Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Как да възпитаме правилно кученцето си ?

Как да възпитаме правилно кученцето си ?

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Авг 15, 2014 8:47 pm

Привет, преди около месец си взех немска овчарка родена на 03.05.2014. Научила съм я на командата "седни" и също така да стои спокойна докато и слагам храна в паничката. През деня е пусната да се разхожда из двора, вързана е само през нощта или когато няма никой вкъщи. Разхождаме се почти всяка вечер около 30 минути след което започва да ме дърпа към вкъщи, а когато се приберем веднага отива да пие вода. Трябва ли да нося вода със себе си или просто да намаля времето за разходка? По колко време трябва да отделям за обучението и какво да представлява то? Кога да си играя с нея, преди тренировките или след тях? Мерси предварително! :ab: :ab: :ab:
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Re: Как да възпитаме правилно кученцето си ?

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 16, 2014 6:56 am

Вода носи - няма да ти тежи. Забравяш, че колкото е по-малко тялото на организъма толкова по-бързо се обезводнява.

Обясни ни на какво искаш да я научиш - има много нива на обучение.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Съб Авг 16, 2014 1:43 pm

Основните работи, долу - горе, стой и др. Също така искам да попитам, как да я накарам да спре да разнася и дъвче обувките? В един форум пишеше, че може да се дължи на липса на внимание или защото ги сърбят зъбките. Когато видя, че разнася нещо и го вземам от устата и и казвам "не", за момент разбира, че не трябва да го прави, но след няколко часа пак е с обувка в уста.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Съб Авг 16, 2014 5:25 pm

Обясни ми какво разбираш под фразата "Обучение на куче"
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Съб Авг 16, 2014 8:32 pm

Нещо като отглеждане на дете :ag: . Да знае кога как да се държи, за да бъде добро и послушно когато порастне. Надявам се да съм в "радара" на истинското значение.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 11:04 am

Горе долу си в Радара.....

Обучението е ежедневен процес - това първо.

Характера е важно да усетиш на кучето - това второ.

И да си поставиш цели - това трето.

Недей да глезотиш кучето си по никакви причини - не го гали и не му говори като на олигофрен - не го целувай и не контактувай без причина с кучето ти. Инае ще прецакаш връзката, която трябва да има между Учителя и ученика. Бъди строг, но справедлив - давай награди когато това трябва да се направи - това четвърто.

Ако искаш да имаш обучено куче е едно или разглезен домашен любимец е друго - това пето.

Твоят глас е твоята книга, от която ще чете кучето - не му говори като на сополиво лигаво дете. Говори му като на мъж...

- Научи го къде да спи - като му дадеш негово собствено място - пластмасово легло за кучета върши идеална работа
- Научи го от какво да яде като продукт и също така трябва да го храниш на точно определено място в точно определено време

Научи го да не се бие с кучета и да не проявява агресия, която е безпричинна.............. и така кучето ще стане част от теб.

Ако схванеш логиката на обучение - ще имаш прекрасно - уравновесено куче на което ти можеш да разчиташ и което няма да ти е в тежест.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 11:12 am

Селвин Нихат написа:Основните работи, долу - горе, стой и др. Също така искам да попитам, как да я накарам да спре да разнася и дъвче обувките? В един форум пишеше, че може да се дължи на липса на внимание или защото ги сърбят зъбките. Когато видя, че разнася нещо и го вземам от устата и и казвам "не", за момент разбира, че не трябва да го прави, но след няколко часа пак е с обувка в уста.

Ще му купиш твърди играчки отговарящи на големината на устата му. Ще му купиш играчки за дърпане и донасяне - но тях ги ползваш само като сте заедно. Ще му купиш 1-2 пискливи играчки, които да не му дават мира, но пак му ги даваш само като сте заедно - щото ги изяждат и отивате после при ветеринара на операция.

Като казва думата НЕ - ПУСНИ - не говори като на дете - или не говори просто. Вкарай цялата строгост на гласа си - на критиката си - на неодобрението си и този глас насочи към ушите на кучето и към очите му. С времето кучето ще запомни този глас и когато го чуе от 20 метра ще пусне чепика машинално.

Като кучето има 10 - 20 играчки разпилени по пода - остави му и 1-2 обувки и когато вземе обувка го накарай с глас да я пусне. Ако ти прави номера или се инати или ти прави на пук - веднага след като дадеш гласова команда го замеряй с връзка ключове и нека те да докоснат тялото му, да се получи изненадващ стрес. Ама не да ги метнеш със засилка - просто да го докоснат и така след 10 повторения ще разбере, че твоят глас ако не слуша винаги ще има нещо допълнителен неприятен бонус за него. Можеш да ползваш и воден пистолет. Но като кажеш гласовата команда, недей после да стоиш и да му се хилиш - прави се, че примерно си вършиш друга работа или си говори уж - фалшиво по телефона - така няма да направи връзка между неприятното и твоето его.

Провокирай от време на време вредните му навици - нарочно и веднага ги контрирай с команда. Скоро кучето ще научи, че когато е в период на обучение и контрол не може да прави нищо повече от това, което искаш.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 11:19 am

Когато кучето ти е в процес на игра и релакс, недей да искаш веднага да скочи и да застане на челна стойка само и само защото ти си учителя. Ако често правиш такива грешки, кучето ще намрази обученията и учителя си.

Има стъпки на пренасяне на кучето от един процес в друг от игра и гоненица с други кучета до процес на обучение и подчинение.

1 - викаш го да дойде при теб
2 - слагаш му повода - нашийника и т н
3 - казваш първата команда, която си преценил

Ако тази формула я правиш често и професионално - кучето само ще запомни, че щом го викаш и му слагаш повода играта е свършила и т н.....

Ако искаш да си играете на повод - ползвай 5-8-15 метрови поводи - кучето винаги прави разлика между всичко в неговият свят - кучето не е тъпо животно и разбира прекрасно всичко.

И така нататък :az:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 11:21 am

Задължително е да го научиш да търпи и понася НАМОРДНИКА.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Нед Авг 17, 2014 1:11 pm

Само за намордника ще кажа не. Ще ви държа в течение и благодаря много за отделеното време. :ab:
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 1:34 pm

Ти не разбираш :ab: намордника е твоето спасение. Спасение от сляпата ти вяра в кучето :ag: когато кучето ти нанасе рана на дете - защото примерно сте пътували заедно в Трамвая - сърцето ти няма да издържи да обвини себе си - ТИ - а ще теглиш куршума на кучето. Детето остава без едно око. на 99.999999% от стопаните на кучета не им се вярва, че това може да стане - но като 100 - 1 000 - 1 000 000 човека стопани на кучета поемат излишни рискове - то те РИСКОВЕТЕ СТАВАТ РЕАЛНА ОПАСНОСТ :ag: успех.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Нед Авг 17, 2014 3:52 pm

Кучето го гледам на село и когато съм навън с него винаги е на повод. Въпреки, че съм имала 3 кучета и никога нищо не се е случвало, не бих се доверила на 100%, колкото и послушно и добро да е кучето, но все пак ще пропусна. А и не е препоръчително да се слага намордник в тези жеги.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 8:36 pm

Всеки продукт или аксесоар от живота и развитието на едно куче се използва в точно определено време или период от развитието на кучето.

НИКОГА не съм казвал да го ползвате в ЖЕГИ............................................. :ai: а и да ви споделя като на приятел това с ЖЕГИТЕ се ползва за оправдание от всички да не ползват предпазни средства за кучетата наречени НАМОРДНИК.

Въпроса е друг хора.
Логиката на ползване на този предмет-продукт-аксесоар е съвсем проста за усещане.

Описвам: Продукта се слага когато стопанина-собственика на кучето се страхува от нелеп или преднамерен инцидент на неопределено място в неопределена обстановка по веригата куче-човек-куче.

Пример............

Аз живея на село - в двора идват често деца да играят с моите деца. децата не са длъжни да се пазят от кучето - хората пазят децата от кучето.... много породи кучета предизвикват с външен вид децата инстинктивно да се приближават към животнито и да му се мятат на врата все едно е Дева Мария...........

Аз имам далматинец, който е лош и агресивен и когато децата го видят те веднага се приближават и ако не ги отблъсна с фразата:

- Недейте се приближава - кучето хапе............. те няма да се сетят да попитат сами и направо се приближават........

Примери има с хиляди.................. жегите не са пример.

Но поведението на кучето се променя когато му се сложи този продукт - намордника. Защото не е тренирано от младини да разбере, че положението му е временно. Примерно 99% от хората стопани на кучета вярват, че ако сложат продукта на кучето то няма да прави нищо. Да има кучета на които не им пука..... но масово правят така:

- хвърлят се на земята в опит да премахнат продукта с предните си лапи
- ако човек не ги респектира могат да си извадят очите без да искат с лапи
- често отказват да се движат и се парализират на едно място

Аз ви съветвам да приучите-привикнете кучето да ТЪРПИ този продукт на главата си. Един ден може и да ви спести много болка-сълзи и нерви и разходи.

Дори искам да знаете, че отношението към кучето е различно според това дали човека е МЪЖ или ЖЕНА. Това са недоловими отношения към кучето..... и са много сериозни доводи в обучение-развитие и отношение.

Аз благодаря за оказана чест да пуснете във форума ни тази тема. Много хора не разбират обучението. А разлика между това да възпитаваш дете и да обучаваш куче НЯМА, освен в това, че не разбирате езика на кучето и търсите външни фактори в поведението, които да отговарят на наученото.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Нед Авг 17, 2014 9:55 pm

Имате впредвид да и го слагам за известно време? Колкото да разбере, че няма да и навреди.
Когато прочетох какво сте написали осъзнах колко съм я разглезила. Винаги съм се разбирала с животните, предимно кучета. Може да се каже, че аз съм човекът, когото слуша вкъщи. Забелязах, че когато и кажа "не" ме поглежда и оставя нещото от устата си. Понякога се налага да повтарям, но предполагам и това ще мине с времето.
Може ли кучето да има двама водачи? Аз не мога да съм с нея през цялата година, понякога отсъствам с 3 месеца. Това ще има ли влияние на поведението и?
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Авг 17, 2014 10:10 pm

Ако командите са едни и същи. Ако обучението не се променя и не обърквате кучето - ако с кучето работят всички хора от семейството по единен поне на 95% единен начин - кучето ще слуша всички.

Но както във филма Аватар - кучето изгражда най-силна връзка само с 1 човек. Този човек е неопределен и кучето си го избира само :ba: :ag: лошо няма.

С нашият Теро - аз съм лошото ченге - съпругата ми Надя е доброто ченге. Но 1-2-4 пъти съм имал възможност да забележа как Надя не може да излезе от ролята си на Добро ченге към кучето и да стане Лошото ченге - а ситуацията го е налагало. И какво прави тя - бяга от ситуацията с кучето, вместо да контролира кучето си. Подходи различни - пътя е само ЕДИН.

Питам ви: Ако оставите детето си за 3 месеца при баба му - ще имате ли шанс да сте направили лош избор. Детето ще бъде ли послушно или ще яде шамари от баба и дядо си. Когато вие се приберете детето ще ви посрещне ли с радост или ще се скрие виновно от десетките пакости направило за 3 месеца.

Сложен свят на взаимоотношения между хора и животни. Повечето хора правят грешката да създават взаимоотношенията си като с хора. А истината е следната:

- животно - животно - животно - човек - правилен път

- човек - човек - човек - животно - погрешен път
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Нед Авг 17, 2014 10:31 pm

Хахаха рано ми е да ви отговарям за деца. :ag:
Имаме си и малко коте. Вече са си приятелчета, но понякога Мая го захапва по силно, един вид го гушка, но прегръдката става мечешка. Мога ли по някакъв начин да и "обясня" да не го прави? Карам и се, когато го направи, но ревнува доста и постоянно го закача.
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Авг 18, 2014 8:31 am

В какво по-точно се изразява според теб разглезването на кучето. Не забравяй, че и прекалената строгост и изискване от кучето да се държи като робот дава обратен ефект.
Котката и кучето трябва да бъдат отделно, ако кучето е много настойчиво и не може да се контролира,лесно може да нарани малкото коте. Няма как да му обясниш да не го прави, има кучета, които привидно търпят котките, но в даден момент да реагират съвсем неочаквано, аз лично не бих рискувала.Дружбата си е дружба, но всеки трябва да си знае мястото, защото кучето няма все да бъде малко, а растейки може да стане опасно за котката.
Намордниците са различни видове, така че има и подходящи в жегите. Освен това са задължителни за носене при големите кучета. Колкото и обучено да е едно куче, никога не се знае как би реагирало в дадена ситуация....риска не си заслужава. Намордника се носи не само за предпазване на околните, но и на самото куче. Много е важно да го научиш да не взима нищо от земята и чужди хора, особено щом живее в двор. Обезопаси мястото, така че никой да не може да го отрови, например. хора всякакви. И не трябва да се намира до оградата, защото може да лае непрекъснато, което дразни хората, а и самото куче няма да се чувства спокойно.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пон Авг 18, 2014 9:27 am

В началото си играех с нея през повечето време. И сега от време на време си позволява своенравия.
Колко време (приблизитилно) трябва да траее тренировката за 1 ден?
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Авг 18, 2014 10:13 am

Играта с кучето е изключително важен компонент за установяване на здрава връзка стопанин- куче. Трябва да играеш с нея, колкото повече, толкова по-добре. Тъй като възрастта на кучето не е много голяма, точно в този период обучението - възпитанието като начало се извършва под формата на игра. Кучето се обучава не повече от 10-15 мин, иначе му омръзва и не иска да слуша. Във форума имаме много теми по въпроса, в този раздел viewforum.php?f=275
Какво точно разбираш под своенравие, не забравяй, че кучето също трява да има право на избор, не трябва да се налага волята на стопанина насила.И в тази възраст най-вече да се социализира, за да свикне с околния свят, хора и животни.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пон Авг 18, 2014 7:51 pm

Благодаря много, наистина ми помогнахте.
Още нещо, преди игра ли да я уча на команди или след това. И ако можете да ми препоръчате с какво да започна, и как да я науча. :ab:
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Пон Авг 18, 2014 8:01 pm

Гледай видео в ю-туб.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Вто Авг 19, 2014 8:33 am

Тъй като е малко сега командите са под формата на игра за кратко време. Когато стане на 7-8 месеца постепенно се увеличава натоварването с повече команди. В раздела, където ти дадох линк има и тема с видео за обучение. Ще си носиш играчка и започвате с нея, под форма на игра ще я хвърляш или подаваш и ще я учиш да я връща или дава по команда и такива подобни.Но не прекалявай, нито изисквай кой знае какво в началото и нека е за кратко време, защото ще й омръзне и няма да ти обръща внимание. Когато кучето е малко бързо се уморява, губи интерес, а от теб се иска много, много търпение и никакво каране или тупане по дупето по време на обучение. Взимаш дълъг повод и полека се учите на командите редом, ходом, на място и т.н. Прегледай видеото и темите, ще видиш как става. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Вто Авг 19, 2014 8:59 am

Добре. Благодаря за пореден път. :ay: :ab:
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Авг 19, 2014 8:25 pm

Учителя трябва да усети къде е силната страна на ученика. Къде е максимума/предела на възможностите му. По външни белези и характерни движения ще разбере учителя кога урока трябва да спре - защото ако не спре кучето започва да се психясва и не знае какво се иска от него.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Селвин Нихат » Пет Авг 29, 2014 9:44 pm

Здравейте, опитвам се да спазвам нещата, които ми казахте, също така гледам и клипчета в youtube. Засега съм научила Мая на "седни", "стой", "ела тук" (не отлично, но и това ще стане с тренировки) и днес тепърва - "пусни". Нали не и идва в повече? Реших да ви съобщя как се развиват нещата. Ако имате някакъв съвет ще се радвам да го чуя. :ab: :ajatki:
Аватар
Селвин Нихат
Животинче с въпрос

Назад към Обучение и Спорт