Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Загадъчните способности на домашните любимци

Загадъчните способности на домашните любимци

Мнениеот meri » Нед Яну 27, 2013 10:06 pm

Домашните животни са способни да предвиждат бъдещите събития по някакъв начин и да предупреждават стопаните си за опасността. До този извод стигнал професорът по биология Рупърт Шелдрейк, който заедно със своите колеги вече много години се занимава с изследване на подобни паранормални феномени.

Групата на Шелдрейк изучила множество примери, доказващи, че кучетата и котките усещат своите стопани на разстояние. Така, няколко минути преди пристигането на стопанина те могат да седнат до вратата, да го чакат, въпреки, че все още не се чуват нито стъпките, нито шума на автомобила, които могат да покажат за пристигането му. Следователно, животните получават информация по някакъв особен канал.

Групата на Шелдрейк анализирала повече от 4 000 подобни епизоди. Повечето от тях били поразени от способностите на говорещия папагал Нкизи, който общувал телепатично със своята стопанка. Когато тя се намира в една стая, чете списание, птицата от съседната стая коментирала илюстрациите, които в този момент разглеждала жената, назовавала точно предметите, изобразени на снимките. Ясно е, че папагала не вижда снимките през това време.

Но професор Шелдрейк се интересувал повече от историите, когато безсловесните любимци предпазват стопаните си от различни нещастия и дори от смърт. В един случай котка, спяла спокойно на задната седалка в колата, внезапно се събудила и скочила на предната седалка, ухапала стопанката си за ръката. От болка и изненада стопанката спряла колата, и в този миг на пътя точно пред тях паднало голямо дърво. Ако колата не била спряла, дървото щяло да падне върху нея.

Друг любопитен епизод също е свързан с пътно произшествие. Мъж пътувал по тясна горска пътека и возил на задната седалка своя пудел. Изведнъж кучето поставило двете лапи на раменете на стопанина и започнало да ръмжи. Стопанина, както и в предния случай, рязко спрял- и видял, че отпред имало пропаст- в резултат на свлачище. Ако водача не бил обърнал, смъртта била неизбежна.

Ето и разказа на ветеринарят Анатолий Степушин за неговото куче Барса. На младини Анатолий Ефимович и неговата жена живеели в Западна Белорусия, преподавали в зоотехникума. При тях дошъл завеждащия учебната част на техникума, на вид добродушен човек. Кучето, когато видяло госта, започнало да се дърпа на веригата и да лае злобно. Впоследствие Степушини разбрали, че това било таен информатор на директора и постоянно го информирал за колегите. По поведението на Барса стопаните винаги знаели какви хора преминават покрай техния дом- той ръмжал застрашително на скитниците и престъпниците, дори ако по вид и мирис не се различавали от останалите хора.

Оказвайки се далече от дома, кучетата и котките са способни да преодоляват големи разстояния, за да се върнат при любимия стопанин. Ловното куче Рекс, принадлежащо на Артур и Емили Томас от американското градче Bretboro се върнало у дома след две и половина години, след като било отвлечено от неизвестни хора на много километри от там.
Белгийската овчарка от френския град Мозел, със същото име Рекс, било дадено от своя стопанин на "обучение" при братовчед му, който живеел на стотина километра от Мозел. Два месеца след това кучето избягало от новия стопанин и се върнало в родния дом.
Джон Кенби от Джакума решил да се отърва от старото си куче Мики. Той три пъти водил кучето в гората и го оставял там, но и трите пъти кучето се връщало. На четвъртия път, когато завел Мики по-дълбоко в гъсталака, стопанина открил, че се е заблудил и не може да намери обратния път. Тогава Мики го извел от гората. Трогнат, Джон оставил кучето при себе си.

Една жена, пожелала да се отърве от своето куче, помолила мъж, летец по професия, да отведе кучето някъде със своя самолет. Летеца отвел кучето на хиляди километри, пуснал го някъде в гората, а сам излетял благополучно. Няколко месеца по-късно кучето се върнало у дома.

Всички тези случаи доказват,че животните имат особени канали на възприемане на информацията, позволяващи им да се ориентират в околния свят. Но как работи този тайнствен механизъм?
Никакви учени не са в състояние да го обяснят за сега.

http://www.yoki.ru/animals/25-02-2012/4 ... animals-0/
превод:meri
Аватар
meri
Пчела работник

Re: Загадъчните способности на домашните любимци

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 27, 2013 10:16 pm

Много интересна статия.
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот max_33 » Чет Яну 31, 2013 6:46 pm

Срахотна тема :ab:
Миналата година преди земетресението бездомните кучета пред нашия блок лаеха като обезумели. Не знам дали е съвпадение или не, но си беше факт [32545.gif] (Може би просто са се карали)

Ако някой има още такива истории ще е интересно да ги напише.
Аватар
max_33
Животинче с въпрос

Мнениеот mjikova » Съб Окт 17, 2015 2:30 pm

Преди три седмици започна една моя епопея по вадене на зъби. Тогава забелязъх,че нашата зайка Мишка напълно усеща от коя страна са ми извадили зъб. Първо ми извадиха 4-ти горе дясно през деня, когато се прибрах и двете се настанихме на дивана тя започна да ми лиже бузата точно извадения зъб. Реших че е случайност. След два дни ми извадиха мъдрец долу в ляво. Вечерта след процедурата отново като всяка друга вечер пак легнахме на дивана пред телевизора, а тя милата започна да ме лиже по другата буза точно над мястото на зъба. Това се повтори още два пъти. Всеки път познаваше къде ми е ваден зъб. Уверявам ви небеше просто съвпадение,съвсем съзнателно избираше от коя страна на главата ми да легне за да и е удобно да ме ближе. И сега продължава нашата любима традиция да лежим двете на дивана, но сега просто лежи аз да я галя.
Pulchara res homo est, si homo est - Красиво нещо е човекът, ако е човек.
Аватар
mjikova
Животинче с въпрос

Мнениеот joro80 » Съб Авг 19, 2017 4:38 pm

Моето куче когато гледам телевизия и съм доста емоционален се качва пред мен и с тялото си ми пречи да гледам телевизия.

Преди година на брат ми кучето пострада в крайна сметка и умря.

Намерих начин на кучето да му се праща рейки. Моето куче без видима причина започна да пречи на процеса, като се буташе с муцуна за да се спре.

Ние реално не познаваме достатъчно природата и нея разбираме!
Сайт за обяви за кучета разделен на разнообразни категории.
Аватар
joro80
Животинче с въпрос

Назад към Любопитни факти от Света на животните