Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Прилепи

Прилепи

Мнениеот hyla » Пон Юни 20, 2005 12:18 pm

тук можете да говорите за тези малки и очарователни животинки, ненавиждани от много хора.
hyla
Пчела майка

Re: Прилепи

Мнениеот zoomaniak » Пон Юни 20, 2005 2:15 pm

ти имаш стил Хула ахахахаха на отваряне на теми :)

мен прилепите си ме много кефят - лично най-ме кефи Батман :lol: :lol: :lol:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hyla » Вто Юни 21, 2005 12:17 pm

тоя раздел беше малко запустял и реших да сложа няква тема, всеки е виждал прилеп, ака не на живо то поне по тв, всички сте гледали Батман, надявам се (готин филм)

Тук може да разказвате за някакви случки с прилепи. Една вечер около мем летяха едни прилепи, бях си на село, бише към 10, поливахме и те наизлязоха от сламника ни.
Понякога като се прибирам от училище към 7:30 ги виждам във въздуха да летят и цвърчат...

P.S. Радвам се че харесвате стила ми на отваряне на теми, макар аз да не го намирам за особен или поне по- различен.
hyla
Пчела майка

Мнениеот adi » Чет Юли 07, 2005 6:44 pm

прилепите са си добра тема а и са интересни - не всички знаят че повечето всъщност са плодоядни а не гадни пиячи на кръв каквито ги изкарват (е има и такива но те са малко)
adi
Животинче с въпрос

Мнениеот hyla » Пон Юли 11, 2005 2:21 pm

разред Chiroptera

подразред Плодоядни прилепи Megachiroptera
обхваща 150 вида, срещат се в Азия, Африка, Австралия и Америка

най- -големият прилеп е коланга (летяща лисица) На дължимна достига до 40 см; размах на крилете - 1,50 см

подразред Насекомоядни прилепи Microchiroptera
16 семейства, 800 вида, обхваща пове4ето прилепи
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот Гост » Нед Юли 24, 2005 10:24 am

Добре де, насекомоядните са повече, но идеята ми беше че смукачите на кръв са наистина много малко.
Гост

Мнениеот hyla » Вто Юли 26, 2005 4:31 pm

3 вида от 3 рода, сем. desmodontidae
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот hyla » Сря Авг 10, 2005 1:09 pm

Kaто стана на въпрос за прилепи вампири Изображение тъ много са ми интересни техните взаимоотношения, когато един прилип не вечеря, другите му " преливат кръв" за да не умре от глад. Едим прилеп за да оцелее трябва да яде поне през вечер.

удивително, има калво да се научи и от вампирите :!:

Veliki pozdrav svima :wink:
Изображение
hyla
Пчела майка

харесвам ги

Мнениеот sasin » Пон Окт 29, 2007 1:53 am

Ние си имаме в кухнята, ама само го чуваме как писука, ако дигнем шум или светнем лампата. А иначе вечер те си летят из двора на блока и са като изтребители, могат да се стрелнат на 2 педи от главата ти :)

Нали наскоро даваха по тв-то за оная пещера дето имало табели ама хората не се съобразявали и така много малки прилепчета загиват, когато родителите им стрестнато отлитат и дребосъчетата не успяват да се задържат за телата им :(
sasin
Пчела майка

нещо ново..

Мнениеот sasin » Пет Ное 09, 2007 9:21 pm

Прилепите като индикатори за състоянието на околната среда – пилотен проект за мониторинг на прилепното биоразнообразие в България

С обучение на 22-24 май в с. Табачка, в България стартира проектът “Мониторинг на прилепното биоразнообразие - индикатори за устойчиво развитие в Източна Европа”.

Настоящият проект е пилотен за нашата страна. По време на него специалисти от Тръста за защита на прилепите във Великобритания (The Bat Conservation Trust in the UK) и Лондонското зооложско дружество (Zoological Society of London), ще обучават доброволци от България. Те ще използват ултразвукови детектори, с които да улавят звуците на прилепите и ще ги анализират, за да разберат колко и какви прилепи се срещат на дадено място. По специална методология /движейки се с коли по опредени трансекти през нощта, и записвайки прилепните звуци/, доброволците ще събират данни за прилепното биоразнообразие, а в последствие те ще бъдат използвани, за да се правят изводи за състоянието на околната среда.

След като преди година проектът стартира в Румъния, България е втората страна в Източна Европа, където ще се осъществява тази програма. В нашата страна в проектът ще участват представители на “Зелени Балкани” /координатори на проекта/, Дирекция на Природен парк “Русенски Лом” и Института по зоология към БАН, както и близо 20 доброволци.

Проектът е дву-годишен, като тенденцията е тази методология да бъде използвана и след неговото приключване, за да се събира информация за състоянието на околната среда.

Лица за контакти:
Елена Тилова /Зелени Балкани/ – координатор на проекта за България – тел. 0887 574699

http://www.greenbalkans.org/index_bg.html#n217

Интересуват ме подробности. Ако Иво или някой друг е запознат, моля да сподели.
sasin
Пчела майка

Опасно невежество

Мнениеот kitana » Съб Май 24, 2008 2:39 am

Стана ми много смешно докато четях темата... :ag: Честно казано, ако такъв разговор се състоеше на маса в мое присъствие, сигурно щях да се задуша от смях.

http://mama.btv.bg/forum/viewtopic.php?t=7078

Не мога да си оставя прането през нощта на терасата - току виж някой прилеп се закачил за някоя дреха. Не можем да предприемем нищо по въпроса с изтребването им защото са под закрила. Направо е някакъв ужас. И през деня ги чуваме как цвърчат между панелите и на таванските помещения. Няма ли къде другаде да се заселят ми баш при нас.

Мила, това е ужасно! Аз дори изпитвам мъничко страх от тях. Веднага си ги представям как хвърчат и пискат над мен. Лошото е че нищо не можеш да направиш. Не знам дали има някакъв вариант да се изселят без да ги убивате, може би някой специалист по прилепи да ги премести на някоя пещера далеч от хора.
Не мога да ти помогна, а само да ти съчувствам!

"специалист по прилепи"... :aja5tki:

Не им се подигравам на жените...аз дори не ги познавам...Но такава липса на най-елементарни познания за нещо толкова...как да кажа...често срещано?
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Re: Опастно невежество

Мнениеот hyla » Съб Май 24, 2008 4:50 pm

Че аз даже бих се радвала ако се заселят у нас прилепи.
Обаче това за закачването в прането ... :ag: :ag:
hyla
Пчела майка

Мнениеот COLUBER » Нед Май 25, 2008 11:16 am

Кви хора има верно :ag: и като има прилепи какво? Ще я изядът ли :ajaweki: а дано. И аз много искам прилепи на моя таван :sunny: :ba: :ba:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Нед Май 25, 2008 1:08 pm

COLUBER написа:Кви хора има верно :ag: и като има прилепи какво? Ще я изядът ли :ajaweki: а дано. И аз много искам прилепи на моя таван :sunny: :ba: :ba:

Скоро трябва да ми пратят модели за къщички на прилепи... И който иска да се записва на лични :) ...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот COLUBER » Нед Май 25, 2008 8:32 pm

ZaZiUiLo2 написа:
COLUBER написа:Кви хора има верно :ag: и като има прилепи какво? Ще я изядът ли :ajaweki: а дано. И аз много искам прилепи на моя таван :sunny: :ba: :ba:

Скоро трябва да ми пратят модели за къщички на прилепи... И който иска да се записва на лични :) ...

Аз бих видяла как изглеждат и може да си помисля :ay: а кога ще праиме резерват за птичета с теб? Говори ли там с който трааше какво стана?
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Май 26, 2008 9:35 am

COLUBER написа:Аз бих видяла как изглеждат и може да си помисля :ay: А кога ще праиме резерват за птичета с теб? Говори ли там с който тряаше какво стана?
Още не съм :ac: ... Човека го няма в момента, а разговора не е за по телефона... Но във вторник се връща и ще го хвана на тясно :) ...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот meri » Пон Май 26, 2008 11:13 am

Това не е невежство, толкова, колкото страх, не може всеки да приеме прилепите като приятели .Не всеки знае нещо за тях и за това, че например са безвредни, повечето хора ги мислят за опасни същества.Ето нещо за тях:

Нашите приятели - загадъчните прилепи . . .

Появили се преди около 55 млн. години, прилепите са едни от най-древните бозайници и днес заедно с гризачите, са най-разнообразният и широко разпространен разред, наречен Ръкокрили, от този клас. В света досега са известни повече от 1000 вида.
Няма други съвременни гръбначни животни, които използват толкова разнообразна хранителна база. Около 260 вида в тропиците се хранят с плодове или растителен нектар, с което участвуват в опрашването на растенията и разпространението на семената им. Почти всички останали се хранят с насекоми, а само 3 южноамерикански вида се хранят с кръв. Насекомоядните прилепи, които са най-богатата на видове група, са разпространени почти по целия свят. Хранят се с разнообразни насекоми и паякообразни. Един средно голям насекомояден прилеп с тегло около 15гр изяжда от април до октомври около 1,8кг насекоми!
Те са единствените активно летящи бозайници, водещи нощен начин на живот.
Основният дял от съвременните видове използват ехолокацията като начин за ориентиране, ловуване и общуване помежду си. Въпреки че разчитат основно на ултразвуци, всички прилепи пълноценно използват и зрението си.
Прилепите живеят в изключително разнообразни убежища - пещери, скални цепнатини, минни галерии, хралупи на дървета, под кората, различни съоръжения и жилищни постройки. За умерените ширини е характерна смяната на зимните и летните убежища.
Повечето видове раждат само по едно малко на година от края на май до началото на юли. Както всички бозайници, женските кърмят малките. В този период повечето видове образуват различни по численост колонии, като пещеролюбивите прилепи у нас правят такива от по няколко десетки хиляди индивида. По време на размножаването е изключително опасно да се безпокоят и влизането в убежищата им е забранено! Веднъж паднало на земята, малкото е напълно безпомощно и загива! След средата на август прилепите, напускайки тези места, започват да се хранят усилено, трупат подкожна тлъстина и се отправят към зимните си убежища.
В умерените ширини от края на ноември до началото на март прилепите изпадат в състояние на зимен сън (хибернация) и така преживяват неблагоприятния сезон. Най-често презимуват в подземни убежища - пещери, като оформят многочислени колонии. Безпокойството им може да бъде пагубно, защото разбуждайки се и летейки, те бързо изгубват енергийните си запаси и не доживяват до пролетта. Влизането в убежищата през този период също е абсолютно забранено!
В сравнение с други дребни бозайници като земеровки и мишки прилепите живеят удивително дълго - около 10-15 години в естествени условия.
Подобно на птиците някои прилепи извършват миграции най-често при смяна на летните със зимни убежища. Обикновено те не са по-дълги от 100-300км, но са известни и такива с дължина над 1,000км.
Тези изключително непознати, интересни, напълно безвредни и много полезни животни несправедливо са набеждавани за спътници на “тъмните” сили и предвестници на нещастие. Напротив, в районите, обитавани от големи прилепни колонии, насекомите почти никога не стават бедствие. Жертви на суеверия и поради тясната си привързаност към ненакърнените от човека местообитания, прилепите са изключително уязвими от нашата дейност. Веднъж напуснали ни, те не се завръщат. Понастоящем те са сред най-уязвимите групи бозайници. В Европа се полагат много усилия за проучването и опазването им (всичките 29 вида прилепи у нас са защитени със закон със Заповед N 1021/1986г), а броят на техните приятели непрекъснато расте.
Нека ги опознаем и запазим и в България, докато са все още около нас!

http://hinko.org/hinko/Bats.php
Аватар
meri
Пчела работник

Re: Опасно невежество

Мнениеот drebcho i glamcho » Нед Юни 01, 2008 6:48 pm

icon_wavey Между фугите на нашата панелка също живеят "батмани". :dumbo: Два пъти са влизали в къщи. Първият път си беше стрес, докато разберем какво се залепи на мокета. Не бяхме виждали отблизо такова същество. Стори ми се много крехко и с кадифена козинка. Е, физиономията му си е малко зловеща, като че ли! Вторият път беше забавно. Не виждам нищо страшно в тях. Хлебарките и плъховете в мазето разнасят много повече болести!!! :bl:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Кой може да ми помогне

Мнениеот xperience » Пет Сеп 12, 2008 6:29 pm

искам да взема в къщи 1-2 прилепа да ги отглеждам.но не мога да хвана.прекарах няколко дни на 1 таван обитаван от прилепи но нищо не хванах..кои знае как?и дали не продават прилепи по зоомагазините??
xperience
Животинче с въпрос

Re: Кой може да ми помогне

Мнениеот zoomaniak » Пет Сеп 12, 2008 6:34 pm

Те ако не знаеш са защитени.
Как така ще ловите животни smiley23
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пет Сеп 12, 2008 6:53 pm

zoomaniak написа:Те ако не знаеш са защитени.
Как така ще ловите животни smiley23

Ако той/тя беше се интересувал/а вече или щеше да има прилеп или изобщо нямаше да пуска такава тема. Незнам как можете да се опитвате да хванете такова животно след като видимо нямате знания за неговата биология???
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пет Сеп 12, 2008 6:58 pm

Биологията е науката за живота. Изучава строежа и функциите на живите организми и техните природни съобщества, разпространение, произход и развитие, връзките между тях и неживата природа.
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот hyla » Съб Сеп 13, 2008 12:45 pm

Боже, що за налудничева идея?! :ai: icon_crazy
Първо, както зоо каза, прилепите в България - всички до един, са защитени;
Второ, абсурдно е да им осигурите условия, нужни за отглеждане. По-добре помислете как ще ги защитите, след като са избрали вашия таван за укритие през деня.

Научете за ползите от прилепите и ги опазвайте :ay: Интересни животни са :ba:
hyla
Пчела майка

Мнениеот vikito40491 » Вто Окт 21, 2008 9:35 pm

Хора, един прилеп се е заселил в нашия таван :bp: Значи с мама се качихме да търсим нещо и го видяхме да прелита. Аз супер-много се зарадвах, защото знам, че са защитени, докато майка изпадна в истерия. Изхвърча от тавана и 10 мин. по-късно (след като се успокои smilie8 ) взе да се чуди "как ще се отървем от него" icon_crazy Аз, разбира се, не и разреших, ама незнам дали ще ме послуша следващия път. Извинете майка ми, но има фобия от прилепи, змии, гущери, плъхове и т.н. (абе с една дума - майка) [smile3537.gif] .
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Окт 22, 2008 1:15 am

[7455.gif] Абе какво ви пречи...ние си имаме на терасата ...в една фуга "междупанелна" си живеят най-щастливо...тук таме влизат в хола :ap: ...и оставят следи от преработена храна [a014.gif] по парапета :ajaweki:
Жалко, че откакто имаме фотоапарат не са ни навестявали докато вечеряме :ag:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот sasin » Сря Окт 22, 2008 11:51 am

Ние имахме в кухнята, сега за там не знам, ама имаме в хола, а трябва да фугираме.
Моля, кажете кога и как е безопасно за тях да го направим?
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот snuffed » Сря Окт 22, 2008 1:37 pm

Щом са си харесали място на таван или терас и си живеят добре е ОК ! По-добре ли е понеже са защитени да ги изхвърлим навънка и да умрат ??? Наскоро видях една продавачка в магазин беше затворила едно много мъничко прилепче в буркан - аз я навих да ми го даде и след няколко дни го занесох в балкана - няколко седмици стоя в на дядо килера на балкана и после си избяга само !
snuffed

Мнениеот drebcho i glamcho » Пет Окт 31, 2008 7:28 pm

Гигантски прилеп оцеля в Танзания
30 октомври 2008 23:07

Гигантски прилеп с размах на крилата от 1.68 метра оцеля в Танзания като рядък успех по опазването на дивата природа, съобщи БГНЕС.
Броят на летящата лисица Пемба, както е популярен този рядък вид плодови прилепи, нарасна до 22 000 от времето, когато преди две десетилетия за него се заговори като за критично застрашен с наличието на едва единични екземпляри, наблюдавани в Танзания, заяви базираната във Великобритания организация "Фауна и Флора Интернешънъл".

В съобщение, съвпадащо с Хелоуийн, се казва, че максималният размах на крилата на този вид бозайници е "по-голям от височината на средната жена във Великобритания". Борбата за съхранение на тези прилепи им помогна да се възстановят, истинско изключение на фона на многобройните загуби на животински и растителни видове, причинено от разрушаването на техните хабитати поради нарастващото население на земното кълбо.
Някога гигантските прилепи, обитаващи единствено остров Пемба, се смятаха за деликатес и бяха избивани и използвани за храна в архипелага Занзибар на Танзания.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=300473
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Защитен вид прилеп беше спасен

Мнениеот meri » Сря Ное 26, 2008 7:53 pm

Защитен вид прилеп беше спасен в сградата на русенския Телевизионен център

Прилеп, който е напуснал обичайната си среда и е потърсил убежище в коридорите на Телевизионния център, стана причина за намесата на уредници от отдел "Природа" на Русенския исторически музей. Бозайникът е от защитен от закона вид и беше върнат отново в естествената си среда. Прилепът е миниатюрен по размери и вероятно преди да потърси убежище, е спял зимен сън. Според специалистите, причината да се събуди са били резките температурни амплитуди през последните дни. Предполага се, че странното затопляне след снежния уикенд е излъгало бозайника и той е излязъл от летаргията. Таваните на старите къщи в Русе са чудесно място, в което намират убежище прилепите, каза уредникът Венцислав Петков. Той лично неведнъж е помагал защитени животни да се върнат в естествените си местообитания.

http://news.ruse24.bg/67628.html
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот sasin » Чет Дек 18, 2008 4:11 pm

Прилепът е насекомояден бозайник /поне тези, които се срещат в България/. Ако не можеш да му осигуриш насекоми, които се продават за храна на паяци, хамелеони и др. - добър заместител е кучешката храна за малки кученца с високо съдържание на белтъчини и протеини - ще свърши работа на първо време. Да се надяваш да уловиш необходимото количество насекоми за изхранването му е безумие. Все пак не е невъзможно - една насочена лампа в тъмнината на нощта ще привлече много насекоми.
Внимавай да не те ухапе - лошо е. Принасят и много болести - включително и бяс.

http://zoo-info.org/forum/index.php?topic=22.0
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот sasin » Вто Дек 29, 2009 12:23 am

Нехарактерен за България прилеп спасен в Русе

Сигнал за ранен прилеп се получи на телефоните на „Сдружение за защита правата на животните”. За помощ ни потърси младо момиче, което се е опитало да спаси животинчето. Тя ни разказа, че е наблюдавала как дълго време прилепчето се опитвало да излети и подскачало по главната улица на Русе. Отзовахме се на сигнала и установихме, че е в безпомощно състояние. Взехме го и веднага го предадохме в РИОСВ.

Оказа се, че прилепът е от вида Vespertilio murinus - двуцветен кожовиден, според ръководителя на станцията с прилепите до с.Табачка, този вид не се размножава в България. Това е второто официално съобщение за намирането на Vespertilio murinus в нашата страна.

Прилепите са защитен вид в РБългария. Включени са в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие. На основание чл.39, ал2, т.1 от ЗБР, прилепът ще бъде лекуван и освободен на подходящо за вида му местообитание.
Изображение

Изображение

http://www.animal.rusetv.com/news.php?item.235.1
sasin
Пчела майка

Мнениеот aleksandra » Сря Юни 08, 2011 11:28 pm

много интересно?!
Не знам може би на мен ми има нещо/сантимент към странните животни/но харесвам прилепите!!!бях на 12-13 г. и намерих между етажите на моя блок прилепче,само и писукащо.Не можех да го оставя там и го гледах няколко дни.Храних го със спринцовка и през деня то се закачваше на вътрешната страна на една моя блуза на закачалка!!!!
Много ми беше интересно ,че за няколкото дни порасна доста.....като го намерих беше около 2 сантиметра,като го пуснах вече беше почти двойно!?
Аватар
aleksandra
Животинче с въпрос

Назад към Други