1.Донасяйки охлюв в дома трябва да обясните, че това е живо същество и може да е болезнено за него.
2.Ако детето иска да вземе охлюва на ръце- трябва да поставите охлюва на неговата длан и да кажете, че не трябва да го стиска, защото черупката ще се счупи и охлюва ще умре. Да забранявате ще бъде по-лошо.
3.Трябва да обясните на детето, че може да държи охлюва на ръце заедно с вас, без да тича с него.
4.Много е важно да обясните на детето, че охлюва трябва само да се гледа и да предупредите, че е много крехък.
5.Забранете на детето да маже охлюва, да го стиска, да го носи, да го докосва, да го къпе.
6. В никакъв случай не лъжете детето, че охлюва хапе, вашата цел е да не го взима на ръце, а не че охлюва го застрашава, за да се страхува.
7.Не позволявайте на детето да носи охлюва в банята със себе си, да го изнася на улицата.
8. За да удовлетворите нуждата на детето да пипне охлюва- разрешете да го подържи малко на длан, да го пръска с пулвелизатора, да посипе калций на храната. То ще задоволи любопитството си и няма да се опитва да изважда охлюва от терариума и да го отнесе някъде, за да играе с него.
Разбира се всички деца са различни, но ако разкажете спокойно на детето, че за охлюва е опасно- детето ще се отнася внимателно с охлюва.

За пипалата на охлюва
Всички знаят, че охлюва има пипала. За различните представители на мекотелите-пипалата са различни. За двучерупчестите и лопатоноги мекотели пипалата имат голяма роля при плуване и заравяне на дъното. Пипалата регулират хранителния приток на водата, насочваща се в мантийната кухина.
Наличието на очи на най-горния ред на пипалата не е общ признак за всички охлюви. Този признак е присъщ за Stylommatophora. При водните охлюви очите са разположени в основата на пипалата и имат само една двойка.
Очи
Въпреки разпространеното мнение, очите на сухоземните охлюви са добре развити за мекотели. Те дори притежават един вид лещи. Разбира се, охлювите не разполагат с необходимия набор клетки за да различават цветовете. И не са снабдени с цилиарен мускул, за да променят кривата на лещата. Всички охлюви не виждат добре, за това е много важна долната двойка пипала.
Долни пипала
Необходими за обонятелна ориентация, те винаги са насочени надолу- към земята. Стволовите клетки на повърхността на пипалата дават възможност на охлюва да усеща миризмата и помагат в търсенето на храна. Оказва се, че охлювите така привличат потенциалния партньор за чифтосване с обонятелните хормони. Малките пипалца помагат за намиране на партньор. По време на чифтосване както гроздовите охлюви, така и ахатините често докосват- осезават взаимно с долните пипала, които могат да помагат на охлюва да почувства по-добре миризмата на хормона.
Всяко пипало е оборудвано със собствени прибиращи мускули- ретрактор. Ако охлюва свива тези мускули- пипалото се прибира и изчезва. Особено добре това може да са наблюдава при младите охлюви, които в повечето случаи са прозрачни. Въпреки това, за да изправи пипалата, охлюва не може да използва мускулите. Използват кръвна плазма, която изтискват в пипалото.
Охлюви със три чифта пипала
Към тях се отнасят хищните вълчи охлюви, Euglandina rosea и др. Не всички хищни охлюви и голи охлюви имат трети чифт пипала.
Тази двойка пипала се използва за изследване на пространството, намиращо се отпред. Охлюва дебне плячката по следата от слуз, все едно помирисва. Третият чифт пипала в този случай- това е силно разширение на цепката на вълчия охлюв, на който се намират многобройни обонятелни клетки.

Нервна система на мекотелите, или има ли охлювът мозък?
Натрупване на ганглии- пакети от нерви са разположени в различни части на тялото.
При човека ЦНС е концентрирана на едно място- в мозъка, който ръководи целия организъм.
При коремоногите има 5 групи от ганглии:
1.Церебрални ганглии- разположени над фаринкса.
- очи, органи на равновесие, фаринкса и пипалата на главата.
2. Педални ганглии- разположени в краката.
- мускулатура на краката.
3.Плеврални ганглии- до педалните.
- мантия.
4.Париетални ганглии.
- дихателни органи (кожни хриле), органи на химични сетива.
5.Висцерални ганглии- разположени под задното черво.
- извършват инервация на вътрешните органи.
И най-интересното- охлювите не изпитват болка.
При охлювите липсват главния и гръбначния мозък, вместо това- натрупване на ганглии.
За болковото усещане отговаря определен център в мозъка- при охлювите няма такъв.
Регенерация при охлювите
Регенерацията е процес на възстановяване на изгубени или повредени структури на тялото.
Регенерацията поддържа структурата и функциите на организма, неговата цялост. Различават се два вида регенерация: физиологична и репаративна. Възстановяването на органите, тъканите, клетките или вътреклетъчната структура след разрушаванете им в процеса на жизнена дейност на организма се нарича физиологична регенерация.
Възстановяването на струкурите след травма или действията на други повреждащи фактори се наричат репаративна регенерация. При регенерация протичат такива процеси като детерминация, диференциация, растеж, интеграция и др. сходни с процесите, имащи място в ембрионалното развитие. При регенерация всички те са вторични, т.е. в сформираният организъм.
Също така регенерация протича в други части на стъпалото и на черупката, но след регенерация на черупката въшния рогов слой - gipostrakum отсъства в този участък.
По отношение на регенерацията на зрителните органи на Achatina fulica се отделя особено. При сравнително възрастни охлюви след отстраняване на оптичните пипала възстановяването на очите протича с аномалии, които се изразяват в различен вид отклонения на структурата на новообразуваното око от нормалното, а също в появата на няколко структурно независими очи.

Необходими ли са разходки на охлюва?
Когато настъпи лято, това означава слънце, топлина, за това никой няма желание да седи вътре и всички излизат на улицата....и взимат охлюва със себе си.
Дали това е добре?
Плюсовете на това мероприятие:
1.Хвалите се пред съседите с необичайния си любимец.
2.Правите доста снимки и получавате много харесвания в социалната мрежа.
3.Предполагате, че охлюва е впечатлен от слънцето и ще се радва да смени обстановката на терариума.
Минусите на разходката:
1.Охлювите са терариумни животни. Те привикват към обстановката в терараиума- за тях там има оптимална влажност и температура.
Изваждането от терараиума и извеждането в горещините, или обратното, изваждането от влажност 70-80% на влажност 30-40-50% причинявате дискомфорт и създавате стрес, от който ще се чувства зле.
2.Ако изнесете охлюва в преносим терариум, проблема със сухия въздух отпада, но проблемът с другата температура остава. Преките слънчеви лъчи не са приятни за охлюва и са опасни. И не е приятно за охлюва поклащането на терариума докато го носите.
3.Охлюва не е куче. Не изпитва радост от разходката, не е необходимо да променя обстановката, в такъв случай няма смисъл от разходка.
http://vk.com/
превод:meri