Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

От 7 месеца имам игуана

От 7 месеца имам игуана

Мнениеот hakyma_matata » Съб Фев 26, 2005 1:42 pm

Здравейте приятели! Имам няколко въпроса, който знае да пише! Имам зелена игуана (купена от Гърция, август 2004) гледам я вече 7 месеца и още я е страх от мен. Това нормално ли е? Кога ще свикне с мен? Според мен е много малка в сравнение с игуаните, които ги продават по магазините в Пловдив, а те са на по 5 месеца!!!
hakyma_matata

Мнениеот COLUBER » Съб Фев 26, 2005 3:52 pm

Колко ти е голяма игуаната на каква възраст е и колко е дълга? Ако е по малка от другите тва е щото вероятно не яде достатъчно :wink: давай му плодове и зеленчуци с по-висока хранителна стойност, има и разни витамини и калций които се дават на малките игуани докато растат. А за свикването споко още е малка има време само му обръщай повече внимание и го гали и така ше свикне:) не прави резки движения когато си около него, за да не се плаши допълнително и когато го вдигаш винаги го хващай отдолу щото иначе пак мое да се оплаши...абе мн страхливи животни са гущерите. И на моя му трааше повечко време да свикне :roll:
Последна промяна COLUBER на Нед Фев 27, 2005 10:21 am, променена общо 1 път
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyma_matata » Съб Фев 26, 2005 11:34 pm

Мерси все пак за информацията. Ми нали ти казах, имам я от 7 месеца, а като я взех нямах представа на колко месеца беше, да беше най-много на 1-2! И тогава беше около 35-58 см, а сега е да кажем 45 см. Не мога с точност да кажа, защото няма как да я измеря! Страхлива е! Я ми кажи малко повече за тези витаминчета! Каква марка, по колко да й давам??? Хубаво ли е да я храня със скакалци и щурци???
hakyma_matata

Мнениеот COLUBER » Нед Фев 27, 2005 1:04 am

Абе пич, твоята игуана нещо мноу лошо расте бре...или не расте :| айде земи я храни повече трябва секи ден да яде! Ако не иска да яде достатъчно може да повишиш температурата в терариума. Питай в някой зоомагазин за витамини и калций там ще ти кажат какви да даваш за да може животното да се развива. Калциите обикновенно са направо на прах с него се поръсва храната на игуаната. А btw тоя бавен растеж може да е и от липсата на подходяща инфрачервена светлина в терариума. Ако няма гледай да сложиш! Такива лампи също се продават по магазините за животни.

Да, можеш да даваш щурци на игуаната даже е препорачително да яде и животинска храна докато е малка.

Като искаш да я измериш колко е дълга просто го направи докато спи или е студено и не може да се движи и да избяга.

Опиши ми при какви условия си гледаш игуаната - размери на терариума, температура, влажност на въздуха ако може...
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Нед Фев 27, 2005 7:55 pm

Здрасти! :) Да ти кажа малко информация за нея и за жилището й - тя не спира да яде, като й сложа храна се нахвърля върху нея като гладен вълк върху агне!!! Не спира да яде, колкото й сложа толкова изяжда! Точно тва взе да ме притеснява, че много яде, а не расте!! :shock:
Я ми дай малко повече инфо за УВ осветлението!! Колко W-та трябва да е лампата?
Да ти опиша терариума: игуаната ми живее в 1 клетка, не в аквариум, клетката е с размери 61/29/40 см. Отоплява се от един камък в който има реотани 25W, там постоянно се топли игуаната. Осветлението е една луминисцентна лампа от 10W, но сега трябва да купя нова, щото кучето я бутна и се счупи. Така че ми кажи колко W-та да е УВ лампата. Температурата вътре в клетката не знам колко е, както и влажността.
Колко градуса трябва да е вътре? Колко % влажност трябва да е?
hakyna_matata

Мнениеот COLUBER » Нед Фев 27, 2005 10:16 pm

Тва че яде е хубаво като си изяде винаги му слагай нека не остава с празна паничка. Btw като си помисля моята игуана на 7 месеца не беше много по голяма от твоита сега... Не знам колко W са лампите, когато копуваш би трябвало да ти кажат колко ти трябва, но не оставяй лампата да свети повече от 30 минути! А най-добре ще е ако клетката на игуаната седи някаде на слънце до прозореца например за да може сама да генерира витамин Д. Температурата в клетката е колкото и в стаята кадето я гледаш и както в природата температурата никога не е постоянна не е необходимо и ти да я поддържаш такава. През деня трябва да е 30-32, а през ноща 24-26С. Клетката е с добри размери btw, но само докато игуаната ти е малка! Wлажноста не е толкова важна а и няма да можеш да я поддържаш в клетката.
Ако можеш дръж кучето далеч от игуаната защото тези гущери имат естестве страх от кучета и е излишно да го плашиш допълнително.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Нед Фев 27, 2005 10:29 pm

Много мерси за информацията. Успокои ме малко! :)
Паничката й никога не остава празна, до нея достига слънчева светлина само следобяд за най-много 1 час (ако има и толкова). Добре де, но след като тази УВ лампа трябва да свети само 30 минути, а през другото време не трябва ли да има няква друга лампа която да й свети?
Имам още 1 въпросче - какъв пол е игуаната ми? Аз четох в 1 книжка, че мъжките игуани имат на гушата си една допълнителна гуша, която я пускат когато трябва да пазят територия или да сплашат противник. Това вярно ли е, че така се различават мъжка от женска?
Днес й купих някви витамини с наличие на витамин Д, но пише че трябва да се втриват в кожата на животното. Може ли да й ги слагам според теб в храната й така да си набавя витамин Д? Има ли вероятност ако ги сложа в храната да се отрови от тях?
hakyna_matata

Мнениеот COLUBER » Пон Фев 28, 2005 4:26 pm

Моля, u r welcome :wink:
Btw в клетката има паничка с вода нали? Ама голяма да може игуаната да влиза цялата вътре? 1 час слънчице на ден стига. Малко се съмнявам че в стаята е 30тина градуса така че по добре сложи някаква лампа кoято да топли и да е светло, но трябва да е само от едната страна на клеткада за да може като му стане топло на животното да се премести. Също лампата не трябва да е прекалено ниско за да не се изгори игуаната ако тръгне да се катери, напрао може да я сложиш извън клетката. Хубаво е да имаш и термометър за да следиш температурата под лампата или в клетката изобщо.
И мъжките и женските игуани я имат тая кожа на гушата само че при мъжките е по голяма, а това ще проличи когато поодрасне малко. Вярно е че така плашат другите игуани:mrgreen: По принцип мъжките имат и по-големи шипове по врата и гърба, но мисля че и за това ще трябва да изчакаш да порасне малко. Има и други признаци например мъжките игуани имат едни подутини в основата на опашката от долната страна.
Може и да не се отрови, но по-добре не си прави експерименти не му даваи да яде витамините, като пише да се втриват ги втриваи. Когато си набавят витамин Д от слънцето това пак става през кожата не е задължително да се яде.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Пон Фев 28, 2005 5:30 pm

Hello! :D
- Разбира се че има паничка с вода, но е паничка, не е малко басейнче където да се къпе, малка е.
Задължително ли трябва да е толкова голяма, че да може да се къпе вътре? Задължително ли е тва басейнче?
- Температурата: В клетката има 1 камък, който е 25 W и тя седи на него да се топли. Утре или другиден ще купя и УВ лампа, но колко W-ta da e? Трябва ли и тя да е мощна за да прави топлина? По колко време трябва да седи включена? По цял ден или за малко? Защото ти ми каза че трябва да свети 30 минути най-много, но в такъв случай не трябва ли някоя друга лампа, която да прави светло?
hakyna_matata

Мнениеот zoomaniak » Пон Фев 28, 2005 5:35 pm

относно лампите и ватовете им. трябват ти два вида лампи.

1 топлоотдаващи - марки колкото искаш ватове вземи около 25вата не повече. като силата на топлината зависи от разстоянието което ще оставиш между животното и лампата

2 UV лампа която ще ти свети по 30м на ден - както се каза. уви нейните ватове не ги знаеме и не можеме да ти ги кажеме НО подходи така ако имаш избор за ватове примерно пред тебе има 25-40-100 вата избор ти вземи 40вата - средното положение. като ефекта им пак зависи от разстоянието...

за другото КОЛУБЕР ще ти отговори :) слагаш и двете лампи и готово в зоопарка в софия карата само на топлинни кварцови лампи но от големите щото и терариумите им са огромни :)

Изображение

виж ето ти пример за временно жилище за млади игуани с басейнче - топлинна лампа и т н. - снимката е правена пак от модераторката на този форум :)
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Фев 28, 2005 5:41 pm

ето ти да видиш как се отоплява змия и принципа им е приложим и при игуаните :)

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Пон Фев 28, 2005 5:43 pm

ето ти зелена игуана в софия зоо-парка

отоплява се с лампа над нея но по-голям ват

Изображение
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hakyna_matata » Пон Фев 28, 2005 5:56 pm

Много мерси за информацията! :)
Но аз пак питам задължително ли е да има басейнче, където да плуват?
Аз си гледам мойта в клетка и не е много широко, но ако е задължително, ще му намеря място!
Колко вода трябва да има вътре (5-15-20 см)?
hakyna_matata

Мнениеот COLUBER » Пон Фев 28, 2005 9:58 pm

UW-лампата служи само за облъчване на игуаната ти, трябва друга лампа за светлина и топлина.
Задължително е паничката с вода да е достатъчно голяма за да може игуаната да влиза цялата вътре. В природата зелените игуани живеят по клоните на дърветата от кадето могат да скочат във водата под тях за да избягат от хищник. Ако клетката наистина е толкова малка не е нужно чак да може да плува но може да напълниш вода колкото да покрива цялото тяло на игуаната когато е на дъното но главата му да може да се показва навън, това е около 10см? В такъв случай ще ти се наложи да сменяш водата по-често защото игуаната ще я цапа като/ако влиза вътре. Ако можеш прати една снимка да видим в какво си гледаш гущера :wink:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот EXOTIC_ZOO » Вто Мар 01, 2005 1:40 pm

Може и да не се отрови, но по-добре не си прави експерименти не му даваи да яде витамините, като пише да се втриват ги втриваи. Когато си набавят витамин Д от слънцето това пак става през кожата не е задължително да се яде .

Абе нещо не ми се вярва игуаната да усвои нещо през кожата..., а и от слънцето не може да дойде витамин D, то само стимулира синтезата му в кожата. Витаминните и минерални хранителни добавки са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за игуаните. Те трябва да са балансирани за растителноядни влечуги... по зоомагазините считам, че могат да се намерят минерали и витамини за влечуги. Търси Reptile Mineral на Beaphar, Reptical и Reptilife на Tetra и Reptiminerals и Reptilin на Sera - има още безброй, но тези съм виждал да се продават в България. Не е лошо да се добавя допълнително калций към храната, под формата на карбонат или лактат - добър източник е сепийната кост, кредата или чиста химическа форма.
Много е важна общата диета на игуаната - 80% зелена листна маса!: листа от глухарче, цикория, поветица, повет жиловлек, звездица(врабчови чревца), житни, люцерна, детелина, морков, цвекло, репички, магданоз, липа, черница, върба, топола и т.н. В рамките на останалите 20% могат да се дават цветове на глухарче, поветица, цикория, плодове, настъргани моркови, цвекло, пълнозърнест хляб, овесени ядки бебешки пюрета и животинска храна.
Стига толкова засега... и наслуки :wink:
EXOTIC_ZOO

Мнениеот COLUBER » Вто Мар 01, 2005 2:10 pm

EXOTIC_ZOO написа:
Може и да не се отрови, но по-добре не си прави експерименти не му даваи да яде витамините, като пише да се втриват ги втриваи. Когато си набавят витамин Д от слънцето това пак става през кожата не е задължително да се яде .

Абе нещо не ми се вярва игуаната да усвои нещо през кожата..., а и от слънцето не може да дойде витамин D, то само стимулира синтезата му в кожата. Витаминните и минерални хранителни добавки са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ за игуаните. Те трябва да са балансирани за растителноядни влечуги... по зоомагазините считам, че могат да се намерят минерали и витамини за влечуги. Търси Reptile Mineral на Beaphar, Reptical и Reptilife на Tetra и Reptiminerals и Reptilin на Sera - има още безброй, но тези съм виждал да се продават в България. Не е лошо да се добавя допълнително калций към храната, под формата на карбонат или лактат - добър източник е сепийната кост, кредата или чиста химическа форма.
Много е важна общата диета на игуаната - 80% зелена листна маса!: листа от глухарче, цикория, поветица, повет жиловлек, звездица(врабчови чревца), житни, люцерна, детелина, морков, цвекло, репички, магданоз, липа, черница, върба, топола и т.н. В рамките на останалите 20% могат да се дават цветове на глухарче, поветица, цикория, плодове, настъргани моркови, цвекло, пълнозърнест хляб, овесени ядки бебешки пюрета и животинска храна.
Стига толкова засега... и наслуки :wink:

И на мен ми се стори малко странно тва за кожата ма аиде сега човек не може да говори 2 часа без да изтърси поне една глупост :mrgreen:
Кажи нещо и за влажноста на въздуха че съм забраила колко % трябваше да е???
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Вто Мар 01, 2005 4:40 pm

Благодаря за съветите и за диетата! :)
Някой от вас знае ли къде в Пловдив може да си купя УВ лампа? И на разумна цена разбира се!
Има ли значение колко сантиметра ще е?
hakyna_matata

Мнениеот zoomaniak » Вто Мар 01, 2005 5:13 pm

Скоро ще ти дадеме информация. Имай търпение. Що не ни се представиш в говорилнята:

http://www.zoomania.org/phpBB/viewtopic.php?t=160

така и така си форумец като нас - ако искаш де :)

Има лампи,цената им е окло 25-40 лева в зависимост от фирмата.

След малко време ще ти дам и точни координати от де можеш да си ги закупиш и т н.....

трябва да се ходи до софия
пиши на:
stefanov@animobg.com
и ще се разберете
това е от мене :)

ти си на ход 8)
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hakyna_matata » Сря Мар 02, 2005 9:50 pm

Здравейте приятели!
Каква лампа да взема, която ще служи за светлина и за топлина? Какъв вид да е? Аз днес търсих кварцова за тази цел, но има само по 250W а с нея ще си изпека игуанката! Някой да ми каже друг какъв вид лампи може да се използват за топлина и за светлина.
В момента температурата в клетката е 22*С. За влажност не мога да кажа, защото нямам с какво да я измеря. Ако някой знае откъде мога да си набавя и такова нещо в Пловдив да пише!
След няколко дена ще направя няколко снимки на клетката и игуаната, за да я видите на какво приличат :)
hakyna_matata

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 02, 2005 9:54 pm

Ще чакаме снимките с нетърпение!!!!!
Относно лампата виж намери в Пловдив марков магазин за осветителни тела. Там не може да няма марките: Филипс: Сони: и т н... ще им кажеш че ти трябва топлоотделяща лампа а не осветителна. При нас те са по 2.50лв. Имаше и даже UV лампи то 15лв....намери магазин като хората!!! Кварцови не взимай те нямат толкова малки ватове.

За другото - относно влагомера виж в зоомагазини форума там скоро ще ни дадът отговор но май не се продават в Пловдив или тоест стават само чрез поръчка - наблюдавай форума зоомагазини темата на Анимо и т н....
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Сря Мар 02, 2005 11:53 pm

@hakyna_matata
Не знам какво ще правиш но трябва да повишиш температурата! Aко трябва пусни някаква печка срещу клетката, просто 22 градуса е мнoго малко!
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Вто Мар 08, 2005 9:55 pm

Здравейте отново! :)
Имам няколко въпроса. В цял Пловдив проверих всички магазини за осветителни тела за УВ лампа, има само 8-15-46 W. Каква да избера? Ако някой знае къде мога да намеря такава лампа, но с по-високи W-ве да пише! Тези W-ве достатъчни ли са или трябва нещо по-сериозно от рода на 45-60-80 W?
Друго - дайте ми съвет какъв вид лампа да взема, за да повиша температурата в клетката?
hakyna_matata

Мнениеот COLUBER » Вто Мар 08, 2005 11:05 pm

Пич, не знам колко W трябва да ти е лампата може би 15 от изброените, тва някой друг щи го каже...аз да си кажа пак за отоплението че една лампа няма да ти стопли цялата клетка, виж ако беше терариум може би. А ако толкова държиш има едни големи лампи май ги водят че са за пилета, не знам колко W са може би около 50-60 :mrgreen: такава би трябвало да ти свърши работа :wink:
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Вто Мар 08, 2005 11:28 pm

Хихихи тези лампи където ги продават за пилета са кварцови и са по 250 W. С такава ще си изпека игуаната :D :lol: Zoomaniak ми беше писал, че ми требе 40 W UV лампа, а в Пловдив няма откъде да я намеря. :shock: Сигурно ще поръчам на някой от София да ми купи и да ми я изпрати, ако наистина тези W-ве (8-15-36) не вършат работа и трябват по-големи!

Хм. Щом няма да стане с 1 лампа, ще требе да купя повече или някоя по-силна, че с 22*С не е живот, както ти каза. Аз през деня пускам една духаща печка, която прави около 35-40*С, но не мога постоянно с това да топля игуаната и клетката! Ще видя какво ще измисля, ако вие имате някаква идея - пишете!!!!!! :wink:
hakyna_matata

Мнениеот Aquila » Сря Мар 09, 2005 9:13 am

Ами направи на хайвана терариум, ти не ги гледай в оня калпав магазин, че ги гледат в клетка. В терариума по-лесно ще подържаш микроклимата, тая печка не само че исушава въздуха, но и прави кофти течение.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Сря Мар 09, 2005 9:37 am

hakyna_matata, нали ти казвах има два вида лампи:
1. отоплителни марка филипс - панасоник сони и т.н... вземи 40 вата и според разстоянието ще е и топлината
2. лампи UV вземи най-високият възможен ват и готово

тва е
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Сря Мар 09, 2005 9:17 pm

hakyna_matata, ама дете, аз не за тея големите лампи за пилета, не знам мойте кви бяха просто имаха нарисувани некви кокошки на тях...
А както казва зооманиак температурата ше зависи от това на какво разстояние е лампата. И нали знаеш че трябва да е извън клетката за да не си изгориш игуаната!
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Сря Мар 09, 2005 9:41 pm

Да знам, че трябва да е навън за да не се изгори. Сега мисля да взема да направя терариум за игуаната по-голям от тази клетка (100/55/50), нещо с тези размери. Само да питам - в терариума къде се държи тази топлоотдаваща лампа? Пак ли навън или вътре? Според вас от какво е по-добре да се направи: стъкло или плексиглас? Аз мисля да го сътворя от плексиглас - по-лесно се борави с него, по-лек ще е. Какво мислите вие? :wink:
hakyna_matata

Мнениеот Georg » Сря Мар 09, 2005 10:33 pm

От плексиглас е по-малотраен - след време се получават микропукнатини и помътнява.Лампата е вътре, но се защитава с мрежа, за да няма достъп животното до нея.Освен това, ако по някаква причина се лампата се пръсне, мрежата ще задържи парчетата.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Сря Мар 09, 2005 10:40 pm

Ако ти кажа, че не знам какво е plaxiglas ти какво ще си помислиш :wink:
Лампата трябва да е от единия краи и....ако е на достатъчно високо може да стои и в терариума.
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Сря Мар 09, 2005 11:08 pm

Е ти ме съсипа! :lol: Как така не знаеш какво е плексиглас?!? :shock: Това е вид пластмаса. Както стъклото има различни видове дебели, тънки, прозрачни, тъмни. Телефонните кабинки на БулФон от едната страна нали имат нещо като стъкло - е тва е един от видовете плексиглас.
Според теб той удачен ли е за терариум или бързо ще потъмнее, надраска? Смятам новата къща на игуаната да е с размери 100/55/55 см. Какво ще кажеш - добре ли е или е малко?
hakyna_matata

Мнениеот Aquila » Сря Мар 09, 2005 11:38 pm

Добър материал за терариум, но не и за игуана, ще го надраска много бързо, а има и опасност да го стопиш с крушката. По добре го направи от дървена рамка и стъкла в жлебове и метална мрежа.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот COLUBER » Чет Мар 10, 2005 2:30 pm

Добре де, знам кво е плексиглас....ми да, бързо ше се надраска и нищо няма да виждаш през него. Да не говорим че пластмасата принципно не е хубав материал, като се предполага че ше е и влажно в терариума.

А металната мрежа също не ти я препоръчвам, не знам как щи реагира твойта игуана, ма моята беше решила, че може да се измъкне през дупките колкото и малки да бяха :? и си направи ранички около очите :(

100/55/55 е много добре за малки игуани, но на една напълно пораснала игуана й трябва терариум с размери 150/150/75 ако й се разрешава да тича из къщи 8) Ако не можеш да си позволиш толкова голям терариум просто поддържай една достатъчно голяма стая топла и си гледай игуаната там :)
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот Aquila » Чет Мар 10, 2005 9:37 pm

Закрий поне три стени с нещо плътно, как поддържаш влажността?
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот hakyna_matata » Чет Мар 10, 2005 9:44 pm

Точно в момента не я поддържам! Сега ще правя стъклен терариум (105/55/60), за да може и подходяща температура и влажност да поддържам! Знаеш ли откъде в Пловдив мога да си купя влагомер? Знаеш ли също къде мога да си купя щурци на игуаната (за разнообразие на храната)?
hakyna_matata

Мнениеот Aquila » Чет Мар 10, 2005 9:55 pm

И аз търся много спешно, ама никъде няма, ако намериш някъде свиркай много силно. :lol:
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот hakyna_matata » Пон Мар 14, 2005 10:42 pm

Здравейте приятели! :D
Както знаете ще си правя терариум за животинчето, така че имам няколко въпроса към вас:
- С какво да посипя дъното на терариума - камъни, пясък, торф, материал за котешка тоалетна? Какво от тези неща да сложа? Може ли да сложа на дъното и парчета мъх или игуаната ще ги изяде? :wink:
- 18 W UV лампа ще ми върши ли работа или да си взема 36 W?
- Мисля от дясната страна на 15 см височина да сложа алуминиева мрежа 10 см широка и на капака също толкова голяма. Ще става ли достатъчно проветрение?
hakyna_matata

Мнениеот COLUBER » Сря Мар 16, 2005 9:50 pm

Ми не слагай котешка тоалетна...нещо не ме кефи. По-добре се откажи и от мъховете не знам наистина на кво ше ги напраи. Може да сложиш пясък и по-големи камъни на които гущера да се катери. Те в природата живеят в разни гори кадето има точно пръст и торф на земята но обикновенно не слизат долу ами си седят по клоните на дърветата. Гледаи терариума да е по-висок и сложи клони по които да се катери и ще видиш че много рядко ще слиза на земята.
Не съм сигурна коя лампа е по-добра, но може би все пак 36W.
Мисля, че ще става достатъчно проветрение...би трябвало де.
Аиде сега още някои да ти отговори защото аз не си гледам игуаната в терариум много отдавна и съм забравила някои неща :(
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот hakyna_matata » Вто Апр 12, 2005 8:06 pm

Искам да попитам нещо!Хубаво ли е да храня игуаната си с кучешка храна?Полезна ли е?Може ли да навреди с нещо?
hakyna_matata

Мнениеот Aquila » Вто Апр 12, 2005 8:14 pm

Ами не е много добра идея, при положение че продават толкова добри храни за игуани.
Аватар
Aquila
В глутницата

Мнениеот zoomaniak » Вто Апр 12, 2005 8:19 pm

hakyna_matata написа:Искам да попитам нещо!Хубаво ли е да храня игуаната си с кучешка храна?Полезна ли е?Може ли да навреди с нещо?

Не е добра идея. При възможност намери заместител на тази храна. Или просто не я храни с кучешката храна.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот hakyna_matata » Вто Май 17, 2005 9:21 am

Кажете ми какъв вид терариум е подходящ за моита игуана,която сега е около 56см.Хоризонтален или вертикален?Има ли някакво зачение?Кой е по-подходящ?Или да го направя според мястото,с което разполагам?
hakyna_matata

Мнениеот zoomaniak » Вто Май 17, 2005 8:54 pm

Хоризонтален естествено :) сподели с кво място разполагаш и ще ти дадеме размери - примерни :)
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот onion » Сря Май 18, 2005 9:04 am

само да вметна:
игуаните се нуждаят от много строго спазвана диета , това еможе би най-важното условие животното да е здраво и да се чувства добре ... прочети Т А З И статия , надявам се да ти изясни много неща!
Изображение

Elaphe guttata 0.0.1 ; Eublepharis macularius 1.1.0 ; Brachypelma albopilosum 0.1.0 ; Nhandu coloratovillosus
Аватар
onion
В ятото

Мнениеот Гост » Пет Май 20, 2005 9:31 am

Мястото с което разполагам е малко с размери:дължина 100-105см;ширина 90 см;височината може да е най различна.Аз мислих да го направя 90-100д/90ш/130в! За голямо мое съжаление нямам по-голямо пространство,за да го напря голям и хоризонтален! :( Ако имате някви предложения споделяйте! :)
Гост

Мнениеот Jord » Съб Юли 16, 2005 4:14 pm

Здравейте хора!!! :)
виждам, че тук разбирате от игуани и затова се обръщам към вас с желание да ми помогнете
вчера си купих игуана (още е мъничка), но е много страхлива - не е пипнала хранта, даже и вода не е пила
терариума който съм и направил е 120Х60 - хоризонтално разположен
има си дървета, камъни, дори и басейнче къде да плува
има една лампа 65W вобще всичко точно само игуана дето много я е страх и неще да яде
защо така ве хора плс помагайте
давам и да яде листа от слива (наксъани на малки парченца) венчелистчета от роза, краставица нарязана на малки парчета, а игуаната само минава през тях и ги поизсъбаря из терариума :?
данеби да е нещо много стресирана от магазина в който е била
хайде чакам помощ :roll:
Jord
Животинче с въпрос

Мнениеот onion » Съб Юли 16, 2005 5:54 pm

ами може да е страсирана , дай и малко време да се окопити , както казах и по-нагоре прочети на моя сайт
(http://www.zoo-info.org) статията за игуаните в секция Влечуги/Гущери , ще ти е полезна!
Диетата е много важна за игуаната
Изображение

Elaphe guttata 0.0.1 ; Eublepharis macularius 1.1.0 ; Brachypelma albopilosum 0.1.0 ; Nhandu coloratovillosus
Аватар
onion
В ятото

Мнениеот Jord » Съб Юли 16, 2005 8:33 pm

след колко време горе-долу излиза от този стрес и през този период нормално ли е да не яде?
а това на твоя сайт съм го чел много пъти, имам много информация за игуаните но никъде не пише колко дълго живеят
очаквам някой да ми отговори на въпросите
Jord
Животинче с въпрос

Мнениеот TheSnakeMaster » Нед Юли 17, 2005 2:28 am

Нормално е да не яде игуаната ти в началото.А колко бързо ще излезе от стреса зависи от условията на гледане.Гледай да не я пипаш много в на4алото и избягвай да баркаш и правиш каквото и да е по терариума освен ако не е крайно необходимо.За храна пробвай:листа от глухарче (много са полезни),настърган морков ,люцерна(добре измита че я пръскат с химикали), банани,манго,грозде ,зеле,наразяна ябълка,ягоди,пъпеш.черници.праскови .....Сложи и просторна вана с вода,Клон да се катери.Един път седми4но може да добавяш Ca/P в съотношениуе 1/2.Игуаните живеят при добре гледане 20+ години. В никакъв слу4ай храна за ку4ета и котки!!!!!!!!
TheSnakeMaster
Животинче с въпрос

Мнениеот Jord » Нед Юли 17, 2005 4:53 pm

TheSnakeMaster написа:Нормално е да не яде игуаната ти в началото.А колко бързо ще излезе от стреса зависи от условията на гледане.Гледай да не я пипаш много в на4алото и избягвай да баркаш и правиш каквото и да е по терариума освен ако не е крайно необходимо.За храна пробвай:листа от глухарче (много са полезни),настърган морков ,люцерна(добре измита че я пръскат с химикали), банани,манго,грозде ,зеле,наразяна ябълка,ягоди,пъпеш.черници.праскови .....Сложи и просторна вана с вода,Клон да се катери.Един път седми4но може да добавяш Ca/P в съотношениуе 1/2.Игуаните живеят при добре гледане 20+ години. В никакъв слу4ай храна за ку4ета и котки!!!!!!!!

мерси много за информацията
имам само още един въпрос: след колко време ще мога да я пипам без тя да се страхува??и лошо ли е ако и се одрежат ноктите???
Jord
Животинче с въпрос

Мнениеот TheSnakeMaster » Нед Юли 17, 2005 6:09 pm

Ще по4неш да я пипаш след като се адаптира напълно а това ще ре4е като се храни добре поне две- три седмици.След това можеш да по4неш да я изкрваш от терариума отна4ало по малко после ще по4неш да увели4аваш времето докато свикне с теб.От рязяне на ноктите при малките игуани няма смисал като стане голяма тогава ще мислиш по този вапрос.Нека да си растат нормално засега.Ако можеш да и набавиш UV лампа ще е много добре .Тя е задалжително условие за правилното развитие на гущерите с дневна активност!
TheSnakeMaster
Животинче с въпрос

Мнениеот Jord » Пет Юли 22, 2005 12:01 pm

Хора имам страшен проблем
Игуана я гледам в терариум с перфектни условия с решетка отгоре ситна, но не желязна, тя обича да се катери по нея
Вчера излязох за цял ден и й оставих прозореца отворен за да не се издуши, защото е много горещо
Връщам се и гледам игуаната я няма и я търся навсякъде обаче я няма
живея в къща и в двора я търсих и наясякъде, къде може да се е скрила????качвах се на покрива гледах по дърветата има 100000000 възможни места където да се скрие??къде може да е и дали ще се върне??
Jord
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пет Юли 22, 2005 3:13 pm

слагай решетки и на прозореца си следващият път - дано се намери - много съжалявам за пръв път чувам игуана да се губи :( не знам къде може да е
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Гост » Пет Юли 22, 2005 9:26 pm

трябва да се върне според мен, като ожаднее няма къде да иде, все пак е още на 10 месеца умен е и ще се върне
Ако се върне ще направя всичко възможно само и само да не избяга отново
Гост

Мнениеот Georg » Пет Юли 22, 2005 9:55 pm

Тоя гост е ясен кой е.Много си се шашнал.Това , което е станало вече е минало.Не се коси и имай вяра.Мисли позитивно и се надявай.Шансът винаги съществува, но някои му помагат.Надявай се и може да се сбъднат надеждите ти.Не се отчайвай и ще стигнеш до истината - безвъзвратно загубеното, ако то е така предопределено, няма да се върне.Само ще умъртвиш нервни клетки, а те не се възстановяват.Оглеждай се тези дни и най вече се услушвай - там където се появи такова същество неминуемо ще се вдигне гюрлутия.На мен като ми избягаха 3 дъждовника, бях събуден от истерична гълчава на комшиите.Като погледнах през прозореца - майко мила - скачат от горе им, размазват по асфалта, попържат мамицата им американска, къде ги пускат тия отровни крокодили да морят социалистическите труженици - мани, мани.Никой не позна какво мачкат...
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот Jord » Съб Юли 23, 2005 1:18 am

аз съм госта :)
Jord
Животинче с въпрос

Мнениеот mcpav » Пет Дек 28, 2007 11:56 pm

Jord написа:Здравейте хора!!! :)
виждам, че тук разбирате от игуани и затова се обръщам към вас с желание да ми помогнете
вчера си купих игуана (още е мъничка), но е много страхлива - не е пипнала хранта, даже и вода не е пила
терариума който съм и направил е 120Х60 - хоризонтално разположен
има си дървета, камъни, дори и басейнче къде да плува
има една лампа 65W вобще всичко точно само игуана дето много я е страх и неще да яде
защо така ве хора плс помагайте
давам и да яде листа от слива (наксъани на малки парченца) венчелистчета от роза, краставица нарязана на малки парчета, а игуаната само минава през тях и ги поизсъбаря из терариума :?
данеби да е нещо много стресирана от магазина в който е била
хайде чакам помощ :roll:

С мойта е същото. :( подариха ми я преди 3 дни и ми доиде като гръм от ясно небе :D винаги съм искал да имам хамелеон или игуана, ще си я гледам, обаче супер много се притеснявам от отва че не яде. Снощи я извадих и едвам я накарах да изяде една хапка марулка; по принцип виждам че е много стресирана и не яде, ама ако я оставя тя ваобще няма да яде; вече не знам какво да правя... може да не съм пригодил терариума добре - за сега е аквариум 90х50х50, а игуаната е 60см. купих и лампа 60W от един зоомагазин, послах акварума с нещо подобно на стърготини от кора на тропически дървета(купена пак от там), казаха ми да взема и жълта паничка за вода и зелена за храна..... обаче до сега нищо не е хапнала... само веднъж изпи 2 глъдки вода от паничката с водата........ кога ли ще и отмине стреса и ще прояде? :(
-------------------------
mcpav
Животинче с въпрос

Мнениеот Georg » Съб Дек 29, 2007 12:06 am

При каква температура и влажност я отглеждаш?
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот mcpav » Съб Дек 29, 2007 12:19 am

Добър въпрос. :D .... еми лампата грее по 12 часа на ден... от време на време пръскам с пулверизатор...

Имам животинчето от 3 дни и въобще не знам какво да правя... какви за изискванията за терариума... това с което разполагам става ли за първо време, трябва ли да слагам още неща като клонче, трябва ли отдолу да е с пясък, как трябва да идва слънчевата светлина (в момента е на непряка слънчева светлина) ..... :roll:
mcpav
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Дек 29, 2007 7:55 am

Прочете ли всичко в интернет...
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот mcpav » Съб Дек 29, 2007 12:03 pm

Прочетох почти всичко каквото намерих на БГ... ама не знам каква температура и влажност да потдържам и как да я потдържам. за сега лампата грее през деня и от време на време пръскам вода с пулверизатора... повече си притеснявам че игуаната е супер наплашена, от 15 чАса си стои в единия краи на аквариума и не мърда. ако я оставя няколко дни съвсем сама, без да и давам храна в устата, а само в паничката, дали ще прояде?
mcpav
Животинче с въпрос

Мнениеот mommovet » Съб Дек 29, 2007 1:47 pm

Добре де, този който ти е продал животното не те ли е информирал подробно как се гледа? На български няма много информация, но виж тук:
http://versicolor.net/board/index.php
Има доста глупости, но поне основите в отглеждането са обсъдени.
И спокойно, нормално е няколко дни да е стресирана от смяната на терариума и да не се храни. Купи си влагомер и термометър и ще знаеш какви са условията в терариума.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Съб Дек 29, 2007 4:41 pm

И много ми се иска някой да седне и да обобщи най-основната информация за Игуаната - стандартната игуана. Да обобщи информацията така, че и един новак да му стане всно кое как става. Да не се лута от форум на форум и да чете 10 статии за да придобие представа...

Има и тук знаещи ама...... :(
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот COLUBER » Съб Дек 29, 2007 5:12 pm

@mcpav

Повиши температурата в терариума. Трябва да е около 28-30* С ако е толкова направи я към 30+. През ноща, когато лампата не свети, трябва да е към 20 макс 25. Не трябва да е и прекалено влажно, пръскай с пулверизатора не повече от 2-3 пъти на ден. Лампата трябва да е в единия край така че ако животното му стан топло да може да иде в другия край за да се охлади. Също и лампата трябва да е достатъчно високо за да не изгаря кожата на игуаната и тя да не се катери и да стигне до нея. Сложи клон по който да се катери и тя най-вероятно и ще спи на него. Терариума е желателно да е вертикален тъй като игуаните в природата живеят по дърветата и рядко слизат на земята.
Ако стреса не мине до няколко дни след като си повишил температурата вече се консултирай с ветеринар или човек от някой зоомагазин.
Бтв когато се приближаваш към терариума или се опитваш да я хванеш бяга ли от теб или си седи и не се плаши?
Аватар
COLUBER
Пчела майка

Мнениеот Georg » Съб Дек 29, 2007 7:43 pm

Над 30*С през деня е добра температура. COLUBER е дала точна информация. Освен прякото греене за отопление е необходима и ултравиолетова лампа за влечуги с подходящ спектър. Иначе рахита е гарантиран. Към храната трябва да се добавя и витаминноминерална смеска за влечуги.
Жоро
Аватар
Georg
В глутницата

Мнениеот mcpav » Съб Дек 29, 2007 11:55 pm

:) мерси много, мисля че вече е по-добре :) ще ви държа в течение.
mcpav
Животинче с въпрос

Мнениеот SIO » Пет Яну 04, 2008 11:08 am

Аз имам 2 едното е юноша а другото е бебе и сега съм взела още едно за да го лекува. Понякога при бебетата се получава същия проблем, но това не е от стреса... Ако не е яло те губят апетит и не проявяват интерес към каквато и да е храна. Аз се справям с тоя проблем като го натъпча хубаво, разбира се насилствено, и разбира се не трябва да се прилага сила иначе ще и деформираш или счупиш челюстта особено ако е с рахит костите са и като от стъкло. прецени колко ще и е достатъчно и я нахрани така. Нали знаеш приказката апетита идва с яденето. Много грубо звучи ама им се възстановява апетита на 100% и не позволяваш глада да се задълбочава. И при човека е същото понякога от глад ти се свива стомаха и чак ти се повръща и се отвращаваш от всякаква храна. Ам хубаво е да го натъпчеш с краставица. Има много фибри и течности, което ще го освободи от запек който има 100% при положение че не е яло. А при тях като няма какво да обхожда червата, чревната перисталтика не е така активна.

А относно приобщаването... Там е дълга и широка... При малките игуанодончета е нормално да бяга да се съпротивлява да блъска с опашката дори и да хапе това е признак че е здрава... Ако не е така значи определено и има нещо. Разбира се не е задължително това да се изразява в нещо което застрашава живота. Може да е настинка травма кофти храна и тн... За UVB 5% - 6% е подходящо и се стреми максимално дълго да бъде пусната... Ако може да е цял ден най-добре. Колкото и хубаво да го храниш, хранителните добавки са необходими...
Успех ;)
И един станиол овиваше мармота в шоколад.
Вълка сит и агнето цяло!
Аватар
SIO
В ятото

Мнениеот Iguan4o » Сря Яну 09, 2008 2:41 pm

зашто игуаната ми бяга от мен и не ми дава да я докосна дори и като си подам раката бяга от нея кажете какво да правя
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Iguan4o » Чет Яну 10, 2008 5:52 pm

да не да е защото си боядисах косата бяла затова да бяга от мене
Iguan4o
В стадото

Мнениеот Plazmomet » Съб Яну 12, 2008 10:12 pm

Iguan4o написа:зашто игуаната ми бяга от мен и не ми дава да я докосна дори и като си подам раката бяга от нея кажете какво да правя

И аз имам игуана от скоро, която също е много страхлива, и се научих да я пръскам с полувелизатора с хладка вода преди да я барам, защото тогава става много спокоина и ми дава да я галя, успех :wink:
Вчера беше днес,в сравнение с утре!
Plazmomet
Животинче с въпрос

Мнениеот Iguan4o » Вто Яну 15, 2008 7:01 pm

мерси за савета
Iguan4o
В стадото

Мнениеот iddqd » Съб Яну 26, 2008 10:43 pm

Значи аз имам 2 игуани мъжка и женска живеят заедно но мъжката расте много по бързо от женската по активна е и напада ме с опашка яде повече, понякога когато температървата стане към 30 градуса издивява и гони женската из терариума дори съм виждал да я хапе по опашкато това нормално ли е играят ли си защото женската бяга и се крие по ъглете а онази и се мята.Как да им давам минерали и витамине с храната когато са 2?става дума трябва да посърся храната с витиминете ама мъжката като изяде повече и ще стане още по голяма, женската повече седи на 1 място припича се на лампите и не бяга толкоз от мен неме напада но иначе си хапва, да не е болна по кротка е и по свита нагрявам ги с лампи
http://exo-terra.com/en/products/compac ... _bulbs.php
Repti Glo 2.0 Compact
Full Spectrum Terrarium Lamp
ми е ув лампата само 13В е можеби по колко верме да им я пускам на ден можеби по повече от 30 мин защото е слабичка?
http://www.exo-terra.com/en/products/su ... m_spot.php
тази лампа им пускам за светлина и имам инфра червена за през ноща

а и забелязах че се хранят когато ме няма в стята понякога влизам и ги гледам налапали арзни неща а иначе дикато съм тук седят на 1 мсто и се ослушват само. В един зоомагазин ми казаха да ги занеса за обезпаразитяване защото можело да са ми ги продали с глисти
Аватар
iddqd
В глутницата

Мнениеот tani » Съб Яну 26, 2008 10:52 pm

Абе вие какво направихте с темата ми бе? Прецакахте ми всичко. Направете нова тема за тая игуана.
tani

Мнениеот mommovet » Нед Яну 27, 2008 10:53 pm

Много вероятно е да са ти ги продали с глисти - същото като при кученцата и котките. По-правилната стратегия обаче е, да говориш с твоя доктор да се направи изследване дали имат паразити. Всяко даване на лекраства без нужда е леееко излишно.
Аватар
mommovet
Пчела майка

Назад към Игуани сем. Iguanidae