Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Отглеждане на зеленчуци и треви в саксия

Отглеждане на зеленчуци и треви в саксия

Мнениеот simona623 » Чет Яну 17, 2013 9:53 pm

От известно време ми се върти в главата, идеята да си отглеждам зеленини в саксии. Понеже на пазара се продават все такива, отгледани в изкуствени торове и с различни химикали, пълни с нитрати и други вредни химии... На птиците си няма как да дам такива неща, които могат да ги убият. Мислех си да си взема семена от пазара, няколко по-големи саксии, пръст от къртичини и ако е необходимо някакъв животински тор(мисля, че ще е по-добре с него, но и вие споделете мнение по въпроса). Ако създам подходящите условия, необходими за определения вид, би трябвало да се получи(баба си гледаше чушлета на терасата и ставаха доста добри). В близките дни, когато имам време да отскоча до пазара, ще взема каквото ми трябва и ще пробвам. Не знам дали ще стане нещо, но просто исках да споделя идеята си с вас. Ще пиша как се развиват нещата. Не видях да има подобна тема. Ще се радвам на всякакви мнения и насоки. За начало мисля да пробвам със зелена салата. Четох, че повечето са студенолюбиви, което е идеално, защото имам подходящата стая за тях с температура около 12-15 градуса и светлина.
Аватар
simona623
В стадото

Re: Отглеждане на зеленчуци и треви в саксия

Мнениеот rinusha » Чет Яну 17, 2013 9:59 pm

Идеята си е супер.Мои приятели си засадиха чушки на балкона в саксии, за да дават на морските си свичета.Е, свинчетата отказаха да ги ядат,но пък приятелите ми си имаха чудесни еко чушки за салатка.Иначе аз нямам този проблем - в къща с двор съм и си бодвам каквото ми душа иска :)
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Чет Яну 17, 2013 10:38 pm

Ще трябва да накарам Надето ми да пише в тая тема :ag: - аз само метем терасата след нейните градинарски приключения :ag:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Пет Яну 18, 2013 5:15 pm

Моите баба и дядо също си гледат краставици и люти чушлета на балкона. Стават си нормални. Краставиците са в сандъчета с "колчета", а чушките в саксии. :ay:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот simona623 » Пет Яну 18, 2013 10:47 pm

Радвам се, че има интерес към темата. Започнах да се интересувам от семена и сортове. Има голямо разнообразие, което е хубаво. Ето тази фирма ми допадна, има голямо разнообразие и не ми се струват никак скъпи(2 грама за 35 стотинки): http://sortovisemena-bg.com/categories/ ... 000012&c=4 Единствения недостатък е, че имат магазини само в София, а ако си поръчам ще ми излязат доста скъпи. Затова ще проверя по нашите павилиончета.
Някой може ли да ми каже нещо за животинските торове? Четох хубави неща за птичия тор. Не намерих дали има значение от какъв вид птица е и с какво е хранена. Продължавам да търся, но май ще мина на информацията на английски, със сигурност ще има повече неща.
Искам да знам всичко и най-малките подробности, за да се получат нещата. Надявам се да се получи нещо, но и да не стане, поне ще съм научила много нови неща покрай този опит.
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот rinusha » Пет Яну 18, 2013 11:13 pm

Това, което аз знам за "натуралната" тор е, че в големи количества и тя може да бъде опасна и отглежданите в такива почви зеленчуци също да образуват нитрати.Все си мисля, че ти сега като стартираш почвата ти ще бъде силна и няма да има нужда от торене,а когато след сезона се изтощи просто си слагаш нова.Освен от къртичини, силна почва можеш да си събереш и от борова или пък широколистна (букова) гора - махаш горния слой от иглички/листа и събираш това, което е отдолу, личи до каква дълбочина е хубава.Също и т.н. чимовка - на някоя поляна махаш тревата и събираш почвата отдолу.Другото, което ми хрумва - можеш също да си направиш компост, за следващата година ще имаш чудесна и силна почва.Добра тор е и дървесната пепел, нея обаче не знам от къде можеш да вземеш, ако нямаш печка на дърва или камина. Успех
rinusha
Пчела майка

Мнениеот simona623 » Пет Яну 18, 2013 11:24 pm

Четох нещо подобни за нитратите. Затова питах за тази тор. Значи ще сме само с къртичини. За съжаление сега е доста кално и май ще поотложа това начинание. Обаче в близките месеци ще е все кално, така че ще се поизцапаме. Само да навия баща ми да ми домъкне няколко килограма от поляните. Ще го измисля. Благодаря за информацията.
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот Koset0 » Съб Яну 19, 2013 11:48 am

Някой може да ти купи и да ти прати по пощата. :ab: Пусни адреса на магазина.
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот simona623 » Нед Яну 20, 2013 10:16 pm

Днес си купих семена за салата. Спрях се на Лоло бионда . 2 грама, което ще ми стигне за цял двор. :ag: Не можах да намеря колко време са годни семената след отваряне на опаковката. Надявам се да държат много и цяла година да пълня няколко саксии на терасата. Утре ще отида за една или две саксии, ще взема от онези по-дългите, ще гледам и по широки да са. Ако експеримента е сполучлив, ще взема още няколко саксии. За пръст ще можем да отидем чак другата събота или неделя, понеже ще я вземем чак от полето, на което берем коприва и гъби. Доста далеч е това, но за място, от което да си взема сравнително чиста пръст, само за това се сещам.
Ще ви държа в течение, как се развива експеримента ми. Надявам се да е успешен и да можем ние, собствениците на папагали и други животинки, които обичат различни зеленини, да им даваме чисти продукти. А не след всяка дадена от пазара салата, да се чудим дали няма да ги намерим на дъното на клетката. Пък и за хора ще става, аз с удоволствие бих хапвала от отгледаната от мен на балкона ми салатка. :ab:
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот angel_girll » Нед Яну 20, 2013 11:53 pm

Доста добра идея и аз преди време щях да си садя магданоз в сандъче ама така и не засадих нищо, но пък на мен ми е удобно че лятото когато има мн плодове и зеленчуци съм си в родния град и близо до баба и дядо. Вземи си сандъчета не саксии по удобно ще ти е зависи и какво точно ще садиш де преди да си купиш саксия/сандъче виж на пакетчето със семена трябва да пише колко дълбок става корена да не ти се окаже плитка саксийката
Любовта е твърде велико чувство, за да бъде лично и интимно дело на всеки!
Аватар
angel_girll
В ятото

Мнениеот simona623 » Пон Яну 21, 2013 12:04 am

Всъщност не пише колко дълбок става коренът. Салата ще засадя. Като казах саксия, имах предвид нещо такова: http://www.pirinplast.com/pix/dulsands.jpg Сега като се замисля, по-добра работа ще ми свърши правоъгълен леген. Ще огледам цветарските магазини и тези за домашни потреби. Ще намеря възможно по-подходящият съд. Благодаря за идеята, не се бях замислила, че има и по-подходящи съдове.
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот Koset0 » Пон Яну 21, 2013 9:00 pm

Виж по левчетата и железариите има корита като за клетки :ab: Ако садиш маруля/зеле имай едно на ум докато ги садиш, да са достатъчно далече, за да не си пречат като станат по- големи.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот angel_girll » Пон Яну 21, 2013 11:00 pm

О да предполагам е прочела че трябва да се слагат на 20-30 см едно от друго.. така че мда най добре един голям леген че да може поне 3-4 салатки да засади. А за семената, че ще престоят отворени... принципно баба и дядо на село си събират понякога семена директно от плода и седят по цял сезон и повече, увити във вестник .. докато им дойде ред за засаждане, така че не мисля, че ще е проблем. И мама ми каза че марулята (салатата) не издържа мн на летните жеги и че е малко късно да се сади от семена. Има и вариант да си купиш от някоя баба на пазара разсад, само че тогава не ти е изцяло гарантирано производството.
Любовта е твърде велико чувство, за да бъде лично и интимно дело на всеки!
Аватар
angel_girll
В ятото

Мнениеот simona623 » Пон Яну 21, 2013 11:12 pm

За този вид, който съм купила, пише че понася летните жеги и засушавания. Пише още, че може да се сади целогодишно в затворени помещения, не знам до колко е вярно това(прочетох го в интернет). Да, прочетох на какво разстояние трябва да са една от друга, точно затова търся по-големи съдове. Днес ходих и не намерих подходящи, утре ще мина през още няколко цветарски и домашни потреби.
Аватар
simona623
В стадото

Мнениеот rinusha » Вто Яну 22, 2013 7:48 am

Няма проблем да ги насадиш гъсто,когато поникнат като килим просто ще започнеш да ги разреждаш,жиовтинките ти ще се зарадват на тези нежни кълнове.Когато порастнат още, пак ги разреждаш и така постепено ще стигнеш до необходимото разстояние между тах,а животинките ти ще похапват през цялото време.Не е късно, даже ако ги насадиш сега е много възможно тези салатки да станат през юни и да имаш време за втора реколта в същото сандъче.Идеята на Koset0 дз използваш дъна за клетки е супер - дълбоки и широки са.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Яну 26, 2013 7:52 pm

Най-правилното е на Терасата. Правите заграждане с 1-2 дъски. Поне 10-20 см да са общо високи дъските. Купувате си почва от магазина и тор - сипвате - засявате и берете после с пълни шепи - поливате сериозно и водата се отича през чучура :ag:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот simona623 » Съб Яну 26, 2013 8:49 pm

На съседите отдолу няма да им е приятно, най-малкото таванът им ще почернее. :ag:
Аватар
simona623
В стадото

Назад към Направи си сам