
Главното изискване към терариума- той трябва да има отвори за вентилация, но охлюва не трябва да има възможност да изпълзи от него.
Можете да купите терариум без отвори, ако сте готови редовно да проветрявате, да наблюдавате охлюва, за да не избяга. За
известно време, два дни, можете да използвате за дом на малката ахатина, литров буркан с поставена марля на гърлото.
Идеалният размер на постоянното жилище за охлюва зависи от неговия максимален размер. За ахатина- фулика- това е около три литра за един охлюв, за двойка- около пет литра.
В зоомагазините можете да купите терариум от пластмаса с многобройни вентилационни отвори на покрива. Той е удобен, защото лесно се пренася и мие. Но в него е сложно да се поддържа необходимата влажност- заради прекалено добрата вентилация. Пластмасови терариум можете да си направите и сами- купете в магазина обикновен контейнер и направете отвори в покрива за вентилация.

Стъклен терариум за ахатина фулика също може да купите в зоомагазина. Минусът на такъв дом е неговото тегло и нуждата от особена опаковка при транспортиране.

Температура и влажност
Идеалната температура за ахатина фулика е 24-28 С. За отопление се използват термо-килим или термо-шнур, които могат да се поставят под грунда или под терариума.
В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ПОСТАВЯЙТЕ ПЛАСТМАСОВ ТЕРАРИУМ ВЪРХУ ТЕРМО-КИЛИМ! Добър избор е контейнер от пластмаса- прикрепете термо-килима към стената, до която стои жилището за охлюва.
Не се препоръчва да използвате за отопление лампа с нажежаема жичка. Първо, пряката светлина е вредна за охлювите, за това между лампата трябва да има слой от плътна тъмна тъкан.
Второ, дори лампа с мощност 100 вата трябва да бъде включена постоянно- само тогава може да даде достатъчно топлина за охлюва.
Ако сте решили да не поставяте нагревател, и разчитате на стайната температура, бъдете внимателни: при малко падане на температурата по-ниско от 24 С охлюва ще пълзи по-бавно.
Значителното намаляване на температурата на въздуха и особено грунда, ще накара охлюва да изпадне в сън, от който е трудно да го изведете.
Прегряването на охлюва също е опасно, както и преохлаждането: въпреки, че ахатините са родом от Африка, в родината си те са активни само през нощната прохлада.
За охлювите са забранени и преките ултравиолетови лъчи. Само минута на слънце може да причини силно изгаряне. Най-доброто осветление е мекото, разсеяно. За това терариума трябва да бъде по-далече от прозореца.

Комфортната влажност за охлювите е 70-85%. Важно е, влажен да бъде не само въздуха, но и грунда. Ежедневно, около 2-3 пъти на ден трябва да го пръскате с пулверизатор. Пръскайте не само грунда, но и стените на терариума, охлюва пие от тях.
Но не се престаравайте. Ако влажността в терариума е по-висока от 90%, охлюва ще реши, че е започнал сезона на дъждовете, а това е загуба на апетита, забавен растеж и намалена активност.
Лесно е да разберете, дали не сте преовлажнили почвата: вземете в ръка малко грунд и изцедете- от него не трябва да тече вода.
Още един важен показател: ако охлюва по време на дневния сън не се зарива в грунда, а виси по стените на терариума-значи, че той е прекалено сух, или прекалено влажен, или с неподходящ състав.
Грунд и почистване
Най-добрият под за терариума е кокосовия субстрат със слой няколко сантиметра. Добре е, ако можете да използвате стърготини от плодни дървета. Неуспешен вариант за грунд за ахатините е вискозна почва за цветя.
Главното изискване е рохкав субстрат.

В грунда може да живеят опасни за охлюва паразити. За това преди да насипете субстрата в терариума, го калцинирайте във фурната.
Особено важно е да унищожите паразитите, ако вашия охлюв е млад- възрастните охлюви са по-устойчиви към него.
Грунда трябва да се сменя не по-рядко от веднъж на половин година. Осен това, грунда трябва да се разрохва и
ежедневно да се почистват отпадните продукти. Не по-малко от веднъж в седмицата почиствайте с влажна кърпа стените и покрива на терариума.
Размножаване

Всеки охлюв има и женски и мъжки полови органи. Понякога дори един охлюв в терариума може да получи потомство.
Ако се чифтосват два еднакви по размер охлюва, и двата могат да снесат яйца. Младите охлюви могат да изпълняват ролята само на мъжки.
Охлюва запазва възможността за оплождане около две години след чифтосването, тъй като притежава възможността да запазва сперматозоидите.
Половата зрелост при ахатините настъпва на 6-15 месеца.
Яйцата по размер не превишават 4-5 мм, а по форма приличат на птичи. За един път охлюва може да снесе 200-300 яйца.
Може да го прави до шест пъти ежегодно.
Ако следите температурата в терариума да не пада по-ниско от 24 С, след пауза от три часа до три седмици се излюпват охлювите.
В началото не трябва да храните охлювите- те ще се хранят с остатъците от яйцата.

Охлювите се размножават само в подходящи за тях условия:
- при разнообразно хранене;
- подходяща температура и влажност в терариума;
- правилен по състав грунд, неговата висока минерализация.

Някои развъдчици препоръчват да отделяте новородените охлюви в отделен малък терариум и да ги държите там докато,
черупката не стане по-голяма от 3 см- за да не се заблудят малките на голямата територия, да могат навреме да намират храната и да не бъдат стъпкани от родители. Може да увеличавате размера на жилището за малките охлюви според растежа им.
Обърнете внимание: в терариума за новородените охлюви не е желателно да държите живи растения, мъх и корени.
Ако искате украшенията да бъдат безопасни за малките, установете избора си на изкуствени растения и керамични корени.
Препоръките за грижите за охлювите могат да се различават в зависимост от техния вид. За това след покупка на охлюв,
се осведомете в каква температура и влажност живее вида, който ще отглеждате, и какви са неговите предпочитания.
http://www.prostozoo.com.ua/