Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Водни маймунки

Водни маймунки

Мнениеот cat_13 » Нед Май 08, 2011 2:03 pm

Здравейте,
аз много отдавна не съм влизала във форума заради училище, но сега си имам основателна причина. Та ето за какво става дума:
Имам съседка, която ходи в Турция няколко пъти и ми беше обещала да ми донесе някакъв вид рибки наречени водни маймунки. Тя обаче не успяла да намери по зоомагазините и така и не стана. Вчера обаче ходихме на гости на едни наши познати и те ми казаха, че други техни познати :ag: си купили отнякъде в едно пакетче хайвер на тези рибки и като го сложли във вода за няколко дни се излюпил и буркана се напълнил с микроскопични бебета видими само с лупа (за сега). В момента ги захранвали и ми обещаха, че ще ми дадат малко, но ще ви помоля да ми дадете някаква информация и снимки за този вид рибки. Единственото, което знам е че живеят 2-3 години нищо повече.
Нямам време да се ровя много в интернет, а и не ми излизат нищо друго освен обяви за басейни, аквариумно оборудване и капуцини за продан :ag: .
Ще съм ви много благодарна ако ми помогнете :ah: .
Помагай на животните ще ти помагат и те!

Всеки ден в България умират десетки животни от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!
cat_13
В глутницата

Re: Водни маймунки

Мнениеот meri » Нед Май 08, 2011 2:54 pm

Рибата още се нарича и аравана,има няколко вида.Ако става въпрос за същата риба обаче,но пише,че това е другото наименование на рибата-маймуна.

Обаче не съм ги превела. :ag:

http://www.planeta-neptun.ru/ocean/habi ... c/aravana/

http://installsoft.ru/viewtopic.php?f=328&t=8483

http://www.atomfishing.ru/viewtopic.php ... &sk=t&sd=a

http://zoofish.ucoz.lv/publ/ryby/raznoe ... 46-1-0-657
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Нед Май 08, 2011 3:23 pm

Много ти благодаря :ax: !
Проблема обаче е че аз нищичко не разбирам. :ag: :ajaweki:
Дано да става въпрос за тази рибка, защото казаха, че били доста малки.

Всеки ден в България умират десетки животни от човешка ръка.Ако и ти си против нечестните убийства сложи това под подписа си.Нека помогнем на най-добрите приятели на човека да живеят в този суров и нечестен свят!
cat_13
В глутницата

Мнениеот Misho » Нед Май 08, 2011 3:57 pm

Ами може да не става въпрос за тази риба защото в единия от сайтовете които по-горе даде мери пише
"Максимальный размер: до 120 см, до 4,5 кг"
Аватар
Misho
В пасажа

Мнениеот beautiful_monster » Нед Май 08, 2011 4:07 pm

Тези водни маймуни...ги гледах по една реклама...на марка за дески играчки :ag:
Аватар
beautiful_monster
В стадото

Мнениеот meri » Нед Май 08, 2011 4:14 pm

Питай и ще видим,превода е лесен. :ag:

Аравана в превод означава риба-маймуна, не намерих друга с такова име.
Характерна особеност на тази риба е че може да скача на 2 м височина, за това е наречена маймуна.
Отглежда се в големи аквариуми, на друго място пишеше,че не става за домашно отглеждане.
Последна промяна meri на Нед Май 08, 2011 4:20 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Nova » Нед Май 08, 2011 4:18 pm

Аз лично за пръв път чувам термина "водни маймуни".
За Арованите обаче мога да кажа,че стават ОГРОМНИ,не са никак лесни за отглеждане и трабвя да имате аквариум поне 1 ТОН за да се чуства що-годе добре тази риба. Преди да искате нещо,хубаво го проучете и преценете дали може да си го позволите..и като средства,и като време,и като ангажимент,и като условия!

За пакетчета,от които се излюпват рибки също чувам за пръв път. Единственото,което съм люпила от пакетче е АРТЕМИЯ,която представлява миниятюрни ракообразни,с които се захранват бебета рибки.

ПП: Току що прочетох в някакъв сайт,че водните жаби били наричани "водни маймуни",но кой знае кой "специалист" го е измислил..

Водни жаби

Още по-лесно се отглеждат представителите на семейство Pipidae-познати и обичани от териаристите ноктести жаби. Те трудно биха спечелили конкурс за красота, за това пък са весели и с шеговита очарователно поведение.
От вадните жаби може да се отглежда само един вид-водната ноктеста жаба (Xenopus laevis), чията родина е Африка (местното и име е “платанна”). Женската достига до 12 см на дължина, а самците са валко по-дребни. Тялото е непохватно и широко, с тънки и слаби “ръчички” и мускулести задни крайници, с дълги нокти и големи плавателни ципи. Окраската на тялото отгоре е сиво-кафяво мраморирана, а отдолу-белезникава. Когато със своите малки очички, разположени на темето, тази жаба се опули право нагоре, въздействието е много комично. На някои места наричат тези жаби “водни маймуни”, с което намекват за необикновената им лакомия и особени “маниери” при хранене. Водните жаби нямат език и затова трябва да хващат плячката си с челюсти или да я хващат с предните си крайници, както и маймуните, и да я тъпчат в устата си. Скромната и незабележима водна жаба е играла важна роля в развитието на медицината-тя е била използвана за т. нар. жабешки тест (установяване на бременност).
Тези жабки е най-добре да се отглеждат в плитък акватерариум (дълбочина около 20 см) с по-голяма суха част. Дъното трябва да бъде отклрито с пласт едрозърнест пясък или специални камъчета за аквариум. Обзваждането на терариума се допълва с няколко едри камъка или парчета торф. Стабилни водни или влаголюбиви растиния в саксии магът да украсят иначе скромния биотоп. Ако акватерариума се намира на светло и слънчево място, допълнителното затопляне не е необходимо. В противен случаи е необходим силен източник на светлина, който да осигури и подходяща темперетура на водата (20º-25º С).
Ноктестите водни жаби са всеядни! Те лесно се научават да ядът месо и храна за аквариумни рибки и бързо се приучават да премат лакомства направо от ръката на стопанина си.
Красиви “миниатюри” между ноктестите жаби са жабките от рода Hymenochirus, които произхождат от Африка (Конго и Камерун). Те живеят само във водата. Родът включва четири вида, които трудно се различават. В магазините се среща най-често ноктестото джудже, наричано още Бьотгерова жаба. Тези жаби-джуджета са големи само 3-4 см! Те имат предимно кафяво-сиво оцветено тяло и много игриво поведение. Техните комични действия можете да наблюдавате най-добре, ако отглеждате няколко екземпляра в един аквариум, който трябва да е по-голям и немного висок, да има пясъчно дъно с камъни и богата растителност. Жабките се чувстват добре при изкуствено осветление и темперетура на водата около 25º С. Ако имате нормален топъл аквариум можете просто да “прибавите” жабките към екзотичните рибки. Те се хранят също като рибките с тубифекс, ларви на комари и др.
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот meri » Нед Май 08, 2011 5:42 pm

Не е жаба,риба е,точно тези,които съм показала на линковете.

http://www.google.bg/webhp?hl=bg#hl=bg& ... 432a895611
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Nova » Нед Май 08, 2011 6:21 pm

Ето информация за арованите:

http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=379

http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=288

http://www.aquaportal.bg/Fish/details.php?Fish=380

Това са хищни риби,изобщо не са за начинаещи акваристи,нито пък за такива,които нямат необходимото време за отглеждането им.

Цените им варират от 38 лв за дребни рибки,до 200 000 щ.долара за наистина страхотни и редки екземпляри.. :ag:
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот meri » Нед Май 08, 2011 6:47 pm

Ани, най-добре се откажи от идеята,защо си мисля,че нещо са те поизлъгали за тази риба.Това е непосилна задача за отглеждане в домашни условия.Насочи се към нещо по-подходящо.Или има грешка в името на рибата. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Пон Май 09, 2011 6:56 pm

Ох, ами честно да си призная вече съм доста объркана, но според думите на съседката ми и на познатите ни определено не става дума за едно и също нещо :bu: :bu: . Вече и аз не знам какво да правя, така че ще изчакам да пораснат тези рибки които са у познатите ни и като ми дадат малко от тях ще ги питам по-конкретни неща за отглеждането, външния им вид, навиците и храната им. Само това мога да направя. [mood_feelings_hurt.gif]
Все пак много много ви благодаря за отделеното време и информацията. :ax: :ah:
Ще помоля админите и модовете да не заключват темата защото когато имам резултат ще пиша пак. :ax:

cat_13
В глутницата

Мнениеот meri » Пон Май 09, 2011 7:17 pm

Най-вероятно не става дума за една и съща риба,а те отглеждат ли такива изобщо?
Или може би бъркат името,защото все пак риба с такова име.....има,както се вижда.
Или пък те заблуждават,внимавай какво взимаш. :ag:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот cat_13 » Пон Май 09, 2011 7:24 pm

Може и така да е.....
Естествено първо добре ще проуча нещата преди да взема каквото и да е. :ay: :ag: :ah:

cat_13
В глутницата

Мнениеот meri » Пон Май 09, 2011 7:30 pm

Офтопик:
Да не се наложи да я пускаш в близкия язовир. :ajaweki:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Mariposa ilusionada » Нед Май 15, 2011 10:56 pm

Вероятно говориш за тези маймунки,които със сигурност няма да се наложи да мяташ в язовир :ajaweki: http://www.bebe-best.com/sea-monkey-kom ... 26436.html
Mariposa ilusionada

Мнениеот cat_13 » Пон Май 16, 2011 12:21 pm

Явно това са въпросните водни маймунки. Защото казаха, че били много малки и ги купили в пакетче.
Ама ако става въпрос за тези наистина няма да се наложи да ги пускам в язовир :ajaweki: !

Скоро ще им звънна да видим какво ще ми кажат и ще пиша пак. :ab:

cat_13
В глутницата

Мнениеот gabrielabonbon » Пон Май 16, 2011 3:26 pm

Май, че са тези от последния линк... :ag:
I'm not afraid of the dark. I'm afraid of what I'll find once I turn on the lights.
Аватар
gabrielabonbon
Пчела майка

Мнениеот Nova » Пет Юни 03, 2011 1:49 pm

Преди две-три седмици видях в някаква ракламна брошурка,че се продават тези "морски маймунки" и що да видя - обикновена артемия,която се използва за захранване на рибки-бебета. Във всеки зоомагазин може да се купи пакетче от порядъка на 2 лв,но ако държите - може и да се набутате с 20 лв от брошурката.
Абсолютно безсмислено е да се люпи артемия просто за някакъв моментен кеф.
Това са съвсем миниатюрни ракообразни организми(наистина може да ги видите с лупа),които след кратък период от време(седмица-две) умират.
Люпила съм преди време за да захранвам новородени скаларии. Трябва непрекъсната аерация и по-топличка водица,задължително морска сол - има си пропорции. Пак казвам - не ви трябва това нещо ако няма да го ползвате по предназначение...иначе търговци-мошенници - бол. Все се оглеждат в децата да зарибяват с глупостите си и печелят на техен гръб! smiley23
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот Koset0 » Пет Юни 03, 2011 2:17 pm

Да, изглежда интересно, но според мен 20 лв за някаква пластмасова кутия с прах не си струва да даваме. А аз някъде видях, че живеят много повече от 2 седмици? Nova :ax: Ако имаш време, може ли да дадеш малко инфо за тези същества и как да ги оглеждаме за повече от 2 седмици, все пак мисля, че пишеше, че живеят много. на мен лично са ми интересни и бих се занимавал, но ако са за по 2-3 седмици няма смисъл. А пише и ,че се размножават? За тези, които ти казваш до втората седмица размножават ли се ?
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Nova » Пет Юни 03, 2011 3:35 pm

Повярвай ми, няма нищо красиво и приятно в люпенето на артемия! :ag: Водата прилича на боза,бръмчи денонощно един аератор,самата артемия е микроскопична и не носи наслада за окото. Най-използваният начин за люпене е :

Ще използвам линк към друг форум с описание и снимки,надявам се модераторът да не се сърди :ah:

http://www.aquaportal.bg/forum/hranene/ ... a-po-stpka)/

Продължителността на живот на артемията не е дълга защото това ,все пак, са морски организми и прибавянето на сол не е достатъчна сама по себе си. Не е задължително дори от цялото пакетче да се излюпи нещо..може и нищо да не оживее.

Ако много държите да опитате обаче, не се набутвайте с 20 лв! Простото отидете в най-близкият зоомагазин и купете пакетче артемия( тя си е заедно със солта пакетирана) .
Изглежда така :

Изображение

струва около 1.80-2 лв.
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот lorasdawn » Пет Юни 03, 2011 10:35 pm

Да се похваля днес ми се излюпиха артемиите
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Пет Юни 03, 2011 11:27 pm

А какви си взе? Nova, аз гледах клипчета в youtube и не ми изглеждаха толкова малки, знам ли..
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Koset0 » Съб Юни 04, 2011 12:15 am

Не мога да редактирам предишното мнение, та аз искам да попитам дали някой знае от къде например в София да се сдобия с яйца на сладководна артемия? http://aquariumbg.com/forum/index.php?a ... cles&n=117 Ето линк как се отглежда. Изглежда лесно, но не знам как да се сдобия с нея.. : (

http://www.aquaportal.bg/forum/hranene/ ... o-stpka%29 Май това е линка от мнението на Nova за люпенето! Иначе излиза подфорум за хранене.. :ay:
Последна промяна Koset0 на Съб Юни 04, 2011 12:18 am, променена общо 1 път
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот lorasdawn » Съб Юни 04, 2011 12:16 am

Аз не знаех за тези на сера и си взех от тези за детската забавачница :ag: Мислех, че нищо няма да стане, но се излюпиха :ay:
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Съб Юни 04, 2011 12:25 am

lorasdawn написа:Аз не знаех за тези на сера и си взех от тези за детската забавачница :ag: Мислех, че нищо няма да стане, но се излюпиха :ay:

И аз искам да си гледам, но искам да опитам от тези в пакетче : ) Дори и соленоводни стават, обаче не знам как се гледат, те са по- трудни.. [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот lorasdawn » Съб Юни 04, 2011 12:52 am

Аз не им вкарвам въздух, а съм чела, че след 24 час започват да се хранят, защото до тогава имат жълтъчно мехурче. http://aquariumbg.com/forum/index.php?a ... icles&n=53
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Мнениеот Nova » Съб Юни 04, 2011 7:58 am

Ох, ще падна с вас! :ag: Наистина ли ви харесва това нещо? Иначе въздуха е задължителен ,за да "джурка" яйцата,иначе има малък шанс за люпене и много умрели.
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот meri » Съб Юни 04, 2011 8:49 am

Mariposa ilusionada написа:Вероятно говориш за тези маймунки,които със сигурност няма да се наложи да мяташ в язовир :ajaweki: http://www.bebe-best.com/sea-monkey-kom ... 26436.html

Това няма нищо общо с артемията,както и със самата риба,наречена "маймуна".
Най-вероятно просто наименованието ги обединява,нищо повече.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Съб Юни 04, 2011 9:50 am

Nova написа:Ох, ще падна с вас! :ag: Наистина ли ви харесва това нещо? Иначе въздуха е задължителен ,за да "джурка" яйцата,иначе има малък шанс за люпене и много умрели.

:ag:
На мен ми е интересно да се занимавам с такива работи, а сладководната артемия изглежда се гледа лесно и водата не е толкова мръсна. Пише, че 6-8 седмици живеят, но през това време имат много яйца и ако всичко е ок, на дъното ще има 10 пъти повече яйца отколкото си сложил. Днес ще ходя да пазарувам за чинчилите и ще проверя, но май ще има само тази соленоводната. :ajaweki:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Nova » Съб Юни 04, 2011 11:03 am

За сладководната...не съм виждала да се продава.Може да се разпита на Пазара евентуално,но се съмнявам да я има. Иначе за соленоводната - от опит знам,че не издържа повече от 2 седмици .
Едно въпросче - защо не вземете някакви дребни рибки? Те поне ще се виждат и ще са наистина приятна гледка за окото.Пък и като започне аранжирането на аквариума с растения,камъчета,коренчета..хобито става чудничко!;)
Аватар
Nova
В стадото

Мнениеот lorasdawn » Съб Юни 04, 2011 11:19 am

meri написа:Това няма нищо общо с артемията,както и със самата риба,наречена "маймуна".
Най-вероятно просто наименованието ги обединява,нищо повече.

Да така е, но братята американци са решили, че това са маймунки :ag:

А и си гледам рибки и просто проявявам интерес свързан с водните животинки.
Аватар
lorasdawn
Животинче с въпрос

Назад към Други