Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как се режат ноктите на заека

Как се режат ноктите на заека

Мнениеот meri » Вто Май 08, 2012 11:18 am

Какъв трябва да бъде щастливия заек?
Нахранен,здрав,добре поддържан.Грижите за заека включват не само почистването на клетката и разчесването на козината,но трябва да се погрижите и за ноктите.

Трябва ли да се режат ноктите на заека?

Да,задължително,защото в природата ноктите помагат на заека да се придържа за почвата.А в домашни условия заека е принуден да ходи по равния под и дори малко израснали нокти създават неудобство.

Неприятностите,които могат да се случат със заека,ако не се режат ноктите:

- Нокътя може да се закачи за нещо и да се счупи;

- Неправилното разпределение на натоварването на тялото деформира стойката;

- Необратимо се разкъсват пръстите на лапите- дори ако след това ги подрежете,палците ще си останат усукани;

- Заека се чувства нещастен заради дискомфорта.

За това подрязването на ноктите е задължение на всеки стопанин.

Къде и с какво да се режат ноктите?

Разбира се,ако сте развъдчик,знаете колко зайчета се раждат и подрязването на ноктите няма да ви затрудни.

Но,ако имате един заек и се налага да избирате- или на всеки три седмици да водите заека във вет. клиника,или да се научите да подрязвате ноктите самостоятелно.

Купете си специални инструменти.НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВАТ НОКТОРЕЗАЧКИТЕ,които се продават в зоомагазините.

Изображение

По-добре купете обикновена човешка нокторезачка с голяма разлика.
Изображение

Как и кога се подрязват ноктите на заека?

Първото подрязване на ноктите се прави от развъдчика на 1,5-2 месеца.
Ако има възможност помолете го да извърши процедурата пред вас и да ви покаже как протича.

Ако не се получава с гледане,ето ви нагледна картина
Изображение

Ако ноктите са бели (прозрачни),там се виждат кръвоносните съдове.Отстъпете с 5 мм и подрежете,както е показано на картинката.

Ако ноктите са черни- помолете някой да ви помага,да ви свети с малко фенерче отдолу.Или просто отрязвайте по 3 мм на всеки 2-3 седмици.

Остава още един проблем,удържането на заека.
Има няколко тайни за това:

1.Обърнете заека по гръб,здраво го дръжте с лакти-главата се намира под лактите.

2.Завийте плътно заека в кърпа,и по време на подрязване изтегляйте по един крак.

3.Подрязвайте ноктите в непознато помещение- процедурата преминава спокойно.

4.Лапата трябва да се държи здраво при самите пръсти- не режете,докато не премерите точно.

5.Използвайте помощник- докато единия държи здраво,другия реже.

Ако засегнете капиляр......

и потече кръв,не се паникьосвайте.Преди процедурата поставете до себе си някакво дезинфекциращо средство и подгответе памук.

Не забравяйте преди процедурата добре да измиете ръцете си и да ги почистите със спирт.Ако срежете повече,отколкото е необходимо,веднага дезинфекцирайте раната и дръжте тампона докато не спре кръвта.Не е необходимо да правите нищо повече.

След това се успокойте и внимателно дорежете останалите нокти.Не изоставяйте работата по средата.

Изображение
Изображение
http://otvet.mail.ru/question/43450530/

http://rutube.ru/tracks/1400656.html?v= ... 868acd3f20

http://www.youtube.com/watch?v=GXI1pT3kDc8&lr=1

http://krolikidv.ru/pages/kak_strich_kogti_i_zuby
превод:meri
Аватар
meri
Пчела работник

Re: Как се режат ноктите на заека

Мнениеот cat_13 » Вто Май 08, 2012 12:59 pm

Ееееее браво поредната много полезна статия. :ay: :ay: Всъщност доста от хората които познавам и имат зайци не им режат ноктите, а за тези които не знаят как се прави ето ви възможно най-опростената и вярна статия.
Помагай на животните ще ти помагат и те!

Всеки ден в България умират десетки животни от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!
cat_13
В глутницата

Мнениеот Милето » Вто Май 08, 2012 1:16 pm

Да, информацията е много полезна.
Имам познати, които не знам защо не режат ноктетата на зайчето, и за да го гушкат, си слагат на краката кърпа. Смешно! :ajaweki:

Аз съм си купила инструмент, но сме още малки и не се е налагало.
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот Union » Нед Май 13, 2012 8:52 pm

Здравейте!
Вече е дошло времето на зайчето ми да се режат ноктите. Но е много диво изобщо не дава да вдигна, дори и като го галя се снишава до пода. Моля помогнете ми, как да го хвана и да не го стресирам.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот meri » Пон Май 14, 2012 9:30 am

Union написа:Здравейте!
Вече е дошло времето на зайчето ми да се режат ноктите. Но е много диво изобщо не дава да вдигна, дори и като го галя се снишава до пода. Моля помогнете ми, как да го хвана и да не го стресирам.

Заведи го на ветеринар да ги отреже и да ти покаже как се прави.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Union » Пон Май 14, 2012 11:43 am

Това е ясно, но как ще го хванем и вдигнем, няма да даде.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот Милето » Пон Май 14, 2012 12:11 pm

Не знам, но вие май съвсем сте му изпуснали края на това ДЖивотнУ. :ajaweki:
Как не дава да го пипате? Моето от втория ден само си идва при мен, ближе ме, обикаля ме, като му чистя и слагам храна, галим се. Аз му говоря мило и постоянно си общуваме.

Вие занимавате ли се със зайчето?
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот Union » Пон Май 14, 2012 12:27 pm

Естествено че се грижем за зайчето, всичко си има. Дава да го галим, но изглежда притеснен, снишава се. Всъщност преди не беше така, ближеше ме, идваше с мен, но не навсякъде, единствено не дава да го вдигаме. И аз не знам защо, много нежно се отнасяме с него.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот meri » Пон Май 14, 2012 12:47 pm

Ако използвате преносима клетка,постави вътре храна и нека само си влезе.Не е лошо доктора да го прегледа,може да има някакъв проблем и за това да не дава да се пипа.Ако преди е давал,все има някаква причина да не позволява докосване.Случвало ли се е някога да сте го хванали както не трябва и да е причинена болка неволно и да е запомнил?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Union » Пон Май 14, 2012 3:42 pm

Ами не помня такава случка. Веднъж не искаше да се прибира и аз го вдигнах внимателно и го сложих в клетката, но нищо му нямаше, не съм и го натискал. Тогава не даде от първия път да го вдигна и изобщо не съм ползвал натиск или нещо подобно и на третия път даде и беше съвсем спокоен. От скоро започнах да му вдигам предните крачета, в смисъл предната половина така да се каже и го държа така няколко минути, но вътре в клетката и го оставям, така по няколко пъти на ден, но няма промяна. А преносима клетка нямаме, но ще вземем, ветеринаря е буквално на 5 мин от нас.
Имам и друга идея, но тя е доста тъпа... да приспим зайчето и така да му отрежем ноктите, но дали става така...

Meri, мисля че не ме разбираш, не е за ноктите, а за държанието на зайчето, още като бръкне лекаря да го извади ще взема да бяга и да се тръшка в клетката и ще се нарани. А и не го галим на сила, ако видя че не иска спирам.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот meri » Пон Май 14, 2012 3:56 pm

Предполагам знаеш как се държи правилно заека, за да не се стресира.Може би се е уплашил от нещо.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Милето » Пон Май 14, 2012 4:02 pm

Union :ba: предполагам си усетил шегата в поста ми. Надявам се да не съм обидила с нещо. По обясненията ти - много добре се грижите за зайчето. Явно нещо го е уплашило и сега се страхува. Те са толкова деликатни. Явно ще трябва време и търпение, за да разбере, че няма страшно с вас и отново да се отпусне.
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот meri » Пон Май 14, 2012 4:50 pm

Кой да го приспи, доктор ли? Не е необходимо да се приспива за рязане на нокти,зайците са деликатни и не е необходима упойка или друго.Доктора е опитен и ще ги отреже без проблем,а вие не опитвайте,за да не навредите щом до сега не сте рязали нокти.
А може да не обича много да го галят,особено насила.
Всеки лекар си има специален подход към животните и знае как да постъпи,за вас остава само да го предупредите.Така че, няма да му стане нищо,докторите по цял ден общуват с животни и знаят кое как е.
Не се заблуждавайте.Иначе няма да могат да лекуват животните. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Милето » Пон Май 14, 2012 5:10 pm

Union, това с взимането на транспортна чанта и прилъгването, за което писа meri, e много добра идея. Опитайте. Няма нужда И за това от упойка. Не дай Боже да се наложи да се ползва за нещо по-сериозно.
Аватар
Милето
В ятото

Мнениеот Union » Пон Май 14, 2012 9:11 pm

Надявам се ветеринаря да е добър и да направи каквото трябва. Ще го занеса тези дни и ще видим как стоят нещата. Дано всичко е ок.
Аватар
Union
В стадото

Мнениеот meri » Вто Май 15, 2012 8:22 am

На докторите това им е работата,извършват го по много пъти на ден. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Mira_X » Нед Юли 28, 2013 2:35 am

Моят не дава да го обръщам по гръб за да му изрежа ноктите. Карам някой друг от семейството да го държи, докато аз ги режа. И така пак се дърпа, но не чак толкова и като е на малки почивки, нямаме проблеми.
Аватар
Mira_X
В глутницата

Назад към Гризачи - Rodentia