Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Помощ за избор на порода

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Помощ за избор на порода

Мнениеот Nicole88 » Вто Юни 17, 2014 6:01 pm

Здравейте!Казвам се Никол.Живея във Варна и съм на 17 години.В момента уча в Професионална гимназия по Ветеринарна медицина в град Добрич.Малко или много всеки един от вас има досъщ като моите знания,отглеждайки своят домашен любимец.
Имам желание да си взема селектирана порода кучета,която има най-нисък процент на заболеваемост.(От типа на дисплазия на костите и т.н.)Живея в средно голям апартамент. Поради тази причина желая кучето да бъде със средни размери и къс косъм.Прегледах всички изисквания,нравът на всяка една порода от тези,които съм си харесала.Породите са Доберман,Питбул териер, Американски Стаф. Териер, Дого Аржентино.. За последните две породи съм под голям въпрос.Американски стаф от добра селекция до колкото разбрах в България липсва. Дого Аржентино пък е малко своенравен и обича да е доминантен.Като цяло има и една подробност,а тя е,че имам малък брат.Кучо обмислям да го взема,когато завърша.Тоест догодина.Тогава малкият ми брат ще започне да посещава детска градина.Обмислям да продължа с висше във Варна,но с друга специалност. Така,когато съм си в къщи, ще имам възможност да се грижа ежедневно за кучо,както подобава.Смятам,че тези породи или поне част от тях отговарят на моят статут - тоест аз отговарям на критериите на кучо.Като опит имам 1-2 години с Канадски вълк.Кучо ни го доведоха на 4 годишна възраст.Успях да я приобщя,а също така и да я науча да изпълнява прости команди.Но за жалост се случи нещастие.Запозната съм с възпитанието от ранна възраст.Ако липсва такова е ужасна гледка.Другото,което искам да уточня е,че имам твърд характер за момиче.Аз не искам кучето да се качва на дивана,да спи в леглото ми,да яде "от масата" и най-важното, то да доминира.Моля всеки един от вас да изкаже мнение по моята преценка,може и да греша някъде.Но се нуждая от насока,от хора,които имат опит в отглеждането на тези породи.Всяка информация ще ми бъде много полезна.Нямам нищо против да ми представите някоя друга порода.Също така ми е симпатичен бул териера,но за него не съм проучвала.Изключвам всички породи от сорта на Английски и Френски булдог.Желая куче с атлетично тяло.Изключвам и голяма част от Мастифите,както и дребни породи кучета.Желая кучо да е социално.Също така се колебая за полът на Кучо.Всяко си има недостатъци - разгонването при женските и честото маркиране на всяко дърво при мъжките.Разбира се има решение - кастрация,но не на всеки собственик му е на сърце да прибегне до там.Надявам се,че съм била изчерпателна,защото съм свидетелка на теми във форми,направени от хора,които не знаят за какво им е куче,но искат,за да бъдат "като другите".. Е, благодаря за вниманието.Надявам се да не бъдете много критични към мен. :)
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Re: Помощ за избор на порода

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 17, 2014 6:18 pm

Най-здрави са бездомните кучета.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Юни 17, 2014 9:10 pm

Ето едни прекрасни бебета. viewtopic.php?f=103&t=9465
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Сря Юни 18, 2014 12:59 pm

Благодаря за бебетата.Пише доста хубаве неща за Ам.Стаф-а.
Решила съм,че няма да е улично и то не на случаен принцип.
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот Nicole88 » Сря Юни 18, 2014 1:34 pm

Критерии:Къс косъм,подходящ за апартамент, пазач,лоялен към семейството.
Породи:Стаф.териер,Ам.Стаф.териер,Боксер,Кане Корсо,Испански булдог,Босерон,Доберман,Питбул териер,Дого Аржентино
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 5:59 pm

Изброените от вас породи - също се намират и БЕЗДОМНИ в България. Ако искате такава - не е проблем да помогнем. Хората, които избират породата - все едно избират кола - на всеки 10 избора се изоставят по 1-2 кучета, защото хората въобще не са готови за кучета. Не е критика към вас, а сериозна статистика.

Все по-често се срещат породни-бездомни кучета по приюти - обяви и ФБ-групи.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 6:01 pm

Критериите които изброявате не са вградени в ДНК на породата.

Те се създават от стопаните. Изграждат се и се обучават.

Критериите не са фактор за ИЗБОР - защото е все едно да имате ферари и да ви е страх да натиснете газта. Е ще имате бърза кола, но ще я карате като МОСКВИЧ.

Критериите трябва да бъдат ДОСТИГНАТИ - ПОСТИГНАТИ иначе просто си имате куче - както всяко друго на улицата.

Повечето хора не успяват да постигнат нищо от тези КРИТЕРИИ.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Сря Юни 18, 2014 8:22 pm

Съжалявам,но не мога да се съглася напълно с вас.
1.Изоставят се кучета от БЕЗОТГОВОРНОСТ.
2.Бездомните кучета не са породисти,дори и да приличат на някоя порода.
3.100% от бездомните кучета са носители на Демодекоза и 50% от тях са преносители на зоонози, поради липсата на ваксинация в ранна възраст, независимо дали показва клиника.
4.Породистите кучета се селектират с години,за да им се запази характера,работнити качества и здравето им!
5.Породистото куче може да не унаследи на 100% характера,но когато човек търси породисто куче,той търси нещо конкретно или просто му е страст.
6.Ръста на бездомните няма да намалее като хората спрат да купуват селектирани кучета.
Просто като за начало трябва да се кастрират всички бездомници.Другото което е много важно - Когато се купува животно,човека трябва да знае, че поема отговорност да се грижи за него до последно.
Голям фактор за бездомните са фермите и борсите за кучета.Хората ги купуват с грешната информация, че са породисти,уж със сертификат, но уви - то не изглежда както са очаквали.Горките животинки - какъв живот живеят за 250-350лв.
Имала съм и породисти и непородисти.Гледала съм ги,обичала съм ги - до края.
Разбери ме,това,че искам породисто куче е лично мой избор. Аз само помолих за съвет и насока. :) Имам стаж във Ветеринарна клиника, лечението не е никак евтино,а и само се мъчат животинките,заради алчността на някои хора.
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:40 pm

1.Изоставят се кучета от БЕЗОТГОВОРНОСТ

ГРЕШКА: Изоставят се защото няма закони - те не са ваши - мои или на някои - няма законов документ, който да докаже собственост пред СЪДА в България. Кучетата са ничии е извода тогава. И поради този факт всеки ги прави както си иска: Купува - Препродава - Подарява - Осиновява - Убива - Изнасилва - Дере живи и т н....... дреме му на оная работа.

2.Бездомните кучета не са породисти,дори и да приличат на някоя порода.

ГРЕШКА: Не може да докажете какви са защото са НАМЕРЕНИ на улицата и в портмонето им няма лична карта, родословия и бля бляяяяяяяяяяя

3.100% от бездомните кучета са носители на Демодекоза и 50% от тях са преносители на зоонози, поради липсата на ваксинация в ранна възраст, независимо дали показва клиника.

ГРЕШКА: Нещо за НЕЛЕЧИМИ ли неща говорите - нещо което не може да се излекува ли. Това е като да не искаш да осиновиш дете болно от СПИН. Има осиновени и такива деца........ и се развиват като хора - но носители на вируса.

4.Породистите кучета се селектират с години,за да им се запази характера,работнити качества и здравето им!

ГРЕШКА: За да селектираш животно - ти трябват минимум поне 20 - 30 години. Хайде сега ми кажете кой развъдник - кой велик селектор има такъв стаж в дадена велика порода. Практиката е следната:

- Отиваш в Чехия - Сърбия - Унгария - Англия - и която искате Европейска държава - купувате си двойка - правите развъдник - регистрирате го в БРФК и се наричате "Човек селектиращ порода" ахахаххаххаха раждат ви се малки - подарявате - продавате - оставяте едно за вас - събирате пари и отивате и купувате свежа кръв - ходите по излоби и споделяте яко снимки във Фейса.

5.Породистото куче може да не унаследи на 100% характера,но когато човек търси породисто куче,той търси нещо конкретно или просто му е страст.

ГРЕШКА: Никой от вас не разбира какво значи породисто куче - имате очи и виждате само визията му - сравнявате го с картинката в интернет и казвате "Моето куче е от тая порода - значи е породисто". Това е в България. Истинското породисто куче е куче НАСЛЕДНИК на своите родители имащи по 200 купи и дипломи и супер кръв и характер. И струват от 5 000 евро нагоре. Тука в България вие нямате достъп до такива кучета. Дори няма нужда да ги обучавате - те са обучени от родителите си........... характер - всичко им е предадено по наследство. Вижте в интернет има велики кучила!!!

6.Ръста на...........................

ГРЕШКА: Нищо не сте имали.............. отидете да видите ЦЕНИТЕ и качеството на кучетата извън България. Купете си куче от велик ръзвъдник, който само за да ви допусне до списъка на чакащите ви иска 200 евро такса....................

В България вие сте част от бизнеса. Това е.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:44 pm

Да не ви обяснявам, че има ДНК тест - 1 800 евро струва в Лаборатория в Гърция - лицензирана да докаже, колко %%%%%%%%%%%% от гените на кученцето са близки до гените на родителите му или са гени на пра пра дядото или бабата........

Породите са просто едно сериозно ДНК. Тука са просто обяви в нета.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Сря Юни 18, 2014 8:49 pm

Голям сте философ.Не мога да се съглася с вас и точка.Лека вечер негативни приятелю. :)
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:50 pm

Отидете на кучешка изложба - когато има съдия от Англия - Франция - Белгия........... и го питайте кое поколение е съдия.

Отговора е нещо от сорта:

- От 40 години се занимавам с породата - имаме развъдник и съм 2-3то поколение съдия в семейството ми. Съпруга ми е също съдия и голямата ми дъщеря също изучава кинология.

Тези хора МОГАТ да ви научат какво значи селекция. Какво значи порода. И защо едно куче струва 20 лв а друго 20 000 евро.

Не ми се сърдете.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:54 pm

Прочетете това: http://www.zoomania.org/?p=68833

Всеки признава заслугата на Вито Индивери за това, че е бил сред първите, които събират заедно „остатъкът” от Кане Корсо, което е било в Юга. Неговият труд е дълъг и уморителен, но той бил улеснен от работата си като пътуващ търговец. Той намира няколко екземпляра, останали от породата, след което неговата страст към кучетата, заедно с детските му спомени, свършват останалата част от работата. Така Индивери, без да подозира или да планира (поне не в началото), си осигурява място в историята на кучетата, като започва възстановяването на една почти изчезнала порода.

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:56 pm

20 години му трябват да създаде днешната визия - да стане част от днешната визия на ПОРОДАТА в Италия.

20 години. :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Юни 18, 2014 8:57 pm

И доколкото ме информираха преди 2-3 седмици този човек развъжда вече по 1 кучило на 2 години минимум - максимум 5 години...... :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Чет Юни 19, 2014 8:31 am

Така е, за жалост тук се процедира точно така....купуват се две кучета, прави се нещо подобно като развъдник и се почва продаването на кученца. Да не говорим как едно родословие лесно се фабрикува. За да се създаде дадена порода....това са години опити и труд, знания, селекция и т.н.

А аз като собственик на безпородни животни, взети направо от улицата мога да ти кажа следното: не е вярно, че са носители на заболявания(има, разбира се такива, но са изключение). Не може да се каже, че всяко второ едва ли не има лоши гени, боледува или е приносител на някакво нелечимо заболяване. Имала съм и болно куче, което нямаше нищо общо с това, че е било от улицата или е имало генни унаследени проблеми....а нещо различно, което може да се случи на всяко едно куче, без значение дали е породисто или не.
Мога да ти кажа, че приютите са пълни с кучета, изоставени от стопаните си....и повярвай има доста породисти.
Но тук някои хора смятат, че щом веднъж са завели кучето си на изложба и вече е супер куче.....
Това му е лошото на някои, че веднага започват да чифтосват и продават кученца и се забравят, и изведнъж се превръщат в развъждачи.....ако попиташ такъв човек, дори ще се обиди и ще каже, че неговите кученца са уникални, чистокръвни, ще ти размаха някаква хартийка, която е родословие. Дори няма да се замисли какво е необходимо за това и че за да имаш такова куче са необходими нещата написани по-горе от Стамен.....напълно съм съгласна с него.
Не се обиждай, но такива мечти понякога са неосъществими....поне на този етап в България.Вероятно има и други,които не са такива.....но ......винаги има едно НО......
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Чет Юни 19, 2014 1:18 pm

Nicole88 Пишете че приемате и съвети относно други породи,ето ви и моя с риск да изглеждам малко пристрастна понеже имам същата порода.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
Това е моята Рая,бигъл.Тази снимка е най-ясна,затова прибавих нея.Вече е на почти 9 месеца.
Искате куче,което да живее в апартамент,да е общително,с къс косъм,да се възпитава лесно,разбрах и за малкия.Но също така да е атлетично,със стройно тяло,без много претенции и т.н.
Ето ви моето предложение-Бигъл.Не е малка порода,нито голяма,води се средна.късокосместа,почти не се скубе,еднакво добре се чувства и в апартамент и на двора(знам го от опит).По блоговете пише,че трудно се поддава на обучение,НЕ Е ВЯРНО.С правилния подход и начин на обучение Рая научаваше команда след команда за около 3 дена.При бигъла стимула е много важен-дори кучешката храна е перфектна за целта.Не е доминантна порода и за една гушка е готова и на врата да си ходи.
Общува чудесно с всяко друго животно,без значение от ръста или вида му.
Във вашия случай с толкова малко дете е и предимство факта,че са страшно търпеливи към малките деца.Рая понасяше доста тормоз от страна на 5-годишния ми син,докато той разбере,че тя не е плюшена играчка.Приобщава се бързо,както към стопани и обстановка,така и към порядките на семейството.
Не е териториално животно и ако се научи от малко може да живее и с котки дори.За съжаление в България не е много разпространена порода,макар че не разбирам защо.за 6 месеца откакто е с нас не съм забелязала и едно лошо качество в нея.
Единственото,което може да създаде евентуален пролем е факта,че като ловна порода,за да е спокойна изисква дълга разходка,от поне час и половина сутрин и вечер.Което в началото,разбира се,докато е малко не е така.
Няма нерешими проблеми,има пауза между две решения!
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Nicole88 » Чет Юни 19, 2014 2:51 pm

Jordanka единствено пише по темата.Обичате да спорите - добре.
1во никъде не пиша точно за България.
2ро и двамата си противоречите. Как така няма породисти кучета в България, а в приютите има?
Не разбирам кой ще остави куче за 2000лв на улицата.
3то като съм писала за селектирането не съм казала 2 години. Много добре съм запозната.
4то не искам кучо с болести,защото в България липсват кадърни лекари и винаги става по-зле.
5то защо да не можем да си позволим породисто куче, нима ни знаете доходите?
Знам как изглежда един мелез и едно породисто.
Знам за евтините кучета,че не са породисти.
Не съм глупава,но все пак благодаря за отделеното време да ми помогнете с избора на... "нищо".Не съм тук да споря и филосфствам.Има си хора на които им се плаща за това. :)

Относно Бигъла - това бе първото ни решение, но решихме, че имаме нужда от пазач.
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юни 19, 2014 3:13 pm

Не ми се коментира, но когато човек не знае какво иска, така се получава. Като не ти харесваме, в другия форум ти дадоха съвети....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Чет Юни 19, 2014 3:28 pm

Когато човек не знае какво иска се допитва до хора с опит.Но в България най-често оставаш неразбран и наруган.Все пак благодаря.Хубав ден ви желая. :)
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юни 19, 2014 5:43 pm

Успех в избора и дано е правилен.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Чет Юни 19, 2014 6:06 pm

Хората в България винаги се сърдят като им даваш акъл - съвети и всичко, което не пасва на техните интереси и пътища. На времето АКО до мен е имало ЧОВЕК С ОПИТ - нямаше да направя толкова грешки и да уморя толкова животни в ОПИТА си да стана ЧОВЕК С ОПИТ.

През интернет нищо не можеш да научиш от ОПИТА на другите. Защото в този виртуален свят чрез четене на СЪВЕТИ - нищо не можеш да усетиш и да почнеш да трупаш ОПИТА си.............

На живо само някой може да ти помогне. Тука дори не можеш да усетиш сериозността на Темата ти.

И във всички форуми да пишеш - пуснеш Теми - пак ще получиш само ДУМИ - а не опита ни в реално време и пред теб.

Аз също ти желая успех. Ежемесечно поне по 2 Теми се пускат от този характер като твоята. Полза никаква... от съветите ни никога не е имало, защото всеки си знае своят път и си върви по него - игнорира съветие, които не са му удобни - поспори малко - понервира се - тегли една майна на форума и пак сам себе си слуша.

А като получиш съвети от жив човек гледащ те в очите е доста по-различно. Това е истината за съвети по форумите.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Чет Юни 19, 2014 6:22 pm

Главата на раменете ми не е за украса. Мога да разсъждавам. Всеки си има гледна точка. Аз изказах своето мнение,както и вие.Уважам вашето мнение, въпреки всичко. Вярно е,че на форуми не мога да разчитам,просто и ясно исках малка информация. "Животните от тази порода често са такива и такива,не са подходящи за еди си какви условия и еди си какви хора." Това е. Вие реално искате да ме убедите да си осиновя куче,нямам нищо против,но има няколко "НО"-та. Всичко е на дълго и на широко. Ако бях решила да осиновя,щях да го направя.
Реално аз се вслушвам в съветите - Затова се отказах от няколко породи вече. За да питам,значи се интересувам.Иначе съм съгласна.Пуснах темите в 2 форума,защото не знам кой е по-активен.Съжалявам,ако съм ви изнервила. :)
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Чет Юни 19, 2014 6:28 pm

Харесват ми отговорите Ви :ab: борбена сте - ако сте свикнала да оцелявате - ще успеете да напреднете. Дано сме били полезни :az:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Nicole88 » Чет Юни 19, 2014 6:34 pm

Бяхте и то много. :) Научих и нови неща,благодаря за отделеното време и на двамата. :)
Аватар
Nicole88
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Юни 19, 2014 9:30 pm

Ако имаш още въпроси и можем да помогнем, с удоволствие.Понякога изглежда, че се караме, но не е така, съжалявам. :ab:
Насочила си се към доста сериозни породи и се изисква не само някакви знания, но и добър опит, за да се справиш с обучението. Аз лично никога не бих препоръчвала на човек на тази възраст да отглежда такива породи кучета, но всеки си знае.Не е важно само да четеш и да питаш, да се интересуваш от гените и др. важни неща.Много е важно ти самата как би могла да се справиш с обучението на такива сериозни породи. Това, че друг път си имала кучета е добре, имаш някакъв опит, но въпреки всичко не забравяй нещо много важно, всяко куче е индивидуалност и подхода към всяко е индивидуален.Не може да става дума за сравнение и еднакво обучение на различни кучета. Аз лично за обучение не мога да помогна кой знае колко,но все пак от гледна точка на разума, бих те посъветвала да започнеш с някоя по-спокойна и уравновесена порода.Не е толкова лесно колкото изглежда на пръв поглед....а почнат ли проблемите, корекциите стават все по-трудни, дори невъзможни и тогава стават белите. Добре си помисли, има доста време докато си вземеш куче.Запознай се със собственици на такива породи, наблюдавай поведението, отношението, но пак казвам....всяко куче е индивидуалност и не трябва да се подлъгваш....
Понякога не може да се проследи родословието, нито характера на миналите поколения. И нещо изключително важно, кучето което купуваш не само трябва да има родословие, но и тестове, прегледи, рентгенови снимки за различни заболявания....тазобедрена дисплазия и т.н. А много често няма такива...
А безпородните са едни прекрасни и чудесни същества,не по-лоши от породистите... :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо