Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Разстройство, яде си акитата - нощни фекалии, копрофагия

Разстройство, яде си акитата - нощни фекалии, копрофагия

Мнениеот stela85 » Съб Дек 29, 2007 5:39 am

Помагайте моля.
Отскоро имаме нашия мъник, тази вечер си беше добре и сега като се прибрах от работа има разстройство. Храни се добре, пие вода. В Испания сме и тук от магазина ни дадоха едни бебешки гранули и сено. С това го храним. Смених му постелята и като му сложих сеното пак започна да яде. Скачка си насам натам, но се е оакал целия. Не знам и как да го почистя. А тук сега всички са фиеста и дори да искам да го заведа на лекар, просто няма такъв, трябва да чакаме. Пък като чета как това и онова зайче умряло сега ме е страх да го оставя самичко и да лягам да спя. Не е на студено, парното постоянно работи, даже го спирам от време на време заради него, защото четох, че не понасяли на много топло.
Помагайте моля. Дали е болничко? От какво може да е? Какво да правим?
Благодаря
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Дек 29, 2007 8:01 am

Разстройството е фатално в почти 80% от случаите...
Дайте му препечена филиика хляб...
Ако е в начален стадии може и да се оправи...

Почистете го с влажна кърпа...

Купете му билки (за хора) против разстройство и потопете препечената филиика в този чай...и я изтискайте и хляба да остане леко мокър. Дано хапне от него - по мои наблюдения чая от билки против диарии помага на зайците...ама ако се даде в първите 4 часа...

Дано се оправи...

Научете се да предпазите заека от болести а не да ги лекувате...

Лоша вода - също е причина - едно време им давах само преварена - елиминирай всички рискове...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот stela85 » Съб Дек 29, 2007 1:30 pm

Сега гледам че топчиците са му нормални.Продължава да си скачка. За него специално купуваме минерална вода, която продават за деца, защото от чешмата тук мирише на нафталин.въпреки че в магазина едва ли са го правили. Все пак, казаха ми къде мога да намеря вет, който да ни обърне внимание по това време и за всеки случай ще отидем. Не иска и да помирише препечената филийка, както и всяко нещо различно от сено и гранули.
Много благодаря за отговора. Ще пишем какво е казал ветеринаря.
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Съб Дек 29, 2007 3:06 pm

Здравей,Освен сено и гранули друго давалили сте,като плод или зеленчук?На каква възраст е горе долу,че до към 2-2,5 мес. си боледуват от една гадна болест при която така се оцапват и скоро умират.Ако са се позатегнали нещата ,добре ще е да слагате йод във водата-дозировка 3-5 капки на 1 л. вода.Ако нещата загрубеят-гентамицин(тетрациклин)2 капсули на 1 водна чаша вода,ако не иска да пие-със спринцовка в устата.Избягвайте да давате плодове -те основно предизвикват разтройства.Дано се размине само с уплаха!
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Съб Дек 29, 2007 7:14 pm

Не можахме да свържем с ветеринаря. Не сме му давали нищо друго, гледаме да не си правим експерименти и му даваме само каквото са ни казали от магазина и препечената филийка, която не му се хареса и само я побутва че му пречи да си яде гранулите. Не знаем възраста обаче, казаха че трябва да му даваме от бебешката храна три месеца. Ако може да се познае горе долу по снимка
Изображение Изображение
Сега е добре, незнаем от какво стана, нито как се оправи, но ме е страх да не стане пак. Много благодаря за съветите. Ще си набавим необходимите неща в случай че пак има проблем. Стараем се да си расте здрав и пухкав.
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Съб Дек 29, 2007 8:23 pm

Здравей,като го гледам не прилича да е съвсем малко,на външен вид .Зайче от големите при тези размери би трябвало да е на около два месеца,а от декоративните поне на три и би трябвало да е преболедувало онази болест ,дано вече не ви стряска.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Съб Дек 29, 2007 9:35 pm

Благодаря! Значи трябва да е на около 3 месеца. За декоративно бебе наддава доса бързо, ама то с неговата лакомия... Сега ограничихме малко сеното. Незнам още колко време да продължавам с бебешката храна. Имахме проблем и с почистването. С влажната кърпа нищо не направихме, защото му се е спластило в козинката по лапите и по коремчето. Мислех си ако отрежем малко от козинката дали ще му порастне пак? Раресването ще е прекалено болезнено.
Притеснява ме и че се опитва да си изгризе решетките на клетката като я затворим. Като е отворена да може да излезе, излиза за една опознователна обиколка, прибира се и си стои вътре. Но като го затворим, започва да обикаля клетката, да си подава лапите и муцунката през решетките като затворник. После започва да си гризе решетките. Има си един изкуствен морков, който трябва да служи за точене на зъбите, но не мисля че метални решетки ще се му отразят добре. Как мислите, да го оставяме ли постоянно с отворена клетка?
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Съб Дек 29, 2007 10:07 pm

Ако ще ограничавте храната,намалете гранулите,в тях има повече калории.Вклетката не е ли на талаш,че се цапа?Това,че са му мръсни лапите не е добре,защото се ближат като котките,и така се разнасят зарази,и за целта може внимателнио да му измиете лапите и да премахнете причината за проблема.За гризането мисля,че ако му давате свежи клонки(ако има там кадето сте),ще има ефект,става и парче дърво-парче клон.Клетката е неговата територия и добре е че си седи в нея,иначе има да чистите,а и се цапа,а защо се изявява като ЗВЯР и си хапе клетката, за сега не знам-това вие ще установите,а може да има нещо хищно в него :lol: .
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Нед Дек 30, 2007 12:27 pm

Здравей. В Испания сме. Тук няма талаш. Дадоха ни нещо като тоалетна на гранули и сено. На другите зайци отдолу пак имаше само сено. Може и да се продава някъде талаш, който е за хамстери и такива, незнам. Чистя му клетката често, защото прави всичко върху сеното и после си го яде. Като му сложа новото се нахвърля като много гладен звяр, все едно не е ял досега. Сега му отделих сеното в едното ъгълче и тоалетната отдолу като постеля, но той си седи само в ъгъла на сеното (то върху тия твърди гранули тоалетна и аз не бих седяла). А това с гризането на клетката го прави като се усети, че е затворен. Като е отворен не излиза, но като му затворя клетката става :twisted: За клонките... :oops: много не ги различавам тия видове дървета, пък и тук има и някакви странни, незнам кои може да отровни за него. Разчитаме на въпросния морков, на който не му обръща внимание. Винаги ли си точат зъбите, имам предвид нали е бебе...? След празниците ще ходим до магазина да питаме и да му купим това онова, там има и ветеринар, който го преглежда преди да ни го дадат. Лошото е че магазина е на 60 км и не можем да ходим всеки ден като сме на работа.

ПС Благодаря че обръщаш внимание на глупавите ни въпроси :)
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Дек 30, 2007 2:31 pm

Здравей,разбрах от преди каде сте и за тамошните дървета не мога да кажа нищо,но и сеното върши работа.При зайците зъбите нямат корени и растат постоянно и ако нямат какво да гризат ,зъбите прорастват и става грозна работа,но ако няма наследствен или генетичен проблем и ако редовно му давате сено,няма да имате проблем.То талаша не е най доброто,но тук е най ефтиното и него ползват,най-доброто е скара,но не знам имате ли възможност за такава.В този раздел има дадени доста клетки,особенно едната е просто идеална-тази със скарата-достатъчно е голяма и има всичко нужно,само не знам дали има такива там при вас,а и колко струва.Другия вариант е сено за постеля,но лошото е ,че го яде,а така най-лесно се получават аварии.Ако няма специална хранилка за сено,пробвайте да го завързвате на снопче и закачате по-на високо с цел да не го цапа.Щом зайо яде като звяр,от това по-хубаво няма,само здраво същество се храни добре,но си му давайте предимно сено и няма да имате проблеми.А отностно въпросите-няма глупав въпрос,има глупав отговор.аи тези дебати ще ги прочетат и други и все нещо ще научат,а моята цел е точно това,така,че без никакво претиснение-питайте,до колкото мога ще помогна.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Нед Дек 30, 2007 2:49 pm

Сега се сетих че двамата се разболяхме по едно и също време. Първо аз, после и зайко. Възможно ли е ако аз съм пипнала някакъв вирус да съм заразила зайкото?
Сега започна да стачкува. Обръща си купичката с храната нарочно. Сигурно е заради сеното. Незнаех колко са умни тези животни. Като че иска да каже нещо.
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Дек 30, 2007 3:15 pm

Има болести които можете да прихванете и от зайците,но не мисля,че вашето зайче е болно,просто съвпадение.А вашето зайче какво е-случайно да не е женско?Те обикновенно катосе разгонят ги правят тези неща.А хранилка може да си направите от кутиика от бира.Не е сложно,но дали аз ще успея да обесня,та кутииката се срязва по дължина и от двете страни до средата-да се получи коритце,изрязаната част се обръща и се ползва за закрепване към стената с тел .Едвали ще е трудно ,но ръбовете също заоблете за да не се пореже.Тази хранилка я сложете на по-високо -да не може да я разсипва,е и да в стига.А че са умни ,умни са ,но по-често за бели,а щом си иска сеното-дайте си му го.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Нед Дек 30, 2007 3:28 pm

Според нашите изчисления трябва да е мъжко. Незнам дали не е малък да е разгонен. За измиването на лапичките- много се дърпа и му се разтупква сърчицето. Оставихме го да се успокои и пак ще опитаме. Може ли да се пробваме и коремчето поне малко да измием? Само с вода или..? Сега забелязах в клетката му едно , което прилича пак да има разтройство, но си прави и топчици. А пък тук всички са с едно работно време....Няма дори човешка аптека отворена. Мога да намеря нещо само от спешния център ако мина на преглед, но ако става въпрос за зайче...
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Дек 30, 2007 3:41 pm

Чакай ,малко,я ми опиши какво намираш,да не е нещо тъмно жълто и не много гъсто?Обикновенно такава им е урината и както няма какво да я попива , зайко се цапа на воля.Няма как хем топчетата да са твърди ,хем да има разстройство.За миенето наистина ще е малко трудно-не е в тяхната природа да се къпят,но мисля,че ще се справите,а по корема може леко да го подстрижете-пак ще израсте козинка,но лапите измиите-то само ще ги измие,но така не е желателно.Щом няма друго,вземете от най ефтиното сено и му застелете,е ех де да има сега една баля слама....
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Нед Дек 30, 2007 3:48 pm

Урината се попива от тоалетната на гранули. Ако си е, ама много малко. Като че ли е изял нещо кофти и сега се отървава от него. Въпреки че по принцип няма какво да изяде, ама всичко е възможно като души и си завира муцунката навсякъде. Иначе си е все така лаком и с характер.
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Дек 30, 2007 3:54 pm

Това е по-важно,щом си хапва и си играе няма страшно.Ние го направихме на чат тоя форум,само да не ни бият.За всеки случай -скайпа ми е ilcho.iliev.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот илчо » Нед Дек 30, 2007 4:13 pm

Нещо друго се сетих,това което намираш колко е гъсто,еднородна маса ли е и колко? Може да се окаже,че са ,,нощни,, фекалии.Значи,зайците имат една подробност при храносмилането,сцел пълното разграждане на храната,така е устроен цикъла,че храната преминава два пъти през стомаха,като първите фекалии са полутечни-полутвърди,и някой път попадат и по пода и се цапат.Както ида го мисля само това е станало,щом топчетата са твърди,не би трябвало да има разтройство.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот stela85 » Нед Дек 30, 2007 5:04 pm

Това трябва да е. Благодаря много. Ох, значи не е болен :D
Аватар
stela85
Животинче с въпрос

Мисля , че има проблем ...

Мнениеот maimunkaaa » Пон Апр 28, 2008 7:05 pm

Акитата на зайчето ми до сега бяха твърди , а преди 10 минути изака три меки . И четох тука някакви неща и ме хвана страх [mood_feelings_hurt.gif] Иначе е много игрив , скача , души наоколо . . . Утре чак мога да го заведа на ветеринар , днес няма . Аз съм от село и няма тук къде , а в най - близкия град , в момента не работи . Яло е само сено и гранули и водичка . Сложих му и едно клонче от ябълка , без листа . [mood_feelings_hurt.gif] Да му дам ли филийка ? [mood_feelings_hurt.gif] [mood_feelings_hurt.gif]
Изображение
Живота е трагедия за тези , които чувстват и комедия за тези , които мислят !
maimunkaaa
Животинче с въпрос

Re: Мисля , че има проблем ...

Мнениеот илчо » Пон Апр 28, 2008 7:24 pm

Зори,тези меките историй които си намерила ,по всяка вероятност са ,,нощни'' изпражнения.Значи,при зайците има една подробност,с цел максималното усвояване на храната,те ядат два пъти храната,като втория път е във вид на меки изпражнения,това го правят обикновенно нощем,но твоето зайче е все още мъничко и нещо е объркало часа,случва се и при големите по някога.Зайчето ти му няма нищо и не го носи никаде.Клончетата му ги давай с листата ,без да ги сушиш,единствено люцерната трябва да завехне,всичко може да се дава свежо,но не мокро.Хляб единствено на сухар-препекан.Не искам да се карам ,но това сигурно съм го писал поне 20 пъти в този подфорум,отдели малко време и порови,ще научиш доста важни и интересни неща. :ay:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот maimunkaaa » Пон Апр 28, 2008 7:31 pm

Благодаря ти за бързия отговор :ax: Чета , ама сега все попадах на теми дето зайчетата умират и се уплаших [mood_feelings_hurt.gif] :ab: Мерси , отново :bi: [friendship.gif]
Изображение
maimunkaaa
Животинче с въпрос

Мнениеот in4eto » Вто Апр 29, 2008 2:17 pm

maimunkaaa-Слушай Илчо и не трепери толкова над зайчето ти.Е аз те разбирам отлично защото и аз така бях в началото като теб,все се боях да дали правя всичко както трябва и да не навредя на зайо без да искам :bs: Не се тревожи ще се научиш имай търпение :ay: :ay: :ay: :ay:
Аватар
in4eto
В пасажа

Мнениеот maimunkaaa » Вто Апр 29, 2008 2:43 pm

Добре :ad: Мерси :bs: Вече няма да се панирам толкова :ag: :ax:
Изображение
maimunkaaa
Животинче с въпрос

Защо зайците ви си хапват акитата

Мнениеот zoomaniak » Вто Апр 29, 2008 3:04 pm

Всички зайци са на този принцип, който е в текста...
---------------

Зайците подземници нямат такива съвършени храносмилателни органи като преживните животни и част от неоползотворената храна се изхвърля от тялото заедно с изпражненията. Колонията има две отходни места: на едното се отделят изпражненията през сутрешните часове, след което те отново се приемат, често пъти току-що. изхвърлени. На другото отходно място се отделят изпражненията, които вече два пъти са преминали през храносмилателната система и са напълно обработени. Явлението е своеобразен заместител на преживянето, а освен това непълно обработените изпражнения са източник и на витамини от групата В. Това сравнително скорошно откритие изяснява защо при зайците подземници всяка заразна болест незабавно се превръща в лавинообразна епидемия. По този начин зайците, много лесно се заразяват един от друг.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Re: Защо зайците ви си хапват акитата

Мнениеот elidilidjova » Вто Апр 29, 2008 6:48 pm

Много интересно, не бях чувала за такова нещо.
Мисля,следователно съществувам.
Аватар
elidilidjova
В глутницата

Re: Защо зайците ви си хапват акитата

Мнениеот илчо » Вто Апр 29, 2008 10:42 pm

Нарича се копрофагия и според изследванията ако на заека му се попречи да копрофагира,значително по-бавно расте и е податлив на заболявания.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

изпражнения

Мнениеот radostta » Пет Окт 03, 2008 12:21 pm

Зайчето ми от време на време ака по няколко дарадонки слепени заедно и малко по-меки от нормалните. Това лошо ли е и на какво се дължи? На повече вода може би?
Глава ме заболи - пием ракия
Ракия ми се допие - пием ракия
и бира като ми се допие, па пием ракия.
    radostta
    В стадото

Re: изпражнения

Мнениеот илчо » Пет Окт 03, 2008 12:54 pm

За това има писано поне на 100 места,това са т.н. нощни фекалии,и те са по-меки,защото заека си ги изяда пак ,а като излязат втория път са вече твърди
    тук съм за да ви помогна
    илчо
    В пасажа

Re: Разстройство, яде си акитата - нощни фекалии, копрофагия

Мнениеот wild-angel » Сря Дек 03, 2008 12:21 pm

Здравейте!Имам зайче от около 2 месеца и досега не съм имала проблеми с него,но от 3 дена има разстройство и целият се е омърлял.Не съм му давала нищо сурово,а само храна от зоомагазина и сено.Колко опасно е разстройството за зайчетата и как да му помогна?
    wild-angel
    Животинче с въпрос

Мнениеот bubetodve » Сря Дек 03, 2008 12:27 pm

При бебетата зайчета разтройството 80% е фатално... заведете го на лекар, възможно най-бързо.... 3 дни.... ужас! Умърлушено ли е? Храни ли се? Абе за най-сигурно при вета! Той ще каже със сигурност!
    Аватар
    bubetodve
    В глутницата

Мнениеот cvete02 » Вто Дек 09, 2008 5:20 pm

И все пак,може да звучи смешно но как се разпознават нощните фекалии и разстройството hsuh ?Моята зайка понякога като е спала цял следобед и си е лежала после отделя доста редички фекалии,които определено биха могли да се сбъркат с разстройство icon_dontknow в същото време на зайчето му няма нищо.
    cvete02
    Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Сря Дек 10, 2008 10:15 am

Здравей, "нощните" са малко по-меки от нормалните,а разстройството.....,а и от нощните не му се цапа дупето на зайо :ad:
    тук съм за да ви помогна
    илчо
    В пасажа

Мнениеот gingibi » Сря Окт 07, 2009 9:49 pm

Да попитам и аз нещо. От 2 дена барабонките на зайка се увеличиха доста.Иначе си яде, весела е, щъка насам-натам, само дето яде доста повече сено отколкото досега и пие повече вода.Храната и е същата дето си я яде. Друга промяна не съм забелязала.
    Според вас имам ли повод за притеснение?Акитата и са твърди, само дето броя им се увеличи доста.Възможно ли е това да е разстройство?
    hsuh
    "Колкото повече опознавам хората, толкова повече обичам животните."
    „Когато човек иска да убие тигър, нарича това спорт; когато тигърът иска да го убие, нарича това жестокост.“
    Джордж Бърнард Шоу
    gingibi
    В стадото

Мнениеот Veni » Чет Окт 08, 2009 7:30 am

Аз под "разстройство" разбирам акита, които са много меки до течни. Не мисля, че има разстройство. Щом яде повече сено - логично е, че ще изхвърля повече отпадъци чрез отделителната си система.
    Аватар
    Veni
    В глутницата

Мнениеот gingibi » Чет Окт 08, 2009 11:16 am

А бе то и аз това предполагам, ама все пак да питам хората с повече опит в отглеждането на зайци :ah:
    Пак и ми се върти една еретична идея в главата, че сега като иде зима си хапва повечко, за да натрупа запаси за зимата.Съдя по това, че и яденето увеличи :ab:
    Може да трупа тлъстинки, които да я греят в студеното време :ap:
    "Колкото повече опознавам хората, толкова повече обичам животните."
    „Когато човек иска да убие тигър, нарича това спорт; когато тигърът иска да го убие, нарича това жестокост.“
    Джордж Бърнард Шоу
    gingibi
    В стадото

изпражнения

Мнениеот maya_dg » Пет Сеп 11, 2015 10:33 pm

Здравейте!
    Да се включа и аз в питанията. Нашият хубавец от време на време отделя доста големи дарадонки: оформени добре, с нормален цвят, но тази големина...направо ме изумява. Не сме сменяли вида и количеството на храната-гранули на Верселе Лага и люцерна. На какво може да се дължи това? И дали има нещо притеснително/все лоши мисли ми минават през главата от страх/?
    Аватар
    maya_dg
    Животинче с въпрос

Назад към Поведение