Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

От къде да купите декоративен заек

От къде да купите декоративен заек

Мнениеот meri » Пет Май 11, 2012 2:26 pm

Въпроса от къде да купите заек е много сериозен, важен и тогава, когато имате друг любимец.
Изображение

Къде купувате вашите зайци?
На пазара? В зоомагазина? От някой,който отглежда? Или може би от развъдчик?

Вариантите за покупка на декоративни и зайци-джуджета са много.Но, бъдещите стопани отново,и отново не знаят от къде да си купят здрав заек.

Какво предлага действителността? Къде да си купите заек?

Зоомагазина

Плюса на покупката в зоомагазина е само един- там почти винаги има зайчета в наличие. Ако сте решили да си купите заек точно сега,в същата минута- вероятно ще намерите.

Но,минусите са много повече:

1.Измама

Продажбата на зайци-джуджета в зоомагазините - това фактически е продажба на декоративни зайци. Знаете ли каква е разликата? Ако не, прочетете следната статия viewtopic.php?f=277&t=18004

Обикновено се продават зайчета на много малка възраст,за да се представят за джуджета. Разбираемо е, с какво е опасно за живота на малкото(те трябва още да се хранят с майчино мляко) и може да доведе до истинска изненада за вас,когато заека достигне истинските си размери.

Освен това, често зайците,които се продават в зоомагазините, имат измислена порода и окраска.Например, "цвят на пеперуда", такава окраска няма.Това просто са петнисти зайци.

И това не е единствения сюрприз,който ви очаква.

2.Слаба информираност

Продавачите знаят много малко за това,как се отглеждат зайци,и рядко могат да дадат добър съвет в това отношение.И накрая бедното животно попада в ръцете на любящ,но абсолютно неподготвен за неговото отглеждане стопанин.

Също така продавачите се затрудняват с определянето на пола,за това не се учудвайте,ако изведнъж вашия заек се превърне от мъжки в женски,или обратното.

3.Отвратителни условия на отглеждане

В зоомагазините зайците се отглеждат заедно.А зайците след 4,-4,5 месеца могат да забременяват,което е опасно за живота.Да не говорим за това,че заедно с един заек ще получите цяло семейство.

За храненето може още да се желае- хранят ги с каквото има.Да, и постоянното преминаване от една храна към друга може да стане смъртоносно опасната за заека диария.

4.Вероятност от заболяване на заека

Неопитните стопани хващат всичко подред.Дори,ако се вижда,че заека е болен- го съжаляват.А след известно време,заека умира.

Понякога не може да се разбере от пръв поглед дали заека е болен.Необходим е внимателен оглед,да се провери захапката,състоянието на очите,носа,ушите,аналната област,козината и т.н. Списъка е много голям.И как е възможно това да се направи в шумния зоомагазин без да травмирате заека?

5.Завишени цени

Цените на зайците са много завишени.
Как са при вас?

Пазара

Не зная как е при вас,но при нас(В Русия), импровизирания пазар за животни е устроен направо на улицата до пазара за дрехи.Продажбата на "зайци-джуджета" и декоративни зайци се осъществява там.

"От автора на статията: "Зайци-джуджета" съм взимала в кавички,защото реално не съм виждала такива там никога.Но новородени зайци,отглеждани за месо- колкото искате.

Моя опит ми позволява визуално да определя на колко дни е заека.Продават се зайци с едва отворени очи.

Осъзнавате ли целия ужас на ситуацията? Такова зайче ще умре след няколко дни у вас.Защото не е способно да се храни само,то е много малко.

Никакви плюсове няма да дам за купуване на заек от пазара.Сами разбирате защо..."

От човек,който отглежда

Този вариант на покупка е доста разпространен.Хората развъждат зайци и поради някакви причини след това ги продават.За вас това е реален шанс да си купите заек-джудже.

Плюсове:

1.Възможност да купите породист заек + клетка за напълно нормална цена,което е по-икономично,отколкото да купувате отделно заека и оборудването.

2.Ясно разбиране какъв размер ще бъде вашия питомец (зайците-джуджета се продават след 4-5 месечна възраст,когато са пораснали с 80-90%).

Недостатъци:

1.Заека вече има сформиран характер,за който не могат да ви разкажат.Сложно е да превъзпитавате заека,по-лесно се възпитават на 2-3 месеца.

2.Заека може да бъде болен или стар,за което ще си премълчат.Какъв е резултата...сами разбирате.

Развъдчик

Най-добрия вариант от представените,особено ако това е известен развъдчик,който ви е препоръчан.

Ако няма,лесно можете да разпознаете "некачествения" развъдчик.Те са много разпространени.Правят пари от зайците,не спазват никакви правила за развъждане,не са записани в клуб.

Как да определите,трябва ли да се доверите на развъдчика?

1.Добрия развъдчик трябва да отглежда животните в чистота.

Веднага ще разберете, когато погледнете състоянието на животното.Те трябва да бъдат весели,чисти,клетката трябва да има населен,не запуснат вид.Миризмата в стаята не трябва да бъде отблъскваща,а едва забележима.

За съжаление този момент не може да се определи,ако развъдчика се намира в друг град.

2.Добрия развъдчик трябва да отговаря на вашите въпроси, свързани с родителите на зайчетата,отглеждането и храненето.

Изисквайте копие от родословието.Дори,ако развъдчика не е записан в клуб,той трябва да предостави документи.Иначе не се знае как чифтосва зайците, може да има и болни.

3.Добрия развъдчик трябва да даде част от храната за няколко дни.

Това е необходимо за безопасното преминаване на заека към друга храна.

4.Добрия развъдчик след продажбата на заека трябва да ви помага със съвети.

Ако по време на предварителния разговор развъдчика убеждава,че зайците няма да пораснат,че можете да ги храните със зеле, а клетката с малък размер е достатъчна- не му вярвайте,това е лош развъдчик.Махнете се от там.

Резултати

Разбира се,решавате вие.

Съдбата е дама с характер. И на вас може да ви провърви да купите заек-джудже(здрав и весел) на пазара или в зоомагазина.Но развъдчика е надежден,ако го изберете с разум.

И главното- обичайте своя заек,който сте закупили.Той ще разчита на вас.

http://krolikidv.ru/pages/gde_pokupat
превод:meri
Аватар
meri
Пчела работник

заек

Мнениеот Harry Potter_123 » Пет Ное 02, 2012 2:05 pm

в кой град живеете
Harry Potter_123
Животинче с въпрос

Re: От къде да купите декоративен заек

Мнениеот dqnkova » Пет Ное 02, 2012 7:08 pm

Моето зайче си го купих от зоомагазин. Наистина си права с това, което каза, но явно аз съм голяма късметлийка и попаднах на невероятно зайче. Взех го на 45 дена и вече го гледам 1 година без никакви проблеми. Никога не се е разболявало, дори е нямало разтройство. Много е игриво но в добрият смисъл на думата. Страшно красиво и добричко, нито веднъж не е хапало или драскало (нарочно). Когато го заведа на вет единствено е уплашен, но е много кротък. Страшно глезлив и послушен, няма алергии към нищо и яде всичко, което му давам (разбира се само подходящи храни ). Гордея се с моето зайче, и се надявам и вашите зайчета да са такива и също да можете да се похвалите с тях ! :)
dqnkova
Животинче с въпрос

Мнениеот mikibg » Пет Ное 02, 2012 8:37 pm

Не е добре да се купуват от зоомагазин.. С първото ми зайче имах голям късмет, но с второто - не. Купихме го на 24ти септември и почина на 25ти... А беше на 2 месеца, малък сладур.. Язък. Третия разбойник го взехме от друг магазин, още като го гушнах усетих, че всичко му е наред. Толкова беше дебел и така препускаше из малката клетка.. :ag:
Но наистина няма гаранция за нищо.
Аватар
mikibg
В ятото

Мнениеот Jus7_me » Съб Ное 02, 2013 1:25 pm

Първото ми зайче го купихме от зоомагазин - оказа се болно и почина след няма и ден.
После си купих зайче от пазара за животни на Подуяне - още е живо и здраво ,диве и куфее.Много е мил е любвеобилен и е много добър към останалите зайчета.Но всичко много зависи от къде и как се купува мъничето.И това как изглежда...макар и първия ми заек да изглеждаше добре...бе леко омърлушен,но този - той там си показа енергичността и дори не ме интересуваше тогава какъв пол е и казах - това ще е.И се оказа момченце.Вярно ,че по пазарите за животни повечето само въдят,въдят за да продавам ,но някои като чели се отнасят към зайците си по-добре от други. :ay:
А второто ми зайче което живее с този красавец от пазара ми го подари ветеринарката ми - той също си е едно здраво зайче...само ,че не чак толкова мило.Буен тинейджър. :ag:
Аватар
Jus7_me
Животинче с въпрос

Мнениеот Пухкавелка..* » Пон Дек 16, 2013 8:24 pm

По отношение на Зоо магазините. Преди 2 месеца, приятелят ми ми подари зайче, закупено от кварталният зоо магазин. Оказа се, че е 4-месечно. 2 седмици по-късно започна да боледува и баам - тумор в мозъка. Такава мафия са тия магазини, че просто нямам думи с които да опиша, колко са ми противни. Нито имат паспорт зайчетата, нито се грижат за тях - пълна анархия е в аквариумите...
Колкото повече си мислите, че виждате, толкова по-лесно е да бъдете заблудени...
Аватар
Пухкавелка..*
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Пет Фев 28, 2014 6:29 pm

НИКОГА не купувайте! Осиновете от приют или вземете от човек, който не може да се грижи повече за него. В Интернет има стотици обяви. Приятелите не се купуват!
Bamo

Назад към Гризачи - Rodentia