Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Фобия от насекоми

Фобия от насекоми

Мнениеот bbi » Нед Май 01, 2011 8:51 pm

Здравейте на всички!
Имам проблем с моя любимец, който е по скоро на психологическо ниво. Той е мъжко куче, на 1г и 5 месеца, казва се Бари. Живееше в един склад, т.е на улицата, където баща ми работеше.Беше на 5 месеца, когато го прострeляха в задното краче.Направиха му операция, която изискваше да носи шина на крачето докато се възтонови.Разказвам ви цялата история, защото проблема според мен е свързан именно с периода след операцията. И така Бари седя цял месец с тази шина.Имаше рани, които трябваха да се промиват два пъти на ден. След операцията го върнах в склада, тъй като нямах възможност да го прибера в къщи. Всеки ден ходех да го храня, промивам раните и да му давам лекарства. Но колкото и да се грижех за него и раните по крачето му, те се замърсяваха и се влошиха, затова реших, че ше го заведа в хотел за кучета, където да се грижат за него и най-вече ще бъде на сухо и чисто място. В периода, в които беше на улицата след операцията забелязах, че насекомите го тормозят и се опитват да кацат на раните му.Всичко това споредм мен доведе и до сегашната му фобия от насекоми. В момента Бари е с напълно възтановен краче, тича и играе, но сега когато времето се оправи и се появиха всякакъв вид мухи и насекоми, той изпада в странно състояние, започва да се крие под краката ми, става нервен и неспокоен, с две думи ГОЛЯМ ПРОБЛЕМ. Тази фобия се появи още миналата година през лятото.Мислех си, че ще отмине, но не е така.
Питах ветерираните, но те неможаха да ми отговорят или дадат съвет.Четох по форуми за други такива случеи, но не намерих. Затова се обръщам към вас, ако може да ми помогнете, за да мога аз да помогна на животинката.
bbi
Животинче с въпрос

Re: Фобия от насекоми

Мнениеот meri » Пон Май 02, 2011 6:36 am

На същото място ли върнахте кучето?
Може би самото място му действува подтискащо,поради спомените и преживяното.
Какво точно прави,когато види насекомите,освен да се крие, сигурно ли е че е от тях?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bbi » Пон Май 02, 2011 9:47 am

След операцията беше 2 седмици в склада, след това две седмици в хотел за кучета в ЦВК. Махнаха му шината и аз си го прибрах вкъщи. И от тогава той си е при мен.
За пръв път забелязах страха му от насекоми, когато бяхме на една река.Бяха две кучета.В началото си играха, тичаха и в следващия момент, започна да се оглежда, да гони всички мухи. пчели и насекоми.Това е първата фаза. След това започва да се крие или под краката ми, или в случая с рекичката в храстите.Интересното е, че и когато няма насекомо до него, той се държи така все едно са го полазили и се опитва да ги изгони.Най-често пази именно крака си, който беше опериран.Това ме кара да си мисля. че именно това е причината. Този страх не се проявява всеки ден, немога да определя точно при какви обстоятелства. Случвало се е, когато съм го водила на река, където има повече насекоми, но се е случвало и пред блока, в който живеем. Незнам как да му помогна, а това наистина е мъка за него. Все се надявам, че с времето ще му мине.
bbi
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Май 02, 2011 10:24 am

Опитай да го напръскаш с кучешки репелент,поне да прогонва насекомите.Вероятно това е причината,силен страх,защото при рани мухите снасят яйца в раната,може би го е боляло.
Ще опитам да потърся нещо по въпроса.
Опитай,когато се случи да го разсееш с лакомство или играчка, важно е да не се концентрира вниманието му върху това,от което се страхува.
А може би пак да потърсиш съвет от лекар за някой медикамент,който ще помогне за лечение на фобията.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bbi » Пон Май 02, 2011 11:00 am

Благодаря ти много за съвета!
Незнам до каква степен препарата ще помогне, защото те мухите дори не го закачат, а си летят просто около него. Но все пак ще пробвам.
bbi
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Май 02, 2011 1:31 pm

Не намерих кой знае какво,но препоръките при такива състояния на стрес, страх, различни фобии е да се използуват феромони(даже има такива нашийници).Може да опиташ, те са за коригиране на поведението и са безвредни.
Информативно фобията от насекоми се нарича- Инсектофобия .
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот meri » Пон Май 02, 2011 4:42 pm

Ето какво намерих.
viewtopic.php?f=218&t=15149
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот bbi » Вто Май 03, 2011 12:24 am

Много ти благодаря за помощта.Ще пробвам и ще пиша дали има промяна.
bbi
Животинче с въпрос

Назад към Обучение и Спорт