Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Ето и новия 'звяр' в къщата.

Ето и новия 'звяр' в къщата.

Мнениеот CrestaH » Сря Мар 21, 2012 12:46 pm

(Ако не е тук мястото на темата - преместете я.)

Ето, че дойде време и аз да се похваля... най-накрая станах 'собственик' на игуана.
Обещах в друга тема (в която някои хора от форума много ми помогнаха - Благодаря !) да пусна нова тема със снимки... Ами ето я игуанката, току що я взех и я сложих в терариума, дава ми да я пипам (като я хвана ми гушка ръката), надявам се това да е знак, че не е агресивна ?
Изображение
Би трябвало да е мъжкарче. Още не съм и се нарадвал, както казах - току що, буквално няма и 5-10мин. от както я сложих в терариума. За сега не се разхожда, само върти главата на ляво на дясно и ме гледа като че ли съм извънземно. На снимката аз я сложих там за да се попече.

Ето го и самия терариум. На снимката още не е напълно завършен де... добавих му малко червен цвят (изкуствени растения), но с времето ще добавям и още стига да намеря, защото сега ми се струват малко растения.
Изображение
CrestaH
В стадото

Re: Ето и новия 'звяр' в къщата.

Мнениеот CrestaH » Сря Мар 21, 2012 1:06 pm

Опа, отидох до да напълня един пулверизатор, за да я напръскам, защото не иска да влезе в басейна, а виждам, че на врата има суха кожа (люпи се/сменя си кожата[май]), връщам се и я гледам как се е изпънала на терасата под лампите. Явно няма кой знае какъв стрес от смяна на жилището. :sunny: :sunny:
CrestaH
В стадото

Мнениеот renetar » Сря Мар 21, 2012 6:55 pm

Честита да ти е животинката!
renetar
В глутницата

Мнениеот valnata » Сря Мар 21, 2012 7:56 pm

С хубавото лесно се свиква. smiley24 :ag:
Аватар
valnata
Пчела майка

Мнениеот CrestaH » Сря Мар 21, 2012 7:58 pm

Благодаря !
А иначе аз да си попитам, има ли начин да разбера на каква възраст е ? По принцип ми казаха, че сега трябва да е около 10-11 месеца, но все пак искам да знам дали мога сам да познавам.
А и това с познаването на пола... как става ? (искам да знам по същата причина, иначе би трябвало да е мъжка)
:sunny:
CrestaH
В стадото

Мнениеот Mendo » Сря Мар 21, 2012 9:13 pm

Честито! Супер е станало :)
Аватар
Mendo
В стадото

Мнениеот CrestaH » Чет Мар 22, 2012 5:51 pm

Благодаря :ab:

Сега щракнах една снимка... на дясното задно краче има нещо като раничка. Имаше си я и като я взех.
Снимката я размацах, че беше на неудобно място, но... :
Изображение
Има ли повод да се притеснявам ?

Иначе имаме напредък. Днес на обяд като се върнах от училище, игуанката беше похапнала от това което и оставих (доста неща). Също така, както си е хубаво времето навън, излязохме по двора, спахме по оградите на слънце и т.н. :sunny:

И ето още една снимчица на динозавъра.
Изображение
CrestaH
В стадото

Мнениеот CrestaH » Пет Мар 23, 2012 6:59 pm

Ето и снимката на деня. Днес с часове си се пекохме я на двора, я на козирката на прозореца... на снимката е на фотьойла в хола... много кротичка излезе игуанката :D
Изображение

Извънредно въпросче: Както се вижда и на снимката, игуаната се бели (погледнете на врата й). Колко горе/долу време ще се бели, защото от както я взех съвсем малко е мръднала кожичката на врата... страх ме е да помагам (да издърпвам) със смяната на кожата, за да не направя нещо...
:sunny:

П.П: Тази раничка на крачето още си я има [mood_feelings_hurt.gif]
CrestaH
В стадото

Мнениеот renetar » Съб Мар 24, 2012 10:24 pm

Много е лоша снимката, раничката не се вижда изобщо.
Хубаво е да минете на профилактичен преглед.
Хубаво е да излизате на слънце, но внимавай, да не я простудиш игуаната навън, все пак не е чак толкова горещо.
За беленето, помага им влагата, мокри го и го къпи по-често, може да му помагаш да се бели, като го намокриш предварително, без да дърпаш силно кожата, даже около пръстчетата е желателно да му помагаш, там се образуват пръстени от кожа, които може да стиснат пръстчето и да падне част от него.
За пола, има статия по върпоса, познава се по втрични полови белези, едни шипчета по вътрешната страна на крачетата са по-силно изразени при мъжките, но да ти кажа май ще си 100% сигурен, като животното стане по-голямо, до тогава винаги може да бъдеш изненадан.
renetar
В глутницата

Мнениеот CrestaH » Съб Мар 24, 2012 11:33 pm

renetar написа:Много е лоша снимката, раничката не се вижда изобщо.
Хубаво е да минете на профилактичен преглед.
Хубаво е да излизате на слънце, но внимавай, да не я простудиш игуаната навън, все пак не е чак толкова горещо.
За беленето, помага им влагата, мокри го и го къпи по-често, може да му помагаш да се бели, като го намокриш предварително, без да дърпаш силно кожата, даже около пръстчетата е желателно да му помагаш, там се образуват пръстени от кожа, които може да стиснат пръстчето и да падне част от него.
За пола, има статия по върпоса, познава се по втрични полови белези, едни шипчета по вътрешната страна на крачетата са по-силно изразени при мъжките, но да ти кажа май ще си 100% сигурен, като животното стане по-голямо, до тогава винаги може да бъдеш изненадан.

Събудих го милия специално да направя нова снимка :ag:
Изображение
На снимката си е същото като на живо...
Иначе си излизаме на слънце. Много му е хубаво на козирката на прозореца, след като бетонът вече се е нагрял на двора по оградите.
Влагата си я поддържам около 80%, днес след обяд се качи и към 90%. Отделно от това пръскам игуаната с пулверизатор. От него пие и вода... нещо не иска да пие от друго място, а в басейна все още не влиза :ag:

Колкото до профилактичния преглед - в Благоевград, за жалост не знам да има ветеринари, които разбират от игуани [mood_feelings_hurt.gif]
CrestaH
В стадото

Мнениеот марина » Нед Мар 25, 2012 10:56 am

Дано оздравее :ax: и да ти е жив и здрав и да го понамокриш от мен :ag:
Аватар
марина
В ятото

Мнениеот CrestaH » Нед Мар 25, 2012 11:24 am

марина написа:Дано оздравее :ax: и да ти е жив и здрав и да го понамокриш от мен :ag:

Той иначе не показва признаци, че му има нещо, освен, че обича да мързелува, но доколкото знам това е нормално за игуаните.
Понамокрих го :sunny: сутринта сложих на басейна по-топла вода, след което го потопих. По-рано скачаше директно на стените или дърветата щом докоснеше водата в басейна, но сега си стоя кротък. Ще свикне де... :ag:

Ето едно прясно клипче на терариума. Не питайте къде е симпатягата - не знам какво му текна, но точно преди да взема да снимам се скри зад басейна... хлад ли търси, фотосесиите ли мрази... :bw:
CrestaH
В стадото

Мнениеот Bunninny » Нед Мар 25, 2012 12:01 pm

Ох,много е сладко това 'зверче' !
Kathrine

Мило мое Зайче Байче.Аз винаги ще те обичам.Ти винаги ще останешс мен.Никога няма да те забравя,бебчо...
Аватар
Bunninny
В глутницата

Мнениеот марина » Нед Мар 25, 2012 12:18 pm

Браво [54441.gif]
Аватар
марина
В ятото

Мнениеот CrestaH » Пон Мар 26, 2012 6:44 pm

Мерси !
И аз си ги харесвам (терариума и игуаната), като се има в предвид възрастта ми (16г) и това, че нямам абсолютно никакъв опит с подобни неща (не съм ползвал повечето от материалите, пък камоли да съм строил терариум :D). Правих го по свой вкус, пък на който му хареса - добре, на който не му - здраве да е.

Игуанката е жива, здрава и щастлива или поне така мисля. Проблем ни е все още само храненето. Бях и оставил разни неща за похапване (чушка, марула, зелен боб, грах, листа от китайска роза) днес докато бях на училище (сутринта), но като се върнах не беше пипнала. И не само днес... обикновено си го прави тоя номер. Мисля, че само първия ден след като я бях взел, тя беше похапнала докато бях на училище, но не съм сигурен. (Тогава имаше страшно много неща.. над 10 :D )
Единствено днес се поотпусна и похапна някой друг залък в повече от предишните дни... от ръката ми. Много ръфа марулята и листата от китайската роза, а също така и зелен боб. Чушки - също, но по-малко. И все пак не мисля, че яде достатъчно. Това от смяната на жилището ли е ?

Иначе е още мъничка. На десетина месеца е и е около 47-50см (не можах да я премеря хубаво). :ba:
CrestaH
В стадото

Мнениеот renetar » Пон Мар 26, 2012 10:36 pm

Прилича ми на изгорено. Мажи го с крем здраве. Но поразпитай и проучи за лекар, трябва да имаш такъв.
Добре го храниш, като изключим марулата. Те нямат хранителна стойност, игуаните обаче ги харесват и се пристрастяват към тях, отказват да ядат други неща, така че ги избягвай.
Остави я малко намира, да свикне с новата обстановка, дай й време да свикне и тогава започни да я пипаш. Да, от смяната на обстановката може да не се храни и седмица, после ще започне малко по малко да яде. Най-често в началото се хранят докато няма хора наоколо.
renetar
В глутницата

Мнениеот renetar » Пон Мар 26, 2012 10:47 pm

Провери си цветята дали са здрави, да не се отделят части от тях, защото игуаната може да изяде някое и да се задави. Моят хубавец се опитваше да изяде цветята от килима :)
:bu:
Аз съм му сложила ествествено цвете, но то е сложна работа. Трябва да става за ядене, да е достатъчно голямо, за да не извади корените, да е голяма саксията, за да не може да я събори и да се претрепе, и да е заседено в торф, за да може да си ходи да си рови там безопасно /или поне половината саксия да е с торф, ако е голяма саксията да няма как да стигне до най-долната част, в която е пръстта/.
renetar
В глутницата

Мнениеот CrestaH » Пон Мар 26, 2012 11:25 pm

renetar написа:Провери си цветята дали са здрави, да не се отделят части от тях, защото игуаната може да изяде някое и да се задави. Моят хубавец се опитваше да изяде цветята от килима :)
:bu:
Аз съм му сложила ествествено цвете, но то е сложна работа. Трябва да става за ядене, да е достатъчно голямо, за да не извади корените, да е голяма саксията, за да не може да я събори и да се претрепе, и да е заседено в торф, за да може да си ходи да си рови там безопасно /или поне половината саксия да е с торф, ако е голяма саксията да няма как да стигне до най-долната част, в която е пръстта/.

Имаме една доста голяма китайска роза в нас... На доста годинки е. Имаме и една по-малка, но за сега не съм мислил да я поставям вътре, макар и да е идея. :sunny:
А раничката, да приемем, че е от изгаряне (колкото и да не ми се вярва), сериозно ли е ? Ще мине ли и ако да - след колко г/д време?
CrestaH
В стадото

Мнениеот renetar » Сря Мар 28, 2012 5:42 pm

Китайската роза става за ядене. Забравих да ти кажа- Торфа чист, без добавки /в някои има тор, който съответно е отровен, а игуаната ще яде от торфа/.
За раната, не съм сигурна, не съм ветеринар, пак казвам, абсолютно необходимо ти е да се разтърсиш за лекар. Иначе изгореното минава, като се пребели няколко пъти.
renetar
В глутницата

Мнениеот CrestaH » Пет Мар 30, 2012 1:31 pm

Още яде само от ръката ми... и то само ако и бутна лекичко между устните парченце листо от китайската роза за да й разбудя апетита, а иначе влезе ли й в устата нещо (от яденето) го поглъща със страшна бързина :ag:
Не, че нещо ми пречи да й давам ръчно храната, но все пак...
CrestaH
В стадото

Мнениеот CrestaH » Чет Апр 05, 2012 1:11 pm

Не знам защо, но се беше обелил само на по главата и около гушката (на снимките се виждаше). Сега като се прибрах от училище видях, че тялото му е потъмняло и се виждат доста големи парчета от кожата по него... Краката вече ги е обелил, а вчера нямаше нищо :ag: Раничката му също се отлепи с кожата на крака, но още не се е обелил напълно. :sunny:
Това нормално ли е - още като я взех се белеше на врата, после започна по муцуната, а чак днес виждам, че се бели по тялото ?
И главата му нещо е потъмняла малко, това на какво се дължи? :ag:

А иначе току-що му дадох малко да хапне (тиквичка и грах) - дърпа ми ги от ръката по-лакомо и от кучето :ay:
Изображение
CrestaH
В стадото

Мнениеот CrestaH » Чет Апр 05, 2012 1:32 pm

Раничката падна напълно, това добре, но сега на нейното място има розово петънце без люспи. (белег...) Ще зарасне ли ?
CrestaH
В стадото

Мнениеот Mendo » Пет Апр 06, 2012 9:44 am

Пич, не сме лекари нито виждаме в бъдещето. :ajaweki:
Иначе за кожата, която сменя е напълно нормално.
Аватар
Mendo
В стадото

Мнениеот mario7755 » Пет Сеп 07, 2012 4:36 pm

Пусни му малко снимки да му се порадваме на звяра. :ajaweki:
Обичай повече… и мрази по-малко.
Аватар
mario7755
В пасажа

Мнениеот CrestaH » Пет Сеп 07, 2012 5:29 pm

mario7755 написа:Пусни му малко снимки да му се порадваме на звяра. :ajaweki:

Случи ми се инцидент с хубавия апарат (телефона) и сега немога да го снимам... като намеря с какво - ще кача снимки.
Иначе откакто съм взел игуаната е пораснала с едно 15см. (беше март месец) :sunny:
CrestaH
В стадото

Мнениеот Banzz » Съб Дек 08, 2012 10:04 pm

Здравейте, аз съм CrestaH, но съм си забравил паролата на акаунта, а не ми праща нова на мейла та..

Мале.. като гледам снимките, които съм пускал като взех игуаната, чак не мога да повярвам, че е пораснала толкова много (според мен). Всеки ден си я гледам и явно не мога да забележа растежа ѝ, но... тялото ѝ е поне 2 пъти по-дълго и много по-дебело и здраво. Скоро не съм я мерил, но ще го направя.

И от любопитство, че вече не помня ако съм чел за това преди, някой може ли да ми каже как върви растежът на игуаните обикновено ? В смисъл "за толкова време - толкова пораства".. :ab:
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Нед Дек 09, 2012 12:19 pm

Добре Дошъл отново :ab:

Пусни някоя снимка на "звяра" ! tongue
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Banzz » Нед Дек 09, 2012 3:59 pm

Koset0 написа:Добре Дошъл отново :ab:

Пусни някоя снимка на "звяра" ! tongue

Ей сега го снимах, че нямах нови снимки...

Цък 1; Цък 2 (тук се притесняваме от апарата); Тук направо побягнахме, но се спряхме да гледаме кучето; Цък 4
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Дек 09, 2012 5:01 pm

Добре се е развил - има още да "дебелее" :ag:
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Koset0 » Нед Дек 09, 2012 7:21 pm

Изглежда перфектно ! Има огромна разлика и в цвета му! :ay:
Кротък ли е все още?
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Banzz » Нед Дек 09, 2012 8:06 pm

Аа и аз много му се кефя на цвета... А снимките са правени с телефон от 2007... тия дни ще направя по-хубави, за да се види добре :sunny:

И ... кротък е ако съм сам. Не харесва другите хора :D Не че ги е нападал или нещо такова, просто ги гледа намръщено и ако го взема се вкопчва в мен. Но ако съдя по малкото хора, осмелили се да го вземат в ръце (повечето ги е страх... дори майка ми не го е докосвала :D), разбирам, че е свиква на момента и с 'чуждото' :)
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот Banzz » Нед Дек 16, 2012 1:04 pm

Ето и нова снимка от преди малко..
И пак да си попитам... знае ли някой как върви обикновено растежът на игуаните ? :D

ЕДИТ: И защо подяволите тази сутрин през няколко минути опитва да се добере до UV лампата ? :ai:
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот cvetiborovanska » Пет Дек 21, 2012 11:03 am

Много е красив,много му се радвам.
Аватар
cvetiborovanska
В пасажа

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 13, 2013 3:21 pm

Здравей,
имаш чудесна игуана, според мен е женска. Цветът е хубав, а развитието - нормално. Растежът зависи от това как се гледа, не виждам нищо притеснително. Може би малко подсилване с калции ще му дойде добре, защото крачетата са малко слаби :)
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот Banzz » Нед Яну 20, 2013 2:38 pm

asensi_85 написа:Здравей,
имаш чудесна игуана, според мен е женска. Цветът е хубав, а развитието - нормално. Растежът зависи от това как се гледа, не виждам нищо притеснително. Може би малко подсилване с калции ще му дойде добре, защото крачетата са малко слаби :)

Е ти ме разби с това мнение.. женска ?! :ai: Човекът, който ми я даде каза, че е мъжка.. :ag:
Но честно да ти кажа и аз мисля, че си е мъжка... Поне е давала признаци за такава.. Примерно - Клатила си е главата нагоре-надолу, когато се е плашила от нещо, а това доколкото знам го правят мъжките ?
Иначе мерси. А калции му давам през 1-2 дни - without D3.
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 20, 2013 3:18 pm

Правилно даваш калции без витамин д3. Не виждам мъжки "инструменти", а женските също си клатят главите, не знам къде си прочел обратното. Още е малко, догодина ще се разбере със сигурност :ay:

Ако ми дадеш снимка отдолу, така че да хванеш долната част на корема и основата на опашката ще имам по-ясна представа :ab:
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 20, 2013 3:31 pm

Асене май до сега никой в България не е отгледал поколение на игуана от яйце.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Banzz » Нед Яну 20, 2013 3:40 pm

asensi_85 написа:Правилно даваш калции без витамин д3. Не виждам мъжки "инструменти", а женските също си клатят главите, не знам къде си прочел обратното. Още е малко, догодина ще се разбере със сигурност :ay:

Ако ми дадеш снимка отдолу, така че да хванеш долната част на корема и основата на опашката ще имам по-ясна представа :ab:

http://prikachi.com/images/555/5763555o.jpg
http://prikachi.com/images/556/5763556M.jpg
http://prikachi.com/images/557/5763557C.jpg
малко сме мръсни, ама който не внимава... :ag:

п.с.: а тук позираме с жабите :sunny:
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 20, 2013 5:53 pm

zoomaniak написа:Асене май до сега никой в България не е отгледал поколение на игуана от яйце.

Грешиш. Моя приятелка - Руми е първата, която успя да излюпи. Има още 6-7 в тях останали, вече са на две години и кусур smiley24

Иначе има и втори успешен опит. Женска от поколението на Руми снесе 7 яйца и с помощта на колеги от друг форум успяха да излюпят 3 от тях. Други успешни опити засега няма.

Снимка от първото българско поколение игуанки:
Последна промяна asensi_85 на Нед Яну 20, 2013 6:05 pm, променена общо 2 пъти
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 20, 2013 5:55 pm

Ами... Пич, по това, дето виждам (или онова, дето не виждам), пак ми се струва, че е женска :ajaweki:

Няма издутина в основата на опашката, порите са й малки и почти не се забелязват. Признак за женска, но пак ти казвам, че може и да греша. Кой ти е казал, че е мъж? Ветеринар, приятел, познат? Ако е ветеринар в коя клиника, защото повечето доктори са спецове по игуаните, обаче като им покажеш игуана гледат като индианци...
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 20, 2013 6:10 pm

Браво - хах да не е Руми от нашият форум и тя имаше сериозна игуана :ba:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 20, 2013 6:27 pm

zoomaniak написа:Браво - хах да не е Руми от нашият форум и тя имаше сериозна игуана :ba:

Доколкото знам тя няма регистрация тук. Иначе който има нужда от съвет или помощ - насреща съм :ay:
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот Banzz » Нед Яну 20, 2013 6:35 pm

asensi_85 написа:Кой ти е казал, че е мъж?

Ето този човек - http://terraristic.net/forum/index.php?topic=9040.0
От него съм я купил :)
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот asensi_85 » Нед Яну 20, 2013 6:53 pm

Разбирам те. Няма как да е сигурен за пола на игуаната. Той ги внася от чужбина. Казал е така, защото мъжките са по-вървежни. Ще разбереш по-нататък. Женските игуани са с по-кротък нрав, така че не съжалявай.

Не искам да плюя по "колеги", обаче мои приятели си купиха от там и игуаните им бяха в много лошо състояние. Храни ги със зеле, което е напълно противопоказно. Иначе за 50 лева ги дава, не знам защо в обявата е написал 80.
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот zoomaniak » Нед Яну 20, 2013 7:03 pm

Как му е на Теразоо човешкото име :ab:
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Banzz » Вто Яну 22, 2013 1:47 pm

zoomaniak написа:Как му е на Теразоо човешкото име :ab:

Мисля, че беше Стоян, но може и да се лъжа..
Banzz
Животинче с въпрос

Мнениеот asensi_85 » Вто Яну 22, 2013 6:21 pm

Ценю... доколкото знам аз...
Аватар
asensi_85
В ятото

Мнениеот Banzz » Вто Яну 22, 2013 10:47 pm

Conio Conev - това му е името..
извинете ме за грешката [1_.gif]