Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

На кого да се доверя?!

На кого да се доверя?!

Мнениеот aDDicTeD_ » Съб Юли 07, 2007 9:07 pm

Значи взех си едно сладко персийче и на следващия ден го заведох при кварталния ветеринар...И представете си ми каза,че е болно?!Пък котето жизнено,свежо,изглежжда,че нищо му няма..Пък и човека в магазина ми обясни,че е мръсничко,защото там не е много чисто,пък го е страх да го къпе,че така се разболяло друго коте..И така,заведох го при майка ми,тя твърдо заяви,че не иска да го връщаме-преди ден й подарихме котката за рожденния ден,и отидохме при друг ветеринар...И той каза,че нищщо му няма,аз и обстановката забелязах-имаше много клиенти,огромен магазин и някаква приятелка го препоръчала на майка ми=на него можело да се има доверие,тя всички кучета ги водела там,слушах го как насрочва операции,обясни ни,че трябва често да се подстригва,прегледа му й гърлото(другия лекар каза,че имало възпаление,трудно дишало),но този не видя нищо,пък и очичките и ушите му били мръсни,заради лошите условия..Вече 2-ри ден си е при нас,пак си е жизнено,диво,съвсем нормално си яде,ходи до тоалетна,очите му след като доктора ги изчисти са добре!Но на кого да се доверя?Не искам да връщам котьо,но след скорощната загуба на котето ми,не искам да умре! :cry: :cry:
aDDicTeD_
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Юли 07, 2007 9:25 pm

Отиди при 3ти и 4ти доктор. Нека един от всички му направи и кръвен тест - урина и т н....за общо здравословно състояние....и след това ще се види какво му е...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот aDDicTeD_ » Съб Юли 07, 2007 9:36 pm

zoomaniak написа:Отиди при 3ти и 4ти доктор. Нека един от всички му направи и кръвен тест - урина и т н....за общо здравословно състояние....и след това ще се види какво му е...

Въпроса е,че майка ми няма да се навие...той каза,че е болно от трахеново..дрън дрън..
aDDicTeD_
Животинче с въпрос

Мнениеот MANUS » Нед Юли 08, 2007 8:55 am

защо не кажеш кои са двамата доктори до тук? имената и адресите на клиниките. тогава ще ти кажа дали може да се довериш и на кой.

иначе правилото е че когато котето изглежда добре, значи е добре.

ПС: а защо си взехте персийско коте? и защо от магазин? ако искате ми отговорете на тия въпроси, просто ми стана любопитно.
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот hyla » Нед Юли 08, 2007 10:38 am

Ами аз водих моето коте при квартален ветеринар, който и малко възрастен. Не останах впечатлена особено, но свърши работа.

Пък и щом вие не сте установили, че на котето му има нещо? Чуйте как диша. Ако ви се струва странно, тежко с хрипове ... но ако си диша добре..
Не знам, заведи го и на трери лекар да си каже и той мнението като арбитър.
Ако видите да се продават червенобузи костенурки в зоомагазин или другаде сигнализирайте на РИОСВ. Продажбата им е забранена!
hyla
Пчела майка

Мнениеот aDDicTeD_ » Нед Юли 08, 2007 8:50 pm

MANUS написа:защо не кажеш кои са двамата доктори до тук? имената и адресите на клиниките. тогава ще ти кажа дали може да се довериш и на кой.

иначе правилото е че когато котето изглежда добре, значи е добре.

ПС: а защо си взехте персийско коте? и защо от магазин? ако искате ми отговорете на тия въпроси, просто ми стана любопитно.

Ми не им знам имената,ако ти се струва ориентировачно в Пловдив са-единия работи до централна гара,другия е до един пазар,г/д до бялата воденица!

Ми,защото беше подарък за майка ми,а тя се бееше влюбила в едно такова в същия магазин преди време..В доста развъдници проверихме,но нямаше женско мъниче,затова опитахме там!

До hyla:
Котето си е добре,няма как да го прослушам как диша,но си е безшумно,не се е задушавало,няма проблеми!
aDDicTeD_
Животинче с въпрос

Мнениеот MANUS » Нед Юли 08, 2007 9:36 pm

Пловдив - РВМС, бул.Марица № 86 - зад Четвъртък пазара
д-р Янков, д-р Пачев и др.
Работят и в почивните дни
Тел. за връзка: 626-340

това предполагам е единия-препоръчавн е в един друг форум от доволни хора. вероятно моожеш да му се довериш. не знам кой от двамата доктори при които си ходил е.

ами предполагам че си питали в пловдивски развъдници, а при тях качеството е ниско, за сметка на високите цени. може би първо трябваше да потърсите нещо по-хубаво. за сведение коте от развъдник струва около 400 лева (истински персийки, с потекло от европейски шампиони). предполагам сте дали горе долу толкова и за котето от магазин (поне в Сф вече вървят около 450 лева). говоря това за да знаете за друг път, или просто да можете да информирате познати и приятели. иначе съм сигурен че това коте което в момента е при вас е невероятно малко същество и много ще го обичате. и моето е от магазин а планувам да му взема скоро другарче от развъдник.
само да ви кажа да не бързате да го стрижете. в крайна сметка нали това ви е харесало в персийските котета-козината. има си начини тя да се поддържа хубава и ако ви интересува отворете тема и ще се опитам да ви обясня подробно как се правят тези неща.
Аватар
MANUS
В ятото

Re: На кого да се доверя?!

Мнениеот Anahronia » Пон Юли 09, 2007 1:31 am

В София знам лекар на когото можеш да се довериш - изпитан е до краен предел и е брилянтен и за кучета и котки но ти е далече. За Пловдив не знам. Котето според мен си е здраво а докторите на които си попаднала са се уплашили от секрета в очите взимайки го за някой тежък летен котешки грип! Освен това всяко посещение за тях е доход и не всички ветеринари разбират какво изобщо правят. Очите и ти в къщи промивай с чай от лайка и някакво много мекичко тампонче. Така правят майките с малките бебета хора, що да не става с малките бебета котки :roll: Няма качествени и некачествени котки и прочие. Котето си е екстра. Щом е жизнено някакаква инфекцийка на очичките - ще му мине. Храни го с повече белтъчини и не го свиквай на котешка храна! Котките имат 9 живота не забравяй това - жилави същества са! И спокойно.. на някои котета като прогледнат очичките им сълзят ..и са гуреливи, говоря ти за котета които са родени в двор без контрол от равъдници и прочие и майка им ги ближе и почиства. А те си израстват живи здрави и силни..Ако е било без мама повечко време...да речем един два дни на мръсно място нормално е да му се съберат гурлички и мръсотия в ушенцата. Ако диша трудно повярвай ще разбереш - то както казаха по - горе издава звуци, кашля и се вижда че се мъчи..най-вероятно толкова се е уплашило от доктора че е задишало тежко горкинкото! При другия е било за втори път вече на доктор и видиш ли било е по-спокойно. Пък и някои лекари са много страшни за животните, други приемат спокойно...
НЕ ГО КЪПЕТЕ ОЩЕ да не стане някоя беля и тва е. Може и да е било с лека инфекция на очичките и ушичките. Мисля че втория лекар е достатъчно компетентен.Не те е уплашил излишно и не е тръгнал да лупа инжекции на малко коте както правят някои ветеринари за да приберат по 15 кинта. Има ги и свестни има ги и истински шарлатани. А ако след почистването не се появи никакъв секрет тогава мисля че нямате проблем!

Нека един от всички му направи и кръвен тест - урина и т н....за общо здравословно състояние....и след това ще се види какво му е...
- не е необходимо да се мъчи животното само заради едни гурели! Та това е бебе - да не би майките да водят бебетата си на кръвен тест всеки път като имат гурели и секрет от оченцата!
Когато погледна своя приятел в кучешките очи ми се усмихва цялата Вселена
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот trenertg » Пон Юли 09, 2007 9:34 am

ще ти дам icq 318818000 -на колега в пловдив - свържи се с нея и каквито въпроси имаш ще ти отговори - котето трябва да има един ветеринарен лекар GP ,които да следи състоянието му .
http://trenertg.dir.bg
http://best-friend-vetclinik.dir.bg/

Fortes Fortuna adjuvat - Съдбата помага на смелите - Юлий Цезар
trenertg
Животинче с въпрос

Мнениеот aDDicTeD_ » Пон Юли 09, 2007 12:29 pm

Благодаря,изчетох подробно всичко..Котето не сме го къпали,само майка ми го лигави с едни бебешки мокри кърпички и малко го почиства като се изцапа..Но котьо не може да се оплаче нито от липса на грижи и внимание,нито от любов..Всички сме много внимателни,а то си е живичко и очичките му са си още леко замърсени,но наистина здравословното му състояние до момемента,изглежда отлично!Оценявам наистина помощта на всички,благодаря ви,след време ще го заведа на още един преглед,но мисля да поизчакам,защото миналата доста дълга разходка го поуплаши!Ако има някакви усложнения ще пиша!
aDDicTeD_
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Юли 09, 2007 4:49 pm

Anahronia

Не си права за това че котешките храни са вредни. Както човек трябва да знае и да е възпитан да знае как трябва да се храни здравословно. Така и собствениците трябва да знаят кое да изберът от богатата гама от храни за животни.

Относно кръвните тестове - те не са задължителни но един път годишно няма да навредят на никое животно. Както и човек трябва да си прави един път годишно общ преглед - кръв - урина - фекалии и т н.....

Живеем в един заразен цивилизован свят и следенето но общото здравословно състояние на животните ни и на нас самите е преоритет.....за всеки! :)
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Anahronia » Чет Юли 12, 2007 6:39 pm

Казах че не съм сигурна но почти съм убедена че е канцерогенна! И защо котката да яде котешка храна - за да печелят производителите ли - котката е хищник, тя трябва да яде МЕСЦЕ а като е бебе млекце с близък до състава но котешкото ПЛЮС смляно МЕСЦЕ... :wink: Таковна каквото се дава на 8-9 месечни бебоци
Аз пък защо не съм уведомена че са задължителни? Мислех си че са задължителни само обезпаразитяванията и ваксините. :roll: А те са достатъчно нерви за едно животно!!! Аз ако всяка година водя кучето си да му взимат кръв!!! Не стига че инжекциите с ваксината са достатъчно ужасни..ми то ще трябва после да му купувам антидепресанти на едното...голямото, то умира от страх!
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот MANUS » Чет Юли 12, 2007 8:45 pm

усещаш ли се кога говориш глупости?
когато искаш да представяш нещата природносъобразни си отговори на въпроса "а в природата това как се прави". я ми кажи в природата кой дава млекце на 8-9 месечните котета? изобщо мляко различно от майчиното, след като майката ги отбие.

и да направим забележката че смялното месо трябва да е прясно смялно. в никакъв случай готова кайма от магазина, или престояла (дори в хладилника).
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот kokerka » Чет Юли 12, 2007 8:55 pm

Пък аз да си защитя котешките храни, че няма такова нещо като карцерогенни. И на въпроса защо да се дават те, а не само месце отгопварям веднага - защото те сда много повече балансирани, и доставят много повече хранителни вещества, отколкото само чисто месце. Сами си преценявайте кое е по-здравословно.
Пък то с ваксината може и кръв за изследване да се вземе, няма да умре от страх, горкото куче/коте.
Моите се разхождат до ветеринарите поне по веднъж на месец /че понякога и по два пъти/ да не говорим колко процедури им се правят на веднъж, па досега не са умряли от страх. Едно боцване е все пак. А кръвната картина дава доста добра представа за здравословното състояние на животното.
Животните са По-добрите приятели на човека!
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Anahronia » Сря Юли 18, 2007 3:06 am

Никак не съм съгласна! Досега много пъти моя лекар е спасявал живота на кучетата ми без каквато и да кръвна проба. Процедурите са чиста гавра с животното, когато са безпричинни! Днес ми се наложи да си водя кучката на лекар, защото аналната й жлеза е възпалена след смяната на козината и разгонване - еми това е пълен ужас, първо вой в колата, кокато стигнем, после вой от страх да влезе, то животното си съкрати живота със сума време от нерви! А на всичкото отгоре и намордник.
Не говоря глупости - аз котки съм гледала само на село - майката ги отбива доста късно и мога да ти кажа КАК ТЯ СЕ ГРИЖИ за тях, когато е в природата - във всеки случай котките хранени с такива храни получават много соя, малко истински вещества и много боклуци. А и знаете ли изобщо какво има в котешката храна :wink: Много по-добре е да дадете на котката си сварено пилешко месо отколкото тия грозни сухи гранули към които животните на всичкото отгоре и се пристрастяват! Дори и малкото котенце в природата да пие мляко до втория месец, не се храни с изкуствени добавки (всички витамини които пише че се съдържат във котешката или кучешка храна са добавени, синтетични). Ако цял свят гледа хората да се хранят с натурални продукти ЗАЩО питам да е полезно да даваме сушени, консервирани и пълни със синтетични вещества неща на животните си. Хората се разболяват от консерви и синтетика, камо ли животните! Наистина е по-лесно да им наръсиш гранули в паницата и да не се занимаваш повече! Но дали е ПОЛЕЗНО е спорен въпрос и рекламата на тези храни върши страхотна работа - за млади животни, за зрели животни, за котки със запушени пикочни пътища също имало специална храна... :roll: Питам се защо котараците в селото ми живеят по 18 години без такава храна и не им се запушват пикочните пътища - те не се хранят с мишки и врабчета , това го ядат много рядко, но ядат всякакви неща, кой каквото им даде.
Като се вземе кръв искам да попитам каква информация дава - дали има левкоцити или какво? Колко му е да ти набодат животното два пъти, искам само да попитам ти всяка година правиш ли си кръвен тест? И пълна профилактика с всичките процудири - да те поизточат, после да те видят на ехограф, рентген, да ти побъркат в ушите!? Защото много стопани на животни се грижат за процедурите на котките си например, повече отколкото за своите. Аз не познавам човешка МАЙКА която да разреши да се прави профилактично изследване на кръвта на детето й, въпреки че и за хора е задължително. Взима се само, когато трябва да се потвърди или направи диагноза. :evil: На моя позната кучето бе буквално уморено от лекари, които вместо да отрежат тумора на цицката взели да "чакат" да правят кръвни тестове и биопсии, докато тумора се възпалил и се пукнал вътре в нея - съответно имаме ракови клетки НАВСЯКЪДЕ, както и инфекция.ПРАВЕЛИ МУ ХИМИОТЕРАПИЯ! А ако бяха реагирали навреме животът му щеше да бъде удължен и с по-добро качество това е ясно! Кучето на 10 години бе съсипано буквално. Аз заведох преди това моето със същата бучка при лекаря, на който имам доверие и веднага я отрязаха, без тестове, без кръвни картини и биопсии - кучето ми беше на 17години и живя още две, година и половина от които тичаше като младо яре! Толкова за информативността на кръвните тестове - ако кръвния тест беше стимулирал някой предпазлив лекар да отложи операцията аз щях да загубя кучето си две години по-рано! А какво да говорим за едно 10 годишно куче!
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот MANUS » Сря Юли 18, 2007 7:48 am

много патос, много нещо....
ще си позволя да ти отговоря конкретно за да не изпусна нещо, не защото искам да се заяждам.
Досега много пъти моя лекар е спасявал живота на кучетата ми без каквато и да кръвна проба.
Браво! оцелила си хубавата страна на статистиката. аз пък мога да ти дам примери (за съжаление дори с мои живони) когато седмици наред са лекувани за едно нещо, а след като е напарвено кръвно или друг вид изследване се оказва напълно неточна диагноза. кръвното изледване излиза за един час, а след това правилното лечение отнема 3 дни. сама си направи сметката.
то животното си съкрати живота със сума време от нерви!
ами тук има възможни варианта. единия, кучето да бъде привикнато от малко, и този ужас да бъде поне сведен до разумен страх, и узпуснат отдавна и вината за това е твоя. другия вариант е ветеринарният лекар да идва на домашно посещение. изобщо не е толкова черен дявола.
А и знаете ли изобщо какво има в котешката храна
да не би ти пък да знаеш?
Много по-добре е да дадете на котката си сварено пилешко месо отколкото тия грозни сухи гранули към които животните на всичкото отгоре и се пристрастяват!
да, права си че месото е за предпочитане. не млякото! и това че на теб ти се виждат грозни гранулите не ги прави такива.
Питам се защо котараците в селото ми живеят по 18 години

това пък от къде го знаеш? ти на колко си години и колко поредни години си виждала един и същ котарак на селото ти? мога да ти гарантирам че в природата средната възраст на свободноживеещите котки е 3-4 години. всички останали си умират кротичко някъде и никой не знае от какво.
Като се вземе кръв искам да попитам каква информация дава

даво доста голяма информация-могат да се изследват ПКК, ДКК, биохимичните показатели на вътрешните органи и да се разбере кой е болния орган и от какво точно е болен. дали е възпалително или нещо друго. това ти дава 90% от лечението. това че ти си чувала само за левкоцитите нищичко не значи. не случайно се учи по 6 години за ватеринарна медицина. дори твоя ветерианерен лекар ги е учил.
Защото много стопани на животни се грижат за процедурите на котките си например, повече отколкото за своите.

това е похвално а не осъдително. показва че човек се чувства отговорен за живота който е създал и приел в дома си.
Аз не познавам човешка МАЙКА която да разреши да се прави профилактично изследване на кръвта на детето й
аз пък познавам. даже при едните профилактични изследвания се откри заболяване на бъбреците на детенце. за щастие благодарение на това лечението бе започнато навреме и на детето му се спестиха доста по-големи проблеми в малко по напреднала възраст.
На моя позната кучето бе буквално уморено от лекари, които вместо да отрежат тумора на цицката взели да "чакат" да правят кръвни тестове и биопсии, докато тумора се възпалил и се пукнал вътре в нея - съответно имаме ракови клетки НАВСЯКЪДЕ, както и инфекция.ПРАВЕЛИ МУ ХИМИОТЕРАПИЯ! А ако бяха реагирали навреме животът му щеше да бъде удължен и с по-добро качество това е ясно! Кучето на 10 години бе съсипано буквално. Аз заведох преди това моето със същата бучка при лекаря, на който имам доверие и веднага я отрязаха, без тестове, без кръвни картини и биопсии - кучето ми беше на 17години и живя още две, година и половина от които тичаше като младо яре! Толкова за информативността на кръвните тестове - ако кръвния тест беше стимулирал някой предпазлив лекар да отложи операцията аз щях да загубя кучето си две години по-рано! А какво да говорим за едно 10 годишно куче!

първо да питам колко от своя страна е чакала твоята приятелка преди да заведе кучето на доктор? тумор не се пука от само себе си за 1 ден. той е чакан поне 6 месеца, гарантирам ти. рязането с нищо е нямало да помогне на кучето, а най много да беше починала на операционната маса. не е имало как да се реагира навреме, просто защото не и е заведено навреме.
твоето куче пък без изследване изобщо не знаем от какво му е била бучката. това че е "същата бучка" на теб може и да ти носи информация, ама на мен никаква. може да е било доброкачествено туморче, дори подут лимфен възел. ей заради това се прави хистология постоперативно. хубаво е че си имаш доверие на твоя доктор ама през цялото време явно се лекувата не късмет. радвам се че го имате. дано не ви напуска...
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот Bunny » Сря Юли 18, 2007 7:16 pm

Ще си позволя и тук да пусна това мнение, защото във форума за гризачи все още нямам отговор... Пиша ви, защото си мисля, че хората, които имат пряк досег със зайчетата и тяхните проблеми най-добре могат да ме посъветват. Надявам се някой с подобен проблем, като този на моето зайче, да ми даде добър съвет как да му помогна.
Моето зайче е Калифорнийка и не е мини заек. Имам я от почти 2 години и смея да твърдя, че от хилаво и малко зайче израстна голям, силен и здрав заек. Единственото, което преживя, беше едно възпаление на окото, защото като бебе явно си е вкарала стърготини с крачето. Наскоро забелязах една бучка на долната челюст. Аз много я гушкам и по принцип следя дали има промени по зайчето. Тази бучка е много твърда и зайчето не реагира като го пипам там - т.е. мисля си, че не го боли. На пипане е като голямо грахово зърно. Ествествено заведох я на ветеринар, даже 2 - първият ми каза да я наблюдавам, и ако бучката стане по голяма да отида пак. Другият ветеринар каза, че сигурно е костен тумор и че не е желателно да я оперира, а може само с антибиотик да спре разрастването на бучката. Честно ви казвам, изревах си ревалото. Това обаче, което ме кара да се колебая дали изобщо да си тормозя заека с още прегледи и операции и лечения, е че зайчето ми не се е променило - яде си, играе си и се държи по същия начин, както през последните близо 2 години. Изчетох милион неща в интернет за абсцеси, за тумори и там подобни и различни случаи, но срещам толкова противоположни мнения. Моля ви, ако някой е имал такъв проблем или има познат ветеринар, който е лекувал подобно образувание, споделете с мен, за да знам какво да правя с Бъни... Наистина имам нужда от помощ - ако знаете ветеринар с богата практика, моля, дайте ми координати за София.
Bunny
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 18, 2007 9:59 pm

Bunny

Трудно можем да те посъветваме. Нямам опит в тази сфера - тоест образованието на твоето зайче-байче. Трябва да се направят изследвания - без тях нищо не може да се гадае. Но пък всичко си противоречи с факта, че зайчето-байчето е живо и жизнерадостно и т н......изчакай...и мисли дали има нужда зайчето от изследвания...
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bunny » Сря Юли 18, 2007 10:46 pm

Благодаря все пак. Ще търся мнение и на 3-ти ветеринар.
Bunny
Животинче с въпрос

Мнениеот Anahronia » Чет Юли 19, 2007 12:44 pm

MANUS
Гледам кучета 19 години, на селото ми има един рижав котарак, който тормози собственицитие на кокошки и краде пилета и яйца от както бях на 5, а сега съм на 27. Котката, която споделяше моя двор и двата съседни и раждаше по 2 пъти годишно доживя 18 и УМРЯ като я блъсна кола. Имала съм и аз проблеми с лекари, които не могат да поставят диагноза. И повечето правеха "изследвания" - рентрени, проби и прочие. Те за малко да уморят кучето ми, което после този брилянтен лекар спаси. първия тумор,който той оперира бе оставен от плахи "изследващи" доктори да расте на воля, зощото кучето на 12 било старо и щяло да умре на масата - когато братовчедката на майка ми ме заведе с Душка при него той само като я видя побесня и такъв скандал ми вдигна все едно аз съм виновна че куп лекари от луксозни клиники с рентгени и лабораории за изследване ме излъгаха че кучето ми не може да бъде оперирано и че страда от "перанална херния", която диагноза потвърждаваха само за да не ги карам да я оперират. Сто пъти ми бе повторено че щяло да умре на масата. Че било слабо и старо. Е оказа се че всички тези "лекари"(за мен те не са лекари) грешат. Кучето ми не умря на масата на този лекар нито веднъж., кучето ми не получи нито веднъж следоперативни усложнения., защото макар и да не му е луксозна клиниката той е маниак на тема хигиена и всичко при него блести от стерилизация. Иначе съм убедена че моето куче имаше рак на цицката - отстраниха му по тази причина всички цицки по време на операцията, до една. След това то живя две години и както казах без да си нарушава кучешкия живот - разходки, тичане, игра с дъщеря си, дори дребни бели, гушкане, чесане, ресане! Но лекаря за миг не си помисли да му прави биопсии а да умре на масата той каза, че винаги има риск, за това е му слагат специална упойка щадяща сърцето - същата поставят и на стари хора преди да ги оперират. Става дума за 17 годишно куче и това му беше 4тата подобна операция. Интересното бе, че тя обичаше този лекар, въпреки че трепереше, когато я галеше го ближеше защото той именно и спасяваше живота а не разни хора, на които им трябва кръвна проба за да поставят диагноза. Колкото до приятелката ми - тя каза че когато го е завела е било мъъънинко. Казали й да чака. Когато порастнало казали да чака още и да му дава ЛЕКАРСТВА! Дали й лекарства, взели биопсия и ЧАКАЛИ. Чакали без да оперират. Докато тумора се пръснал. Това е историята. Побеснях и й казах да върви при моя лекар, дадох и телефон и адрес. Но тя каза - как да я заведа от химиотерапията и лекарствата й паднаха показателите, тромбоцитите и прочие. Кръвта не й се съсирвала. А инфекцията СТОИ заедно с раковите клетки. Заблудена тя ми каза ама те й помагат. Ама те я лекуват. НЕ СЕ ЛЕКУВА ТАКА КУЧЕ! Това е мъчение. Ако ги е било страх да оперират да й кажат да потърси друг лекар! Както мен ме убеждаваха, че кучето ми щяло да умре на масата, така са я плашели и нея. САМО едно ще ви кажа - кучетата и котките МОГАТ да се оперират дори и да са стари. Зависи от хирурзите. И от това навреме да е хванат проблема. Имам наскоро и друг пример за лекари, които поставят диагнози по кръвни проби - за една частна клиника в Младост, където умориха 4 годишен ротвайлер, женски поставяйки му именно по кръвни проби и безброй сложни изследвания последователно следните диагнози - плевмония, рак на белия дроб, масирана инфекция. Междувременно стопанката непрекъснато ги алармирала че му тече гной от матката, но те казали " това не е проблем". Кучето направило перитонит. Те рязали перитонита но не го изчистили. "Кръвните показатели" паднаха. Заведоха го в Синия Кръст в Горубляне и там го усилваха със системи вместо спешно да проверят защо оперираното куче НЕ СЕ ОПРАВЯ - явно са рязали некадърно, нищо че са взели кръвна проба. Кучето умря на системи в Синия кръст, уж под зоркия поглед и грижи и кръвни проби, защото НИКОЙ не пожела да го отвори и да провери аджеба какви поразии са напарвили в Младост. Така или иначе умря и то в мъки. Стопаните му ми казаха "абе виж тия при тая апаратура, тестове и проби не можаха да й помогнат, та там в онази мизерна клиника ли ще успеят?". Да ама в онази уж мизерна но много чиста клиника има двама брилянтни лекари, които все още взимат по левче на инжекция и лекуват кучетата не за бизнес а защото наистина им е жал. Ти ветеринар да се насълзи за пациент виждал ли си? Защото, когато евтаназира старото ми куче, той мисли дълго дали да го сложи за пореден път на масата или да го приспи. Преглежда го дълго. Провери му вените - нямаше вени, едва му сложи упойката. И понеже му казах че много я е боляло цели 4 дни,че не е яла, а аз докато спре да повръща САМА я слагах на системи по негови инструкции и на един друг много добър лекар (той ходи по домовете но е вътрешни болести не хирург) че вече е стара а тумора беше голям - видяхме го на ренген (поиска ми да го снимам, но не ми поиска кръвен тест) след като мисли и се консултира с колегата си и чу че много я боли, че не може да ходи каза "куче си отива вече, трябва да му дадем покой" и се просълзи. Той се бори за това живота и да е хубав години наред. Накрая той спря сърцето й, когато наистина стана невъзможно да й се помогне. На 19 години той ОБМИСЛЯШЕ операция и ако кучето ми се хранеше и имаше сила щеше да я направи. Не за да вземе пари,защото таксите му са минимални всравнение с другите ветеринари, а защото обича животните, не обича да ги гледат как страдат и е готов да рискува кучето да умре на масата под упойка вместо да се мъчи...или да бъде безнадеждно осъдено на евтаназия. Кръвните тестове са информативни може би, когато са в ръцете на добър лекар. Но пък за мен добър лекар е онзи, който не се нуждае от кръвен тест, за да постави диагноза и действа бързо. Тези лекари не лекуват на късмет. Докато си пишем сега ние с тебе те НОН СТОП работят и непрекъснато спасяват животински живот. При него съм виждала ВСЯКАКВИ тежки случаи. Смъртността на животните му е ниска и за това му е мъчно за всеки изгубен пациент!
Да късмет е, че го познавам. Съвета му по отношение на храненето - месото, което ядеш ти стига да не е солено и с консерванти е полезно за кучетата ти, както и зеленчуци - моркови, грах, малко зеле и чушки. А ..да. И ме посъветва без много много да ми обяснява защо да не ги храня с гранули и консерви. Питам се защо ли? Може би защото в клиниката му няма ГОЛЯМА реклама на кучешка храна, която той да продава или препоръчва взимайки процент от дистрибутора. Сега тука един квартален ветеринар, на който разчитам за жлези и ваксини има такава реклама и ми обеща да ми даде 20 кила за 72 кинта, за да съм сложела кучката си на диета - че е дебела дебела е, ама диетата й няма да е от изкуствена храна. Преди да се обвърже с тази реклама ме съветваше да им давам черен дроб и пиленце..Ах каква трансформация??? А и всички лекарства против разгонване са ДОКАЗАНО канцерогенни - моите лекари ОТКАЗВАТ да ги прилагат. Настояват за кастрация ако разгонването пречи толкова! Дори кучето да е старо или котката. И изобщо надявам се да е жив и здрав и щастлив този лекар, само тогава ще имам късмет, защото след всичко което съм видяла за тези 19 години само той и колегата му за мен са лекарите, на които мога да доверя живота на кучето си. Колкото това какво има в котешките храни ще ти кажа само две неща опасни за хора камо ли за животни - консерванти и изкуствени ароматизатори. Това стига за да не дам на животното си да яде. Принципно каквото е вредно за нас е вредно и за тях. Всички добавки от синтетичен произход, дори витаминните са ВРЕДНИ за животното защото организмите им не са адаптирани към синтетични продукти. За животните е валидно и следното - колкото по-малко химия, толкова по-добре. Не искам повече да споря. Ако този който разчита кръвния тест е гола вода по-добре без кръвен тест а търсене на свестен ветеринар, тъй щото добрия ветеринар, също както добрия хуманен лекар трябва да е добър диагностик! Ще ти дам друг болезнен пример за некадърност, при хуманните лекари. Вуйчо(Бог да го прости)ми бе лекуват цяла година и половина от миниерен синдром, КРАСТА и диабет (в известна скъпа частна софийска клиника), прехвърлят от лекар на лекар и от кръвен тест на кръвен тест, от изследване на изследване,докато не отиде в ИСУЛ и там само с един ехограф му бе поставена за 5 минути смъртоносната диагноза рак на панкреаса. Тази година и половина той е имал шанса да бъде спасен напълно, ако диагнозата и резултатите от изследванията бяха разчетени правилно. После все пак се намери лекар, който да го оперира и да му удължи живота но само с 4 години. А в началната фаза е можело да бъде излекуван.
За това апелирам, търсете си добри изпитани ветеринари. Не се подлъгвайте по научни термини и много обяснения на лекарите. Лекари, които изписват МНОГО лекарства понякога не знаят какво правят изобщо. Лекари, които ти слагат инжекция против разгонване или ти дават таблетки съзнават че подлагат животното ти на огромен риск от раково заболяване. А лекари които ти препоръчват гранули обикновено са част от бизнеса с кучешка храна. Да са ви живи и здрави животните и дано не ви се налага да имате нужда от лекари. И още нещо - не си прав, че кучето лесно може да се приучи да ходи на ветеринар. Защото всичките ми кучета още в ранна възраст са имали близки срещи и то по доста сериозни проблеми, болезнени манипулации, упойки, страх. Това не е моя грешка, няма човек камо ли животно, който да обича да ходи на лекар и да го бодат. А ако стои мирно и слуша то тогава просто е куче или котарак със смело сърце, като другата ми болонка, която непрекъснато се опитва да оближе всеки ветеринар и му се вре да я гали. Но това са единични случаи.
Айде стига сме говорили за лекари, че и без това имам много неприятни спомени от некадърни лекари. Напревете една тема, в която да им постваме имената на тези от които сме недоволни та другите да не ходят при тях. Ще стане дъъълъг списък.
Обичайте си животинката и й спестявайте нервите - спокойното куче живее по-дълго. И дано не ви се налага да имате нужда от ветеринари за друго освен за ваксината (е може и кръвната проба от мен да мине)
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот MANUS » Чет Юли 19, 2007 8:53 pm

отново бих написал някои неща но ти не си наясно със себе си... няма и мен да послушаш.
ще кажа само че си права за две неща-никакви хормонални препарати, и колкото по малко лекари толкова по добре.
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот kokerka » Пет Юли 20, 2007 2:04 pm

На мен ми е много интересно, щом някой лекар си позволи да сбърка /което разбира се е лошо, но и те са хора и грешат/ и веднага ги обвиняваме, че не са лекари и наговаряме куп глупости за тях.
Ще си позволя да разкажа за един мой проблем наскоро. Моето куче, кокерка, имаше проблем с едното око. Първо беше язва, която оправиха с лека операция. За съжаление язвата се появи наново и вече трябваше да се лекува причината, която очевидно не беше единичен случаен случай. Не можаха да я излекуват, опитахме няколко неща, докато накрая при втора операция не се откри, че кучето има мигла, растяща навътре. СЛед махането й кучето си е перфектно. Но за съжаление докато се разбере каква е причината мина известно време, в което лекарите /моите лекари са едни от най-добрите и са ми го доказали десетки пъти/ не можеха да намерят причината. СЛед втората операция те се застраховаха, като за причина освен миглата допуснаха и вирусно заболяване. СЛава богу такова няма сега, и очите на кучето са здрави. Но аз не съм ги оплюла, че не са намерили причината веднага. Напротив, благодарна съм им, че не се отказаха и в крайна сметка всичко завърши добре. Иначе ми беше много лесно да ги сменя, оплюя, наругая, обвиня за двата месеца мъки и втората операция, но не трябва така. Те са лекари, но не са Господ, и не са безгрешни.
А на око, без апаратура и изследване е много тъпо да се лекува, защото повечето болести имат сходни симптоми, които без изследване няма как да се докаже, че се лекува правилната болест. Най-елементарното - как се различават гъбички от краста и микроспория? На око? Абсурд! Само с изследване може да се докаже точно какво е и да се лекува адекватно, а не да се вреди допълнително.
Даже незнам вече и за какво е спора, но характерна черта ни е да плюем, кой колко е неадекватен и т.н. Вместо да седнем да се замислим защо става така.
Лекарите в крайна сметка не са там за да убиват животните ни, а за да ги лекуват. И повечето правят всичко с тази идея. Трябва да ги уважаваме за това.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Anahronia » Нед Юли 22, 2007 3:28 pm

Лекарите в крайна сметка не са там за да убиват животните ни, а за да ги лекуват. И повечето правят всичко с тази идея. Трябва да ги уважаваме за това.
когато един лекар ти каже че животното ти трябва да бъде приспано защото не може да му се помогне, а то се къса от болки защото го е шубе да му отреже тумора ще се замислиш дали е кадърен. При все че е направил всички изследвания. Когато след това отидеш при друг и след 30 мин. вече си караш кученцето към дома блез тумор и излизащо от упойка чак помахващо с опашка ще разбереш разликата. Хубаво е да нямаш големи проблеми за да не проверяваш колко са добри лекарите! Но едни лекари искаха да убият животното ми в буквалния смисъл. Шест години преди да умре от старост на 19. Как да ги възприемам за лекари? А част от тези лекари са с много добра репутация по отношение на леки травми и леки операции. Въпреки това те буквално за малко да ми убият животното. Извадих жив късмет че в петък, когато всички ми отказаха лечение и предложиха евтаназия(казаха ми да отида в понеделника да я приспивам!, било безнадеждно и съм мъчела кучето си-това когато беше на 12, преди 6 години - всъщност я приспах тази година на 19, когато вече наистина бе на края на всичките си сили) се намери една братовчедка на майка ми, която ме заведе при моите лекари, които вече са единствените на които имам доверие. Не искам да ти се налага да разбереш какво означава критична ситуация и кога въпросът е на живот и смърт. Когато си заведох кученцето там лекарите побесняха и почнаха да ме навикват как може това куче още да не е оперирано мислейки че не съм го водила на лекар а аз цяла година бях всяка седмица в кабинети и клиники и по изследвания търсейки някой да го отреже. Като разбраха попсуваха колегите си и се заеха за работа. Искам да ти кажа че беше ей такова лято като сега - горещина, дори за хора отказваха операции, кучето ми престоя в операционната точно половин час и си го прибрах у дома и стана да пие вода час след операцията. Но когато е спешно е важно лекарят да не казва "изчакайте" или "стара е за операция няма да издържи упойката" или други измивания на ръце - ако не може да се оправи с проблема един добър лекар те препраща към колега.
Най-елементарното - как се различават гъбички от краста и микроспория? На око? Абсурд! Само с изследване може да се докаже точно какво е и да се лекува адекватно, а не да се вреди допълнително.
тук си особено права. Преди като беше малка една от кучките ми я мъчиха месеци наред с лечение на подобен проблем. Накрая я излекувахме с човешко лекарство което ми препоръча човешка дерматоложка, моя позната. После пак се разболя. повикахме един лекар, той ги разпозна на око безпогрешно, излекува ми едрата кучка само с посещения у дома. Оказа се микроспория и още някакво заболяване със сложно име. А преди я лекуваха от краста със същите симтпоми и явно са усилвали заболяването. Мина й само с 4 инжекции и останалото беше на мазила и хапчета с витаминни добавки. Сигурна съм, че не е налучквал защото изобщо не се колебаеше в диагнозата. Доктор Кованлъжки се казва, той е много добър за вътрешни, кожни, очни болести и понеже НЕ Е ХИРУРГ си казва и препраща към колегите си, когато става въпрос за много сложна операция и не поема отговорност за нещо, което не е сигурен че може да оправи.Много го уважавам заради това. Не съм казала, че всички лекари не са добри. Както и че ако трябва да изследват лошо няма. Лекарите, които всъщност приспаха кучето ми Душка тази година са най-добрите за мен а вярвай ми обиколила съм почти цяла София преди това да търся кой да я спасява(за това тези, които и спасиха живота им позволих да спрат сърцето й), когато беше на 12 - те й спасиха после много пъти живота със скалпела, когато всички други я бяха осъдили и за това, когато ми предложиха да я пуснем да си иде вече не спорих с тях. Самият Кованлъжки пък се бори да са добри последните й дни и беше всеки ден у дома - слагахме й болкоуспокоителни и системи с него, за да можем да й влеем сили да издържи пътя до хирургията - тя е доста далече от дома ми. И пак ти казвам за осил в окото, за фистула на жлезата, дори за възпаление на младо куче - едрото ми куче се беше издуло от инфектирано одраскване, един лекар, който отказа да оперира Душка беше много добър. На него ме е яд, че е знаел че в София има колеги които биха я оперирали а наместо това ми предложи да я приспивам едва на 12 години. А другите по клиниките направо ахкаха и почваха да я дупчат с "усилващи" инжекции и да й взимат проби, снимки (по които решиха че има херния а тя имаше 2 килограмов тумор, аз го видях като го отрязаха - огромна топка)..това са много лекари накуп...Които направо си говореха глупости - чак хората на улицата ми казваха "какъв и този тумор" а те "не херния е". Естествено че има много добри лекари. Но са МНОГО тези, които с кръвни тестове, с изледвания или без не знаят какво вършат, нито могат да поставят диагноза. На тях съм им бясна. Пред очите ми са уморили много кучета на познати. Оправданието че грешат и не са богове не стига - ако не знаят какво правят ще се консултират, както се консултират хуманните лекари по между си! А колко стари кучета се приспиват с оправданието че няма да издържат ...думи нямам. По-горе ти написах за ротвайлерката на 4 години. Щом си имаш твои лекари не ходи другаде за да не попаднеш на такива като тия. На по 11-12 години... години кучета се приспиват редовно защото не можели да издържат упойката или пък се оставят да страдат с болки, инфекции и прочие.И то с тумори или проблеми далеч по-леки от на моето куче.
За това пак казвам единственото нещо, което трябва да искаме и да се молим е кучетата и котките ни изобщо да не се разболяват тежко. Макар и на определена възраст след 11-12 години болестите да почват да се роят :(
И наистина не си бийте инжекции против разгонване нито хапчета на животните - канцерогенни са и рискът е огромен.В това съм сигурна! Ако разгонването ви дразни чак толкова и не можете да го опазите от забременяване, по-добре го кастрирайте отколкото да го тъпчете с подобни хормони. Аз моите си ги оставям да си се разгонват и ги водя на каишка. Може да се влачи цялото куче войнство на квартала зад нас, но поне съм спокойна че не си тровя бубенцата.
И още защо толкова често някои ветеринари си позволяват за сбъркат така, че пациента им да умре? На теб как ти се струва тази грешка? Или по-точно как ти се струва да предпочита да го приспи без да му даде шанс, вместо да го сложи под упойка и да опита да оперира - това е нелогично! 12 годишно куче не е като 19 - разликата е огромна, на 19 няма вени, всичко е калцирано, няма налягане на кръвта, няма сила да стане на крака ако има болка и прочие. На 12 тича като кон и само тумора пречи. Това е страх от неуспеха на масата и готовност все пак пациента ти да умре - двойна обреченост. Когато грешката е смъртоносна бива да се сърдим нали? Или следващия път пак да си заведа кучето там? Или изобщо пак да тръгна да го водя по лекари насам натам да го изследват и бодат, докато се издуе като плондир..
Не благодаря.
Знам вече къде да го водя. Дано на никого не се налага! Само това е важното, че сега дъщерята на Душка ще чукне 13 и вече втори тумор (малък но от опасните) режем.... :( Имам доверие в лекарите си - но и те не са богове дамм.
Та нали сега ме разбра защо се сърдя за грешките на някои. Има само един от сбъркалите, на когото прощавам - този, който ти казах че е добър за всякакъв тип по-леки операции..макар да слага ужасни упойки и кучетата да му се будят по време на операция а после им е лошо все пак ги оправя.. Но той първи осъди животното ми и най-лошото е, че е знаел къде точно биха го оперирали защото се познава с моите настоящи лекари. Не споменавам именно за това имена. А на другите шарлатани не им помня имената само знам, че не бих си завела кучето там никога. Ако не мога да го закарам до хирургията си викам доктор Кованлъжки у дома.., той е невероятно отзивчив и знае какво прави, а когато пък каже "до 5 дни ще му мине" наистина минава. Когато каже "не знам" съветва да го водиш на хирург..
Спора тръгна от това дали да се заведе едно малко котенце с гурели на очичките на двеста лекари и да му се прави кръвен тест. Било е прегледано и почистено от лекар, който казал че е добре, няма никакви проблеми - яде, пие вода, играе и е весело. Момичето бе наплашено от някакъв лекар, който преди това го бил обявил за тежко болно заради очите. консултирало се с втори и втория почистил очичките и го пратил вкъщи да расте на воля. Та според мен на този етап щом котето се развива нормално не се налага кръвен тест и допълнителни стресове.За да не попадне някъде където ще му набият куп инжекции, ще му сринат имунната система само за да се покажат компетентни - тъй щото по кръвния тест и да му излезе да речем лека инфекция едва ли тя е толкова страшна, че да изисква МНОГО лекарства. За това беше спора. Аз съм против непрекъснатото профилактично изследване на животно особено преди да си се доверил и да си изпитал някой лекар. Още повече за разкарване на бебе котенце по клиники нон стоп в жегите. От там се изказах да не го привикват на изкуствена котешка храна от малко и ме налазиха защитници на балансираното хранене и кръвните тестове(препоръчителни всяка година профилактично). От там реших да дам примери как кръвния тест понякога е много по-малко информативен от един добър ветеринар и как кръвния тест въ рецете на некадърен ветеринар може да няма никаква стойност. Аз лично се страхувам от някои ветеринари вече... На други съм толкова благодарна, че нямам нито думи, нито има дела с които да изразя благодарността си. Но честно казано за 19 години ходене по ветеринари се страхувам много повече пред кабинета на ветеринаря отколкото пред кабинета на хуманния лекар, който ще лекува и преглежда мен.. Защото знам какво му е на едно животинче там. За това и тръгна спора. Ходенето при ветеринар според мен трябва да става, когато е наложително и за ваксини. На здраво жизнено животно му трябва игра, храна, вода и спокойствие. А бебетата - всички бебета имат гурли, бебета котки, бебета хора, бебета кучета. Даже за бебетата хора има специални бебешки хомеопатични капки без антибиотици и силни вещества в тях.
Понеже сега съм още под афект - за последните 6 месеца на мое приятели бяха буквално "уморени" кучетата -( 2 кучета на 10 и 4 години, те умряха преди моето на 19 - моето го поддържа Кованлъжки със системи и болкоуспокояващи по-дълго отколкото онези успяха да удържат една ротвайлерка - силна, млада, 4 годишна, изправена на крака,перитонитът е тежка болест да особено ако не се оперира!!!) от некадърни лекари, които разчитат именно на кръвни тестове и съвременна апаратура за да имат хмм...представителен вид, за това дадох тези примери.
Не плюя всички лекари(сама видя, че хваля много някои лекари) но има ветеринари, които заслужават да им се вземе разрешителното не само да бъдат плюти - за съжаление пациентът животно все още не е защитен от закон така, че ако умре да можеш да дадеш под съд онзи, който се е "погрижил" неадекватно за него! Защото дори хуманните лекари правят грешки, но после отговарят за тях и така хмм.. се учат да се консултират, да внимават и да не рискуват разчитайки само не себе си.
Хайде нека са ни здрави бубенцата и да не се налага да ги водим по лекари. :) Това май е най-важното. Аз изживях много тежко последните месеци на Душка, защото старостта както при хората, така и при кучетата е нещо ужасно и тъжно, но съм щастлива, че можах да съм с нея до естествения й край и че животът й беше хубав и през повечето време от тези 19 години тя бе напълно здрава, силна и щастлива.
Между другото ПАК са сложили стрихнин в квартала ми :evil: - на съседите ми кучето умря за 10 мин...
Ако има някой от Дружба 2, 5та част да знае че не е ясно на колко места е разхвърляна отрова и да внимава с кучето си, защото е ужасно бързо действаща :(
П.П. Твоя случай е различен - накрая са те излекували а не са ти предложили евтаназия и кучето ти е живо и здраво. Аз говоря за лекари, чиито пациенти умират в мъки или пък биват осъдени на приспиване без опит за спасение дори - щеше ли да останеш там ако ти бяха казали - няма спасение, не може да се оперира, ще трябва да го приспим? Дано не ти се налага да чуваш тези думи никога, само това е важно на човека и кучето да не им се налага да чуват. Аз чувах тези думи две седмици и не се отказах въпреки това, а ако им се бях доверила? Просто щях да изгубя 6 ценни години от живота на кучето си.. Сега си представи колко хора са били при тези лекари с 12-13 годишни кучета с тумори..и колко са се доверили...И колко кучета са приспани защото нямало да издържат упойката или са умрели от пръсването на тумора и инфекцията.. Това не са просто грешки. Това е осъдително! Пак повтарям - ако хирурга е добър,кучето се храни и ходи и има сили е оперативно дори на 17 години! И да винаги има риск при операцията, но той си заслужава защото ако тя не се направи то така или иначе ще умре и ще умре болезнено!

отново бих написал някои неща но ти не си наясно със себе си... няма и мен да послушаш.
наясно съм със себе си, Манус ясно ми е, че всеки избира лечение и хранене на животното си според своите разбирания, аз споделям своето ти твоето. После всеки си избира как да отгледа любимеца си. Никой от двама ни не говори глупости. Ако котките ти са спокойни при ветеринаря то кучетата ми се страхуват панически- поне две от тях. Това не е моя грешка, просто им се е случило да боледуват така, че ветеринаря да е нещо неприятно за тях. Единственото, което ме тревожи е именно когато са болнички..., направо полудявам от тревога и няма нито сън, нито почивка докато бубето не е пак здраво. Какво повече можеш да ми обясниш - отгледала съм 19 годишно куче с всички болести на детството и старостта, ветеринарни грижи, били сме на гранулирана храна и никак не ни беше добре, макар марката да беше известна и уж да беше МНОГО добра. А и първия тумор израстна точно тогава.., да не говорим за запека и жаждата. :shock: Обясни ми положителните страни на гранулираната храна! Или на консервите. И кое точно съм объркала?
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Нед Юли 22, 2007 5:48 pm

Ще ти отговоря, но с ясно отбелязания факт, че прочетох само една трета от мнението. Когато започна за трети път да повтаряш едно и също се отказах.
Само едно ще ти кажа: сега се оплакваш от тези, които са искали да го приспят. Хубаво, завела си кучето на друг лекар, спасили са го от туморите. Чудесно е било. Но, да взема да ти кажа, че в повечето случаи кучетата на 12 не успяват да се събудят от упойката, която им слагат за операцията. После се оказва, че тумора е злокачествен и има разсейки. И накрая кучето даже не изкарва година още живот, мъчейки се през цялото време. И тогава стопанина започва да плюе по лекарите как те не са му предложили евтаназия по-рано, ами са гледали как се мъчи кучето още половин година.
Ясно ми е, че не ти е харесало отношението на някои лекари, но пък ако не беше се оправило кучето ти от тумора нямаше да си на това мнение, а щеше да благославяш евтаназията, която слага край на мъките.
Отношението ти е замъглено от емоции, затова не е напълно правилно.
Освен това коагто не ти хареса диагнозата на някой лекар просто отиваш при друг и искаш второ мнение. Както виждам и си направила. Въпросът е след колко време. Това вече зависи от теб.
Така че лекарите не са това, което си представяш.
Освен това хуманните елкари също грешат. Те по нищо не се различават от ветеринарите. Всички са хора. Тъй че дай малко по-спокойно.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот kokerka » Нед Юли 22, 2007 5:53 pm

Anahronia написа: Обясни ми положителните страни на гранулираната храна! Или на консервите. И кое точно съм объркала?

Може ли аз? Гранулираната храна засега е единствената, която доставя абсолютно всички нужни хранителни вещества на кучето и котката балансирано. А тези две неща са много важни. Отдавна кучето не е диво животно и нуждите му са се променили. Затова и хората са измислили начин за доставяне на хранителни вещества в точното количетсво и качество.
Консервите нямат положителни страни. Те са желатин в комбинация с консерванти.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Anahronia » Пон Юли 23, 2007 3:33 pm

kokerka написа:
Anahronia написа: Обясни ми положителните страни на гранулираната храна! Или на консервите. И кое точно съм объркала?

Може ли аз? Гранулираната храна засега е единствената, която доставя абсолютно всички нужни хранителни вещества на кучето и котката балансирано. А тези две неща са много важни. Отдавна кучето не е диво животно и нуждите му са се променили. Затова и хората са измислили начин за доставяне на хранителни вещества в точното количетсво и качество.
Консервите нямат положителни страни. Те са желатин в комбинация с консерванти.

Хубаво аз разбрах, че е балансирано но в тях почти няма естествени продукти - прочети им съдържанието - пише протеин еди колко си процента, въглехидрати -пак проценти, има няколко Е-та, които са вредни и за хората, храната е суха и съдържа също консервант, защото сушенето не е достатъчно - влага в нея има и поради тази причина се слага консервант, изкуствен аромат и прочие. Питам от колко години кучетата и котките поемат тези добавки - не от отдавна и най-важното дори хората не ги поемат от отдавна. Консервантите трябва да се избягват дори от хората, да не говорим че на бебетата си изобщо не даваме консерванти а само пастьоризирани пюрета...Да не говорим за ароматизаторите и прочие. Честно казано кучетата ми, които никога не биха пипнали консерва или соев кремвирш се избиват за гранули заради ароматизаторите и поради факта че хруска като кокълче. Това естествено не означава, че им е полезно... Вярно тези храни са високоенергийни и витаминозни, но до едно време действат добре - първо синтетичен витамин е по-кофти от естествен, т.е. примерно каротина да идва от морков, калция от млечен продукт примерно извара, протеина да е истинско месо, витамин Б да е от ориз и то кафяв и прочие. Не знам напоследък дори аз ям само естествени продукти та ми се вижда направо престъпление на кучетата да им купя някаква синтетика... Ако някой производител ми докаже че няма синтетика, добавка, консервант, ароматизатор и синтетични вещества в храната му и тя е само сушена и пресована бих я дала на кучето си...
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот kokerka » Вто Юли 24, 2007 10:38 pm

АМи всъщност има. И консерванта, който слагат също е естествен и ние го слагаме в сиренето /сирене ядеш, нали/?
Тук ти не правиш разлика между класовете храна. Да, половината са синтетика, пълна с боклуци, Е-та, овкусители, ароматизатори, оцветители, химии, и така нататък. Но има и ВИСОК КЛАС храни, които се правят с възможно най-малко химия. СЛагат се само качествени, естествени продукти, които не са никак вредни за организма. Храната на кучето ми в момента е по-качествена от това, което ям аз.
И няма да обяснявам колко по-вредно е небалансираното хранене от поемането на съвсем малка доза химия /всичко е минало през контрол и е допуснато до консумация, в западни държави, не в нашите родни лаборатории/. Аз лично предпочитам да съм убедена, че кучето ми се храни балансирано и няма да се разболее от нещо, поради недостиг на хранително вещество или някой елемент, отколкото да се съобразявам, че не е естествен продукт.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Мнениеот Anahronia » Сря Юли 25, 2007 4:48 am

Но, да взема да ти кажа, че в повечето случаи кучетата на 12 не успяват да се събудят от упойката, която им слагат за операцията. После се оказва, че тумора е злокачествен и има разсейки.

това да не ти го е казал доктор Петров от клиниката в Дружба 1, направо де жа вю получих като го прочетох...Той така казва на всички стопани на кучета над 10 години...Същевременно не са едно и две местата в София, където напротив 12 а и повече годишните кучета по-често се БУДЯТ от упойка, отколкото да не се будят.. Това е важно да го знаят стопани на стари кучета и да не се връзват на този мит за упойките, който е валиден за период отпреди 15-20 години, да не бързат да си прежалват животинката и да не се примиряват. Живеем в 21 век, има модерни упойки и методи за опериране. Както ти казваш има и модерни храни почти като истинската храна за кучета. Кажи ми какво мислиш ето за тази храна http://www.bosch-food.com/main.php т.е. чувала ли си я. Аз нямам намерение тепърва да храня 12 годишната кучка с гранули, обаче едната ми дебеланка трябва да намали калориите, защото влиза във възраст - 7 годинки преваля и явно калорийните й нужди са намалели без да я усетя, а тук прочетох че има храна за отслабване и то от висок клас.. Т.е. някой ползвал ли е тези храни? Принципно аз няма да храня бебо само с нея ако реша да я купувам, но :wink: ето вярвам ти за храните висок клас, след като го написа се разтърсих в нета по темата. В един форум пишеше че с Bosch хранели служебните кучета в Германия.
Anahronia
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 25, 2007 6:03 am

Интересен спор. Аз лично ще кажа, че не е проблем да откажеш да храниш животното си с готови храни. То даже никой не те задължава. Който си разбира може и да готви и на животните си......храненето на животните е изкуство.....

Виждал съм кучета хранени с гранули от висок клас и нищо им няма и обратното....
Виждал съм кучета хранени с "манджа" и нищо им няма и обратното...

Подходи много....

Моето куче яде гранули - Роял Канин - от време на време овкусяваме гранулите с разни неща. Живо и здраво е. Много хора се чудят как така кучета хранени цял живот с гранули от висок клас са си живи и здрави.....е аз спрях да се чудя. Скоро ще осигуря статии на тема как се приготвят храните........

Подходи много - важен е начина на хранене...........да е живо и здраво кучето.........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот MANUS » Сря Юли 25, 2007 8:37 am

и с другите две статиики какво става? :)
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 25, 2007 8:44 am

MANUS написа:и с другите две статиики какво става? :)

Чакам ги в скоро време...дал съм ги на фирмата...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот MANUS » Сря Юли 25, 2007 9:08 am

да дадеш линк като ги качиш :) чакам ги с нетърпение, а ако има добри отзиви за тях ще намеря и още по темата, вече за по напреднали :wink:
Аватар
MANUS
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Сря Юли 25, 2007 9:16 am

MANUS написа:да дадеш линк като ги качиш :) чакам ги с нетърпение, а ако има добри отзиви за тях ще намеря и още по темата, вече за по напреднали :wink:

Винаги те известявам :)
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kokerka » Сря Юли 25, 2007 12:37 pm

Anahronia, даже не съм го и чувала този лекар. Съжалявам, че те разочаровам. И да поясня само, не съм говорител на нито един лекар. Това, което изказвам като мнение си е лично мое мнение, базирано на опит, учене, четене и т.н.
Да, разбира се, има ужасно много кучета над 12 които се събуждат от упойка, но за тази цел трябва те са да клинично здрави /смисъл ако се оперира тумор кучето да е само с този проблем, а не съпроводено със сърдечна недостатъчност например/, освен това упойката трябва да е най-качествената, и е хубаво тя да се дозира венозно, т.е. през абокат, което донякъде намалява количеството на използваната упойка. И така нататък и така нататък. Всеизвестно е, че тази възраст за кучетата е висока. И е всеизвестно, че е съпроводена с намаляване на дейността на някои органи. И затова шанса да се събуди от упойка е по-малък. И ако тумора е напреднал и ако лекаря се съмнява, че е злокачествен просто няма смисъл кучето да се подлага на мъчителната операция, която няма да има никакъв ефект. Но всеки случай е различен и затова си има лекари, на които ако имаме доверие трябва да оставим те да решават.
Храната съм я чувала, да, но не съм я ползвала. Лично аз имам опит с доста марки висок клас храни, и кучето ми и котките ми ги ядат откак са при мен и не се оплакват. Като една от най-хубавите е Роял Канин, Про план имат много добри разновидности, Нутрам, Нутра нъгетс и нутра голд също са много качествени храни, Акана, Канутра, за Вобра съм чувала че не са лоши. Избери си.... И бош казват, че е висок клас, но никога не съм я виждала и не мога да кажа нищо за нея. Повечето от изброените имат специален вид за отслабване.
Аватар
kokerka
Пчела майка

Назад към Общ форум