Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Пазете зайчетата си да не прегреят!

Пазете зайчетата си да не прегреят!

Мнениеот SIO » Нед Юли 29, 2007 10:47 am

Вчера зайчето ми получи топлинен удар и беше много зле час и половина го изстудявах и после още час ходеше като пияно и се блъскаше. От вчера вечерта се е свило в клетката и не иска ни вода ни храна.... Какво да направя или да му дам..... Знам че има големи шансове да умре но искам да направя всичко възможно да се оправи..... Undecided Cry

Почти не реагира на каквото и да било. Обикновено като му шавам в клетката хапе на месо...Сега дори не знам дали разбира че някой му бърка в клетката.... Huh Undecided Undecided
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Юли 29, 2007 11:57 am

То би трябвало да се съвземе само ако си реагирала на време след шока...не мога много да давам съвети - не съм имал никога топлинни удари....
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот SIO » Нед Юли 29, 2007 1:41 pm

Истината е че вчера зайчето го върнахме от мъртвите ама днеска не издържа. Много силно го удари. Предполагам, че е получило инсулт или нещо такова. Беше много неориентирано и залиташе и се блъскаше....
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Aquila » Нед Юли 29, 2007 1:54 pm

Къде е държано, че е прегряло? Само не казвай "на терасата" :shock:
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот SIO » Нед Юли 29, 2007 2:00 pm

животинките ги държа в моята стая така че каквото ми е на мен такова им е и на тях....

Правим ремонт и се наложи да го изкарам на вънка защото побесняваше от шума. Тръгваше да се блъска из клетката... И го оставих на двора на сянка и докато съм била вътре слънцето се е изместило и го е напекло....
И тя баба ми го е видяла и ме извика та го изстудих, разтрих го, дадох му вода та го оставих 2 часа на свобода да се движи в задния двор там е сянка и е влажно и такъв много добре му се отрази ама сигурно пораженията са били тежки и за това днеска издъхна....

И сега ми е много криво и мъчно за него..... :cry: :cry: :cry: :cry:
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Подстригвате ли зайчетата си в жегите?

Мнениеот gabi_at » Нед Юни 15, 2008 12:22 am

Здравейте,
чудя се дали мога да подстрижа моето зайче, че имам чувството, че вече му е много топло?
Питам за цялостно подстригване, с машинка.Някой от вас правил ли го е? Моето зайче е с много дълга козина.
И друго искам да питам:
Там, където го държим е остъклено и следобед за два-три часа го напича слънце :sunny: , може ли това да му навреди?
:Bunny: Butterfly3
Когато ученикът е готов, учител се намира!
gabi_at
Животинче с въпрос

Re: Подстригвате ли зайчетата си в жегите?

Мнениеот илчо » Нед Юни 15, 2008 2:05 pm

Няма проблем да го подстрижите,но няма да е толкова красиво......А в нея оранжерия,през летните жеги като нищо може да умре от топлинен удар.Зайците нямат потни жлези и не издържат на високи температури,и за по-сериозните жеги,му намери някое прохладно местенце :ay:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Re: Подстригвате ли зайчетата си в жегите?

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Нед Юни 15, 2008 2:14 pm

илчо написа:и за по-сериозните жеги,му намери някое прохладно местенце :ay:
Или тъмни пердета.. Трябва да има и проветрение но не е хубаво да става течение...
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Re: Пазете зайчетата си да не прегреят!

Мнениеот gabi_at » Нед Юни 15, 2008 6:30 pm

То не е в оранжерия, а в остъклен коридор, долу на теракота му е клетката.
gabi_at
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Нед Юни 15, 2008 6:58 pm

gabi_at написа:То не е в оранжерия, а в остъклен коридор, долу на теракота му е клетката.

Илчо иска да каже че помещението е стъклено като оранжерия..... Наистина ще му стане жегаво и може да се получи някоя беля която да е фатална за зайчето!
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Teodora Tomova » Нед Юни 15, 2008 9:42 pm

Аз вече второ лято подстригвам нашето зайче :ag: :ag: :ag: , защото е с доста дълга козинка, но само отдолу по коремчето и малко крачетата - все пак е гаспожица и трябва да изглежда добре :ajatki: :ax: .Забелязах, че когато я пускам в горещите дни тя си намира най-прохладното местенце,където да си полегне :ag: , а след като и то се затопли се премества на друго / настилката е теракот , а Мая е много смешна, когато се примъква по корем от едно място на друго :ag: :ag: :ag: /. Когато я купувахме,човекът в магазина ми каза ,че мога да я разхлаждам с вентилатор,но да сега не съм пробвала.Най ми е трудно , когато пътуваме през лятото с нея,защото в колата става доста задушно и тя се чувства много неконфортно. Ако някой може да ми даде съвет,как да я разхлаждам,когато пътуваме ще му бъда много благодарна.
Teodora Tomova
В стадото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Юни 16, 2008 8:28 pm

Ами през половин един час спирате за почивка и ако времето позволява я изваждате малко навън, но да е на сянка...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Teodora Tomova » Пон Юни 16, 2008 8:34 pm

Това го правим , все пак благодаря! [clover.gif]
Teodora Tomova
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Пон Юни 16, 2008 8:36 pm

Истинските зайцевъди прилагат метода на пръскане на зайците с вода - специални има накрайници и водата излиза на ситни капчици. Ама става на дума за жега от 30гр ++ ... за всички вас предлагам пулверизатора и хладка вода и често пръскане в колата. В рамките на 5-10минути всичко е пак сухо по зайчето.

Опитайте...ама само в жегите?? Над 30гр ++ дет се вика от народа "Кога и камико се пука..."
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Юни 16, 2008 8:37 pm

Имайте много силно в предвид топлинните аномалии в климата вече ги взимайте под внимание.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Юни 16, 2008 8:38 pm

zoomaniak написа:Истинските зайцевъди прилагат метода на пръскане на зайците с вода - специални има накрайници и водата излиза на ситни капчици. Ама става на дума за жега от 30гр ++ ... за всички вас предлагам пулверизатора и хладка вода и често пръскане в колата. В рамките на 5-10минути всичко е пак сухо по зайчето.

Опитайте...ама само в жегите?? Над 30гр ++ дет се вика от народа "Кога и камико се пука..."

Това е добра идея... Но се предполага че ако в колата няма климатик прозорците ще са отворени и вътре ще става течение. Така вероятността зайчето да настине е 89%....
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пон Юни 16, 2008 8:42 pm

Когато са отворени прозорците - аз не виждам проблеми. НоОоО зависи каква е колата - ако е 38гр навънка в колата е 30гр - 35гр и с течение и без течение и както и да са прозорците ИМА РИСК.

Единственото правилно решение е да се пътува нощем или по Първи петли - стартирайте към 4 сутринта и гледайте да не пътувате в ГОЛЕМИТЕ ЖЕГИ.

Следете прогнозите.

Пътувайте на дъжд - лошо време и т н........

Това важи за всички животни???

И как да се изразя 6 часа път без заека да пие вода и 30-35гр на въздуха са фатална комбинация.

Не е зор да се пътува по жегите???? С животни???
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Юни 16, 2008 8:53 pm

zoomaniak написа:Когато са отворени прозорците - аз не виждам проблеми. НоОоО зависи каква е колата - ако е 38гр навънка в колата е 30гр - 35гр и с течение и без течение и както и да са прозорците ИМА РИСК.

Единственото правилно решение е да се пътува нощем или по Първи петли - стартирайте към 4 сутринта и гледайте да не пътувате в ГОЛЕМИТЕ ЖЕГИ.

Следете прогнозите.

Пътувайте на дъжд - лошо време и т н........

Това важи за всички животни???

И как да се изразя 6 часа път без заека да пие вода и 30-35гр на въздуха са фатална комбинация.

Не е зор да се пътува по жегите???? С животни???

Аз изказах своето мнение за пръскането на зайчето с вода и отворените прозорци. Но наистина да се пътува вечер или рано сутрин е най-добре...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Teodora Tomova » Пон Юни 16, 2008 10:09 pm

[clover.gif] Благодаря на всички за съветите! Това с пръскането ще го пробвам - а за течението, аз така или иначе внимавам - заради децата и заради съпруга - да не простудим любимия :ba: :ba: :ba:
Teodora Tomova
В стадото

Мнениеот goldi_ » Сря Юни 18, 2008 12:38 am

мисля да пробвам с машинка по коремчето и лапичките. Миличкия вече му е доста жежко - диша доста учестено и само гледа каде да си просне на хладно. Ама пак ще си му порастне козинката, налииии???? hsuh
goldi_
В стадото

Мнениеот mintcure » Сря Юни 18, 2008 12:25 pm

Нашите зайчета ги охлаждам в тия жеги като слагам в едно найлоново пликче 1-2 бучки лед. Връзвам го, да не тече вода и с пликчето ги галя по ушенцата. Така 2-3 минути, но без да задържам, че може да настине. Има моментален ефект а и те много обичат. Зайчетата нямат потни жлези и се охлаждат през ушите, така че не виждам много голям ефект от това да ги пръскам с вода където и да е.
mintcure
Животинче с въпрос

Мнениеот Lil_Iv » Пет Юни 20, 2008 9:38 am

goldi_ написа:мисля да пробвам с машинка по коремчето и лапичките. Миличкия вече му е доста жежко - диша доста учестено и само гледа каде да си просне на хладно. Ама пак ще си му порастне козинката, налииии???? hsuh

Въобще не го и помисляй! Зайчето си е твое, но това не е куче, кожичката му е много нежна и първо, че ще врещи и ще му докараш страхотен стрес и болка и второ, най-много да му се отворят ранички и да получи инфекция...
Зайците имат лятна и зимна козинка. Ако можеха да карат без, през лятото щеше да пада.

Декоративните зайци не са играчки, мислете малко, хора!
Lil_Iv
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Пет Юни 20, 2008 3:15 pm

А знаеш ли как се добива заешка вълна -от ангорските?Има два начина-ресане-скубане и стригане..........
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот goldi_ » Нед Юни 22, 2008 6:28 pm

Как ми се скараха. Прочетах го просто по-горе и щом някои го правят всяко лято.. А е де да знам няма да се оправдавам. НЯма да го стрижа, защото това е навъзможно - трябва да му бия приспивателно. Пък и му намерих добро местенце. :bf:
goldi_
В стадото

Мнениеот gabi_at » Вто Юни 24, 2008 11:15 am

Аз пък моя Анджело ще го пострижа.Той е много кротък и съм сигурна, че няма да се дърпа. :ab:
gabi_at
Животинче с въпрос

Мнениеот stam85 » Вто Юни 24, 2008 3:52 pm

Аз имам дегута, но правилото за топлинния удар важи и при тях. В момента живея на 8я етаж и става ужасно горещо. Това което правя е да ги затворя в салона, където е пълен сумрак. Температурата пада доста поне с 2-3 градуса в сравнение със стаите, където напича яко. Слагам им клетката на земята -имам теракот и винаги гледам водата да им е в изобилие. А да, също им намерих едно огромно парче мрамор и съм го напъхал в клетката.

Дегутата са странни същества, незнам за зайците, но в тия жеги се гушат едно в друго. Хем им е топло хем... :ab: симпатяги :ab:
My blog sites at: http://stamen-tonchev.blogspot.com
My hi5 profile at: http://tonchev.hi5.com
I found it: precious,little and charming-the degu-the most adorable animal on the planet!
stam85
В ятото

Мнениеот Lil_Iv » Чет Юни 26, 2008 8:08 am

goldi_ написа:Как ми се скараха. Прочетах го просто по-горе и щом някои го правят всяко лято.. А е де да знам няма да се оправдавам. НЯма да го стрижа, защото това е навъзможно - трябва да му бия приспивателно. Пък и му намерих добро местенце. :bf:

Извинявай, goldi, намерението ми не е било такова. Само исках да помогна. На една приятелка зайчето й получи инфекция точно от стрижене. Отворила се съвсем мъничка раничка , но бързо се замърсила и животинчето беше известно време на антибиотици. Почина 2 месеца след това.
Lil_Iv
Животинче с въпрос

Мнениеот loritu » Чет Юни 26, 2008 12:32 pm

Аз моите започнах от миналото лято да ги къпя. Няма абсолютно никакъв проблем. Само че знам, че главичките им не е хубаво да се мокрят, не знам защо. Но моите живеят на терасата(на сянка естествено) зиме и лете. Ако ги оставите после в клетка не знам какъв ще е ефекта, но предполагам, че освен, че ще им залепне талаш друга опастност няма.
loritu
В стадото

Мнениеот goldi_ » Съб Юни 28, 2008 2:55 am

и са си пуснати на терасата ли? Ще я снимаш ли? Искам да видя как е "обзаведено". Мисля и моя да го пратя там - стига ми е пишкал на дивана
goldi_
В стадото

Мнениеот loritu » Съб Юни 28, 2008 6:36 pm

Еми така е: http://www.snimka.bg/album.php?album_id=258079&photo=10

Вече са на половин тераса, защото много цапат и е трудно всеки ден цяла тераса да се мие.
Качила съм ти снимки и отпреди къщата. Но това с кашоните беше временно решение, преди да се направи къщата, а и беше лято-есен.

П.С. Сори, че е малко мръсничко на снимките :)
loritu
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Съб Юни 28, 2008 6:43 pm

Добра импровизация. Дано новаците почерпят идеи и подходи към зайците си.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот goldi_ » Нед Юни 29, 2008 12:34 am

наистина изглежда, че им е добре. Браво! :bi: :bi:
Терасата ви е остъклена, нали? А като ги пуснете вътре правят ли бели - да пишкат и акат? :ap:
goldi_
В стадото

Мнениеот loritu » Вто Юли 01, 2008 1:57 pm

Не е остъклена.
Вътре само обикалят и като им писне си излизат сами. Честно казано вече не обичат да седят вкъщи, дори и да е -20 градуса. Сутрин ги пускаме да обикалят свободно из апартамента. Нещо като гимнастика се получава, защото само тичат наляво-надясно и после ги гледам, че лягат изтощени, а и всяка сутрин чакат да им се отвори.
loritu
В стадото

Мнениеот goldi_ » Сря Юли 09, 2008 8:47 pm

Много добре си ги научила. Браво!!!
Пък моя не иска да седи на терасата. Пробвах да го държа там, но не му е комфортно - само се мята и иска да влиза вътре.. Ееехх, кой както си го направи.
Но определено ти завиждам за зайковците :ba: страхотни са :ax:
goldi_
В стадото

Мнениеот flora_avril » Чет Юли 10, 2008 2:38 pm

съжалявам за зайчето ти! и не го стрижете през лятото на зайчетата козината им става по тънка а през зимата става по дебела да не им е студено!
flora_avril
Животинче с въпрос

Мнениеот loritu » Нед Юли 13, 2008 12:21 am

goldi_, твоето колко е голямо? :ab:
loritu
В стадото

Мнениеот Kotentse » Нед Юли 13, 2008 4:29 am

Здравейте, преди да разбера за този форум, като го взехме зайче не знаех че обичат хлад... и климатика не работеше... но забелязах че се беше задъхал Тропчо (мойто зайче) и пуснах климатика, след 30 минутки се оправи и живна (държим го в спалнията ни).. :ab:
Лошото сега е едно, че аз мръзна и съм със жилетки, а мъжа ми и Тропчо се кефят много....
Изображение
Изображение
Kotentse
В стадото

Мнениеот goldi_ » Сря Юли 16, 2008 8:17 pm

Моят Ваньо е на 8 месеца :) и това е той http://www.album.bg/goldi_/albums/28974
И аз в началото като го взех (февруари месец) не знаех, че могат да издържат до -20 градуса и че предпочитат студеното вечер му оставях климатика пуснат..да не му е студено :ag: :ag:
приятелят ми много ми мрънкаше, ама аз два пъти повече и...така
горкото как не съм го уморила още тогава [smile3537.gif] [smile3537.gif]
goldi_
В стадото

Може ли да разхлаждам зайо така?

Мнениеот gabi_at » Пет Юли 25, 2008 9:11 pm

Може ли да разхлаждам зайо, като го пръскам с вода? hsuh Опасно ли е? hsuh Мога ли само да го разболея или да му помогна? hsuh
gabi_at
Животинче с въпрос

Re: Може ли да разхлаждам зайо така?

Мнениеот илчо » Съб Юли 26, 2008 2:07 am

Абе тая година няма такива жеги,а и нямаш ли каде да го скатаеш на сянка,чак да го къпеш,не че е проблем................
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот lili227 » Пон Юли 28, 2008 11:50 am

доколкото знам зайчетата се охлаждат чрез ушетата.когато е много топло на моя му ги намазвам с водичка ,но трябва да се внимава да не попадне вода вътре понеже знам че е опасно.
lili227
Животинче с въпрос

Мнениеот COLUBER » Пон Юли 28, 2008 12:11 pm

Да му се напръскат ушите с пулверизатор от външната страна? smilie8
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот gabi_at » Вто Юли 29, 2008 11:53 am

Много Ви благодаря за съветите. :ab:
gabi_at
Животинче с въпрос

Мнениеот peti_83 » Чет Юли 31, 2008 10:09 pm

С мокър парцал леко само им мокриш козинката преди време мен така ме посъветваха. Така правя и не съм имала проблеми. Просто в никакъв случай не мокри ушите от вътрешната страна
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот stefi_komsiiska » Вто Сеп 09, 2008 11:20 pm

loritu - зайчетата ти са много сладички :ax: :ba: smiley24
Бени, Почивай в мир! Няма да те забравя!

Изображение

Изображение
stefi_komsiiska
В стадото

Мнениеот soapbubble » Вто Юли 28, 2009 4:01 pm

Имаш ли представа колко градуса приблизително е било в стаята?
Който гроб копае, гроб копае той.
^_^
soapbubble
В стадото

Мнениеот karity_2002 » Съб Авг 09, 2014 9:55 am

Мама ми беше донесла две диви зайчета от нивата гледах ги по малко от месец толкова се привързах към тях и тати реши да ги изкара в една кошара аз му казах че са много малки но той ги извади после имах работа трябваше да чета но нямах време да им дам водичка и храничка вчера слезнах а те лежаха умрели и цяла вечер не съм спала много ми е мъчно за тях!!! [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
karity_2002
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Съб Авг 09, 2014 12:01 pm

karity_2002 написа:Мама ми беше донесла две диви зайчета от нивата гледах ги по малко от месец толкова се привързах към тях и тати реши да ги изкара в една кошара аз му казах че са много малки но той ги извади после имах работа трябваше да чета но нямах време да им дам водичка и храничка вчера слезнах а те лежаха умрели и цяла вечер не съм спала много ми е мъчно за тях!!! [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]

Браво на майка ти, взела е диви зайчетата от котилото, докато зайката не е била там [smile3537.gif] . Тя отива само за 5 минути при тях рано сутрин и вечер, за да ги кърми и после не стои при тях. Една от причините е да не привлича хищници.
Отглеждането на зайче/та е сложен процес. На колко месеца са били? Може да са били още кърмачета когато сте ги отвлекли.
Ако обичаш животните наистина, не ги взимай при теб. Остави ги в нормалната им среда. Човешкият дом не е техен дом, запомни го. Те не са създадени, за да бъдат отглеждани за радост на хората.
Ако за в бъдеще искаш да имаш животно - единствения ти вариант е само ако го осиновиш. Но трябва преди това да прочетеш как се отглежда още преди да го вземеш; да имаш около 10 години свободно време за него; и също много важно - да има ветеринар наблизо, където да можеш да го заведеш, когато се разболее. Ако нямаш такива и други важни условия - просто не взимай животно.
Bamo

Мнениеот Bamo » Съб Авг 09, 2014 12:05 pm

Ето информация по темата за ТЕМПЕРАТУРАТА при отглеждането на зайчета: http://petvet.bg/forum/viewtopic.php?f=21&t=1521#p6035
Bamo

Мнениеот Koset0 » Съб Авг 09, 2014 1:28 pm

А защо някой би искал да следва твоите съвети и мнения? Да не би да си специалист? И да си осиновиш НЕ Е единственият начин да имаш животно. Не знам кой вярва на това .

За зайчетата съм съгласен и това е много безотговорно. Не стига, че ловджиите убиват наред, а сега и такива случаи. Четеш и не можеш да им дадеш вода и храна?! Плюс това не са имали нужда от "помощта" Ви да оцелеят на свобода. Не си готова за никакво животно след като не можеш да оставиш една книга за 5 минути да осигуриш храна и вода за животите, за които си поела отговорност. Вземи си плюшен заек, който няма да умре.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Назад към Грижи