Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Капризни котки

Капризни котки

Мнениеот тоти » Съб Юли 18, 2009 11:05 am

Здравейте!

Нашите котки са женски на 1 година. От няколко месеца станаха изключително капризни към храната си и отслабнаха много. Най-съм притеснена за едната - почти нищо не иска да яде, хапва по съвсем малко, колкото да не умре, вече е кило и нещо сигурно. Виждам я че е гладна, иска храна, но се муси на всичко - дори и на 2-та вида Роял Канин за капризни и чувствителни котки. Храним ги само с хубава храна- супер премум гранули и чат-пат Фрискис Джуниър / това обича, но и на него се мръщи вече/, Уискас понякога, но от известно време вече изобщо не я искат. Консерви - много трудно хапват от някой вид по малко / Уискас, Фрискис, Пурина, Томи, Данте, каквито се сетите не български/. Иначе се държат нормално, енергични са, не забелязвам нищо необичайно с изключение на капризите за храната. А да - месо не искат, хапват по-малко само ако е домашно. Също така, бяха разгонени няколко пъти вече и тогава се хранеха още по-малко. Не им даваме нищо за разгонванията.
Дайте ми съвети какво да правя и на какво може да се дължи това? Сега им даваме витамини от Б групата за подсилване. Би трябвало да нямат паразити, обезпаразитяваме ги редовно с най-хубавите хапчета - Дронтал и Цестал Кет.

Да добавя само, че им даваме и храни за космените топки понякога, но най-вече малцова пастичка и прясна тревичка.
тоти
Животинче с въпрос

Re: Капризни котки

Мнениеот kokerka » Съб Юли 18, 2009 11:50 am

Голям хаос в това хранене....

Моя съвет е да заведете котките на лекар /ама добър/ за цялостен преглед, стомах, уста, зъби... да не би случайно нещо да им има, че да не могат да ядат, а не да не искат.
След това ви съветвам да спрете да сменяте, мешате и прочие всякакви храни и добавки, и да се опитате да останете на една храна /опитайте Eukanuba щом Рояла го отбягват/. Ако не друго еуканубата има много малка дажба, 40 грама, която е достатъчно хранителна. и малко да хапнат пак ще е добре. Но спрете да носите консерви, да предлагате всякакви други неща. КАчват ви се на главата, защото виждат, че им предлагате разнообразие. Може би ако видят, че няма да получат друго /в повечето случаи тази тактика е доста печеливша/ ще се сетят, че трябва да се яде каквото има.

И един съвет от мен, кастрирайте ги. Няма за какво да се разгонват и да се мъчат допълнително. Имам две, кастрирах ги и сега са две спокойно живеещи си котки, папкат си нормално, не се притесняват от разгонвания и са си екстра.

П.п. Може съвсем да са отказали храна заради жегите. Едната ми котка рязко намалява яденето през лятото, но въпреки това си я оставям само на гранули.

П.п.2 В никакъв случай повече не давайте нискокачествените храни, консерви или паучове, защото те са бъкани с химически овкусители, и след тях висококачествената храна може да се стори по-малко вкусна, което също води до отакзване на храна.

Успех.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот тоти » Съб Юли 18, 2009 12:12 pm

Благодаря Кокерка,

И аз си мисля, че най-вероятно ми се качват на главата защото наистина много им угаждаме май. Но ще ги заведа и на доктор за всеки случай.
За хаоса в храненето - не знам, един вид храна им омръзва след известно време. Мисля че, е редно да има разнообразие. Да им се дават храни като профилактика на различни проблеми - против космени топки, зъбен камък, профилактика на уретрата и т.н. Самите предпочитат да хапват и консерви, а не само гранули.
Със сигурност намалиха количеството на приемата храна като се затопли времето.
А иначе, не че не ядат изобщо, хапват, но по-малко и не всичко, просто се цупят на храната. Не изглеждат като да не могат да ядат заради някакъв проблем, а по-скоро че капризничат. Много често първо не искат някоя храна, но накрая като остане само тя в купичките лека полека я изяждат, но с неохота и в много малки дози.
Ще им потърся храната, която ми препоръча. Благодаря ти още веднъж.
тоти
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Съб Юли 18, 2009 12:28 pm

Тъй, сега да ви обясня защо не е хубав хаоса...
Първо, във високите класове храна тези всичките изброени от вас неща си се съдържат в един вид гранула. Няма нужда да се купува отделно за косми, отделно за бъбречна профилактика /това ако няма изявено или преминало някакво заболяване е абсолютно ненужно/. Второ стомасите на домашните любимци по-трудно свикват със смяната на храната, един ден суха, един ден консерва и т.н. е вредно за тях. Лично моите котки и куче вече 4-5 години ядат само гранула, при това само един вид /за израстнали от 1 до 7 години/ като единствено и само понякога се сменя вида дали да е с пиле или с агне.... Разнообразието не е важно за котките, както за нас. Гранулите трябва да са просто достатъчно хранителни и добре балансирани, ако тези две неща са спазени разнообразие не им трябва. Грешно е когато хората смятат, че разнообразието е по-здравословно... Не е.

Относно консервите, ако не знаете да ви кажа, те са същият този екструдат, от който се правят гранулите, но по-нискокачествени, залети със сос с химически добавки за вкус и мирис... Плащате си за същото, само че по-вредно... аз лично не виждам смисъла....

И така като ви чета, наистина са разбрали, че могат да капризничат и да ви се качват на главата, понеже вие им тичате по акъла :)
Спрете, направете им един график за хранене /по 2 или 3 пъти на ден за определено време да стои купата с храната, след което я махате/ с една марка храна, да видим като видят, че няма да се смени дали няма да си я ядат, щат не щат....

Както казах, мойте вече 4-5 години ядат само един вид гранули, разбира се възможно най-качествения, и се чувстват превъзходно.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот stretovich1 » Сря Дек 09, 2009 2:04 pm

Мойто коте не изка да яде гранули.........само консерва .Не триябва ли да яде и малко по-твърда храна-вредно ли е за нея.Как да е науча...?
stretovich1
Животинче с въпрос

Мнениеот archy » Сря Дек 09, 2009 4:25 pm

stretovich1 написа:Мойто коте не изка да яде гранули.........само консерва .Не триябва ли да яде и малко по-твърда храна-вредно ли е за нея.Как да е науча...?

Купуваш гранул и ги смесваш с консервата и така лека полека слагаш все по-мако консерва ...поне нашата така ня научихме
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот stretovich1 » Сря Дек 09, 2009 7:22 pm

Да,така и ще направя-може и да стане.До :ajaaski: сега й ги киснах и мачках ,но...
stretovich1
Животинче с въпрос

Назад към Хранене