Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Здравословно храненe за вашата писана.

Здравословно храненe за вашата писана.

Мнениеот Bibi&Krista » Пет Яну 04, 2008 11:15 am

Аз храня котето си с ROYAL CANIN защото мисля, че това е много здравословна и полезна храна за него.От тази храна котето ми има блестяща и по мека козинка.Много съм доволана от храната.

Това е храната:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Kittens are the best!!!

Изображение
Bibi&Krista
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Пет Яну 04, 2008 1:42 pm

Това далеч не е единствената качествена храна за котки. Не, че и аз не я купувам и не храня котката си И с нея, но има поне още 5 марки храни на същото ниво. Омръзна ми да се рекламира само тази храна навсякъде.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 04, 2008 2:30 pm

Аз винаги се вълнувам - кое в характеристиката на всяка марка храна кара хората да я купуват?

Въобще запознати ли сме кое да гледаме в таблиците към всяка храна - чувал - консерва :)
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Пет Яну 04, 2008 2:38 pm

Не сме. Чули сме от маса народ, че Роял е най-хубавата храна и веднага започваме и ние да го тръбим навсякъде. Просто сме чули. А какво се гледа в състава - ми не се гледа, защо да се гледа, след като това е най-качествената храна.
Всъщност всяка храна си има различни подвидове, предназначени за различни ситуации, части от живота и за различни животни. Например от една и съща марка храна съм взимала два различни подвида - с нормален протеин и мазнини и леко повишени такива. Кучето направи алергична алергия към вида със завишените протеин и мазнини. Затова от тогава гледам нивото на протеините и мазнините. Например. Освен това гледам нивото на пепел, какви суровини са използвани, от какво са добити различните в-ва сложени вътре и т.н.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот MANUS » Съб Яну 05, 2008 10:41 am

а защо трябва да бъде задължително гранулирана суха храна? нима месото не е най-естевтвеното и пълноценно хранене?
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот Bibi&Krista » Съб Яну 05, 2008 12:23 pm

Еми гранулите от какво се правят бе?И те се правят от месо от какво друго?Тя котката ми нямаше да го яде, ако не беше месо.Е аз не я храня само с гранули давам и уискас на консерава. :wink:

Изображение
Kittens are the best!!!

Изображение
Bibi&Krista
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Съб Яну 05, 2008 1:33 pm

Манус - месото НЕ Е най-естествената и пълноценнтата храна за котка. Виж, ако кажеш цяла мишка или цяла птичка вече ще си точно в десятката. Месото не съдържа много от нужните на организма вещества, някои са в малки количества, а някои пък са в прекалено големи количества.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Яну 05, 2008 1:41 pm

Месо пилешко или агнешко , пълномаслено мляко , костно брашно , рибено брашно и още няколко съставки за които не се сещам :) .. Но не и само месо..
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Яну 05, 2008 1:41 pm

А и котките се нуждаят и от малко растителни продукти..
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 05, 2008 1:47 pm

Май Манус говори за местни консерви - а не от месарницата и в паничката :lol:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Съб Яну 05, 2008 2:39 pm

zoomaniak написа:Май Манус говори за местни консерви - а не от месарницата и в паничката :lol:
Ами ако е така не се е изказал правилно :) :) :)
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот kokerka » Съб Яну 05, 2008 5:30 pm

Манус говори точно и ясно за МЕСО. Истинско месо, че даже и сурово. Ама аз ще му отговоря, че той ако може да си позволи да дава сурово чисто месо на котката си, аз не мога да си го позоволя - нито динансово, нито имам време да търся, купувам, замразявам и размразявам, нито съм убедена, че като яде само месо ще получи всичките й необходими хранителни вещества. Затова следващия най-качествен продукт за хранене на котки са качествените гранули, които съдържат И месо. Айде със здраве, деца.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот MANUS » Съб Яну 05, 2008 6:12 pm

месо+добавки. в никой случай не е толкова просто :wink:
имам пред вид месо (органно и мускулно), растителни добавки (разнообразни зеленчуци), витаминни и минерални добавки, специални допълнителни препарати като Хуск, в точно определени пропорции и разнообразни комбинации... при всички случаи това са все неща които ни се иска да ги има в гранулираната храна.
ама я ми отговорете на въпроса ? как така суровината излиза по скъпа от продукта?

да гранулираната храна е по удобна, но НЕ е по добрият избор. моммовет да каже, ама... ако ще говорим за здравословно трябва да говорим за месо.
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот mommovet » Съб Яну 05, 2008 6:33 pm

Няма да си кривя душата и да обяснявам, че сухата храна е единствената храна за животни и че е цяло чудо как преди тя да се появи изобщо е имало правилно хранени животни.... Единственото и предимство пред домашно приготвената храна /и то забележете говорим само за премиум и суперпермиум храните/ е, че просто спестява на хората мислене върху диетата на животното. Както и да погледнем ситуацията и в най-прекрасната гранулирана храна има химия и съответно това я слага на заден план след натуралното хранене.
Последна промяна mommovet на Съб Яну 05, 2008 6:34 pm, променена общо 1 път
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Съб Яну 05, 2008 6:33 pm

Нали казах че СЛЕД месото гранулата е най-добрия вариант. Ма не ме четеш и тва си е. Да, месото плюс всичките му там добавки НАИСТИНА е възможно най-добрия вариант за хранене. Но не е най-удобния, не е най-надежния и т.н. Както казах не мога да си позволя да храня така 3те си месоядни животни. Нито имам време за купуване и приготвяне и смесване и балансиране, нито имам пари за да ги взимам тези неща. Затова съм избрала СЛЕДВАЩИЯ най-добър вариант, който най-много се доближава до първия.
То и аз трябва да ям само пилешко, расло на полянка хранено само с тревичка и червейчета, ама не мога да си позволя да си седя на село да си го гледам това пилешко. Затова купувам пиле, на което ПИШЕ, че е расло на подобно място.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот MANUS » Съб Яну 05, 2008 6:43 pm

ма чета те бе, никъде не съм казал нещо различно от това което ти пишеш, само се поясних...

радвам се че всички сме на едно мнение по въпроса :) забележително е :wink:
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот kokerka » Съб Яну 05, 2008 6:55 pm

:D :lol:
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот omsq » Нед Яну 06, 2008 3:51 pm

Аз храня моя котарак с храни на whiskas той е мн доволен и сигорно за това е толкова дебел :D :D :D
omsq
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Нед Яну 06, 2008 3:59 pm

И ще бъде доволен до мига в който спре да може да пишка... Тези храни алкализират урината и водят до образуване на струвитни камъни, това + наднормено тегло е гаранция, че ще се сблъскате с проблема
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Нед Яну 06, 2008 4:32 pm

Т.е. веднага сменете храна с някоя качествена, че да не се разправяте със здравословни проблеми, при това много скоро. И се опитайте да го ограничите, че с наднормено тегло се сдобиват със сърдечни проблеми, също така.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Maca » Пон Яну 07, 2008 4:37 pm

Не че аз съм много веща в как точно се отглеждат котки.....но много се дразна на хора които смятат че дебелостта на котката им е просто сладка...очевидно и при хората е същото-щом си дебел има проблем...и определено води до сърдечни проблеми...все пак като си взимаме животни да гледаме,най-малкото поне да ги храним с качествена храна...обръщам се към всички..НЕ позволявайте животните ви да стават дебели..защото никак не е сладко и никак не е здравословно за самите животинки!!! Нищо лично към никой... :roll:
Животът е тук и сега,не там и после!
Аватар
Maca
В стадото

Мнениеот kokerka » Пон Яну 07, 2008 11:12 pm

Абсолютно съгласна!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Re: Здравословно хранена за вашата писана.

Мнениеот MARTI&JERRY » Чет Фев 14, 2008 4:34 pm

нямам котка но съм на същото мнение.много мои и на маика ми приятели с котки си копуват същата храна а те са:12.представете си колко още хора копуват същата храна. :wink: котката на биби живее в ласки и също и здравословен е нейният живот.
както казва Джери :всичко си е наред.
MARTI&JERRY
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Съб Фев 16, 2008 3:08 pm

Е, добре де, в крайна сметка кажете една подходяща храна за котки - аз моя го храня с
GRATIS
Miglior gatto
На храната са написани две заглавия и незнам кое е заглавието на храната icon_dontknow . Това е консервираната храна, ама го храня и със гранули (по често). Подходяща ли е? Ако не, кажете с какво да го храня. icon_thumb :|
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот petia07 » Сря Мар 05, 2008 11:57 am

Чувала съм от много хора които са хранили животните си предимно с гранулирана суха храна че са се получили здравословни проблеми с животните дори и туморни такива.Не смятам че тези храни са полезни защото от това което съм учила в дисциплината"Добавки към хранителни продукти " знам че и за нас хората всички тези храни в чиито състав са отбелязани консерванти , оцветители и изобщо онези означения с буква и номер -това си е химия , така че и за нас не са полезни.Аз вчера купих по половин килограм от Hills и Advencher , не съм много сигурна за второто име дали съм го запомнила правилно, и то по препоръка на лекаря защото котето ми е болно.Досега обаче се е хранило предимно с месо и като гледам тази прехвалена храна изобщо не я и помирисва.Така че сега ще се чудя какво да му давам , особено докато се възстанови от болестта , която е най- вероятно някаква дерматофитоза.
petia07
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 05, 2008 12:24 pm

vikito40491
petia07

Бъдете - искам да бъдете по-информирани на тема "храната на животното ми" - направете сравнение как се отнасяте към човешката храна и как към животинската??? И ще усетите че знаете повече за човешката - отколкото за животинската...

И след това можете да имате силата да правите изводи???
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот petia07 » Сря Мар 05, 2008 12:33 pm

От това което не особено ясно казвате може би трябва да разбираме , че смятате тези храни за полезни.Тогва мотивирайте се , обяснете , посочете литература по въпроса , за да се запознаем и да преценим.
petia07
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 05, 2008 12:38 pm

1 преди да изляза по работа ще кажа следното:
- внимавайте с какво храните
- опознайте храната
- искайте брошурки - рекламни на марката която ползвате - 99% в нея са обяснени нещата около марката която давате???
- ако зоомагазина няма - сменете зоомагазина???
- ползвайте фирмените сайтове на производителите - имат и БГ версии
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 05, 2008 12:39 pm

Ето тук съм ги събрал за ваше удобство:

http://www.zoomania.org/component/optio ... temid,346/
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 05, 2008 12:43 pm

Изчетете фирмените сайтове на 100% - сравнете информацията която те съдържат???
Всяка фирма има различна хранителна политика отправена към животните ви???
Всяка фирма ползва различни съставки - НО - има онсовни съставки които всяка ползва - НО няма единен стандарт за производство на храни???

Запитайте се защо 1 фирма или 1 храна е по-добра от друга???

Запитайте се и колко са информирани зоомагазинерите - продавачи и т н....
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот vikito40491 » Сря Мар 05, 2008 8:23 pm

zoomaniak написа:vikito40491
petia07

Бъдете - искам да бъдете по-информирани на тема "храната на животното ми" - направете сравнение как се отнасяте към човешката храна и как към животинската??? И ще усетите че знаете повече за човешката - отколкото за животинската...

И след това можете да имате силата да правите изводи???

Зоо, аз не си правя изводи! Аз ПИТАМ дали е подходяща! И не мога да сменя зоомагазина, има само един! Скоро ходих до един по-голям град и от там взех храна за кастрирани котки. Ти откъде помисли че си прав изводи?
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Чет Мар 06, 2008 10:17 am

icon_wavey
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 12:14 am

Аз искам да задам 1 въпрос: Защо никой не споменава една от най-добрите храни на пазара? Именно Хилс.Аз лично храня мойте и с 2-те Р К и Хилс.
Съгласна съм в провинцията няма такова разнообразие и е доста трудно да се намери разнообразие от котешка храна. Хора, Уискас и Дарлинг далеч не са хубави храни, също и консервите.
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 12:26 am

защото по темата може доста да се поспори. Хилс са основно лечебни храни. А и гранулата е изработена без да е съобразна с животните. Безвкусна и прекалено твърда за вкуса на котките конкретно. Но ако си говорим за добри храни в момента една от най-добрите на Бг пазара (от скоро по-точно, иначе призната в цял свят) е Nutro
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 12:36 am

Пробвахме и Nutro не харесват особено. А и от нещета, които съм чела може да по спорим, че е най-добрата. Вет-а ми е на мйто мнение за Хилса и не съм съгласна, че е само лечебна. Аз лично купувам храна с пилешко за изхвърляне на косми (ако исхвърлянето на косми е лечебно, значи се отнася и за всички останали).

П.С. Nutro е най-ефтина и много ще се радвам, ако е и най-добра.
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 12:41 am

Нютро е евтина в момента само поради доброто желание на вносителя, и с цел да се наложи. Принципно цената се доближава до Хилс, ДА не говорим че в Чехия (които са на светлинни години напред в това отношение) Нутро е най-търсената и най скъпа храна. Сама си прави изводите.
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 12:59 am

Не ми се спори. Има време, ще се разбере какво е качеството и. Поне има разнообразие от храни.
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 1:01 am

ами заповядай на изложбата, виж ми котките, и после ще си говорим.....
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 1:05 am

На предната изложба мисля, че бяхте до нас.
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 1:08 am

До нас, на предната изложба бяха само наши котки. Доколкото помня де. и едно ангорче имаше на края. Ако не сте били вие за друг не мога се сетя.
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 1:13 am

Бяха 2 ангорчета, едното.
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 1:18 am

аз само едно видях червен биколор (или арлекин не помня вече)
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот wendy » Съб Мар 08, 2008 1:20 am

2 червени арлекина бяха, ама няма значение
Аватар
wendy
Животинче с въпрос

Мнениеот lazo » Съб Мар 08, 2008 12:49 pm

Сори, наистина на последната изложба бях много зает и не успях да обърна много внимание на присъстващите котки. Но както и да е, да не оспамваме темата,
Да се върнем на правилното хранене.
Наистина добрата гранула, и добавката на сурово месо дават отлични резултати.
Аватар
lazo
В стадото

Мнениеот mommovet » Съб Мар 08, 2008 1:03 pm

Определено Хилс е безвкусен за котките. Не знам с какво са го съобразявали и как са го формулирали, но са пропуснали основния момент все пак и котките да го харесват...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Съб Мар 08, 2008 7:05 pm

От всичкото разнообразие на пазара моите котки хапват с апетит няколко марки. Освен РК, ядат и Еуканубата, Нутрам, Профилум, Бест чойс /една приятелка от америка ми я препоръча/ и Нутра голд-а ядат. За съжаление нямам наблюдения как всяка една от тях поотделно им се отразява, но в комбинация съм много доволна. СПоред мен всеки стопанин трябва да си има едно на ум. Защото една храна на една котка може да се отразява по един начин, на друга не чак толкова добре. Затова аз съм установила за себе си, че е най-добре да се опита от всяка по-качествена храна и да се намери оптималната комбинация между качество, цена, харесване от котката и отразяване на състоянието й.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот mommovet » Съб Мар 08, 2008 7:18 pm

А Хилс? Не си пробвала или котките не го одобряват - въпросът е в името на статистиката..
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Съб Мар 08, 2008 7:40 pm

Не съм я пробвала. Ако се сетя и намеря сигурно ще я пробвам, но тук около нас засега я няма, а няма да направя грешката да си взема чувалче и после евентуално да се чудя какво да го правя. :)
Аватар
kokerka
Пчела майка

Храненето на котки през "третата възраст"

Мнениеот sasin » Нед Мар 23, 2008 9:28 am

По отношение храненето на възрастни котки важат повечето от правилата за хранене на възрастни кучета. (виж темата Храненето на кучета през "третата възраст")

Наднорменото тегло, затлъстяването и свързаните с това заболявания са сравнително по-рядко срещани при котките с напредването на възраста. Ако вашата котка проявява тенденция и предразположение към наддаване на килограми, по-добре е да се премине от хранене на воля към дву- или трикратно хранене на порции. МНОГО е опасно продължителното гладуване (повече от 48 часа) при котки с наднормено тегло. То довежда до мастна дистрофия на черния дроб, която почти винаги е с фатален край. Такива котки трябва на всяка цена да се стимулират да се хранят, дори ако трябва това да става насила и незабавно да се потърси ветеринарно-медицинска помощ. Вашият лекар би ви препоръчал най-подходящата храна за постепенно намаляване на теглото, но в никакъв случай тотален глад.

Един често срещан здравословен проблем при възрастните котки, но същевременно и доста труден за диагностициране, е хиперфункцията на щитовидната жлеза. Заболяването се характеризира с прогресивна зaгyба на тегло в началото при запазен апетит, а след това и той намалява.

При възрастните котки храната трябва да бъде с намалено съдържание на протеин, но с изключително високо качество, ниски нива на натрий и фосфор, завишено съдържание на vit С и vit Е с много висока смилаемост.

Възрастните котки често имат капризен и променлив апетит, дължащ се на заболявания на зъбите, натрупването на зъбен камък и други стоматологични проблеми. Ако сте забелязали, че вашето животно има лош дъх от устата, леко се лигави, стои продължително време над купичката си с храна и се чуди как да започне или дъвче предимно на една страна, добре е веднага да потърсите помощ. Вашият ветеринарен лекар след обстоен преглед най-вероятно би ви насочил към специалист стоматолог.

Д-р Маргарит Рачев - ветеринарна клиника “Албейтар”
взето от dogbg.net
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пон Мар 24, 2008 1:25 am

Според проучвания повече от 70% от домашните котки в света са кастрирани и това има фундаментално значение за здравето им. Кастрацията влияе и върху хормоналната система и от там върху физическото състояние. Във връзка с това трябва да се промени и хранителната им програма. Кастрираните котки не могат да регулират енергийните си нужди и скоро след операцията имат наднормено тегло, което е опасно за здравето им.. Високото протеиново съдържание в съчетание на ниското съдържание на мазнини успява да регулира енергийния им баланс и да поддържа оптимално тегло. Тенденцията да образуват зъбна плака и/или зъбен камък се понижава от специален комплекс на вит. С. Специално подбрания минерален състава намалява риска от бъбречни проблеми.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот molita » Съб Апр 12, 2008 2:13 pm

Искам да попита за Нутрам китен какви са ви отзивите,доста подробно е описано в брошурата съставките.Нямам много голям избор в магазина и успях да намеря само един вид за малки котета Роял Канини да я сменим ли с нея?
molita
В ятото

Мнениеот AHASVER » Съб Апр 12, 2008 2:30 pm

Nutram е супер храна,лазо който е развъдчик храни с това,аз храня с Р.К. за бебета въпреки,че моя малкия я яде с презрителен поглед,....Хилс и Пурина също са премиални, ти за това гледай на храната-да пише премиум или супер премиум и таблиците,избягвай консерви,паучове и т.н от рода...ако си доволна и малката се храни без проблеми няма смисъл да я сменяш,пък и смяната на храната често води до стомашни проблеми,аз поне си изпатих въпреки,че спазих схемата за смяна на храната... :ad:
Аватар
AHASVER
В глутницата

Мнениеот ofika » Съб Апр 12, 2008 2:56 pm

AHASVER написа:Nutram е супер храна,лазо който е развъдчик храни с това,

Не си разбрала правилно. Става въпрос за Nutro, която е класи над Nutram

http://www.nutroproducts.com/
Аватар
ofika
Животинче с въпрос

Мнениеот AHASVER » Съб Апр 12, 2008 2:57 pm

офика :ay: имах впредвид точно Нутро,за която знам имено от лазо...просто се обърках :ah: :ah: :ah:
п.с.
моли,САМО ПРЕМИУМ И СУПЕР ПРЕМИУМ ХРАНА-така май ще ти е най-лесно да се ориентираш...
Аватар
AHASVER
В глутницата

Мнениеот molita » Съб Апр 12, 2008 5:21 pm

Значи нутрам китен не е добра ,така ли да разбирам?Питам най-вече защото ми се струва, че започна да пълнее доста бързо в коремчето,въпреки че я храня по таблицата, която е показана.Не мога да намеря сайта на тази храна мога да ви покажа картинката отброшурата ако искате
molita
В ятото

Мнениеот AHASVER » Съб Апр 12, 2008 6:14 pm

ми премиум храна,вярно че не е с хипер наблъскана таблица,но основното,което се садържа и в другите висококачествени храни присъства... icon_dontknow... аз харня както ми е казано при купуването на кот...
нека и другите да споделят мнението си за тази храна :ac: icon_dontknow ...
http://www.pet-show.net/food/NUTRAM/Cat/kittens.htm
Аватар
AHASVER
В глутницата

Мнениеот molita » Пон Апр 14, 2008 10:16 pm

Аз пак имам въпрос-мойта Молита направо откача за варени зеленчуци ,най-вече за моркови и картофи, и препечен хляб.Нещо лишо има ли в това да й давам ,защото ако не и дам полудява?
Иначе и гранулите си хапва, :ab:
но помалко.
molita
В ятото

Мнениеот MANUS » Пон Апр 14, 2008 10:46 pm

английски ползваш ли?
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот molita » Пон Апр 14, 2008 10:49 pm

Ами справям се някак си,защо?
molita
В ятото

Мнениеот MANUS » Пон Апр 14, 2008 10:53 pm

за да ти дам да четеш, защото не искам да съм в позицията на лошия, който ти забранява да си глезиш котето, а да видиш сама кое и защо може или не може.
[web]http://maxshouse.com/feline_nutrition.htm[/web]
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот molita » Пон Апр 14, 2008 10:59 pm

А ааа това беше полезно ,ще ми трябва преводач ,но добре че си имам под ръка :ad: .
Много благодаря :bs: :ay:
molita
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пон Апр 14, 2008 11:01 pm

molita написа:А ааа това беше полезно ,ще ми трябва преводач ,но добре че си имам под ръка :ad: .
Много благодаря :bs: :ay:

Ако случайно преведете всичко - може и в сайта да го пуснем - като статия за да е още по-полезна информацията за всички незнаещи
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот molita » Пон Апр 14, 2008 11:07 pm

Няма проблем ще го преведем ,но ще ни трябва малко време. :ay:
molita
В ятото

Мнениеот AHASVER » Пон Апр 14, 2008 11:45 pm

моли само картофи не й давай,той и моя откача като помирише човешки пастет,ама после му минава (те могат да си просят каквото си искат,ама ти като й осигоряваш нужното нека си иска :ad: )...знам за котки,които полудяват по разни плодове и зеленчуци ама нямам пример пред себе си icon_dontknow ...гледай само гранули да й даваш,че сега и се развива стомахчето и още дълго време ще се развива, да не й докараш някое растройство-не си прави експерименти... :ay:
Аватар
AHASVER
В глутницата

Мнениеот molita » Вто Апр 15, 2008 3:08 pm

Аз вярвам ,че в гранулите се съдържат всички нужни за тях съставки и ,че това е полезната за тях храна,но като българин просто съм малко недоверчива относно тяхното производтсво и качество.Иначе съм ЗА гранулите,затова питам и за хрната, която и даваме дали да не я сменя с някоя за която сте сигорни за нейното качество.А това за стомахчето си права ще вземе да се разстрои и после ще се чудя какво да я правя.
molita
В ятото

Мнениеот AHASVER » Вто Апр 15, 2008 3:46 pm

moli,премиум и супер премиум храна и няма грешка...Р.К,Хилс,Пурина и т.н.,няма значение,тази с която храниш е премиум,но ако си решила да сменяш се консултирай с вета си и му поискай брушури на тези храни,според мен няма нужда... :ay:
Аватар
AHASVER
В глутницата

Мнениеот molita » Вто Апр 15, 2008 4:18 pm

Ок ,ще попитам като отидем за ваксинката.Благодаря, много! :ay:
molita
В ятото

Re: Съвети

Мнениеот meri » Сря Май 07, 2008 1:06 pm

ХРАНЕНЕ НА КОТКАТA
(Основни правила)

Първото нещо, което най-често се забравя е, че котката е месоядно животно. Храносмилателната й система е пригодена за консумация на храни от животински произход. Ежедневната порция (рацион) на една котка трябва да бъде съобразена с възрастта на животното, пола му, породата, физиологично състояние, тегло, физическа активност и температурата, при която живее.
Всеки стопанин може сам да избира как да храни котката си - с домашно приготвена храна или с готова - специални котешки храни, които се предлагат из зоомагазините и ветеринарните кабинети.
В случай, че сте взели решение да храните котката си с домашно приготвена храна, задължително е да използвате само пресни продукти - месо (телешко), риба (бяла), мляко, яйца, ... Мляко се дава на котенца преди навършване на 3-4 месеца. Препоръчва се възрастните животни да бъдат лишени от прием на мляко, но в малки количества млякото не трябва да се отказва, ако котката го приема с удоволствие.
Месото, което ще се дава за храна не трябва да бъде мазно и жилесто. Предпочитайте телешкия шол. Месото престоява поне 48 часа във фризер, на ниски температури. Нарязва се на малки парченца и може да бъде сварено, ако котката го предпочита така приготвено. Пилешкото се дава сурово, тъй като се усвоява много лесно и добре (над 90 %). Сърца и бъбреци (телешки) също са добра храна. На котката НЕ СЕ ДАВАТ кости и хрущяли.
Яйцата са полезна храна, но само в сварен вид. Белтък не се дава, тъй като той съдържа веществото авидин, което дезактивира витамин Н.
Някои котки проявяват интерес към плодове и зеленчуци (домати, краставици, пипер, зеле, моркови, киви, пъпеш, круша, ...), но не бива да им се позволява да прекаляват, поради опасност от метеоризъм (задържане на газове в червата, подуване на корема...)
Никога не давайте остатъци от вашата храна, нито готова храна от ресторанти и заведения за хранене. Храните, предназначени за човека съдържат прекалено много подправки, които могат да предизвикат стомашно-чревни проблеми и по-сериозни заболявания.
Домашно приготвената храна се предлага на котката в един и същ час от денонощието и остатъците се изхвърлят най-много 20 мин. след храненето,тъй като това е храна, която лесно се разваля.
Ако предлагате суха гранулирана храна, котката трябва да има достъп до нея непрекъснато. Котките не са лакоми животни и те правилно регулират приема на суха храна.
За да сте сигурни, че котката ще получава всички необходими хранителни вещества, по-добре е да използвате готова котешка храна - гранулирана. Избягвайте консерви и друг вид мека храна, тъй като хранителните вещества в тях са минимални. Котките лесно свикват с мека консервирана храна и отучването след това продължава понякога година и повече.
Котенцата на възраст до 4 месеца могат да получават дневната си дажба разделена на 4 приема. Във възраст 4-8 месеца - 3 порции, а след 8-месечна възраст - храненията са две, а ако е само гранулирана храна, за предпочитане е да се осигури непрекъснат достъп до рациона.
Най-добрата храна е тази с високо съдържание на протеини - 30-35 % (както и месо).
Ако котката страда от бъбречно заболяване, задържането на фосфор и пониженото ниво на калций в организма й водят до разрушаване на костната система. Предлагайте храна, богата на калций и бедна на протеини.
Ако котката страда от кардиомиопатии - храната трябва да бъде богата на таурин, вит. Е, В-комплекс и ненаситени мастни киселини омега-3 (проверявайте етикетите и съдържанието им!). Солта задължително се изключва.
Ако котката страда от запек (често наблюдавано при възрастни котки), храната трябва да е богата на сурови влакнини.
И в заключение: никога не подценявайте правилата за пълноценно хранене на котката, тъй като от това до голяма степен зависи нейното здравословно състояние и добро самочувствие.
П.С. Избягвайте гранулирана храна съдържаща оцветени гранули. Предпочитайте едноцветната от премиалните гранулирани храни, като Hill's, Purina ProPlan, R. Canin...
Автор: Й. Алекян

10 "НЕ" В ХРАНЕНЕТО НА КОТКАТА
Знаете ли, че има неща, които никога не трябва да се дават на котката? Съветваме всеки собственик на котка да прочете тази полезна статия на д-р Карен Хелинген.
Много години съм работила в спешна помощ. Какви ли не храни и напитки са давали собствениците на животните, които после ми се налагаше да спасявам. А правилото е просто - ако това не е особено полезно за вас самите, по-скоро е вредно за вашата котка. Някои животни са готови да изядат какво ли не, затова стопаните трябва да са внимателни, за да не се окаже техният любимец пациент на спешното. Ето десет продукта, които не трябва да се дават на животните:
1. Никакви кости - костите са вредни за животните! Всяка година безброй животни се оказват в отделението за бърза помощ след угощение с кост. Работата е там, че повечето котки просто не смилат костите. Остро парченце кост или заседнало в червата късче могат да доведат до пагубни последици, обикновено операция. Костта може да заседне в устата или в гърлото, което също е опасно.
Вредни са всякакви кости, вкл. свински, птичи и говежди.
2. Шоколадът може да бъде смъртоносна отрова, тъй като съдържа веществото теобормин, което предизвиква сърцебиене, възбужда централната нервна система и свиване на артериите. Клиничните симптоми могат да бъдат най-различни - от гадене, диария, безпокойство и раздразнителност до остра сърдечна недостатъчност, припадък с конвулсии или смърт. Това може да стане съвсем бързо - след 4-6 часа след като котката е изяла шоколада. Ако котката ви се е наяла с шоколад, незабавно се обърнете към ветеринар.
3. Алкохолът също е крайно вреден за котките. Животните се опияняват много бързо: започват да се препъват, да се удрят в предмети, травмират се и губят контрол над пикочния мехур. Във високи дози алкохолът потиска централната нервна система, дишането и сърдечната дейност и може да доведе до смърт.
4. Млякото също не е от полза за животните, тъй като много от тях не понасят лактозата (млечната захар), което може да предизвика диария. При животните често отсъства ензимът, необходим за разграждането на лактозата, което води до стомашно-чревни проблеми. Дори ако на животното му харесва вкусът на млякото, особено при котките, въздържайте се от него или го предлагайте разредено с вода.
5. Много опасни за животните са шунката и другите солени деликатеси и продукти. Освен високото съдържание на мазнини, в тях има много сол, което може да предизвика силни стомашни болки или панкреатит (възпаление на задстомашната жлеза).
6. Лукът е токсичен за животните (в големи количества - няколко сурови глави). В него се съдържа веществото алил-пропил-дисулфид, което уврежда червените кръвни телца и може да доведе до печален изход. Животните развиват анемия, слабост, дихателни проблеми. Ако котката ви е похапнала лук, по-бързо се обърнете към лекар.
7. Кофеинът също е вреден. В него се съдържа метилиран ксантин, който, както шоколада, превъзбужда централната нервна система и сърцето, и след няколко часа може да предизвика повръщане, раздразнителност, силно сърцебиене и даже смърт. В никакъв случай не допускайте животните до сутрешното си кафе или чай.
8. Плодовете на авокадото също са опасни за животните. Първо, те съдържат много мазнини и могат да предизвикат разстройство, повръщане, даже панкреатит. Второ, семената на авокадото са токсични и могат да заседнат в червата, предизвиквайки непроходимост, заради което да се наложи хирургическа намеса.
9. Много хора ще се учудят, но за котките е вредна рибата тон. За нормалната работа на сърдечния мускул е необходима аминокиселината, наречена таурин. Ако искате да поглезите котката си с риба тон, чийто вкус тя така харесва, давайте специална риба тон за котки, в която е добавена така нужната й аминокиселина.
10. Резултатите от последни изследвания показват, че стафидите и гроздето могат да предизвикат у животните бъбречна недостатъчност.

ВКУСНО ИЛИ ОТРОВНО ?
1. Опасните картофи и домати
Оказва се, картофите са вредни. Ако котката изяде суров картоф, диарията, коликите и депресията са му сигурни. Причината е много проста - стомахът й не е приспособен да храносмила кореноплодни, особено сурови. Същото се отнася и до доматите, дори ако са израсли в собствената ви градина.
2. Ужасните стафиди и авокадо
Опитвали ли сте авокадо? А котката е по-добре да не опитва. Американците бият тревога: от екзотичния плод у котките могат да се появят заболявания ... на дихателните пътища!
Със стафидите работата стои още по-зле. Някак даже е непонятно защо са толкова опасни, но ужасно опасни са те.
3. Коварните ябълки и лук
Съгласете се, съвсем не всяка котка доброволно ще се съгласи да сдъвче глава лук. А ако все пак се съгласи, ще плати за своята наивност: ще си изгори лигавицата на хранопровода и стомаха. Ябълките са също такова страшно нещо, както доматите, че и повече: в ябълките има семки, а в семките - гликозиди, които, според американските лекари, предизвикват у животните повръщане, обилно слюноотделяне и интоксикация.
4. Кафе, ядки и тесто с мая
Теоборминът и кофеинът съвсем не са нужни на нашите животни, както и стомашното разстройство, което предизвикват. От ядките се нарушава перисталтиката и пак следва обилно слюноотделяне. А прясното тесто с мая може да бухне в стомаха или червата на животното - такива ми ти баници!

По материал от http://www.dog.bg
- Back to Top -
http://www.catbg.com/hranene.php
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот MANUS » Нед Май 25, 2008 11:07 pm

може ли да попитам моммовет, поннеже видях че е коментирано при кучетата (малко късно видях темата и изпуснах веселата част със сърденето... а така хубаво можех и аз да се включа :ag: ) кои са най-хубавите сухи храни, коя според нея е най-хубавата за котките на нашия пазар.
ще има и продължение-втори въпрос със сравнителен анализ на няколко марки, ама той после smiley24
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот mommovet » Вто Май 27, 2008 11:21 am

Аз бих подредила качествените храни за котки предлагани в БГ по следния начин, като не мога да бъда сигурна дали не пропускам някоя /може и да не съм я срещала/:
Роял канин, Хилс, Еукануба, Каза фера, Пурина Про План, Карокат, Нутрам,
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот MANUS » Вто Май 27, 2008 11:53 am

мерси много :ax:
това отговори и на втория ми въпрос, и съм доволен от отговора :ag: просто аз вече 5 години храня Сара ЕДИНСТВЕНО с РК и ако се беше оказало че не е най-добрия вариант щеше да е малко сконфузно... не че тя има някакви здравословни проблеми през този период, ама... аз да съм си сигурен
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот Galiadogs » Пон Юни 09, 2008 9:58 pm

Аз от моя вет,знам че Хилс не е овкусявана ,но като качество е наи -здравословна за котките,защото това с овкусяването е известна доза химия.Тои препоръчва смесване с РК,за да се смеси миризмата.Аз лично смесвам 0.700гр Хилс със о.300 гр РК.Кастрирала съм една саката улична котка,която да си призная храня с кис-кис,ама нея я хранят поне още трима.
Aкo можех само пътя да открия.Ония ,между двата свята...Вечен пътник щях да бъда.Да се лутам между световете.Да ви търся и да ви откривам.Вярвам!

Дея,Тангра,Жар и Гард,ще ви нося в сърцето си винаги...
Galiadogs
Пчела майка

Мнениеот Maca » Вто Юни 10, 2008 11:01 pm

Имам един въпрос....Котките може ли да ядат жълтъци, сварени....Ще им стане ли нещо....вредно ли е, полезно ли е? hsuh hsuh hsuh [smile3537.gif]
Аватар
Maca
В стадото

Мнениеот Galiadogs » Вто Юни 10, 2008 11:25 pm

Знам, че суровият белтък е много вреден.Сварения жълтък спада към натуралното хранене,те.ако ти си приготвяш храната-прясна и добре балансирана, ама иска много време.Ако все пак даваш натурална храна не я смесваи с гранули,едните се храносмилат по-бързо от другите. Така,че едното ти хранене да е натурално а другото с гранули.Успех.
Aкo можех само пътя да открия.Ония ,между двата свята...Вечен пътник щях да бъда.Да се лутам между световете.Да ви търся и да ви откривам.Вярвам!

Дея,Тангра,Жар и Гард,ще ви нося в сърцето си винаги...
Galiadogs
Пчела майка

Мнениеот Maca » Сря Юни 11, 2008 6:51 pm

Мерси много :bs:
Аватар
Maca
В стадото

Мнениеот Strawberry » Чет Юни 26, 2008 12:28 am

Сухата храна не е лоша, но на моята котка както и на уличните, които храня им се подува стомаха от нея, давам им повече нормална храна и ги храня различно да има разнообразие и никое не ми е с наднормено тегло, котката ми не се тъпче, яде умерено, а относно марката просто купувайте пълноценна храна и гледайте съставките в нея.
Аватар
Strawberry
Животинче с въпрос

Мнениеот carolina » Чет Юни 26, 2008 2:08 pm

Bibi&Krista Whiskas не е здравословна храна и ако се разровиш из форума ще разбереш защо!!! :av: Може бо ще повторя някой но Роял Канин и Пурина са най-добри.Също искам да кажа че тъй като имам познати в производството на храни за животни/по-точни кучета и котки/и не си мислете че те са здравословни като цяло и се правят от здраво и годно месо.Правят се от развалените меса които не стават за хора така че има и други подходящи храни за вашите писани.Аз отварям почти всеки ден на моя мачо консерва с риба тон или други разновидности. :ay:
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Юни 26, 2008 2:23 pm

carolina написа:Bibi&Krista Whiskas не е здравословна храна и ако се разровиш из форума ще разбереш защо!!! :av: Може бо ще повторя някой но Роял Канин и Пурина са най-добри.Също искам да кажа че тъй като имам познати в производството на храни за животни/по-точни кучета и котки/и не си мислете че те са здравословни като цяло и се правят от здраво и годно месо.Правят се от развалените меса които не стават за хора така че има и други подходящи храни за вашите писани.Аз отварям почти всеки ден на моя мачо консерва с риба тон или други разновидности. :ay:

Къде имате познати в производството и т н...в България или извън родината ни. :ag: :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Юни 26, 2008 2:26 pm

Strawberry написа:Сухата храна не е лоша, но на моята котка както и на уличните, които храня им се подува стомаха от нея, давам им повече нормална храна и ги храня различно да има разнообразие и никое не ми е с наднормено тегло, котката ми не се тъпче, яде умерено, а относно марката просто купувайте пълноценна храна и гледайте съставките в нея.

:ag: :ag: :ag: Защо само при вас се подуват коремите ....
Не става само "сипи у купата"
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот carolina » Пет Юни 27, 2008 12:06 pm

zoomaniak имам познати в чужбина но повярвай ми в България не е по-различно. [dontuu.gif]
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 27, 2008 12:10 pm

carolina написа:zoomaniak имам познати в чужбина но повярвай ми в България не е по-различно. [dontuu.gif]

И последно за какво говориме:
- за храна произведена в България
- за храна произведена в Чужбина
- или и двете...

И за коя марка? Кой производител визираш? Не може само така обобщено да приказваме.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот carolina » Пет Юни 27, 2008 12:32 pm

Не искам да визирам никоя фирма за да не я злепоставя :av: просто казвам че котешките и кучешките храни не са най-здравословни и подходящи icon_dontknow
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 27, 2008 12:38 pm

carolina написа:Не искам да визирам никоя фирма за да не я злепоставя :av: просто казвам че котешките и кучешките храни не са най-здравословни и подходящи icon_dontknow

Леко искам да ви критикувам:
- на никоя фирма не и пука дали тука ще я злепоставите вие...
- просто недоисказана информация не е никаква информация
- рискувате да покажете че просто си казвате мнение от страна на неинформиран стопанин и може да объркате сериозно съзнаниеята на новаците - стопани...
- никоя сериозна фирма няма да си плюе на бизнеса - пиша за фирми извън България. От най-добрите 10 де....иначе може да са 1000000 фирми. Май са.
- за фирмите в България да - под всякаква критика са......

Помислете - общите приказки не са полезни никому.
Подкрепете тезата си с мислене - моля :ag: :ba: :ba: :ax:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот carolina » Пет Юни 27, 2008 1:44 pm

zoomaniak всички фирми произвеждат храната си по-посочемия горе начин/от старо негодно за хора месо/,но за да не споря ще ти кажа че визирам Роял Канин и Уискас. [friendship.gif]
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 27, 2008 1:55 pm

carolina написа:zoomaniak всички фирми произвеждат храната си по-посочемия горе начин/от старо негодно за хора месо/,но за да не споря ще ти кажа че визирам Роял Канин и Уискас. [friendship.gif]

Интересно старо негодно за хора месо...какво месо - колко старо. От месо до месо има разлика. Чувек не яде гръкляни - ама смлени на кайма са прекрасна храна и т н...и какво значи негодно вмирисано-кокали-изрезки

Пак общи приказки...

За най-лесно доказване на тезата ти купуваш 100грама или консерва и т н...отиваш и си плащаш в ХЕИ - ДВСК - РИОСВ и т н...има добри лаборатории и там вярвай ми сериозно ти казвам - ако някой е ползвал СТАРО - НЕГОДНО ЗА ХОРА МЕСО ще ти го кажат и докажат 101% и после плащаш на един адвокат и съдиш Роял Канин.

Вярвай ми - никоя фирма - бизнес - достигнал развитието на Роял Канин няма да си рискува бизнеса и репутацията и т н....защото в цял свят в момента поне в 2 лаборатории тестват храните им. И ако има негодна партида тя са длъжни да я изтеглят от зоомагазините за 48 часа.

Грешиш...според мен.

Всичко е толкова лесно доказуемо - мислиш ли пак питам, че има злоупотреби.

Кои са твоите познати в чужбина.

Странни сме ние Българите.

То да ти кажа и ти го казвам сериозно - ако си знаещ стопанин и имаш време да готвиш на животните си - може никога да не ползваш гранули.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Strawberry » Пет Юни 27, 2008 4:16 pm

Според мен няма по-добра храна от естествената както за котки така и за хора. По-добро от естественото няма! Вземете една хубава рибка за котката от супера и една консерва котешка и гледайте кое ще избере :ajaweki:
А за сухата храна едва ли е толкоз витаминозна защото си има витамини за животни smiley24
Аватар
Strawberry
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юни 27, 2008 4:31 pm

Strawberry написа:Според мен няма по-добра храна от естествената както за котки така и за хора. По-добро от естественото няма! Вземете една хубава рибка за котката от супера и една консерва котешка и гледайте кое ще избере :ajaweki:
А за сухата храна едва ли е толкоз витаминозна защото си има витамини за животни smiley24

....офффф.........
Днес питах - задавах поне 40000000000 въпроси.
Добре ако така ме посъветвате и аз съм новак и от 2 часа имам коте - трябва да ви питам следното:

- каква да бъде рибата - от кой вид
- сурова ли да е или на грил........
- филе или с костите..........
- замразена или жива......
- каква консерва да е.........
- за 1 месец моето 60 дневно коте колко витамини трябва да поеме - по каква програма.........да му ги давам............

И ако вие ме посъветвате и котето оцелее ще ви призная за експерт в храненето на котките.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Strawberry » Пет Юни 27, 2008 9:03 pm

Хахаха suicideemo
Аватар
Strawberry
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Пет Юни 27, 2008 9:16 pm

Чакайте, че днес ми е смешно. Аз предлагам следния тест с моята котка. Слагате панички с каквото се сетите за храна на котката на земята и на масата пред мен една чиния с пъпеш. Познайте какво ще избере котката..
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот MANUS » Пет Юни 27, 2008 9:29 pm

:ap:
като сме почнали с тестовете сложете пред моята котка паница с каквото и да е, и където другаде се сетите паница с каквото и да е и познайте дали ще яде изобщо icon_crazy
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот carolina » Съб Юни 28, 2008 10:37 am

zoomaniak не разбирам защо се заяждаш а и ако си толкова знаещ и можещ стопанин icon_dontknow какво се занимаваш с мен.Смятам че казах достатъчно и нека ДРУГИТЕ хора /Не ти/си правят изводите.Ако искаш да се заяждаме нека не флудим fing23 из форума.И не смятам че до такава степен имаш право да ме разпитваш.Това че ти не [dontuu.gif] си съгласен с изказаното от мен мнение не означава че трябва да се държиш така надуто.

Много мразя такива хора!!!
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 28, 2008 11:19 am

carolina написа:zoomaniak не разбирам защо се заяждаш а и ако си толкова знаещ и можещ стопанин icon_dontknow какво се занимаваш с мен.Смятам че казах достатъчно и нека ДРУГИТЕ хора /Не ти/си правят изводите.Ако искаш да се заяждаме нека не флудим fing23 из форума.И не смятам че до такава степен имаш право да ме разпитваш.Това че ти не [dontuu.gif] си съгласен с изказаното от мен мнение не означава че трябва да се държиш така надуто.

Много мразя такива хора!!!

Е, Ок...ти си знаеш най-добре.
Само ми стана интересно как стопаните, онея другите ще си направят изводи и ще изградят мнение, и за това се намесих в темата.
Когато някой твърди нещо, желателно е да го защити и докаже, твърдението си.
Здраве да е, ако има нещо прости ми. Но не сме важни аз или ти - а думите ни. Те въздействат на хората и тези думи хората виждат и запомнят и ние имаме някаква отговорност какви думи пишем пред хората. Срамота е да ги подвеждаме, без доказателства - всичко казано просто ей така от емоция са опасни думи.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот carolina » Съб Юни 28, 2008 8:04 pm

zoomaniak съжалявам но има обстоятелства поради които не мога да кажа нищо повече.Просто ще навредя на приятелите си.Нека не се караме съжалявам че не мога да обоснова твърдението си. [friendship.gif]
carolina
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 28, 2008 8:07 pm

хех - ок, :ag: ти си от тайното общество - просветените - 5-10 човека знаещи истинската истина за материята :ag:
аз не се карам с никой - само споря...
оставам с уважение към теб...
здраве да е?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот gerinceto » Вто Авг 26, 2008 5:16 pm

..мхмм.. нещо се изгуби нишката на разговора, но аз да споделя от мой опит :bv:
- сухите храни са вредни особено за мъжките котки, защото водят до запушване на уринарня канал, понеже той не е прав като при хората, а е нагънат и на места се получават натрупвания. е, като казвам вредни имам предвид, че храненето основно с тях не е добро. Иначе за разнообразие и ако е добра марка- може.
- бягайте надалеч от цветните храни! има производители, които за да подскажат, че хранта е смес между месо и зеленчуци, правят една част от гранулките червенички, а другите зелени (например). Това са оцветители, които не са полезни.
- когато купувате храна на някой известен производител, все пак гледайте съдържанието (повтарям се с някои предишни мнения) и от кой клас на дадената марка е. За пример ще дам Пурина- те имат няколко класа храни като се почне от евтиния- Вито и се стигне до Про план. Средния клас на марката са храните Фрискис и Дарлинг (ако не се лъжа за втората). Така, че добре е не само производителя да се гледа, но и класа сред продуктовата линия.

Аз лично си храня котарака (на 5мес) с Фрискис и Дарлинг (гранулки и консерви, като гледам повечко да са консервите) и 2-3 хранения седмично Про план китен. В случаите, когато слушка и мен не мързи :ag: му забърквам и някое котешко специалитетче. За сега да чукна на дърво си ми расте здравичък, има гладка и лъскава козинка.
Живота е болест...предавана по полов път.
gerinceto
В стадото

Мнениеот gerinceto » Вто Авг 26, 2008 5:19 pm

Ще се радвам ако някой специалист ни даде схемичка какви са нормалните килограми за котките според възрастта им (че от седмица в къщи има спор от типа "Той е дебееел! / Не, той не е дебел!" ). а аз ще потърся къде беше табличката с полезните вещества, които трябва да се следят на опаковката на храните в зависимост от възрастта на котките.
gerinceto
В стадото

Мнениеот Rottweiler » Вто Авг 26, 2008 5:28 pm

Споко ве gerinceto баба ми имаше котарак който беше с тегло доста над нормата незнам колко точно но щом се казваше ШИШО умря на 16 години падна от балкона на апартамента и се размаза ако не беше направил полета сигурно още поне 2-3 години щеше да живее беше в отлично здраве само дето беше много дебел хранеше се цял живот само с гранули друго дори не помирисва пък и беше много злобен мен хич не ме обичаше :ag: [wo1rry.gif]
Rottweiler

Мнениеот gerinceto » Вто Авг 26, 2008 6:12 pm

уффф то на английски ама ще се опитам систематезирано да преведа.

Основните съставки, ок които се нуждаят котките са:
- протеини от месо, риба, дивеч
- Таурин - важна амино -киселина
- определени витамини, минерали, ензими, мастни киселини
- вода

Това е основното. Котките не се нуждаят от въглехидрати, въпреки че царевица, пшеница, ориз се ползват като "пълнеж" за консерви и суха храна. Други съставки като овкусители и оцветители се добавят от производителите, по-скоро за да задоволят естетически консуматорите.

Какво да гледаме на етикета?
- Съответсвтвие с изискванията на световните/ европейски здравни и ветеринарни организации
- наименование на източника на протеин (пилешко, агнешко, телешко месо и др.)
- на консервите обикновено на първо място се посочва източника на протеин
- период на годност

Какво да избягваме?
- думички от типа "съ- продукти", "месо с кост или от кости", "добавена захар"
- химически консерванти, съдържащи BHA, BHT, ethoxyquin, propyl gallate
- соя или зърнени продукти като пълнеж
- предозиране с въглехидрати като пълнеж (сухата храна може да съдържа до 50% такива въглехидрати)
gerinceto
В стадото

Мнениеот gerinceto » Вто Авг 26, 2008 6:42 pm

... продължение

Производителите на храна за животни не могат да слагат етикет "балансирана и пълноценна храна" , ако не са изпълнени следните изисквания (с уговорката, че това е от Американски сайт и там нещата стоят така)
-храната трябва да отговаря на хранителните тестове според възрастовата група, посочена на етикета
- консервантите, са в ограничени норми. Добре е, че все повече производители използват естествеи консерванти като вит. С и Е
- храната отговаря на държавните стандарти (съответно цитирани разрешителни с номер и дата на издаване)

Формула за суха субстанция. Или как да разберем колко всъщност протеин има в храната.

Кледайки таблицата със съдържанието:
1) извадете процента на влага от 100% (например пише влажност 35%, т.е вие вадите 100- 35%.= 65% )
2) получената сума разделете на % протеин посочен (напр. протеин 8.5% т.е вие делите 65/ 8,5= 7,64)
3) сухата субстанция протеин всъщност е 7.64%

НО
има още едно правило на 95% 25% 3%

*не може да се слага етикет от рода на " месо за котки" , "гурме" , "пилешка храна за котки", ако съдържанието на месо не е най-малко 95% от общото тегло :bs:
* комбинации от типа "пиле и говеждо месо" могат да се изписват само ако съдържанието на комбинацията от меса е от 25% до 95%, като второто посочено месо е не по-малко от 3% от общото тегло.
* когато храната е комбинирана "месо със зеленчуци", "месо със ...." втората посочена съставка трябва да е минимум 3% от теглото на храната.

и не на последно място фразата "с вкус на..."
е, познайте колко пиле или риба има в тази храна. вкуса се докарва от изкуствени съставки.
gerinceto
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Вто Авг 26, 2008 7:30 pm

gerinceto в БГ - няма производители. Има само вносители и само срок на годност. Фатката е, че масово се купува на грамаж; никой не търси опаковани храни и не гледа срок на годност и не си взима касов бон? [wo1rry.gif]
zoomaniak
Пчела работник

Следваща

Назад към Хранене