Pterinochilus murinus
Класификация:
Царство: Animalia
Тип: Arthropoda
Клас: Arachnida
Ред: Araneae
Под-ред: Mygalomorphae
Семейство: Theraphosidae
Под-семейство: Harpactirinae
Род: Pterinochilus
Вид: murinus
Ареал: Полу-пустините на Кения.
Хранене: Малките тарантули се хранят с малки неотровни насекоми като бебета шурци, брашнеи червеи, хлебарки и др .Големите се хранят с големи щурци, брашнени червеи, хлебарки, а понякога и новородени мишлета.
Темперамент: Бързи, агресивни и нервни.
Размери: Напълно порасналите индивиди достигат от 11 до 13 см с краката.
Растеж: Бърз. Мъжките достигат полова зрялост в период от половин година и година и половина, а женските – година и половина до две години.
Терариум: Малките тарантулки могат да живеят в буркани или кутии. Съд с размери 35 д., 40 в., 30 ш. е подходящ за възрастен индивид. Паяците от този вид обичат да копаят, но е добре да има и укрития като кокосови черупки, хралупи, глинени съдове и т.н. За да изглежда добре терариумът на вашата тарантула, можете да сложите различни декорации - кора, живо или изкуствено растение и т.н. Ако сложите живо растение, то не трябва да е отровно.
Влажност: 65% до 70%.
Поддръжка: Паяците от този вид предпочитат по-сух климат. При младите и възрастни индивиди винаги трябва да има купичка с вода. При малките може да се пулверизира веднъж седмично по една от стените,но не върху субстрата.
Температура: Подходящата температура трябва да е 26 - 28°С през деня. Тази температура може да се поддържа с червена крушка или друг отоплителен уред (по – добре би било да се използва нагревателна подложка). За да се пресъздадат естествените условия, през нощта можете да понижите температурата с 3 - 4°С.
Субстрат: Подходящи субстрати са торф, кокосов субстрат и пясък. Може да се направи смеска между изброените субстрати. Нивото на субстрата трябва да е поне 4 см.
Отрова: Отровата на този вид тарантули е по-силна от тази на повечето тарантули, но не е смъртоносна.
Допълнителна информация и съвети:
Видът murinus има четири различни цветови форми:
1. TCF - обикновената форма (често срещана в България).
2. UMV – естествена кръстоска между TCF и „Usumbara” (не се продава в България).
3. Pterinochilus murinus „Usumbara” - оранжева форма (често срещана в България).
4. DCF – тъмна форма (не се продава в България).
Внимавайте, когато храните, пулверизирата или чистите остатъци от храна при вашия P.murinus, защото те са много бързи и могат да избягат!
Препоръчително е крушката да се сложи извън терариума, защото тарантулата може да се изгори или дехидратира.
от Иван Марковски