Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Повикване и поведение

Повикване и поведение

Мнениеот german » Сря Яну 30, 2013 7:47 pm

Пускам нова тема тъй като се притеснявам за поведението на кучето и то към други членове на семейството.Та относно дали мен ме слуша работим по въпроса но просто за момента нямам време всеки ден,докато го разходя,а той има неукротима енергия за едно около 4 годишно куче.Като че ли имаме напредък ,пускам го само в затворени помещения,тоест училища например и идва като го повикам но пак е божа работа.Все пак е по добре от преди като бягаше и не ме отразяваше или като е бил изпускан на улицата от мое незнание.Искам някак да отработваме командата "Тук",четох че ако се започва на чисто трябва да се смени названието`и,примерно с "ела" или нещо от сорта,просто да не е старата,която той изпълнява избирателно.Значи пробвах с дълго въже и то наистина дълго,но кучето не е тъпо и знае като имам достъп до него и съответно идва и тарикатски си взима лакомството.Да,обаче ако го изтърва или нещо от сорта той си знае своето,не го интересуват команди,това само ако го изпусна без мое желание,е отдавна не съм но мисля че все пак помни колко е било гот да тича наляво и надясно по улицата и да преследва камиони ако имаме "късмет"такива да минават.Та не мисля че е трудно с тази команда да се започне на чисто,нали все пак тя е основата,а от там вече седни,легни и т.н.,които изпълнява безгрешно независимо пуснат или не когато имам награда,а когато нямам и е вързан действа избирателно,но на тях не държа толкова.Просто искам на ново да го науча да идва,тъй като след стопяването на снега са планирани походи пеш и такива с велосипед,просто искам кучо да е с мен,но не да го водя вързан дори в планината,където няма опасност зад ъгъла да изскочи кола движеща се с несъобразена скорост или да търчи измежду блоковете като в лабиринт и после да се чуди къде съм.
Но основно пускам нова тема,тъй като преди около час дядо ми беше в нас и се опитваше да го прибира в моята стая,не разбрах и аз защо,но кучето не искаше а и нямаше защо да се прибира.Той леко го срита,при което кучето легна предполагам подчинение или объркване тъй като не разбира като му кажеш отиди еди къде си.И така,той го хвана за кожата на врата,при което аз му казах да го остави,ще го ухапе,току виж той не ме послуша и започна да го влачи,при което кучо го заболя,изскимтя и се обърна и го одра може би само със зъби,като след това седя изправен срещу дядо ми,който продължаваше да държи на своето и го понарита отново.
Знам,не е прав,ако мислите че нищо не правих през това време,просто много пъти повторих да остави кучо,бях свидетел на цялата случка и кучето не е виновно,но според нашите щом го е сръфало,значи е искало,та то беше самозащита,даже не може да се нарече ухапване,да,имаше кръв но ако кучето искаше щеше да е по зле.Исках да питам дали има повод за притеснение поради случката днес или кучо вече дори не помни.Щом веднъж е "ухапал" дали може да нападне без причина този път или е било заради болката?
И от цялата работа мен ме слуша до колкото е възможно.Та накратко команди като седни,легни не са ми необходими,но ако трябва ще упражняваме.Искам единствено да го науча да идва когато го повикам без колебание,за да може разходките в бъдеще,които ще са целодневни,ще проучва нови места,да се превърнат в забавление,а не да сме вързани,все пак той иска да обиколи насам натам да подуши,нека си ходи като мястото е брзопасно.Просто тази команда искам да я изпълнява безгрешно за да сме сигурни че като се прибираме ще дойде,като минаваме през населено място също.Не е глупав и знае кога го викам за да се прибира.Просто дори да знае да си идва при команда.
Благодая на всеки изчел темата и отзовал се с каквото може!Четох теми,но това все пак не е пале и има изградени навици.За треньор няма възможност,трябва сами да се спасяваме,колкото и бавно да стане.
П.п.Песа е подобие на НОК,повечето хора го знаят тук от форума.
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Re: Повикване и поведение

Мнениеот german » Пет Фев 01, 2013 6:35 pm

Ето все пак за кое куче става на въпрос:
http://prikachi.com/images/288/5814288y.jpg
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот rinusha » Пет Фев 01, 2013 7:29 pm

За да се получи желаният от теб резултат ще трябва да изградиш много силна връзка с кучето, трябва да иска да се връща при теб, трябва да не иска да се отделя от теб, трябва да вижда само теб, разбираш ли, независимо от всички дразнители навън, то трябва да ги игнорира и все едно не съществува нищо друго на света освен ти и той.Как ще постигнеш това зависи от теб - ти го познаваш най-добре, дали лакомство, играчка или игра с него, изборът е твой.Учи го, когато сте само двамата и няма други дразнители - кучета, котки, камьони.Хвали го много,когато дойде, не разчитай само на лакомството, независимо, че може да ти изглежда глупаво.Никога не го удряй , когато е дошъл при теб, напротив - награди го, дори преди това да те е разигравал 2 часа, той все пак е дошъл и иска награда.Накарай го да те следи с поглед, да не те изпуска от поглед.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот meri » Пет Фев 01, 2013 7:47 pm

Пробвал ли си с кликер някога.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот german » Пет Фев 01, 2013 9:35 pm

Ами точно с кликер не сме пробвали.Може скоро време да опитаме.Но работата е там,че той знае кога е време да се прибираме и предпочита вместо лакомство да потича още или по точно разиграва.Това примерно като доминатно поведение ли може да се разтълкува?
Има ужасно много енергия и няма как през седмицата да я изразходи,но събота и неделя като е изморен слуша.Но просто в извънредна ситуация няма да дойде,ще предпочете да я проучи [mood_feelings_hurt.gif].Просто храната за него не е най важното,а относно играчките,той предпочита пръчки пред която и да е играчка,а няма как да му давам пръчка за награда,тъй като той по всяко време може и сам да си намери :ag:
Кликера остава като вариант,но да продължа ли да го държа с дългото въже?Все пак и дълго да е,той знае че имам достъп до него.Като е пуснат нещата са съвсем други.
П.п.Кучето не е яло бой от мен никога,аз не се вбесявам като ме разиграва както доста хора в същото положение,просто се чудя къде бъркам и защо не идва.Все пак животинка,какво има да се вбесявам и да изпадам в крайни ситуации,това не е начина.
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот rinusha » Пет Фев 01, 2013 10:09 pm

Някъде ви се прекъсва възката, не мога да определя къде.Идеята е не той да си намира пръчка, а да иска твоята, тази, която ти държиш, намери начин да играете заедно, дърпайте ди пръчката, ако трябва, по-добре я замени в дяден момент с играчка.Нека всичко е игра - идването, сядането, връзването, пускането.Нека разходката ви да преминава в едно непрекъснато извикване, похвала, игра, а не к ето пускам те да се наиграеш, сега ела.Разбираш ли, играта му трябва да е с теб.Опиши ми една ваша разходка, как протича, какво правиш когато те разиграваш как го хващаш в крайна сметка.Малко ми е трудно да давам съвети,т.к. моите кучета винаги са били залепени за мен и те са ме следили къде съм, а не обратното.
rinusha
Пчела майка

Мнениеот german » Пет Фев 01, 2013 11:01 pm

Ами различно протича разходката.До нас преди като слушаше що годе го пусках в едно училище да се натичва,просто нямам време през седмицата и общо взето е кратко,колкото да си свърши работата.Но през уикендите ходим на планина или някъде извън града и там ние вървим,той си обикаля около нас и там няма проблем с хващането.Също искам да спомена,че до следната местност преди да започнем изкачването сме с кола,в която той влизаше като е пуснат безпогрешно,вече е ако иска или ако сметне за добре.
Та като имам повече време през седмицата също го уча с това дългото въже да идва с лакомства,но той знае,че е вързан и си идва.Също друг проблем е,че като сме с хора които не са от семейството ни,той доминира над тях,не са му безразлични,както би трябвало да е,ами се случва да им ръмжи,даже да прищраква със зъби,понякога като ги вижда за 1 път ги лае настървено.След като обаче вече се разделяме със следните хора,които са му обърнали внимание близко до нулево,тоест от тях не е получил ласки и храна,той скимти и иска да тръгва след тях
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот rinusha » Съб Фев 02, 2013 10:55 am

Проблемът, който аз виждам е точно този - пускаш го да се надивее.Намери начин да участваш в разходката не само като този, който пуска и връзва, играйте заедно, накарай го да му бъде интересно с теб.Пак казвам - не е задължително това да са лакомства, играйте с играчка, топка, шишарка, пръчка.Скачайте, прескачайте, гонете се, тичайте, но заедно.Когато те изпусне от поглед му се скрий, накарай го да те търси, наблюдавай го как реагира, когато те няма.Изградете връзка, в къщи също, викай го да идва, докато гледате телевизия, когато отиваш до тоалетна, ако щеш.Едното ми куче е прибрано от улицата от беше поне на година, но нямах никакъв проблем да изградя тази връзка, опитай и ти, постарай се и ще се получи.Не ми каза как постъпваш когато не идва?
rinusha
Пчела майка

Мнениеот german » Чет Фев 21, 2013 2:03 pm

Въобще не съм тоя дето го пуска да си играе само,просто в началото като го пусна той бяга наляво надясно и му е по интересно да ме доближава и бяга от мен защото смята,че пак ще го вържа.Като се успокои малко вече си играем,но види ли куче,котка,зарязва всичко и може да е на 300 метра но отива там и може да седи цял ден :bu:
Ами с една дума можем да си играем само ако наоколо няма дразнители.Днес не бях на училище та ходихме на една полянка и си играхме с едно шише :ag: .После вече като отидохме към нашата къща и той се залепи на оградата на един съсед да се лае с кучетата му и каквото и да виках не идваше,че накрая отидох,вързах го и го прибрах към нашия двор,после упражнихме някоя друга команда и му дадох 2 кюфтета в които бяха таблетките против вътрешни паразити :ag: .Въпреки че през цялото време тръпнех да не дойде от нищото човек,към който кучо да се засили и да го доближи толкова зъбейки се че на човека да му се изкарат ангелите,а аз каквото и да казвам кучето да си продължава докато не го хвана,та днес ни излезе късмета,нямаше изненади :ag:
И адската снимка :ag:
Изображение
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот german » Пет Фев 22, 2013 1:49 pm

Също кучето може ли да се постави на място като се хване зад врата и притисне към земята?По принцип не съм фен на насилието и смятам че при всяко куче е индивидуално,тъй като този метод е свършил работа на няколко човека не значи че и на мен ще ми е от някаква полза,а именно може ли да има точно обратния ефект тоест да се развали дори малката "връзка"която имам с кучо.Не ме разбирайте погрешно,няма да го бия или причинявам болка [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Пет Фев 22, 2013 4:25 pm

Твоят усет ще те води. Аз съм запомнил кои фрази респектират нашето куче и ги използвам когато трябва. Яде и шамари когато трябва - според мен те са част от всичко. Просто искам да прави това което аз искам когато е на повод до мен.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Обучение и Спорт