Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Все пак съм решила да готвя на котката си

Все пак съм решила да готвя на котката си

Мнениеот bast » Чет Сеп 11, 2008 11:15 am

Здравейте!

Сигурно ще ме целите с гнили домати за този ми пост/въпрос, но все пак съм решила да готвя на котката си. Сега засега имам тази възможност и като време, и като финанси. Имам една руска книжка от хиляда и балканската, преди да измислят гранулите, с рецепти и диети за котешки манджи. Има примерно разпределение в месеца на риба, пилешко, вътрешности и други меса, да се варят с разни елди, овеси и оризи, на някои да се добавя зехтинче или олийце и солчица, кои да се прецеждат, кои на си седят в бульона и т.н. Но няма таблици за енергийна стойност и т.н., може би защото не са били измислени.

Имам подозрения обаче, че тогава хората не са знаели за много от съставките на папкането изобщо. А и, какво да се преструвам - зеленчуците ми са замразени, месото често също.. и сигурно много витамини са изфирясали. Има много добавки и витаминки в магазините. Как да си избера? Ветеринарите ми казват - ти си луда, купувай РК и забрави. Подозирам ги, че и те не знаят как да балансирам естествена храна - те знаят да ги предписват при болест само. Аз пък искам да си глезя моето бебче. Приятно ми е да готвя.

Посъветвайте ме моля, какво да добавям към естествената храна. Още веднъж на повторя, редувам достъпните в магазините човешки меса и вътрешности, зеленчуците за супи и яхнии, зърнени храни по съвсееем мъничко - все едно колкото се туря в човешката супа. Давам кисело мляко и яйце по схемата от книжката. Прясно мляко не кусваме. Карам ужким по съвети за подрастващи котета, но в книжката ги дават от 4 месеца нагоре. Моето е на 3 сега. Може би съветските котета сучат до 4 месеца, не знам :ag:
bast
Животинче с въпрос

Re: Здравословно хранена за вашата писана.

Мнениеот AHASVER » Чет Сеп 11, 2008 11:33 am

Много хубаво е това,което искаш да направиш.Моята книжка също е от преди измислянето на Р.К. и т.н.,котарака с който израснах баща ми храни по схемата от книгата-в нея има таблици с количества,калории (мисля) и вид на менюто...по-късно ще опитам да ги препиша и да ти пусна примерните менюта. :ay:
Аватар
AHASVER
В глутницата

Re: Здравословно хранена за вашата писана.

Мнениеот zoomaniak » Чет Сеп 11, 2008 11:46 am

Съветвам ви да пуснете тема - отделна с име: - "Меню за вашата котка - рецепти" или нещо от сорта.

Идеята ми е поне тези хора които искат да готвят - да са на ниво. А тези които в момента хранят с манджи и кремвирши - да знаят каква им е грешката.
:bp:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Все пак съм решила да готвя на котката си

Мнениеот MANUS » Чет Сеп 11, 2008 11:15 pm

Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Чет Сеп 11, 2008 11:47 pm

Манус - земи си отпуската и да го преведеш [clap.gif]
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот sphynxbg » Пет Сеп 12, 2008 12:40 am

http://www.catchannel.com/Magazines/CatFancy/july-2007/cat-treats-tuna.aspx
http://www.catchannel.com/Magazines/CatFancy/july-2007/cat-treats-oysters.aspx

Две видео рецепти от известния catchannel.com. Те не заместват основната храна, а са по-скоро награди. И стават за хора с изискани котколюбиви маниери.
sphynxbg
В ятото

Мнениеот bast » Пет Сеп 12, 2008 11:55 am

Много се радвам, че сте отделили нова тема за котешко готварство! :bp:

Честно казано, от няколко дни чета и гледам клипчета за котешки храни и диети и ще се побъркам. Тия производителите на храните сами си противоречат и не се чуват какво приказват. Едни казват - оо вие в къщи не можете да готвите на котката сии, защото в природата тя яде цялата си плячка с главата, перата, костите и т.н. После в рекламно интервю други казват - нашата конкуренция слага изрезки от кланиците, дето не стават за хора - главата, перата, костите и т.н. Ние не сме като тях. Ние слагаме само месо :an: (само да кажа, че родния ми баща сега хуманните лекари го карат да яде рибки с главите заради фосвора там и не знам си какво) Едните викат - котката не може само месо да яде, трябват и там разни зърнени неща. Другите - зърнените неща са боклуци, конкурентите ни ги ръгат в храната само, защото са по-евтин източник на белтъчини. И така до безкрай, минимум 2 коренно противоположни мнения за всяка съставка. А спорът какви химии са давани на животните преди да станат на месо е абсолютно безсмислен. Аз самата ям месо със анаболи и хормони и антибиотици и гадости. Това излиза от месокомбината.

И, честно казано, моята позиция е, че това, дето производителят може да сложи в храната и аз мога да го сложа в тенджерата. Имаме в квартала магазин, дето всичко продават - вкл. крака и глави. Добре де, пера не съм видяла, признавам си :ag:

А тия рецепти на catchannel .. направо думи нямам. Как така ще слагаш съставки от консерва ти бе? Какъв е смисъла да готвиш тогава? Да хабиш електроенергия само. Може с капкомер да прибавиш и консерванти :ap:

Ще напиша скоро моите рецепти, по-опитните от мене да ми помогнат, да ме коригират.

Засега купих едни котешки витаминчета като сърчица. Не знам да купувам ли и други, дали е добре да ги мешам. Аз самата като пих едновременно мултивитамини, таблетки за коса и нокти и билково имуностимулиращо се изринах жестоко. А поотделно ми понасят. От много грижи да не поболея малкия маучо..
bast
Животинче с въпрос

Мнениеот Darry » Пет Сеп 12, 2008 9:56 pm

В книгата на Алберт Пинтер "Котката" има глава "Методология на храненето"-основни правила.Там е описано в сбит вид основните принципи за здравословно хранене на котката както и примерни рецепти.Аз лично се съветвам с тази книга и научавам от там практични неща за отглеждане на моите котета.
I love my cats! [clover1.gif]
Darry
Животинче с въпрос

Мнениеот Deskata » Съб Сеп 13, 2008 12:11 pm

ау, супер тема. отдавна се каня да питам за домашни рецепти. нямам подобна книжка от преди Р.К. съжаление. ще ми бъде много полезна тази информация тук.
Няма Начин Да Няма Начин
http://www.youtube.com/watch?v=23Cca-7UX-E
Deskata
В стадото

Мнениеот bast » Вто Сеп 16, 2008 10:04 am

Баранов, А. , „Для любимой кошки”, Мир книги, Москва, 1992, 12-13 с. Превод - аз :thankyou:
За младия растящ организъм на котенцето е абсолютно необходимо сурово месо. Препоръчително е да включим в менюто следните продукти: нетлъсто сурово говеждо, нарязано на късчета или прекарано през месомелачка, нарязано на ситно варено месо, сърце, дроб. Може да се дава месо от птици, зайци и др. Много са полезни суровите яйца. Риба да даваме както сварена, така и сурова, но обезателно почистена от кости. Много котенца обичат, когато смесваме храната им с грис, ориз или пълнозърнест черен хляб. На котетата много се харесва пресен извара. Яденето на котето трябва да се дава влажно, но не твърде размито, защото това може да доведе до разстройство на стомахчето…

Първото утринно похапване може да се състои от каша или смес за детско хранене.

Някои котета добре понасят пастьоризирано краве мляко и не получават разстройство, но у други ще предизвика диария, затова да се дава ограничено.

Много е добре да даваме на котенцето плодово пюре от зеле, моркови, спанак и зелен грах в малки количества, смесено обезателно с други хранителни продукти.

бля, бля, бля, още разни съвети .. пише да не се дава само риба, че води до авитаминози, да не се дават кости. Да се дава трева - или добре измита, или гледана вкъщи, че изкарвала топките козина.

Денков, В. „Знаете ли всичко за котката”, Диограф, София, 1992

за малки котета
…на котетата се дава .. накълцан варен черен дроб, нетлъсто кълцано месо,(телешко или пилешко) и обезкостена риба. Препоръчва се даване на тестени продукти, месни бульони и плодове и зеленчуци, които са богати източници на витамини. Много полезни за малките котета са млечните продукти – (сирене, кашкавал), които може да се дават заедно с хляба или във вид на каши. Зеленчуците и плодовете се смилат през месомелачка, най-добре смесени с месо, тъй като котетата понякога отказват да ги ядат поотделно. Допълнително към храната трябва да се включат минерални вещества (калций и фосфор) и поливитаминни препарати.

Постепенно с израстването котетата могат да преминат към по-груба храна и по-едри късчета месо и риба, което е полезно за развитието на дъвкателната мускулатура и развитието на зъбите.

Възрастна котка .. извадки
Препоръчва се дажбата да включва 2/3 месо и риба и 1/3 всички останали хранителни съставки. Правилно съставената хранителна дажба трябва да съдържа 30-40% белтъчини, 35% въглехидрати, 25% мазнини, а също и витамини, минерални вещества и микроелементи..

Енергийни нужди при котетата
6-7 седмици - 1047kJ/kg живо тегло
10 седмици - 670kJ/kg
14 седмици - 586kJ/kg
30 седмици - 419kJ/kg
Полово зряла котка - 335kJ/kg
Затлъстяла - 251kJ/kg

Има таблица различни неща колко килоджаула съдържат на 100g, ама автора цитира някакъв си, дето ги е писал тия работи 82-ра година, освен това и във всяко женско списание с диети или готварска книга ги има, както и какви мазнини съдържш, белтъци и т.н. и не са от фелиноложка стойност, според мене.
bast
Животинче с въпрос

Мнениеот bast » Вто Сеп 16, 2008 10:19 am

Полезно може би е да се сравни долната диета, която има претенции да отговаря на горното изискване, с купешка храна.

Денков, В. „Знаете ли всичко за котката”, Диограф, София, 1992
Примерна дневна дажба за котка (в g)

Възраст / | 1-3 месеца | над 3 месеца | Половозрели котки
Продукт

Месо | 50 | 70 | 100
…………………………………………………………………………………
Овесени ядки | 40 | 30 | 20
и ориз
Хляб | 50 | 80 | 100
Зеленчуци | 40 | 50 | 60
и плодове
……………………………………………………………………………………
Мляко | 120 | 100 | 50
Животинска | 2 | 3 | 4
или растителна
мазнина
рибено масло | 1 | 1.5 | 1.5
шипкова отвара | 0.5 | 1 | 1
сухи фуражни | 0.5 | 1 | 0.5
дрожди
зелени растения | 2 | 5 | 5
……………………………………………………………………………….……
готварска сол | 1 | 1 | 1.5
……………………………………………………………………………….……
костно брашно | 5 | 7 | 8

Аз готвя наведнъж храна за 2 – 2.5 дена. В тенджера варя 1 вид месо или карантия, около 200 грама. Слагам замразени зеленчуци от смес за супа или каквито ще слагам в мойта манджа, като морковите и грахчетата са с предимство, че са ни най-вкусни, около шепичка. 2 супени лъжици нещо зърнено – овес или ориз, редувам. 0.5 - 1 чаена лъжичка сол. 1 лъжица олио, ако месото е постно. Редът и времетраенето на варенето зависят от месото/карантията. Следва обезкостяване, редуциране на бульона и умерено пасиране с вилица. Примерно пилешки дробчета ми отнемат 34 минути с миенето на тенджерата заедно. Активно съм заета за не повече от 10тина минути. Месата дето врат по 20 минути.. няма как – ама те си врат сами, аз не ги мътя, нито им бая. Така че пак не е болка за умиране.

После давам 1 ден това, на следващия ден едното хранене е със смес РК и Хилс за котета-бебоци, за всеки случай, че да няма дришка – така ме наплашиха от магазина, че още ми държи влага. За закуска има лъжичка кисело мляко или парченце сирене и Beaphar Kitty’s Junior Heart Treats. Давам му яйце.. ½ за седмица да му се събира. Вчера яде скумрия на скара и пълнозърнесто хлябче, приготвена, според свеки, като за животно – демек измита, но с вътрешности, което е по-трудно, отколкото да я изчистиш, според мене.

Засега не съм му давала трева, но работя по въпроса.. не вярвам в дрождите и не знам какво е това костно брашно, чувала съм, че са евтин соц-начин за хранене на добитък и се съмнявам да е подходящо за моето коте. Тая шипкова отвара сигурно е за витамин С, иначе не виждам смисъл, но досега не съм я правила.
bast
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Вто Сеп 16, 2008 2:18 pm

Трупното брашно не е евтина соц. измислица, а перфектно балансирана и чудесно усвояема комбинация от всички необходими минерали за организма. В последните години забраниха да се включва в храната на селскостопанските животни, защото според някои учени чрез него се е появило заболяването луда крава и сега вместо това животните получават синтетични добавки.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот bast » Чет Сеп 18, 2008 11:04 am

mommovet, според теб да давам ли такова брашно, откъде мога да купя малко количество? Или какъв друг заместител там синтетичен би ми препоръчала?
bast
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Пет Сеп 19, 2008 12:02 am

Аз го одобрявам напълно. Не ми е известно откъде другаде може да се вземе, освен от екарисаж. Синтетичните добавки са различни и за всеки отделен случай се избира подходяща - няма универсална добавка. Най-близко до съвършенството от добавките за порастнала котка е SА-37 на Intervet + таурин.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот soapbubble » Вто Мар 03, 2009 8:53 pm

Намирам идеята ти за прекрасна. Стига и аз да имах време и желание и аз бих направила същото. Котето ти определено има късмет и е много щастливо, но бързо ще го разглезиш.
Когато взех моя Мартин, той ядеше всякакви котешки храни. Но бързо желанието му изчезна и започна да яде точно 2 вида котешка храна - пакетчетата на Уискас: със моркови и телешко; със сос Грей /не съм сигурна дали се пише и изговаря така/. Казвам ти това, само за да те уверя, че да имаш една мнооого разглезена котка е ужасно. Когато в магазините не намеря тези пакетчета, резултатът вкъщи са опънати нерви от мяукане и една гладна и дразнеща котка. Сигурно не звучи толкова лошо, но капризите на котката за нещо много нежелано.
Затова просто те предупреждавам: ако решиш да готвиш на котето си, особено от ранна възраст, бъди сигурна, че ще имаш тази възможност /и НАЙ-ВЕЧЕ желание ! / да го правиш още най-малко десет години. Това е дълго време... В противен случай котето ти ще е доста претенциозно към купените храни. Все пак да покажеш на котето си изкуството на вкусната домашна кухня е риск.
Най-добри пожелания от мен. Разкажи ни какво е станало с идеята ти. smiley24
Който гроб копае, гроб копае той.
^_^
soapbubble
В стадото

Назад към Хранене