Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Имам си две малки зайчета ПОМОГНЕТЕ! - Тема урок!

Имам си две малки зайчета ПОМОГНЕТЕ! - Тема урок!

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 12:01 am

Здравейте всички! Подариха ми две зайчета имам ги вече 5 дена, но по цял ден съм на работа и не ми остава време много да се ровя в интернет за да прочета за тях. И прецених, че е по добре да попитам хора, които вече са гледали такова животинче. Предварително благодаря за отговорите.
1. Вода им слагам само сутрин и вечер и си изпиват цялата купичка - нормално ли е това? Трябва ли да пият толкова много вода? Ако я оставя при тях те я разливат и се мокрят.
2. Засега ядат само сено и пакетирана храна за зайчета от магазина, още не съм се посъветвала с никой и не знам какво мога да им дават. Имат огромен апетит. Възможно ли е да преядат?
3. Как да разбера горе долу колко са големи? Когато са ги взимали от магазина не са попитали за това.
4. Другата седмица ще ги водя на доктор, ама лошото е че не съм от този град, а само работя тук и не знам как да им избера лекар които разбира от зайчета.

P.S. Едното е мъжко, другото е женско, това и аз го видях :ab: . Не знам точно какви са, но са с много дълги клепнали уши.
Последна промяна sasin на Нед Юни 15, 2008 1:06 pm, променена общо 2 пъти
Причина: Полезна тема!
peti_83
Животинче с въпрос

Re: имам си две малки зайчета ПОМОГНЕТЕ!

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 12:03 am

[clover.gif]
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Нед Май 18, 2008 12:14 am

Така... Значи, храната е ок - сеното е много важно, не го пропускайте -друго засега не давайте. Водата - вероятно не пият толкова много а просто го разливат - вземете им поилка за гризачи. Нка да ги види лекар, той приблиително ще ви каже на каква възраст и каква порода са. Кажете от кой град сте, на някои места мога да ви препоръчам колеги.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 12:18 am

Здравей mommovet аз в момента живея във велико търново. но ги наблюдавам докато пият водата / не я разливат/.значи за две зайчета по цяла супена паничка по два три пъти на ден нормално ли е?
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 12:23 am

Здравей,доста въпроси,но ще се опитам да те ориентирам в мъглата.За водата,ако можеш им вземи поилка,от тези които се закачат на клетката,за да имат винаги вода,а и да не се мокрят,защото в гранулите има сол и без вода не е добре.Заек не преяжда,но слагай им повече сено,а храна за гризачи само сутрин.Как разбра какъв пол са,имаш ли познания за това,не че е сложно,но е важно да се знае.Ако са мъжко и женско,след не много време ще си имате доста от тях.Ако двете са мъжки,когато станат полово зрели,единия няма да е съвсем мъжки-ще се бият докато единия надвие другия и го скопи.Ако и двете са женски,може и да се посбият,като се разгонят но няма сериозни проблеми.Във всеки случай ще ви трябва още една клетка.Защо мислите да ги водите на лекар,за ваксина или просто на преглед.ако е за преглед само,не си давайте парите,а прочетете из форума,или питайте което не ви е ясно,за сега само им осигурете постоянно да имат вода,а за по нататък и друга клетка,просто няма как да стане в една,колкото и голяма да е.успех :ay:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 12:30 am

благодаря за съветите илчо. Днес видях този форум и вече чета подробно всички теми.Относно пола - човека в магазина е потвърдил, пък и аз като ги гледах са си мажко и женско.ами не вярвам от магазина да им е правена ваксина, а прочетох че на шестия месец се прави, А ПРОБЛЕМ Е ЧЕ НЕ ЗНАМ КОЛКО СА ГОЛЕМИ.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 12:39 am

Така визуално колко са големи?имат ли колкото двата ти юмрука?А ваксина се слага след 70-я ден и е за 10-12 месеца.Провери колко пари ще ти вземат за ваксина,ако е повече от2-3 лв на говедо,аз ще ти обесня как да си ги ваксинираш,а и из форума е писано
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 12:46 am

ами те не са ми много големи юмруците ама са около три мои юмрика. Да ще прочета всичко от форома да не задвам излишни въпроси но просто нямах време до сега.За ваксината ще ти пиша другата седмица, но мисля че все пак е добре да ги погледне и лекар/невярвам да взимат много пари за преглед и консултации, незнам/
peti_83
Животинче с въпрос

Re: Имам си две малки зайчета ПОМОГНЕТЕ! - Тема урок!

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 12:52 am

а дали в магазините са им сложили някакви ваксини, просто не съм ги купувала аз и няма как да попитам.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 1:04 am

Илчо наред със съветите - давай и критика де - да има равновесие :ajsaki:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 1:07 am

Ами като големина май са за ваксина,но не ми се вярва да са ваксинирани.Не е желателно да се реваксинират скоро след ваксинация,но за по- сигурно ще е добре да им с сложи.Ако нямаш намерение да си имаш малки,крайно време е да ги раделиш,защотом според описанието ,трябва да са към 3 мес. , след 4-я може и да направят беля :bu:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 1:09 am

zoomaniak написа:Илчо наред със съветите - давай и критика де - да има равновесие :ajsaki:
Еее,чакай де ти ся ,от вратата и за краката
,няма да мине и без критика :ad:
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 1:21 am

еми да ама ме няма по цял ден и ако ги разделя ще им е скучно.Това ще го мисля по нататък.Като ги види лекар и ще ви пиша колко са големи да ми кажете за храната, защото всеки ден засега ядат едно и също.
Върос:Понеже събота и неделя обикновенно си ходя, ако им сложа повече храна и вода дали ще оцелеят.Два дена няма да тичат, ама....няма как.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 1:22 am

Минути за Критика?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 1:27 am

Вода да има,а за храна,незнам каква ви е хранилката,иначе ако имате по- големичка може и за по-дълго време да имат всичко необходимо.А за скучното,не мисля ,че ще им е скучно,най много да си имате доста зайчета :ajaweki: ,въпроса е сериозен,няма лошо да си имате малки ,но има някои подробности които трябва да се спазят,за да няма неприятни изненади.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 1:30 am

Може да си направите хранилка без пари и да събира достатъчно за 2-3 дни.viewtopic.php?f=64&t=2287
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 1:48 am

може да ви прозвучи смешно, но аз съм им направила друга къщичка не са в клетка, защото първо големите клетки ги гледах по 95 лв, а в малка няма да ги затворя жал ми е. И хранилна съм им направила,само поилка ще им купя.Обясни ми /на "ти" нали може :ab: / талаша важен ли е те си ходят все на едно място да пишкат /върху сеното/сложила съм им повече сено защото много го ядат.Имам много сено и мога да го сменям постоянно.Защото талаша много тругно го чистя от пода по стаята, а ги пускм и сутрин и вечер.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 2:05 am

засега казвам Лека нощ от мен.
искам да попитам Стамен, когато имам нов въпрос относно зайчетата да пиша тук или да правя нова тема. :ad:
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 8:47 am

Може на както ти е удобно,ние тук сме като едно семейство,а за различните въпроси,ами то май има теми на всякакви въпроси,че май и по няколко,но карай,питай,това е важното.За тази къщичка,я вземи и удари едно фото,е ако може,че всеки нов опит е от полза за всички.Талаша се използва масово при затворените клетки с плътен под защото е най евтин и практичен,НО това не е правило,всеки може да си слага каквото има или харесва,моите са на мрежест под-скара и нямат нужда от талаш.Сеното е много добър вариант,е стига да има в повече,а и щом ти е по лесно с него.....,а ако знаеш колко ти завиждат за изобилието,но това е друга тема. smiley24
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 2:14 pm

Ще има снимки, но за момента нямам възможност. :ac:
Аз пак продължавам да питам. Едното ми зайче има гурелчета на окото, това нормално ли е?Трябва ли аз да му ги махам или то само си ги маха? Досега не съм гледала никакво животинче и май нищо незнам, но да се надяваме че ще се справя. И друго, когато почнат......да се размножават :ah: аз ще ги видя ли? И май дори и да ги сложа в различни къщи като си играят заедно пак могат да свършат нещото.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Нед Май 18, 2008 7:10 pm

ако е за преглед само,не си давайте парите...

Провери колко пари ще ти вземат за ваксина,ако е повече от2-3 лв на говедо,аз ще ти обесня как да си ги ваксинираш

И защо така бе Илчо? Не мислиш, ли че е редно новозакупени животни да бъдат прегледани? А приказките сами да си слагат ваксините изобщо няма да коментирам.. :be:
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот илчо » Нед Май 18, 2008 7:20 pm

Докторе,както виждаш избягвам да споря с теб,не искам да разискваме моите съображения,но ако държиш на това-няма проблеми,нека спрем до тук.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 8:08 pm

Моля Ви тук съм за съвети не да създавам излишни спорове. :az:
Приемам всякакви съвети и съм Ви много благодарна за което. В крайна сметка всеки сам решава как да се грижи за животинчето си. Изчетох почти всички теми във форума за зайчетата и чак сега разбрах колко пъти сте обяснявали едно и също/затова Зоо ми се смееше в началото :ab: /.И науката и опита са еднакво полезни.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 8:29 pm

peti_83 написа:Моля Ви тук съм за съвети не да създавам излишни спорове. :az:
Приемам всякакви съвети и съм Ви много благодарна за което. В крайна сметка всеки сам решава как да се грижи за животинчето си. Изчетох почти всички теми във форума за зайчетата и чак сега разбрах колко пъти сте обяснявали едно и също/затова Зоо ми се смееше в началото :ab: /.И науката и опита са еднакво полезни.

Не е така...
Има "закони"? Морални и истински. Новаците нямат никакво право да ги нарушават - докато не ги научат наизуст.
Има си изисквания за всяко животно - или ги покривате или не ги покривате и да спра до тука с критиката...не можеш да се учиш след като вече заека е у вас - то може де - ама е неправилно....вие зубрите материята не искате да я усещате и опознавате....заек не се гледа по рецепта.......

Сравнете заека с дете...за кой от двата организма ще се напрегнете преди той да дойде в стаята ви...... smilie8 smilie8 smilie8 smilie8 smilie8 smilie8 smilie8 smilie8 децата или животните :ag: :ag:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Нед Май 18, 2008 9:14 pm

zoomaniak написа: Сравнете заека с дете...за кой от двата организма ще се напрегнете преди той да дойде в стаята ви...... децата или животните

Какво сравнение може да има между малкия ти наследник и домашния любимец :ai: ?Няма място за сравнение просто.По въпроса "или/или"-всеки ще предпочете детето ,разбира се.И ще се грижи повече за него.
Fortuna fortes metuit, ignavos premit
Аватар
kitana
Пчела майка

Местоположение: на Зеления път към Стария Светльо,като всички други

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:21 pm

Идеята е че хората - вникнете В ДУМАТА ХОРА - те за човешките деца 3 години ще четът ако требе - книги се купуват - ходи се на уроци - абе мазало. Ама за животинките се ползва форума ни? (не е проблем) - парадокса е че това според мен е неправилно...(според мен само)

Защо никой не гледа деца през форумите...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Нед Май 18, 2008 9:23 pm

Зоо,знам какво се опитваш да кажеш-"грижете се за животните си така,както бихте се грижили за себе си" smiley24 ...Но ти казвам,че сравнение с децата.... smilie8 Защо никой не гледа деца през форумите?Ами,трудно е да се обясни........Родителите(говорим за нормалните такива,колкото и да са рядкост днес),обичат децата повече от себе си...Повече от каквото и да било друго......
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот peti_83 » Нед Май 18, 2008 9:27 pm

И никой не гледа животни през форумите! Просто Вие помагате.
БГ МАМА е форум само че за бебета - там също помагат
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:35 pm

За мен е неправилно да се вземе животно просто ей така.
Да се поемат 10000000000 рискове защото човека с животното е незнаещ?
Процеса е обратен?
Учиш се - подготвяш се и после взимаш животно - както ПРИ ЧОВЕШКИТЕ ДЕЦА?

Разбрахте ли ме?

Никой не мисли за лошото - никой не предвижда рисковете - никой не мисли за загуба на живот. Всеки се радва на животното си и му текът лиги от любов....

За това темата е урок - (според мен)

Оставам с уважение към Пети - тя не е изолиран случай?
Ние всички ще и помогнем - но всеки искам да знае - да запомни - да наизусти - процеса не е този - етапите са други?

Не ми се сърдете...преминал съм през всички етапи и искам всеки новак да знае кое е правилно и кое не - няма изключения......

Гледайте на животните си като на деца..........
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:37 pm

Най-много животни умират от незнанието на хората???
Закон?
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:42 pm

peti_83 написа:

И никой не гледа животни през форумите! Просто Вие помагате.
БГ МАМА е форум само че за бебета - там също помагат

Една майка винаги се учи - подготвя се преди раждането?
Един баща също?
Но хора не раждат животни - и мисленето на 97% от всички стопани е - "искам животно - и ще се науча после да го гледам"......

Винаги съм усещал парадокса...дилемата?
Никоой не смее да рискува живота на дете (има случай де) но в масово отношение всички са отговорни родители...

Но малко са отговорни стопани.......
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:46 pm

И никога не взимайте подарени животни. Ако сте новак.
Даже дигнете скандал на подаряващия ако не ви е предупредил да се подготвите със знания - аксесоари и т н...
Много е опасно тва с подаряванията?

(Мое мнение...)
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот kitana » Нед Май 18, 2008 9:46 pm

При човешките деца доста често се случва следното:не учиш,не се подготвяш и то става.... :ag: После да му мислиш.... :ag: Нещата с децата,обаче са коренно различни.Ако си неподготвен за "новината" :ap: ,искаш,не искаш,се подготвяш....Но не става:
искам дете,чета ,правя дете,всичко е наред........

по-скоро:
по принцип искаш дете..не четеш,не се готвиш,то става,после щъкаш по лекари и ги отрупваш с въпроси.....Но най-важното:появява се един ИНСТИНКТ,една солидна,осезаема връзка между теб и детето...Такава,каквато между кучето и теб никога не би могло да има......Затова казвам,че сравнението се неправилно...Иначе за това,че е неправилно да се гледа на животинчето вкъщи като на лесно заменяема вещ.........ами ....мене ме знаете :ag:
Аватар
kitana
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Нед Май 18, 2008 9:54 pm

peti_83 написа:Здравейте всички! Подариха ми две зайчета имам ги вече 5 дена, но по цял ден съм на работа и не ми остава време много да се ровя в интернет за да прочета за тях. И прецених, че е по добре да попитам хора, които вече са гледали такова животинче. Предварително благодаря за отговорите.
1. Вода им слагам само сутринн и вечер и си изпиват цялата купичка - нормално ли е това? Трябва ли да пият толкова много вода/-/ако я оставя при тях те я разливат и се мокрят/
2. Засега ядат само сено и пакетирана храна за зайчета от магазина, още не съм се посъветла с никои и незнам какво мога да им дават. Имат огромен апетит. Възможно ли е да преядат?
3.Как да разбера горе долу колко са големи? Когато са ги взимали от магазина не са попитали за това.
4.Другата седмица ще ги водя на доктор, ама лошото е че не съм от този град, а само работя тук и незнам как да им избера лекар които разбира от зайчета.
P.S.Едното е мъжко, др. женско това и аз го видях :ab: . Незнам точно какви са, но са с много дълги клепнали уши.

Четете и мислете и питайте - другото е само философия :ag:

http://www.zoomania.org/content/category/17/138/66/
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот peti_83 » Пон Май 19, 2008 8:55 pm

днес много се притесних за зайчетата защото беше много топъл ден, а аз съм на квартира на последния етаж и в къщи е доста топло, но всичко е ОК. Те са много весели и много игриви.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот peti_83 » Нед Май 25, 2008 8:19 pm

Илчо, кажи някой съвет как да разхлаждам зайчетата в жегите, че тук става мн топло. За една седмица стана още по рунтави и ще ги мъчат жегите. Като ги водих на ваксина докторката каза че са над 3 мес. и странно неможа да разбере какъв пол са. И др. каза ми да ги ръся с една пудра за паразити/нищо, че нямат/.Нестига че пудрата беше доста скъпа,и те милите се скъсаха да се чешат чак на едното по вратлето му проредя козинката от чесане.Така че изхвърлих пудрата на нея нямаше и срок на годност!!!Как ги продават тези неща така!!!
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Нед Май 25, 2008 8:57 pm

Аз май нещо се опитах да кажа,но не ми повярва,но това си е твое решение,няма да коментирам.......А за лятото,ами в най горещото- в банята,а после ,като захладнее навън
.
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Сря Юни 18, 2008 11:23 am

Около 80 % - и двете ми зайчета са жекски. Проблема е, че вчера вечерта се сбиха мн жестоко. разделих си след един час пак ги събрах - пак се сбиха, имат малки ранички но не сериозни. Сигурно са се разгонили /вече са на около 4 мес. и две седмици/. Въпроса ми от тук нататък постоянно ли да ги деля или е нещо временно.Възможно ли е да са се скарали за храна или нещо такова - нали уж при две женски не се биели?
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот peti_83 » Сря Юни 18, 2008 11:33 am

И другия ми въпрос е - мога ли да им давам шушулките от грах и боб /изсушени/ са.Казаха ми че имали някаква отрова!?!?

А за клечките от копър и магданоз направо умират.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот илчо » Сря Юни 18, 2008 9:02 pm

Във всеки случай ,ще има бой,без значение какъв пол са,въпроса е какви ще са последствията.На няколко места обесних,че отглеждането на повече от едно зайче,без значение от какъв пол са ,винаги има проблем.Ако са 2 мъжки,когато станат полово зрели,ще се бият докато надделее единия,а другия няма да е съвсем мъжки,ако са мъжко и женско,в един момент ще си имате доста зайчета,а има и голяма вероятност женската са скопи мъжкия,ако са две женски-когато станат половозрели,и се разгонят,започват да имитират скачка,и обикновенно се стига до бой,НО освен да останат с малко по-малко козина,няма друг проблем,макар,че ми се е случвало да си изпохапят половите органи.Така,че не са се скарали нито за храна ,нито коя да прочете сутрешния вестник,и ако не искате подобни проблеми-в различни клетки.На зайците можете да давате шушулки без всякакви притеснения,дори и свежи,пак обеснявам ЕДИНСТВЕНО И САМО ОТ СВЕЖА ЛюЦЕРНА И ДЕТЕЛИНА може да се получи подуване,всичко останало давайте зелено-свежо,НО не мокро-запарено.Няма проблем да обеснявам това по 100 пъти,но имайте малко желание и прочетете писаното из форума. icon_bowdown
тук съм за да ви помогна
илчо
В пасажа

Мнениеот peti_83 » Чет Юни 19, 2008 2:26 pm

ок извинявай за въпросите, благодаря за отговорите!!!
Прости ми казаха че в шушулките имало вредни вещества и заради мъха по тях /на грахът/и затова попитах за да съм сигурна.
peti_83
Животинче с въпрос

Мнениеот stefi_komsiiska » Вто Сеп 09, 2008 10:49 pm

Аз на моето му слагам талаж, но моят е безплатен, защото баща ми е дърводелец и си имаме талаж в изобилие [applauseuu.gif]
Бени, Почивай в мир! Няма да те забравя!

Изображение

Изображение
stefi_komsiiska
В стадото

Мнениеот drebcho i glamcho » Вто Сеп 09, 2008 10:52 pm

stefi_komsiiska написа:Аз на моето му слагам талаж, но моят е безплатен, защото баща ми е дърводелец и си имаме талаж в изобилие [applauseuu.gif]

Внимавай с този талаш, защото не е обезпрашен.
Може да навредиш на животинчето. :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот stefi_komsiiska » Вто Сеп 09, 2008 11:06 pm

найстина има прах но аз си го оправям преди да му го сложа! :ay:Иначе благодаря за съвета smiley24
Бени, Почивай в мир! Няма да те забравя!

Изображение

Изображение
stefi_komsiiska
В стадото

Назад към Проблеми със зайци