Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как се гледа плъх?

Как се гледа плъх?

Мнениеот natalicat » Пон Май 05, 2008 10:01 pm

Понеже видях, че във форума има хора, които си отглеждат плъхчета, разгледах снимките, и ми стана интересни, изглеждат симпатични животинки. Та мисълта ми е, бихте ли ми казали как се гледа плъх, от къде мога да си намеря, каква цена, колко живеят, какво ядат, пускат ли косми, миришат ли, ядат ли мебели,могат ли да ходят до тоалетната само на едно място като хамстерите, мога ли да си играя с тях, и т.н. Ще съм ви много благодарна, ако ми дадете някаква ин формация, защото един приятел се е зарибил. :ab:
natalicat
Животинче с въпрос

Re: Как се гледа плъх?

Мнениеот elidilidjova » Пон Май 05, 2008 11:05 pm

СъдържаниеИзпратете статияПишете ни
Декоративен плъх.Препоръки за начинаещия Предишна статия Следваща статия
Изпратено на 03.2.2006 г. от Цар Плъх • Прочетено 2439 пъти
Декоративен плъх
Препоръки за начинаещия *

Въведение:
Декоративен плъх – това е неголям гризач, отличаващ се от другите си съплеменници с удивителна съобразителност, чистоплътност и даже интелект.
За домашно отглеждане се развъждат селекционирани форми на сивия плъх (Rattus norvegicus), които не представляват опасност от разпространение и пренасяне на опасни заболявания върху човека и другите животни!
Не трябва да се взема плъхче, по-младо от 4-6 седмици, защото до тази възраст младото животно е все още зависимо от майката и откъсването му от тези грижи го прави в по-голяма степен податливо на заболявания.
Определянето на пола при възрастен плъх не представлява голяма трудност – мъжките обикновено имат чифт добре забележими тестиси, доста едри по размер.Женските са по-подвижни, любознателни и маркират територията си доста по-рядко.
Жилище:
Най-подходящото място за отглеждане на плъх – това е клетката, с минимален размер - 40/30/40 см (за едно животно), с метални решетки, високо пластмасово дъно и няколко вратички – такива клетки са хигиенични и удобни за експлоатация.
За постеля може да се ползват едрите стърготини от широколистни видове ( най-доброто решение!), мека хартия, сено или натурална котешка тоалетна.Памук и тъкани не трябва да се използват!В клетката се разполага “къщичката” , където животинката ще си почива и спи.Плъховете са много чистоплътни и усърдно се грижат за козината си – често се мият и вчесват.За тоалетна използват определен ъгъл на клетката.
Почистването се извършва в зависимост от степента на замърсяване, големината на клетката и броя на животните – 1 или 2 пъти седмично!
Плъховете са много чувствителни на течение и прегряване.Клетката да се разполага по-далеч от врати, прозорци, отоплителни уреди и пряка слънчева светлина!

Хранене:
Плъховете са невзискателни към храната животни, хранят се 1-2 пъти дневно (добре е храненето да се извършва в определен час!), като се внимава да не се прехранват – предразположени са към затлъстяване!Денонощнтата потребност от храна е средно 30 г, от които 5-7 г зеленчуци.
Дажбата да е разнообразна и да включва както зърнени храни ( основно пшеница, царевица, овес, просо), така и “обичайна храна” – варено месо и риба, различни каши, макарони, варени и сурови зеленчуци, млечни продукти, свежи плодове, ядки, сухар, листа от салата и глухарче и др.
Не се препоръчват храни, които са тлъсти, много сладки или солени, пушени, много люти и съдържащи консерванти и стабилизатори. Шоколад в малки количества може!
Питейна, чиста вода да има винаги на разположение!
Без храна и вода умират след 2 дни!
При плъховете резците растат постоянно и поради това е необходимо в клетката им постоянно да присъства, напр. дървено трупче, което ще използват за гризане!

Здраве:
Ежедневно трябва да се следи здравословното състояние на плъха.
Най-често срещаните и характерни признаци на заболяване са: загуба на апетит, настръхнала козина, апатия, киха или диша затруднено, хрипове, изтечения от носа и очите, възпалени очи, зацапване около основата на опашката – диария, проскубване и опадане на козина, разчесвания, рани, подутини, отоци, кръвотечение.
Ако животното е много изцапано препоръчва се почистване с топла вода и котешки мек шампуан, след което добре да се подсуши.Къпане – не по-често от веднъж месечно!

Обобщение:
Може да отглеждате както едно, така и няколко еднополови животни (препоръчва се плъхчетата да бъдат две – братя или сестри, а не едно!).Плъховете са социални животни! Размножават много бързо и лесно!
Ако отглеждате едно плъхче трябва да му отделяте повече време, да общувате с него и да го пускате на разходка, но винаги под наблюдение! Някои плъхове са хулигани!
Плъховете много бързо си научават имената и се отзовават при повикване.Различават стопаниа си от други хора, заучават и изпълняват команди!Всеки плъх е личност и има характер!
Предимно нощно активни – вечер и първата половина на нощта!
Живеят 2-4 години.

Запомнете: Плъховете на са играчка! Вие носите отговорност за тяхното здраве и живот!
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот natalicat » Сря Май 07, 2008 10:40 am

На това се казва изчерпателен отговор, мерси! :ag:
natalicat
Животинче с въпрос

Re: Как се гледа плъх?- още 2 въпроса

Мнениеот InfoPls » Чет Юли 03, 2008 5:51 pm

От постингите за зайчетата се запитах плъхчетата трябва ли да се къпят и има ли особености. Особено в сегашните жеги би трябвало много да им хареса?
Докато разглеждах едни плъхчета и ми хвалеха колко са кротки, как се привързват и т.н. едното почти отхапа пръста на момчето или поне така изглеждаше отстрани!?! Обяснението беше че били свикнали да им подават храна през клетката, но на мен ми се струва, че им е заложено в природата? Може ли наистина да се привикнат да са галени например като котета и да не помислят дори да хапят или стопаните им предварително се снабдяват с ръкав за обучение на хапещи кучета?!:)
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот COLUBER » Чет Юли 03, 2008 6:26 pm

InfoPls.... ми какво да ти кажа... имах плъх. Това е най-якия домашен любимец, който човек може да има. Не пуска косми, само дето пишка навсякъде. Невероятно умни животни за размерите си. Да, проявяват характер и интелект, научават си имената и идват като ги викаш, а не е като да си загубиш хамстера в стаята и да го отпишеш... Моя Плъхи никога не си е и помислял да ме хапе. Даже като се стреснеше от нещо и бяга към мен за спасение. :ap: Само че аз го гледам от слепичко голо бебче и той не е виждал друг плъх, а само мен. Ако плъхчето се вземе от много малко, и съответно знаете как да се грижите за него гокато е малко, става страхотен любимец! Просто нямат лоши качества.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот ViCToRy ; » Чет Юли 03, 2008 7:07 pm

Подкрепям напълно мнението на COLUBER :bi:
И аз гледах плъх, пак от от бебе и мога да твърдя че такава привързаност и доверие можеш да получиш от много малко живи същества. Освен че да умни са изключетилно чисти животни. Моят плъх ходеше по нужда само в единия ъгъл на клетката и прекарваше поне по 3 часа на ден ад се мие :ajaweki: :bi:
Единственото неприятно нещо е това , че не могат да си задържат пикочния мехур tongue
Моят плъх беше свикнал освен мен и с всякакив животни - с кучета,с морското свинче...
Никога ,ама НИКОГА не е хапал - даже последните месеци се наложи на 2 пъти да му изрежа зъбите ,което се състои с това да му бръкна с клещи в устата и не е изобщо приятна процедура. И дори и тогава не си и помисли да се противи или да хапе, просто се изтръска и пак се гушна при мен :ba:
Опитвал съм да го оставя да живее свободно но той като се умори и сам се прибираше в клетката :ab:
През това време съм взимал и новородени голи плъхчета да ги отглеждам и не е проявявял никаква агресия към тях, по скоро беше безразличен. Ето снимка на последните бебета, тук са около 3 седмици май :bp:
plu6leta.JPG

Също забравих да кажа че е най-добре да се гледат по две от един пол ,ако не искаш да ги развъждаш, за да са си компания :ay:
Но никой не знаеше какво прави Ставри, че тайно в избата си гледа динозаври :)
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот InfoPls » Пет Юли 04, 2008 4:34 pm

Ако намеря малко, слепо и голо плъхче как да го храня? И не е ли здравословно да си го кърми майка му? Малко коте или куче съм отглеждал със спринцовка и чиравце за велосипеден вентил, но плъхчето може да се удави от такива дози?! Не знам но това което описвате и това което видях в зоомаг са толкова различни неща че не ми ги побира главата icon_dontknow ?! Няма ли професионални укротители на плъхове :) от които да си получа такова хрисимо като ангелче плъхче?
Шегата на страна но при съвременния напрегнат живот само ми липсва домашен любимец който осакатява пръсти или ако избяга да ми гризе книгите и кабелите, и да е толкова хитър, че да го дебна с пистолет в стаята защото не се лови в капан и не пробва вредни храни! И отново шегата настрана, но наистина се притеснявам домашните ми любимци да не се окажат бандюги.
Другият ми проблем е, че намирах бели или сиви, дори и черни, а съм си харесал от вида бели с тъмна глава, тъмна линия по гърба и по д...то. Те се различават по-лесно като индивидуалности, а другите ми изглеждат всичките еднакви (направо трябва да ги кръщавам всичките с едно име:)
А за къпането какво е положението? На фона на по-сериозните въпроси то остана на заден план но за някои животни е необходимост и удоволствие, а за други може да е зловредно?

"Слабият мехур" поне при китайските мишлета (а все пак са роднини с плъхчетата) подозирам че може да е умишлена реакция. Преди да ме опознаят, като че ли от страх, но като ги взема в ръка отделяха направо невероятни количества.... За щастие вече се държат много по изискано :)
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот COLUBER » Пет Юли 04, 2008 4:58 pm

Малко новородено плшхче едва ли ще намериш. Естествено, че е по-здравословно майка им да ги храни, но случая не беше такъв. Аз имах защото храня змията с такива иииии.....абе понякога ми става жал за тях и ги отглеждам. Питай някой който развъжда плъхове захрана например, да ти даде малко плъхче но с поникнали зъбки. Ако си от София ще ти кажа кой.
За къпането - ми както си е написано по нагоре да не става по-често от веднъж на месец. С хладко-топла вода го къпеш, но да не е под чешмата, ами аз го къпах с едно подвижно душче. В началото може да се дърпа, но свикват :ab:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот InfoPls » Пет Юли 04, 2008 6:31 pm

COLUBER написа:Малко новородено плшхче едва ли ще намериш. Естествено, че е по-здравословно майка им да ги храни, но случая не беше такъв. Аз имах защото храня змията с такива иииии.....абе понякога ми става жал за тях и ги отглеждам. Питай някой който развъжда плъхове захрана например, да ти даде малко плъхче но с поникнали зъбки. Ако си от София ще ти кажа кой.
За къпането - ми както си е написано по нагоре да не става по-често от веднъж на месец. С хладко-топла вода го къпеш, но да не е под чешмата, ами аз го къпах с едно подвижно душче. В началото може да се дърпа, но свикват :ab:

От сф съм, кажи ако може да си купя от някъде, но от този вид за които писах? Те май имат зъбки от 10 дневни но са слепи и зависими?
А какви змии гледаш? Те хапят ли или стават за любимци?
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот COLUBER » Пет Юли 04, 2008 6:46 pm

Отиваш в зоомагазина на площад славейков и питаш за Дани. Той си развъжда плъхове и мишки за храна и му казваш да ти даде достатъчно малко плъхче, което ем да може да се храни ем да се привърже към теб. Ще е на няколко седмици. Има и от разцветката която искаш. Но искам задължително да си купиш книжка за отглеждане на гризачи. В този магазин има! По лев-два са. :ad:
Еми една змия имам, но за да гледаш змия прочети по-обстойно форума и ако тогава имаш някакви въпроси питай. С две думи не мога да ти кажа всичко.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот InfoPls » Пет Юли 04, 2008 7:01 pm

За змиите четох много и се чудя между бои и кралски питон. Ако съм сигурен че ще се справя предпочитам бои но тъкмо например реша че до към 2 м е добре и в книжката за бои прочетох че стигали до 4м. А от конкретните въпроси не разбрах колко често и по колко време трябва да се държат на ръце за да са кротки, колко време след хранене не трябва да се пипат, когато си сменят кожата по-нервни ли са или и тогава трябва да се "опитомяват", на колко време се хранят и общоприложимо ли е правилото "храната" да е една десета от теглото на змията, има ли шанс да се научат например да ядат парченца от подгрято замразено пиле? Дано не са прекалено много и прекалено безсмислени въпроси, но наистина ме поставят в шах :bu:
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Пет Юли 04, 2008 7:18 pm

Също така има един магазин на на кръстовището на бул. България и Гоце делчев, точно на гърба на Фамилия . От там съм взимал плъхчета за змиите - човекът ги развъжда в що годе домашни условия и са много кротки :ac: Има различни разцветки - черни с бели лапички и коремчета,кафяви,бели,бели с черни глави (каквито искаш) , жълти ... :ay:
За змиите аз ти препоръчвам боа - имам такав и до сега не съм имал напълно никакив проблеми с отглеждането. Доста рядко достигат 4м , обикновенно са между 2 и 3 , с масивно тяло. Женските са по големи. Змиите не държат да ги взимаш в ръце, може да я вадиш от време на време за да не отвиква о ттова да я държат. Поне аз не съм забелязъл да са по нервни като сменят кожа, но като се замисля може би малко...
Моята никога не отказва храна. Не мисля че е нужно храната да е 1/10 от теглото на змията. Моята боа например е изяждала половин килограм плъх а тя самата тежи кило и двеста. Първата година е добре да се хранят всяка седмица , като има изключения разбирасе -например ако плячката е голяма може и да стигне за повече. Аз поне изчаквам да си "изходи" и тогава пак я храня. Като мине 1 година е добре да има още 1 седмица пауза преди следващото хранене - инече може да затлъстее. Замразеното пиле изобщо не става - трябва да яде цели животни. Така поема калций , витамини и други работи заедно с костите,космите,органите... Ако имаш други въпроси може и на ЛС да ме питаш :ad:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот InfoPls » Пон Сеп 15, 2008 1:22 pm

През зимата като застудее правят ли пауза в размножаването или трябва да отделям мъжкия? Предполагам че при около 4 градуса не могат нормално да оцелеят мъници?
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот COLUBER » Пон Сеп 15, 2008 11:50 pm

Ако смяташ да си гледаш плъха при температура 4 градуса изобщо не си взимай!
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот InfoPls » Вто Сеп 16, 2008 12:32 pm

COLUBER написа:Ако смяташ да си гледаш плъха при температура 4 градуса изобщо не си взимай!
- как да не взимам онези от снимките са все мои и имам още :) нали се подготвям за змиичета.

Около колко градуса им е минималната температура? Мислех че издържат като обикновените селски плъхове които си живеят в кошовете с царевица и при отрицателни температури. А и за китайските мишлета ми казаха че издържали на студ и хлад? В стаята която отоплявам съм планувал да са змиичетата но в краен случай ще ги разположа в диагонални ъгли :) Или другия вариянт е да им навключвам инфраред лампи may be?
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот COLUBER » Вто Сеп 16, 2008 1:33 pm

Ами те издържат, просто ако ти е домашен любимец не е готино да го пробваш какви са му крайностите. Сложи ги в една стая и аквариум до аквариум да са пак не пречи, само слагай една преградка кгато храниш змията да не гледат другите плъхове през стъклото.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот Мъни » Вто Сеп 16, 2008 1:39 pm

4 градуса е ниска температура, но ако няма течение не е проблем. лично аз не съм пробвала да ги държа при ниски температури обаче. Подозирам, че ще спрат да се размножават, но ако не настинат ще преживеят.
Няма проблем и да ги гледаш в близост до змиите - нито плъховете се шашкат, нито змиите с дразнят.
Аз по принцип не отделям мъжкия от женските (освен ако няма да го пусна в друг харем). Гледам един мъжки с 2-5 женски във лабораторни ванички за плъхове. Някои плъхчета отделям за опитомяване. Останалите са за фураж...
Моите китайски мишки са на топло. Толкова са дребнички, че хич и не помислям да гидържа на по-хладно :ag:
Мъни
В стадото

Мнениеот InfoPls » Вто Сеп 16, 2008 5:50 pm

COLUBER написа:Ами те издържат, просто ако ти е домашен любимец не е готино да го пробваш какви са му крайностите. Сложи ги в една стая и аквариум до аквариум да са пак не пречи, само слагай една преградка кгато храниш змията да не гледат другите плъхове през стъклото.

Те сегашните ми вече са толкова едрички че дълго време няма да стават за храна. Ще си изживеят живота като любимци при това размножаващи се на воля. Щом плъхчетата трябва да се отглеждат от малки за да са питомни, какво остава пък за змиите направо ще търся новородени (или може би недоносенки:)
Щом студа може да е проблем ще гледам да не издевателствам над тях но и не обичам с глезотия да увреждам на животните като например на болонките облечени в пуловерчета?! Природата им дала хубава гъста козинка а грижовните стопани им я разреждат с прегряване?! Май ще е добре да започна от средно положение и да избягвам крайностите
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот InfoPls » Вто Сеп 16, 2008 5:59 pm

Мъни написа:4 градуса е ниска температура, но ако няма течение не е проблем. лично аз не съм пробвала да ги държа при ниски температури обаче. Подозирам, че ще спрат да се размножават, но ако не настинат ще преживеят.
Няма проблем и да ги гледаш в близост до змиите - нито плъховете се шашкат, нито змиите с дразнят.
Аз по принцип не отделям мъжкия от женските (освен ако няма да го пусна в друг харем). Гледам един мъжки с 2-5 женски във лабораторни ванички за плъхове. Някои плъхчета отделям за опитомяване. Останалите са за фураж...
Моите китайски мишки са на топло. Толкова са дребнички, че хич и не помислям да гидържа на по-хладно :ag:

За "фураж" значи :))) това ми хареса сигурно и аз така ще ги наричам за да ги прежаля по-лесно че взеха да ми влизат под кожата (освен когато правят пакости:)
Кралският питон хапва ли мишлета, защото четох че предпочита птици и за да прояде мишлета и плъхчета се отривали в птици и т.н.
Какви са тези лабораторни вани, имаш ли снимка и продават ли се?
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот Мъни » Вто Сеп 16, 2008 7:23 pm

Както и да ги наричам, все ми е гадно като храня с тях. Плъховете са великолепни животни. Ако живееха по-дълго щяха да са съвършените домашни любимци.
Кралският ми питон яде плъхова та се къса. Няма проблемим с това. Не помня да съм го мамела с птичи миризми...
Утре ако се сетя ще снимам съответните вани (в работата ми са), но трудно ще си намериш от тях. По-лесно ще ти е с едни стандартни вани, които се продават по магазините за пластмасови изделия, като ги покриваш с парче рабица. Дано се сетя да снимам утре...
П.С. Ако ще си въдиш плъхове вкъщи само за една змия - не е рентабилно. Освен всичко друго си мирише, особено като са повече...
Мъни
В стадото

Мнениеот Мъни » Съб Сеп 20, 2008 2:23 pm

InfoPls, ето снимка на лабораторна вана, както и на приспособената за такава:
Мъни
В стадото

Мнениеот InfoPls » Сря Сеп 24, 2008 12:27 pm

Мъни написа:InfoPls, ето снимка на лабораторна вана, както и на приспособената за такава:

Супер тези ванички са направо профешънъл! А когато е с рабица как я закрепваш да не се измъкнат?
Моите засега са в "купешки" клетки с малко подобрения но като намеря подходяща решетка ще направя каквито на мен ми харесват. Ваничките изглеждат много удобни за майки с новородени иначе докато са крехки често убиват по някое и май ги изяждат след това?!
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот InfoPls » Сря Сеп 24, 2008 12:48 pm

Големия гаден плъх ме УХАПА през ръкавицата и почти ми откъсна месо от пръста!!!! Старите ги взех само за разплод и не очаквах да станат галени и послушни но това беше върха! Направи ми дупка в пръста и шуртеше кръв като от фонтанче.
Има ли безопасен начин да го държа (ако оживее защото тогава на момента го млатнах малко)? Вариантите за които се сещам са два - да ползвам маша и да не го доближавам никога или да го замразя и да го съхранявам докато имам поне 2 кг. змия за да може да го погълне но като екземпляр е готин и не ми се иска да го жертвам!?!
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот infetka » Вто Ное 04, 2008 11:09 pm

искам плъхче, от софия съм, откъде да си взема.
кой е според вас по-добрият вариант мъжки или женски...
по-добре ли е да си взема малко плъхче от човек, който ги отглежда за храна
на каква възраст да го взема и да съм спокойна, че няма да умре, защото е много малко
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Ное 04, 2008 11:12 pm

infetka написа:искам плъхче, от софия съм, откъде да си взема.
кой е според вас по-добрият вариант мъжки или женски...
по-добре ли е да си взема малко плъхче от човек, който ги отглежда за храна
на каква възраст да го взема и да съм спокойна, че няма да умре, защото е много малко

smilie8 icon_dontknow smilie8

viewtopic.php?f=125&t=5023
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Вто Ное 04, 2008 11:20 pm

InfoPls написа: Вариантите за които се сещам са два - да ползвам маша и да не го доближавам никога или да го замразя и да го съхранявам докато имам поне 2 кг. змия за да може да го погълне но като екземпляр е готин и не ми се иска да го жертвам!?!

Първо такъв "голям гаден плъх" не е за предпочитане се дава жив на каквато и да е змия - още повече млада (2 кг) - може да и причини жестоки наранявания , че дори и смърт борейки се за живота си... разбираемо е.. :ad: Просто не го пипай ако не е наистина наложително :ad: Вече е късно да го социализираш... ако държиш на него трябва да се примириш :ap: :ad:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот stefi » Вто Ное 04, 2008 11:31 pm

който иска плъх да заповяда в нашия гараж имаме в излишък :ag: :ag: :ag: :ag:
stefi
В ятото

Мнениеот InfoPls » Сря Ное 12, 2008 11:54 pm

ViCToRy ; написа:Първо такъв "голям гаден плъх" не е за предпочитане се дава жив на каквато и да е змия - още повече млада (2 кг) - може да и причини жестоки наранявания , че дори и смърт борейки се за живота си... разбираемо е.. :ad: Просто не го пипай ако не е наистина наложително :ad: Вече е късно да го социализираш... ако държиш на него трябва да се примириш :ap: :ad:

Оцеля звяра и го задържах. То и женската му е като него така че съм я позакъсал. Близо месец ме боля пръста и сега внимавам. Дали и змиите хапят така?
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот bu6i » Чет Ное 13, 2008 12:04 am

По -лошо ......много, много по -лошо :ab: smiley24
bu6i
Пчела майка

Мнениеот ViCToRy ; » Чет Ное 13, 2008 12:33 am

Зависи колко голяма е змията, но точно боите хапят супер жестоко :ap: Моята е убивала мишок само с ухапване - ако щете вервайте :ai: :ajaweki: За щастие повечето са кротки и не хапят, освен ако не нахалстваш прекалено много :ad:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот InfoPls » Чет Ное 13, 2008 1:56 am

Плъхът проби кожена ръкавица, захапа ме до кокъл и почти откъсна парче месо, ръкавиците и за змиите ли не са пречка?! Аз съм изумен и май ще си подсилвам ръкавиците с ламарина. :bu:
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот bu6i » Чет Ное 13, 2008 2:18 am

InfoPls написа:Плъхът проби кожена ръкавица, захапа ме до кокъл и почти откъсна парче месо, ръкавиците и за змиите ли не са пречка?! Аз съм изумен и май ще си подсилвам ръкавиците с ламарина. :bu:

Има си хас да си пипаш змиите с ръкавица :ai: ....ами то това е най големия кеф ве инфо....да си усещаш животинката..... smiley24 ......ще преживееш няколко ухапвания и ще знаеш какво да правиш :ab: smiley24
bu6i
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Ное 13, 2008 8:38 am

InfoPls написа:Плъхът проби кожена ръкавица, захапа ме до кокъл и почти откъсна парче месо, ръкавиците и за змиите ли не са пречка?! Аз съм изумен и май ще си подсилвам ръкавиците с ламарина. :bu:

Кви са тея плъхове брееее :ai: :ag:
Мойте хапеха - ама си има специални транспортни кутии - за гризачи или екзотика. С ръкавицата за опашката и в кутията. Нема лабаво. После чистиш и там каквото ти душа иска.

Намеквам за по-дивите плъхове..... :aa:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Чет Ное 13, 2008 10:51 pm

Ъъъъъ ти нали знаеш, че плъховете прегризват и дърво и кво ли не. Една ръкавица по-никакъв начин не може да ги спре, освен може би ако е по дебела от дължината на зъбите им :ajaweki:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот mishkata » Нед Ное 30, 2008 8:19 pm

Една приятелка си гледа плъхчока (3 мес.) в срязана на половина пластмасова бутилка от 20 л.Подходящо ли е? (аз мисля,че не...)
mishkata
Животинче с въпрос

Мнениеот drebcho i glamcho » Нед Ное 30, 2008 8:26 pm

Не :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот фифи » Вто Фев 17, 2009 4:32 pm

ViCToRy ; написа:Също така има един магазин на на кръстовището на бул. България и Гоце делчев, точно на гърба на Фамилия . От там съм взимал плъхчета за змиите - човекът ги развъжда в що годе домашни условия и са много кротки :ac: Има различни разцветки - черни с бели лапички и коремчета,кафяви,бели,бели с черни глави (каквито искаш) , жълти ... :ay:...

Много исках плъхче и отидох на горния адрес.Момчето ми обеща към 19-20, че още сучели. Купих му двуетажна клетка с всички екстри, но не ми се мъкне до там. Не мога ли да го взема в празно кашонче, но да не го нараня.
От вашите постове се ужасих дали ще мога да го възпитам, ще свикне ли с мен? Как да прилъжа с храна едно току-що отбито бебе, какво може да харесва?
Всичко, което споделите ще ми помогне и предварително ви благодаря :sunny:
С животните се разбирам по-добре отколкото с хората
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот Glas » Вто Фев 17, 2009 5:07 pm

Споко! Всяко животно свиква с човек, който се отнася добре и прекарва време с него. Плъховете са интелигентни и социални и са добри любимци. Само пикаенето извън клетката трябва да се има предвид...
Може спокойно да го пренесеш в кутия, например от обувки, с дупка на нея. По-добре е кутията да не е много голяма, за не се търкаля или хлъзга много, докато го носиш.
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот фифи » Вто Фев 17, 2009 7:21 pm

Тази тема е най-подробно прочетената от всички форуми, в които съм влизала, въпросите ми са безбройни hsuh , страх ме е да не се ядосате на новия форумник. Утре ще му търся кутия, аз съм с кола така че няма да се "търкаля" из нея.
В петък ще бъдем вече четирима: аз, мъжа ми, сиамския котарак Глупи и плъхчето Чоди /вече му измислих и име/. Абе откачена работа, но вие сигурно разбирате нетърпението ми и не се учудвате, че искам да отглеждам плъх.

А и още нещо, влизах в профила си, но не намерих как да си сложа аватарче. Идея?
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот Glas » Вто Фев 17, 2009 8:03 pm

Плъхът, макар обикновено да е вредител и доста замърсен, заради живота си в канализацията, се е смятал от китайците в миналото за животно, което „осигурява” благосъстояние на къщата, която обитава – в бедна къща, където няма складирано зърно, плъхове не идват. Плъхът е и в китайския зодиак, в който са най-ценените от китайците животни.

Преди дни гледах филм по „Нешънъл Джиографик” за съвремен Китай и там видях една къща в китайско село, в която на връвчица от тавана, до електрическата крушка, висеше мумифициран плъх – във филма не казаха повече за тази „украса”, но явно се смята, че носи щастие или богатство :bi: :bi:

Така че щом ще имаш плъх, може да се надяваш да имаш стабилно благосъстояние и доходи – в условията на икономическа криза, това е от особена важност.... То сигурно и хамстерът е поличба за богатство, но плъхът си е класика.... :ad:

Само котака да не се върне към ловните спомени на прадядо си....
:ag: :ag:
Аватар
Glas
В ятото

Мнениеот фифи » Вто Фев 17, 2009 9:28 pm

Абе то ако се забогяваше така, с любимец домашен плъх, плъховете щяха да станат повече от хората /имам предвид като домашни любимци/.
А моят сиамец, незнам кой по ред е, е най-пъзливото коте на света. От 5.5 години е у дома и още се панира от всеки нармален щум, характерен за всеки дом.
Ако плъхчето парасне май ще трябва да пазя котака от него :ag:

Моля дайте ми адреса на форума, защото този, които ми изпратиха на и-мейла не става. Вие как влизата, защото аз трябва да влизам чрез Гугъл. :bu:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Вто Фев 17, 2009 9:35 pm

фифи написа:Моля дайте ми адреса на форума, защото този, които ми изпратиха на и-мейла не става. Вие как влизата, защото аз трябва да влизам чрез Гугъл. :bu:

http://forum.zoomania.org/
:ai:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Вто Фев 17, 2009 11:41 pm

Плъховете са много симпатични домашни любимци. Освен, че са твърде интелигентни за размера си, не са никак претенциозни откъм хранене и гледане, сравнително чисти са и нямат нищо против да спят на врата на собственика си докато той седи пред компютъра. Главен недостатък е кратката продължителност на живота им.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот bu6i » Вто Фев 17, 2009 11:49 pm

:ab: И аз щях плъх да взимам,а без време се сдобихме с мишле [mood_feelings_hurt.gif] ......пак ша чакам [mood_feelings_hurt.gif]
bu6i
Пчела майка

Мнениеот фифи » Сря Фев 18, 2009 9:21 am

Благодаря за адреса, този път успях да вляза направо.

Как ще минат дните до петък, за да си взема плъшока? Ами ако се окаже, че не иска да се социализира и ме хапе? Аз искам да си го обичкам, гушкам, глезя..и т.н.
Колко влеме трябва да мине, за да ме приеме? По горе четох 2 месеца - ужас. :ag:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот фифи » Чет Фев 19, 2009 7:28 pm

Помогнете!!!
Днес си взех така мечтаното плъхче, но е много малко и не иска да яде и пие вода. Опитах с пипета, близна малко от пръста ми, но общо са 2-3 капки. Какво да правя?
Да не си го уморя? Иначе не иска да седи в клетката и се гуши в мен. Интересна нощ ще е.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Чет Фев 19, 2009 8:35 pm

Колко малко е ? Прогледнало ли е вече?
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Пет Фев 20, 2009 4:50 pm

На около 15 дена е, прогледнало е и явно има зъбки, защото непрекъснато се опитва да цоца от пръста ми и ги усещам съвсем мънички. Направо се губи в голямата клетка дето му купих. Иска да е напрекъснато в ръката ми. Днес хапна малко размита в мляко котешка храна, но интересно...хапне, мие се повече време отколкато яде, дремне, пак иска да хапне и така....
Днес като се прибрах не реагира докато не ми чу гласа. Щом му подадох ръка веднага се кютна в нея и няма оттърване. Нося го в джобчето на домашния халат - то спи, аз готвя. Щура работа :ag: Ама съм много щастлива :ajatki: Котарака започна да ревнува..., но иначе не му обръща внимание. В едната ръка котак, н другата плъхче - голяма картинка сме :ap:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Пет Фев 20, 2009 11:28 pm

На такива плъхчета аз им предлагам всякаква храна като за големи, но настъргана/стрита/намачкана и разкисната в сухо мляко за бебета (същото с което преди това съм ги захранвал) :bs:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Съб Фев 21, 2009 6:58 am

15 дена - кой ги продава толкова малки - не е истина света е станал просто невероятен :ai: [mood_feelings_hurt.gif] :ai: :bu:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот фифи » Съб Фев 21, 2009 7:04 pm

Е нали тука от форума прочетох, че трябва да го взема малко.И аз му накисвам котешка храна в мляко и хапва, но е проблем с водата. Не стопля номера с поилката, колкото и да му бутам муцунката.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Съб Фев 21, 2009 7:35 pm

Е нали тука от форума прочетох, че трябва да го взема малко.

Аз заради това баем тука на някой хора да внимават кой какви съвети дава - защото достаааааа народ чете форума и приема всичко буквално.

15 дена още суче от майка си
60 дни е идеалната възраст - храни се самостоятелно и всички неволи са зад гърба на стопаните...........

Но здраве да е...........

Дайте линк към темата където сте прочели този съвет да го редактирам (дано не е мой) [mood_feelings_hurt.gif]
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Съб Фев 21, 2009 9:06 pm

Не се мъчи с водата, като порасне малко ще почне да пие :ad: Гледай да получава достатъчно влага от храната :bs: Предложи му и други неща освен котешка храна...
Какво мляко му даваш?
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Нед Фев 22, 2009 10:57 am

Трудно ще ми е Зооманиак да намеря къде точно го прочетох, но беше тук в раздела за плъхове. Не се ядосвай вече е свършен факт, при мен е трябва да се справям.

Виктори, разтварям му котешките гранулки първо в кисело, а сега вече в обикновенно прясно мляко от магазина. Като се посгъсти му я разреждам с още малко мляко. Правя му храна два пъти на ден в една паничка, но не в купешката хранилка, че е още малко за нея. Днес пийна две капки вода, но от лъжичка, а не искам да се учи така.

Докато лази около лаптопа проявява нездрав интерес към кабелите и се опитва за ги гризе. То още не може, но ако не се отучи ще има "пляс по нослето". Обича да гризе и халката и гравната ми - на злато налита хулигана. :ag:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Фев 22, 2009 11:49 am

Не му давай прясно мляко :ad: Отиди в най близката аптека и купи сухо мляко за бебета (до един месец или нещо такова?) :ab: Аз го разтварям както е описано на кутията но в два или три пъти по голяма концентрация :ad:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Пон Фев 23, 2009 2:42 pm

Сега нещо съм болнава та няма да тръгна да му търся сухо мляко. Яде си го и това, най-много да го хване разтройство, но не съм забелязала до сега. Пиенето на вода остава проблем, но се надявам, че от млякото наваксва течности защото често пишка и то...върху ръката ми. Вчера и се изака в леглото, но то дори не е гнусно.Малки като глава на карфица барабонки.
Каквото и да се сетите като съвет - давайте го [smile3537.gif]
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пон Фев 23, 2009 5:57 pm

Може да му четете приказки преди лягане - те реагират на глас и опознават гласовите човешки струни и така свикват с вас. Много обичат "Цар плъх". Ама май не беше приказка тва :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ViCToRy ; » Пон Фев 23, 2009 10:40 pm

фифи написа:Сега нещо съм болнава та няма да тръгна да му търся сухо мляко. Яде си го и това, най-много да го хване разтройство, но не съм забелязала до сега. Пиенето на вода остава проблем, но се надявам, че от млякото наваксва течности защото често пишка и то...върху ръката ми. Вчера и се изака в леглото, но то дори не е гнусно.Малки като глава на карфица барабонки.
Каквото и да се сетите като съвет - давайте го [smile3537.gif]

Най много да хване разтройство, а после най много да се обезводни и да умре... не е задължително така да стане, но трябва ли да се рискува? Тия малки плъхчета са много крехки , случвало ми се е за 1 час напълно здраво , игриво и ядящо животинче да не може да се държи на краката си и да умре :ac:
До сега с сухо бебешко мляко съм отгледал 4-5 здрави плъхчета без никакви проблеми, продава се в всеки супермаркет или аптека и е на достъпна цена...
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Вто Фев 24, 2009 5:46 pm

Ау, какви ги приказваш? hsuh. Само това остана да ми се разболее плъхчето icon_bawling.
Ще му купя каквото кажете icon_bowdown
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Вто Фев 24, 2009 10:30 pm

Нямам за цел да те плаша или нещо такова :ad: От кравето мляко наистина се просират :ajaweki: а това само по себе си води до обезводняване :ad: Сухото мляко което аз ползвам е едно на нестле в светло синя метална кутия с мече отпред... няма как да не си го виждала по рафтовете в суперите... :ad:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Сря Фев 25, 2009 9:18 am

Явно този форум е по-различен от другите или аз съм много схваната в главата. Отговорих ти, но къде е отишъл отговора ми май само модератора знае.
Започнах да му давам отделно в една паничка ситно натрошено сиренце и корички хляб. Гризе ги, но па малко. Търчи си при млякото. Още не стопля номера с поилката въпреки че му завирах муцунката в нея.
Купех му сухо мляко за до 3 месеца, така ми го продадоха. Разтварям му го и от вечер накисвам котешките гранули, за да са готови за сутринта.
Днес му смених талаша и измих всичко, че в стаята ми замириса като в зоомагазин ха-ха
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Фев 25, 2009 9:29 am

фифи написа:Явно този форум е по-различен от другите или аз съм много схваната в главата. Отговорих ти, но къде е отишъл отговора ми май само модератора знае.

Модератора знае :ajaweki: ама ти май не знаеш :ajaweki: ...и какво му отговори и къде :ajaweki: :ajaweki: :ajaweki:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот фифи » Сря Фев 25, 2009 10:36 am

От къде да знам, то аз ако бях по-печена нямаше да питам. :ag:

Чакам отговор от някой от вас как да го науча да пие от поилката :ajaaski:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Сря Фев 25, 2009 10:50 am

До сега не съм имал проблеми с поилките, плъхчетата винаги сами започвали да пият вода след известно време... може би е още малко :ad: Щом яде от гранулите с мляко, значи няма проблем :bs: Като попорасне малко само ще почне да пие :ad:
случвало ми се е плъховете не пият вода по месец и нещо без никакви неприятни последствия :ap: явно получават необходимото количество влага от храната :bs:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Сря Фев 25, 2009 1:57 pm

Много блатодаря Виктори, поуспокойх се малко. Много късмет и слънчев ден :sunny:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот InfoPls » Пет Мар 06, 2009 4:55 pm

Мъни написа:InfoPls, ето снимка на лабораторна вана, както и на приспособената за такава:

Не успях да разбера как "работят" поилките от големи шишета и продават ли се някъде? Видях и други подобни но от снимките не е съвсем ясно?
rats_poilka_Vana2.jpg
rats_IMG_4753.jpg
rats_IMG_4754.jpg
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот фифи » Нед Мар 08, 2009 1:11 pm

Виктори, излезе права - пръхчето само се научи каде е поилката и как да си служи с нея.
Още хапва накиснатата в мляко храна, но в повечето случаи само излочва млякото. Хапва си натрошени фастъчки, пълнозърнест хряб, саламче.
Да попитам: никога не е гладувало, естествено, дори съм го поразглезила - защо тогава си събира храната в къщичката и я трупа там?
С какво да продължа да го храня? Не иска котешки гранули, на сухо или от месцата в консервите. Не иска и от храната за гризачи. Малко ли е още и с какво да му разнообразявам менюто?

Сега странично питане. Това "писмо" го пиша втори път. При първият се опитах да сложа емоиконка от допълнителните и щом кликна на избраната цялото писмо се изчиства, остава празен /лист/? Не ми го прави другаде.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Нед Мар 08, 2009 7:26 pm

Първо съм ПРАВ :ad: Не давай колбаси :ad: Свикни го да яде твърда храна по начало, защото ако свикне само на мека и не гризе нищо твърдо може да има проблеми със зъбите :ad: За диетата прочети в темите, със сигурност го бяхме обсъждали :ad: Пусни някоя снимка на малкия ако можеш :bs:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Пон Мар 09, 2009 5:51 pm

Извинявай Викотори, не занам защо реших така и обърках рода. Нали не се сърдиш?
Не иска да яде твърдата храна, дето я пишат за дребни гризачи. Яде само накиснатите котешки гратули и хляб. Днес му купих белени слъвчогледови семки. Взима ги от ръката ми и ги плюе настрани. Как да го приуча на твърда храна? Ако му оставя само такава да не гладува цял ден?
Иначе нямам проблем с общуването. Идва на ръката ми, взима храна. Още се опитва да суче от пръстите ми. Търчи и гони котарака.
И, о да - много порасна. За няма цял месец е поне 4 пъти по-толям/а. До колко растят плъховете?
Нямам с какво да го снимам.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот Зелена фея » Пон Мар 09, 2009 11:02 pm

фифи написа:И, о да - много порасна. За няма цял месец е поне 4 пъти по-толям/а. До колко растят плъховете?

ми моите двамата са на по 7 мецсеца и са по около 20 см без опашката големи са зверове :ag: ама мисля че няма да пораснат повече
- За кармата ли говориш?
- Да, за кармата ти говоря...
Зелена фея
В стадото

Мнениеот фифи » Вто Мар 10, 2009 9:29 pm

Абе моят е на три месеца - няма дори и вече гони 15 см., без опашката.
Ще остане ли такъв гальовен с мен или ще пощръклее с порастването? За сега ме слуша и обича да седи в ръката ми, да я ближе и "похапва".
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот Зелена фея » Вто Мар 10, 2009 10:23 pm

Спокойно няма да се промени ще си е мил и добър ;) и няма да порасне още много
- За кармата ли говориш?
Зелена фея
В стадото

Мнениеот фифи » Сря Мар 11, 2009 7:51 pm

Да де, ама някой спомена 1/2 кило /500 гр./, друг 300 гр. - това си е бая множко за домашен плъх или не? :ajaweki:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот elidilidjova » Съб Мар 14, 2009 12:53 pm

фифи написа:Извинявай Викотори, не занам защо реших така и обърках рода. Нали не се сърдиш?
Не иска да яде твърдата храна, дето я пишат за дребни гризачи. Яде само накиснатите котешки гратули и хляб. Днес му купих белени слъвчогледови семки. Взима ги от ръката ми и ги плюе настрани. Как да го приуча на твърда храна? Ако му оставя само такава да не гладува цял ден?
Иначе нямам проблем с общуването. Идва на ръката ми, взима храна. Още се опитва да суче от пръстите ми. Търчи и гони котарака.
И, о да - много порасна. За няма цял месец е поне 4 пъти по-толям/а. До колко растят плъховете?

Пишеш, че гони котарака, а котаракът не проявява ли интерес да го хапне? Интересно ми е , защото и аз имам котка и отдавна имам мерак да си взема плъх, но това ме спира, котката да не го изяде.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот фифи » Съб Мар 14, 2009 6:17 pm

elidilidjova написа:....Пишеш, че гони котарака, а котаракът не проявява ли интерес да го хапне? Интересно ми е , защото и аз имам котка и отдавна имам мерак да си взема плъх, но това ме спира, котката да не го изяде.

Не . Плъхчето го гони го да се покатери по него и да суче, той бяга, но до време и като му писне се обръща и го хапва, ама не силно, а просто да му покаже къде му е мястото или го шамароса набързо с лапите, ама пак като игра, не злобно, със сила. Плъхчето помни точно 10 секунди и "напада" отнова.
Хем моят сиамец не е от игривите, дори нас ни "хапва" ако не е на кеф, но го търпи, може би усеща, че е още малък. :ap:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот elidilidjova » Пон Мар 16, 2009 10:53 am

Интересно, мислех си, че миризмата на плъха ще го привлича и ще иска да го изяде. И аз ще се замисля дали да не си взема плъхче.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Мнениеот vikito40491 » Вто Мар 17, 2009 11:08 pm

Вярно ли е, че плъховете много миришат? :о)
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Зелена фея » Вто Мар 17, 2009 11:19 pm

Ако не го чистиш всяко животинче мирише... иначе Ако се грижиш добре няма да мирише ;)
- За кармата ли говориш?
Зелена фея
В стадото

Мнениеот vikito40491 » Сря Мар 18, 2009 1:26 am

Да, и аз така си помислих, но в една моя книжка прочетох, че самите плъхове миришат много hsuh Стана ми странно, защото в нета бях чела, че са много чистоплътни. Та, рекох си, кой да питам ако не вас, съфорумци? :bs: Много благодаря за отговора :ay:
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот фифи » Пет Мар 20, 2009 8:35 pm

Плъхчето ми умря съвсем нелепо, ужас...плача

Изобщо не миришат, моят си прекарваше голяма част от време в леглото ми и нищо не съм усетила. Почти на всяка хапка се честеше. Вярно и аз го "подмивах" и чистех клетката всяка седмица - така че това да не те притеснява.

Много ми е мъчно и дори не мога още да си помисля за друго. Тя беше толкова умна, идваше като я виках или и предложех шепа, шеташе на всякъде, тормозеше котака /само той ми остана/.
Явно е ревнувал, защото изведнтъж се залепи за мене, няма оттърване.

В памет на Чоки, най-разкошния плъх на света...абе беше Царица Плъхана.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот ViCToRy ; » Пет Мар 20, 2009 9:30 pm

Какво стана :ac:
ViCToRy ;
В глутницата

Мнениеот фифи » Съб Мар 21, 2009 6:55 pm

Търчеше из стаята и аз толкова внимавах на всяка крачка, че тя се движеше на 3 светлинна и, както ви писах, правеше скокове през хиперпространството. Аз съм на 2 м и дакато си сваля крака и ...на два пъти едва да не я настъпя. В неделя уж не беше на близо и я прищипах с вратата като е затварях. Умря в ръката ми, ръката, която считаше за най-безопасното място на света...ох, не мога още плача като се сетя :ajaaski:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот disturbia » Пон Апр 06, 2009 10:23 am

Здравейте, някой да има телефона на Даниел от зоомагазина на Солунска ?
Мерси
disturbia
Животинче с въпрос

Мнениеот фифи » Вто Апр 07, 2009 5:52 pm

Моля ако някой от вас продава или подарява малко плъхче на около 25-30 дена да ми се обади на лични или пощата.
Не искам да взимам от отглежданите за храна. Искам да е свикнало с хората, да са го взимали на ръце да го хранят и галят. С две думи да не е диво.
При мен ще е кано царче.
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот InfoPls » Сря Апр 15, 2009 9:12 am

Снощи ми се родиха нови плъхчета. Първите за тази година. И ме подсетиха и за стари страхове. Отначало майка им не им обръщаше внимание. А сега се грижи за тях но пък и е за пръв път и са и множко.
Въпросът ми е може ли малко новородено плъхче да се отгледа изцяло на изкуствено хранене? Или поне от каква най-ранна възраст може да се отдели и как е най-добре да се храни?
Като ученик почти на игра спасявах много новородени и подхвърлени кученца и котета като ги подхранвах с капкомер или спринцовка със сухо мляко. Но плъхчетата са много по-дребни и не ми се иска да загинат няколко докато си правя експерименти. Затова разчитам някой да сподели вече утвърден опит.
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот InfoPls » Сря Апр 15, 2009 10:03 am

фифи написа:Моля ако някой от вас продава или подарява малко плъхче на около 25-30 дена да ми се обади на лични или пощата.
Не искам да взимам от отглежданите за храна. Искам да е свикнало с хората, да са го взимали на ръце да го хранят и галят. С две думи да не е диво.
При мен ще е кано царче.

Имам малки, а очаквам и от още няколко женски но това са няколко седмици. Ако до тогава не си намериш ще ти подаря каквото си избереш.
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот фифи » Сря Апр 15, 2009 11:30 am

Благодаря Инфо!
Взех си един страхлив калпазанин, мъжко е днес го проверих.
Имам проблем с храненето. Капризен е, а не мога да го храня само с пилешки шишчета, както последните два дена. Ще трябва да се научи и на плъша храна.
Гальовен е, идва на ръката ми като го повикам, но е ужасно бъзлив. Трепва на всеки шум. Не свикват ли с нормалните за всеки апартамент шумове? hsuh
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот InfoPls » Чет Апр 16, 2009 7:11 pm

InfoPls написа:Снощи ми се родиха нови плъхчета. Първите за тази година. И ме подсетиха и за стари страхове. Отначало майка им не им обръщаше внимание. А сега се грижи за тях но пък и е за пръв път и са и множко.
Въпросът ми е може ли малко новородено плъхче да се отгледа изцяло на изкуствено хранене? Или поне от каква най-ранна възраст може да се отдели и как е най-добре да се храни?
Като ученик почти на игра спасявах много новородени и подхвърлени кученца и котета като ги подхранвах с капкомер или спринцовка със сухо мляко. Но плъхчетата са много по-дребни и не ми се иска да загинат няколко докато си правя експерименти. Затова разчитам някой да сподели вече утвърден опит.

Хора кажете наистина от колко малки може да се отглеждат на изкуствено хранене? Все някой трябва да се е справил поне с едноседмични или малко по-големи? Няма ли някоя отработена технология? Дори и така отгледаните после да са само за фураж, поне да понаедреят и отраснат малко.
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот bu6i » Чет Апр 16, 2009 10:00 pm

Инфо,на този въпрос може да ти отговори само Плъхи от версиколора...ама сега форума го няма icon_dontknow ....питай из другите сайтове как да се свържеш с него smiley24 ...ако тук никой не знае :ab:
bu6i
Пчела майка

Мнениеот фифи » Пет Апр 17, 2009 8:57 am

Една любителка на плъфовете ми сподели, че едно го е отгледала от слепичко. С капкомер, бебешки, или спринцовка, от малките. Каза, че било трудно, но се е справила. Значи по принцип - може.
Все пак питай капацитет. Аз съм само на второто плъхче и още нямам голями познания. Първото го взех още сучеше и така го храних, но беше поне на 18 дена.
Аватар
фифи
В ятото

Плъховете са ужасни родители

Мнениеот InfoPls » Чет Апр 23, 2009 4:06 pm

Възможно ли е изобщо да не се отделят родилите женски и да оцелее нещо?!
Проблемът е че и след това си тъпчат малките.
Следващото ниво гадория е че първите дни докато започнат да се грижат също измират начесто.
А днес ми се случи една която само докато бях в банята намаляха с няколко. След като я отделих я видях как дояжда половин плъхче и извадих още 3 умрели. Не се разбра дали го е нагризала живо или посмъртно, но докато погледна следващия път, ако умре още някое, а не всички наведнъж, ще ги отделя изцяло на изкуствено хранене.
При едната женска на второто умряло започнах по няколко пъти на ден да им давам разтвор на протеини и захар с капкомер, но последната за един ден ги намали от десетина на 4.
Преди не беше проблем, но вече боите ми поизрастнаха и не се впечатляват от новородени плъхчета, а и Дани откакто го няма....
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот фифи » Чет Апр 23, 2009 6:25 pm

Имам питане с молба за отговор от по-опитните.
1. Защо започна за ми гризва по-силно ръкато когато се разиграе. Дали това е признак, че като порасне ще ме хапе?
2. Защо издава едни "цъкащи" звуци, пак като се разиграе, не е цвърчене, а по-различно, като тракане със зъбки? Какво би трябвало да означава това? Предишното не го е правило.
3. Защо не трябва често да им се дава месце? За да не хапят ли? Защото моето определено предпочита подобно лакомство, но му давам само по веднъж седмично.

О, има още много, но да не ви плаша, ще карам полека. :ajaweki:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот Зелена фея » Чет Апр 23, 2009 6:59 pm

фифи написа:2. Защо издава едни "цъкащи" звуци, пак като се разиграе, не е цвърчене, а по-различно, като тракане със зъбки? Какво би трябвало да означава това? Предишното не го е правило.
3. Защо не трябва често да им се дава месце? За да не хапят ли? Защото моето определено предпочита подобно лакомство, но му давам само по веднъж седмично. :ajaweki:

Koгато издава тези звуци (като търкане на зъби) това е от кеф. Нещо като при мъркането на котката ;), а за месото не е вярно, че не бива да им се дава.Като всяко нещо е е хубаво да се прекалява, но те са всеядни и могат даже може би трябва да ядат месо. Най-добре им давай пилешко варени и рибка моие са много до волни. А и спокойто няма да озвереят ;) моите гадинки тлкова време им давам по 1 път седмично месце и нито ме хапят нито са станали зли спокойно ;)
- За кармата ли говориш?
Зелена фея
В стадото

Мнениеот diva21 » Чет Апр 23, 2009 10:31 pm

фифи написа:Имам питане с
2. Защо издава едни "цъкащи" звуци, пак като се разиграе, не е цвърчене, а по-различно, като тракане със зъбки? Какво би трябвало да означава това?

Попринцип съм забелязала,че повечето гризачи(включително и плъховете)като са ядосани,нервни,уплашени или се чустват застрашени издават този звук.
Като чуеш звука внимавай да не получиш охапване. :ag:
Аватар
diva21
В глутницата

Мнениеот InfoPls » Пет Апр 24, 2009 1:42 pm

Някой има ли наблюдения горе-долу колко мъници може да изхранва една плъхка и до каква възраст?
Понеже част от тях са за храна, може би е добре след десетия ден или след втората седмица примерно да се оставят до 5-6, а след третата седмица до 4?
И от кога е добре да се дохранват?
А и първите 3-4 дни много загиват и ако няма опасност майка им да ги захвърли съвсем, може би също е добре да се дохранват?
Поне докато ми се появят малки боички, трябва да намаля смъртността на плъхчетата, но може би и по принцип е по-добре за плъхчетата.
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот фифи » Пет Апр 24, 2009 4:23 pm

Не знам Инфо. От всичко прочетено по темите за плъхчетата ти за първи път споменаваш за голяма смъртност сред новородените. Други казват, че майкети им така ги защитават, че дори хапят стопанина си. Има и женски, които не стават за майки, среща се както при животните, така и при хората - уви! Защо не смениш майката, ти поне имаш избор.

Получих две коренно противоположни мнения за "цъкащия" звук. Той го издава когато си играе и е превъзбуден.Вярно, че ме "похапва", но не силно, повече на игра. Някак не ми се струва вероятно да се ядосва докато си играе и се пъркаля по гръб.
Пък и щом от сега ме похапва дали няма да стане хаплив до кръв когато порасне? hsuh

Нищо - чакам и други мнения. :ba:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот InfoPls » Пет Апр 24, 2009 7:24 pm

фифи написа:Не знам Инфо. От всичко прочетено по темите за плъхчетата ти за първи път споменаваш за голяма смъртност сред новородените. Други казват, че майкети им така ги защитават, че дори хапят стопанина си. Има и женски, които не стават за майки, среща се както при животните, така и при хората - уви! Защо не смениш майката, ти поне имаш избор.

Получих две коренно противоположни мнения за "цъкащия" звук. Той го издава когато си играе и е превъзбуден.Вярно, че ме "похапва", но не силно, повече на игра. Някак не ми се струва вероятно да се ядосва докато си играе и се пъркаля по гръб.
Пък и щом от сега ме похапва дали няма да стане хаплив до кръв когато порасне? hsuh

Нищо - чакам и други мнения. :ba:

Добрите и грижовни майки покриват малките като квачка и си личи как се изгърбват малко на дъга за да не ги смачкат. За съжаление обаче докато им се събудят инстинктите ги попиляват и тъпчат а последната си ги и похапва. Може би когато времето е по-топло и условията по-добри не е толкова важно и уцеляват повече но за сега смъртността е 30-40%.
За цъкащите звуци не съм сигурен защото до сега нямам постижение като описаните гальовни и послушни. Но когато взимах млади плъхчета първите им реакции са да се изпускат и да потракват със зъби все едно им тракат от студ. Затова съм склонен да мисля , че го правят когато са притеснени. Колкото до погризването когато се опитат ги потупвам за да разберат че не е редно и избягвам пръстите ми да са пред муцунките им. Надявам се с новите да има напредък.
tiranozavyr-rex.hit.bg
InfoPls
В ятото

Мнениеот фифи » Пет Апр 24, 2009 8:18 pm

Благодаря Инфо.
Аз също леко го потупвам по муцунката като ме похапне, но кофтито е, че за такива неща помнят не повече от 5 секунди.
Хитреци :ad:
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот фифи » Съб Апр 25, 2009 6:38 pm

Моля за ПОМОЩ!
Плъхчето ми се разкиха, разцвърча, даже нещо като квакане, само се гуши да спи в мен. Нещо не е читаво дивачето. Какво да го правя, не смея да му дам дори аспирин, та то е само няколко грама, да не взема да го отровя.
Моля, ако някой знае за плъши ветеринар, дори да е само телефон да помогне. :ajaaski:
Последна промяна фифи на Съб Апр 25, 2009 6:40 pm, променена общо 1 път
Аватар
фифи
В ятото

Мнениеот hammy96 » Съб Апр 25, 2009 6:40 pm

Аз нз ветеринар, но моето хамстерче така умря, защото почна да киха, по цял ден да спи и имаше сополчета и умря..
Аватар
hammy96
В пасажа

Следваща

Назад към Плъх