Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

За туморите

За туморите

Мнениеот meri » Съб Авг 30, 2008 4:15 pm

Ето една тема,която може да предизвика размисъл при някой стопани,кое как и защо?

http://dog.bg/forum/index.php/topic,18388.0.html
Аватар
meri
Пчела работник

Re: За туморите

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 30, 2008 4:41 pm

Просто това което сте направили на немедицински език е "едно голямо нищо". За да се оперира един тумор трябва първо да се направят минимален набор изследвания за да се прецени дали има смисъл и как точно да се процедира. След това да се отстрани само един тумор при наличието и на други и да не се махнат прилежащите лимфни възли е все едно да поправиш счупен прозорец с найлон и тиксо. Сори за коментара, но това е меко казано крайно несериозен подход към тежко заболяване, каквото е рака.

smiley24
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Авг 30, 2008 4:49 pm

"Туморите не трябва да се оперират защото тръгват разсейки и кучето умира"

За съжаление това може да го чуете и от някои ветеринарни лекари. Често се употребява относно туморите на млечните жлези.

Едно от основните правила в онкологията е ранната диагностика и лечение. Единственият сигурен начин да се определи вида и това дали един тумор е доброкачествен или злокачествен е взимането на материал от него (биопсия) .

Трябва да кажем че дори доброкачествените тумори с течение на времето могат да преминат в злокачествени.

За да се намали риска от рецидиви и пълно излекуване е нужно своевременно лечение.

Съветваме ви винаги когато забележите съмнителни образувания по тялото на животното си -особено такива които нарастват, да се обърнете към ветеринарен лекар .

http://www.bluecrossbg.com/bg/advices/
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 30, 2008 5:08 pm

Алилуя,
каза пророка и посочи правилния път. Но всички бяха слепи и само трима просяка тръгнаха по пътя.
Когато стигнаха накрая му - видяха се променени... icon_wavey
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Авг 30, 2008 5:46 pm

Сега ще очакваме и компетентното лекарско мнение. :ag: :ax:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Съб Авг 30, 2008 9:08 pm

Боже, как не те домързя да пуснеш всичко това...

Относно разделянето на видовете тумори според клетъчен произход, причина и степен на злокачественост има множество хипотези, като засега няма единна теория. Всички онколози пишат дисертации по темата, но засега не са открили как да предпазим себе си и животните от рак.

Туморите не са само доброкачествени и злокачествени - има доста междинни видове с различна степен на злокачественост и различна скорост на растеж. Огромно значение има и организмът в който туморът се развива. Два тумора могат да имат еднакъв клетъчен състав, но опитния хистолог да класифицира единя като "ниска степен на злокачественост", а другия "силно инвазивен" спрямо вида на околната тъкан - без науката да е открила защо при различните хора и животни еднакви тумори имат различно поведение. Има видове тумори, които са локално инвазивни, но не дават метастази в други органи и при своевременна и правилна хирургична намеса пациента забравя за случая. Има и уж слабо слабо злокачествени, които в рамките на 6 месеца стигат до състоянието "тумори навсякъде".

Има толкова силно злокачествени тумори, че в момента в който ми доведът пациента с малка черна, трудно зарастващараничка на ухото ми става ясно какво ще му се случи в рамките на следващия месец.

В хуманната медицина има разработени методи за ранна диагностика на някои видове рак - така наречените туморни маркери с които се откриват дори само няколко туморни клетки преди още да има ясни тъканни изменения видими хистологично. Във ветеринарната медицина такива няма и едва ли ще има скоро, като се има в предвид, че маркерите са видово специфични и всеки открива точно конкретен вид рак и то конкретно при човек. След много години може да се изработят и такива за животни, поне за най-често срещаните тумори поне при кучета и котки, като най-популярните домашни лщбимци, но засега такова нещо няма.
Единственият разумен подход при туморите при животните е момента е ранна диагностика и хирургично отстраняване още в зародиш на съмнителното образувание. Единици са туморите, които и с просто око могат да се определят като доброкачествени /липоми, папиломи, понякога хистиоцитоми, даже понякога аденом на простатата/ Всичко друго директно трябва да се отстранява преди да има възможност да инвазира околната тъкан или да даде метастази. Дори да имаме уж доброкачествен тумор, това не ни помага много ако го оставим да си расте и той обхване някой кръвоносен съд или нерв и предизвика сериозни здравословни последствия.

Ето сега в същия форум откъдето е цитатът по-горе в една от другите теми се обсъжда един пибул уж с остеомиелит. Кучето е с напреднала форма на остеосарком /на снимките само няма мигащ неонов надпис с диагнозата и без хистология/ до 4-5 месеца няма да го има, ако веднага не му се ампутира крака /ако дори не е късно вече за това/.

Относно химиотерапията. Аз лично съм й враг във ветеринарната медицина. Ако не дай се боже имате роднини с това заболяване и те са ви разказвали за страничните ефекти от химиотерапията ще се убедите, че съм права. На един човек може да му обясните защо трябва да търпи няколко курса по месец-два с цялата болка и дискомфорт през това време защото хипотетично има шанс да живее още няколко години. При животните курсовете са със същите странични ефекти и със същата продължителност, но те не разбират че това ще им помогне и за тях е само страдание при това даже без да има гаранция, че ще минат в ремисия. Според опитите правени с животни и химиотерапия продължителността на живот след подобно лечение се увеличава да речем с 6 месеца - обаче три от тях животното прекарва поне два пъти седмично в престой в клиниката и след това няколко дни тежки странични ефекти - аз това не бих го нарекла особено хуманно.

Ако има въпроси - питайте, защото ми омръзна да пиша :ag:
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Съб Авг 30, 2008 10:56 pm

Чудесен и изчерпателен отговор. :bs:

Никога не ме мързи да пускам каквото и да било, има още толкова много инфо.......но да си четат и сами. :ag: Идеята ми беше ако можем да покажем на хората колко е важно да се вземе правилно решение и да се лекува навреме, а не да се чака.Защото понякога неправилното решение или забавяне само вредят,винаги има някакъв шанс за излекуване ,не трябва да се пренебрегва нищо.Много е трудно човек да реши какво точно е правилното,но след като се е доверил на лекаря,трябва да го послуша и да изпълни всичко много точно от препоръките му, а ако не му вярва, да търси и друго мнение------няма лошо, стига обаче и то (дадено от др.лекар) да е правилно и да помогне на животното.Да ,и при хората се получава същото и затова профилактиката е много важна,както за хората,така и за животните, и ако всички го разберем,ще избегнем доста проблеми като се открие някое заболяване навреме и се лекува. А за онова куче с остеомиелит и аз си помислих същото,четейки темата, затова трябва човек да се осведомява навреме за всичко, или да изисква от лекаря да направи всичко необходимо за откриване на правилната диагноза, а онази другата ме провокира да пусна нещо и за туморите, защото много често има такива случаи и хората се объркват и незнаят как да постъпят, ето темата:

http://dog.bg/forum/index.php/topic,18447.0.html

Винаги е много трудно в такива ситуации ,незнаем как да постъпим чудим се това ли е най-правилното решение,колебаем се..........а времето си върви, часовника отброява понякога и последните часове и минути живот,или пък разсейките вече са взели застрашителни размери ,или туморите са с някаква давност,поради неоткриване или немарливост на стопаните(аз лично съм била свидетел на такива случаи, на съвсем ясно виждащи се тумори,но стопаните не желаят да обърнат внимание, защото има и такива хора,не ги е грижа,или не им се дават пари за животни, за тях единственото условие е да ги хранят и разхождат ,и с това се изчерпват грижите им, даже някой не обезпаразитяват и ваксинират),и когато стане късно, но не винаги започват да се чудят какво да правят и много често прибягват до единственото решение.......евтаназия,но след много размисъл и губене на време, а животното е изложено на много мъка и болка.Всичко това може да се спести с навременното посещение при лекаря и изпълнението на заръките му,толкова проблеми биха отпаднали, ако щете вярвайте ,но тук е мястото да кажа, че и ако хората кастрираха любимците си........много щяха да спечелят и те и животните им, и да спестят толкова много болка и тъга по загубата им. :bs:

А аз като немедицинско лице мога да кажа, че незнам дали ако би ми се наложило да изтърпя химиотерапия ще се подложа на нея.......имам доста примери ,които ме навеждат на мисълта, че всичко е напразно, да --за операция съм съгласна,но,друго,знам ли -- всъщност зависи от много неща,човек винаги трябва да се бори за живота си, да не се предава, както и за живота на любимите си домашни любимци, ето така ни пречи невежството и се лутаме като слепци hsuh .Да, затова са и лекарите,но не винаги обаче и те са прави, понякога живота си прави разни шегички с всички нас, някой уж умиращ,пък си живее и обратното....... :ag: Хуманно е не да чакаме да стане късно, а да си лекуваме животните навреме...тогава няма да бъдат принудени да изтърпят всичко това. и още нещо,нека mommovet ме поправи ,ако бъркам, но мисля,че биопсията е много важна във всички случаи на тумори,или не? Не се ли работи на сляпо ако няма такава? И правилно ли постъпват някои лекари като оперират без да са направили биопсия и снимки, нужните изследвания......това са въпроси вълнуващи всички ни??? hsuh
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Нед Авг 31, 2008 3:02 am

И от всичко написно какво следва? Как да обясним на кучето или котката, че поне 80% от страничните ефекти ще им се случат? При антираковото лечение не става въпрос за хипотетични варианти - страничните ефекти са си факт, а не " може и случайно да ги сполети"!
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот meri » Нед Авг 31, 2008 12:33 pm

Няма нужда да им обясняваме, нали идеята е стопаните да разберат колко опасно е нелекуването на животните и да могат да преценят как правилно да постъпят в дадена ситуация.Тук решават не кучетата,котките, а хората, и затова е много важно навременната информираност, а страничните ефекти са ясни, за съжаление не могат да се избегнат,но всеки има право на избор. :bs:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот sasin » Нед Сеп 14, 2008 8:20 pm

Много интересна информация сте дали момичета :ay:
офис без хартия е химера в болното въображение на консултантите по фирмено управление
sasin
Пчела майка

Назад към Общ форум