Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Защо божите кравички се казват "божи кравички" ?

Защо божите кравички се казват "божи кравички" ?

Мнениеот DarkButterfly » Сря Окт 08, 2008 9:47 pm

Здравейте :ab:
Този въпрос ме мъчи от няколко дни...защото ми дойде една идея и ми трябва някаква информация...
Затова ще се радвам ако някой успее да ми отговори...и знае някаква легенда или приказка или просто е чувал нещо по въпроса :ab: тъй като аз не успях да открия нищо което да ми помогне smilie8
Извинявам се ако темата не е за този раздел smilie8
Благодаря предварително :bs:
DarkButterfly
Животинче с въпрос

Re: Защо божите кравички се казват "божи кравички" ?

Мнениеот zoomaniak » Сря Окт 08, 2008 9:52 pm

За какво ви е тази информация. Или просто нощем ви тревожи липсата на информация... :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот TwEeTy » Сря Окт 08, 2008 9:58 pm

и аз от много време се чудя :ap:
s0m3b0dY t0lD y0u h0w mUcH I l0v3 y0u .. :ar:

I :ba: music!!
TwEeTy
Животинче с въпрос

Мнениеот drebcho i glamcho » Сря Окт 08, 2008 9:59 pm

[google.gif] :arrowfingerL: БОЖА КРАВИЧКА

Божа кравичке, Божа кравичке, бързо тичай вкъщи, че домът ти се запали - ще ти изгорят децата.

(Английска приспивна песничка)

Никога не убивайте божа кравичка - това задължително ще ви донесе нещастие.

Ако божа кравичка кацне някъде по вас, докато сте болни, значи е дошла да отнесе болестта.

Божата кравичка е разновидност от семейството на бръмбарите. Според древна скандинавска легенда тя дош ла на Земята, качена на светкавица. Била е тясно свързвана с богинята на любовта и красотата.

Изглежда, че между децата и божите кравички съществува тайнствена връзка. Децата често ги заприказват и очакват отговор от тях.
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот DarkButterfly » Сря Окт 08, 2008 10:19 pm

drebcho i glamcho написа: [google.gif] :arrowfingerL:

да видях го...от използващите гугъл съм :ag: обаче ме интересува точно "божа кравичка" откъде е иначе това си го оставих за в краен случай...ако не успея да намеря друга информация :ad:

zoomaniak написа:За какво ви е тази информация. Или просто нощем ви тревожи липсата на информация... :ap:

еми този въпрос се зароди в кухата ми глава през деня :ajaweki: та не е от нощните въпроси. :ap:
иначе съм студентка по анимационно кино и докато гледах една божа кравичка...ми хрумна че може да напиша сценарий за кратко анимационно филмче което после може да прерастне в дипломната ми работа :ad:А аз се опитвам да извлека идеи от всичко което виждам :ag: ... и затова общо взето :ap:
DarkButterfly
Животинче с въпрос

Мнениеот xns » Чет Окт 09, 2008 11:05 am

Явно английската божа кравичка не е като нашата божа кравичка. В България мисля, че казват понародному "божа кравичка" на великденчето. И то не е от семейството на Бръмбарите - първо защото бръмбарите не са семейство а разред (Coleoptera), и второ, защото е полутвърдокрило (раз. Heteroptera) от семейство Pyrrhocoridae. Латинското му наименование е Pyrrhocoris apterus.

:)
Изображение
xns
Животинче с въпрос

Мнениеот drebcho i glamcho » Чет Окт 09, 2008 11:14 am

xns - :ay:

Великденчето се среща през цялата година, но прави впечатление през пролетта, когато още при първите топли слънчеви лъчи се среща масово по долната част на огрените от слънцето стъбла на дърветата или по други тъмни предмети, заради високата температура.
От тук е дошло и българското название на това насекомо.
Великденчето се храни с растителни сокове на дървета и треви с предпочитания към липата.
Не вреди на растенията - може би за това и "божи кравичка".
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Назад към Насекоми + Безгръбначни