Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Проблемно поведение

Проблемно поведение

Мнениеот Terorulfpraid » Съб Апр 16, 2011 3:10 pm

Здравейте!
Имам намеска овчарна на 2 години, женска. От малка си гони опашката. Беше забавно, но вече не е. Прави го постоянно и стана проблем, защото и днес видях ,че пак има кръв там където я захапва и съответно козината е меко казано не на ниво.
Моля, дайте ми съвет как да я отуча от този й навик.
Преди седмица се срещнах с профвсионален дресьор. Той каза, че е стара вече за обучение, но не е невъзможно. Каза, че ще се обади, но не се обади :)
Явно ще трябва сам да се справям с ваша помощ разбира се.
Terorulfpraid
Животинче с въпрос

Re: Проблемно поведение

Мнениеот meri » Съб Апр 16, 2011 3:41 pm

Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Terorulfpraid » Съб Апр 16, 2011 4:36 pm

Благодаря за препратката. Водих си кучето на ветеринар и той ми изброи няколко причини за това поведение. Направи й преглед и не установи проблеми в тази зона. Тя приема и редовно хапчета за паразити. Ветеринарят и ме посъветва да се обърна към дресьор. Та идеята ми бе дали има начини с които да я откажа.
Когато беше на 6 месеца започнах да я обучавам четейки форуми с техники за обучение. Научих я на основни неща като сядане, идване по команда и т.н., но тогава не мислех ,че гоненето на опашка ще е проблем в бъдеще.
Terorulfpraid
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Съб Апр 16, 2011 4:58 pm

В раздела за обучение има доста теми както за корекция на поведението, така и много други,дано някоя помогне.

http://www.lubimci.bg/%D0%BE%D1%82%D0%B ... 1%82%D0%B5
http://www.usask.ca/wcvm/herdmed/applie ... chase.html

http://www.petplace.com/dogs/tail-chasi ... page1.aspx
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Съб Апр 16, 2011 6:46 pm

Ползвате ли дълъг повод или автоматичен. Тогава при "нежелано поведение" можете да нанесете корекция чрез команда или др. метод.
Опитвам се да овладея Хаоса.
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Съб Апр 16, 2011 7:09 pm

Това,което аз прочетох в различните форуми,съвета на треньорите е да започнете корекция на поведението с отвличане на внимание, кучето трябва да е заето през цялото време, да играе, може да се опитате да го научите да апортира.
Но ще ви трябва търпение и в никакъв случай никакво отрицателно отношение при неизпълнение, има ли моменти,когато кучето е разтревожено за нещо, да е притеснено или да се страхува.Проявява ли някаква агресия ? Винаги награждавайте при изпълнение.
Друг вариант е по време на разходка да си носи играчка в устата.
Всъщност кога си гони опашката и се хапе, постоянно ли?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Terorulfpraid » Съб Апр 16, 2011 10:03 pm

meri написа:Това,което аз прочетох в различните форуми,съвета на треньорите е да започнете корекция на поведението с отвличане на внимание, кучето трябва да е заето през цялото време, да играе, може да се опитате да го научите да апортира.
Но ще ви трябва търпение и в никакъв случай никакво отрицателно отношение при неизпълнение, има ли моменти,когато кучето е разтревожено за нещо, да е притеснено или да се страхува.Проявява ли някаква агресия ? Винаги награждавайте при изпълнение.
Друг вариант е по време на разходка да си носи играчка в устата.
Всъщност кога си гони опашката и се хапе, постоянно ли?

Ами почти постоянно го прави. По време на разходка, когато е на повод не го прави, понеже е много любопитна и всичко и е интересно /няма време :)/ Когато отидем на поляната и й хвърлям пръчка, ако не я занимая 5 мин. с нещо, започва да се върти в кръг и да си хапе опашката. Не мога да преценя дали нещо я тревожи или се страхува.
А друг момент е, че колкото и да е красива и голяма, и чистокръвна се налага аз да пазя нея, а не тя мен.
Ще се занимая тези дни с нея /понеже нямам много време/ и ще се надявам да постигнем нещо.
Днес се сетих дали има такива яки /гледал съм по филмите/ които приличат на фуния и не позволяват на кучето да се ближе. Ако успея да намеря такова нещо вероятно може да има ефект.
Благодаря ви за помощта. :)
Terorulfpraid
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Съб Апр 16, 2011 11:54 pm

Да, има и в България! Попитайте в някоя голяма ветеринарна клиника, а за сега може да и сложите и намордник. Също върши работа според мен. :ab:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот meri » Нед Апр 17, 2011 8:30 am

Поработете повече с животното, вероятно е имало някакъв проблем преди,може би е бил незабележим за вас, или нещо друго.Опитайте да коригирате внимателно поведението, кучето е страхливо ли,така ли да разбирам?
Тези яки се поставят с медицинска цел,не винаги са подходящи,особено във вашия случай не знам дали няма да причини по-голям стрес и съответно обратна реакция, без да се посъветвате с опитен човек,не го правете.Опитайте с кликер-дресура,мисля,че ще помогне.
А може би просто е опит да привлече вниманието ви.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Обучение и Спорт