Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Няколко въпроса

Няколко въпроса

Мнениеот Plazmomet » Сря Яну 09, 2008 7:42 pm

Получих изненадващо игуана за коледа,и се оказах не подготвен :( Има си терариум,осигурих и температурите,УВ лъчите(75Вата),но имам още няколко въпроса:
1)защо яде много малко(слагам и всеки ден:киви,манго,портокал и храна с витамини)?
2)кога си сменя кожата и как?(мисля че игуаната ми е на 6-7 месеца)
3)има гребен под гушата,мъжка ли е заради това?
4)има малки тъмно кафяви точици по тялото и изобщо е с доста кафяви петна(като украса), това нормално ли е?
5)боли ли като те изпраска с опашката :grin: и до колко години живеят тези гадинки,и трябва ли да е много разнообразен терена и релефа по дъното на терариума и каква зеленина е подходяща за средата?
Мерси много предварително :wink:

Изображение

Изображение
Вчера беше днес,в сравнение с утре!
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Сря Яну 09, 2008 8:29 pm

Харесва ми Терариума ти като за начало...има знаещи ще ти помогнат.
С времето и растежа на питомеца ти ще трябва да го промениш малко.
Повече свободно пространство - повече пясък - по-малко неща дет могат да навредят на животното или да счупят стъклото - ако животното почне да бяга от нещо си
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mommovet » Сря Яну 09, 2008 9:39 pm

1. Игуаната ти има нужда от повечко влага - сложи по-голямо плитко басейнче да се къпе. Пръскай я с вода поне един път дневно.
2. Игуаните имат нужда от много влакнини в храната си - това значи основно зелени листни зеленчуци, други зеленчуци малко, а плодове много рядко, витаминните добавки и калция са задължителни
3. Сменят си кожата на "парцали", не като змиите и някои гущери на "цяло"
4. Кафявите точици могат да значат много неща - от стари белези, през кожно заболяване, до пигментация вследствие на храна.
5. Всички игуани имат гребен под гушата, това не е полов белег.
6. Толкова малка игуана нищо не може да ти направи с опашката, но може да те ухапе.
7. Живеят около 18-20 години
8. Зеленина не й трябва, тя много бързо ще я изпапка

Няма да е лошо да се замислиш да смениш капака с нещо с повече проветрение.
А, и облепи поне две - даже и три от стените на терариума с някакъв зелен фон - иначе животното ще получи психическо разстройство.. :lol:
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Plazmomet » Сря Яну 09, 2008 10:15 pm

Супер,благодаря за конкретния отговор,определено ще се вслушам в съветите ти,басеинчето е почти готово,хрумнаха ми още няколко неща... :smile: та значи:
Понеже терариума е постлан с малки камъчета (които трябва да махам и преварявам за да го изчистя хубаво), на колко време, горе-долу, трябва да го чистя основно?И ако знаеш нещо по-конкретно за зрението, слуха и интелекта на игуаните,понеже имам чуството че винаги ме гледа в очите,а и прави доста адекватни опити за бягство :-o
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Чет Яну 10, 2008 11:23 am

Зависи колко влага се задържа по тях. Няма строго правило. Предполагам че основно почистване един път месечно, а даже и по-рядко ще е достатъчно. Слухът им е относително слаб, но за сметка на това имат добре развито зрение и цветоусещане. Затова ти казах, че този червен фон ще докара психоза на животното. За интелекта имам големи резерви...
От плодовете давай смокини, мушмули, пъпеш, киви
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Чет Яну 10, 2008 3:19 pm

Можеш зад терариума да наредиш цветя..
Съни :ba:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 10, 2008 3:39 pm

Чудестно ще,защото е доста агресивна..Има навика да подскача когато държа кафе и заради това после по цял ден чистя пода,понеже аз подскачам повече от нея :lol: Иначе според вас, така като гледате снимката,има ли нужда да я водя на ветеринар или да викна някои да я прегледа за да не я стресирам допълнително? :? и пръскането с полувелизатор брои ли се за къпане?
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Чет Яну 10, 2008 4:19 pm

Plazmomet написа: и пръскането с полувелизатор брои ли се за къпане?
Ами мисля че е същото :wink:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 10, 2008 9:00 pm

А да ме посъветвате за някакви по-специални съвети за социализирането
и приобщаването на това невероятно влечуго,някои особености,с какво да започна и тн. :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Чет Яну 10, 2008 9:19 pm

Момко моля те махни тоя камък това е тропически гущер не пустиняк... Искаш да го убиеш ли... Много често гълтат такива камъчета или пясък и до няколко месеца ритват камбаната... Второ има гъбичка погрижи се за нея... 3 прекалено малка е да се определени пола... Но на мен ми прилича малко на момченце ама може да ме лъже самата снимка...

Минимум 6 месеца ще те опознава и няма да ти е доверчива... Топва да свикне с теб може да отнеме няколко годинки, разбира се много зависи от това как се държиш с нея... Пулверизатора не е къпане... Все едно да излезеш на дъжд, да те понамокри и само да размаже кирта по теб и да кажеш изкъпах се... Пулверизацията е главно за кожата, особено когато се бели доста улеснява процеса и сърбежите...

Влажност 80% температура ден 28-35 нощ 20-25 не го излагай на температура под 10 градуса... Ако не умре ще се разболее и пак ще умре... Едната част на терариума трябва да е топла а другата студена... концентрирай лампата само в единия край... Тя сама ще си регулира къде и е добре..

плодовете само като хранителни добавки а не за основно... Вземи му минерали и витамини за растителноядни влечуги... Не си бери растенията от парковете иначе ще пукне от пестицидите...

Това което имаш не е терариум а аквариум... Вътре можеш да си гледаш рибки...
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 10, 2008 9:38 pm

Идеално,но сега имам да питам още:каква подходяща настилка да сложа?Трябва ли да я водя на ветеринар или мога сам да се справя с гъбичката(кое от всичко по нея е тя?) и как; за къпането,в общи линий-как става?Мерси много за инфото което ми даде за животното ми, добре че ми каза за да се погрижа за тези неша,само ме посъветваи как :smile:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Чет Яну 10, 2008 10:06 pm

Глееедам, глееедам - а гъбички на тази игуана не виждам! SIO, къде точно са според теб?
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 8:59 am

Ми гледам гледам виждам типична гъбичка... Ето тия петънца които виждаш по крачето и телцето са гъбички... Игуаната има доста багри от цветове но няма окраска наподобяваща едра шарка! На стъпалата има белези които крещят: аз съм плесен...

Настилка кокочипс или кокосов собстрак, но аз лично вече минавам към килимче... Килимчето изкуствена трева, гледай да не намериш точно някаква груба пластмаса като четка ми нещо наподобяващо мокет...
Баните слагаш и едно голямо легенче и тя когато искаш да си я къпеш в легенче или във ваната, водата трябва да е топла, не гореща нещо от сорта 23гр. примерно... Та обичайната и най-безвредна практика бани с йодесепт... Не е някаква страшна гъбичка ама са досадни и правят деформации по кожата...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Яну 11, 2008 12:14 pm

Аз по-скоро му викам игра на светлината, може да са просто отблясъци от стъклото или светкавицата. Плазмомет, ако имаш възможност снимай в максимално едър план някое от задните крачета.
Последна промяна mommovet на Пет Яну 11, 2008 12:20 pm, променена общо 1 път
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 12:17 pm

Момовет не разбирам защо спориш освен тия петна игуаната има кафеникав отенъци които потвърждават за наличието на паразити... Тя трябва да е ярко зелена... В тази област аз не я виждам като ярко зелена, не мога да разбера за какво спориш с мен като не знаеш!

Ето ти едно здраво бебе игуана, разбира се окраската е по-различна от твоята на основния цвят който е зелен трябва да бъде ярък и свеж, без нарушения в структурата и.

Изображение
Последна промяна SIO на Пет Яну 11, 2008 12:21 pm, променена общо 1 път
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Яну 11, 2008 12:21 pm

! Сори, обаче определено знам достатъчно за да споря!
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 12:23 pm

Тогава като знаеш... Си оправи зрението или просто разгледай снимки на игуани за да видиш как стоят нещата... Не ти трябва специално обучение за да намериш разликите...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Яну 11, 2008 12:30 pm

Просто при тази игуана АЗ не виждам гъби! Няма нужда да гледам снимки на игуани - имам си достатъчно в къщи и като пациенти. Нищо лично!
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 12:35 pm

Виж ся и аз си имам много в къщата и ся лекувам още едно, но просто не можеш да ме убедиш, че няма гъбичка, като има видими неестествени деформации и петна които не се дължат от бебешката пигментация и аз съм имала тоя същия проблем и съм го премахвала и окраската е съвсем различна... Ся щом според теб не е гъбичка какво е? Този проблем е един от най-безобидните но най-досадни и разпространени гъбички при игуаните...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Яну 11, 2008 12:44 pm

Просто пигментни петна....
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 12:50 pm

Бих се съгласила с теб ако при игуаните съществуваха пигментни петна и то по краката... Разбирам да е по гърба, но тя дори няма годинка... След прехвърлянето на годинката започва да се образува черната пигментация по тялото и то на корема не на краката... При игуаните краката са двуцветни отгоре са зелени отдолу жълтозелени но без окраска... Което говори че не знаеш... Не че имам нещо лично спрямо теб но твой колеги направиха много глупости и експерименти от високомерието им че уж знаят и крайна сметка нищо не знаеха само измъчиха хайвана и му направиха живота черен за дълго време...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 11, 2008 12:54 pm

По спокойно - без лични нападки - СИО :!: Вие помагате на човека - не спорите за неща дет искат пускане на друга тема? Или пуснете - нова тема????????????????????????
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 12:58 pm

Както казах не е нещо лично, но просто имам опит с "знаещите" и се принудих да науча нещата...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Пет Яну 11, 2008 1:00 pm

Добре - пусни тема по тоз проблем и доказвайте всичко...всеки знае по - малко - а знанията на всички ви са най-полезни на човека пуснал темата.........вредим на всички ако се караме на лична основа......подбирай внимателно думите си
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Plazmomet » Пет Яну 11, 2008 1:20 pm

Ехаа...Спокс хора!...Благодаря за вниманието, което получавам, но няма нужда от чак такива разногласия, и двамата знаете много повече неща от които и да е било други коментатори по форумите....просто искам животинчето да оцелее, понеже мечтая за него от малък, пък ми е първот о
домашно животно (след сестра ми, разбира се) ,и се шашкам когато виждам че игуаната ми не изглежда като останалите....А освен това искам да завържа приятелства във този форум, но не и да правя арени за словестни атаки... :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 1:20 pm

Това че говоря направо не значи че се карам и искам да обидя... Просто говоря на право а не тегля локуми и не увъртам... Не бъдете чак толкова големи интриганти та и вече да си подбирам думите... Достатъчно ги подбирам защото много нерви ми костваха подобни изпълнения...

А за теб направи една голяма и хубава снимка да видим що за пигментация има ;)
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пет Яну 11, 2008 2:14 pm

Мисля, че няма смисъл да обяснявам, че никой не знае на каква възраст е тази игуана поради факта, че по магазините има и 2 годишни с този размер, че има различни пигментни вариации, че те зависият от вида и количеството светлина, че игуаните могат да ИМАТ тъмни пигментни петна и по краката и т.н.
Игуаната на снимката може и да има гъбички, кърлежи, раздвоение на личноста, въртоглавие и др., но АЗ не виждам признаци за това и точка.
Както и да е, спорът става безмислен и спирам да пиша по темата...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пет Яну 11, 2008 8:27 pm

Така е тук съм съгласна че игуаните могат да спрат растежа си, но тази лично не си е спряла растежа... На снимката си личи как и се бели главата... Ок тогава като е пигментация защото не е синхронизира с пигментацията на другия крак... Все пак при тях ако от едната страна има точка и от другата има... И кафеникавия отенък вече говори за стара заразяване... момовет при всичките ми уважения, но защо не можеш да приемеш, че това е гъбичка, уважавам хората завършили медицина и по-специално ветеринарната, ама защо изцяло отхвърляш варианта че е гъбичка... Точно поради акта че е било в магазин или при търговец, които не се грижат за животинките си и ги гледат в мизерни условия., при тях се образуват гъбички...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Plazmomet » Съб Яну 12, 2008 3:00 am

Хииуухх...Видях я как се храни!Стоях един час без да мърдам, но си заслужаваше-изяде две парчета маруля и легна да спи...не е феноменално, но изглежда повишаването на влажността е оказало голяма роля.Вече съм малко по-спокоен за приятелчето ми :smile:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Нед Яну 13, 2008 3:45 pm

Plazmomet написа:Хииуухх...Видях я как се храни!Стоях един час без да мърдам, но си заслужаваше-изяде две парчета маруля и легна да спи...не е феноменално, но изглежда повишаването на влажността е оказало голяма роля.Вече съм малко по-спокоен за приятелчето ми :smile:
Супер :) :) :).. Може наистина влажността да им влияе..
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот HaKyNa-MaTaTa » Сря Яну 16, 2008 9:19 pm

За да повишиш повече влажността,отдолу под ваничката с вода може да сложиш нагревателен кабел,който да изпарява водата и хоп много влажност.Колко градуса е в терариума?Всичко е много добре подредено,но ме притеснява вентилацията.
А сега с личен проблем:на мойта игуана на единия преден крак и на едно място на гръдния кош ме притеснява облика на люспите.Върховете им са сухи и леко са обърнати нагоре,но само върховете не целите люспи.Идея?!
Br. albogans (Ици-бици) 0.1.0
Br. boehmei 0.1.0
Green igyana (Никос) 1.0.0
Chamaeleo calyptratus 1.0.0
HaKyNa-MaTaTa
Животинче с въпрос

Мнениеот Plazmomet » Сря Яну 16, 2008 9:48 pm

Сложих и нагревател под басейна, който го няма на снимката, и сега си яде нормално.Температурата е 30-32 през деня,и 25-26 през ноща,а ако пусна 2-те лампи на куп става и над 35.Вентилацията не е добра, заради което по 2-3 пъти на ден отварям за да проветря, но ще сменя капака с рамка с мрежа против комари...Нямам си идея за проблема ти, но като зна м моята колко много я привличат лампите може да се е изгорила или нещо такова, дано не е нищо сериозно :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Сря Яну 16, 2008 9:50 pm

Снимайте се за по-пригледно.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Iguan4o » Чет Яну 17, 2008 1:44 pm

приятели мой ли да ми кажите колко години живеят игуаните
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 17, 2008 2:16 pm

Един познат, професионалист в областта, ми каза че живеели по 18-20 години.Така че време за опознаване има много :lol:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Iguan4o » Чет Яну 17, 2008 2:19 pm

мерси много за това.ама имам 1 проблем.игуаната ми само ме бии с опашката си.как да я свикна да не ме бии и да не бяга от мен
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 17, 2008 2:46 pm

Отнемало им по 6 месеца до година да свикнат с теб, но за целта трябва да му обръщаш внимание и да му говориш.То и моита прави такива изпълнения често, но по някога ми дава да я взема и да я погаля, не знам дали се стъписва и не реагира, или доброволно ми се дава, но разбрах че се иска много търпение и време за целта, което със сигурност си заслужава да заделиш :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Iguan4o » Чет Яну 17, 2008 6:57 pm

как тря да и обращам внимание като я галя или по някакав друг начин
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 17, 2008 7:19 pm

Ами принципно днес беше ден за къпане на моята, тя се раздивя, допря се до УВ лампата и я счупи, в общи линий беше голям цирк цялата история, но на края я хванахме и я изкъпахме...Много обича да я даржиш в рака (не силно,разбира се) и да я галиш говорейки и.Мине ли малко време се отпуска и заспива 8)
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 17, 2008 8:14 pm

Ахаа..сетих се че не е уместно да я притесняваш, когато се е пекла дълго време на слънце-тогава са адски активни и имат супер много енерджи :lol: И освен това не бива да им показваш че те е страх (като мен на пример), усещат го:?
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Iguan4o » Нед Яну 20, 2008 9:20 pm

има ли някои от бургаска област с игуана?
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Iguan4o » Пон Яну 21, 2008 9:03 pm

всички ли сте от софия таи ли ня някои от бургас?
Iguan4o
В стадото

Мнениеот zoomaniak » Пон Яну 21, 2008 9:34 pm

Има Варненци - ако искаш да ви запозная
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Plazmomet » Пон Яну 21, 2008 9:35 pm

Може би трябва да пуснеш нова тема за Бургаската област или да питаш по другите теми, щото така като гледам няма няма много отговори на въпроса ти..Иначе аз съм от софията :?
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот bu6i » Вто Яну 22, 2008 1:21 am

В Бургас май има доста хора които се занимават с екзотични животинки.В Филибето ,откачалниците се събираме всеки вторник.Може и в Бургас да се съберете,какво сложно има....ще обменяте опит ,храна и разни такива работи :lol: Пиши и поразпитай из другите форуми за екзотика.
bu6i
Пчела майка

Мнениеот Iguan4o » Сря Яну 23, 2008 1:44 pm

да аи да ме запознаеш с тея варненци
Iguan4o
В стадото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Сря Яну 23, 2008 1:52 pm

Това е най-лесната работа :lol: :lol: :lol:
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Iguan4o » Сря Яну 23, 2008 4:09 pm

ама по саита ли ще ни запознаеш с тях
Iguan4o
В стадото

Мнениеот ZaZiUiLo2 » Сря Яну 23, 2008 8:02 pm

Моляте ако не е свързано с темата да напишеш нова тема и в нея да се говори точно за това което искаш.. Няма смисъл да пулним тази тема с Спамове .....
Аватар
ZaZiUiLo2
В пасажа

Мнениеот Plazmomet » Сря Яну 30, 2008 8:26 am

Какво растение е подходящо да сложа при игуаната си?Нещо което може и да яде от него, но и да не и вреди.Да и служи и за прикритие и успокоение, както и да не умре от топлината...Мерси предварително :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Сря Яну 30, 2008 3:47 pm

аз им пълня ваната на моите и ги пускам да плуват а плуват като лди мн ме кефат
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот mommovet » Сря Яну 30, 2008 5:55 pm

Не можеш да й сложиш растение - тя ще го опасе веднага.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот rumi » Сря Яну 30, 2008 6:07 pm

Евентуално някакво изкуствено, за да е по-красив терариума.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот mommovet » Сря Яну 30, 2008 6:11 pm

Пак не е добра идея, защото тя въпреки това ще се опита да го изяде и може и да успее.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот Plazmomet » Чет Яну 31, 2008 8:45 pm

Ясноо...А някои знае ли саит на български, в които е описна анатомията на игуаната?И на главата и има няколко кръгли неща-окото,ухото и още едно в долната задна част на челюстта, което си нямам и идея какво е :?: :smile:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Чет Яну 31, 2008 9:22 pm

Точката в средата се нарича трето око... То е сензор който засича светлина и сянка... Това е за защита срещу грабливите птици които са най-големия им враг... При засичането на сянката на птицата те отреагират... Големите люспи са бузи при тях това са отличителни белези за мъжко и женско... При мъжките бузите се надуват с мас и стават големи а при женските си остават по-дребни и без някакви изменения, докато при мъжките се развива и характерна окраска която предвещава размножителния период... Останалите петна са бебешка пигментация която постоянно се мени и понякога след появяването и изчезването на пигментацията обикновено сменя кожа на главата...

Изображение
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Plazmomet » Пет Фев 01, 2008 3:48 am

А женските игуани колко големи стават и до каква възраст растът? :roll:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Пет Фев 01, 2008 2:26 pm

Доста по мънички са от мъките или моита е по малка на възраст незнам
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот SIO » Пет Фев 01, 2008 4:16 pm

Мъжките са по-едри но като цяло една по-възрастна женска игуана е съвсем леко по-дребна от една възрастна мъжка...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот iddqd » Пет Фев 01, 2008 8:07 pm

Защо мъжкия си клати главата като металист?
а и защо си търкат муцините в дървото което съм и сложил?
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Пет Фев 01, 2008 9:00 pm

Мойта го прави това с главата като е много стресирана и уплашена, виждал съм как си търка муцунката, но си нямам и представа защо...Може би се чистят или нещо такова 8)
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Съб Фев 02, 2008 2:30 am

Търкат си муцунките за почистване на хранителни остатъци полепнали при храненето и преди смяна на кожата, за да разкъсат старата кожа. Като цяло и в двата случая за почистване.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот iddqd » Съб Фев 02, 2008 5:55 am

Благодаря.
Plazmomet мн готин терариум но направи пренареждане сложи басеинче както ти казват хората и купи една торбичка торф да наръсиш много по добре ще се почуства животното съжо така виж снимките на моите игуанки и ще разбереш разликата межу мъжка и женска
Аватар
iddqd
В глутницата

Re: Няколко въпроса

Мнениеот Plazmomet » Чет Фев 07, 2008 12:18 am

Ами аз направих няколко подобрения по аквариума, които се виждат по-долу на снимката (новата УВ лампа, вентилаторчето от компютара, басейна).Но имам един проблем-животинчето от два дни не помръдваше и много спеше...поисках да го събудя с тропане по стъклото една нощ, но без резултатно!Стреснах се и започнах да я побутвам, докато най на края отвори очи...не е било студено, температурата нощем пада до 26 грдуса. Защо така се е умърлушила, че чак и в летаргия да изпада? :(
Ter-Upgreat2.jpg
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Чет Фев 07, 2008 4:16 am

Според мен през ноща трябва да пада и под 20 температурата а през деня да е 26 или малко повече може да му сложиш торф мисля, че обичат. От кога се държи така игуаната ти, какво си правил преди да почне да се държи така? храни ли се?
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Чет Фев 07, 2008 5:12 am

Така е от 2,3 дни...Преди това беше прекалено активна-на два пъти избяга и се наложи да я връщам, което не и хареса.Заради това и направих нов капак, който предполагам и осигурява повече вентилация и комфорт...може да се е депресирала, или да е настинала от повечето въздушен поток :?: :!:
и като че ли не се храни много, поне аз това виждам...Все още бяга като полудяла из терариума, когато опитам да я хвана, за това се ограничавам да бъркам вътре :roll:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Чет Фев 07, 2008 5:28 am

е как хем непомръдва хем бяга? а ако спи и е тъмно от шум няма да се сабуди дори имам чуството че са сляпи на тъмно не бягат докато неги пипна. остави го малко да свикне него тормози много а после почни да го тормозиш отвреме навреме за разнообразие пускаи го в ваната да плува или нещо подобне моите много ги освежават подобни игрички и изразходват излишна енергия
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Чет Фев 07, 2008 5:32 am

Принципно това е състоянието на Иги в момента...Малко ме притеснява черните петна от горе, но вероятно това са последиците от изгарянето на лампата :?
Iguanodonа.jpg
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Чет Фев 07, 2008 5:45 am

Не петната са нормални като расте игуаната почернява отгоре и моите ги имат.
неми харесва как спи игуаната ти сгъната върху стъкло, супер гадно и празно ако има нещо меко в което да се рови или ситен пясак или торф ще и е много по удобно да спи. Цветът и е нормален просто наръси с нещо меко стъклото, че така неме кефи. Също така сложи някое по дебело дърво поне 2 пъти по дебело от гущерчето те много обичат да лежат на дебели дървета а тези са много тънки за да почива по тях
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Чет Фев 07, 2008 6:33 am

Мерси човече, наистина полезни савети-непременно ще ги послушам :wink: още утре, тоест днес, ще и сложа торф и някое по-дебело дърво на което да спи :smile:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот rumi » Чет Фев 07, 2008 3:52 pm

Аз съм чела, че като си държи лапичките назад е добре, удобно й е и се чувства сигурна. Мойта спи така на един клон. Но наистина трябва да сложиш нещо отдолу. Стъклото държи студено. Не знам кое е най-подходящо. Аз на мойта съм сложила едно мокетче. Лесно се пере, а и е топличко. Виж вентилатора да не й духа много.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот SIO » Чет Фев 07, 2008 5:13 pm

Нещо ми се вижда леко жълта... Я вземи я закарай на лекар...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Plazmomet » Съб Фев 09, 2008 1:00 am

Забелязах, че бубата ми киха...Излиза течност, като вода, която като се изпари става подобна на изсъхнала сол-белезникава...Дали това е признак за нещо или просто сополки?
:|
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Съб Фев 09, 2008 2:59 am

нещо сигорно е настинала
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Съб Фев 09, 2008 3:14 am

Това би обяснило мудното и поведение...А как се лекува настинка тогава? :mrgreen:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Съб Фев 09, 2008 3:39 am

Ми даваи и повече витамини и да и е по топло и незнам кво треа д апиташ ветринар за другото
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот SIO » Съб Фев 09, 2008 5:11 pm

Това да не е малко дете да го натъпчеш с таблетка мултивитамин!
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот iddqd » Съб Фев 09, 2008 5:39 pm

Ми като я гледам е малко дете
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот mommovet » Съб Фев 09, 2008 8:20 pm

Игуаните имат назални жлези чрез която изхвърлят излишната сол от организма - точно чрез кихане. Ако секретът е прозрачен и не се случва по-често от два-три пъти седмично не е болна.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Съб Фев 09, 2008 9:53 pm

Като крокодилите, алигаторите, кайманите и т.н. Които изхвърлят соли, но през слъзните жлези... От там идва термина "крокодилски сълзи"

Както да е де по-горе имах на предвид че и с шепите да го тъпчеш няма се оправи от раз... Ама ако продължи летаргията и намали яденето е хубаво да мине през лекаря...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Plazmomet » Пон Фев 11, 2008 2:52 am

Значи съм бил на прав път smiley20 Вече сме по-добре:разхожда се, хапва по малко и спи по-леко..Повиших и температурата на мястото кадето отпочива, като залепих от външната страна на аквариума нагревателният кабел и сега стъклото там е топло.Мерси за инфото, ако има нещо ново пак ще пиша :wink:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот iddqd » Пон Фев 11, 2008 2:39 pm

Абе според мен когато спи не трябва да се нагрява
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот rumi » Нед Фев 24, 2008 12:00 am

Може ли да ми каже някой колко пъти е нормално игуаната да си сменя кожата?
Мойта ми се струва, че доста често си сменя кожата.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот mommovet » Нед Фев 24, 2008 12:12 am

Честотата на смяна зависи от възрастта на животното и условията при които се гледа. По принцип редовната смяна е белег за добро здраве. Също така, за съжаление, е белег и за външни паразити. Разгледайте я внимателно. Акарите по влечугите се виждат и с просто око. Ако видите нещо съмнително я обезпаразитете за всеки случай.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот rumi » Нед Фев 24, 2008 12:23 am

Ами аз мисля че няма паразити, но ще кача една снимка.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот mommovet » Нед Фев 24, 2008 12:32 am

:ag: , не са чак толкова големи, че да ги видя на снимка...от 0,5 до 1 милиметър са - ти се вгледай отблизо в игуаната най-вече около кожните гънки.
Игуаната обаче изглежда перфектно и по-скоро сменя кожа често защото си расте.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот iddqd » Вто Фев 26, 2008 5:52 pm

Абе защо ми намигат с 1 око понякога игуаните
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот SIO » Вто Фев 26, 2008 8:50 pm

Защото могат!
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот iddqd » Вто Фев 26, 2008 9:41 pm

е и аз мога ама не намигам толкоз често тоя си седи на клона и си затворил едното око само после си затваря другото а си отваря затвореното ебаси
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот SIO » Сря Фев 27, 2008 6:09 pm

.... tongue icon_crazy
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот infetka » Пон Мар 03, 2008 12:58 pm

хахахах

между другото много ми харесва терариума ти

за тези, които имат мокетче и изкуствена трева - как я чистите
моята слава богу не си яде камъните, но аз не й ги преварявам, а направо ги сменям, това е преваряването май е добра идея...

торф...какво точно представлява и не го ли яде? добър вариант ли е?

откъде си си купил нагревателят за под басейнчето и колко вата е, да не се опари на него....
Аватар
infetka
В ятото

Мнениеот iddqd » Пон Мар 03, 2008 2:24 pm

ми доста по добре торф отколкото камани щото като глътне по голям какам неможе да го изсере а ако яде торф то си е нкво растително и нма проблем. за преварявания незнам аз торф не варя също така изкуствена трева невиждам смисал надали ще успееш да заблудиш животното, че е истинска
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот mommovet » Пон Мар 03, 2008 3:52 pm

Камъчетата наистина са опасни. Често игуаните успяват да си хапнат от тях. Смени ги с нещо друго.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот SIO » Пон Мар 03, 2008 4:34 pm

Евала най-накрая гласа на разума проговори... ся ако кажеш и за пясъка... Те признавам...
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот mommovet » Пон Мар 03, 2008 5:19 pm

Почти същото е и с пясъка. С него игуаните много трудно могат да се запушат /освен ако в комбинация нямаме и лениви черва, независимо от причината/. Действа като шкурка на стомаха и червата и дава възможност за проникване на бактерии в лигавицата им - оттам следват всевъзможни храносмилателни разстройства. Най-опасна обаче е бентонитовата котешка тоалетна, която по неизвестни за мен причини много хора използват за субстрат на терариумите си...
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот rumi » Чет Мар 06, 2008 9:25 pm

Тази сутрин забелязах, че игуаната си търка муцунката в стената и не знам това проблем ли е? не се бели в момента, значи няма от какво да я сърби. Кажете какво може да е.
Аватар
rumi
В пасажа

Мнениеот iddqd » Чет Мар 06, 2008 10:05 pm

моите постоянно го правят
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот Plazmomet » Чет Мар 06, 2008 10:29 pm

Ето ме отново и мене,много работа по цял ден и нямам време да следя форума :bu: Ами,инфетка,нагревателя е 30 кинта и го взех от квартал слатина,на крастовището при пазарчето в една от новите коопераций...мисля че е 30 Вата...взех си изкуствена трева от практис-8 и нещо лв. кв.метар, и просто я сменяш на месец,върши работа защото животинчето не се допира пряко до нагревателя а и изглежда добре :ab: динозавара ми си сменя кожата сега и скоро ще изглежда точно като на снимката която СИО качи преди-онази много зелена игуана :bp: иначе по цял ден се пече на слънцето или се разхожда из стаята ми(когато я пускам де) :ap:
Plazmomet
Животинче с въпрос

Re:

Мнениеот denica » Вто Мар 18, 2008 2:02 pm

bu6i написа:В Филибето ,откачалниците се събираме всеки вторник.

Приемате ли нови "откачалки" :ag: ?

Моята игуана живее с изцяло южно изложение, но за през нощта съм й купила нагряващ камък - исках да знам може ли да стои денонощно пуснат - все ме е страх да не стане някое късо и да я опека жива (не ми се смейте - изчела съм всичко за игуаните, но практиката си е практика, а тя ми липсва)!
Аватар
denica
В стадото

Мнениеот iddqd » Вто Мар 18, 2008 4:58 pm

ми изключваи я пез ноща да и става по студено все пак в природата нощите са по студени можеби е по добре и за спането когато им е много топло маи са много нервни и неси почиват, също така дървото което си сложила не е много подходящо по скоро иман тужда от клони по които да се катерят
Аватар
iddqd
В глутницата

Следваща

Назад към Игуани сем. Iguanidae