Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Съвети за Мини Пинчер

Форум за взаимопомощ между Стопаните на животни и домашни любимци

Съвети за Мини Пинчер

Мнениеот steliyan » Вто Сеп 29, 2015 1:23 pm

Здравейте, готини хора... четох много тук и на някои от Вас наистина се възхищавам за енциклопедичните знания и подходи. Ще се опитам да бъда лаконичен в запитванията си и писането си тук, с което имам за цел единствено и само Вашата помощ, съвети, мнения и т.н., всичко което ще бъде полезно за семейството ми и прекрасният ни нов член - малката Ая, която купих от магазин, представящ я за Мини Пинчер, но дори и да не е, тя се превърна в една неизменна част от ежедневието и битието ни още с влизането си през прага на дома ни. Стига толкова преамбюл, ето и кокретно:
1) Ето това е Ая - дали е Мини или не - това смятам, ще кажете само Вие, защото тук предполагам има специалисти...
http://prikachi.com/images.php?images/911/8382911f.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/946/8382946e.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/948/8382948j.jpg

2) Тя е родена на 10 Август 2015-та година, тоест към днешна дата е на 50 дни - в паспорта й пише, че е обезпаразитена и има първа ваксина, като датата за втората е 22.10.2015 - никаква идея си нямам дали така трябва да бъде и се доверявам на ветеринаря, който работи към магазина, от който я купих.

3) Изчетох много тук за това как трябва да се възпитава за хигиенните си навици - веднага след като се събуди я водя до тоалетната, в която съм поставил кучешки пелени, които пръскам с това, което ми предложиха в магазина. Тя се изпишква веднага, след като я водя до там, но без мен сама все още не ходи - естествено не искам да се случват чудеса на 50 дни. Въпросът ми е как точно да продължавам с възпитанието относно хигиенните навици, кога да очаквам резултати... Сама не отива до тоалетна, а пишка, където свари, а пък за "голямата нужда" никога не го е правила, когато съм я водил, а търси място, което да бъде по-далеч от нас, за да не я гледаме, сякаш се срамува. Не й се карам, когато видя, че е направила белята, защото зная, че при свършен факт - тя няма да разбере нищо... Когато я видя в момент, когато върши нуждите извън определеното място, просто казвам с по-висок тон /не с викане/ - "НЕ" няколко пъти и очевидно ми обръща внимание, но секунди след това забравя и нещата се повтарят.
Едва ли Ви казвам неща, които не са Ви питали милион пъти, но като нов потребител предпочитам темата да бъде нова тук, за да я следя по-внимателно.

4) При игра, а и не само гризка много с малките си остри като иглички зъбки... аз не усещам болка, но за годеницата ми това е много неприятно усещане, имайки предвид по-нежната кожа на дамите. Най-вероятно я сърбят зъбките и въпросът ми е как можем да я отучим от това, докато е време, защото гризе всичко - краката ни, ръцете ни, понякога се спуска доста стремглаво за крехката си възраст, гризе мебелите, ъглите на вратите... всичко, което й е на пътя, но само не и играчките, които сме й взели специално за това...

Общо взето това са първите ми въпроси и ще Ви бъда много... наистина много благодарен, ако не ме критикувате /по презумпция това е познат форумски манталитет... поне така съм забелязал/, а по-скоро ми помогнете да осигуря един прекрасен живот на малкия ангел, защото съм на мнение, че освен да дресираме и обучаваме любимеца си - трябва да сторим същото и със себе си, за да постигнем хармонични отношения и да бъдем щастливи, живеейки заедно! Благодаря Ви много и предварително се извинявам, ако мястото на темата ми не е тук - преместете я, където би трябвало да бъде!
Лек и успешен ден!
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Re: Съвети за Мини Пинчер

Мнениеот meri » Вто Сеп 29, 2015 2:49 pm

Здравейте и честит нов член на семейството. :sunny:

За ваксината: кученцето трябва да бъде здраво и задължително обезпаразитено вътрешно(10 дни преди ваксината), за да се ваксинира. Схемата на ваксинация се прави от вет. лекар според здравословното състояние на кученцето и датата от предишната ваксинация.Предполагам знаеш, че кучето не трябва да излиза без поставена 3 ваксина(по-точно 15 дни след нейното поставяне, за да придобие имунитет). Доколкото разбирам е купено от зоомагазин, и тъй като много често кученцата от там са подложени на различни вируси и зарази не е лошо да следиш състоянието и при най-малки подозрения да го водиш на лекар. Не е задължително да я водиш при лекаря от магазина, не казвам, че не го бива, след като не го познавам, но ако имаш някакви съмнения, си намери наистина добър.Колко голямо ще стане зависи от гените и от родителите.

Хигиенни навици: кученцето е още малко, за да свикне толкова бързо къде и кога да извършва нуждите си. За резултати всичко е индивидуално, някои кучета свикват по-бързо, други-не. Постъпваш правилно като не се караш, а кученцето е малко и освен че бързо забравя какво се иска от него, е рано да запомни твоите изисквания, така да се каже. Ако се притеснява, ще я заведеш на определеното място и ще се отдръпнеш. Не мога да ти кажа точно колко време ще е необходимо, за да свикне, но за сега е твърде рано да се каже.Малките кученца пишкат и акат по-често, така че и много често ще се изпуска на непозволени места. Някъде към 5-6 месец ще започне да издържа по-дълго, пък и тогава вече ще излиза навън.

За хапането: от сега трябва да се отучи,защото освен че е неприятно не е желателно.Ще използвате командата НЕ, игнориране и спиране на играта, защото първоначално го правят под формата на игра, но ако не им се прави забележка решават, че е позволено. Ще отвличате вниманието с играчка.Много кучета преминават през периода дъвчене и рушене на мебели и всичко наоколо си. За жалост доста е трудно да се отучат от тези навици, някои кучета го правят, когато са сами (страх от самота), други нарочно и т.н. За да предпазите вещите си може да ограничите достъпа на кучето, да оградите място или да го оставяте някъде, където няма какво да гризе, което е доста трудна задача. Тук във форума имаме доста статии по различни въпроси, които могат да ти помогнат(не мога да опиша всичко за всичко).
В никакъв случай не правете грешката да игнорирате кучето,защото хапе или къса, руши. Някои хора затварят кучето или го наказват за това, това е неправилно.

Предполагам, че си знаете за храната, в никакъв случай храна от масата, човешки продукти, и не допускайте да проси храна. Само качествена кучешка храна.Кучетата не се нуждаят от разнообразие, нито от честа смяна на храната.
В периода на смяна на зъбите трябва да има повече играчки за гризане, но не играйте на игри с дърпане или хапане. Много е важно кучето да не се научава да хапе,защото то расте, а с това растат и неговите зъби,колкото и малки да са.

Това е раздела ни кучета viewforum.php?f=275
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот steliyan » Вто Сеп 29, 2015 3:18 pm

Моите искрени благодарности, Meri... Не само за бързата реакция, а и за изчерпателните неща, които ми изброи като съвети... Да, четох доста и продължавам да чета за правилното отглеждане на малкото паленце... Тук във форума също чета доста, но в един момент, предполагам, че и ти знаеш... главата ти просто експлодира от информацията. За хапането - проблемът наистина е голям... все още е малка и няма силата да разруши нещо, но наистина, ако не успеем да я отучим, когато е сама ще разруши цялата къща... Играчки сме й взели и не я "нахъсвам" да ги гризе, както каза ти, защото според мен ще се озлоби... Караме й се с "НЕ", игнорираме я, когато излизаме или се прибираме и не го превръщаме в събитие, че ни няма, за да свикне да остава сама... за сега не сме я чули, прибирайки се от работа да скимти или лае, но това може и да се промени с времето, не зная...
Много бих се радвал да чета още и още, и още... За да може всичко да се случва по-лесно. Още веднъж - благодаря ти... И съжалявам, че темата е тук... Въобще не съзрях къде отварям тема... Логичен въпрос - как бих могъл да я преместя! :)
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Мнениеот steliyan » Вто Сеп 29, 2015 3:44 pm

И още нещо, което ме притеснява... това за ваксините го зная, но забелязах, че обезпаразитяването и ваксинацията са направени през един ден, а не както се изисква - 10... И сега не зная какво да правя...
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Сеп 29, 2015 3:49 pm

Нищо, много лекари практикуват така с ваксините и обезпаразитяването,просто да си знаеш за в бъдеще. А темата си е на правилното място, преместена и точно където трябва да е, това да не те притеснява. :ab:
Сериозен проблем си е това с хапането и доста трудно се отучват, но не е невъзможно.Важното е да сте постоянни и търпеливи, кученцето все пак е мъничко.
И да, от много четене, накрая изпушваш... :ajaweki:
Няма да се промени, особено ако се научи от малка, че излизате и след време се връщате. Ще ограничите пространството, ако трябва ще я затваряте в една стая,където няма да прави пакости,което е много трудно.Друг вариант е клетка в която да си живее, да спи и да стои в нея, разбира се не като наказание или дълго време, да речем докато ви няма. Много кучета си свикват и няма проблеми с този начин на отглеждане, докато е малко разбира се. Не е нито жестоко, нито нищо,просто предпазна мярка.Колкото и да ги пази човек, не успява. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот steliyan » Вто Сеп 29, 2015 4:05 pm

Отново благодарности... Имам близка приятелка, която отглеждаше пинчер, но малката душичка достигна преклонна възраст и почина от старост в ръце ми... така се стекоха нещата... Та... за въпросното кутре... беше свикнало до такава степен да бъде самостоятелно и само вкъщи, че си намираше занимания - без да руши, без да лае или скимти... И като попитах как така е станало, тя ми отговори, че е от самосебе си... Интересна работа, но както и да е. Ще полагаме грижите на добри стопани и ще правим всичко, което е нужно. За ваксините - благодаря ти, защото се притесних, когато го видях в паспорта... Нямаше време да разуча по-бързо как стоят нещата, решението да си вземем това сладурче дойде буквално за ден и не се подготвих предварително, но пък сега чета доста и определено този форум е като една Библия за хора като мен. Моля, ако имате още съвети - за мен ще бъде щастие, ако ги споделяте! :)
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Сеп 29, 2015 10:11 pm

На този етап освен възпитанието,което е различно от обучението е много важно създаването на режима за хранене,
Храната трябва да бъде висок клас, подходяща за породата.А дажбата съобразена с възрастта и теглото на кучето.Добър вариант е храненето с висококачествена суха храна.Не трябва да се прекалява с лакомствата, дори и ако не се използват често е още по-добре. По възможност е добре да се организират приблизителни,ако няма възможност за едни и същи часове на хранене. Това е много важно особено за в бъдеще, когато кучето порасне. В купичката не трябва да има постоянно храна.Сипва се определената дажба и след 15-20 мин, купичката се прибира без значение дали храната е изядена или не.Кучето не трябва да се учи да взима храна от масата, както и не трябва да му давате различни човешки храни, смятайки, че има нужда от разнообразие. Също така видовете храни(суха и натурална)не трябва да се смесват.Някои хора смятат, че кучето трябва да яде разнообразна храна, но това не е така. Много човешки продукти са строго противопоказни за кучето.Кокали не се дават в никакъв случай.
Храната не трябва да се сменя, а ако кучето не я иска, за да се премине към друг вид храна(марка) се процедира така: съответно старата храна се намалява, а новата се увеличава постепенно, някъде за около 7 дни.
Изобщо няма да извеждаш кучето преди да се навършат 15 дни след третата ваксина,който и каквото иска нека ти говори, не си струва да рискуваш живота на кучето си.Дори с поставена 1 или 2-ра ваксина, то няма необходимия траен имунитет и може да се зарази, за това е важно да излиза чак 15 дни след поставянето на третата ваксина, за да добие траен имунитет и да няма опасност за неговия живот.

Кучето се обезпаразитява вътрешно всеки месец на една и съща дата по възможност.Обезпаразитява се задължително и външно, защото бълхите и кърлежите са особено опасни и пренасят различни заболявания. Това, че кучето все още не излиза не е фактор да не се обезпаразитява.
Кучето не се къпе,особено сега когато е малко и времето е студено.
Помещението,където се отглежда трябва да бъде обезопасено, всички дребни и опасни предмети се прибират, защото малките кученца лапат всичко,каквото намерят, а това е опасно. Също така пода не трябва да се почиства с опасни за здравето на кучето препарати.Хубаво е да си има легло и свое място за почивка, което да се намира на тихо и спокойно място,коридора не е подходящо място за отглеждане.

Много важно нещо за възпитанието на кученцето е играта със стопанина.Играйте колкото може повече, така кученцето се научава на много важни за него неща под формата на игра. Когато в жилището живеете двама човека, трябва да се държите еднакво с кучето, да го обучавате и възпитавате по един и същи начин.Не трябва единия да постъпва по един начин, а другия по друг. Кучето не трябва да раздвоява своето внимание, както и да слуша/ или да не слуша единия, или двамата или само единия човек.Много е важно да сте единни и еднакви във възпитанието и обучението.

Когато кучето се опитва да хапе, кажете НЕ строго, прекратете играта, ако играете, отвлечете вниманието с играчка или игнорирайте, излезте от помещението.То трябва да разбере, че причинява болка, дори може да извикате, за да му покажете, че това което прави е нежелателно.
И колкото и да ви е мило,което при всички ни е така, не го глезете, ако искате да ви слуша.Иначе ще си имате едно непослушно и невъзпитано куче, което когато порасне няма да слуша по никакъв повод,което е голямо мъчение за стопанина.Бъдете строги в рамките на нормалното, не прекалявайте със забраните, по всякакъв повод, но и не трябва да му позволявате прекалена свобода.Не кучето, а вие трябва да казвате и показвате кой е "шефа". :ab: Защото веднъж отпуснете ли го да се наложи, то ще реши, че така е правилно и след това е трудно да се коригира поведението.
Също така много внимавайте с вашето отношение към него,научете се да го разбирате и да "четете" неговия език.Това не е трудно, постепенно човек се научава да разбира кучето си от пръв поглед. И много важно нещо, никога не се карайте и не наказвайте без причина, не правете така, че кучето да стане страхливо,макар и неволно.

И не правете грешката на хората, които отглеждат малки породи кучета, дръжте се с него като с куче,не го лигавете, не го носете, не го пазете от всичко и т.н. Това е изключително погрешно и нередно,защото това е куче и трябва да се отнасяте към него като такова.Когато започнете да излизате на разходка първоначално го запознайте с куче на неговата възраст и не много едро на ръст, за да не се страхува и да започне да свързва разходките с негативни усещания. Много от по-възрастните кучета не обичат палета и понякога се държат грубо.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот steliyan » Сря Сеп 30, 2015 8:29 am

Много благодаря отново, Мери... Току-що видях много от постовете ти за дресирането и просто останах без думи... Страхотно е да черпиш от опита и знанията на професионалист. Попих всички неща и ще ги изпълнявам, както трябва... Между другото, на шега на майтап Ая вече може да сяда при команда и да чака, докато съм пред погледа й не мърда, но скрия ли се някъде зад ъгъла и тръгва да ме търси. За сядането ми беше лесно, защото преди време гледах лабрадор - изключително умно куче според мен... и него успях да го науча на много неща, след това хората, които ми го бяха дали да го гледам за малко си го взеха... Но с такова малко пале сега ме е страх да не сбъркам, защото все пак ще бъде мое и ще го гледам до преклонна възраст, за това трябва да адаптирам себе си, а и него към общите ни интереси и условия на живот... :)
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Сеп 30, 2015 9:40 am

Благодаря, но аз съм само преводач на статиите. :ab:И човек,който отглежда кучета от много години.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот steliyan » Сря Сеп 30, 2015 10:12 am

Видях снимки по време на дресиране на команди - седни, чакай, апорт и т.н. Това не си ли ти?
А по въпроса с моето кутре... мисля, че нещата с хапането стават все по-зле, защото вече има и моменти, в които се озлобява и започва леко да ръмжи... на мен не, но приятелката ми, да... Лично при мен, когато й кажа НЕ на висок тон - стряска се отдръпва се и точно след 5 секунди пак го прави... трябва наистина да изкрещя, за да спре да го прави, но не мога постоянно да й крещя... жал ми е... и се страхувам да не рефлектира на малкото й мозъче и да се наплаши...
Аватар
steliyan
Животинче с въпрос

Назад към Полезни животни - Съвети и още нещо