Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

В отпуск със гризачите

В отпуск със гризачите

Мнениеот meri » Пон Апр 18, 2011 4:40 pm

Плъхове и мишки

Времето на нашия отпуск е свързан с много стрес и неприятности за нашите животни.Във всеки случай можете да вземете мишката или плъха с вас само в изключителни случаи.
Ако имате намерение да го направите, изяснете дали ще ви пуснат на мястото,където ще почивате заедно с животните.
По- лесно е да осъществите отпуска заедно с животните,когато ще пътувате малко, а ще прекарате повече време на мястото за отпуск.

При транспортиране животните се поставят в добре затворен малък съд. По възможност вземете клетката.
Въпреки цялата си привързаност към животното помислете и колко рискувате- преди всичко подлагате на риск самото животно. Често именно в чужда обстановка те се разболяват.

Най-доброто решение е да предоставите животното на роднина, познат или специалист -продавач.

Заек

Много стопани при покупка на заека не се замислят за времето на отпуск,но рано или късно ще се наложи да решават какво да правят с него.

Вариантите са два: взимате заека със себе си; оставяте го на някой.

Да разгледаме всеки от тях.

Взимате заека със себе си

Ако пътувате с влак или кола, можете да го вземете го със себе си.Правилно организираното пътуване,наличие на клетка за пренасяне, подходяща атмосфера- заека ще понесе пътуването.

Но това е само в случаите, когато пътувате там,където ще ви приемат със заека.
По-сложно е превозването със самолет, даже ако летите за съседен град,не говорим зад граница. Заека няма да се превозва в салона на самолета, а в багажното отделение.Но такъв силен стрес понякога не издържат котките и кучетата, да не говорим за заека.

Оставете заека на познат

Ако имате възможност и не пътувате за дълго,оставете заека в жилището си. По-добре е роднините или познатите да идват да го хранят у вас.
Ако пътувате за по-дълго, занесете заека в дома на този,който ще се грижи за него, за да има възможност да го наблюдава постоянно.

И най-важното, не забравяйте да оставите храна, сено,пари и телефона на ветеринаря си.

Хамстер

Когато настъпи време за вашата отпуска,домашното животно преживява стрес.Най- лошото решение за двете страни е да пуснете хамстера на свобода.Домашните хамстери не могат да се приспособят към живота на "свобода" и бързо ще станат плячка на хищниците. Няма да говорим колко безотговорна и аморална е такава постъпка(защото за жалост се случва).

Ако вземете хамстера с вас, уверете се дали сте желани на мястото за почивка.По време на пътуването поставете хамстера в специален контейнер.По възможност вземете клетката.Избягвайте течението,студа,горещината и слънчевите лъчи.
Ако ще пътувате зад граница, изяснете възможно ли е изобщо да го превозите без вет.разрешение.

По-добре оставете животното при някой близък.Ако заминавате за 2-3 дни можете спокойно да го оставите и сам с достатъчно количество храна и вода.

Морско свинче

Морските свинчета не са свикнали на пътуване и за това по време на отпуск намерете къде да го оставите.Погрижете се за това от по-рано.

Почистете клетката основно преди да заминете.Подгответе човека,който ще се грижи за него,запишете храната,оставете адрес и телефон на ветеринаря.Погрижете се да закупите достатъчно количество храна,постелки и сено.

Алтернатива е хотел за животни или зоомагазин.
Можете да вземете животното със себе си само в този случай,когато ще се намирате на друго място за дълго време.Проверете какво се изисква за пътуването на животното.

http://mymice.ru/blog/2009-08-12-31
http://krolikidv.ru/pages/uezzhaem_v_ot ... s_krolikom
http://www.thehomyak.ru/obrashenie-s-ho ... tpusk.html
http://bravechien.com/lyudi-i-morskie-s ... -v-otpusk/
превод:meri
Аватар
meri
Пчела работник

Re: В отпуск със гризачите

Мнениеот Misho » Пон Апр 18, 2011 4:47 pm

Полезна тема. :ab:
Аватар
Misho
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пон Апр 18, 2011 4:49 pm

:ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Пон Апр 18, 2011 5:28 pm

Офтопик:
А чинчила :ajaweki:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Пон Апр 18, 2011 8:12 pm

За свинчетата не съм съгласна - пътуват,при това съвсем добре.Нашите две миналата година бяха на море,а когато мамата трябваше да ражда,а ние трябваше да пътуваме и ме беше страх да я оставим за 2 дни сама я взехме с нас и даже започна да ражда малко след като пристигнахме - та в крайна сметка тръгнахме с едно прасенце,а се прибрахме с четири :ag:
Виж за чинчилите - май по-скоро не бих ги взела,ама ще видим като му дойде времето
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Misho » Пон Апр 18, 2011 8:18 pm

rinusha написа:За свинчетата не съм съгласна - пътуват,при това съвсем добре.Нашите две миналата година бяха на море,а когато мамата трябваше да ражда,а ние трябваше да пътуваме и ме беше страх да я оставим за 2 дни сама я взехме с нас и даже започна да ражда малко след като пристигнахме - та в крайна сметка тръгнахме с едно прасенце,а се прибрахме с четири :ag:
Виж за чинчилите - май по-скоро не бих ги взела,ама ще видим като му дойде времето

Офтопик:
Би ли споделила къде ходихте на море (град и хотел)?
Аватар
Misho
В пасажа

Мнениеот rinusha » Пон Апр 18, 2011 9:23 pm

Misho написа:
Офтопик:
Би ли споделила къде ходихте на море (град и хотел)?

На вилата :ag: (имаме къща в Балчик)
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Вто Апр 19, 2011 7:38 am

Навсякъде пише,че пътуването е голям стрес за свинчетата, но предполагам всичко си е индивидуално,така както и при другите животни,на някой не им прави впечатление,че пътуват, докато при други си е проблем.
Не винаги животните понасят самия път и промените.
Въпрос на късмет, че не се е случило нещо непредвидено.

Иначе ще пътуват,като са ги взели без да ги питат,няма къде да ходят.
Щом е било време за раждане,нищо не може да се промени, друг е въпроса дали при всички свинчета както при вас нещата ще са наред и без проблеми,защото знаем,че при такова положение спокойствието е много важно за майката и малките(при стрес много от гризачите изяждат малките),не трябва да подценяваме фактите.

Не можем да съдим за всички животни според нашите,много зависи от самата ситуация,подхода,обстановката и други фактори.
Гризачите по принцип са плашливи животни и понякога промените оказват значително влияние върху психиката им.
Никой не е казал,че изобщо не могат да пътуват, въпроса е доколко можем да направим безопасно и приятно едно такова пътуване без да навредим.
Всяко животно си има специфични изисквания и спазват ли се,би трябвало да няма проблеми......но всичко е индивидуално.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Вто Апр 19, 2011 7:55 am

Тези прасенца не са първите,с които пътувам - преди това имах едно друго прасенце,което обиколи с нас половин България.Като цяло прасенцата не са от страхливите гризачи и за това предположих,че пътуването не е невъзможно за тях.Докато пътуваха бях метнала върху половината клетка тензухена кърпа,която създаваше усещане за къщичка и се мушкаха отдолу.Нямаше никакви признаци на стрес - не са тичали като обезумяли в клетката,не са тракали със зъби,не са стояли като препарирани,ходеха си напред-назад и си хапваха.
За чинчилите - ами като че ли съм по - склонна да ги оставя,но основно ме притеснява размерът на клетката и липсата на достатъчно място в колата(все пак пътуваме двама възрастни,две деца,две НОК,котарак,прасенца............)А трябва да остане и място за багаж. :ag:
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Вто Апр 19, 2011 9:20 am

Пътуване с чинчила

Превозването на чинчилите през лятото е най- добре да се извършва в кола с климатик. Но ако няма климатик, с отворени прозорци и открита клетка,а не в терариум или на ръце. Ако има задръствания по пътя,пригответе предварително пластмасови бутилки с лед, завийте бутилките с кърпа и ги поставете в клетката.Ако се налага да слизате, не оставяйте животните в затворената кола, по-добре го вземете със себе си в специална преносима чанта.Бъдете внимателни и предвидливи,за да нямате проблеми.

Сложете животното в специална преносима чанта с големи отвори или в малка клетка.Подходящи са пластмасовите клетки за кучета и котки, важно е слънцето да не прониква вътре.

През зимата чинчилата се превозва в затворена пластмасова клетка за кучета или котки.Можете да използувате и специална чанта за пренасяне.Дъното трябва да бъде постлано с топла и мека постелка,за да защити от студа лапите на животното.
Ако разстоянието е малко,можете да гушнете чинчилата.

При превозване с влак също използвайте клетките за кучета/котки, с решетка на прозореца. На вратата можете да поставите хранилка и поилка.

В самолет по същия начин,но в малка клетка за гризачи.

Ако пътувате за по-дълго време използвайте клетка с размер не по-малко от 50/30 см и височина от 30 см с метална решетъчна вратичка.На решетката прикрепете поилка и хранилка,вътре можете да поставите мека постелка и да приспособите тоалетна от всякаква метална кутия със страни 4-5 см.Поставете и гранулиран дървесен пълнител.

http://www.shinshilla-club.ru/transport.php
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот rinusha » Вто Апр 19, 2011 9:56 am

Единственото ,което ме притеснява в написаното по-горе е,че всички пластмасови чанти за пренасяне на кучета и котки са с доста едри решетки на вратичките и чинчилите могат да се измъкнат от там
rinusha
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Вто Апр 19, 2011 1:22 pm

На път с чинчила

Един от въпросите,които често ни задават е дали е безопасно да вземат чинчилата си при пътуване.Нашият обичаен отговор е,че да вземеш чинчилата си на път е лоша идея.
Причините за този отговор са много.Ето най-основните от тях за да НЕ пътувате с чинчилата си:
1.Чинчилите са плашливи същества.Преместването от обичайната им среда може да им причини голям стрес
2.Ако ги местите твърде често могат да започнат да свързват вашето присъствие с преместването и да спрат да ви вярват.
3.Нямате много голям контрол върху обстановката когато пътувате.Като резултат - може да поставите чинчилите си в среда където температурата и/или влажността са достатъчно високи за да ги убият.
4.Колкото почвече местения,толкова по голяма е вероятността от физически наранявания на вашите чинчили,например счупено краче.
Също така разбираме,че понякога просто нямате друг избор,освен да вземете чинчилата със себе си.Развъдчиците,които посещават изложби очевидно взимат чинчилите си на различни места без последствия.Така че явно е напълно възможно това да се случи.Надяваме се,че внимателно ще преразгледате плановете си и ще се уверите,че във всеки момент сте се съобразили с вашата чинчила.

http://www.chinchillaplanet.com/traveling-with-a-chinchilla/
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Вто Апр 19, 2011 2:06 pm

Аз мисля, че не е много удачно да се пътува с чинчила, където и да било. Доста са чувствителни. На моите, дори като реша да им разместя нещо в клетката, пак са малко уплашени. А само не разбрах това:
Ако разстоянието е малко,можете да гушнете чинчилата.

На мен ми се струва невъзможно, предполагам и на другите собственици на чинчили. То е трудно да ги пренесеш на 1м. разстояние, пък да не говорим за повече.. :ajaweki:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот meri » Вто Апр 19, 2011 2:27 pm

Това значи,че може да не е в клетка или чанта, а да се държи за кратко време, в такъв смисъл.
А дали е възможно, аз лично не знам просто така пише.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Вто Апр 19, 2011 2:42 pm

meri написа:Това значи,че може да не е в клетка или чанта, а да се държи за кратко време, в такъв смисъл.
А дали е възможно, аз лично не знам просто така пише.

Хах, от личен опит ти казвам, че не е възможно. Ако стиснем животното може го нараним, така че е невъзможно.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Misho » Вто Апр 19, 2011 3:57 pm

Ние сме пътували с морското ми свинче,нямаше признаци че го е страх,но пътя беше само пет километра.
Аватар
Misho
В пасажа

Мнениеот rinusha » Нед Май 08, 2011 8:15 am

Сега да споделя малко личен опит - вчера се завърнахме от едноседмична почивка - с нас бяха кучетата,котака и чинчилите.Чинчилите ги прехвърлих в по-малка клетка,пътуваха съвсем спокойно,пътят беше около 2ч - 2ч и половина.Единственото,което ме притесняваше и за което трябва според мен много да се внимава е температурата в колата - въпреки,че е с климатик все ми се струваше топло.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот beautiful_monster » Вто Май 24, 2011 8:23 pm

rinusha написа:Сега да споделя малко личен опит - вчера се завърнахме от едноседмична почивка - с нас бяха кучетата,котака и чинчилите.Чинчилите ги прехвърлих в по-малка клетка,пътуваха съвсем спокойно,пътят беше около 2ч - 2ч и половина.Единственото,което ме притесняваше и за което трябва според мен много да се внимава е температурата в колата - въпреки,че е с климатик все ми се струваше топло.

Не ги ли беше много страх когато заминаха?! Скоро ще ходим на село и мисля да я взема моята чинчила...
Аватар
beautiful_monster
В стадото

Мнениеот Thyme » Чет Апр 18, 2013 2:25 pm

А ако гризачът е дегу? Бихте ли дали съвет, особено за дълги отпуски от по 1-2 и повече седмици (вкл. пътуване в чужбина)? Предполагам, че ако е за 3-4 дни, не е проблем да се остави просто повече храна? Или пък да се вземе някаква машина за периодично подаване на храна, нещо като това чудо: http://www.aliexpress.com/item/Digital- ... 31755.html ? Моля за съвет :) Благодаря!
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Апр 18, 2013 2:28 pm

Най- добре е да го оставите на близки или съседи. Това за храната не знаеш кога ще се развали, а за 4 дни могат да разсипят цялата им оставена храна.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Thyme » Чет Апр 18, 2013 2:42 pm

Т.е. да ги занесем с къщичката им? Няма ли да се стресират от пътуването и новото място? Или е по-добре да дадем ключ и някой да минава на 2-3 дни, да дава храна и да им хвърля по едно око?
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Апр 18, 2013 2:46 pm

Няма ли кой да им дава по една шепа храна на ден? Близки? Съседи? Приятели?
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Thyme » Чет Апр 18, 2013 3:04 pm

По принцип има - родителите ми. Но не искам да ги ангажирам да минават през ден, ако няма да ни има 2 седмици или повече. Като цяло, проучвам вариант, който да е хем удобен за животните, хем да не ангажираме други хора.
Нашите, ако ги изнудя, ще минават, къде ще ходят :) Въпросът е дали има други опции.
А по принцип, колко често е добре да бъдат наглеждани дегутата? Или по-скоро колко рядко, ако може така да се каже, за да преценя кога да викаме някой и кога - не.
Благодаря за всичките ти съвети ;)
Аватар
Thyme
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Апр 18, 2013 3:12 pm

1 - опция увеличавате поилката като обем - примерно 300 или 500 мл
2 - опция правите хранилка - тип склад от тип "направи си сам" :ab: зареждате 300-500 грама и отивате на море :sunny:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Чет Апр 18, 2013 4:19 pm

Аз си мисля, че няма такъв. Хубаво е да се наглеждат от време на време. При гризачите такива неща като контейнери са изкушение за гризане и разсипване. Доста несигурно за мен.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Назад към Гризачи - Rodentia