миналата тема ти казах да говорите за всичко, което трябва да осигурите на котката, но явно не го направи... Един кг качествени гранули е 10- 12 лв. Ако не можете да отделите толкова пари по- добре върнете котето на предишните му собственици.
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Вто Окт 26, 2010 12:41 pm

2лв са едни гранули нищо няма да му стане заделяй си пари и му взимай.Ама чак да ги хвърлят. :ad: :ab:
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 1:43 pm

slipknot_1996 написа:2лв са едни гранули нищо няма да му стане заделяй си пари и му взимай.Ама чак да ги хвърлят. :ad: :ab:

Извинявай ама не са 2 лв... Като не знаеш не давай съвети. От тия по 2 лв се получават проблеми слаед време... Защо давате съвети без да знаете? hsuh
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот top4o » Вто Окт 26, 2010 2:12 pm

С тия манджи и сладко ще уморите котето. Тъжно е, че има хора който купуват коте, а не се замислят за това, че не е само да купиш коте, а ще трябва храна,лакомства,играчки и прочие. :ac: Щом не можете да ги набавите подарете на някой това коте.Но не го мъчете с такива храни. :bu:
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот meri » Вто Окт 26, 2010 2:15 pm

За какво са ви животни,не знам.Нищо не знаете или не ви се харчат пари, че да бяхте мислили навреме.Като не сте готови, за какво ви е?
И без това ще го уморите,освен от неправилно хранене, не искам да питам ще го обезпаразитите ли и ваксинирате......нали е пари?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 2:19 pm

В друга тема се чудеше дали коте или някаква си конзола, но разбираш ли видяли, че котето може и без пари да го взеамат, но откриват, че и то яде, ваксинира се и все неща, които изискват пари. :bu: Аз казах в другата тема да четат и да видят дали могат да се грижат, но ето резултата... Върнете котето на миналите собственици и си купете плюшена играчка. :ay:
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот top4o » Вто Окт 26, 2010 2:22 pm

Конзола или коте?Аз ли не разбрах? :bu:
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Вто Окт 26, 2010 2:43 pm

Извинявай ама не са 2 лв... Като не знаеш не давай съвети. От тия по 2 лв се получават проблеми слаед време... Защо давате съвети без да знаете? hsuh

Какви проблеми се получават има хора само с такива ги хранят мноого време и са в перфектно здраве,години.Да не мислите че всеки който има котка храни с висок клас храна която за котки, е по-евтина от 12лв?За предпочитане са пред филия със сладко която пък е най-вредното възможно.То досега кара на филии ти за висок клас говориш.И пак перфектните гледачи почват,не знам как се осмили да направиш такава тема.И трябваше да си вземеш конзола. :ag: :ajaweki: :ajaweki:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот valnata » Вто Окт 26, 2010 4:07 pm

За котките няма ли храни "среден клас"? :ai: Не вярвам да са толкова скъпи, пък колко яде една котка.. icon_dontknow Моето куче с 3 килограма гранули изкарва повече от месец.. като сметнеш идва по лев на ден.. Говорим за скъпа храна.. Ако няма как да отделяш по левче на ден изобщо не се захващай.. Един ден ще трябва да го заведеш на лекар и тогава какво правим? :ag: Ако храниш с боклуци посещението при доктора ще е съвсем скоро.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Вто Окт 26, 2010 4:10 pm

Офтопик:
С моето куче три килограма няма да стигнат за месец. :ajaweki:

За котки бях гледал роял канин за 5лв килограма,пък и те не ядат много. :ab:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот gabrielabonbon » Вто Окт 26, 2010 4:25 pm

Сега като не може да си позволи висок клас храна,да му вземат временно среден клас.Много по-добре е от филията със сладко.Заделяш си 5-6 лева за среден клас,за висок е към 15 лева.Докато е малко е хубаво да яде висок клас храни,защото расте.Не мисля,че коте яде много.
I'm not afraid of the dark. I'm afraid of what I'll find once I turn on the lights.
Аватар
gabrielabonbon
Пчела майка

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 5:19 pm

Съседската котка се спомина с ядене на Уискас... Получи бъбречна недостатъчност и не успяха да я спасят. Оказа се, че е от храната. Така че Слипкнот моля те не препоръчвай нисък клас храна на никой. Всеки добър вет ще ти каже това. Ако толкова не можете да отделите по 10 лв за храна на месец сега как ще го ваксинирате, обезпаразитявате или недай боже ако му се случи нещо? Най- добре върнете котето на предишните собствениц, купете си плюшено коте и събирайте пари за канзолата. Хем ще си имаш пухкаво животинче, което не изисква грижи, хем ще си имаш игра. :ay:
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Вто Окт 26, 2010 5:25 pm

Офтопик:
Аз не съм препоръчал нисък клас разбира се че висок клас е по-добре но сравнение с човешки храни.Аз нямам такива наблюдения на хора които котката им е умряла заради храната.Защо е станало това. [smile3537.gif]
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 5:31 pm

slipknot_1996 написа:
Офтопик:
Аз не съм препоръчал нисък клас разбира се че висок клас е по-добре но сравнение с човешки храни.Аз нямам такива наблюдения на хора които котката им е умряла заради храната.Защо е станало това. [smile3537.gif]

Офтопик:
Не знам кое в храната е причинителя, но се допитаха до доста ветове, но в крайна сметка котето почина на 2 години. Не съм сигурна дали точно отва му беше, защото разбрахме в последствие. Сега имат 2 котки и хранят само с висок клас гранула.

Чудя се как не им е жал за животното... Да яде филии със сладко... [smile3537.gif] Катоселските котки. Сипваш му остатъка от мангжата и готово... [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот gabrielabonbon » Вто Окт 26, 2010 5:39 pm

Наистина,дано не се разболее. :ac: Дано,след като bobi_galabov си е направил труда да прави нова тема,да я погледне.За убеждаването-кажи на майка си и баща си,че котето ако не яде свесна храна ще се разболее и ще умре младо.Archy даде добър пример,но ако яде за един месец примерно среден клас храна,не мисля,че ще му стане нещо,но след това трябва да започне да яде висок.
I'm not afraid of the dark. I'm afraid of what I'll find once I turn on the lights.
Аватар
gabrielabonbon
Пчела майка

Мнениеот archy » Вто Окт 26, 2010 5:45 pm

viewtopic.php?f=248&t=13706
viewtopic.php?f=248&t=8537
viewtopic.php?f=248&t=8666

Теми за храненето на котката.
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот top4o » Вто Окт 26, 2010 5:46 pm

Първо започни с евтина храна, а после когато родителите ти свикнат и не им прави впечетление каква храна даваш на котето повиши цената.А на родителите ти кажи, че котето може да умре щом не яде гранули.А след като си има котешка храна защо я хвърля?А и така е разпилял доста пари на вятара. :ac:
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот bobi_galabov » Вто Окт 26, 2010 8:42 pm

Искам да кажа че аз усилено се боря с родителите си за това и вече има някакъв резултат. Странно е че преди това изобщо не искаха да чуят но щом го заведох на вет и му казах с какво го хранят родителите се хвана за главата. Не смятам че моите родители са някакви супер различни или странни, но все пак не са от хората които ще говорят и обсъждат много дълго. След като преди това им дотегнах с дрънкакне за гранули ми казаха "добре ще помислим" т.е. да да ще го храня аз специално.
Аз бях премислил наистина котето какво би правило и какви разходи и неща ще му трябват. Вет-а ще му препоръча някакви гранули(той има в момента голям запас в кабинета) та направо от него ще си купя. "Купуваш без да мислиш" не е така. Премислил съм ги тея неща а и е при нас само от два дена. И все пак е голямо садур4е гони си опашката и се поокопити :bp: :bp:
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот bobi_galabov » Вто Окт 26, 2010 8:57 pm

Също така специално искам да кажа че проблема не е в парите. Случвало ми се е да купувам по-скъпа храна за хамстери и витамини и без да им мигне окото я изхвърлят ДРЕМЕ ИМ.
Котката е ваксинирана, обезпаразитявана водена е три пъти на ветеринар тъй че който смята да каже нещо по-силено както по-горе да си го запази. Нов съм и понеже има само 4 главни теми за котето не знам къде да пусна тема за въпроси и всичко даже бих казал че отдела за хамстери е направен много по-добре от този. Храна за 2 лева рядко се намира освен ако не искам да убия котето. Консултирал съм се с ветеринар и съм НАЯСНО. Темата съм направил не за да ми се каже "филия със сладко домашна манджа" информация която се опитва да ме обиди а аз дори не съм виновен за това и един друг коментар "като селска котка". ДА като селска котка ама селската котка не я виждам да е умряла като не е яла само пастетчета и консервички с така наречено заешко пуешко пилешко а сигорно ще пуснат и слонско
Също така аз не командвам вкъщи. Не съм някое разлигавено детенце което като каже нещо и смята че света ще му се полкони (това се отнася за определени профили) fing23 fing23
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот Brutal_Barbie » Вто Окт 26, 2010 9:04 pm

Хвърлят я ? Моля ? Ч пакк :ai: :ai: ... Давате му филия с сладко,,ей така "на,яж".. закво да харчим пари,та това е само животно,може да яде и остатъци от нашата храна ?? И защо са се хванали за главата,нима не са знаели,а а ?? Пхях..моля ви се бе..и тея консервички,не ги ядът животните на "лигавите" деца, а на отговорните стопани :ad:
Когато едно нещо не се цени,то се губи...
Brutal_Barbie
В пасажа

Мнениеот slipknot_1996 » Вто Окт 26, 2010 9:10 pm

bobi_galabov написа:С Храна за 2 лева рядко се намира освен ако не искам да убия котето. Консултирал съм се с ветеринар и съм НАЯСНО. 3

Офтопик:
С храна от 2лв ще го убиеш пък с филия няма така ли? :ajaweki:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот Maritoo6 » Вто Окт 26, 2010 9:19 pm

Нещо май ти липсва сивото вещество у главатъ :ai: :bu:
Филий със сладко аз не ям,пък ще давате на котето. icon_crazy По колко лв ти дават на ден?
Все 2 лв или 1 лев ти дават.....Има хубави храни,които не са кой знае колко скъпи......Или си егоист или ти се свидят парите и искаш да са само за теб smilie8 Ама ти си избрал котето пред конзолата,затова се стегни и поеми грижите, а не да казваш"баща ми му дава филия с еди к'во си"....
Even death can't cure an idiot.
Аватар
Maritoo6
Пчела майка

Мнениеот bobi_galabov » Вто Окт 26, 2010 9:49 pm

Не знам дали отговорните стопани иха дали на котката пастети като гледам котки хранени с пастети всичките до една са дебели. Аз не искам котката да е плюшеа играчка а самостоятелно животно. Не родителите ми а вет-а се хвана за главата като чу.
И храна за два лева И филия със сладко биха убили котето(не дай си боже). Само искам да уточня че баща ми му дава обяд в 2 часа защото по това време за малко се връща( котето закусва късно) , а аз вече съм на даскало.
Май не всички четат всичко. На котето ВЕДНЪЖ му е давано сладко пък и е при нас от два дена. Давано му е сладко защото не ядеше другото което му е дадено. Утре ще му купя храна специално от вета ас съм избрал котето защото предпочитам домашен любимец пред конзолата.
Айде както на някой (вече не си спомням) "на който не му понася, да се изнася!!!"
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Окт 26, 2010 10:02 pm

Защо се карате!

Задавам въпрос?

- Коя е най-добрата храна за моето куче или котка.

Получавам отговор:

- Тази, която се отразява най-добре на моето куче или котка.

Задавам въпрос:

- Кога ще се види това отразяване?

Получавам отговор:

- Не знам? Не съм мислил по въпроса.

Правят се кръвни тестове. Взима се урина. Мери се животното. Гледа се акото му. Гледа се честото на изхождане и вид на акото.

И това е.

Проблема при животните е, че не си казват кога им е дошъл проблема. Като ядеш и имаш киселини - вие казвате на родителите си. Но вие не разбирате езика на животните и не знаете какво му е.

Почва да повръща; да сере кръв; да има дришня и т н............рисковете са хиляди.

Задавам въпрос:

- Коя е най-добрата храна за вашето животно???
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Окт 26, 2010 10:08 pm

bobi_galabov написа:Случвало ми се е да купувам по-скъпа храна за хамстери и витамини и без да им мигне окото я изхвърлят ДРЕМЕ ИМ.

Нищо няма да изхвърляш?!
Просто си си разглезил животните?
И жена ми така прави и 30 % от храната отива на боклука :ag:

Да разглезиш гризача е много погрешно - все ще ти врътка номера.

Остави го малко на диета и ще намериш хранилката празна.

Вода да си има.

Гризач - хамстер от глад не умира :ag: :ag: има ли храна не е глупав :ag:

Те винаги ядът избирателно и се глезят. Знаят кое е вкусното и оставят другото за в резерва :bv:

Тва е.

Не им се давай :ajaweki:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот bobi_galabov » Вто Окт 26, 2010 10:11 pm

ок ще се постарая, няма да се давам на животните да им ходя по свирката :ay: :ay: :ay: :ay:
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот Brutal_Barbie » Сря Окт 27, 2010 5:39 am

Еми щом е от два дни при вас не е късно да почнете да го подсилвате с хубава храна :ad:
Когато едно нещо не се цени,то се губи...
Brutal_Barbie
В пасажа

Мнениеот meri » Сря Окт 27, 2010 8:32 am

На каква възраст е котето,че вече има и ваксина?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bobi_galabov » Сря Окт 27, 2010 9:16 am

Котето е ваксинирано за периода 50-55 ден и е на два месеца в момента. Днеска ще ходя до вета за да си купя гранули (той ще ми препоръча нещо защото има много некачествени марки)
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот archy » Сря Окт 27, 2010 12:42 pm

Добре какъв е смисълът на темата? Да обедим родителите ти да купят гранули на котката? Това е трябвало да го прецениш преди да ги накараш да вземат котето.
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот bobi_galabov » Сря Окт 27, 2010 9:44 pm

АМи не главно темата беше за това дали може с някоя дом храна да се храни или да се купуват гранули но изглежда повечето хора са я сметнали за "как да накарам наще да взимат гранули". Нищо екшъна привърши аз повече в темата няма да поствам ако искат адмиите да я заключат
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот SunshineMe » Чет Окт 28, 2010 10:24 am

Всички сте мега интересни като почнете да се нахвърляте на хората за храната. Ми вие замисляли ли сте се, че не всички хора имат добри финансови възможности. Но и те искат домашни любимци. И да - на село котките живеят поне по 10 години, макар че повечето ги хранят с манджи. Наистина гранулите от по 2 -3 лв са пълни боклуци, но какво пречи като се правят някакви манджи да се отдели сварено месо без подправки и да се сложи и малко сос. Да и аз познавам хора, които имат възможности, но не хранят котките си много често с гранули - и да не са им умряли. Не. После мрънкате само как по улиците имало много котки, що никой не ги взимал, после като ги взели - що не ги хранят само с гранули от 15 лв. За някои семейства 15 лв са много. Но това не означава, че и те нямат желание да си имат котки. И честно казано сигурно едно 60 % от хората си хранят котките и кучетата с манджи. И няма Роял Канин 1 кг за 5 лв.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Чет Окт 28, 2010 12:22 pm

SunshineMe написа:Всички сте мега интересни като почнете да се нахвърляте на хората за храната. Ми вие замисляли ли сте се, че не всички хора имат добри финансови възможности. Но и те искат домашни любимци. И да - на село котките живеят поне по 10 години, макар че повечето ги хранят с манджи. Наистина гранулите от по 2 -3 лв са пълни боклуци, но какво пречи като се правят някакви манджи да се отдели сварено месо без подправки и да се сложи и малко сос. Да и аз познавам хора, които имат възможности, но не хранят котките си много често с гранули - и да не са им умряли. Не. После мрънкате само как по улиците имало много котки, що никой не ги взимал, после като ги взели - що не ги хранят само с гранули от 15 лв. За някои семейства 15 лв са много. Но това не означава, че и те нямат желание да си имат котки. И честно казано сигурно едно 60 % от хората си хранят котките и кучетата с манджи. И няма Роял Канин 1 кг за 5 лв.

Не е точно така, защото едно лечение излиза в пъти,по-скъпо,отколкото хубавата храна.
Никой не може да твърди със сигурност, че животно хранено неправилно е нямало проблеми, то може да си е живяло, но каква е гаранцията, че не е страдало, защото то на село , кой си води животните на лекар, така може да се твърди и за ваксини,обезпаразитяване.....след това има оплаквания :" беше си добре ,но умря от нищо".
Скъпо е да се отглеждат животни, но още по-скъпо е не само лечението, а и това, на което ги обричаме, като ги храним неправилно.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот slipknot_1996 » Чет Окт 28, 2010 12:28 pm

Котките на село си живеят доста и то без ваксини и храна премиум клас.
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот valnata » Чет Окт 28, 2010 12:30 pm

Как знаете годините на селските котки? Паспорт ли имат или гледате зъбите? :ag: Мега ми е интересно колко струва месото и тока който се харчи.. Храненето с гранули(висок клас) излиза по-евтино отколкото готвеното, защото едно пилешко бутче е 2,20лв. :ajaweki: Нататък сметнете сами.. Или всеки ден ще ядем манджи за да има и за котката. Ами ако искаме пица, която има лютиво? :ag: Топлата вода е открита отдавна и ние няма какво да се нахвърляме и да доказваме.. :ag: Ако искат може да я хранят със смески(ярма) то пак става и котката няма да умре..

Клошарите се хранят с боклуци и също живеят, нали? Защо и ние не ядем от кофите. Тези примери със селски котки и др.. са смешни. Така НЕТРЯБВА да се гледа животно.
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот archy » Чет Окт 28, 2010 12:38 pm

В този раздел има достатъчно теми за хранене с домашно приготвена хрна и гранули. Явно на потребителя не му се чете и хоп айде да пусне темата... И ние имахме котеки на двора (била съм най- много първи клас) и ги хранехме с остатъците, хранеха се с остатъците от яденето и не бяха виждали вет и си живееха, но не бяха щастливи според мен. Преди да вземеш животни трябва да помислиш имаш ли възмижност да му осигуриш всичко. Да може да не взима Роял от 12 лв кг, но и среден клас гранули са хубави... Ако хранят с нисък клас или с остатъците от манджата после ще плащат в пъти повече, ако стане нещо на котето. Когато имаш животно няма скъпо и евтино, поел си отговорност за един живот и трябва да му осигуриш всичко необходимо.
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Чет Окт 28, 2010 12:42 pm

Моето мнение е , че когато човек си взима домашен любимец трябва да е подготвен добре с информация. Животното може да се храни не само с гранули , но и с домашно приготвена храна ( не всяко нещо, което ни попадне от хладилника или остатъци), за която също има изисквания. А другите неща могат да се добавят чрез витамини. Винаги, когато в един дом се готви, винаги може да се отдели порция и за животното (пак казвам правилно притготвена). И гранулите са по-голям разход на месец. Но аз лично се дразня постоянно как тук всеки си хранел правилно животното, е ще ме извинявате, но не е вярно. И аз си давам на котката от време на време кисело мляко, сварено пилешко месо или шоколад. Разберете, че не всеки има възможност да купува най-хубавото за животните си. Колко често ви се е случвало в големите хипермаркети пред вас хората да са се запасили с големи количества храна Aro, Clever и тем подобни,. На мен всеки път ми се случва. Животните, които се хранят с хубави гранули също не са застраховани. Но как да кажеш на някоя възрастна жена с пенсия 70 лв - "Няма да си взимаш животно, защото не можеш да си позволиш гранули от 15 лв" ?
И за котките на село - все пак ако има проблем с котката ще си проличи по някаккъв начин и няма да си играе и да си бяга постоянно и да се излежава доволна пред печката или на слънце.
Всеки иска най-доброто за животниката си, но просто всичко опира до финансови възможности.

Ами при положение , че я имаме котката откакто съм била около 11- 12 годишна, а сега съм на 22 май мога да сметна горе долу на колко е. И да и гранулите среден клас са добър вариант, ама тук повечето все скачат като чуят среден клас.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот slipknot_1996 » Чет Окт 28, 2010 12:47 pm

Аз знам че това не е пример но ще кажа че едната ми баба има котка на 8години и е хранена с манджи,не с хляб или сладко,а с колбаси и др.И е в супер здраве.А това че няма ваксина не е гаранция че ще се разболее.Само казвам разбира се че колкото се може по-добра храна да се усигори е по-добре.
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Чет Окт 28, 2010 1:05 pm

slipknot_1996 написа:Само казвам разбира се че колкото се може по-добра храна да се усигори е по-добре.

В това няма спор, но всеки си позволява дотолкова, доколкото може и не тряббва да означава, че ако не може да си позволи най-доброто, няма право на домашен любимец.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот archy » Чет Окт 28, 2010 2:22 pm

При положение, че в този раздел срещах две теми как да храним котката си правилно с домашно приготвена храна не виждам смисъл от темата... icon_dontknow За мен храненето с гранула е по- лесно и изисква по- малко време. Все сам си решава. :ab:
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот bobi_galabov » Чет Окт 28, 2010 6:10 pm

НА един отговор по-горе "да не би да има паспорт тая селска котка" вие тея котки само на това ли ги гледате колко са им бели зъбите, имат ли паспорт, ваксинирани и тем подобни. Айде моля ви се котката се гледа според характера а не дали е норвешка горска или някое улично коте
За един друг отговор за селската котка Разбирате ли ей хора гранулите съществуват от има няма 40 години а котката не от много повече, колко му е милион години разлика и повече?
Котката не била щастлива с домашна храна, не съм ЗА котката само с това да се храни ама една добре балансирана диета не би било зле. Ето пример:взехме и на котката ранули ии..А какво става не са и вкусни И те всичките като са почти с еднакъв вкус, единственатаа разлика е какви ароматизатори сладат. Айде да не се лъжем котката би било най добре да се храни с балансирана диета
bobi_galabov
Животинче с въпрос

Мнениеот archy » Чет Окт 28, 2010 6:21 pm

Пак питам какво е питането ти? Питаш ни с какво да храниш... Казваме ти или качествена гранула или да готвиш специално за котката. Ти ни обеждаваш, че селските котки са щастливи... Каква е целта на тази тема? На миналата страница имаш линкове за теми свързани с храненето...
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот selgomez97 » Чет Окт 28, 2010 6:36 pm

Ако вземеш от най-простата храна, как ще й хареса? [dontuu.gif]
Има гранули, които не са толкова скъпи, а котките ги харесват.
Особено и твоето като е още малко, по-малко яде..
То горкото сигурно е премряло от глад, от твоите диети! :ac:
"Love is when a puppy licks your face... even after you left him alone all day."
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот SunshineMe » Чет Окт 28, 2010 7:02 pm

Диета не означава, че котката гладува. Диетата е вид хранителен режим, но просто доста се е извъртял смисъла на тази дума и той имаше предвид да се редуват двете неща, а не да се изключват. И как изобщо разбирате, че селските котки са щастливи или не?
SunshineMe
В ятото

Мнениеот selgomez97 » Чет Окт 28, 2010 7:15 pm

Те не се наричат "селски", а улични...
И уличните котета са винаги щастливи, каквото и да им дадеш за храна /еее, с изключения разбира се/.. :ajaweki:
Имам предвид, че не са толкова капризни като породистите котета. Можеш да им вземеш някаква не толкова скъпа и известна храна, която я рекламират. Важното е да е качествена. Храни има много..пробвай ги и виж коя ти харесва котето. А и можеш да й готвиш специално, както предложи archy. :ab: Зависи имаш ли време и желание. :ay:
Аватар
selgomez97
В пасажа

Мнениеот meri » Чет Окт 28, 2010 7:17 pm

bobi_galabov написа:НА един отговор по-горе "да не би да има паспорт тая селска котка" вие тея котки само на това ли ги гледате колко са им бели зъбите, имат ли паспорт, ваксинирани и тем подобни. Айде моля ви се котката се гледа според характера а не дали е норвешка горска или някое улично коте
За един друг отговор за селската котка Разбирате ли ей хора гранулите съществуват от има няма 40 години а котката не от много повече, колко му е милион години разлика и повече?
Котката не била щастлива с домашна храна, не съм ЗА котката само с това да се храни ама една добре балансирана диета не би било зле. Ето пример:взехме и на котката ранули ии..А какво става не са и вкусни И те всичките като са почти с еднакъв вкус, единственатаа разлика е какви ароматизатори сладат. Айде да не се лъжем котката би било най добре да се храни с балансирана диета

1. Котките ,както и някой други животни не се отглеждат според белите им зъби,но белите зъби са критерий за здраве, защото от некачествената храна се получават заболявания на зъбите, венците,също така зъбния камък е сериозен проблем.....за жалост селските котки никой не ги води на вет,за да им прегледат зъбите и да почистят зъбния камък.Зъбите са огледало на здравето и качествената храна.Лошите храни не причиняват проблеми само на другите органи,но и на зъбите,което води пък до проблем не само на вътрешни органи,защото от развален зъб се получават редица заболявания, понякога и опасни за живота.

2. Ваксините са жизнено необходими,както и обезпаразитяването, защото много животни умират не само от паразитите,но и от инфекциозните заболявания,които са опасни...селските котки не се ваксинират, но и не живеят, това че някоя е изкарала известни години си е чист късмет,нарича се естествен подбор на природата, но неминуемо си има други проблеми,на които не се обръща внимание от така наречените им собственици .

3. Котката не се отглежда според характера, това е друга тема, за поведението,и там си има някой основни неща,които не са свързани с храненето.

4. Няма значение от кога съществуват гранулите,но факт е че животни отглеждани неправилно, страдат от различни здравословни проблеми,които не винаги се лекуват.Едно животно не може само да си каже какво му е, това е работа на стопанина му.Не вярвам да бъде щастливо, ако има проблеми,на които никой не обръща внимание.Външния вид доста често лъже и заблуждава,наглед здраво животно,съвсем не е такова.....след време започват да се проявяват доста неща.

5. Какво разбираш под балансирана диета ?
Защото с домашната храна това е трудно за постигане,особено когато животното е подрастващо и се нуждае от много витамини,микроелементи.......

6. Храните не съдържат ароматизатори.
Много е важно вида и вкуса на храната,правилно избрана.....за малко или голямо животно е.
Как едно животно, което никога не е яло гранули ще ги харесва.......никога?
Приучаването към това става постепенно,едно малко коте се нуждае от доста неща,които няма как да се доставят с домашна храна.
Освен проблемите,може да се получи разстройство,повръщане.......

Ваксините са изключително важни и не трябва да се пренебрегват,защото малките животни нямат имунитет и са много уязвими,разболеят ли се, много рядко оцеляват.

bobi_galabov,една препоръка специално за теб......прочети темите за всичко, аз хранене, ваксини,в мед. статии,разгледай темите в проблеми и ще видиш за какво става въпрос, защото нищо не е без причина,за всяко нещо си има обяснение.....а много често това е от лошокачествената храна,но стопаните не си го признават.
И не подценявай обезпаразитяването, както за вътрешни,така и за външни паразити,защото те са опасни и пренасят заболявания.

Офтопик:
На какво трябва да обърнете внимание,ако готвите предимно домашна храна за котката или кучето:

1. Приготвянето на домашна храна отнема много време.

2. Домашната храна може да ви излезе по-скъпо,отколкото готовата.

3. В домашната храна трябва да добавяте поливитамини и полезни минерали,трябва добре да я балансирате.
Може да се наложи добавянето на различни добавки, като например мастни киселини и антиоксиданти.

4. Трябва да отбележим, че постоянно има нова информация за качествени храни на животните.Тези хора,които хранят животните си с домашна храна са длъжни постоянно да се осведомяват с новите разработки и изследвания.Това,което е било нормално преди 5 год, сега вече е остаряло.

5. Ако импровизиранната диета не е балансирана,може да навреди на здравето на животното ви.

6. Трябва да се обърне внимание и на правилното съхранение на битовите храни.

7. Ако сте привикнали любимеца си с домашна храна,ще ви бъде много трудно да го поставите на суха храна.

8. Трябва също да помните,че импровизираните храни често са много меки и не обезпечават дъвкане,което е полезно за зъбите и венците.

Ако искате животното ви да премине на домашна храна,трябва да направите това постепенно,в продължение на 3 седмици,за да предовратите разстройство на храносмилателната система.

Домашна храна и гранули никога не се дава заедно.

И най- важното нека не забравяме никога, че повечето човешки храни са опасни за животните.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Чет Окт 28, 2010 8:30 pm

bobi_galabov написа:НА един отговор по-горе "да не би да има паспорт тая селска котка" вие тея котки само на това ли ги гледате колко са им бели зъбите, имат ли паспорт, ваксинирани и тем подобни. Айде моля ви се котката се гледа според характера а не дали е норвешка горска или някое улично коте

И тази диета е? Филийка със сладко или салам(македонка) icon_dontknow Какво наистина питаш? Вярно е, че може да се готви специално за кучето-котката, НО това излиза в пъти по-скъпо и отнема повече време...ЗАЩОТО трябва да се купят продукти(месо), да се вари, да се добавят калций.... [dontuu.gif] Питам се аз какъв е смисъла. Животното или се гледа или не се гледа. Ако не ваксинираш, ако не го сресваш, ако не чистиш очите-ушите... недей взима животно и не го мъчи. Ако нямаш пари също. :av: Това е истината. А гранулите са измислени от хора къде по-опитни и са се доказали във времето.. Виж как изглежда улично куче-котка(хранени с банички) и ела виж козината и зъбите на моето куче-котка.

За твоето коте издръжката на месец е не повече от 30 лева ако храниш с храна висок клас. Левче на ден. :ag: Кое не ти харесва в гранулата? Цената или качеството? Кажи марки които сте пробвали. Или не искаш да храниш с гранули а със сладко+хляб? Или спорим защото отговора не ни изнася.. Не НЕ МОЖЕ да се храни с манджа. :ajaweki: :sunny:

ЦИТАТ:"Айде да не се лъжем котката би било най добре да се храни с балансирана диета"

Сега, ако ти си решил/а, че така ще е ние не искаме а и не можем да те убедим в обратното. В това ще се убедиш сам/а след време. Преди години е нямало климатици и хората са живеели в колиби.. Защо сега да не балансираме в някоя шатра а седим на топло? И клошара като живее до 99 години и яде помия, защо и ние не го правим, а?
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот valnata » Чет Окт 28, 2010 9:17 pm

bobi_galabov написа:имам проблем. майка ми и баща ми не искат да харчат пари за котешка храна и и дават домашна баща ми дори и даде СЛАДКО НАМАЗАНО НА ФИЛИЯ веднага го изхвгранулите съм чувал че съдържат много витамини и са много добър избор. Моля помогнете как да ги накарам да взимаме гранули

Дали ще искат да харчат пари за калций, за витаминчета, да варят месото, да варят ориза-рибата.. :ag: Чували сте, че гранулите са хубаво нещо, но не ви се дават пари. Защо не ви се дават пари след като излиза по-евтино от балансираното хранене, което вие 100% няма как да осигурите. Значи искате да храните основно с манджа(демек вашата манджа), която има чер пипер, лютиво, сол.. icon_dontknow Това ли е 'баланса"? :ajaweki: с това хранене ще си уморите котето, но щом сте решили и не ви се харчат парички действайте. :ay:

Вижте развъдниците, вижте изложбените котки. Те не изглеждат като селските, нали? Или те са по-прости и хранят с хубава гранула.. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 12:34 am

valnata написа: Вижте развъдниците, вижте изложбените котки. Те не изглеждат като селските, нали? Или те са по-прости и хранят с хубава гранула.. :ag:

Да не намесваме сега и котките, които се водят по изложби, защото там нещата са вече много по-сложни. Развъдниците също, защото има хора, които се издържат от тях. Говорим за нормални домашни котки. Вие го превърнахте в егати лукса да имаш котка. Значи повечето неща, които ги описвате хората не ги правят за себе си, камо ли за котка/куче. Тук има много хора с по няколко животни, те да кажат дали купуват само качествени премиум храни, ама честно и дали не им дават от време на време манджи. Няма такива случаи, просто няма.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот valnata » Пет Окт 29, 2010 7:21 am

Левче на ден лукс ли е? Толкова ли е трудно да заделяш всеки ден по един железен лев? Говорим за основно хранене не "от време на време". Като не може да отдели 30 лева месечно как ще я подкарат тази "балансирана диета".. :ag: Човека май имаше една котка а не няколко.. Като имаш голямо куче или 10 котки може да минеш на храна от клас "среден". Изложбените котки са идеален пример за това как качествената гранула се отразява на животното. :bi: Щом за някои 30 лева са много изобщо не е трябвало да взима котка-куче, защото един ден се отива до доктора и като му обадят 50-100 лева трябва да го захвърли. :ay: а риска от това се утроява ако храниш с боклуци(манджа).
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 8:19 am

SunshineMe написа: Тук има много хора с по няколко животни, те да кажат дали купуват само качествени премиум храни, ама честно и дали не им дават от време на време манджи. Няма такива случаи, просто няма.

Има,има :ab: Аз съм една от тези,които имат монго животни и никога,от много години насам(от както ми дойде акъла в главата) НЕ давам манджи tongue Храня с висок клас храни(сухи) ,само понякога(много рядко) на кучетата взимам среден клас,поради финансови причини(все пак са две немски овчарки) и вярвай ми - проличава си
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Окт 29, 2010 8:35 am

Тук има много хора с по няколко животни, те да кажат дали купуват само качествени премиум храни, ама честно и дали не им дават от време на време манджи. Няма такива случаи, просто няма.

Да,купуваме, и не давам манджи,лично аз поне.
В нашата храна има съставки,които са вредни,защо трябва да вредя на животните си.
Взимайки си животни,всеки си прави преценка ........защото не може да го вземеш,пък да го гледаш както можеш.
И ,да лукс е отглеждането на всяко животно, защото има нужда не само от хубава храна, а от много повече нужди, за които трябват средства.
Доста хора не го правят, не защото нямат пари.........а защото не им се дават пари........за животно.
Много често така е и с лечението, ваксините......разни такива неща,които изискват средства.
Нали няма да сравняваме животните в колибка, на верига, с хлебчето и доста често без водата,даже и разходки не виждат.

Аз лично осигурявам всичко качествено и мойте животни си имат всичко,от каквото се нуждаят.
Компромиси със здраве не правя, защото ми излиза много по-скъпо от едно лечение,защото едно заболяване или проблем водят след себе си и други......и става много ,много по-скъпо.
Колкото и да се гласи домашната храна, никога не може да се създаде необходимия баланс,както в гранулите.

И доказателство за това са не само здравите зъби, хубава козина, никакви заболявания(поне свързани с храната),малко ли е?
Едно животно би живяло всякак, и в лукс, и в мизерия, какво би могло да направи?
Всичко зависи от това на какъв стопанин ще попадне.
И ако не се храни качествено, може да получи и кожни заболявания,особено ако не се третира против паразити, пък глистите са опасни и за хората.
Колко пъти виждаме хора,които харчат луди пари за какво ли не, а животното им......изглежда не само смачкано и подтиснато психически, но за него не се отделят средства,само защото е животно и може да мине всякак, ако кажеш на такъв човек ,че е неправилно и може да се разболее.......реакцията често е присмех, защото за тях животното и така си е добре,все пак е куче/котка.....не човек,няма нужда от нищо.

Нали именно и за това има случаи когато се водят на лекар в много тежко състояние,или пък с кожни заболявания, други проблеми.....само защото и стопанина е пострадал по някакъв начин, а честичко.......животното се оказва бездомно.

Така,че живота и здравето нямат цена......
Не знам някой от нас да е милионер, за да си храни добре животните,въпрос на избор и морал......
Когато се стигне до скъпо струващо лечение, операция.......кой пак страда и защо???
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Окт 29, 2010 9:02 am

Много от здравословните проблеми на животните са свързани именно от некачественото хранене, защото има не само проблеми с храносмилането, гастрит,колит.....
но има и много други проблеми с черен дроб, бъбреци,ендокринни заболявания.....

Ако сте обърнали внимание на препоръчките във всички статии свързани с храненето ,без значение за какво животно са, навсякъде се подчертава.......хранете животните с качествена храна.
Ако нямаше защо,едва ли щяха да го препоръчват, а то не е заради реклама или печелене на пари.
Хората правят проучвания, изследвания и създават най-доброто,доказано е не само от лекарите,но и самите стопани виждат разликата сами.
Така както ваксините периодично се променят, всяка година производителите правят промени,за това винаги се консултирайте с лекар и ги поставяйте,не рискувайте живота на животните си.
Има храни,които са предназначени специално за алергични животни, за животни с различни здравословни проблеми......как ще ги предпазите с домашната храна, защото котките получават запушване, камъни, затруднения в уринирането, и как веднага се отразява в отрицателен аспект, когато не се спазват препоръките на лекарите,сменя се храната, не се спазват указанията, дават се неподходящи.....и отново четем теми с проблеми.......защо?

Много от стопаните си мислят, че някой лекар,който продава храни го прави заради печелбата, не е така, просто с практиката човек се убеждава кое е добро и кое вреди.
А един лекар знае много повече от нас, защото за всяко заболяване си има причина,освен това всичко в организма е свързано и от един проблем се получават и други.
Колкото и да не ни се вярва повечето болести са свързани именно с некачествената храна, колко от вас могат да кажат,че животните им нямат проблем със стомаха, че животното им не е повръщало,не е имало разстройство.Запитали ли сте се защо е така, често го отдавате на какво ли не, но не се сещате за храната,която е в основата на всичко.

Едно животно има нужда от много витамини, микроелементи, калций, как ще ги осигурите с домашна храна, да - можете да давате допълнително, но това е "нож с две остриета",защото ако не сте наясно и предозирането е опасно и вреди.
Много невинни проблеми на пръв поглед са свързани с храната,колко пъти четем в темите......." животното ми има разстройство, повръща," какво ли не....даже не се и замисляме за истинската причина, а когато ни я кажат.....лекарите не били кадърни.

А къде е нашето място като стопани, къде е нашата отговорност към това животно, защото ние самите причиняваме болка и страдание.....после търсим виновен.

Замислете се над някой неща, свържете ги взаимно и ще видите как за всичко си има реално обяснение и причина.Или в стремежа си да спестим някой лев, после го даваме за лечение, защото то е много по-скъпо, а някой не дават,не лекуват, търсят съвети ,не спазват указанията и животното страда, състоянието се влошава,често със фатален изход......и след това,ми лекаря бил виновен.Защо?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 9:11 am

Прави сте да, така е, но мен ме дразни това , че някой като напише какви гранули взимал и " Не, тези гранули са среден или нисък клас, как може, къде ти е сивото вещество?" - Добре, за ниския клас съм съгласна, но както и вие казахте, също могат и да се хранят и със среден клас. Върнете се по темите и вижте изказванията. Аз на моята й купувам РК 12 лв 1 кг, но мога да си позволя. Но ако нямах щях да й взимам някаква храна среден клас. И заради това лош човек ли щях да съм, защото така излиза от коментраи в други теми. Но съм съгласна с повечето неща, които казвате за стопаните. Аз говорех за хора, които искат жувитни и го обичат, но не разполагат с много пари. Не говоря за " Купих си мини пинчер и ще го обличам, щото всички имат и така е модно."
SunshineMe
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 9:22 am

Добре и ти си права,но кажи ми среден клас храна за котки,която би купувала,ако нямаше възможност за РК
rinusha
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 1:05 pm

Точно име сега не мога да ти кажа, но тук във форума е имало такива теми където съм ги виждала. А и много хора от форума са казвали, че има хубави храни от среден клас. Май бяха някои храни на Purina, но не съм сигурна. И ако нямах пари за РК определено щях много добре да се разровя в интернет, за да избера подходяща по-евтина храна.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 1:36 pm

Проблемът е в това,че дажбите на по-евтините храни са по-високи:
Пример:
уискас,фрискас,пурина
За 4 кг котка дневната дажба е 70-75 г
За месец - 2.1 кг - 2.25 кг х 7 лв/кг =14-16 лв на месец
роял канин,про план и т.н.
За 4 кг котка дневната дажба е 55 - 60 г
За месец - 1.65 кг - 1.8кг х 12 лв/кг=20-22лв на месец
Излиза,че разликата е около 6 лв на месец,т.е. 20 ст на ден.Заслужава ли си риска?Не коментирам как човек,който не може да отдели 6 лв повече за котката си на месец,би посрещнал евентуалните й здравословни проблеми,би отделил пари за кастрация,ваксини,обезпаразитявания.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 2:27 pm

Добре, добре. Ако беше наистина така, май нямаше да има смисъл да правят храни от различни ценови равнища. Но има, защото има различни хора, които искат разнообразие на пазара. И като отидат да пазарят да си кажат " Ами няма да взимам храна от 3 лв за кг, защото ще е много зле, ама тази от 13 лв ми идва скъпа, ще взема тази от 8 лв, защото се предполага, че тя ще е добра" и не се гледат отзад дажби, порции и тем подобни. Вие колкото искате си натъртвайте, че котката трябва да се храни с най-доброто, хората пак ще си правят сметка, кое им излиза най-удачно и не защото не обичат животните си, а защото имат и семейства и деца и гледат да си оправят бюджета. Тук има много деца, на които родителите им дават пари за животните им, и ако са им дали пари за среден клас храна, не е защото не искат по-доброто, ами защото утре ще има " Мамо искам и куче, мамо искам блуза, мамо искам еди си какво".
Аз не тръгнах да споря затова да се дават по-евтини храни, защото съм съгласна с това, което сте написали, а за това да не се нахвърляте на хората, без да знаете положението им.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 2:38 pm

Аз също имам и две деца,така че тези реплики не са ми чужди.Освен това въобще не споря,а просто разсъждавам.И на никого не съм се нахвърляла.Ти сама стигна до извода,до който аз съм стигнала отдавна - много често не става въпрос за пари,а за чистата психика на стопанина:
Ами няма да взимам храна от 3 лв за кг, защото ще е много зле, ама тази от 13 лв ми идва скъпа, ще взема тази от 8 лв, защото се предполага, че тя ще е добра
,или пък:"Вчера взех от тази,днес ще взема от друга,важно е да има разнообразие"или:"По-хубаво от домашното няма",или:"Ми тя мойта котка гранули не яде".А тези които купуват консерви - хич не са малко такива хора и явно си правят сметка на парите,защото купуват най-евтините,а когато им обясниш,че най-евтините консерви излизат по-скъпо от най-скъпата суха храна най-нелогично следват някое от гореспоменатите оправдания.Това е.Просто ми се искаше да напиша горната сметка черно на бяло.От опит знам обаче,че едва ли ще променя мисленето на някой. :ad:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Окт 29, 2010 3:05 pm

Много често всичко опира и до психическа нагласа на хората, не толкова до финансова.Други не правят разлика в качеството на храната, само в цените,като изобщо не обръщат внимание какво купуват, важно е да им е " на сметка".
Много хора просто не искат да харчат пари за животни,за тях всички видове гранули са еднакви,колкото по-евтино,толкова по-добре, просто сметкаджии,нищо повече.Хората,които нямат пари за хубави гранули,или изобщо не купуват никакви,или даже не са и чували за тях,защото хранят с каквото имат и мислят,че така е по-добре,от там и храненето с манджи.
Няма лошо и среден клас храна да се купува, но да не е икономичен, да не говорим че други се ръководят от рекламите и купуват педигри, уискас.....все лоши храни, но с добра реклама.
А когато започнат да правят сметка и във вет.клиника.......просто......без коментар.

Храните с различни цени винаги ще ги има, както и стоките за бита и храната на хората...това е пазарна икономика,нищо повече, реклама и печалба.
Да се замислим ,че и човешките храни са така, евтини, некачествени......хората купуват, и не само защото нямат пари, а защото мислят че пестят или че са се изхитрили, а какво ядат.......

Скъпи и евтини стоки винаги ще има, важно е ние да се информираме и да знаем какво купуваме и най-вече да четем етикетите, съставките и срока на годност.

Не може да предполагаш че стока от 2,5 , 6 лв е по- добра от тази за 10,20 и т.н., така е и с храните.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 3:18 pm

Значи, аз за това не обичам да пиша дълги постове, защото понякога не ги четат хубаво или от край до край, както и аз правя някой път. Никъде не съм споменала, че ти си ми се нахвърлила или че споря с теб , нали? :) Тук изказваме мнения. Изобщо не съм мислила да пиша в тази тема, но за пореден път ще кажа, че тук има хора ( не конкретизирам никой, защото не помня даже кои са, но много пъти ми е правило впечатление), които обичат да се нахвърлят. Аз искам да знам с какво храните от 13 лв са по-добри от 8 лв ( изобщо не намесвам по-евтините, защото те наистина са помия). Ние четем какво пише отзад, ама наистина ли е така? Дали пък нямат минимална разлика. Радвам се, че тук повечето хора имат възможност да се грижат добре за любимците си, но пак казвам , че моята идея да пиша тук е, че ТОВА ЧЕ РАЗПОЛАГАШ С ПО-МАЛКО ПАРИ, НЕ ОЗНАЧАВА, ЧЕ НЕ МОЖЕШ ДОБРЕ ДА СЕ ГРИЖИШ ЗА ЖИВОТНОТО СИ И ЛИЧНО МЕН МЕ ДРАЗНЯТ КОМЕНТАРИ " ТРЯБВА ДА КУПУВАШ ХРАНА ОТ 15 ЛВ, ИНАЧЕ КЪДЕ ТИ Е СИВОТО ВЕЩЕСТВО". Но всеки има свобода на словото :)
rinusha надявам се , че разбра, че не споря с теб, нито с никой друг и не смятам, че си ми се нахвърлила.
meri много съм съгласна с теб, но аз не говоря за хората, които са скрънзи, за тях няма смисъл да говорим, аз говоря за тези, които обичат животните, но нямат много пари и се опитват с това, което имат да осигурят най-доброто.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 3:40 pm

И аз не визирах конкретно теб,но както и да е - общуването в нет-а е изкуство,което не владея добре.От години работя в зоомагазин и съм попрочела етикетите на голяма част от храните - разлика има и то не малка.По-ниската цена на храната неизменно е свързана с по-ниско качество.Среден клас храни в България почти няма(за чужбина си признавам,че не съм се интересувала)Много пъти съм се замисляла да взимам на моите хубосници "храна от 8 лв",но винаги съм стигала до един и същ извод - няма да забогатея с 6 лв на месец,не си заслужава.Аз затова те попитах каква храна би взела,не си ли се замисляла,че фрискас,уискас и т.н.,които може би са среден клас храни(поне като цена) са с цветни гранули,аз се "изприщвам" като видя цветни гранули,особено като на етикетите красиви картинки ми обясняват как отровно зелените гранулки са направени от грахчета,оранжевите - от морковчета,червените - от чушка.
Ти казваш,че на всеки му се иска да гледа домашен любимец,а аз казвам,че всеки трябва добре да помисли дали и какъв домашен любимец да си вземе.Не опира само до финанси,а и до свободно време и куп други неща.Не мога да се примиря с факта,че ще вземеш животно,само защото искаш,а няма да го храниш като хората.Какъв е проблема да даваш 20-25 лв на месец за качествена храна.При големите кучета нещата да различни,там храненето наистина е цифра,и пак не разбирам хората,които си взимат Немска овчарка или Ротвайлер,например,само защото искат именно тази порода,независимо от това,че не могат да си го позволят финансово,или пък нямат време за обучение,или за разходка.Защо не си вземат кокер,или болонка,или дакел.
Уф,пак стана дълъг пост,имам и още много какво да кажа,ама............
rinusha
Пчела майка

Re: Домашна храна или гранули

Мнениеот meri » Пет Окт 29, 2010 4:05 pm

Когато човек има малко пари,не е казано че не обича животните си или че не се грижи добре за тях,всички сме имали лоши моменти в живота си.
Но ето пак се получава така че, купувайки лоша храна, вредим на здравето, което води след себе си лечение,прегледи, стрес за животното.....просто човек трябва да отглежда такова животно което може да си позволи, да може да му осигури храна и мед. грижи,може да е жестоко, но е истина.
Толкова се дразня като минавам и виждам някакво подобие на колибка, с мръсни съдове, кога има вода, кога не, за храна да не говорим за гранули изобщо.И то все хубави кучета, немски овчарки,колита, какви ли не.Питам се защо?
Това за мен са скръндзи не ами .....да можеше и да наказват такива стопани за лоши условия.

Изобщо не става въпрос за хора с малко доходи, защото те и залъка си делят,но не си оставят животните,вярно е че не винаги ги хранят с гранули, обаче на такива не мога да се сърдя, защото това могат и понякога е по-добре че животното е нахранено,не гладува, не е на студа ,в дъжда.Вярно, вредят им така, обаче понякога колкото и да иска човек не може да си позволи.
Но ме дразнят разните,които или искат поради модата, или са деца,които изобщо не са запознати с важните неща, родителите им също и само измъчват животните.

Понякога и рекламите са много подвеждащи,хората се подлъгват без да четат и така купуват мислейки си,че храната е хубава щом я рекламират.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Пет Окт 29, 2010 4:12 pm

Оооо за среден клас никога не съм си мислила Уискас или Фрискис, за тях съм чела достатъчно в нета. Преди няколко месеца сестрата при вета ми беше казала за една храна, италианска, която била много хубава, но по-евтина. Наистина гранулите много приличаха на РК и не бяха цветни. 1 кг беше 9 лв. Но поросто моята котка я ядеше само смесена с РК, затова се отказах и продължих да си й взимам РК. Другото , което е че хората много вярват на рекламите. Ако питаш майка ми тя ще ти каже " Онази реклама със сладкото коте, с лилавия пакет, много я хвалят" или " Онзи котарак с каскадите, дето много скача" :) и то не защото й се свидят пари, напротив - тя също държеше да й взимаме РК, след като й обясних, че това е една от най-хубавите храни, защото тя не влиза в интернет, не чете такива нещаи не е достатъчно информирана, а рекламата промива мозъка. Но къде сме видяли реклама на РК, за да знаят хората за нея. Затова те си мислят, че взимат хубави храни, защото така са дали по тв.
meri точно това се опитвам да кажа , че обичат ли хората животни, дори и с малко пари пак ще изберат подходящия начин, а не че като имат малко пари не ги обичат.
И на мен не ми е приятно да виждам такива картинки, но те са ежедневие.
Скоро ходихме в зооградината в Айтос и какво да ви кажа, горките животни, всичките ги храниха само с хляб, затова на следващия път носих ябълки, но това нищо не променя.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот rinusha » Пет Окт 29, 2010 4:18 pm

:ay:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот mzi » Пет Окт 29, 2010 9:51 pm

rinusha написа:Има,има :ab: Аз съм една от тези,които имат монго животни и никога,от много години насам(от както ми дойде акъла в главата) НЕ давам манджи tongue Храня с висок клас храни(сухи) ,само понякога(много рядко) на кучетата взимам среден клас,поради финансови причини(все пак са две немски овчарки) и вярвай ми - проличава си
rinusha написа:И аз не визирах конкретно теб,но както и да е - общуването в нет-а е изкуство,което не владея добре.От години работя в зоомагазин и съм попрочела етикетите на голяма част от храните - разлика има и то не малка.По-ниската цена на храната неизменно е свързана с по-ниско качество.Среден клас храни в България почти няма(за чужбина си признавам,че не съм се интересувала)Много пъти съм се замисляла да взимам на моите хубосници "храна от 8 лв",но винаги съм стигала до един и същ извод - няма да забогатея с 6 лв на месец,не си заслужава.Аз затова те попитах каква храна би взела,не си ли се замисляла,че фрискас,уискас и т.н.,които може би са среден клас храни(поне като цена) са с цветни гранули,аз се "изприщвам" като видя цветни гранули,особено като на етикетите красиви картинки ми обясняват как отровно зелените гранулки са направени от грахчета,оранжевите - от морковчета,червените - от чушка.
Ти казваш,че на всеки му се иска да гледа домашен любимец,а аз казвам,че всеки трябва добре да помисли дали и какъв домашен любимец да си вземе.Не опира само до финанси,а и до свободно време и куп други неща.Не мога да се примиря с факта,че ще вземеш животно,само защото искаш,а няма да го храниш като хората.Какъв е проблема да даваш 20-25 лв на месец за качествена храна.При големите кучета нещата да различни,там храненето наистина е цифра,и пак не разбирам хората,които си взимат Немска овчарка или Ротвайлер,например,само защото искат именно тази порода,независимо от това,че не могат да си го позволят финансово,или пък нямат време за обучение,или за разходка.Защо не си вземат кокер,или болонка,или дакел.
Уф,пак стана дълъг пост,имам и още много какво да кажа,ама............

Нищо лично просто ми направи впечатление :ax:
Аватар
mzi
В глутницата

Мнениеот rinusha » Съб Окт 30, 2010 8:17 am

Не разбрах съвсем какво точно искаш да кажеш,но:
Сметката от 6 лв на месец е направена за котки.При изхранването на две немски овчарки тази сметка излиза съвсем различно на месец(сега не ми се смята - събота сутрин е :ag: ) и да,рядко,но ми се е налагало скастря техния бюджет :ax:А овчарките са две,защото едната е спасена от улицата и просто си остана при нас :ax:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот divata_pechurka » Съб Ное 06, 2010 11:41 am

Мисля, че излишно се нахвърлихте така на момчето..и вместо тая тема да е 3 страници караници и спорове, можеше просто да му се обясни човешки и нормално!
И да наистина няма Роял Канин 1кг - 5лв! Така че някои от вас в усилията си да покажат колко знаят и колко са прави, моля да не преувеличават! И какво й е на средния клас храна? На манджите (правилно приготвените)?! Не може така да скачате, защото не всички могат да си позволят най-скъпата храна, с която за съжаление котката (в случая) или което и да е животно не е застраховано! Истината е, че няма как изхранването на котката да излезе по-малко от 30-40лв на месец, а и нагоре, ако се храни само с паучове и гранули от висок клас... Лично аз мисля, че е най-добре да се разнообразява храната - да има и манджи и гранули и паучове и пастети...важното е всичко домашно да е правилно приготвено и по възможност да се храни поне със среден клас гранули... Мисля, че е далеч по-добрата алтернатива отколкото да е на улицата, да продължава да се размножават и проблеми и т.н. А дори уличните котки по мои наблюдения, като слагам в това число и селските котки живеят дълго и са здрави, въпреки че през по-голямата част на живота си ядат боклуците по кофите и всякакви остатъци. Това разбира се не значи, че може да си храним котката с всякакви гадории, но просто недейте да изопачавате нещата!
Просто не е коректно - някой влиза във форума и 10 човека му се нахвърлят и почват да му обесняват, че не заслужавал животно...чакайте малко, не става така, не и по този начин! Тук трябва да си помагаме и да се споделя опита!
Надявам се никой да не се е засегнал и също се надявам на едно по-коректно отношение към новодошлите, а и по принцип! Поздрави!
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот meri » Съб Ное 06, 2010 12:00 pm

Добре тогава, дай ми един пример за "правилно" приготвена и балансирана домашна храна, със всичко необходимо във нея, точни пропорции и съставки.
Необходимите витамини и минерали....но правилно съотношение,защото предозирането е опасно, и как по-точно ще го направиш, ако не си наясно с нуждите и грамажите?

Това за животните на улицата е друга тема, няма смисъл да се намесва, ядат кучетата/котките каквото намерят.......защото е по-добре от ГЛАД.
Но как пък ще знаеш,че са здрави?
Как ще разбереш какъв процент животни са умрели или страдат именно от тази "човешка добрина" да им дават отпадъци.
Едното няма нищо общо с другото......освен вредата.

И един човек, ако е решил да отглежда животно, трябва да е осведомен, няма нищо лошо човек да знае.
Никога, едно хранене с гранули не излиза по-евтино или обратното от домашната храна, защото зависи какво разбираш под понятието........надробено нещо си или.....???
divata_pechurka,ти както и други, достатъчно изопачихте всичко........

Понякога е по-добре човек да получи критика, отколкото да навреди съзнателно или не.....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот valnata » Съб Ное 06, 2010 12:06 pm

Какво по-евтино и полезно за едно коте от гранула висок клас.. Тая котка да не яде по 500гр. на ден.. :ajaweki: 35-40 лева ще ти излиза на месец ако храниш с висок клас гранула.. Каква е тази балансирана и евтина диета? Кажете и аз да почна да готвя на моите любимци. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Съб Ное 06, 2010 12:13 pm

Всички говорят за "хубава,балансирана" домашна храна, но никой не каза каква е тя и как се приготвя.Защото според мен под това понятие се разбира манджа надробена с хляб, за витамини и др,неща изобщо не говорим.
После кучето/котката имало гъбички, опадала му козината, повръщало, имало диария........защо за изброявам, всичко е причина от неправилното хранене.
Да не говорим ако се получи и запушване на червата, камъни, проблем с бъбреци......какво ли не.
Именно защото не могат да кажат или покажат какво им е ,ние трябва да сме тези,които да се грижим за тях.
Правилното хранене е критерий за здраве.
Не винаги на пръв поглед добре изглеждащо животно е здраво, не го забравяйте, животните не са хора и не винаги им личи, когато страдат,при тях възприятията за болка и страдание са различни.

Като че ли тия животни ядат тонове храна, че не може да им се купи.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Съб Ное 06, 2010 10:40 pm

Под домашна храна аз лично имам предвид като си готвим за нас да отделяме ( примерно сварено месо) преди да сме сложили подправки, и за да и се добавят необходимите неща има витамини. Паучовете не са ли пак месо? Ама давате на котките си. И стига с това "Ами тока, ами незнам си какво". Като приготвяме за нас, едновременно правим и за котката. Пиша го това, защото аз лично имам такава храна предвид и никога не съм говорила за манджи със сосове. И вие започнахте сами да си противоречите, защото в някои коментари сте за храна среден клас, а в други я оплювате. Вече всеки си преценя дали ще отдели парите за домашна храна или за гранули. Има котки, които просто не ядат гранули, каквото и да прави собственика. Някъде мисля, че AHASVER беше писала, че нейната котка можело да се храни с телешко месо и тя й приготвяше. Значи има варианти. И наистина нито хората, нито животните не са предпазени от нищо, ако ще и само с еко храна да се хранят. Моята котка на месец за храна ми излиза между 20-30 лв и я храня с гранули, защото просто така е захранено и не иска да яде нищо друго, дори и паучове.
Аз мисля, че не изопачавам нещата, ама наистина много се дразня най-вече за гранулите среден клас. На колко места сте писали, че и вие си храните котките с такива и ги препоръчвате ако хората нямат пари, а сега изведнъж много скочихте срещу тях.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот divata_pechurka » Нед Ное 07, 2010 2:28 pm

Като говоря за манджи, нека се уточним - има дори книги с рецепти за приготвяне на домашна храна за котки. А и ако й се дава сварено месо без подправки, от нещо което приготвяме и за нас както казва SunshineMe - не виждам къде е проблема...И всъщност ставаше най-вече въпрос за това, че не е правилно да се почва директно с нападките, а да се обяснява нормално и спокойно...
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Ное 07, 2010 4:17 pm

Свареното месо е по-добро според мен има вкус не като гранулите.Пък и те и в дивата природа ядат месо не гранули.Просто някои хора са се вманиачили в гранулите висок клас като единствен етикет за правилно хранене. :ap: :ab:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот valnata » Нед Ное 07, 2010 6:09 pm

Да, ама нали гранулите бяха скъпи? месото сигурно е по-евтинко? icon_dontknow Нямаме пари за гранули а имаме за месо В рецептите от книжките няма нищо лошо, но излиза в пъти по-скъпо(това го казвам от опит, щото аз готвех на моето куче и знам какво струва и как се готви smiley23 Всеки ден си над тавата и печеш, вариш..).. :ag: Вижте, че на човека не му се дават пари за гранули. Другия вариант е всеки ден да ядем телешко или агнешко за да заделим за котето. И пак да питам аз 30 лева много ли са за месеца? Щото ако нямаш 30 лева как ще се грижиш за животното? :az:

Свареното месо е добро, но трябват още доста добавки ако говорим за 'балансирана" диета.. Иначе пак става, но няма да имаш животно с лъскава козина а ще е маалко по-така.. :ag: Всеки е свободен да храни с каквото си поиска. Може с ярма, с хляб и др.. разликите се виждат с просто око, и не аз или Мери сме измислили гранулите.. :ad:

Уличните котки ловят плъхове. Ако някой иска да 'балансира"(разнообрази) да даде на домашната си котка.. Все пак е хищник, затворен в апартамент. :ap:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Нед Ное 07, 2010 6:33 pm

valnata написа:аз готвех на моето куче и знам какво струва и как се готви smiley23 Всеки ден си над тавата и печеш, вариш..).. :ag: Вижте, че на човека не му се дават пари за гранули. Другия вариант е всеки ден да ядем телешко или агнешко за да заделим за котето. И пак да питам аз 30 лева много ли са за месеца? Щото ако нямаш 30 лева как ще се грижиш за животното? :az:

Свареното месо е добро, но трябват още доста добавки ако говорим за 'балансирана" диета..

Аз мисля , че има доста голяма разлика дали храбиш куче или котка, нали така? Това на кой не му се дават пари си е тяхна работа, да не намесваме безотговорните хора. И айде сега да се измисли закон за хора, които не разполагат с много финанси, да им се забранява да си взимат котки, защото нямат 30 лв да отделят. Ми ще намерят храна среден клас и за 15 лв на месец ще едобре, двойно по-малко. И ако не всеки ден, през ден във повечето семейства се готви месо, колко ще изяде котката, че да се осети мега голяма разлика в порциите на хората. И едни витамини 100 броя струват 5 лева и стигат за към 3 месеца. Котката да не се разболява всеки месец, като се наложи могат да се заделят пари, за да се закара на вет. Ама за хора със заплати 400 - 500 лв се усеща доста 30 лв на месец за храна. Ако се зачетете внимателно в коменарите ни ще разберете, че не спорим с вас за това да се купуват мега евтини храни или да им се дават манджи, а за това, че ако човек държи на животното си ще намери удобен и полезен и за животното и за себе си вариант.
Ами в случаи, когато всичко е домашно и хората си отглеждат всичко сами, кой вариант ще им е по-добър на тях, да кукупуват гранули сигурно?
Не ние, а вие изопачавате нещата така, все едно ако котката не яде само скъи гранули, всеки месец ще е болна.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот valnata » Нед Ное 07, 2010 9:48 pm

Моето куче е по-малко от някои котараци :ag: Даже яде по-малко от една котка(цените на храните са почти еднакви), и затова ги сравнявам. :ag: Аз не ги карам да купуват гранули висок клас.. в случая автора на темата казва, че не им се давали пари за гранули.. Искат 'балансирана" диета, но тя излиза по-скъпо ако наистина е балансирана. Нали така? Може да му взимат гранули среден клас, може да го хранят с хляб, това изобщо не ме интересува(все ми е тая с какво си храни котката 'Иванчо"). Въпроса е в това, че месечно за храна(висок клас) на едно коте се дават 30-35 лева. Това значи, че с каквото друго да храниш(ако искаш да е балансирано и полезно) ще ти излезе по-скъпо.. Не искам да споря с никой, но ако човек няма да задели 30 лева на месец няма да поема такъв ангажимент(защото за мен едно куче, коте папагал и др) си е ангажимент и отговорност. Тук в наща мила родина хората са по-навити да дадат 500 лева за яке, но като им кажеш 30 лева за котарака им се вижда скъпичко.. :sunny: Ако наистина нямаш пари няма нда имаш животно. Може имаш но тогава животното няма да е добре гледано а ще яде боклуци и един ден като му каже доктора, че за лечението трябват 200 лева ще иде на улицата(така става с повечето 'любимци") Българина трябва да проумее, че ако няма възможност да храни собственото си дупе не трябва да поема други ангажименти(нищо че е модерно да имаме кокер или персиец на дивана) и като види зор да захвърля животното.. в някои страни от такива хора се отнемат животните.. за съжаление ние сме много назад и това скоро няма да ни сполети, но не трябва да се оправдаваме и да хленчим, а да си направим сметката преди да вземем нещо живо и модерно. Нали така? Ако ти кажа, че за лечение на едното ми куче съм дал повече от 1000 лева и съм обиколил всички клиники из Варна няма да повярваш, нали? Как това ще го направи някой човечец, който няма пари но е решил да има сиамска(тайска) котка на диванчето? Според мен просто ще я захвърли.. Нормално е. :ajatki: Та той няма 30 лева, но търси варианти, лъже маже само и само да имал животно на диванчето... Щото така искал. smiley23

Затова развъдниците не дават животно на всеки. Някои държави не дават кучета или много трудно се съгласяват да пратят куче до България само защото нямало закон за защита на животните.. Ако им кажеш, че нямаш 30 лева за торбичка храна няма да пратят снимка на предлаганите кучета-котки.. Така и трябва да бъде, но за съжаление зоомагазините задоволяват капризите и не се интересуват с какво храниш, дали биеш животното и др.. Затова все още сме на това ниво. :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот valnata » Нед Ное 07, 2010 10:25 pm

valnata написа: Ако ти кажа, че за лечение на едното ми куче съм дал повече от 1000 лева и съм обиколил всички клиники из Варна няма да повярваш, нали? :

Забравих да спомена, че огромна заслуга за похарчените пари има "доктор" ПеткоФ, но това влиза в рисковете, нали? С неговите антибиотици, измислени бълхи и жлези на 5 дни.. Как ще се издържи тоя дето няма 5 лева за храна...

Като няма пари най-добре да си вземе плюшена играчка или конзола. :ajaweki:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот meri » Пон Ное 08, 2010 9:09 am

Като стана въпрос за месото, едва ли някой сам си отглежда и коли животните, че да е чисто.
Какво имам предвид?
Ще ви кажа..... ето това,както знаем с фуража всички животни получават различни видове антибиотици,които не се разграждат напълно при обработка.
Както ние ,така и животните си ги ядем.
Ако се замислите .....дали по този начин не вредите на животните,и защо понякога уж без видима причина,са болни.
Коментирахме и знаем какво се получава от гранулите с икономичен клас,с някой от средния....зависи.
Но много от плодовете и зеленчуците съдържат вредни вещества,нитрати......а за да бъде балансирана една храна в нея трябва да има всичко.....не само варено месце,което само по себе си няма стойност,не е хранително и не дава на животните всичко необходимо.
Помислете си защо в природата животните след като убият изяждат първо не месото, не кокалите.......а карантията.Но едно домашно животно не може да се храни само с това, всеки ден и докато е живо.

Качеството на гранулираната храна понякога се поставя под въпрос.........но под въпрос е самото качество и на хранителните продукти,извода си правете сами.

Също така , може веднъж да се наложи посещение при лекар.......но в зависимост от заболяването да се наложи да се дадат много пари,които е можело да се спестят ако се дава хубава храна.

При животните не важи правилото: " Щом нямам пари,пак те гледам хубаво, как на снимка ли?"
Така че си помислете с какво "тровите" животните си като давате човешка храна и не забравяйте,че повечето продукти просто са ВРЕДНИ, и не може да се използват, в никакъв вид(суров, варен,печен),и така се получава един кръг в който се въртим.......защото готвейки пак не можем да поставим всичко необходимо, и се получава така че все едно животното получава икономичен клас гранули.
Витамините ....е не може постоянно да се дават,факт е че някой са вредни при продължителна употреба,други не се разграждат.....трети вредят,как тогава ще можете да давате всичко,от което се нуждае животното.

Има хора,които като им бръкнеш в джоба, скъпо им се вижда......да ,скъпо, защото онова така наречено животно е живо същество.Може грижите да не се измерват с цената на гранулите, но голата обич не е достатъчна, за да имаме здрави животни.
Последиците са важни,и една котка не яде колкото едно куче, в зависимост от породата и големината си, също така някой наистина породисти животни се нуждаят не само от хубава храна, а и от различни видове козметика, да не говорим за обезпаразитяващите(не само таблетки, те са стотинки),но и за ваксини, ежедневни грижи за козина,лапи......всичко е пари.
Не само храната е важна,за да е здраво животното.......ами е най-важна,защото увредят ли се органите......пътя е един,или два........на улицата, евтаназия.....

Скъпо е удоволствието да имаш животно.......докато хората не го разберат,животните ще си страдат,защото как нямаш пари за храна,а имаш за скъпо лечение, ами ако се наложи животното да е на специална диета, именно поради неправилно хранене,как ще се осигури с домашната храна?
Или от съжаление, да не слушаме разни докторчета.........я на баба, котката живяла с какво ли не .......еди колко си години?
Смешно е , човек винаги може да отдели пари, и не за друго,защото може да не купува храната всеки ден, а наведнъж, има и големи чували с храна.
Когато си готвим за нас и дадем на животното месото, бульона и сложим малко витамини......."балансирана храна ли е"?

Не целя да се заяждам или обиждам никой.......но удоволствието на днешно време да имаш животно,даже малък гризач да е .....си иска своето,това е.Понякога даже гризачите са по-скъпо удоволствие от куче или котка.

И да не забравяме,че едно животно не се нуждае само от храна......има редица неща,които са необходими.....и те са с пари.Медицинските грижи .......също.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Пон Ное 08, 2010 9:40 am

Е вече наистина незнам какво да кажа, ами дайте сега и ние хората да не се храним, защото в храните имало нитрати и други глупости. Ама вие какво си мислите, че в скъпите гранули няма такива глупости, аз направо ако искам да си взема животно и прочета вашите постове ми няма да си взема не защото колко пари имам, а защото ще си мисля, че с всяко нещо, което му давам ще го тровя. И просто по никакъв начин не съм съгласна, че месото (обработено) не дава също необходими вещества на животното ( не всички, но някои) и другите се набавят с витамини. Но се радвам като чета тук, защото излиза, че всички в този форум сме много много заможни.
А за козметични разходи, доста добре знам за какво говориш meri. Специални гребени, специални капки за очи, от време на време при персийките се получава нещо като акне на брадичката - и там антибиотици , спиртове. Но при една недългокосместа котка тези проблеми ги няма, значи там няма такива разходи.
Наистина на мен не ми се спори, не съм на вашето мнение, но затова сме различни хора.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Вто Ное 09, 2010 6:29 pm

Ето на какво попаднах в една статия, която превеждам :

Хранителен вторичен хиперпаратиреоидизъм при животните

Това е придобито заболяване на паращитовидната жлеза,което се характеризира с намелена минерализация на скелета и се наблюдава предимно при котки.
Причина за развитието на заболяването е в небалансираното хранене на подрастващите животни.Често такова хранене е "месната диета".Много стопани погрешно смятат,че храненето на домашните животни само с месо е правилно.НО: месото е богато на фосфор и съдържа много малко калций. http://www.spbvet.com/index.php?compone ... &art_id=51
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот top4o » Вто Ное 09, 2010 7:54 pm

Нашата котка се хранеше основно с гранулите на Роял Канин, а понякога и сварено пилешко месо.Много рядко по някоя консерва. Тя беше сиамка, но трябваше да се разделим с нея. :ac:
Последна промяна top4o на Вто Ное 09, 2010 7:56 pm, променена общо 1 път
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот SunshineMe » Вто Ное 09, 2010 7:56 pm

Към месото или рибата, с които храните котката, трябва да прибавяте растителни и минерални вещества. Яйце можете да давате на котката не по-често от два пъти седмично. По-лесно се усвояват суровите яйца, но предвид на честите случаи на салмонелоза е желателно да се сваряват. Месото или рибата също се варят поради опасността от паразитни заболявания, общи за котката и животните, от които е добито месото. Дневната дажба на възрастна котка е между 120 и 250 г, като 60 — 70 % от количеството трябва да бъде високобелтъчна храна (месо, яйце, извара и др.) Нуждите от въглехидрати и баластни вещества се задоволяват чрез овесени ядки, моркови, карфиол, пасирани домати или чушки. При добре балансирано хранене рядко се налага да се дават витамини и ми­нерални вещества.Що се отнася до малките котки, ето рецепта, която успешно може да замести кърмата: 20гр. мляко, 40гр. разбито яйце или яйчен прах, 5гр. глюкоза и 35гр. вода;
Съставките се смесват и се дават „на воля" с биберон за дребни животни или с гутатор от капкомер.
Храненето само със сурова риба може постепенно да доведе до дефицит на вит. Б (тиамин) в организма, понеже тези продукти съдържат ензима тиаминоза, който разгражда витамина. Топлинно обработената риба (независимо от начина) обаче не съдържа този ензим - той се разрушава от високата температура, така че в това отношение тя е безопасна.

Аз и това намерих. На кое да се вярва?
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Вто Ное 09, 2010 9:08 pm

А факта,че повечето от тези неща са вредни за котката?
И посочвай източника на информация.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Вто Ное 09, 2010 9:52 pm

www.kotkite.com

Там има също тази статия, която ти си копирала, но освен, че пише това, пише, че храната трябва да се разнообразява и са посочени тези неща , които аз съм копирала горе.
Защо да е вредно? Какво е гаранцията, че ти си намерила правилните неща, нали гледаме едни и същи статии , само че от различни места.
Това, че ти мислиш, че не е правилно, не означава, че е грешно.
SunshineMe
В ятото

Мнениеот meri » Сря Ное 10, 2010 1:21 pm

Офтопик:
Хранителните продукти на хората и значението им за животните

Във връзка с това,че продуктите използвани за хора,често се използват в храната на животните,е полезно да се запознаем с хранителната им стойност.

МЕСО - съдържа недостатъчно за кучетата количество натрий,желязо, мед, вит.А,Д,Е, и прекалено много протеини.Даже ако в месната диета се използват калциеви добавки, все още ще има дефицит на останалите хранителни вещества.

РИБА - добър източник на протеини, но има някой недостатъци.При хранене с риба има опасност от травмиране на устната кухина, фаринкса и хранопровода с рибена кост.Ако използвате цяла риба,тя съдържа излишък на калций и фосфор. Рибата задължително се подлага на топлинна обработка за унищожаване на паразитите и антивитамина- tiaminazy.

МАЗНИНИ И МАСЛА - могат да се приемат за повишаване на енергийната стойност на храненето.Растителните масла съдържат 5-10 пъти повече линолова киселина от животинските мазнини.
Добавянето на растителни масла в храната спомага за подобряване на козината.

ЯЙЦА - добър източник на протеини.Те трябва да се използват във варен вид, защото белтъка съдържа аведин,унищожава вит. биатин(отговарящ за козината на кучето).Жълтъка съдържа 33% мазнини и 4 % линолова киселина.В цялото яйце се съдържа голямо количество калций в сравнение с месото, но по съдържание на фосфор са еднакви.
Смляната яйчена черупка съдържа калциев карбонат и е добър източник на калций.

МЛЯКО - добър източник на калций, фосфор,белтъчини и много витамини.
Поради високото съдържание на лактоза в кравето мляко прекалената му употреба може да предизвика диария при кучето.
Използаването на краве мляко в храната на кученцата е основната причина за диария при тях.

СИРЕНЕ - добър източник на белтъчини и мазнини,но то е мазно и съотношението в него на калций и фосфор е 1:2.

ЧЕРЕН ДРОБ - съдържа голям брой биологически ценни белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини и микроелементи.В него има много малко калций и отношението калций : фосфор е 1:35.Препоръчва се при болни,отслабнали и анемични животни.
Продължителната употреба на черен дроб води до развитие на калциева недостатъчност и токсикоза в следствие излишъка на вит.А.

ЗЕЛЕНЧУЦИ - приемат се за подобряване баланса на минералните вещества в храната и са добра храна за кучетата.Зеленчуците са източник на фибри,необходим за подобряване моториката на стомашно-чревния тракт.

ЗАБЕЛЕЖКА: ХРАНАТА ТРЯБВА ВИНАГИ ДА БЪДЕ ПРЯСНО ПРИГОТВЕНА И ТОПЛА,ОСОБЕНО ЗА МАЛКИТЕ.

Не всеки стопанин може грамотно да състави диетата за животното си- именно поради това животните страдат от сърбеж, разстройство на стомаха.

Кучетата не се нуждаят от разнообразно меню,на тях не им омръзва,те стават капризни,ако стопанина им в стремежа си да им " угоди" често им дава неподходящи храни,като по този начин животните стават капризни,отказват своята храна и очакват от човешката(много стопани правят тази грашка, след това се оплакват,че имат капризни животни).
При хранене с натурална храна трябва да се добавят витамини (но някой от тях могат да станат причина за алергия!!!).
Натурална храна са зеленчуците,кипнати без сол : риба,месо,варен ориз,елда.

ПИЛЕШКОТО в големи количества и постоянна употреба е вредно за козината.

Това е така,защото в храната на пилетата се добавят антибиотици,стимулират се хормоните за растеж.
И естествено част от хормоните остава в месото,което ядат и хората и животните.
И ако животното се храни постоянно с пилешко,скоро ще забележите симптомите: това може да бъде суха козина, пърхут, сърбеж, дерматит.
При кучетата от породите пудел и спаниел, може да възникне силен сърбеж зад ушите.

СВИНСКОТО разрушава черния дроб,забравете за него изобщо.

То е толкова мазно, че разрушава черния дроб на кучетата и котките.Даже ако сте премахнали тлъстото,мазнините остават между месото.
Суровото свинско може да съдържа много причинители на заболявания(които умират при топлинна обработка)
Свинското е мощен алерген, той може да предизвика кожен сърбеж и разстойство на стомаха.

РИБАТА(някой видове) разрушава витамините.

Рибата е удобна и добър продукт за хранене на кучетата, но стопанина трябва да знае каква риба купува.Суровата риба има неприятно свойство- тя съдържа вещества, които разрушават витамините от групата В(тези витамини отговарят за състоянието на козината, кожата и дейността на вътрешните органи).Особено силно разрушават витамините всички пресноводни риби и някой морски.Някой видове риба не позволяват на организма да усвои желязото и даже могат да доведат до анемия.

На котките по-добре не давайте риба- от нея се образуват камъни в бъбреците.

КАРАНТИЯ- добро лакомство.

Много полезна за кучета и котки,особено за стомаха,но не като основна храна,а като добавка към храната.Тя съдъжа ферменти,витамини, йод, желязо, хранителни ферменти и др. Не напразно в дивата природа хищниците първо изяждат вътрешностите на жертвата, а месото остава за по-късно.

Има и изключения- не хранете животните с бъбреци,особено сурови, те са вредни за черния дроб.

Сушената карантия може да се закупи в зоомагазините и да се дава като лакомство.

ЗЕЛЕНЧУЦИТЕ почистват зъбите и стомаха.

Котките изобщо не се нуждаят от тях,те даже тревата ядат само за да почистят стомаха си.
Кучетата често гризат моркови,ябълки, зеле- но зеленчуците не са жизнено необходими за тях, а лакомство или елемент за игра.

ВИТАМИНИ? В малки парченца черен дроб има повече вит.А, отколкото в килограм моркови,а вит.С кучетата преработват вътре в организма.За това не рендосвайте и не режете зеленчуците- животните ги гризат за удоволствие, така почистват и зъбите си.

ЗАПОМНЕТЕ ЗАВИНАГИ- ВСИЧКО Е ДОБРО УМЕРЕНО,БЕЗ ФАНАТИЗЪМ.ИЗМЕРВАЙТЕ ТЕГЛОТО НА ВАШИЯ ЛЮБИМЕЦ,ТОГАВА ЩЕ ЗНАЕТЕ КАКВО И ПО КОЛКО ДА ДАВАТЕ,ЗАЩОТО НУЖДИТЕ ПРИ ЖИВОТНИТЕ СА РАЗЛИЧНИ, ТОВА ЗАВИСИ И ОТ КИЛОГРАМИТЕ ИМ,НЯКОЙ ЖИВОТНИ СА ПО-ГОЛЕМИ, ДРУГИ СА ПО-МАЛКИ, КОЛИЧЕСТВОТО ХРАНА ЗАВИСИ И ОТ ТЕГЛОТО ИМ.

http://www.yorkmylove.com/?id=3046
превод:meri

За мен нещата са различни, защото гледам и по-различно на тях, много е важно за мен лично всичко от мед. гледна точка, също така, нямам желание нито да вредя,нито да оспорвам твърденията на хората, занимаващи се с проучване и създаване на храните,въпрос на гледна точка.
Не казвам, че се доверявам сляпо на всичко прочетено, но не мога и да пренебрегна отзивите за различните видове хранения.След като е потвърдено и от лекари, не смятам ,че знам чак толкова много, че да го оспорвам ,и най-вече да се правя че не съм го прочела и не съм си дала сметка да преценя вероятните причини за някой заболявания и проблеми.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот SunshineMe » Сря Ное 10, 2010 6:01 pm

Да, но просто сами виждаме, че в интернет има много информация, и то противоречива. Но на какво да вярват хората? Един път мед. сестра при вета одобри диета с риба за един мопс, и нали щом го казва мед. лице значи трябва да може, ама то и там толкова противоречиви неща.....
SunshineMe
В ятото

Мнениеот berkitom » Вто Юли 26, 2011 12:00 pm

Аз давам на моята гранули, но понякога и домашна храна.
Аватар
berkitom
В глутницата

Мнениеот meri » Вто Юли 26, 2011 1:16 pm

berkitom написа:Аз давам на моята гранули, но понякога и домашна храна.

Двете не се смесват в никакъв случай.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот berkitom » Вто Юли 26, 2011 2:52 pm

Аз не ги смесвам.Нормално му давам гранули а на месец веднъж например домашна храна.
Аватар
berkitom
В глутницата

Мнениеот meri » Вто Юли 26, 2011 2:55 pm

Няма нужда от домашна храна.Може да сменяш вкусовете на сухата храна, но да бъдат от същата марка.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот german » Вто Юли 26, 2011 3:15 pm

За да не се получава запек(ако е бил от храната)вече няколко пъти седмично да кажем му смесвам гранулите с някаква домашна храна и месо без кокали обаче.
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот Animals_huggie » Вто Юли 26, 2011 3:20 pm

Eми по темата според мен гранули.Моето куче яде и ориз и гранили,но ориз 1 на 2 седмици че и рядко.Сега като не яде лятото му слагам една лъжица пастет в гранулите и омита всичко.Обаче любимото му е хляб,но аз не давам много.Преди ядеше и 1 в седмицата консерви,но от 2 месеца не му давам ... Боклуци :ag:
Аватар
Animals_huggie
В пасажа

Мнениеот Vik4eto » Вто Юли 26, 2011 3:27 pm

Пфф.. наистина се чудя как може да има такива хора-взимат си ЖИВОТно и после... "Ааа, ми аз не мога да го гледам, нищо не знам" А и на родителите се чудя. Имат се за разумни, но въпреки това в тия ситуации вършат глупости... А относно вече самта храна, аз не моето давах от тези в пакетче със сос... Много му харесваха и от време на време гранули..
I live for the animals...if they doesn't live...I can't live too...

This also applies to plants...
Аватар
Vik4eto
В стадото

Мнениеот anymary » Вто Авг 16, 2011 8:40 am

valnata написа:За котките няма ли храни "среден клас"? :ai: Не вярвам да са толкова скъпи, пък колко яде една котка.. icon_dontknow Моето куче с 3 килограма гранули изкарва повече от месец.. като сметнеш идва по лев на ден.. Говорим за скъпа храна.. Ако няма как да отделяш по левче на ден изобщо не се захващай.. Един ден ще трябва да го заведеш на лекар и тогава какво правим? :ag: Ако храниш с боклуци посещението при доктора ще е съвсем скоро.

Офтопик:
Моето ще ги изяде за две седмици. :ag:

Това коте няма как да го храните със филии намазани със сладко.Щом не можеш да гледаш котето,защо си го взела?Събери си пари и му купи гранули.Те не струват кой знае колко.Само с домашна храна няма да стане. :ay:
Всеки нов ден е нова емоция!^_^
Аватар
anymary
В ятото

Мнениеот Dreems » Вто Окт 09, 2012 7:25 pm

Не вижам тема за кучета, някой може ли да ми помогне? С линк?
Аватар
Dreems
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Вто Окт 09, 2012 7:37 pm

Тук е писано и за кучета.
Иначе viewtopic.php?f=161&t=6424
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Dreems » Чет Окт 25, 2012 2:16 pm

Koset0 написа:Тук е писано и за кучета.
Иначе viewtopic.php?f=161&t=6424

Благодаря. :ax:
Аватар
Dreems
Животинче с въпрос

Назад към Хранене