Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Померан - пухкава топка любов !

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Померан - пухкава топка любов !

Мнениеот Vicky_Bo » Сря Юни 11, 2014 11:57 am

Здравейте ! Това е първата ми тема тук . Може би вече има подобни теми, но аз не намерих отговори на някои мои въпроси в тях . След месец ще си взимам кученце - померанче . Предполагам ще е на около 2 - 3 месеца . В момента имам толкова много въпроси в главата, че дори не съм сигурна, че ще успея да задам всичките . Изчетох наистина много статии, характеристики и още неща за помераните като порода . Но все пак исках да попитам и някои собственици на тази пухкава топка любов . :ba: Може би ще започна с това : " От къде взехте кученцето ? " . Аз разговарях с мама и мислим да го вземем от развъдник . Знаете ли някой регистриран такъв ? Имам предвид - не искам да се окаже, че кученцето не е на толкова, на колкото ми казват, че е или пък да е болничко . Предполагам вие имате по - голям опит .
Втори въпрос : " Аз живея в апартамент, проблем ли е ? " . Четох, че помераните могат да свикнат със всеки вид жилище . Апартамента не е малък .
Притеснява ме също така и пишкането . Това е доста голям проблем . Особено преди ваксините, като не мога да го извеждам, то ще пишка вътре . Та, четох някъде, че се слагат някакви чаршафи в легенче и там малкото си върши работата . Вярно ли е ? При вас получавало ли се е ? Ако не - как сте го научили да пишка само на едно място ?
Четвърти въпрос : " Как да го отуча да гризе вещите ? " Знам, че не мога да го отуча, но бях чула за някакъв спрей, който отблъсква кучето . Помага ли ? Вече съм се запасила с доста гумени играчки / твърда гума, която не може да откъсне и да глътне / , с които да чеше зъбките си .
И последен въпрос / за сега :ag: / : " Аз ходя на училище, ще е проблем ли за кученцето, че ще е само за около 5 часа ? " . По принцип мама е постоянно у дома, няма да е напълно само . Но например, когато мама излезе и аз съм на училище - ще е проблем ли за кученцето ?
Наистина много се притеснявам за всичко . Това са малка част от въпросите ми . Знам, че са глупави, но просто това ще е първото ми кученце и съм супер развълнувана . Нищо, че ще дойде след месец - два, аз вече прочетох сума ти и статии :ap: . Е, споделяйте опит !
Офтопик:
Съжалявам, че го написах толкова трудно-разбираемо .
" Спи докато не огладнееш,яж докато не ти се доспи . " - Найл Хоран .
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Re: Померан - пухкава топка любов !

Мнениеот meri » Сря Юни 11, 2014 3:40 pm

Не е проблем да живее в апартамент.
Не трябва да се извежда преди поставяне на 3 ваксина. Преди да се ваксинара кучето се обезпаразитява вътрешно, около 7-8 дни преди ваксината. Когато се постави третата ваксина трябва да минат 15 дни, за да може да излиза. Дори излизането на ръце през този период не е желателен, освен ако не се налага до лекар.
Има еднократни пелени, които се използват за тоалетна на кученцето.Процеса е малко бавен и трябва да имате достатъчно търпение.В началото кученцето не знае какво се иска от него и няма да го прави на определеното място. Води се до там веднага след сън и храна. Изключително важно е да не се карате на кученцето за извършена простъпка,като локвичка или друго, защото то не знае за какво става въпрос. Тези методи с потапяне на муцуната в пишканото или пляскане с вестник са в сферата на митологията и не се използват.
Може да опитате и с котешка тоалетна, но не се знае дали ще свикне. Друг вариант е да купите памперс за кученца и да го научите върху него да пишка. Някои кученце са научават по-бързо, други по-бавно, индивидуално е.
За капките не знам аз лично никога не съм ползвала.
Не е проблем кучето да остава само, само помещението трябва да бъде обезопасено и да се ограничи достъпа му до други места.
Дори е желателно да се научи да остава само, което много ще му помогне в бъдещия живот, защото някои кучета, оставайки сами вият, лаят, съсипват къщата.
Социализирането трябва да започне рано, възпитанието също, обучението по-късно.
Не трябва да хапе ръце и крака, това се постига чрез команди, търпение, игра, най-вече игра и забрана на нежелателните неща, които не трябва да прави, защото ще расте и зъбите му също. :ag:
За развъдник не мога да помогна.

Когато кученцето за пръв път дойде у вас ще бъде много стресирано и уплашено, за това за известно време трябва да се остави на спокойствие. То ще скимти, ще тъгува за майка си, за това трябва да бъдете много търпеливи и внимателни. Купете му кучешко легло, сложете в него играчка за компания и ако много плаче през нощта не го взимайте в леглото, а може да му поставите часовник, тик-такането успокоява кученцата.Ще бъде трудно първите седмици, но търпение и само търпение.
Не се суетете прекалено около него, животните не обичат прекаленото внимание. Трябва да има режим на хранене, който е много важен и за в бъдеще.
Със сигурност ще имаш още много въпроси. Ако не си чела в нашия форум....направи го. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Vicky_Bo » Сря Юни 11, 2014 5:22 pm

Много ти благодаря, Мери :ba: Понеже четох доста тук, някъде пишеше, че ако през нощта скимти, трябва да отида при него и да го успокоя, добре ли е ? Притеснява ме това, че имаме съседи, които сигурно няма да харесат шума през нощта . Имам предвид ще има после да мрънкат, овикват заради скимтенето . Но ще пробвам с часовника . Дано се получи и дано се научи по - късно да пишка в легенчето си, защото мама иначе ... :ap:
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот Vicky_Bo » Сря Юни 11, 2014 5:38 pm

Също така - космите . Лесно ли се чистят ? Ако го заведа на ветеринаря да го подстриже / НЕ до кожа, просто да остане с по - къса козина / ще е по - добре ли ?
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юни 12, 2014 8:28 am

До 6 месечна възраст не се подстригват кучетата.Ще го решиш всеки ден, има специални четки за всяка порода.От космите отърване няма. :ag: При всички малки кученца е така с пишкането... щом искате куче, трябва да се примирите.И никакви наказания по този повод, ако не искате да имате едно страхливо куче, което се страхува от вас и се подчинява от страх...смачква се психиката, което не е добре, когато порасне. Игри и игри....това е най-доброто за малкото куче. Играйте с него повече.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Чет Юни 12, 2014 9:06 am

Честито Вики,
ние също наскоро си взехме бубка,която сега е на двора.Но опита ми от престоя й вътре е следния:
За пишкането,научихме я в банята.Трябва ти много търппение и постоянство.Малко кученце пишка често,затова и често ще се налага да посещава тоалетната.Важното е да не я приема като вид наказание.Викай го да те следва до там,а после го подкарвай на игра.То рано или късно ще си свърши работата.За около седмица привикват :ay:
За стоенето само е вече друг въпрос,всяко кутре е различно.Рая нямаше проблеми,но е добре да се внимава в случай че остане само.Никакви предмети с подходяща за поглъщане големина,в блзост или с възможност за докопване до него.Крий вестници списания и остри предмети,дано нямате пердета :ag: Важното е да има и занимавка.Играчките,в които се крие храна са идеални за целта,ние също си взехме такава по съвет на meri и вършеше чудесна работа.Поне 3 от 5 часа ще е заето само с нея.
За скимтенето нощем ние използвахме плюшена играчка,мечок,който беше два пъти размера на Рая.Нощем тя се гушеше в него,все едно спи с майка си,обикновено се будеше с детето за детска.
Първите седмици също,ще се налага и нощем да ходиш с него до тоалетната,иначе ще намираш локвички сутрин по пода.
За всичк останало спокойно можеш да се довериш на meri,на нас много ни помогна :ax:
Няма нерешими проблеми,има пауза между две решения!
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Vicky_Bo » Чет Юни 12, 2014 4:17 pm

Много ви благодаря ! :ba: Наистина ми е много развълнувано и честно казано се притеснявам доста . Относно това лаене . Имаме едни съседи, които са готови да дойдат направо със сатъра, ако ходиш малко по - шумно и ме притеснява да не започнат да се оплакват и карат . Също така съм притеснена за разходките / след първите 3 ваксини /, с тези улични кучета, някои от тях - озлобени може да нападнат кученцето . :( Аз да си кажа / :ap: / реших да си взема момиченце и да го кръстя Бу . :ba:
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот Jordanka » Пет Юни 13, 2014 7:24 am

Интересно име :)
Разбирам те,ние имаме бигъл,доста по дребна порода от померана на пръв поглед,та моята Рая е на принципа-"Аз съм дребна,но също хапя".Лае по всяко куче и животно изобщо.Ние живеем на село,но това съвсем не означава,че нямаме улични кучета,цели глутниц дори.Най-важното което трябва да знаеш,е че твоята Бу ще зависи от твоята лична нагласа към разходката.
Кучетата усещат настроението ти по походката,стойката на тялото ти,дори от начина по който държиш повода.И това не се отнася само за твоето кученце.
Извеждаш ли я със страх,че може да я нападне някое улично куче нито ти,нито твоята Бу ще се насладите на разходките ви.
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот meri » Пет Юни 13, 2014 8:53 am

Навсякъде кучетата си пазят територията от други кучета и когато се появи ново го лаят, съвсем нормална реакция. Отделен е въпроса дали ще нападнат с цел хапане. Не трябва да се страхуваш от кучетата,особено ако те познават и ги храниш, което е добра предпоставка за приятелство. Не трябва да ги гониш с камъни....такъв е израза, разбира се. Ще постъпваш според ситуацията.
Името на кучето трябва да е ясно, звучно и разбираемо за него.Това,което си избрала не е подходящо, поне според мен. Кратко е , и може да не му обърне внимание. Хубаво е да има поне три букви в името. :ab:
Предполагам си наясно с отрицателните, така да ги наречем страни на женските кучета(разгонване, глутници след вас, неудобства и т.н.). Разходките лесно могат да се превърнат в кошмар.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Пет Юни 13, 2014 9:08 am

О да и за това.Няма да е лошо да помислите за кастрация ако е женско.
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Vicky_Bo » Пет Юни 13, 2014 12:11 pm

След като я кастрирам няма да има тези проблеми / разгонване, глутниците и т.н. / , нали ?
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот Jordanka » Пет Юни 13, 2014 12:40 pm

Като всяко куче ще привича други животни,това е естествен стремеж да е в глутница и да има контакти със себеподобните си.Но ще е с по-спокоен характер,по -лесна ще е за контрол и няма да се тревожиш от нежелано поколение.Аз също ще предприема тази крачка само след седмица.А и чрез кастрацията ще бъде предпазена от редица заболявания,които биха следвали от една евентуална бременност.
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Vicky_Bo » Пет Юни 13, 2014 12:56 pm

Благодаря ти ! :ax: А коя е най - висококачествената храна за малки кученца ? А за по - късен етап ?
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 13, 2014 12:57 pm

Vicky_Bo написа:След като я кастрирам няма да има тези проблеми / разгонване, глутниците и т.н. / , нали ?

Няма да има да. Нито ще се разгонва, нито ще ви следват глутници с цел чифтосване, опазването на кучето е почти невъзможно.Не искам да те плаша или каквото и да било, но е много трудно да се предпази кучето от това. Пък и няма да има болести като пиометра, често опасна за живота, тумори на млечни жлези и др. И нещо много, много важно....никога не давайте хапчета против разгонване, те са много опасни.Кастрацията е добре да се извърши по възможност преди първото разгонване, някъде към 6-7-9 месечна възраст, зависи от това кога се разгонват кучетата от тази порода. Също така фалшива бременност, едно състояние, което също може да бъде опасно за кучето и т.н. :ab:
Аз винаги съм кастрирала кучетата си(мъжки, женски) и няма проблем нито с поведение, нито с каквото и да било. А това, че можело да затлъстее след кастрацията не е вярно. Това се получава, ако кучето не се движи достатъчно, яде много и не играе. Има специални храни за кастрирани, които поддържат идеално тегло.И хранене по принцип само с висок клас храна, никакви евтини храни, човешка храна и т.н. Кучето не се нуждае от нашата храна.Въпреки мнението на някои хора, аз използвам на Роял Канин и съм много доволна. Те си имат храни за всички етапи на развитие, има и други разбира се висок клас. Въпроса е как храната ще се отрази на кучето, при нас се получи с тази. Иначе има различни марки, може да почетеш за тях....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Vicky_Bo » Пет Юни 13, 2014 1:29 pm

Благодаря ти, Meri ! :ba: Отговори на доста от въпросите ми, относно кастрирането ! Бях притеснена, защото малко до блока, в който живеем, една жена отглежда улични кучета - цяла глутница, но по принцип от там често минават хора, които разхождат кучетата си / там има парк, за това има толкова много стопани с кучетата си / и глутницата нищо не им прави . Нито ги лае, нито нищо . Пък и аз им се радвам / на глутницата / . Дори, когато отивам на училище след мен тичат 2-3 да си играем, голяма забава е ! :ajaweki: Повечето от тях са кастрирани . Дано нямаме проблеми .
Колкото до Роял Канин . Четох из темите тук, че на Роял Канин само цената била висока, не и качеството . Но ще поразпитам тук там . Познавам една жена от нашия блок - тя има померанче, ще поговоря и с нея . :ab:
Офтопик:
Съжалявам, ако е нахално, че те питам, но ти каква порода кученце имаш ?
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 13, 2014 2:01 pm

Колкото видове храни, толкова и мнения. Важно е как се отразява на кучето. Имам безпородни /улични- куче и котарак. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Пет Юни 13, 2014 2:15 pm

meri e права.Рая се храни с роял канин джуниър и се чувства чудесно с нея.
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Vicky_Bo » Съб Юни 14, 2014 3:08 pm

Ще пробвам с Роял Канин Джуниър ( докато е малко ) . Е, ще поразпитам и в магазина . Благодаря ви ! :ab: :ay:
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Съб Юни 14, 2014 3:52 pm

Аз лично не бих се доверила на мнението на човек от зоомагазин, тези които наистина са наясно какво продават са единици. Когато вземеш кучето е много важно да питаш с каква храна е хранено, и ще купиш от същата, защото резкия преход към нова храна създава проблеми. Ако евентуално искаш да я смениш, това се прави постепенно, с намаляване на старата и увеличаване на новата храна до пълно преминаване към нея. Прехода се извършва за около 10 дни.Иначе кучетата получават храносмилателно разстройство.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Vicky_Bo » Съб Юни 14, 2014 9:45 pm

Също и за сменянето на храната четох. Благодаря ти ! Виждам, че си много опитна и да, благодаря ти ! Благодаря и на теб, Jordanka ! :ba: :ay: :ax:
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот Vicky_Bo » Съб Юли 26, 2014 2:02 pm

Наистина харесвам името " Бу ", но послушах съвета на meri и реших да я кръстя Кара . :ay: Бях чела, че името трябва да има " К " или " Р " . А сега към собствениците на Помераните :
Какви са по характер ? Да, знам че това индивидуално, т.е. зависи от самото куче, но все пак да попитам .
Просто разкажете за вашите померанчета .Луди глави ли са, лаят ли много, поддават ли се на обучение ?
Прикачете и снимки на сладурчетата ако искате . :ab:
Аватар
Vicky_Bo
Животинче с въпрос

Мнениеот mikibg » Съб Дек 27, 2014 11:59 am

Е, аз вече ти отговорих, но и тук да си напиша мнението, пък и да те поздравя за малкото ангелче :ajatki:
Луди, диви и много предпазливи! Пазачи и играчи! На обучение се подлагат само ако имаш бонбонка, с която да го подмамиш. Моята например като види бонбонка, започва да прави всичките номера, които знае, докато уцели командата :ajaweki:
Още веднъж ти честитя да принцесата :ax:
Аватар
mikibg
В ятото

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо