Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

имам нужда от помощ за малко кученце

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

имам нужда от помощ за малко кученце

Мнениеот groti » Нед Апр 26, 2015 12:10 pm

Здравейте на всички.
След по-малко от месец ще си имам куче,но се оказа че ще остава само по-дълго от предвиденото. Всичко започна през зимата,когато в най-големия студ намерихме една гладна и мърлява пекинезка близо до работа. Решихме че е изгубена и разлепихме обяви. Тъй като бяхме на квартира и чакахме да се завърши апартаментът ни не можахме да я задържим,въпреки че с приятелката ми много искаме куче. Оставихме я при една съседка с много увещания докато си я потърси някой. Само че скоро се оказа,че кучето е бременно(баща неясен),а никой не го търси. Оказаха се 3 паленца. Женицата се оказа прекрасен човек и реши да вземе майката.Женското "спазарихме" за родителите на село и ни останаха две мъжки. Едното веднага го запазихме за нас,тъй като ужасно много искаме животно,а на третото почти сме уредили дом. Дотук всичко прекрасно - готвихме се,определихме задълженията,кученцата се родиха и се случи нещо хубаво,но непредвидено. Моята приятелка получи покана за специализация в Япония за цяла година,която няма как да откаже. Аз твърдо съм решил да си изпълня обещанието към съседката и да взема едно от кучетата,но тук идва големия проблем. Приятелката ми заминава след седмица,а аз работя на 8 часов работен ден . Ако тя беше тук кучето щеше да седи само най-много 2-3 часа,тъй като нейните смени започват много рано и към 12 си е вкъщи вече. Аз много рядко излизам преди 10-11. Шефовете се бяха съгласили да ми дават късни смени,докогато сам искам - и без това никой не ги харесва. Сега,обаче кучето ще седи по 8-9 часа само в работните дни и не знам как да се справя. Не мога да си позволя някой да го разхожда,нямам съседи,които да помоля (нови сме в блока и хората са подозрителни към нас все още),а доколкото знам първите дни през час-два трябва да се води да си върши работите. Нямам проблем да взема лятната си отпуска сега - шефовете се съгласиха,та 2-3 седмици са избутани. След това обаче не знам какво да правя. Някакви идеи?
Това да го държа в банята докато съм на работа ми се струва ужасно,дори и ако застеля с чаршафи или други постелки. Приготвени бяхме за инциденти,но идеята беше,че тези инциденти ще са за кратко (два-три месеца),докато животинчето се научи да стиска,докато го изведат навън. Сега планът се променя изцяло. Ако го науча да си върши работите в банята (пелени на пода,например) после мога ли да го науча да ходи само навън? Колко време според вас е нормално едно пале да седи в клетка само? Не мога да го оставя при съседката,жената е възрастна и няма да може да се грижи за още едно куче допълнително. Със сигурност ще го прибера и ще го гледам,въпросът е какво да направя,че да е добре и на него и на мен.
Надявам се да получа съвети.
Аватар
groti
Животинче с въпрос

Re: имам нужда от помощ за малко кученце

Мнениеот zoomaniak » Нед Апр 26, 2015 4:11 pm

Накратко какъв е точно проблема - прочетох ама усетих 10 проблема и ми стана сложно.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот groti » Пон Апр 27, 2015 8:10 am

Чак пък 10 не мисля. Проблемът е един - кучето ще седи 9 часа на ден само. Как да се справя с тоалетната и евентуално дали да го държа в клетка толкова дълго в първите месеци. Питам ако някой е бил в подобна ситуация.
Аватар
groti
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Апр 27, 2015 12:03 pm

Кученцето не може да стои толкова много часове в клетка. Не е желателно. Постъпва се по следния начин, ограничава се пространството на досег, кученцето се оставя в едно помещение, където е безопасно за него и другите се затварят. Приучаването към памперс или някаква постелка за тоалетна се извършва постепенно, не може да очакваш веднага да разбере къде и какво трябва да прави. Това са много часове за едно малко куче, но ако средата е безопасна за него, няма проблеми да седи само.
Кученцето не се извежда преди поставяне на 3 ваксина, опасно е. След като се постави третата ваксина, се извежда 15 дни след поставянето й. И преди да се ваксинира, трябва да се обезпаразити вътрешно (10 дни преди това). Не се къпе 2 дни преди и след ваксиниране. Малките кученца, дори редовно извеждани пак се изпускат, но ако си научи мястото за тоалетна няма да има проблем да ходи там, докато порасне и започне да излиза по 2 пъти на ден. Ще си почистваш и това е положението. :ab: Продават се еднократни пелени, които са чудесни за тази цел. Но кучето не трябва да прекарва времето си в клетка, в нея може само за кратко време.Защото кучетата не пишкат и акат там където спят и представи си ако стиска толкова часове или се изпусне в клетката какво ще стане. Може да го оставиш в коридора с легло, купи за храна и вода и ъгълче за тоалетна, и след като порасне може да увеличиш достъпа му до другите помещения, но не трябва да бъде на течение или директно на плочките, за да не настине. Когато те няма всичко в обсега на кучето се прибира, обувки, дрехи и др. предмети, които може да гризе, да отхапе и погълне парче от тях и да получи запушване на червата. Първоначално вероятно ще скимти, защото ще търси майка си, но ще свикне. Вземи му играчка и не го учи да ти спи в леглото.Може да не спи през нощта (като всяко бебе ще търси внимание). Ще бъде трудно в началото, но всичко ще премине.Банята не е подходящо помещение за кучето.Особено ако в нея има препарати, освен това тоалетната може да стане опасно място за кучето. Не те съветвам да го държиш там.

Ако го науча да си върши работите в банята (пелени на пода,например) после мога ли да го науча да ходи само навън?

Когато започне да излиза навън ще се научи да върши всичко там. Може би в началото няма да свикне веднага, има кучета които свикват по-бавно, други по-бързо, но се научават без проблем. Няма да го извеждаш преди да е изминал срока за ваксинация.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот groti » Вто Апр 28, 2015 8:06 am

meri написа:Кученцето не може да стои толкова много часове в клетка. Не е желателно. Постъпва се по следния начин, ограничава се пространството на досег, кученцето се оставя в едно помещение, където е безопасно за него и другите се затварят. Приучаването към памперс или някаква постелка за тоалетна се извършва постепенно, не може да очакваш веднага да разбере къде и какво трябва да прави. Това са много часове за едно малко куче, но ако средата е безопасна за него, няма проблеми да седи само.
Кученцето не се извежда преди поставяне на 3 ваксина, опасно е. След като се постави третата ваксина, се извежда 15 дни след поставянето й. И преди да се ваксинира, трябва да се обезпаразити вътрешно (10 дни преди това). Не се къпе 2 дни преди и след ваксиниране. Малките кученца, дори редовно извеждани пак се изпускат, но ако си научи мястото за тоалетна няма да има проблем да ходи там, докато порасне и започне да излиза по 2 пъти на ден. Ще си почистваш и това е положението. :ab: Продават се еднократни пелени, които са чудесни за тази цел. Но кучето не трябва да прекарва времето си в клетка, в нея може само за кратко време.Защото кучетата не пишкат и акат там където спят и представи си ако стиска толкова часове или се изпусне в клетката какво ще стане. Може да го оставиш в коридора с легло, купи за храна и вода и ъгълче за тоалетна, и след като порасне може да увеличиш достъпа му до другите помещения, но не трябва да бъде на течение или директно на плочките, за да не настине. Когато те няма всичко в обсега на кучето се прибира, обувки, дрехи и др. предмети, които може да гризе, да отхапе и погълне парче от тях и да получи запушване на червата. Първоначално вероятно ще скимти, защото ще търси майка си, но ще свикне. Вземи му играчка и не го учи да ти спи в леглото.Може да не спи през нощта (като всяко бебе ще търси внимание). Ще бъде трудно в началото, но всичко ще премине.Банята не е подходящо помещение за кучето.Особено ако в нея има препарати, освен това тоалетната може да стане опасно място за кучето. Не те съветвам да го държиш там.

Когато започне да излиза навън ще се научи да върши всичко там. Може би в началото няма да свикне веднага, има кучета които свикват по-бавно, други по-бързо, но се научават без проблем. Няма да го извеждаш преди да е изминал срока за ваксинация.

благодаря ти :) Мислех за кошарка всъщност,не за клетка. Нещо по-големичко,като там ще спи нощем задължително. Аз първите му 20ина дни вкъщи ще си взема отпуска за да мога да тичам по него,че ще има какво да се чисти :)
Благодаря за полезните съвети :)
Аватар
groti
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Апр 28, 2015 9:36 am

Да, кошарка е добре, тъкмо ще видиш дали ще свикне в нея и как ще се държи, защото много кучета не понасят да стоят затворени така. Ако не може да остава в нея за дълго, ще я оставиш отворена, като храната, тоалетната и водата трябва да бъдат извън нея, в същото помещение, но отделно.Може и да свикне, за това ще приучаваш кучето към нея постепенно, без да бързаш, за да види, че това е убежище, а не нещо страшно или пък е затворено за наказание, както често правят хората погрешно. Освен това може да почетеш в нашия раздел полезни статии viewforum.php?f=275
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот groti » Вто Апр 28, 2015 10:50 am

Благодаря за линка. Видях доста полезни теми,които ще изчета с голям интерес :az:
Аватар
groti
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Май 02, 2015 9:52 am

Престоя на кучето с часове - не е от значение. Важната логика е следната:

1 - Как приема кучето самотата
2 - Трябва ли да се привързвате към кучето или то към вас на 1000%
3 - Каква е психиката на кучето
4 - Колко е активно кучето
5 - Как приема околният свят
Опитвам се да овладея Хаоса.