Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Даряване на кръв

Даряване на кръв

Мнениеот meri » Чет Фев 14, 2008 2:27 pm

Дали някой знае има ли кръводаряване за животни и ако да има ли къде да се съхранява плазмата, защото си мисля, че не е лошо да има все някога се налага да се прелива кръв, но практикува ли се въобще това. icon_dontknow
Аватар
meri
Пчела работник

Re: Даряване на кръв

Мнениеот dg_yordanova » Чет Фев 14, 2008 2:37 pm

Ами доколкото знам не се пази кръв,прелива се от на момента.Поне така беше с една моя кучка,като се наложи,и вет ми обясни,че при тях кръвта е по-особена и по-често се стига до отхвърляне на кръвта от приемника
www.autotim.hit.bg
Аватар
dg_yordanova
В глутницата

Мнениеот mommovet » Чет Фев 14, 2008 8:25 pm

Няма проблем да се пази кръв или плазма. Просто няма как да се направи нормална кръвна банка за кучета или котки, тъй като в България няма нито един доброволец за даряване на кръв. Намира се такъв едва когато стане крайно наложително и дори тогава не винаги.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Фев 15, 2008 3:00 pm

Ами някаква кампания или нещо, което може да помогне за популяризиране ,доброволци мисля че ще се намерят,толкова би помогнало ако имаше винаги, когато се налага, няма ли някакъв начин да се измисли нещо.То щом може да се съхранява освен някакъв център ли да се създаде, не съм наясно, но винаги бих завела животните си да дарят кръв, за да се спаси живот.Ако има кой да помага да се направи нещо би било чудесно, май хората не се замислят много по въпроса , а само тогава когато им се налага. :smile:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Пет Фев 15, 2008 6:08 pm

Щом имаш желание, дай някакви координати на лични ако си от София. На мен също ми се налага да преливам кръв и ако стопанина не си доведе сам донор всеки път звъня поне на пет-десет човека, докато намеря някой, който точно в този ден е свободен и животното му поне отчасти отговаря на условията. Ако има и други доброволци - още по-добре...
Кръвна банка няма как да се създаде, тъй като поддръжката на такова нещо е много скъпа, няма желаещи просто така за идеята да дарят кръв и кръвните продукти са с ограничена трайност, но пък база данни от потенциални донори не е лошо да има.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 15, 2008 6:43 pm

mommovet - супер идея - ама как да знам ква кръвна група е Теро - петниста ли е ква е. Дали у вет паспортта му требе да пише или какво - и по колко се взима без да е опасно за кучето....

Пишете ни и нас...требе да помисля как да я рекламираме таз идея.......... icon_crazy icon_bowdown
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Фев 15, 2008 6:58 pm

За да бъде кучето донор на какви условия трябва да отговаря и на каква възраст да бъде , защото моето е малко още , иначе съм от София.Иначе за базата данни май си зависи от лекарите да си направите и да си знаете за потенциални дарители, трудна работа май, хората като че ли не са се замислили по този въпрос, освен когато не им се налага.Ще се консултирам с ветеринарите си , и ако кучето ми е подходящо ще видя как ще стане , за да дава кръв, когато се налага.

Идеята е моя и дай да направим нещо по въпроса , за да може повече хора да се включат. Animals_527
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Фев 15, 2008 7:11 pm

Мисли, мисли , че е важо и аз ще мисля, да видя ще ни родят ли тиквите нещо. icon_crazy Да направим някаква кампания например , ма требе реклама, хора, които да се съгласят да си водят животните за донори, трудничко ще е , но не невъзможно като всяка нова идея трябва време да узрее. icon_thumb
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 15, 2008 7:29 pm

meri :mrgreen: грешката е моя - правата са твои sunny - ще го измисля требе ми време...ама не знам на кви критерии требе да отговаря донора и не знам дали всеки може да е донор - (говоря за живтните на хората де)....... icon_dontknow

Момо да каже ако требе да има правила - че ако го правим сериозно през сайта да не ни се смее народа tongue
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Пет Фев 15, 2008 8:05 pm

О, сериозно ще го правиме и дано повече хора ни подкрепят, аз мисля да говоря с мойте лекари какво точно трябва , за да е наред всичко и да не объркаме нещо, нека и Момо да каже няма лошо, колкото повече идеи толкова по- добре, наистина сериозно го мисля, защото е много важно кръводаряването.Въпреки,че ще има и такива дето ще ни се смеят, но никой не знае дали няма да му се наложи в един момент да се сблъска с такъв проблем и да не знае какво да прави.А ако има кой да направи и база данни с дарители, когато все пак се посъберат желаещи, ще е чудесно или пък лекарите трябва да си ги правят, ще поразпитам и ще видиме.Дано има желаещи да даряват кръв, за да не си остане само като идея и нищо да не се получи. :x
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Пет Фев 15, 2008 9:18 pm

Има правила естествено. Кучето трябва да е над 30 килограма, между 2 и 6 годишна възраст. Да е ваксинирано и обезпаразитявано редовно. Да не е боледувало от каквото и да било през последните три месеца. Да не е слабо или много дебело. Предпочитат се мъжки кучета /ако не става въпрос за кастрирани животни/. Не се използват кучета, на които е преливано кръв независимо кога.
За котките да са над 4 килограма и над 1.5 години, другото е същото.
В България няма регистрирани тестове за определяне на кръвните групи при животните. Прави се директен тест за съвместимост между донор и пациент.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Фев 16, 2008 10:06 am

meri - momovet - мисля да пусна отделен под-форум към този на форума+сайта с име "Даряване на кръв". И да направя банер и кампания през сайта, които да водят към този форум. За да има общуване между всички - и който заяви желание във форума ни ще знаем, че можем да разчитаме на него...на ЛБ ще изискваме данните и т н...и мога да направя форма за попълване, която да изпраща данни на мейла ми - които да споделям с определени хора - теб - момо и други ако трябва...не е правилно да правим общодостъпна база дани освен ако всеки е съгласен и навит ако кучето му отговаря на изискванията на проекта да си даде телефона и да бъде търсен при нужда от ветове или хора и т н....

Какво мислите
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

ако може малко пояснение

Мнениеот sasin » Съб Фев 16, 2008 12:46 pm

А на мен ми е любопитно защо в България няма регистрирани тестове за определяне на кръвни групи при животни, поради цената или някаква друга причина?
Излиза че нашата кучка отпада - тя е 15тина килца.
Ако може и още малко информация - колко кръв се взима, за колко време се възстановява животното, какво се препоръчва (не могат да ядат вафли и да пият кола като нас :wink: )
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот meri » Съб Фев 16, 2008 7:50 pm

Да направи, не е лошо, но моето куче не се вписва в критерийте, защото няма 2 год., малко е 10 кг. е, женско.Иначе си струва да се опита, все ще има такива, които ще се съгласят надявам се.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Нед Фев 17, 2008 1:15 am

Ако се съхраняваше някъде кръв щеше да има и нужда от тези тестове. По клиниките просто на място се прави тест за съвместимост. При кучетата реакциите на несъвместимост са много слаби и на практика може да се ползва което и да било друго куче за донор. При котките задължително се прави тест за съвместимост, тъй като една от кръвните им групи е несъвместима с другите.
От животно отговарящо на изискванията може без абсолютно никакви странични ефекти да се вземе 20мл кръв на килограм тегло . След три седмици може пак. При спешни случаи и при по-едри животни може и повече, но все пак внимателно.
Аватар
mommovet
Пчела майка

споделяне на мисли :)

Мнениеот sasin » Сря Фев 20, 2008 2:18 pm

Аватарите на момовет са доооста страшнички, но тя май е единствения ветеринар, който редовно чете форума и МНОГО ни помага. Има ли някакъв адрес, на който да пратя букет по случай идващия празник? (хич няма да натъртвам че е жена, пък ако искат да ме изкарат феминистка или мъжемразка :wink: )

Вълнуват ме тестовете, защото в България най-нормалното нещо е точно когато ти потрябва някакъв консуматив да е свършил или да не може да се достави, а когато тръгнеш да правиш сравнителните, се предполага че положението е наистина спешно, отделно че тогава човек е притеснен, отчаян, паникйосан или изтощен. Най-вероятно съм в голяма степен параноичка и песимистка, но за такива като мен е за предпочитане да знаят предварително :grin:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Мнениеот mommovet » Сря Фев 20, 2008 10:14 pm

Ха, аз с такъв ентусиазъм си търся подобни аватари ! :ag: Това беше една icon_headbang2 котка...
Така по-малко страшно ли е?
Та, тестове за съвместимост не се внасят - не свършват, а просто изобщо няма. Пробата за съвместимост става за 10 минути, колкото трае и теста, разликата е само, че накрая знаете коя кръвна група ви е животното пък и плащате и цената на теста за донора. При липсата на кръвни банки, това не е от практическа полза.
Аватар
mommovet
Пчела майка

да се надяваме че нещата ще се променят към добро :)

Мнениеот sasin » Чет Фев 21, 2008 1:10 am

Тази емотиконка icon_headbang2 и на мен ми е от любимите :wink:

А не може ли да се отбелязва в паспортите, особено ако се е наложила някаква операция, както при нашта кучка една пъпчица на клепача. Пък и кръвна банка може да няма, ама нали ще се прави уж регистър. И колко все пак струва един тест или проба за съвместимост.
sasin
Пчела майка

Мнениеот mommovet » Чет Фев 21, 2008 2:16 am

Аз винаги пиша в паспорта хирургическите интервенции и установените конкретни алергии - няма графа за това, но задната корица става или в паспортите с реклами в графа - други. Теста за съвместимост е 25 лв при мен, а колко е теста за кръвна група не знам, тъй като тук такива няма /по американски ценоразписи виждам 60 $/.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Помогнете! Спешна нужда от кучешка кръв

Мнениеот falconess » Сря Фев 27, 2008 1:58 pm

Здравейте.

Кучето на моя приятелка, след операция за отстраняване на тумор на далака, има спешна нужда от кръвопреливане, защото се влошава. Кръвта трябва да е от куче с големи размери, поне колкото овчарка.

Моля, помогнете!

ICQ 227556954
моб.тел. 0878 398916

Любомила
Фондация в обществена полза "Дивите Животни"
https://www.facebook.com/DiviteJivotni?ref=hl
Аватар
falconess
Животинче с въпрос

Re: Помогнете! Спешна нужда от кучешка кръв

Мнениеот COLUBER » Сря Фев 27, 2008 5:21 pm

Исках да предложа моето куче - кавкаска овчарка, но в момента има рана на рамото и пие антибиотици и не знам дали става? Дано намериш някой :ac:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот falconess » Сря Фев 27, 2008 7:18 pm

Благодаря!

Намерихме донор. Сега остава кучето да успее да се пребори с анемията.
Фондация в обществена полза "Дивите Животни"
https://www.facebook.com/DiviteJivotni?ref=hl
Аватар
falconess
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Фев 27, 2008 7:20 pm

И моето куче става - ама требе говоря с жена ми
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Кампания - дарете кръв

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 29, 2008 10:42 am

По идея на: meri
Информация: mommovet

При кучетата реакциите на несъвместимост са много слаби и на практика може да се ползва което и да било друго куче за донор.

При котките задължително се прави тест за съвместимост, тъй като една от кръвните им групи е несъвместима с другите.

От животно отговарящо на изискванията може без абсолютно никакви странични ефекти да се вземе 20мл кръв на килограм тегло. След три седмици може пак. При спешни случаи и при по-едри животни може и повече, но все пак внимателно.

Теста за съвместимост е около е 25 лв.
Теста за кръвна група по американски ценоразписи около 60$ долара. Но в България той липсва като услуга...

Има правила:

Кучето трябва да е над 30 килограма, между 2 и 6 годишна възраст. Да е ваксинирано и обезпаразитявано редовно. Да не е боледувало от каквото и да било през последните три месеца. Да не е слабо или много дебело. Предпочитат се мъжки кучета /ако не става въпрос за кастрирани животни/.

Не се използват кучета, на които е преливано кръв независимо кога.

Котките да са над 4 килограма и над 1.5 години, другото е същото.

В България няма регистрирани тестове за определяне на кръвните групи при животните. Прави се директен тест за съвместимост между донор и пациент.

Който има желание - може да се запише в темата ни.
Когато имаме нужда - да знаем на кого можем да разчитаме...

За сега е това по темата...
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Re: Кампания - дарете кръв

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 29, 2008 10:45 am

Ние записваме Теро - 0895033718... :ba:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Пет Фев 29, 2008 11:00 am

Много добра идея браво! Само си мисля, че не са много хората, които търсят животни донори..или само аз така си мисля? icon_dontknow Моето куче в момента е на година и половина, мисля, че има всички ваксини, обаче в момента е ранено и го тъпкахме с антибиотици и не знам дали ще става за донор когато направи 2 годинки? Ако става пишете го и него :ab:
zoomaniak а Теро има ли 30 кила? hsuh
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 29, 2008 11:02 am

35kg.. tongue :ag:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

само да уточня..

Мнениеот sasin » Пет Фев 29, 2008 3:24 pm

Разбрах че пациента плаща и теста за съвместимост на дарителя, или нещо съм се объркала? И още нещо - има ли приети суми за заплащане на стопаните за кръвта? В случай че някой не иска да го прави безвъзмездно, то ясно че не всички са такива.
sasin
Пчела майка

Re: само да уточня..

Мнениеот COLUBER » Пет Фев 29, 2008 3:44 pm

sasin написа:Разбрах че пациента плаща и теста за съвместимост на дарителя, или нещо съм се объркала? И още нещо - има ли приети суми за заплащане на стопаните за кръвта? В случай че някой не иска да го прави безвъзмездно, то ясно че не всички са такива.

Според мен няма. Нали затова го наричат "даряване" на кръв.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

ами то..

Мнениеот sasin » Пет Фев 29, 2008 3:48 pm

Ами то и при хората е даряване, ама знам за цигани дето така си докарват пари. Всеки сам си решава защо би го направил. Знам за жена, която търсейки по спешност за детето си, е спирала хората по улиците и им е предлагала много пари, само и само да й помогнат веднага, просто е попаднала на свестни момчета, които не са й взели и стотинка.
sasin
Пчела майка

Мнениеот mommovet » Пет Фев 29, 2008 7:16 pm

Разбира се, че даряването на кръв е безвъзмездно. Донорът получава лакомства или храна от съответния лекар. А, теста за съвместимост го плаща пациента.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Фев 29, 2008 10:37 pm

Може във вет. кабинетите лекарите да си направят касичка за такива случаи, когато нуждаещия се няма възможност да си плати теста да му се помогне ,даряването на кръв трябва да е безвъзмездно иначе няма смисъл.И нека регистъра се направи от лекарите и да нямат достъп лица, които биха злоупотребили за печалба, а да се помага на наистина нуждаещи се. :152355:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Сря Мар 05, 2008 5:31 pm

Кога и как ще направиме регистъра , за да има смисъл кампанията и да не остане само като тема във форума, няма ли желаещи да помагат. icon_dontknow
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 05, 2008 5:50 pm

Мери - обясних и на сасин. В момента е тема във форума - но подкрепена и с банер в сайта ни.
Ще го направя не като регистър - имам си нещо на ум - но требе ми време???

Като регистър требе БРФК да го направи - има си закон за публичните регистри и много пари струват такива проекти.

Бъдете търпеливи - хубавите неща стават бавно и не са забравени???
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Сря Мар 05, 2008 6:00 pm

Добре де само питах, не знаех подробности, взимам си думите назад, и ако има нужда от помощ насреща съм. icon_surprissed. Не казвам ,че са забравени, защото знам, че трябва време за хубавите неща. :bs: Видях банера и се извинявам за недоглеждането. :bu:
Аватар
meri
Пчела работник

за тези, които не са го чели :)

Мнениеот sasin » Сря Мар 05, 2008 9:51 pm

Ето цитат от закона по въпроса:

Чл. 38. Националната ветеринарномедицинска служба създава и поддържа национална електронна база данни за регистрираните кучета.
Преходни и Заключителни разпоредби
§ 3. Националната електронна база данни по чл. 38 се създава в едногодишен срок от влизането в сила на закона.

Сега остава и да го направят навреме..
sasin
Пчела майка

Мнениеот rinusha » Вто Мар 11, 2008 5:12 pm

Едната ми кучка е 3 г,немска овчарка,около 28 кг,кастрирана-мисля че става.Освен това имам на разположение котка(на баба ми),над 4 кг,2 г,кастрирана-май също става.От София съм-0887064859
rinusha
Пчела майка

Мнениеот Dany » Чет Мар 27, 2008 1:26 am

Аз имам два въпроса: 1-во кучето трябва ли да е чиста порода? ; и 2-ро как ще стане работата ако не е от София
Dany
Животинче с въпрос

една сърцата кампания..

Мнениеот sasin » Чет Мар 27, 2008 2:19 am

Относно втория въпрос - ако имате желание кучето ви да е кръводарител, си оставяте координатите в тамошните клиники и ако ви се обадят, отивате да направите тест за съвместимост с кучето, което се нуждае, и ако отговаряте на нуждите му, тогава вземат кръв според килограмите на вашето.
sasin
Пчела майка

Мнениеот Dany » Чет Мар 27, 2008 1:52 pm

Благодаря за отговора, възмойно най-бързо ще запиша и моя хубавец.
У голямо Благодарско на хората които се заеха с тази кампания :thankyou: :thankyou: :thankyou: :thankyou: :thankyou: . КАМПАНИЯТА ВИ Е ПРЕКРАСНА :ba: :ba: :ba: :ba: :ba: :ba: :ba:
Dany
Животинче с въпрос

Мнениеот slindan » Сря Май 28, 2008 6:59 pm

Здравейте,
възхитена съм, че попаднах на Вас.
Аз съм очарована и съм благодарна на всички, които помагат на мен и другите!
За кръводаряването - кръводарителка съм и съм давала около 55пъти - на 53години съм.
Ако е за човек - ще дам с удоволствие, но за животни - пази боже - не знам.
С уважение и възхищение - Ади!
slindan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Чет Май 29, 2008 9:47 am

Какво толкова, за животните кръв даряват само животни.И те имат нужда от кръвопреливане понякога. :ap:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Чет Май 29, 2008 1:08 pm

slindan написа:Здравейте,
възхитена съм, че попаднах на Вас.
Аз съм очарована и съм благодарна на всички, които помагат на мен и другите!
За кръводаряването - кръводарителка съм и съм давала около 55пъти - на 53години съм.
Ако е за човек - ще дам с удоволствие, но за животни - пази боже - не знам.
С уважение и възхищение - Ади!

Нали не си мислите, че на животни се прелива човешка кръв?
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Чет Май 29, 2008 2:39 pm

Най - вероятно точно това си мисли. :bu:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот slindan » Чет Май 29, 2008 3:03 pm

Да Ви разясня какво си мисля:
Не че имам някакво медицинско знание - не, съгласна съм с Вас, че на животни се прелива от животни - да пази Бог.
Хайде де, не се заяждайте - приятен ден! Ада
slindan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Май 30, 2008 11:08 am

Никой не се заяжда, мисля ясно е обяснено какво точно значи кръводаряване,знаете ли колко много животни имат нужда от кръв, замислят ли се хората, че биха могли да помогнат правейки любимеца си кръводарител, никой не може да ни гарантира , че някога и на нашия няма да се наложи,просто само малко информираност е нужна, а колко много би могло да се направи. :ba:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот slindan » Пет Май 30, 2008 4:42 pm

Моето е от неосведоменост - но аз бях свидетелка как умираше на операционната маса моят мил и непрежалим Оги - ангорския ми котарак - умен и мил,добър - само ве говореше.
После три часа след операцията умря в ръцете ми - все още го сънувам!
slindan
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Май 30, 2008 5:31 pm

Много съжалявам, :ai: затова казвам, че човек за всичко трябва да се информира.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Май 26, 2009 8:13 am

Ето една чудесна инициатива,дано някога и ние да можем да направим същото. smiley24

Организация събира кучета кръводарители

Първата кръвна банка за кучета вече обикаля английските градове и набира кръводарители на четири крака.

Инициативата на директорката на благотворителната организация Уенди Барнет е от 2007г., като целта е да се събира, обработва и съхранява животинска кръв.

Според неия винаги има недостиг на донори, както и при хората. Тя се надява с нейната инициатива този проблем да се разреши. През следващите месеци подвижната модерна кръвна банка ще направи обиколка и из училищата, за да популяризира инициативата. Кръводарителите кучета получават като компенсация обилна вечеря и торба с играчки.

Процедурата по вземането на кръв трае между 5 и 7 минути.

http://curious.actualno.com/news_241492.html
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот GattaNegra » Нед Сеп 27, 2009 11:02 pm

Еee и в края на краищата какво стана с тази чудна идея?
Дайте банерче да сложа където намеря!
Котката ми е женска, 4.200 кг на около година - много ми се иска да зная дали е на 11 или на 15 месеца в момента, но не зная как да разбера ... Уж е здрава и СА и правени ваксините. Тя е Европейска късокосместа (зелена) таби...
Женска и кастрирана. Става или не - преценете вие...
Cats walk alone.
Аватар
GattaNegra
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 07, 2013 9:11 pm

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... nt_count=1
Това е една много добра инициатива, ако имате животно, което отговаря на уcловията, може да cе запишете.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Общ форум