Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

За храната

За храната

Мнениеот Laila » Сря Дек 15, 2010 9:54 am

Здравейте,
Попрочетох от статиите за хранене на котките. Освен това съм имала котки и преди, но от 5 години насам имаме само гризачи, до преди месец когато се появи нашата писанка.
Мъничето днес навършва 2 месеца и е голяма сладурана. Проблемът е, че на последък се специализирах в храненето на заека (той и за това стана Тлъстаки :ap: ) и съм позабравила за храненето на котетата. Освен това никога не сме взимали толкова малко коте, все бяха на около 3-4 месеца като ги взимахме (иначе казано 2 котета едното в последствие се пресели при наши приятели защото се залюби с техния котак, а другото си беше дивичко и така и не се приучи към домашния живот и когато се преместихме то предпочете да си остане в старата къща). Сега нашето мъниче се е родило и започнало своя живот изцяло в условията на живот в апартамент и само това познава. Мисля, че се чувства чудесно, но имаме проблем с храната.
Взех му от бебешката храна гранулираната, два различни вида, но откровено я избягва, почти с неохота я яде и ако има нещо друго изобщо не я докосва. Напира да яде от нашата храна, но знам че това не е полезно за нея, но явно предпочита тип готвено, за това реших да опитам с консервирана. Уцелих, хареса я, и си хапва с удоволствие. Проблем се оказа, че е доста еднообразна и явно започва да и омръзва. Бебешки консерви намерих само на Фрискис и на Уискъс, но нямат разнообразие като храната за възрастни котки с различен вкус. Чудех се от кой месец ще е подходящо да почнем да и даваме от консервите за големи котета с различните вкусове и добавки. И изобщо какво ще ме посъветвате да и давам за да разнообразя храненето?
"Бог е любов" I Йоан. 4:8
Laila
В ятото

Re: За храната

Мнениеот archy » Сря Дек 15, 2010 1:36 pm

Не свиквайте към консерва котето. В консервите се съдържат много повече консерванти и има голяма вероятност да натрупа зъбен камък. Може да давате гранула омесена с бульонче или консерва. Купувайте премиум клас храна, защото Уискас и другите храни от по 2-3 лв кг не са хубави. На Роял Канин продават гранули за котета до 4 месеца и мисля, че имат и консерви. Аз съм много доволна от марката Arden Grange. Те си имат серия за подрастващи котета Arden Grange-KITTEN http://www.ardengrangebg.com/index.php? ... 77&lang=bg
Аз давам на моята само гранула вече 4 години и е в перфектна форма. Може и да готвите специално за котачето, но трябва да се посъветвате с вет какво и по колко да давате. За мен гранулите са по- лесният начин. :ab:
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот Laila » Сря Дек 15, 2010 10:57 pm

Благодаря за съвета, идеята да смесвам гранулите с бульончета е интересна.
Относно консервите, ами само на Уискъс и Фрискис намерих при нас, но и харесват, а гранулите са на Роял Канин и са доста скъпички поне по моя джоб, но котето не ги уважи някак, просто ги подминава, ето цял ден днес седи купичката буквално недокосната, но като и сипя консервата и поглъща за секунди храната. И не подминава гранулите защото са застояли, всеки ден слагам прясна храна, просто за експеримента опитах днес да видя като огладнее ще ги яде ли, но не се получи. Но явно си има характер :)
Laila
В ятото

Мнениеот top4o » Чет Дек 16, 2010 7:11 am

Laila написа:Благодаря за съвета, идеята да смесвам гранулите с бульончета е интересна.
Относно консервите, ами само на Уискъс и Фрискис намерих при нас, но и харесват, а гранулите са на Роял Канин и са доста скъпички поне по моя джоб, но котето не ги уважи някак, просто ги подминава, ето цял ден днес седи купичката буквално недокосната, но като и сипя консервата и поглъща за секунди храната. И не подминава гранулите защото са застояли, всеки ден слагам прясна храна, просто за експеримента опитах днес да видя като огладнее ще ги яде ли, но не се получи. Но явно си има характер :)

Фрискас и Уискъс,не са хубави. :ad: Може Хилс или нещо друго, но не и тези.
Куче което храниш те уважава повече от човек на които помагаш! Правете си изводите и се замислете преди да помогнете. При мен нямаше смисъл.
Аватар
top4o
Пчела майка

Мнениеот freiya » Чет Дек 16, 2010 8:45 am

Ето и един линк за пастети за малки котета:
http://www.zoomagazin.eu/index.php?clear=1&cat=195&cat1=233
Може да ги комбинирате със сухата храна,или да ги редувате.Адаптацията към гранули е доста бавна,поне при мен беше така.Бульончета ви съветвам да избягвате поради високото съдържение на сол в тях,а ако искате да разкисвате сухата храна може да го правите с топла вода,но така че гранулите само да омекнат а не да плуват във водата.
По-високия клас храни си струва,още повече,че котето е все още малко и количествата които изяжда не са много големи.
Евтините храни се поставят под съмнение поради неизяснения състав на субстанциите си,дори за Wiskas се твърди,че слагали валерианови извлеци за да се пристрастят котките към нея....Нещо което според мен не е вярно,защото моите котки не щат и да я видят..а и не само те...
Дали става въпрос за корпоративни войни,печелене на пазари от производителите или за реална опасност от евтините известни храни,не зная icon_dontknow мненията са противоречиви,а и едва ли някой ще си признае, че например слага трупно брашно в гранулите които продава....
Както и да е....поне избора е голям
Unfortunately, no one can be told what the Matrix is. You have to see it for yourself.
Аватар
freiya
В ятото

Мнениеот Laila » Чет Дек 16, 2010 9:08 am

Много благодаря на всички за отговорите, наистина са полезни за мен :)
Мисля, че с нашата малка сладуранка ще се справим да открием най-вкусната храна за нея :)
Laila
В ятото

Мнениеот animalprograms » Сря Дек 22, 2010 12:38 am

И аз бях купил два вида бульончета (Маги и италианска марка от Карфур), но след като разчетох оригиналния текст за съдържанието, те така останаха в хладилника. Аз обогатявам гранулите или с изстуден истински бульон от рагу или пиле, или с рибна консерва.

Много от нас решават по някакви причини да дават гранули вместо или заедно с естествената храна (пиле, риба, кашкавал, яйце и т. н.). В този случай първата грижа е да установим дали даден продукт съдържа достатъчно качествено месо, или предимно пълнители и заместители. Трябва да потърсим съответната информация или на уебсайта на производителя, или на оригиналната опаковка (не на българския стикер).

В добрите храни за котки на първо място е посочено брашно от пиле/херинга/сьомга/бяла риба (или прясно пиле/риба и веднага след това месното брашно). Чак тогава следват картофи, ориз, овес, просо или ечемик (или тяхна комбинация). Царевицата е противотечив ингредиент.

Нискокачествените ингредиенти най-често включват глутен, пшеница, "месо", "животински мазнини", "субпродукти", "серум" и др.
Броят на котенцата и кученцата, които ние развъждаме всяка година, определя броя на котките кучета, които ще загинат преждевременно. http://animalprograms.org
animalprograms
В ятото

Мнениеот dios » Пет Фев 25, 2011 2:10 pm

Анималпрограмс нямам честа да те познавам но с това мнение ,,изби рибата,, особено с добавянето на рибна консерва.Котките по принцип много ловят риба в природата,така да се каже,облажват се с нея .Сега по сериозно,премиум,супер премиум и тн. не е ПОКАЗАТЕЛ а и не всички сме разбирачи като предишния icon_bowdown изказал се.Та по простия начин е да се ползват сайтове в които храните се оценяват по съдържание а не по ,,премиум,,.Учудващото е че много супер-дупер премиум храни продавани тук са с много нисък рейтинг,така да се каже.Нямам намерение да се правя на знайко затова имам питане,ЗАЩО по всички ,,класации,, Орижен и Акана са водещи,но щом се каже РОЯЛ КАНИН става страшно.Сега честно за мен си имам отговор,но никога не е срамно и късно човек да научи нещо ново.
dios
Животинче с въпрос

Назад към Хранене