[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Array to string conversion
[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions_content.php on line 77: Undefined variable: Array
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 112: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4752: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4754: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4755: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4756: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3887)
Свободната зона - само за животни! • Виж темата - Как кастрирах уличните котки- моят опит и съвети
Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как кастрирах уличните котки- моят опит и съвети

Как кастрирах уличните котки- моят опит и съвети

Мнениеот meri » Сря Яну 10, 2018 10:24 pm

Дано да е полезно за някой, който се колебае или смята, че няма да се справи с кастрацията.

Изключително важно нещо- за женските се знае, че с кастрацията се предовратяват много опасни заболявания, както и умножаване на поколението непрекъснато.
За мъжките е много важна кастрацията поради същите причини, но изключително важно е заради предпазване от заболявания при битките за женски, особено котешки спин, смъртоносно опасно заболяване. Когато мъжките са кастрирани, те няма да се бият, и съответно няма да се заразят!

Преди да кастрирате някоя котка се свържете с човека, който ги храни, за да ви каже дали някоя котка от тях не е кастрирана вече, защото няма как да познаете, ако не е маркирана по някакъв начин. Това най-често е леко отрязан връх на ухото, което не причинява никакъв дискомфорт на котката. Човекът, който се грижи и храни котките най-добре ще ви осведоми в случай, че вие сте от друг район, но сте решили да помогнете с кастрацията на котки от този район. Винаги първо проверявайте, за да не се налага котката да бъде упоявана втори път, защото има по-възрастни котки, за които упойката може да бъде опасна или да имат някакво заболяване за което не знаете. Дори помолете да ви помогне, за да не се стресират котките допълнително.
Много котки поставени в затворено пространство като капан или преносима клетка се мятат безумно от страх, просто бъдете внимателни при носенето и не се отказвайте от кастрацията заради това.

Тъй като при нас няма бездомни кучета, имаме само котки, аз се грижа за тях. Всеки ден им купувам храна, обезпаразитявам ги външно и вътрешно редовно, ваксинирала съм ги, имат си паспорти, и съм ги кастрирала.

Как процедирах аз- първото, което трябва да се направи е да се говори с най-близкия ветеринар, който ще се съгласи да кастрира животните, разбира се не е маловажна и цената. Реших да не се занимавам с талоните за безплатна кастрация, защото постоянно бяха свършили, кой знае каква е причината за това и не се интересувах много.
Отидох в клиниката до нас, уговорих се с тях и предстоеше хващането и носенето на котките в клиниката.
Колкото и да ме познаваха и позволяваха да ги гушкам, когато се намериха в клетката, беше една борба да излизат от нея, но се справих с носенето. Не съм носила всички наведнъж, разбира се, а една по една :ab: ,и не за един ден. За два дни кастрирах всичките ни котки.

Беше си разхождане, но си заслужаваше, пък добре, че и клиниката е до нас.
Изобщо не съм се колебала дали да ги кастрирам, притесняваше ме как ще се справя с носенето, но се оказа, че не е толкова трудно. След кастрацията те спяха или ако не спяха, бяха замаяни, та нямаше лоши реакции за бягане от клетката. Всяка една котка я носех в нас, докато се събуди напълно и можеше да бъде пусната навън. Това е много важно, защото е опасно да се пусне упоена котка на улицата. Всичко мина много лесно, не са повръщали, свестиха се след няколко часа, нямаше нужда да се махат конци, нямаше възпаление, нито някакви проблеми след кастрацията. Котките се възстановиха много бързо, раните зараснаха и сега са едни щастливи котки. Кастрирах и мъжки и женски....И разбира се, престояха няколко часа в клиниката преди да ги взема.

Изобщо не е толкова трудно или невъзможно, ако човек реши да кастрира някое животно. Много е добре сега, когато не се раждат нещастни животни, които няма да си намерят дом, няма да оцелеят навън.

Когато кастрирате котка, без значение дали е мъжка или женска се уговорете с ветеринаря животното да остане поне един ден в клиниката, за да се възстанови от упойката, не е добре да се пуска веднага след кастрацията или няколко часа след нея. Ако имате къде да подслоните животното, още по-добре.
Аватар
meri
Пчела работник

Re: Как кастрирах уличните котки

Мнениеот meri » Вто Дек 03, 2019 11:06 pm

Аз продължавам да кастрирам бездомните котки, въпреки че това отнема време, защото е необходимо, за да могат да ми се доверят животните. Вече като гледам няма сезони за малките котета, обявите във всички сайтове са пълни с малки котета, които търсят дом.
Съветвам хората първо да започнат от кастрациите, за да овладеят популациите, след това да ги обезпаразитяват, ваксинират и да им търсят домове. Ако нямат тази възможност, нека поне да ги кастрират, защото е изключително важно да се намали броят на бездомните животни.

Сега навън е студено, големите котки някак са се устроили, но за малките това е равносилно на смърт, особено ако са изхвърлени домашни котета, не че на другите не им е студено и няма да умрат на такова време. Хора, не си изхвърляйте домашните животни, не се чудете какво да правите с нежеланото поколение....има решение на проблема и това е кастрацията, проумейте го най-сетне. Не отъждествявайте животните с хората, те не помнят, не знаят какво им се случва, а най-важното така им помагате, спасявате ги от непрестанните раждания и проблемите с отглеждането на поколението. Помислете си дали е лесно на майката да се грижи в тоя студ за малки, да намира храна....ако няма кой да й помага. Помислете какво се случва, когато се разболеят, мъчат се...а няма кой да им помогне.

Не се страхувайте да кастрирате поне една котка, това не е малко, дори да не можете да направите друго за нея....не си мислете, че е нищо. Да, тежко е, че нямат дом, но поне не раждат и не се увеличават. Това съвсем не е нищо, ако пресметнем само една котка какво поколение може да даде през целия си живот. А когато прекъсвате процеса с кастрацията, вие й правите добро. Така тя може да живее своя живот, да се научи да оцелява, да си намира храна...за съжаление не можем да спасим всички животни, колкото и да ни се иска това. Няма как да приберем всички животни...

А помислете си колко хубаво би било, ако нямаше животни на улицата...
Това е възможно само при условие, че хората се научат да не изхвърлят, да не убиват, а да кастрират...
Сега идва Коледа, всеки ще бъде при семейството си, ще получи подарък, ще се весели.....много хора дори не се замислят за тези, които мръзнат на улицата по наша вина...Дали няма да ни преседне хляба, който ядем, водата, която пием, само като си помислим колко животни страдат в този момент и няма кой да им помогне. Ние си лягаме на топло в леглото...а те???

Не се ръководете от мисълта за съжаление, да си казвате :" Жал ми е да го кастрирам"....недейте да постъпвате така, защото не им правите добро по този начин.

Нека за всяко животно да има дом, нека за всяко животно да има любим човек! Можем да го постигнем....само ако малко си променим мисленето, постъпките си....Не подминавайте гладно животно, не подминавайте животно без подслон, поне се погрижете да го нахраните, да му направите къщичка, а не да я рушите, ако има такава. Не бъдете злобни, не мразете животните.....те са там по наша вина, не по тяхна. Всяко същество заслужава да има дом и да бъде обичано. И не тровете животните, за да се "отървете".... защото всичко се връща на този свят......не го забравяйте никога!
А вие може да промените много един живот... :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Сря Дек 11, 2019 2:10 pm

Кампанията при нас продължава. А вие кастрирахте ли някоя котка? :ab:
С големи благодарности на нашите ветеринари, които ни помагат в тази наша си кампания! :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Май 18, 2020 2:56 pm

Започна сезона на пролетните бебета и доста хора са затруднени в намирането на домове, защото малките са много.
Сега е момента да кастрирате котките около вас, ако не сте го направили.
Ние продължаваме с нашата акция, днес беше заловена поредната котка и заведена на кастрация. Дори си купихме хуманен капан, за да можем да ловим по-страхливите и диви котки. Върши чудесна работа. :ab:
Така че, започнете вашата пролетна кампания за кастрация, ако имате желание. Пожелавам ви късмет! :ax:

Малко информация за хуманния капан. Много е важно да нагласите примамката така че котката да не може да я измъкне, въпреки че това е доста трудно, защото мрежата е ситна и здрава и при опит не може да се измъкне. Има доста хитри котки, които влизат в капана, взимат си примамката и излизат без да се хванат. Имайте предвид, че това е процес, който изисква повечко свободно време и чакане. Въоръжете се с търпение, защото понякога не винаги от първия ден се получава, въпреки всичките ви усилия. Но рано или късно котката се хваща. Изключително важно условие в случая е котката да бъде много гладна, за да я примамите по-лесно. Ние опитвахме няколко дни, но резултат имаше. Така че ако не стане веднага не се отчайвайте и не се отказвайте. Котките са много умни и хитри същества.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Юни 01, 2020 11:34 pm

Аватар
meri
Пчела работник

Re: Как кастрирах уличните котки- моят опит и съвети

Мнениеот meri » Вто Юни 09, 2020 12:37 pm

Вчера успях да хвана сивата неуловима котка. И това е добър пример колко по-лесно става, когато животното добре е огладняло. "Гонихме" я 2 месеца, че и повече май и все не успявахме, каквито и хитрини да прилагхме, а вчера я хванах точно за 5 минути. Вече и тя е кастрирана и възстановена след упойката. Усилията си заслужават по всички показатели. Останаха 2-3 котки и популацията в колонията е овладяна. Действаме по въпроса с пълна пара, както се казва. :ag: Много съм доволна от успеха.... :ab:
Ще напиша какво стана, ако все пак някой се интересува. Изведох кучето си на разходка и я видях навън, търсеше храна. Помислих си, че това е добър момент за хващане, като на шега й казах да ме чака да се върна с капана. Разбира се тя не ме разбра, то какво пък се очаква от котката, да говори или да разбира какво й се казва......хахаха. Качих се в нас, взех капана и примамката, сложих го, а тя без дори да се замисли влезе в него, извади си наденицата-примамка и се измъкна, а аз .....ми ядосах се, подгоних котката, е някой да не мисли, че го правех със злоба или друго...взех си наденицата, пак я сложих в капана, отдръпнах се настрани и след 2-3 минути капана щракна, този път не можа да се измъкне. И така нашето търпение се възнагради. Котката сега няма да ражда пак мъртви котетата или самата тя да умре при раждането от проблеми или затова, че е малка на възраст. Беше голям зор докато я отнесох до клиниката, защото всяко животно затворено в тясно пространство откача от страх и ужас. Тя дори се покатери в капана и увисна като маймуна с краката нагоре. Но си заслужаваше усилията и така котката, която чакахме толкова време най-сетне се предаде. Не мога да забравя как игнорираше капана, лягаше си пред него да спи и изобщо не си помисляше да влиза вътре. А вчера я хванах на друго място, не там където обикновено се опитвахме, затова може и обстановката да е помогнала. Така че ако не успеете на едно място, се преместете на друго и ще имате късмет рано или късно. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Чет Юни 18, 2020 9:51 am

Оставих още една котка за кастрация преди малко. Много добра работа върши капана. Някои котки се страхуват да влизат в него, но с търпение всичко се постига. :ab: Много е важно, когато се постави капана наоколо да няма други котки, които да пречат и хора също, затова трябва да се отдалечите така че котката да не ви вижда, но вие да наблюдавате тайно капана постоянно. Изобщо кампанията ни е повече от успешна. Надявам се да има повече хора,които ще кастрират бездомни животни. smiley24
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Юни 20, 2020 8:02 am

Снощи хванахме предпоследната котка от колонията. Няма толкова хитра котка направо. :ab: Няколко пъти си влезе и излезе от капана заедно с примамката, похапна си я сладко и се измъкна. Обаче за разлика от другите котки изобщо не я беше страх от капана. Наложи се малко да й помогнем да се хване....затворихме вратичката ръчно.....хахаха. Тя горката е толкова малка на възраст и ръст, че родените от нея котета преди време вече са в рая. [mood_feelings_hurt.gif] Както на повечето котки, които раждат твърде малки. И не искам да й случва отново, или тя да отиде в рая без време.
Наистина се моля хората да разберат, че това е най-добрият начин да се помогне, за да се намалят бездомните животни.

Ако случайно все пак се опитате да кастрирате и хванете котка, знайте, че носенето на котка в капан не е от най-добрите гледки отстрани, но няма друг начин с дивите котки, защото имат много остри зъби и нокти, които са опасни. Например на мен ми се случва хората да ме гледат злобно, мислейки си какво ли не и се чудех дали да не си напиша на челото, че ги водя за кастрация(шегичка, разбира се, но честно, така ми идва понякога). Дори да се опитам да обясня, пак ме гледат като марсианка. Ако погледа убиваше, вече щях да съм убита, така ме гледа един съсед, не мога да опиша направо какви тръпки ме побиват, когато този човек ме види при котките или с котка. Ужасна е тази омраза направо. Когато не искаш да си имаш работа с бездомни животни, просто ги подмини и толкова, за какво е необходимо да ги нараняваш или да ги мразиш. Не може да не обичаш нещо, което не познаваш. Но някои хора по природа просто са си зли.

Въпреки всичко, което се случва аз не губя надежда, вярвам че доброто ще се събуди в повече хора и с всеки изминал ден хората ще започнат да помагат повече или поне няма да вредят. Знам, че лошотията по този свят никога няма да свърши, и въпреки това..........се надявам. Животните не са виновни, проумейте го и не ги изхвърляйти малки и беззащитни на улиците. Те страдат и не оцеляват. А хората, които помагат....не могат да се справят с всички. Едно гладно животно да нахраниш, то ще ти бъде благодарно, много повече и много по-добре, от това да навредиш.
Но, на хората не им се занимава според някои с "тези мръсни, болни и отвратителни същества". А тези, които ги нараняват....какви са? Помислете по въпроса! Хубав ден от мен и не бъдете лоши!
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Бездомни животни