Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

БОЛНО ЛИ Е ЗАЙЧЕТО МИ?

БОЛНО ЛИ Е ЗАЙЧЕТО МИ?

Мнениеот in4eto » Нед Яну 27, 2008 9:53 pm

Здравейте! Имам ангорско зайче на 5 месеца.Забелязох преди няколко дена,че на ушите си има черни точици,които приличат на мрасни,но определено не е.Веднага щом забелязох това го заведох на ветеринар и казаха че е габички и изписаха имаверол с които да му мажа ушите по-един пат на ден,дали това е правилната диагноза защото мисля че габичките предатавляват савсем друго нещо.Да се доверя ли на лекаря които го прегляда или да тарся и мнението на друг веретинар.А също така пропуснах да одбеляжа че зайчето доста често си чеше ушите и мисля че от както го мажа с имаверола сърбежа понамаля.Много моля ако някои е имал такав проблем или има мнение по въпроса нека да ми помогне.Предварително много ви благодаря :smile: :smile: :smile: :smile:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Нед Яну 27, 2008 10:59 pm

Никой без микроскоп не може да ти каже по интернет какво му има на зайчето ти. Взима се проба за краста и микроспория и се гледа на място - ако резултатите не са еднозначни се прави и микробиология и тогава се лекува - щом са ти казали гъби, значи докторите са открили гъби на микроскопа си - да, лечението е дълго.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Пон Яну 28, 2008 10:51 am

Никой без микроскоп не може да ти каже по интернет какво му има на зайчето ти. Взима се проба за краста и микроспория и се гледа на място - ако резултатите не са еднозначни се прави и микробиология и тогава се лекува - щом са ти казали гъби, значи докторите са открили гъби на микроскопа си - да, лечението е дълго.

Въпроса е че,зайчето ми не е преглеждано на микроскоп,а само на око както се казва и му беше поставено тази диагноза.По ваше мнение значи трябва да настоявам да му бъдат направени нужните изследвания така ли ? Също така бих искала да попитам това живото застрашаващо ли е за зайчето?Интересува ме още от какво може да се е заразило? БЛАГОДАРЯ ЗА ВАШИЯ ОТГОВОР ПРЕДВАРИТЕЛНО!
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пон Яну 28, 2008 5:41 pm

in4eto - не да настоявате - а да ИЗИСКВАТЕ да му се вземат проби от кожата и космите и да видите на лист хартия резултатите...

Ако има проблеми сменете доктора..........

Не може да се докаже на 100% от где се е заразило........може и ти самата да си донесла "приятелите" - божа работа...

Ами ако не се лекува ще обхване целият заек и ще стане лошо - но лечението е трудно май и може да има завръщане на болестта поради това, че заразителите са доста издръжливи...

ДЕЗИНФЕКЦИЯ на всичко...........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Пон Яну 28, 2008 11:14 pm

zoomaniak-добре мерси много за отговора.Една жена от един зоомагазин ми каза да не се доверявам на ветеринари,че щели да го уморят и тук нямало добри ветеринари които да разбират от зай4ета и сега сам съвсем объркана.Аз искам да попитам възможно ли е да се касае просто за някаква пикментация?
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Вто Яну 29, 2008 9:12 am

От къде си...
Оценката за докторите да я оставим - трябва ти доктор с микроскоп - да ти направи изследванията, пък лечението лесно - все още май проблема е в супер начална фаза и може да се реагира... по най-разнообразни начини.
Доверявай се на всеки доктор - но само ако имаш малко ветеринарна култура...трябва да се информираш за всичко - дори тук - задавай секви въпроси...прочети за болестите и признаците им и трябва да си запозната с начина им на лечение - за да няма после "ама моят ветеринар каза......"
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот deportivo » Вто Яну 29, 2008 11:13 am

Наистина това е доста крайно изказване за ветеринарните лекари!
Иначе за зайчето ти ,аз мисля ,че не е необходимо чак изследване под микроскоп. Според мен имаверола сигурно няма да помогне. Има един специален препарад за това заболяване по зайците. Мисля че се казваше ектозол и е в вид на спрей за пръскане на ушите на зайчето.
deportivo
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Вто Яну 29, 2008 2:29 pm

zoomaniak-от Варна съм.Пък за ветеринарната клиника мисля че е най-добрата доколкото знам от приятели и познати.Предполагам че има микроскоп,защото там се правят най различни манипулации,но не би ли боло редно самите лекари да ми кажат че трябва да се направят някакви изследвания.Аз моят заек тогава го заведох по друг повод защото му беше влязло парченце сено в окото и разбира се им показах тези петанца
по ушичките на зайчето.Погледнаха ги без микроскоп и също така му погледнаха и коремчето защото ми обясниха че най-често и там излизали такива неща,след което ме увериха че не е живото застрашаващо и ми изписаха това лекарство да го мажа и да го наблюдавам ако му излезе и на друго място да го мажа и там.Казаха че всичко щяло да е наред щели да изчезнат но не веднага разбирасе.Търсих информация за това заболяване но никаде не прочетох за тези симптоми.Затова смятам да се върна във ветеринарната клиника да попитам за повече информация и да изискам да го погледнат на микроскоп.Много се притеснявам да не му стане нещо.Иначе животното си се държи нормално храни се,играе си и така.Не виждам да се е променило нещо в него като поведение.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Вто Яну 29, 2008 2:37 pm

deportivo-но не би ли било редно ветеринарят да назначи лечението,аз от каде да съм сигурна за какво заболяване става въпрос че да почна лечение с лекарство за което незнам нищо.Интересуваме ти същия проблем ли си имал?Ако може да ми разясниш малко повече за симптомите.БЛАГОДАРЯ ЗА МНЕНИЕТО ТИ. :smile:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот deportivo » Вто Яну 29, 2008 3:30 pm

На домашния ми заек не съм имал такъв проблем. Лекувал съм зайците на село от такова нещо и предположих че може и това да е същото. Щом толкова държиш да ти направят такова изследване , отиди в клиниката и поискай. По принцип този вид заболявания се появяват и от лоша хигиена и наличие на влага. Помисли и как да премахнеш тези фактори за да не се появи отново. Но лично според мен имаверола е най неподходящото лекарство. Имал съм на морски свинчета гъбички и ги излекувах с екзитамин Ц (това е нещо като спиртче) и универтан прах. Казвам ти го защото и аз първо пробвах с имаверол и нищо не стана.
Ако е възможно кажи в коя клиника ходиш?
deportivo
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Вто Яну 29, 2008 4:49 pm

deportivo-Въпроса е там,че не съм сигурна,че това са гъбички.Защото от това което съм изчела по темата гъбичките представляват нещо като лющене на кожата,МОЖЕ И ДА СЪМ В ГРЕШКА НЕ ЗНАМ АКО Е ТАКА МОЛЯ ПОПРАВИ МЕ.А моето животно не е така.Той има на ушите си черни петанца които приличат на изцапано но вслучея не, и са покраищата на ушичките му.Да вярно е забелязох че се чеши,но от както го мажа ми се струва че по- малко.Колкото до хигиената мога смело да твърдя че е безупрична. Зайчето не го държа на талаш,а на котешка тоалетна,защото е ангорско зайче и много му се набива козинката със стърготини.Възможно ли е това да е причината за проблема?Това с котешката тоалетна също ми беше препоръчано от ветеринар.Аз съм от Варна и водя зайчето в ОБЕДИНЕНА ВЕТЕРИНАРНА КЛИНИКА ако си от Варна намира се на ул.Царевец"№34
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Вто Яну 29, 2008 7:57 pm

Само не казвай, че си гледаш заека на бентонитова котешка тоалетна... Другите видове стават, но бентонитът може за 24 часа да убие зайчето ако яде от него.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Вто Яну 29, 2008 9:11 pm

mommovet-ЗДРАВЕЙ! Честно да си призная незнаех за това,на котешката тоалетна пише че е минерална котешка тоалетна или бял гранулит.Моляте кажи дали става или ако не кажи ми каква да купувам за напред която да е подходяща.Но да ти кажа не съм забелязала зай4ето да яде от котешката тоалетна но веднаа 6те взема мерки.МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ!
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Сря Яну 30, 2008 4:26 am

Значи, ако сложиш малко котешка тоалетна с вода и тя стане на нещо с консистенцията на лепкав цимент или сурова глина, директно я изхвърли. Ако си стои на отделни топченца можеш да я ползваш. Има още по-подходящи котешки тоалетни от целулозни пресовани стружки - те са идеални.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Сря Яну 30, 2008 11:34 am

mommovet-Мерси много още днес ще отида да си потърся тази от целулозни пресовани стружки. :grin: :grin: :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Сря Яну 30, 2008 9:06 pm

Здравейте :smile: Днес заведох зайчето си във ветеринарната клиника и представете си ме питаха защо го водя след като са му изписали лекарство да го мажа.И аз какво да ви кажа направо останах като гръмната и им обеснявам , 4е искам да му се направят нужните изследвания и така.Вземаха проба-косми от ухото и кожна проба.Та сега чакам да стане време да се обадя да разбера резултатите и да видим какво ще излезе,надявам се да са добри новините.Като разбера пове4е ще пиша какво е станало. :smile:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Сря Яну 30, 2008 9:56 pm

Резултатите от изследванията показват че зайчето ми има гъбички,но аз черно на бяло не съм видяла защото проверих резултата по телефона.Казаха да продължавам лечението със имаверола още 15 дена и ако тогава няма резултат да отида пак и да назначат лечение с инжекции.Какво ще кажете по въпроса?Моля някой ако има мнение или да ми даде съвет нека да напише коментар. bunny3
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Сря Яну 30, 2008 10:00 pm

Искаш на хартия да видиш - по телефона недей вече...
Казват му Лист за изследвания...всичко да е описано + цена + касова бележка........

Много ветове спекулират с всичко......и спри телефона - на живо - око в око
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Сря Яну 30, 2008 10:26 pm

zoomaniak-ЛЕ ЛЕ.Сега ако отида и да си искам листа с изследването вече
бас хващам че ще ме изядат с парцалите.Но утре ще изпратя приятеля ми да отиде да го вземе че мен може да ме набият вече :( Макар да не вярвам да са ме излагали нещо.Но ще си взема листа.А за лечението какво ще кажеш?
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Сря Яну 30, 2008 10:52 pm

in4eto написа:А за лечението какво ще кажеш?

Не знам не съм ветеринар...момо да каже :lol:

А за другото: Когато имаш Бронхоплевмония - доктора ти изписва рецепта - назначава изследвания и всичко това минава през ХАРТИЯ - ПОДПИСИ - ПЕЧАТИ........е каква е разликата между хората и зайците или между двата типа лекари....

Разликата е информираността на "пациентите"..........ако ми назначи лечение на кон дет ми струва 500 000евро как няма да има на хартия документи говорещи за всичко което се е правило около коня ми.......

БЪДЕТЕ ОТГОВОРНИ имате право да ИЗИСКВАТЕЕЕ!!!!!!! Закона е зад вас....нещата не са само 100% на доверие..........
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Чет Яну 31, 2008 12:51 am

Ако са гъбички имаверолът е правилен избор.
И да, научете се да искате всичко да ви се напише на лист - препарати, дози, часове на даване и т.н. Почти всяка клиника вече ползва компютър за базата си данни и нищо не пречи да ви пратят резултата по Е-мейла. Някои хора имат навика да ходят едновременно на трима доктори и никой не знае какво са правили другите двама /абе, докторът му сложи три инжекции, едната беше бяла, другата я изтегли от едно прозрачно шише и т.н/. Всичко прилежно написано и след това в досието на животното у дома - да се знае кога и от какво е боледувало, кой го е лекувал и с какво е лекувано.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Чет Яну 31, 2008 12:51 pm

mommovet-Да ще го направя,ще отида да си взема листа с изследванията.Благодаря на всички наистина много е полезен този форум и много се радвам че го има,защото човек се учи докато е жив и неможем да знаем всичко. :grin: Надяваям се всичко да е наред и моето зайче да се оправи бързо.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Чет Яну 31, 2008 12:57 pm

zoomaniak-Много си прав. :oops: Благодаря ти много и на теб за напред това ще го изисквам винаги.Наистина бяхте много полезни.Този форум ше го препоръчам на всички мой познати и приятели и ако мога и аз да съм полезна с нещо с най-голямо удоволствие ще помогна с каквото мога :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Чет Яну 31, 2008 10:17 pm

Искам да попитам ноктите на зайчетата режат ли се? И мога ли да давам на зайчето си мед или да му слагам във водичка?
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Чет Яну 31, 2008 11:06 pm

Режат се ако зайчето не се разхожда достатъчно по трърди повърхности за да си ги изтрива само. Мед няма нужда, но цветен прашец можеш да му даваш понякога - десетина-петнайсет гранули седмично - подсилват имунната система.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Пет Фев 01, 2008 12:44 pm

mommovet-БЛАГОДАРЯ ТИ. Също така забелязах снощи че зайчето ми има голо петно ниско долу на коремчето предполагам че това се дължи на гъбичната инфекция,отидох в клиниката и ми казаха да почна да мажа и там.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Съб Фев 02, 2008 11:43 pm

zoomaniak-Много пъти съм се замисляла да си взема още едно зайче,но за сега трябва да излекувам това и после сигурно ще го направя.Само незнам понеже моето е мъжко и сигурно другото зайче ще трябва да е женско и как ще се справя с двете като се има впредвид плодовитостта при зайците.Ако си взема още едно мъжко сигурно ще се бият.А за вариант за кастрация и дума да не става не мога да подложа на такова нещо никое и никакво животно,не мисля че е редно.И лично аз никога не бих позволила мое животно да бъде лишено от нормалните природни дадености.Много обичам животните и наистина по нататък ще си взема другарче за моя Нико-(така се казва зайчето ми) :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Съб Фев 02, 2008 11:51 pm

Нека се плодят - спокос :lol: ще им намираме приемни семейства :lol: - тва да ти е проблема - може и некой лв да се изкара - но ти препоръчвам да подаряваш - чрез форума - кефа е най-голям...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Нед Фев 03, 2008 2:09 pm

Ами да нямам намерение да ги продавам,стига да има хора които ще се грижат за тях с удоволствие ще им ги подарявам :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот meri » Нед Фев 03, 2008 7:31 pm

И така до безкрай ли ще правиш, все ще си се размножават. Я се замисли малко по- сериозно по въпроса и попрочети насам- натам за кастрацията при животните и ще научиш много полезни неща. Нищо им няма като се кастрират, напротив така особено кучета и котки се предпазват от доста заболявания, пълни глупости са ,че ги лишаваш от природни дадености, та това са животни, нямат его като хората, само хорската тъпота ражда такива глупости, това не е насочено лично срещу теб, но е глупаво да се твърдят такива неща.Има много ползи ,а не обратното ,само трябва човек да е наясно с това.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Нед Фев 03, 2008 9:41 pm

meri-Ами не съм на това мнение,ако трябва до безкрай ще се множат,но за нищо на света няма да кастрирам едно или друго животно.А за хорската тъпота няма да споря. Това че както казваш:" това са животни, нямат его като хората",не означава че трябва ти или някои друг да решава дали дадено животно ще бъде скупено.Няма да коментирам повече по тая тема.А откаде си сигурна че не съм се усведомила за кастрацията при животните? :?:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Пон Фев 04, 2008 12:25 am

Дали ще кастрираш някое от животните си, си е лично твое решение. Моят коментар като лекар е, че ако ще си правят поколение трябва да ги разделиш. В противен случай зайката ти на третото поредно раждане ще се спомине от изтощение. Или ще стигнеш сама до този извод, когато още след първото раждане двамата изпотъпчат малките...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Пон Фев 04, 2008 2:30 pm

Да право на личен избор е кастрацията, осведомен и отговорен човек мисли за здравето и живота на животните си.
Последна промяна meri на Пон Фев 04, 2008 3:40 pm, променена общо 1 път
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Фев 04, 2008 3:34 pm

Oтстраняване на половите жлези при зайци
Зайците достигат полова зрялост около 10-12 седмица и през този период често са мрачни и неспокойни, стават по-агресивни към себеподобните си и хората и са по-неподатливи на обучение. Както мъжките ,така и женските могат да приемат член на семейството от противоположния пол като евентуален брачен партньор ,следват и обикалят около този човек,опитвайки се да обхванат неговите ръце или крака и извършват движения като при чифтосване.При мъжките ухажването може да включва и леки ухапвания.Кастрацията е едно от най-добрите решения за вашето зайче.Тя ще намали или отстрани тези проблеми без да промени характера му.То няма да усети разликата,но ще стане по-щастливо и спокойно. Скопените зайци по-лесно се възпитават и урината и екскрементите им миришат по-малко.

Яйчниците на женските трябва да се отстранят на 5-6 месечна възраст,а мъжките зайчета могат да се кастрират веднага щом тестисите се смъкнат около 3-4ия месец . Стерилизирането на женския заек е особено важно,тъй като 85% от възрастните индивиди умират от рак на репродуктивните органи, ако не са скопени.Трябва да се осъзнае ,че поведенческите промени ,свързани със сексуалното съзряване не изчезват веднага – за да се успокоят женските са необходими около два месеца,а мъжките могат да имат “лъжливи еякулации” още няколко месеца след премахването на тестисите.Не винаги агресията се дължи на хормонални изменения –ако зайчето е станало агресивно поради жестокост или лошо отношение ,хирургията не би могла да помогне.Необходими са много време и нежност преди този домашен любимец да се довери на своите гледачи.

Стерилизацията е особено наложителна ,ако имате повече от един заек.Това ,разбира се, ще е предпазна мярка срещу нежелана бременност и ще направи възможно щастливото съжителство на двете зайчета.Една скопена двойка може да създаде силна връзка и често прекарват доста време сгушени заедно и побутвайки се едно друго .Две зайчета ,които са израстнали заедно (дори от едно и също поколение ),внезапно могат да станат враждебни и доста агресивни едно към друго.Това може да доведе до сериозни наранявания на единия или и на двата гризача, и така да загубят създадената между тях връзка завинаги. Кастрирането им може да предотврати това при условие,че се извърши достатъчно рано.Скопяването след това събитие може да помогне ,но няма гаранции ,че ще възстанови дружбата им.

Много аспекти от сексуалността на вашите любимци ще останат променени след това ,но в лека,по-слабо изразена форма.Размерът на сексуалната активност обикновено зависи от характера на вашия заек преди стерилизацията.Много кастрирани зайчета запазват донякъде своето сексуално любопитство и могат да проявяват поведение на ухажване-една стерилизирана женска е много по-толерантна към мъжките атаки от една репродуктивно- активна.Някои зайчета напълно загубват интереса си към любовните игри ,но нуждата им от милувки и нежност ,както и от другарчета за игра,оставa същата.

http://www.geocities.com/thecottontaillegacy/main.html
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Фев 04, 2008 3:37 pm

И още нещо от един друг форум , разсъждение на човек , който е писал по темата за кастрацията.

КАСТРАЦИЯТА
« Отговор #14 -: Февруари 03, 2008, 12:55:54 am » Цитат

--------------------------------------------------------------------------------
Някои хора свързват пролетта с дълги разходки в парка под нежните лъчи на отдавна невижданото слънце. Повече от очевидно е, че тези хора нямат женско куче. За други пролетта означава приятни слънчеви бани на терасата с любимата книга в ръка. Повече от очевидно е, че тези хора нямат женска котка.

За всички нас, нещастниците, които отглеждаме женски бозайник пролетта и есента са най-омразните сезони. Не защото не обичаме кукуряка и кокичетата, не защото ни е неприятно да висим по пейките в градинките, не защото не обичаме да си отваряме прозорците, когато подухва свеж ветрец, дори не защото не обичаме шумулящите в краката ни листа, а защото животът с разгонена женска е истински ад! При кучките адът трае два пъти в годината за около месец, а при котките дори 3-4 пъти по минимум две седмици.

Разгонената котка пищи, вие, мяучи, пее жални трели, въргаля се, моли се, глези се и пощурява всички с безкрайните си денонощни песни, с които иска да каже само едно: пусни ме навън, моля те! Съжителството със “загоряла” котка е непоносимо. Да, и за съседите също. Пуснеш ли я навън обаче става още по-страшно. Ако все пак реши да се върне, тя ще донесе поне 5-6 малки котенца в корема, които ще роди, и ще отгледа, и разбира се, ще разчита на теб да им търсиш “добри стопани”. Според американски учени за 7 години свободно възпроизводство от една единствена майка може да се народи 720-хилядно котешко потомство. Е, това ако не е една чудесна перспектива! Тук изобщо не се и замисляме над възможността да отглеждате котката си както трябва и да имате двор, и много пространство, където тя да може да се шляе. Предполага се, че ако не сте я кастрирали в този случай - или сте луди, които обичат да се разнасят с кашонче пълно с котета по всички възможни приятели, или садисти, на които им доставя неописуемо удоволствие да давят слепи котета. С надежда, че не сте нито едното, преминаваме към прекрасните възможности, които се откриват пред вас като собственици на женски кучета.

Ех, тази кръв по килимите и канапетата. Ех, това неописуемо желание да се измъкне от погледа ви с първия непропорционален уличен пес. Ех, колко е приятно да водите след себе си “опашка” от десетина-двайсет обезумели ромеовци. Нищо не може да се сравни с приятните разходки с повод и пръчка в ръка, на които са подложени стопаните на женски кучки в кучеродна възраст! (Любезно припомням, че тази възраст е приблизително откъм 7 месеца до 12 години). А онази тъга в очите на женската... Несравнимо!

Ако всичко това не ви доставя споменатото удоволствие изходът е един: КАСТРАЦИЯ! И ако трябва да съм съвсем честна това важи не само на женските, а и за мъжките, за да ви/им е мирна главата.

Какво става след кастрацията? Имате спокойни, дружелюбни, неконфликтни животни, които не обезумяват редовно и нямат цял куп здравословни проблеми. Пиометра, рак на млечните жлези, на простата (между другото, знаехте ли, че ние с кучетата сме единствените, които имат простатна жлеза?) – все болести, които животното ви може да избегне, ако го кастрирате навреме. Доказано е, че стерилизираните кучета и котки живеят с години по-дълго от некстрираните и боледуват значително по-малко.

Твърди се, че кастрираните животни напълнявали и ставали мудни. Истината е, че: да, поради липса на полови хормони метаболизмът се забавя. Но не е нищо фатално. С малко съкращаване на калориите – което спокойно може да е края на всички онези забранени неща помежду храненията – животното си остава в чудесна форма. С тази разлика, че ако е мъжки котарак няма да има миризлива урина, ако е мъжко куче няма да бяга всеки път като надуши разгонена кучка, ако е женска котка няма да подивява и да оплаква съдбата си на всеки 3-4 месеца, а ако е женско куче няма да боледува от зловещото възпаление на матката.

С модернизирането на родната ветеринарна медицина кастрацията се превърна в най-простата от рутнните операции дори за женските животни – за мъжките предполагам е ясно защо е по-лесна. Операцията трае по-малко от час под пълна упойка и животното се възстановява напълно след около седмица при момичетата, и до два-три дни при момчетата.

Наистина – освен ако нямате животно специално купено за целенасочено развъждане не се връзвайте на кварталните приказки (ужас, но съм чувала това и от устата на “компетентни” ветеринари), че женската трябвало поне веднъж да роди, за да е здрава. По целия животнолюбив свят, а можете да бъдете сигурни че повечето хора в страните на запад обичат животните си толкова, колкото и вие, е прието домашните любимци да се кастрират още на възраст 6-7 месеца при котките и 9-12 месеца при кучета. Острото възпаление на матката и ракът не изчезват като възможности за любимото ви животно и след като роди. Само дето има още и шанс раждането да протече с усложнения и да настъпят големи промени в характера след него.

Така че, вместо да тормозите любимия си приятел или приятелка като не му разрешавате да се подчинява на т.нар. “вик на природата”, просто спестете на него и на себе си тези мъки. И няма нищо “антиприродно” и “неестествено” в това да кастрираш животното си, защото:
1.Животните нямат осъзната сексуалност, или по-просто казано – те никога няма да разберат, а просто ще си живеят както живеят извън периодите на сексуална активност; и
2.Какво по-антиприродно и неестествено от това да прибереш в апартамента си един хищник и да го подчиниш на своя ритъм на живот?!
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Пон Фев 04, 2008 4:25 pm

mommovet-Това с оплождането на зайчетата и кастрацията беше свързано с една друга тема по която с zoomaniak дискутирахме.И ставаше на въпрос да си взема още едно зайче да не е самотно това което имам в момента.И така....Но въпреки мемоарите на
meri не смятам да кастрирам животните си,а с теб съм напълно съгласна и уважавам всичко казано от теб до тук. :smile:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Пон Фев 04, 2008 4:30 pm

meri-Не мислиш ли,че всеки има право да избира кое е по добре за неговото животно.Аз смятам че кастрацията не е решение!Постарала си се да ми копираш неща които съм ги прочела още преди да си взема зайчето,но както и да е.....,все пак си се постарала,за което мерси.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот meri » Пон Фев 04, 2008 6:35 pm

Нямам нищо лично към теб, както казах всеки има право да решава кое е най- доброто за животното му, но за съжаление се случва така, че това не е правилното решение, и някога хората в последствие съжаляват за това.Аз съм била свидетел на доста такива случаи и говоря от личен опит, повярвай много е тежко да гледаш такова животно, не става въпрос за мое, защото аз винаги ги кастрирам, но съм водила лекар да ги приспива , защото положението е било тежко и безнадеждно, само искам, но незнам как да убедя както теб, така и други хора от ползата на кастрацията, но докато човек не изпати и не се увери на свой гръб, понякога не може нищо да го убеди.А мен ме е яд, че животните страдат, дали си видяла тумори и какво ли не още вярвай гледката е ужасна , както и темата е друга. Само се опитвам някак да ви убедя такива като теб, че няма нищо лошо в това да си кастрираш животното, не е въпроса само за размножаването, има и доста заболявания както знаеш, които по този начин се предотвратяват. Не приемай написаното лично срещу себе си, защото нито аз нито който и да било имаме право да казваме на хората как да гледат животните си, а само споделям опит и се опитвам да помогна някак.Страшното е ,когато нещо се случи и се наложи да се направи по медицински показания, но не винаги може да се помогне, има неща над, които трябва добре да помисли човек, за да предотврати доста проблеми за в бъдеще, защото почти винаги в една определена възраст неминуемо се случва, нищо не може да ги предпази.Всеки решава за себе си и дано никога не съжалява за решението си, а сама по себе си кастрацията не е страшна и животните се възстановяват много бързо и даже не разбират какво им се случва, моето си е все същото няма никаква промяна нито в характера , нито в каквото и да било и моля те все пак добре обмисли всичко, за да не се обвиняваш някой ден.
Аватар
meri
Пчела работник

Re: БОЛНО ЛИ Е ЗАЙЧЕТО МИ?

Мнениеот in4eto » Вто Фев 05, 2008 9:28 pm

meri Да знам че е така.Но въпреки всичко не съм съгласна с кастрацията.
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Вто Фев 05, 2008 9:36 pm

Да се похваля от днес имам мини хамстерче :grin: съвсем случайно се сдобих с него.Беше тук до нас в един зоомагазин съвсем самичко в един аквариум и отгоре върху аквариума му бяха сложили една дървена плоскост да не избягало,което едва ли щеше да се случи но........ И на въпроса от къде диша нищо не можаха да ми отговорят и тогава реших да го отърва завалийчето :grin: и така се сдобих с хамстер.Утре ще ходя да му търся другарче да не е самичко. :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Вто Фев 05, 2008 9:39 pm

in4eto

А така - радваш ни smiley20
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот in4eto » Сря Фев 06, 2008 12:14 am

Ами домъчня ми за хамстерчето че го бяха захлюпили така и ..................Много е сладко как се капи. forum_simp0097 1104 1104 1104
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Сря Фев 06, 2008 6:28 pm

И така аз пак имам въпрос към всички Вас,свързан по темата,че напоследък малко се отплеснах от нея.Искам да попитам лечението на гъбичките горе долу колко време продължава или това е индивидуално за всяко животно?Забелязах,че определено сърбежа на зайчето намаля,но петната си седят и не забелязвам да се заличават?
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот mommovet » Сря Фев 06, 2008 6:55 pm

Грубо ориентировъчно - двадесетина дни след започване на лечението трябва да започне да пониква козина.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот in4eto » Чет Фев 07, 2008 12:10 am

Да но на него не му липсва козинка,само ниско долу на коремчето ми се стори че има петно но не,което е много добре.Той просто има черни петънца по краищата на ушичките.Е аз така или иначе на 15 този месец ще го заведа да го прегледат ветеринарите да видят как върви лечението и ако трябва да му назначат друго.По мое наблюдение вече не се чеше толкова и явно му е приятно,защото като взема да го мажа винаги ляга и започва да ме ближе.Така че предполагам,че лечението върви добре.Благодаря за пореден път за бързия отговор :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот in4eto » Пет Фев 08, 2008 11:13 pm

Здравейте днес бяхме на вет.лекар и казаха, че лечението върви добре но е необходимо време.Мисля,че съм длъжна да ви споделя това ,защото и вие всички доста ми помогнахте и ме светнахте както се казва :grin: какво да правя и така,а и според моите наблюдения не се чеше така както преди. :grin:
Аватар
in4eto
В пасажа

Назад към Проблеми със зайци