Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Захарна катерица или Чинчила

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Захарна катерица или Чинчила

Мнениеот anych » Пет Апр 25, 2014 8:03 pm

Здравейте! Гледам отдавна не е писано в този форум, което е жалко, защото съм сигурна, че има много хора, които като мен се запознават с по екзотичните гризачи. Та на въпроса ми, помогнете ми да си избера домашен любимец. Спряла съм се на Захарна летяща катерица или Чинчила. Четох из нета и за двете животинки и двете си имат плюсове и минуси, повече клоня към катеричката. Като за начало държа животинката да е малка на възраст, за да свикне с останалата част от зоологическата ми градина :ag: Намерила съм и от двата екземпляра мъници, но още се ровя, чета и чудя кое да е. Даже и клетка съм харесала, сравнително големичка, в момента търся даже по-голяма, за да имат достатъчно място. Бихте ли споделили вашето мнение по въпроса. Благодаря предварително!
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Re: Захарна катерица или Чинчила

Мнениеот zoomaniak » Пет Апр 25, 2014 8:10 pm

За вас избора на животно е като да си купиш пакетче семки.......
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот anych » Пет Апр 25, 2014 8:18 pm

Забелязах, че коментарите са ви доста хапливи, за това няма да го приемам лично. И защо мислите така? Доста дълго обмислям какво да е животинчето. Обичам всякакви животни и мисля, че имам достатъчно свободно време да им обръщам внимание и да се грижа за тях. Бихте ли ми обяснили какъв е проблема, че се чудя какво да е то? И защо реагирате така?
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Пет Апр 25, 2014 8:59 pm

Здравей. Какви да "изискванията" ти? Имам чинчили и мога да ти кажа до колко са подходящи, но трябва да напишеш какво търсиш . :ab:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот anych » Пет Апр 25, 2014 10:02 pm

Търся животинка, която да се социализира и привързва. Искам животинката да не е мудна и заспала, по-скоро да е леко диване :) Имах заек до скоро, изкара при мен близо 9 - 10 години, за това не искам да е заек. Не искам да е плъх, мишка, морско свинче и т.н.т Симпатично животинче, както казах, което да се социализира. Имам и кучи и малко се притеснявам дали животинката ще свикне с него. Спрях се на тези две душички, защото те най-ми харесаха. Четох за чинчилата, че е доста претенциозна от към температура и не трябва температурата в стаята да надвишава 27 градуса. Не съм мерила лятото колко топло става в нас, но става доста топло, а нямам климатик, за това може би клоня към катеричката. Разкажи за твоята чинчила. Пускаш ли я да щъка? Как се справяте лятото? Привързана ли е към теб и всичко друго, което се сетиш :)
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Пет Апр 25, 2014 11:16 pm

Това с температурата да не те плаши. Има си варианти, дори и да минава границата, чинчилата да се охлажда. Чинчилите спят през деня, а са активни вечер. Тогава и може да ги пускаш, големи диванета са- скачат, катерят се по теб, тичат и т.н. Привързани към мен е малко силно казано. Когато си взех първата и живя сама известно време, се беше привързала, но от както са 2 си правят компания и аз съм им нужен само да дам храна, вода, сено и разходки. Пускам ги в коридора вечер, да. На мен тези катерици не ми изглеждат подходящи да си ги пускаш. Изглеждат ми много страхливи и малки.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Bamo » Съб Апр 26, 2014 7:04 am

anych написа:плюсове и минуси

+ Единственият плюс, за която и да е животинка, е само ако я осиновиш.
- Минус е ако я купиш и затвориш в клетка в твоя дом. Тези животни носят гени на диви животни и не са създадени, за да запълват свободното време на хората.
anych написа:имам достатъчно свободно време да им обръщам внимание и да се грижа за тях
Ако не си убедена в това - прочети за естествената среда на тези животни.
Bamo

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 26, 2014 7:20 am

anych написа:Забелязах, че коментарите са ви доста хапливи, за това няма да го приемам лично.

Абсолютно правилно решение. Аз вярвам в едно правило:

Има ли диалог - има всичко

Повечето хора по форумите се тръшкат и пъшкат и се депресират. Вместо просто да разберът - ще има ли диалог или няма да има.

Диалог = Дискусия = Диспут = Ораторство

С това се гордея в този форум. Стараем се да помогнем чрез общуване, не с промиване на мозъци и мерене на знания.

Според мен Катериците са по здрави от Чинчилите :ab: и са по-лесни за отглеждане.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Апр 26, 2014 8:35 am

Ако катерицата е родена в плен и е свикнала с хората, мисля че няма да има проблем да си я отглеждаш. Да, дивите животни са за природата, но когато едно животно е родено и израснало в плен, не е диво. Каквото и да избереш, успех с отглеждането. И продължавай да четеш.... :ab: и не забравяй и нашия форум за четенето.... :ag: Въпреки, че нямаме много информация за катерици...
За мен е престъпление, когато вземат животно живяло в дивата природа и се мъчат да го опитомяват, това е неправилно и нередно, защото няма да се адаптира, само ще се примири или ще умре.
И не забравяй не маловажния факт, намери лекар, който да разбира от животното, което ще отглеждаш, за да ти помага, да те съветва и ако трябва да го лекува. Не забравяй, че катериците могат да бъдат приносители на заболявания, спазвай там каквото трябва за здравето....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот anych » Съб Апр 26, 2014 10:53 am

^И аз мисля така. Родена е в плен и е развъдена, за да живее в плен. Никога няма да взема дива катерица. Уж е от развъдник, надявам се да се грижат добре за животинките. Благодаря ви много за мненията и за помощта. Наистина клоня повече към катерицата. Ще се поровя по чуждите сайтове да прочета още малко за тези животинки и да реша :ab: Трябва и сериозно да помисля за лекар, който да разбира от гризачи, защото моя е добър, но се занимава повече с кучета и котки. Ако знаете такъв на територията на София, ще съм ви благодарна. А ако е в южните райони ще е още по-добре :ab:
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 26, 2014 12:17 pm

Дива Захарна катерица няма да може и да искате да купите от България. Май визират онези диви Български катерици рунтавелки :ab:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Съб Апр 26, 2014 1:41 pm

zoomaniak написа:Дива Захарна катерица няма да може и да искате да купите от България. Май визират онези диви Български катерици рунтавелки :ab:

Ако вземеме това предвид, за какво въобще говориме?

anych написа:Родена е в плен и е развъдена, за да живее в плен.
:ajafr5t6ki:
Доста странно разсъждение за животно, което искаш да вземеш за домашен ЛЮБИМЕЦ. По-точно ще е да се нарича - домашен ПЛЕННИК. Съдейки по думите ви е така.

anych написа:Никога няма да взема дива катерица. Уж е от развъдник, надявам се да се грижат добре за животинките.

Само ще се надяваш! Няма грижи там - в развъдниците е въпрос на оцеляване. Който доживее до витрините на злоомангазина и това е. Който умре - в кофата..Тези, които са в добро здраве ги продават, другите отиват на боклука. Но ако искаш за твое успокоение на ума, самозаблуждавай се че се грижат за тях и че родените в плен са щастливи в плен. Целта на развъдника е да печели пари, а не да влага пари за доброто здраве на животните. Ако беше така, нямаше да мрат в развъдниците или да излизат болни от тях. А ти когато си купуваш животно от там, поддържаш тази индустрия, която произвежда пленници за човешката суета.

Ако някой взима животно родено в плен, за да живее в плен, да се замисли за себе си - как живее самият той, щом е готов да причини това на едно нищо неподозиращо животно.

Сега може да кажете оff topic, но поне искам да си дадете сметка какво правите и дори и да не сте съгласни с изказването, да чуете и друго мнение.
Bamo

Мнениеот anych » Съб Апр 26, 2014 4:20 pm

И според вас какво е решението? Да оставим животинките да си се мъчат в развъдниците ли? Или в зоо магазините? Мисля, че няма голямо значение кой ще вземе животинката, даже обратното, ако някой я вземе и дава шанс, за по-добър живот. И на мен не ми харесва, когато видя в зоогическата градина как тигъра обикаля нервно, нервно клетката си, но за жалост това е положението. Нищо не можем да променим. Както казах, даже напротив, даваме на животното шанс за по - добър живот, конкретно говоря за моя случай, не за тигъра в зоогическата градина, за жалост за него няма по-добър живот. Няма да променя нещата ако не си взема домашен любимец, животинките са си там и се мъчат. Родени са в клетка и ако случайно продавачът се вразуми и ги пусне на свобода, какъв е шанса да оцелеят? Както и да е, темата която подхванахме винаги ще има много и различни мнения. Да, факт е, че по някакъв начин не е естествената среда на животното, но то е гледано така и да ви кажа, ще се надявам, че може да има хора, които да се грижат добре за животинките дори и в развъдник да е. Поне аз ще направя всичко възможно животното да е щастливо и да му е комфортно, до колкото това е възможно в апартамент.
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Съб Апр 26, 2014 5:35 pm

Има развъдници, където животните добре се гледат, нека не ги бъркаме с развъждачите, за които основното е печалбата.
Няма как да коментираш, че някой няма да гледа добре животното без да го познаваш, нито да знаеш условията в които ще го прави.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Съб Апр 26, 2014 8:39 pm

Аз ги харесвам и катериците и съм се замислял преди време за такава, не знам какво ме спря. Според мен чинчилата е по- подходяща, ако искаш нещо по- игриво. Катеричките са много малки за такива неща според мен. Чинчилите като ги пуснеш доста се закачат и са доста по- големи. От друга страна, катеричките ми изглеждат по- подходящи за галене. Това не е любимо на чинчилите. :)

Bamo, прочети какво съм писал в темата, отворена в голяма степен за теб и се замисли. И другите хора имат мнение, но не го налагат като теб. Пусни си заека на свобода и тогава давай тези съвети. Всяко едно животно се "осиновява"- с пари или без. В другите държави си плащаш да осиновиш и куче от приют. Пак твърдиш различни неща за хора, които НЕ познаваш и НЕ знаеш как се грижат за животните си. В много случаи, парите от продажбата отиват за храна на останалите животни или за подобряване на условията им. (Не става сума за тези, които внасят и препродават) Доколкото знам, си имал само заека до сега и не знаеш какво е домашния ти любимец да има поколение и какви са грижите.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот anych » Съб Апр 26, 2014 10:03 pm

Реших да е Захарната катеричка. Трудно решение беше, искрено се надявам да е правилното. И чинчилите много ми харесват, но ми се струва, че за мен по подходяща ще е малката душичка. Четох, че се привързват много към стопаните си, включително и към останалите домашни любимци, а това е важно за мен, искрено се надявам да успее да се привърже към моето куче. Сигурно и чинчилата ще се привърже, но това което намерих в чуждите сайтове за тези животинки много ме впечатли и очарова. Особено след като видях с видео доказателство, как една такава катеричка я пускат навън на поляната и тя не тръгва да бяга, а подскача към стопанина си, изкачи се по него и влезна в джоба му :ab: Ще продължавам да чета и се надявам това мъниче да си намери хубав дом и добър стопанин в мое лице. Очаквам я след около 2 седмици, ако има интерес ще пусна тема и снимки и ще разкажа как се развиваме. Вече и клетка си има, мисля че е сравнително голяма - дълга е 75см, висока е 80см и 40см широка. И все пак ако някой чете тази тема с идеята да си вземе такава катеричка, наистина трябва да помисли добре, защото освен всички положителни неща има и отрицателни, като например ако не успее да се привърже към стопанина си хапе много ожесточено, но аз съм с нагласата, че ще направя всичко възможно да не става това. Притеснително е и храненето, защото искам да направя всичко както трябва и да и осигуря това от което има нужда. А то е задължително плодове, протеини /това най-ме притеснява/ и витамини. Трябва да се спазва режим на хранене задължително, за да е здраво мъничето. Но веднъж свикне ли се с този режим, храната няма да е проблем.
Още веднъж ви благодаря много за отзивчивостта. Ще ви държа в течение :ab:
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Съб Апр 26, 2014 11:58 pm

Чакаме темата тогава! Това с пускането не е особено добра идея, може много лесно да се загуби. Иначе за кучето- не бързай. Може да се стресира от многото нови неща. А защо искаш да се среща с кучето изобщо?
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот anych » Нед Апр 27, 2014 12:50 am

Да, разбира се всичко ще е постепенно. Няма да го стресирам още от началото и със сигурност няма да рискувам да го пускам, просто се впечатлих от клипчето :ab: Няма как да не се виждат с кучето, живея в апартамент, а и искам да си свикнат. Надявам се постепенно да се получат нещата. Едно по едно, нека първо взема мъника, да видя как ще се държи и колко време ще отнеме социализирането. Както казах чета много и ще съм особено внимателна :ab:
Аватар
anych
Животинче с въпрос

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо