Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Въпроси за грижите на свинчето

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Въпроси за грижите на свинчето

Мнениеот ivan_p » Вто Май 20, 2014 9:36 am

Здравейте! Бих искал да обменим информация, ако е удобно разбира се. Имам няколко въпроса, тъй като съм още зелен на тема морски свинчета.
1. Моето свинче в момента е на 3 месеца и тежи около 460г. - това нормално ли е? Ако породата е от значение, тя е розетка от женски пол.
2. В клетката и постоянно има купичка с гранули. Освен тези гранули сутрин обед и вечер й даваме нещо различно. Въпросът ми е дали това е прекалено много храна и дали да й махаме през деня тази купичка? - както се казва да погладува малко
3. Относно настилката на клетката, използвам ароматизирани трици. (от магазина, от който взех свинчето това ми препоръчаха. Освен това видях, че и те това използват) Дали трябва да използвам друга постеля?
Благодаря Ви предварително!
Аватар
ivan_p
Животинче с въпрос

Re: Въпроси за грижите на свинчето

Мнениеот Koset0 » Вто Май 20, 2014 10:42 am

Здравей. Отдавна нямам свинчета, но по въпрос 3 мога да ти отговоря веднага- ароматизираните стърготини са вредни и едни от най- НЕподходящите. Вземи същите, но да не са ароматизирани, по- добре е. Има информация по въпросите ти във форума. Разгледай. Много хора приучават свинчетата си към тоалетна и ги гледат на хавлиени кърпи например.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 20, 2014 11:23 am

Сено трябва да има постоянно. По-късно ще пиша пак като намеря време.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Вто Май 20, 2014 12:24 pm

1. Тук има отговор на въпроса за теглото -> линк . Вероятно и породата е от значение. Потърси допълнителна информация конкретно за породата на твоето свинче.

2. Относно количеството храна - ако до този момент теглото се поддържа в нормалните граници, може да го храниш по същия начин. Ако пълнее и надминава горната граница за породата си, намали количеството храна. Нужно е да потърсиш допълнителна информация и по този въпрос. Потърси и други източници (и на други езици). Запознай се добре каква храна можеш да даваш и коя е забранена за свинчетата. Подсигури нужното количество витамин C на ден и да има непрекъснато качествено сено.

3. Ароматизирани трици НЕ. Знаеш ли с какъв химикал е пръскано това, за да мирише така? Не знаеш. Тогава - не рискуваш! И обонянието на свинчето е много по-силно от нашето. Как ли се чувства в тази неестествена смрад? Не му го причинявай. Ако се изпаряват някакви отрови, на човек (който тежи 50-100 кила) няма да му стане нищо, но твоето животинче 500 грама - няма да понесе тези количества отрова и е възможно да се натрупват в организма му.
За боровите(чамовите) стърготини съм чувал също недобри работи.

Запомнинещо много важно: това че виждаш как третират животните в злоомангазина, то не значи че е правилно. Там ги отглеждат най-неправилно. Отглеждат животните по най-евтиния начин (сещаш се защо - за да лапат само пари), затова никога да не са ти за пример! А и за да не поддържаш подобна индустрия, не купувай животни. Има и хора, които ще ти говорят - чули-недочули, разбрали-недоразбрали. Трябва сам да търсиш информация и да я проверяваш в повече от един източник. Това да ти е основно правило в живота по принцип.

П.П. Чети още по темата за отглеждането на морско свинче -> search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keywords=%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE+%D1%81%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%87%D0%B5&fid%5B%5D=277
Bamo

Мнениеот ivan_p » Вто Май 20, 2014 1:50 pm

Благодаря ви за бързите и изчерпателни отговори. Много ми помогнахте. Заел съм се вече с правенето на промени. А относно теглото на свинчето ми съм забелязал 50г за 1 седмица, седмица и половина. Това нормално ли е имайки предвид вашите свинчета?
Аватар
ivan_p
Животинче с въпрос

Мнениеот ivan_p » Вто Май 20, 2014 2:21 pm

А и още един въпрос: откъде мога да купя сено? Не живея на село, а и селото ми е далече.
Поздрави!
Аватар
ivan_p
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Май 20, 2014 3:33 pm

В зоомагазина. :ab:Но добро качество.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 20, 2014 5:01 pm

Теглото не е фактор. Те при добро отглеждане си достигат максималното за своят вид/разновидност. Но ако се притеснявате за фактора ДЕБЕЛЕЕНЕ - то при тях не е като при прасетата на село - а ги ударя в сърцето и от там почват куп проблеми. Тоест затлъстяването на сърцето е опасно при доста домашни любимци.

За да се избегне това се прави така:

1 - Сено да има винаги
2 - Вода да има винаги и да е прясна
3 - Всичко друго им се дава - те отиват и започват да хапват - изчаква се по възможност да изядът всичко до 1 час примерно и каквото им е останало се маха от клетката.

По-добре да изпитват от време на време и липса на основна храна - полуглад. Така са по активни :ab:

Сеното само да не е ВНОС а да е от БЪЛГАРСКОТО smiley24
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ivan_p » Вто Май 20, 2014 7:44 pm

Този път наистина случих на форум. Много ви благодаря за информацията, която ми давате. Наистина оценявам това. Относно различната храна, която даваме на свинчето например краставици, домати и от другите по-едри неща режа колкото половин палец, а ако е магданоз, копър - по 2-4 стръка в зависимост от дължината. Правилно ли е това?
Поздрави !!!
Аватар
ivan_p
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 20, 2014 8:05 pm

Краставицата не е храна - тя е вода....
Домата също....

Зарежете ги - те дори не са естествената храна на това животно, което е в сърцето ви.

Магданоза е полезен..... но ако купувате храна в пакетирана опаковка от ВИСОК клас - всичко освен сено и вода е излишно. Но не е ЗАБРАНЕНО.

Стопаните на гризачи ОБОЖАВАТ да правят следната грешка:

- Аз съм този, който глези животното си.

Не е важен форума или съветите ни - ВАЖНО е да разберете, че всичко има ЛОГИКА.

Заменете зеленчуците с моркови и ябълки и тиква.

Основната храна е СЕНО и Зърнени продукти в пакетираните опаковки.

Много хора не вярват за сеното............... ама ако прочетете от къде идват тези животни ще разберете, че те се хранят като пасът тревни растения. Като ЗАЙЦИТЕ.

Зърното не е проблем.............. то е полезно.............

Сложете им пръчка от костилково дърво - да си дъвкат и да си регулират по този начин зъбките. Като при ЗАЙЦИТЕ.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 20, 2014 8:11 pm

Бреза - моите прасенца обожаваха брезата - като бобъри бяха :ag: слагам една цепеница и до 20 дни я оголват като бастун на дядо ми....... :ag: черешата също.

Купете си зелена царевица - сварете я - изяжте я - обелките и "косата" на царевицата запазете - обожават царевични листа и дори кочана..... аз си складирах с чували ..........

Свинска тиква.

Сухари - от естествен хляб..........

Нощем им оставете само сеното - защото иначе не се спи ахахахах денонощно се хранят.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 20, 2014 8:19 pm

За справка и информация за пакетираните храни виж тук

Ето нагледно показно какво представлява горе долу 80% от всяка пакетирана храна:

Изображение

Още един безплатен съвет:

Ако дадени съставки от дадена храна не се приемат добре от твоето свинче - не ги изхвърляй на боклука.

Събери ги в стъклен буркан от компот - нарежи прясна и хубава ябълка в буркана - раздрусай - нека престои 12 часа - и тази хомогенна смес давай отново на прасенцето.

Съставките поемат аромата на ябълка и вкуса и "подлъгват" прасенцето и то си изяжда всичко.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Вто Май 20, 2014 9:26 pm

За клонките от череша нали се разбрахме че са отровни? Това ли се има предвид под "костилково дърво"? Не им давайте клонки от череша и от други отровни дървета!
Още инфо за клонките -> тук.

Не хранете свинчетата с царевица или царевични продукти! Царевицата не е нормалната храна за дребните гризачи.
http://www.guinealynx.info/pellets.html
Въпреки че беше споменато, избягвай или въобще не давай гранулирана храна съдържаща семена и/или ядки(съдържат високи количества мазнини и протеин/белтък). Виждам една такава гадост на снимката в предишното мнение. Запомни, ако едно нещо се продава в (зоо)магазина, то не значи, че е полезно или предназначено за животното, значи че от него могат да се изкарат пари!

zoomaniak, за краставицата си прав, но в домата има витамин C и други полезни съставки. Полезен е както за хората, така и за животните (но при животните да се внимава с количествата!). Важно е да няма високо съдържание на нитрати и да не е пръскан с отрови, които не могат да се измият с вода.
За 500гр свинче са нужни около 10mg (милиграма) витамин C на ден.http://www.guinealynx.info/scurvy.html.
В 100 грама домат има 12.7 mg от този витамин (също известен като аскорбинова киселина) http://nutritiondata.self.com/facts/veg ... cts/2682/2. Обаче забележи, не трябва да гониш тези 10мг витамин Ц само от домата, а трябва да даваш разнообразни зеленчуци. По-надолу ще видиш линк с препратка към една таблица, прочети я. Витамина Ц може да идва и от други източници - например от гранулираната храна.

ivan_p, можеш ли да четеш източници на други езици? Ето в това мнение съм писал за зеленчуците и съм дал линк към таблица с честотата на даване на зеленчуци, както и друга най-обща информация за храненето на морското свинче -> viewtopic.php?f=156&t=20276&p=310138#p309363
Търси допълнителна информация. Когато се изучиш, ще дойдеш и ти ще пуснеш тема с това как трябва да се храни здравословно едно свинче :ab:

Дневната дажба на зеленчуци за възрастно свинче е запълнения обем на една чаша от 250мл (милилитра) с нарязани зеленчуци в нея. Това не го знам от опит, а съм го прочел в интернет. Затова е нужно тази информация да си я потвърдиш и от други източници.

Ако досега не си го хранил с такива количества - започвай плавно да променяш дозата (в продължение на дни до седмици) до препоръчителната дневна дажба.

Ако нямаш от къде да купиш пакетирано сено от зоомагазин, поръчай си по интернет. Забелязал съм че свинчетата ядат от родпското сено. Ако в сайта към този форум има такова, поръчай си от там. zoomaniak да каже дали има.

1.http://forum.zoomania.org/viewtopic.php?f=277&t=18375&p=308830&hilit=http%3A%2F%2Fplants.ces.ncsu.edu%2Fplants%2Fall%2Fsalix+babylonica%2F#p308830
2.http://www.guinealynx.info/pellets.html
3.http://www.guinealynx.info/scurvy.html
4.http://nutritiondata.self.com/facts/veg ... cts/2682/2
Последна промяна meri на Сря Май 21, 2014 8:51 am, променена общо 1 път
Причина: Ще те помоля да не пишеш с червено.
Bamo

Мнениеот zoomaniak » Сря Май 21, 2014 8:03 am

@Bamo не ми се спори. Уморен съм от спорове и не се вълнувам от такива неща вече.

Темата си има автор - той взима решенията. Аз проблеми с животните ми когато съм ги отглеждал не съм имал. И с трева между блоковете съм ги хранил и не са ми умирали. Но всичко си има логика и има логика и пак логика. Който я знае не се притеснява - който не я знае се учи с времето.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Сря Май 21, 2014 8:48 am

Това е раздела ни за гризачи, цялата информация, която може да ти помогне се намира тук viewforum.php?f=277
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо