Най-долния слой грунд във влажен терариум,гъсто засаден с растения е дренажния.Този слой акумулира получаваната отгоре вода.По нейното състояние в стъклените терариуми можете да определите имат ли нужда от поливане.За дренаж се използват топчета керамзит или камъчета,опаковани със слой 2-3 см.Керамзита е за предпочитане поради ниската плътност и добрата си способност да задържа водата,да стабилизира нивото на влажността в терариума.Грунда може да се състои от чист торф,смес торф с пясък,градинска почва,или почва за стайни растения.
Торфа поглъща излишната влага,отпадните продукти и даже неприятната миризма.
Градинската пръст е по-нехигиенична и може да съдържа вредни химични вещества.
Най-важното е чистотата на грунда и недопускане на излишно преовлажняване.Никога не превръщайте сушата в блато,даже ако в терариума се отглеждат водни змии.Целия грунд трябва да се сменя веднъж на тримесечие.
За пустинните терариуми за грунд може да се използва пясък.Обичайния строителен пясък е нежелателен,защото може да доведе до заболяване на стомашно-чревния тракт при случайно поглъщане с храната.Ситния сух пясък е силно "прашен",попада в очите и ноздрите на животното.
Идеален субстрат е пресят речен пясък с размер на частиците 2-4 мм.
Взетия от природата пясък и камъни предварително са измиват докато водата не стане чиста.Като заместител на пясъка можете да използвате вермикулит или ситни дървесни стърготини. Ако змиите не се зариват в грунда,опитайте да създадете неповторим ландшафт с помощта на червена планинска глина.Глината се разрежда с вода,а с получената смес се залива дъното на терариума.

http://www.bg-pet.com/Lizard/decor/excavator.htm
http://www.zmeuga.ru/raz/dom9.htm
превод:meri