Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Бигъл-опит с породата

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Бигъл-опит с породата

Мнениеот Jordanka » Пет Юни 27, 2014 8:45 pm

Когато си избираме куче,често мислим само за породата на бъдещия ни любимец,четем характеристики по форумите,интересуваме се от неща като разцветки,големина или евентуални генетични заболявания.Но колко от нас честно могат да си признаят,че вместо ненужна информация,са се обърнали към собственик на породата,която сме си избрали?
Аз не мога да го кажа!Интересуваше ме да не е прекалено голямо и да обича децата,тъй като имам малък син.
Сега обаче,месеци след като съм собственичка на куче и вече не мисля за него като за порода,а като за част от семейството си,реших да споделя опита си с хора,които може да се ориентират или вече са го направили към БИГЪЛА!
Хубаво е да четете какво ви очаква,но никой никога не е подготвен за действителността.Всичко,което прочетох беше повърхностно,слабо изразено или термини за работещи кучета,повечето от които не бях и чувала.Но когато взехме кутрето у дома,същото това пале,което беше поредния подарък за рождения ден на сина ни.Същото,което за мен и мъжа ми беше поредното скъпо изразено доказателство за любовта ни към малкия,нещата се преобърнаха тотално в обратна посока.
Това малко същество ни гледаше с очи,пълни с мъка от раздялата с майка му,толкова дълбоки и тъжни,че сърцето ти запрепусква като парен локомотив.Муцунка,устремена към теб,с надеждата,че неговото пълно с любов сърчице ще намери същото в теб.Това е момента,когато породата вече няма значение,когато спираш да се интересуваш колко голямо ще стане....
Да,звучи така,сякаш говоря за майка и новороденото й,и донякъде е точно така.И както една майка се учи да се грижи за детето си,така и собственика се учи да съжителства с любимеца си и да контролира характера му,нагаждайки се един към друг.
И след този роман,ето и същественото:
Аз имам бигъл.И аз като много четох ли четох.И се оказа,че нищо не съм прочела и още по-малко научила.
Прочетох за енергичността му,но се оказа че през деня почти нямам куче.То или беше прекалено заето с разкрасителния си сън,или с това да следи кой кога минава по улицата,висейки с часове на прозореца.Казаха ми,че бигъла бил страхлив като кутре и често не можел да спи нощем,защото го е страх от тъмнината.Да от тъмното го е страх,но за спането не съм съгласна.Достатъчна е плюшена играчка,която да замени топлината на майка му.Предупредиха ме за апетита му и да внимавам с дажбите.Лакомията му обаче граници не познава.Не си мислете че вашия бигъл ще се ограничи само с това,което сте му дали,бъдете готови за изобретателността му,когато реши че е гладно.Вратите на шкафовете не го спират,ако успее да ги докопа,следите от зъби и нокти по моите са свидетелство за това.А ако евентуално добре сте заключили или прибрали храната му,е авантюристичната му страна взема превез.Яде абсолютно всичко,от метал до плат без изключения.Обожава и плодове,противно на мнението на доста собственици на кучета,ориетира се преимно към банани и ябълки.Не отказва ягоди,киви и череши.
Подгответе се да смените покривалата на леглата си,както и да ремонтирате стените,ако го гледате вътре.Мечтата му е да изкопае проход между България и някоя по-далечна страна,по избор на клиента :ag: А стените са идеални за начало.
Разходките също минават интересно,въпреки,че породата се води средна,ви уверявам че може да тегли не по-леко ит едно по-едро куче,стига да го реши.Телосложението на газела и добре развитата мускулатура,позволяваща му да развива висока скорост и да издържа на дълги растояния,му дава и подобаваща за тези характеристики сила.Добре е повода да не е ластичен,а сенджир.Звучи малко грубо,но всичко друго бива здъвкано,без да преувеличавам.Добре е също ако е с нагръдник,той да има възможност за разширяване,има и добре развит гръден кош,което не личи много докато е малко.
Добре криите лакомствата,защо?Казват,че бигъла е труден за обучение,неконтролируем е и често върши само това,което си е наумил.Още една грешна информация.За лакомство или друг вид храна,спокойно би ходил и по тавана.Но ако вие не му осигорите лакомствата,то само ще си ги набави,също както с храната.
Бигъла не хапе!Като всяко куче,когато си сменя зъбките го сърби.Но за него е далеч по-забавно в такива моменти да ви дърпа за крачола или да се опитва да ви краде чорапите,вместо да ви хапе по ръцете или глезените.Обожава дърпането,затова си набавете възени играчки,не е лошо да имате и от играчки-залъгалки с храна.Залъгалката ще спаси мебелите ви,когато го оставяте само.
Единственото чувство,което води бигъла е любов.За да ви достави удоволствие,да го погалите по ушичките,под муцунката или прости за едно "браво",би заело молеща поза в продължение на часове.Възползвайте се от това по време на обучението му.Не е задължително след всяка изпълнена команда да му давате лакомство-награда,гушнете го,дори се повъргаляйте малко с него,преди отново да пойскате подчинение.Тези моменти са ценни за вашия бигъл и ще ви осигурят по-голям контрол над него.А това е предимство,когато реши да направи пакост,тъй като ще се откаже от нея веднага щом го повикате за гуш-гуш.Бигъла не си пада по малкото,това се отнася предимно за развлеченията,набавете си гумени играчки,но нещо срено,дребните не са му по вкуса и просто ще сте си дали парите за нищо!Внимавайте с наелоните,самото шумолене изкарва бигъла от равновесие и следва погром.
Внимавайте с компанията,когато го разхождате.Едрите породи рядко обръщат внимание на по-малките,тъй като не ги приемат за заплаха към силата и водачеството си,бигъла обаче е на принципа "дребно съм,но не значи че не мога да те ступам".
Научете се да различавате лая му.А нюансите му са много и цветни.
От опит знам:
-къси,чести излайвания-друго куче
-къс лай съпроводен с виене-котка
-дълъг,често леко злобен,на равни интервали-натрапник,т.е. непознат човек,който вашия бигъл е взел за потенциална опасност
-гърленото виене-надушило е следа,което означава и че ще я последва,затова не е лошо да прибегнете към повода
-често лаене,на равен интервал,но без злоба-вие не го виждате,но вашето куче си е намерило приятел и изпитва желание за игра.
Идва ред на сигналите на тялото,често бигъла предпочита да си мълчи,макар да го водят за едно от най-шумните кучета,като цяло.Изглежда забавно как висящите пухчета,ушите му,се повдигат нагоре когато е развълнувано,и макар да ви се струва странно се забелязва лесно.Опашката ниско долу и отпуснатото тяло,кучето ви е с покой и в момента нищо не го притеснява,но изпъне ли задните крака,видимо напряга гърба и дишането му се учести,бъдете готови за атака.Всеки знае как изглежда куче,когато се подчинява,отпуснати тяло и опашка,главата долу ниско,това няма да го видите при бигъла.Защо?Като всяко куче с ловен инстинкт,наведената глава е нормално състояние на тялото,тъй като основната цел в живота му са миризмите.Бигъла е спокоен по неспокоен начин.Никога не е с покой напълно,дори когато спи.Аз лично съм наблюдавала,как дори дълбоко заспало,носа на кучето ми не спира да се движи и да опитва да долови и най-леката миризма.
Игрите не бива да натоварват много,но задължително трябва да са енергични,иначе ще пренесе останалата енергия у дома,а това означава погром.
Поддръжката му също е лесна.Решете го веднъж седмично,напълно достатъчно е.Къпането обаче е друго,хареса ли си миризма ще се въргаля в нея,докато не прецени,че козината му е вече достатъчно наситена с нея и си я носи у дома.Бигъла обожава водата,къпането за него е повече удоволствие и игра,отколкото хигиенично.
Обезпаразитяването също е лесно,поглъща хаповете със същата лекота,с която яде храната си.С капките против външни паразити обаче внимавайте,хубави е след като е третирано,да внимавате с овъргалването.Често след процедурата,когато трябва да се изчака капките да попият,то просто се овъргаля в близката локва или друг източник на мръсотия :ay:
Това се сетих до тук,ако имате въпроси,с удоволствие ще отговоря :az:
Няма нерешими проблеми,има пауза между две решения!
Аватар
Jordanka
В ятото

Re: Бигъл-опит с породата

Мнениеот meri » Съб Юни 28, 2014 8:42 am

Чудесно написано и много полезно.Тъй като имаш опит как бигъла се държи с децата, напиши и за това. Много хора преди да си вземат куче се интересуват и от взаимоотношенията между кучето и детето.Здравословно състояние и от къде не трябва да си взимат животно, за да нямат такива проблеми. :sunny:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Съб Юни 28, 2014 9:55 am

С деца,горките кученца :ag:
От опит знам колко игрив е бигъла.С децата обаче е истинско ангелче,стойчески понася дърпането на уши и опашка,със същата лекота приема и меткането на ляво и надясно като чувал с картофи.Разбира се,това съвсем не означава че отмъщението ще закъснее.То идва под формата на скъсани панталонки,докато се опитва да отмъкне детето ви нанякъде.Борбата за любимата играчка на детето ви също няма да се забави...Защо го прави?
За вашия бигъл нямат значение мъкненето,скубането,дърпането на всички висящи и стърчащи крайници.Може да спи във вашите крака,но едно дете за бигъла,е нейзменен партньор в белите и игрите.Липсата на внимание от страна на вашето дете към кучето ви,е повече от обида за бигъла,и той ще се постарае да си го върне на всяка цена.Дори ще рискува да си навлече гнева ви за целта.Това от опит го знам.
Но най-важното е,че вашето дете ще има верен приятел,готов да понесе всичко заради него.Никога няма да позволи партньра му в белите,да бъде тъжен,или да му се карате дори.Всяко повишаване на глас към кучето ви често ще остава незабелязано,но опитайте същото към съмишляника му в игрите и ще отнетесе чудесен порой от лаене и дори понякога,някое гризване по крака,с умерена сила,без да нанася щети :ag:
Изпълнения с енергия бигъл отлично удържа на същата енергичност от страна на детето ви,дори и уморено,,кучето с удоволствие ще понесе остатъка от играта,без да се оплаква или да предприема действия за спиране на играта.Разбира се,следва порядъчна доза сън,като същевременно,бигъла е готов да скочи дори при най-малкия знак от страна на детето ви,че играта се подновява.
Като цяло и по-накратко,имате си безплатна бавачка,готова на всичко за подопечния си :ay:
Относно здравословните проблеми.Като цяло такива липсват.Като малък бигъла е предразположен предимно към настинки,но лесно се справя с тях,има генетична предразположеност към епилепсия.Но вероятността да се прояви е повече от минимална.Най-опасното,което може да сполети вашия бигъл,е собствената му лакомия.Следете вероятно дъфкани тъкани за липсващи парчета,които кучето ви може да е погълнало,те водят до запушване на червата и се оправят предимно със сок от киви,не повече от чаена лъжичка.
От къде да си го вземете,за препоръчване е да избягвате зоомагазините и разввъдниците.Въпреки че бигъла не е предразположен към заболявания,всички знаем,че прекомерното разплождане води до такива.Търсете си частни собственици,които нямат за цел разъждане,моето е от работеща майка.
Внимавайте с поддържането на козината,ако шампоана,с които сте решили да къпете кучето си е със силна миризма,то няма да стой мирно.Това само ще доведе до вашата баня .
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот meri » Съб Юни 28, 2014 10:27 am

Следете вероятно дъфкани тъкани за липсващи парчета,които кучето ви може да е погълнало,те водят до запушване на червата и се оправят предимно със сок от киви,не повече от чаена лъжичка.

Само да добавя, че това важи не само за бигъла, за всички кучета, и че понякога сок или други методи не помагат, а се стига до оперативна намеса. Така че, за да предпазите кучето, прибирайте всички опасни вещи и играчки.И ако чуждото тяло не излиза, спешно търсете лекарска помощ, не отлагайте. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Съб Юни 28, 2014 4:00 pm

Вярно е,често от едно малко недоглеждане,се случвам големи поразии.Аз минах през това,не го преживявайте и вие :ay:
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот Jordanka » Вто Юли 01, 2014 1:46 pm

След няколко месеца ще мога да добавя и за отношенията между бигъл и новородено :ba: :az:
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Юли 01, 2014 7:32 pm

Дете или куче :ab:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Вто Юли 01, 2014 7:37 pm

Дете :ajaweki:
Друго куче като Рая няма,пък ако евентуално й намериме компания веднага ще пусна темичка :ay:
Аватар
Jordanka
В ятото

Мнениеот meri » Сря Юли 02, 2014 8:48 am

Честито Дани. :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Jordanka » Сря Юли 02, 2014 9:35 am

благодаря :ba:
Аватар
Jordanka
В ятото

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо