Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Игуана въпрос ?

Игуана въпрос ?

Мнениеот tsalta » Нед Ное 29, 2009 2:44 pm

Здравейте, имам няколко въпроса относно Игуаните.

От доста време на сам се каня да отглеждам Игуана и мисля че вече е дошъл моментът.

Първият ми въпрос е:

Предлагат ми да взема Игуана мъжка на 5 години, игуаната не мога да преценя дали е агресивна от време на време се опитва да бие с опашка.

Интересува ме дали е добра идея? в смисал на това.. не знам как привикват животните тя е живяла 5 години при един стопанин и сега ако я взема дали ще

свикне с мен? Игуаните привикват ли сас Стопанина си.. като казвам стопанин имам в предвид строго определен човек или по принцип свикват с човешкото присъствие.

защото ако е така... на практика няма проблем след като е свикнала с хора.. или не е добра идея да се купува голяма игуана?!

Другото нещо е че, Игуаната ми се вижда прекалено малка.. бях чел в интернет че Игуаните на 4-5 Години достигат почти оптималните си размери.
Тази е далга около 65см с опашката, което ми се вижда странно.

Игуаните когато са разгонени в смисал когато са в размножителен перйод отслабват ли? тоест забелязва ли се някаква липса на апетит при игуаните отглеждани сами в терариум?!

Другото нещо което искам да кажа е .... ако няма да купувам тази Игуана, ще трябва да си направя Тераирумче.

Ако някой предлага тук във форумът Терариум за продажба... може да ми пише!!!

Ако не.. ще си правя сам.
tsalta
Животинче с въпрос

Re: Игуана въпрос ?

Мнениеот constrictor » Нед Ное 29, 2009 3:26 pm

Аз имах игуана(iguana iguana).Беше при мен 6 години.Накрая засъжаление умря.Така и не можах да разбера от какво се разболя ,но допоследно се хранеше добре.Получаваше нещо като припадъци.За 6 години стана около 60-70 см.Беше женска.Мъжките растат по бързо и стават по -големи .Аз я имах от 25см гущерче.Клкото до опитомяването,при влечугите няма истинско опитомяване.Моята също биеше с опашка-болезнено е особено с края на опашката.Веднъж по погрешка ме охапа докато я хранех отръка-кървя доста,беше вече голяма.Тряба да се държи колкото се може повече в ръка.По добре е да започнеш с млада игуана.Стига да можеш да и осигуриш подходящите условия.Моят терариум беше 60 х50 х100.Та това е.Може би не е най -лесното за гледане влечуго.Успех.
constrictor
Животинче с въпрос

Мнениеот tsalta » Нед Ное 29, 2009 3:44 pm

Мерси

Доста четох за Игуаните вече около 2 месеца се ровя в интернет.. и искам преди да закупя Игуаната да съм и направил хубав дом и всичко да е наред. Защото се оказва че на практика е най лесно да закупиш Игуана.. но въпроса не е в това.

Искам да попитам човек с Опит Относно Лампите....
Супер много се Обърках вече.. на пазара предлагат адски много видове Лампи... едната допълва другата третата допълва незнам какво... нарочно е така за да правят пари фирмите но на практика ако трябва да ползваш всички видове лампи то едно 6-7 различни лампи не ти мърдът.
Та аз лично не съм виждал Терариум с толкова много лампи...

Искам съвет какви лампи да ползвам.

Аз съм избрал:

Exo Terra Night Glo 75W PT2130 ( Exo Terra )

Exo Terra Repti Glo 2.0 20W PT-2151 ( Exo Terra )

Exo Terra Repti Glo 5.0 20W PT-2161 ( Exo Terra )

Exo Terra Инфрачервена отоплителна лампа Heat Glo PT-2142 75W ( Exo Terra )

Това са 4 различни лампи.. ако трабва да съм откровен.... не съм виждал Терариум с 4 Различни лампи..

Повечето Хора и снимки който съм гледал хората ползват Максимум 2 Лампи една за Топлене и една за УВБ

Съвсем се обърках и вече на знам какви Лампи ми трябват.

Искам ако е възможно, човек с опит да ми каже, кой биха ми свършили идеална работа.

В сайта на Exo Terra Предлагат най различни лапми едната еди какво си... другата еди какво си ... ако може да си купиш от всички видове по една....
Само че не мисля че нещата са точно така за това питам вас, какъв савет бихте ми дали.

И според мен е Нормално да има една за топлене и една за УВБ ноооо сега как да разбера тази Glo 5.0 или Glo 2.0 ? и прочие.

Мерси предварително
tsalta
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Ное 29, 2009 6:19 pm

нарочно е така за да правят пари фирмите но на практика ако трябва да ползваш всички видове лампи то едно 6-7 различни лампи не ти мърдът.

Всяко животно си има изисквания на тема аксесоари.
Всяко!
Знаеш ли му изискванията - нищо не е трудно.
ВАЖНО - всяко животно може да се отглежда и без аксесоари. Но този метод не е за начинаещи.

Аксесоарите са за да улеснят и гарантират един стремеж за търсене на идеални условия за живот и грижа за всяко животно.

За игуана - 2 лампи. УВБ и Отоплителна. Това е.

Естествено методиките са десетки. Не е нужно да се плува измежду всички и да се разискват.

Избери само 1 път..........
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tsalta » Нед Ное 29, 2009 6:33 pm

Аз точно това конкретно попитах.

Коя УВБ ще ми свърши по-добра работа 5.0 или 2.0 ? Съшо така за Топлене мисля да взема Exo Terra Инфрачервена отоплителна лампа Heat Glo PT-2142 75W ( Exo Terra )

За тази лампа пишеше че е идеален източник на топлина 24 часов тоест.. да разчитам на нея да топли Игуанат...ОК. мисля да направя едно реленце автоматично да се включват лампите и изключват за това питам.

Тоест е добре давам просто пример тази за топлене да си разботи 24 часа а да направя тази която е за Печене да работи примерно 8 10 12 часа все едно е ден.

Някой може ли да ми каже идеална комбинация?!

С коя Repti Glo да я комбинирам? Защото до колкото разбрах Repti Glo 5.0 и Repti Glo 2.0 са Различни Лампи :)

Мерси предварително
tsalta
Животинче с въпрос

Мнениеот facy » Нед Ное 29, 2009 6:50 pm

Добре си решил да си вземеш игуана. За лампата УВБ 5% е добре за игуана. (тази която е Repti Glo 5.0) а за отоплителна аз съм сега с една на ЗООмед 60 ватова двойно рефлекторна и пече зверски(супер е). Това е откъм осветление / отопление. Ако у вас не е прекалено студено спокойно можеш да караш само с тази крушка без допълнително отопление. При мен тя отоплява острова на около 30-34 градуса а точно под лампата е към 37-38. Това е достатъчно. Хубаво е да имаш и по студена час на терариума кам 22-25 градуса. Ако му стане много топло да си отиде да се охлади. За терариума ето тук можеш да видиш как съм си направил моят: viewtopic.php?f=182&t=10056 А има и много други теми с хубави терариуми в раздел / Жилището/ погледни ги и събери идеи. Не е трудно трябва само време и въображение. За игуаната аз мисля че за 5 годишна е доста малка но ако е женска може. То зависи как е гледана и с какво е хранена УВБ дали е имала и т.н. По принцип игуаните свикват с стопанинът си. Това обаче не означава че тя нама да свикне и с тебе, въпреки това има малък риск, понеже всяка си е индивидуална. Сега нормално е ако много рязко така се доближаваш да иска да те плесне понеже не те познава. Тя мойта и на мен ми се ежи с шията понякога :ag:. Моето мнение е че е по-добре да си купиш малка игуана и да си я отгледаш сам но ако ти е харесала животинката няма лошо.

Успех в начинанието:)
facy
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Нед Ное 29, 2009 6:52 pm

Правете разлика между УВБ пура и УВБ винтова крушка.

Ако искате ще ви покажа и снимки.

При пурите полезното действие е върху почти 95% от тялото. Тоест лъчението е насочено по цялото тяло.

При другият тип аксесоар на винт дето е и с фасонка - нещата стоят по-различно.

Помислете.

Жилището на Игуаната по принцип стопаните го сменят поне 3 пъти през живота на Игуаната им.

Примери във форума ни има много.

Отоплителни аксесоари има също. Там грешка може единствено да направите е да не премерите температурата на мястото където ще се топли животното и да му причините изгаряния.

Доктор. Намерете си читав доктор, дето да разбира от тези животни.

И общувайте...
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот tsalta » Нед Ное 29, 2009 8:53 pm

Мерси за бързият отговор.

В нас във всички стаи се отоплявам с климатици тоест.. през зимата температурите не падат под 25 26 градуса в някоя стая може и 30 да е със сигурност няма да и е студено защото и аз обичам да стоя на топло.

Относно Лампите след като прочетох имам оферта да си взема една Repti Glo 5 пура с дължина 90см, защото и аз мисля че е по ефективно УВБ лъчите ще са по цялата дължина на пурата и за да поеме от тези Лъчи животното не е нужно да е на строго определено място.. Пример, казват че е ефективна тази лампа на разтояние от 30 35см ако е винтова крушка това означава че периметъра на действие на тези лъчи е намален според мен.. по пътя на логиката.
Едно е 90см Пура и по цялата дължина да е ефективна на 30 35см друго е Винтова крушка.
Разликата според мен е че при винтовата крушка закрепянето става много по лесно с една фасонка.

Добре вече стигнахме до там че ще използвам нагряваща
Exo Terra Инфрачервена отоплителна лампа Heat Glo PT-2142 75W ( Exo Terra ) мисля че е добре 75w и ще изчисля как да я разположа за да може на мястото за печене да му е точната температура и съответно да няма допир до лампата да не се изгори.

Ще монтирам и една Пура 90см както писах горе :

Идеята ми е като правя релето... някой може ли да ми каже конкретно как е хубаво за часовете?

Крушката за топлене я дават че е за 24 часа.. добре ли е да работи нон стоп или е хубаво 1-2 часа да се спира отоплението, като се има в предвид че в нас си е топло.

Освен това УВБ лачението, коет имитира слънце предполагам трябва да е цял ден... да кажем 8 10 часа... 12 часа според мен е прекалено много, защото реално истинското слънце през деня не излъчва толкова.. тоест слънцето 24 часа си го има но през светлата част на деня не е аднакво силно и лъчите не са еднакви може би реално в природата гущера има 5-6 часа Печена на УВБ.

Питам за някакъв удачен цикал за да знам как да направя релето.

От 8 сутринта да се включва автоматично УВБ пурата до 18:00
А лапмата за топлене примерно да работи 22 часа на денонощие да има някакви 2 часа по хладни...

Освен това сега като се замисля.. ако УВБ пурата се изключва в 18:00 в терариума ще стане тъмно все едно е нощ, защото Лампата за топлене не излъчва светлина...
От тази страна погледнато мисля че е прекалено рано 18:00 да е вечер за гущера.

Мисля че ще трябва да се добави една най обикновена крушка която да свети от 8 сутринта до към 22:00 това ще е ден за гущера.

Това е просто пример.

Аз до сега не съм гледал Игуана и за това питам вас, как бихте направили вие някакъв оптимален вариант.

За това съм намислил да е с реле за да е еднакво и да си знае кога е нощ кога е ден и прочие да свиква.
tsalta
Животинче с въпрос

Мнениеот facy » Нед Ное 29, 2009 11:11 pm

Ти много си се филмирал :ajaweki: . Недей да взимаш такава инфрачервена. Вземи Такава спот лампа има и на зоомед има и на екзотера-сънгло. Те ще светят и ще топлят и я дръж целият ден няма нужда да спираш през два часа. Въпроса е да изчислиш мястото под лампата точно колко градуса ще достига (да не е над 40). Когато му стане топло той ще се маха от там споко. Няма нужда от 100 лампи плюс това тези инфрачервените които не излъчват светлина не са за игуани а например за животни, които са активни нощем но трябва да е топло. Ти си везми една рефлекторна, която ще топли и свети и една пура УВБ (пурата е добро решение) си готов. Моята лампа се светва в 7:30 сутринта и се гаси в 21:00. А УВБ-то може да свети 4-5 часа и ще е достатъчно но може и целият ден. През ноща не му трябва топлина на гущера (не значи да е 10 градуса :) ). Като му загасне лампата нощем ще стане 20-22 градуса след като в помещението не е по студено а това е нормалната темп на която спят.
facy
В стадото

Мнениеот renetar » Пон Ное 30, 2009 10:36 am

Защо се продава тази 5годишна игуана? Много е малка, моят е на две годинки и малко и е дълъг 70 см. Да не е болна?
Хубаво си се замислил за лампите. Със сигурност ти трябва УБВ 5, моята я оставям да свети 12 часа, защото животното така или иначе ще се разхожда и няма да стои под нея докато свети. И аз съм с реле и съм си взела Еxo Tera, мисля, че са по-добри. За отоплителните, аз съм привърженик на Инфрачервената, защото спокойно мога да си я оставям и вечер, без да му пречи. Освен това тя не се нагрява толкова много и не е опасно ако се счупи т.е. няма да направи пожар. Аз в студените дни не му я изключвам вечер, той сам си решава да стои ли под нея или да се махне, ако му е топло. Но задължително трябва да има и къде да се махне т.е. да не е навсякъде в терариума над 30 градуса, трябва да има и по-студени места. Има и лампи, които имитират слънчевата светлина, те са 2 УБВ, ако искаш му вземи и такава, защото през зимата, ако е много мрачно гущера няма да е активен. Ще лежи по цял ден, може и да не яде. Ако е светло може да не я пускаш. Но това е екстра.
За опитомяването мисля, че не е проблем това, че игуаната е живяла при други, ще свикне и с теб.
Задължително си намери лекар, който да разбира от такива животни и когато вземеш игуаната я заведи да я види, ако е много студено занеси само ако да се изследва за вътрешни паразити.
renetar
В глутницата

Мнениеот unicatm » Нед Мар 07, 2010 8:23 pm

Пет годишна игуана с тези размери?И женска да е-не са ли малко?Ако искаш що годе социализирана игуана-вземи я на годинка-годинка и половина.За докторите и осветлението-разбра,макар,че с тия релета и прочие малко се престараваш-ти нали с нея ще живееш-можеш ръчно да и изключваш лампите. :ag: Температурата в един терариум е относителна работа.Термометъра показва общата температура в терариума,но не и на отоплителните зони.Ако ще слагаш релета и имаш 3-4 температурни зони-направо не ти завиждам :ai: А,и в джунглата няма релета-гущя си ходи дето му е кеф.С по-голям терариум спокойно постигаш този ефект.Колкото за самия терариум-посети Презентация на терариум-може да ти дойде някоя идея.Хайде успех. :ay:
И утре е ден-радвай му се.
Аватар
unicatm
В глутницата

Мнениеот raddoslava » Чет Окт 07, 2010 1:07 am

tsalta написа:Мерси

Доста четох за Игуаните вече около 2 месеца се ровя в интернет.. и искам преди да закупя Игуаната да съм и направил хубав дом и всичко да е наред. Защото се оказва че на практика е най лесно да закупиш Игуана.. но въпроса не е в това.

Искам да попитам човек с Опит Относно Лампите....
Супер много се Обърках вече.. на пазара предлагат адски много видове Лампи... едната допълва другата третата допълва незнам какво... нарочно е така за да правят пари фирмите но на практика ако трябва да ползваш всички видове лампи то едно 6-7 различни лампи не ти мърдът.
Та аз лично не съм виждал Терариум с толкова много лампи...

Искам съвет какви лампи да ползвам.

Аз съм избрал:

Exo Terra Night Glo 75W PT2130 ( Exo Terra )

Exo Terra Repti Glo 2.0 20W PT-2151 ( Exo Terra )

Exo Terra Инфрачервена отоплителна лампа Heat Glo PT-2142 75W ( Exo Terra )

Това са 4 различни лампи.. ако трабва да съм откровен.... не съм виждал Терариум с 4 Различни лампи..

Повечето Хора и снимки който съм гледал хората ползват Максимум 2 Лампи една за Топлене и една за УВБ

Съвсем се обърках и вече на знам какви Лампи ми трябват.

Искам ако е възможно, човек с опит да ми каже, кой биха ми свършили идеална работа.

В сайта на Exo Terra Предлагат най различни лапми едната еди какво си... другата еди какво си ... ако може да си купиш от всички видове по една....
Само че не мисля че нещата са точно така за това питам вас, какъв савет бихте ми дали.

И според мен е Нормално да има една за топлене и една за УВБ ноооо сега как да разбера тази Glo 5.0 или Glo 2.0 ? и прочие.

Мерси предварително

Здравей, аз доста се интересувах с каква лампа да го гледам и в крайна сметка най добрата е Солар Гло (Solar Glo) и вече в зависимост от терариума колкото е по голям толкова повече вата трябват,,има магазини които работят с Exo Terra и имат каталози и можеш да си поръчаш.Моят терариум е 500 литра и за това съм си поръчала от 160вата,,има 130,100,75......но най важното е , че е комбинирана с UVA и UVB лъчи от които се нуждаят игуанките,защото е точно като слънчевата светлина.....а ако искаш отделно с увб лампата е 5.0 за игуани,влез в сайта на Еxo Terra и там ги има всички и е обяснено каквото трябва и коя лампа за какви влечуги е.... :ay: [ideauu.gif] а относно отоплителните,ако имаш нагревателен камък няма смисъл...моят терариум съм го направила от долу с нагревателен кабел и му е супер и няма нужда от повече лампи от тази Солар Гло,иначе стават наистина много лампи,но UVA и UVB лъчи задължително трябва да има.А за през ноща пак зависимост от терариума колко е голям Exo Terra Night Glo 75W ползвам аз и тя дори ми е от първия малък терариум от който го печеше от 20 см. височина,така че за нощните тя е една само че различни вата.
raddoslava
Животинче с въпрос

Назад към Игуани сем. Iguanidae