Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Профилактика на едномесечни зайчета!

Профилактика на едномесечни зайчета!

Мнениеот rimidalv » Пон Дек 31, 2007 3:31 pm

Здравейте имам едно декоративно зайче на месец и нещо и от 2 дена не иска да яде, не се изхожда, лежи по цял ден и единствено пие вода.
Ако някой може да ми каже какво му е и евентуално как да се оправи, ще съм му доста благодарен...
rimidalv
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Пон Дек 31, 2007 3:55 pm

А с какво е хранено?Не искам да ти чета конско,но вземи почети малко,Първо много малко зайче си си взел,а на тази възраст боледуват много,Второ на тази възраст се дават профилактично лекарства,и ако не си, вероятноста да оцелее е малка.Както и да е, сега вземи го поогледай,да ли не е подуто и не скърца със зъби? На скоро да си сменял храната?Ако ги има тези симптоми,варианта е силен антибиотик в ударна доза,но това е крайна мярка, за сега го виж и кажи какво е състоянието.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Пон Дек 31, 2007 4:18 pm

илчо написа:А с какво е хранено?Не искам да ти чета конско,но вземи почети малко,Първо много малко зайче си си взел,а на тази възраст боледуват много,Второ на тази възраст се дават профилактично лекарства,и ако не си, вероятноста да оцелее е малка.Както и да е, сега вземи го поогледай,да ли не е подуто и не скърца със зъби? На скоро да си сменял храната?Ако ги има тези симптоми,варианта е силен антибиотик в ударна доза,но това е крайна мярка, за сега го виж и кажи какво е състоянието.
И ще е добре да го заведеш на ветеринар...
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пон Дек 31, 2007 5:55 pm

Четете хора:

http://www.zoomania.org/content/category/17/138/167/

Бъдете информирани преди да купите; вземете и т н...животно?
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот infetka » Пет Яну 04, 2008 1:06 am

илчо "Второ на тази възраст се дават профилактично лекарства"
за какви лекарства профилактично говориш за 3-4 капки йод в литър вода ли?
В зоомагазина ми казаха, че мога да й капвам течно витамин Ц в водичката малко?
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот илчо » Пет Яну 04, 2008 3:17 pm

Значи йода е ,,бабешко,, лекарство,не казвам,че няма файда и от него,но иначе се дават кокцидиостатици по определена схема.Започва се от 30-я ден,5 дни лек.,5 дни чиста вода,5дни лек. .Щом е минал този момент желателно е поне един курс с БАЙКОКС,това е кокцидиоцид,и схемата е 3дни лек.7 дни чиста вода,3 дни лек. . Обаче ако нещата вече са напреднали-има подуване,скърцане и осран терен,шанса е нищожен,но като крайна мярка се дава ГЕНТАМИЦИН в ударна доза(1гр./100мл. вода),обикновенно става със спринцовка.Дано не се стига дотам,но това е положението.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот infetka » Пет Яну 04, 2008 5:58 pm

да, разбирам
а тази профилактика за всички зайчета ли е желателна или само за по-мъничките
мойто е вече към два месеца
и ако тези лекарства от ветеринар или от човешка аптека
също, колко количество във водата да се алага
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот илчо » Пет Яну 04, 2008 6:42 pm

Значи,прависе профилактика когато станат на 30 дни,но ако се изпусне този момент,може да се направи и по-късно,но няма да е същия ефекта.Затова казвам,че желателно да се слага йод във водата,като дезинфекция,но може да се направи един курс с БАЙКОКС за всеки случай.Дозировките зависят от концентацията на лек.-аптекарят ще я определи.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Re: Профилактика на едномесечни зайчета!

Мнениеот Linna » Сря Сеп 03, 2008 3:43 pm

Здравейте!
Бях писала в темата "заплождане на зайци",че моето зайче преди около 7 дена беше заплодено или поне засега такива са симптомите.Искам да попитам,отностно тези лекарства..аз мисля да си запазя едно зайче.. и ако може да ми кажете преди да станат на 1 месец трябва ли нещо друго да им се дава?Нещо да ми кажете което е важно.. ?
Linna
В стадото

Мнениеот илчо » Чет Сеп 04, 2008 12:00 am

Не, лекарства се дават от 30-я ден,по схема,а след 65-70 ден се ваксинират.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот Marti90 » Нед Ное 08, 2009 9:37 pm

Здравейте. От доста време следя форума и това доста ми помогна за първото ми зайче,но сега съм се сблъскала с няколко проблема и исках да се допитам до вас. Значи историята е следната: Онзи ден с приятеля ми ходихме да вземем зайче за подарък на майка ми,като той предварително се беше разбрал с продавачката зайчето да бъде клепоухо и да е мъжко. Като отидохме да го вземем,то беше сложено при морските свинчета и няколко само го мачкаха.Купихме го,взехме му всички неща за клетката и си тръгнахме. Малко след като тръгнахме се сетихме,че не сме питали на каква възраст е и дали 100% е мъжко. Приятелят ми се върна и продавачката му каза,че е на около 28 дни :ai: (не знам как е била 100% сигурна,че е мъжко,но както и да е). И все пак решихме,че няма да го връщаме,защото сигурно пак щеше да бъде сложено при морските свинчета,пък и беше едно миличко,много сладко. Вчера нямаше проблеми с него,хранеше се нормално,пиеше водичка,даже правеше опити да тича. Днес пак е така,но ми направи впечатление,че скърца със зъби. Не знам дали е защото го галих (е не през цялото време) и му беше приятно,или защото го е боляло нещо. Преди малко приятелят ми ми каза (защото зайчето е при него), че едното ухо му е доста клепнало (не знам дали трябва да е така) и като го пипне започва да скърца със зъби. Коремчето не му е подуто,а ухото му е чисто. Тук четох за някакви антибиотици и др.неща,но утре ще го заведем на ветеринар и там ще питаме. Въпросът ми е дали може ухото да е причина за скърцането със зъби и дали е много сериозно,и изобщо ако можете да ми дадете някакви съвети. Благодаря ви предварително!

ПП:Извинявам се за дългата тема (и евентуално за глупавите въпроси,но съм доста притеснена).
Marti90
Животинче с въпрос

Мнениеот Bunny Boo » Пон Ное 09, 2009 8:50 am

viewtopic.php?f=133&t=5130

viewtopic.php?f=152&t=9480

Разгледай добре както темите, така и форума [ideauu.gif]
ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Мнениеот Marti90 » Пон Ное 09, 2009 11:14 am

Всички тези неща съм ги изчела,но не намерих точно това,което търсех,затова и се допитах. Както и да е. Мерси все пак.
Marti90
Животинче с въпрос

Мнениеот kreizo » Вто Ное 10, 2009 11:51 am

Скърцането със зъби е признак, че нещо не е наред. За най-сигурно на ветеринар за консултация, а не със самолечение.
Разликата между форумите по света:
В английския - питаш и ти отговарят.
В руския - питаш, отговарят ти и теб те питат нещо.
В българския - питаш и 1000 човека ти казват колко си прост, че питаш.
kreizo
В глутницата

Мнениеот Marti90 » Вто Ное 10, 2009 8:36 pm

Вчера го заведох и ветеринарката каза,че нищо му няма и че те го правят от време на време,и че не трябва да се притеснявам. Даже малко се учуди,че съм го завела заради това. Иначе го прегледа и всичко си му е наред.
Marti90
Животинче с въпрос

Мнениеот kreizo » Сря Ное 11, 2009 11:04 am

:bu: Ако бях аз щях да се пробвам при друг ветеринар...
kreizo
В глутницата

Мнениеот Bunny Boo » Сря Ное 11, 2009 11:06 am

От време на време?! :bu: Когато нещо не е наред ( както каза Чехълче ) скърцат със зъбки
ИзображениеИзображение
Bunny Boo
В пасажа

Мнениеот Marti90 » Вто Яну 19, 2010 2:06 pm

Абе айде моля ти се, зайчето ми е вече на 3 месеца и нещо, и въпреки скърцането все още е живо, нали? Според мен това с опасността до 3-тия месец не е така, винаги има опасност, ако не се грижиш добре за заека си. :bu: :bu: :bu:
Marti90
Животинче с въпрос

Мнениеот piron4eto_180197 » Съб Авг 14, 2010 9:24 pm

Marti90 написа:Абе айде моля ти се, зайчето ми е вече на 3 месеца и нещо, и въпреки скърцането все още е живо, нали? Според мен това с опасността до 3-тия месец не е така, винаги има опасност, ако не се грижиш добре за заека си. :bu: :bu: :bu:

Здравейте , искам само да ви кажа че моя дългоух приятел скърца със зъби често когато го галя . Не мисля че това е нещо лошо просто те така си правят. Зайчето ми е мъжко казва се Топчо и е клепоухо. Искам да ви попитам нещо понеже вече е на 10 месеца и ми е първата животинка не знам какво да правя. Когато се разгони какво да правя? Знам че въпросът ми е малко странен и вероятно тъп но бихте ли ме съветвали какво да правя? Благодаря предварително :ad:
piron4eto_180197
Животинче с въпрос

Мнениеот divata_pechurka » Сря Авг 18, 2010 11:44 pm

piron4eto_180197 Когато галиш зайко и тогава той скърца със зъбки, значи му е кеф!
Относно разгонването..мъжките не се разгонват!На 3 -4 месеца достигат полова зрялост...можеш да му дадеш някоя плюшка, която да оправя, за да не се задоволява с ръцете и краката ти :ah: ... принципно и кастрацията е вариант...
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот kreizo » Пет Авг 20, 2010 11:04 am

divata_pechurka написа:piron4eto_180197 Когато галиш зайко и тогава той скърца със зъбки, значи му е кеф!

Айде прочети пак малко за езика на тялото при зайците...
kreizo
В глутницата

Мнениеот divata_pechurka » Сря Сеп 08, 2010 11:49 pm

Чела съм предостатъчно! Когато скърца ДОКАТО ГО ГАЛИШ или по-скоро прихрусква, определено му е кеф! Ако скърца през цялото време има проблем със сигурност!
Аватар
divata_pechurka
В глутницата

Мнениеот Maritoo6 » Чет Сеп 09, 2010 12:04 am

divata_pechurka написа:Чела съм предостатъчно! Когато скърца ДОКАТО ГО ГАЛИШ или по-скоро прихрусква, определено му е кеф!

Tова не го знаех :ab:
Even death can't cure an idiot.
Аватар
Maritoo6
Пчела майка

Мнениеот maya_dg » Чет Юли 10, 2014 10:10 am

divata_pechurka написа:Чела съм предостатъчно! Когато скърца ДОКАТО ГО ГАЛИШ или по-скоро прихрусква, определено му е кеф! Ако скърца през цялото време има проблем със сигурност!

Здравейте!
Съвсем нова съм тук. От 2 месеца имаме подарък-декоративно зайче лъвска глава. Когато го подариха/07.05./ казаха, че е на 30-35 дни. Естествено стана най - обгрижвания и обичан член на семейството. Изчетох всичко във форума за зайчетата. Това ме успокои. Аз изпадам в паника всеки път, когато реша, че нещо не е наред/Срам ме е да кажа колко пъти викам лекаря за няма нищо-и СЛАВА БОГУ, че е така/ От време на време чувам нашата Джейми като че ли да скърца със зъбки. Прави го все едно преживя и дъвчи-тогава се чува този звук. Както казва divata_pechurka прихрусква. От време на време се запича и лекаря ме посъветва да й даваме свеж морков/Човека е вещ в професията си/. За сега действа. Мисля, че и тя като всички зайчета от зоомагазин рано е отделена от майка си и вероятно това й създава този проблем. Разбира се ще направя всичко възможно да се чувства добре и да е щастлива с нас, както ние с нея. И все пак добре ли е да я заведа в клиника, за да й направят пълни изследвания? В нашия малък град няма специализирана клиника.
Аватар
maya_dg
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Чет Юли 10, 2014 11:05 am

Да, много малко е отвлечено зайчето от майка си.
Моркова в какво количество ти е казал вещият специалист? Други какви препоръки ти даде?
Прехрускването е нормално явление. В повечето случаи не касае проблем. Сено даваш ли му? Сега зайчето на 3 месеца ли е? Ако от време на време се е запичало, това колко пъти са вече? А как разбра, че това е запек? С какво го храниш?
Не е добре зайчето да пати от твоя начин на мислене, ако му няма нищо - не го води в клиника, а оправи режима му на хранене. Пътуването до друг град (колата ти има ли климатик за жегите?) и манипулациите от ветеринаря ще са едно стресово преживяване в неговата глава.
Bamo

Мнениеот maya_dg » Чет Юли 10, 2014 12:06 pm

Bamo написа:Да, много малко е отвлечено зайчето от майка си.
Моркова в какво количество ти е казал вещият специалист? Други какви препоръки ти даде?
Прехрускването е нормално явление. В повечето случаи не касае проблем. Сено даваш ли му? Сега зайчето на 3 месеца ли е? Ако от време на време се е запичало, това колко пъти са вече? А как разбра, че това е запек? С какво го храниш?
Не е добре зайчето да пати от твоя начин на мислене, ако му няма нищо - не го води в клиника, а оправи режима му на хранене. Пътуването до друг град (колата ти има ли климатик за жегите?) и манипулациите от ветеринаря ще са едно стресово преживяване в неговата глава.

Преди една седмица носих зайка при доктора и той я преглежда много внимателно и обстойно/защото мислех, че се е наранила при една по-емоционална игра/. Каза, че няма проблеми. Но аз си мисля, че зайчето се стресна/защото аз реагирах много пискливо, когато помислих, че се нарани и ще умре/ и от тогава се появи това прехрускване или прескърцване/и аз не знам какво е/. Но видимо беше много уплашено. Пропуснах да напиша, че все пак се наложи да му дадем антибиотик през устата-2 пъти/, защото дясното око беше просълзило и червено. Явно се е възпалило от напрашване, защото зъбките са ОК. След 2 дни виках доктора у нас, защото зайчето се беше запекло. Акото му бяха много малки, много сухи и все едно с дръжки/това е най-образното описание, което съм правила на заешко ако/. А на доктора му бях направила изложба от тях. Тогава ме посъветва да му дам малко морков/половин средно голям морков за деня,за да няма обратен ефект/ и да не бързаме с или зехтин/5-6 капки/. Проработи. Вчера пак го усетих, че не му е комфортно и акото пак беше сухичко/но определено по-добре от миналия път/ и пак му дадох морковче. Това са запичанията. Да, сега по нашите сметки трябва да е на 3 месеца/и малко повече, но тук вече гадаем/. Сено винаги има. Давам му гранули/пише, че за зайчета, а не за гризачи/от зоомагазина. Гледам да ги редувам. От запичанията насам му ги давам по веднъж дневно и в намалено количество. Сега го оставям повечко на сено, защото се изхитри и виждам, че предпочита гранулите. А знам, че сеното е полезно за храносмилателния тракт. Има си минерално блокче. Водичката я сменям поне 2 пъти на ден. Пие според мен достатъчно вода. За пътуването до друг град, наистина ми е проблем. Ние нямаме кола в момента, но ако се наложи ще намеря/с климатик/. Въпроса е, че изследвания, снимки ще го стресират допълнително. А аз умирам от страх да не му се случи нещо нелепо на това пухче и като го видя, че седи, лежи и не подскача игриво ме обзема паника.
Аватар
maya_dg
Животинче с въпрос

Мнениеот Bamo » Чет Юли 10, 2014 2:02 pm

Окото да не е било замърсено от стърготините? Върху какво живее зайчето?

А те барабонките трябва да са сухи на вид, защо това те притеснява? А че са малки, то и зайчето ти е още малко. Има ли разлика - виждала ли си по-голями? И големината е относително нещо. Но ако са много малки - като зърна на пипер, значи диетата не е правилна и трябва да я коригираш. Нормална големина е приблизително колкото грахово зърно (ама това е за възрастно зайче над 7-12 месеца).

Давам му гранули/пише, че за зайчета, а не за гризачи/от зоомагазина. Гледам да ги редувам.

Какво редуваш? Я пусни снимка на гранулите да ги видим. Спазваш ли дневния грамаж - колко е той за твоето зайче на тази възраст? Имаш желание да четеш, това е добре, прочети тема за храненето, то е в основата на живота :")

Според мен минералното блокче е комерсиален боклук, който се продава, защото могат да се изкарат пари. Ама нека всеки сам да си прецени.

Даваш ли му добре подбрани зеленчуци всеки ден?

Ако няма други признаци освен малките барабонки (ако наистина са малки), зайчето ти не е за преглед при ветеринар.

А аз умирам от страх да не му се случи нещо нелепо на това пухче и като го видя, че седи, лежи и не подскача игриво ме обзема паника.

Ако по някакъв начин (и колкото по-бързо) се отървеш от подобни състояния, живота ти много ще се подобри. А и този на хората и животните, с който общуваш. Зайчето не може да не седи или да не лежи. Все някога трябва да си почива - обикновено това е през деня. По-активни са по здрач и по зори. А пък ако е в леген (клетка 50x50) какво очакваш?

За всичко за което имаш нужда от мнение, питай във форума.

Пусни ако искаш и снимки на зайчето да го видим. Ето тук е раздела -> viewforum.php?f=136
Bamo

Мнениеот Bamo » Чет Юли 10, 2014 2:23 pm

Наблюдавай го все пак за това прехрускване ако мислиш, че е нещо необичайно.
Bamo

Мнениеот zoomaniak » Чет Юли 10, 2014 8:17 pm

Какво целиш с тези доклади. Ако имаш сигнали за вреда - пиши - ако не остави отговорността на решенията на стопанита на зайците.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Bamo » Пет Юли 11, 2014 7:35 am

zoomaniak написа:Какво целиш с тези доклади. Ако имаш сигнали за вреда - пиши - ако не остави отговорността на решенията на стопанита на зайците.

Ако става въпрос за сигналите, които подадох - цитирани са дозировки и лекарства, а според мен това не трябва да се допуска, защото някой неопитен стопани ще го прочете и може да тръгне да го прилага. Дозировката често е според теглото на животното, а лекарството според конкретния случай. Лекарства трябва да се използват само от специалист ветеринар и то след преглед, а не по Интернет! Някой ще види подобни симптоми, каквито са описани тук и ще тръгне да лекува заболяване, което всъщност може да е съвсем друго. И така ще използва грешното лекарство и ще загуби време, с което ще застраши живота на любимеца си. Според мен не трябва да се цитират имена на лекарства и дозировки. Ако прецениш - редактирай съответните мнения.

илчо написа:на тази възраст се дават профилактично лекарства

- профилактично лекарства? :bu:

infetka написа:лекарства профилактично говориш за 3-4 капки йод в литър вода ли?
В зоомагазина ми казаха, че мога да й капвам течно витамин Ц в водичката малко?

- замислете се добре преди да правите подобно нещо.

илчо написа:Значи йода е ,,бабешко,, лекарство,не казвам,че няма файда и от него,но иначе се дават кокцидиостатици по определена схема.Започва се от 30-я ден,5 дни лек.,5 дни чиста вода,5дни лек. .Щом е минал този момент желателно е поне един курс с БАЙКОКС,това е кокцидиоцид,и схемата е 3дни лек.7 дни чиста вода,3 дни лек. . Обаче ако нещата вече са напреднали-има подуване,скърцане и осран терен,шанса е нищожен,но като крайна мярка се дава ГЕНТАМИЦИН в ударна доза(1гр./100мл. вода),обикновенно става със спринцовка.Дано не се стига дотам,но това е положението.

- тук трябва да изчезнат имената на лекарствата и дозировките.

илчо написа:Значи,прависе профилактика когато станат на 30 дни,но ако се изпусне този момент,може да се направи и по-късно,но няма да е същия ефекта.Затова казвам,че желателно да се слага йод във водата,като дезинфекция,но може да се направи един курс с БАЙКОКС за всеки случай.Дозировките зависят от концентацията на лек.-аптекарят ще я определи.

- тук също.
Bamo

Мнениеот meri » Пет Юли 11, 2014 8:33 am

maya_dg, като начало трябва да започнеш с промяна на храната.Не може всеки път щом има запек и да прилагаш едно и също и да смяташ, че проблема е решен.Трябва да се открие причината и да се премахне, не е хубаво заека постоянно да има запек.
Когато се получават проблеми с очите, понякога причина са зъбите, тяхното неизтриване и прорастване на корените. Не предните зъби, а кътниците, което понякога се вижда само на рентгенова снимка (не казвам, че е това, но е една от причините понякога за проблем с очите, или постелката е възможно да бъде причина).Нека прегледат зъбите, за да се установи дали проблема не е в тях, заека трябва да има неща за гризане постоянно в клетката, най-добре клони. Давай пресни зеленчуци, подходящи за заека, не наблягай на гранулираната храна и сено, разбира се. И не забравяй нещо много важно, заека трябва да се ваксинира, някои заболявания са особено опасни и лечение няма.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Грижи