Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Агресивно и доминантно кученце - възможно ли е?

Агресивно и доминантно кученце - възможно ли е?

Мнениеот Atlantis » Сря Мар 18, 2015 2:03 pm

Здравейте, знам че широко разпространеното мнение е, че няма агресивни малки кученца, но мисля че в къщи си имам точно такова.
Не говоря за хапането на игра, или за преследването на краката и дърпането на панталоните.
Говоря за случаи, в които малката ни принцеса хапе злобно, оставя рани и белези и целенасочено се опитва да ни нарани, защото примерно искаме да и сложиш нагръдника за разходка или да я изведем извън стаята когато се храним.
Вчера след няколко "Не"-та, защото се опитваше да бръкне в кофата за боклук, приятелят ми стана и съвсем леко я пипна по дупето в гръб, за да я дръпне от коша - тя се извъртя и почна една такава дъндания, нападна го и го захапа, зъбейки се и ръмжейки. Докато успея да се намеся, приятелят ми я удари по дупето, от което тя се озлоби още повее и почна да лае с/у него.

Сега малко повече инфо за самото кученце - на около 4 месеца е, безпородна. Намерихме я в безпомощно състояние, напъхана и затворена в един шкаф на боклука (беше на около 50 дена). Добре, че лаеше, за да я чуем, иначе сигурно така щеше да си умре.
Още първите седмица се научи да изпълнява "седни". Научихме я да сяда и да мирува когато и приготвяме и подаваме храната. Не влиза в дадена стая ако преди това не получи разрешение. Лека полека се отучи да хапе всичко по пътя си и си мислехме, че сме минали периода на "ходещата акула" - до снощи когато се случи това с налитането и хапането. Интересното е, че колкото и да е ядосана когато и кажеш "седни" изпълнява командата и сякаш се поуспокоява.
Когато излизаме малката е доста страхлива, особено от други кучета, но тази седмица ще я срещнем с куче на наши познати, за да се социализира малко по-малко.
В повечето случаи е малко вироглава и не обича да и казват или показват какво да прави. Може и малко доминантна да си пада.

Говорихме с треньори от града. Единият обясни как за такова животно трябва твърда ръка или я заплашва приспиване в един момент, от което на мен ми настръхна косата. Другият беше много по-уравновесен, но поиска висока цена на седмица за обучението, като нямало гаранция за резултата, което ние не можем да си позволим.

Ще помоля за малко съвети, защото си я обичаме и искаме да я задържим.
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Re: Агресивно и доминантно кученце - възможно ли е?

Мнениеот meri » Сря Мар 18, 2015 4:17 pm

Тоя треньор говори глупости, той пък е изкарал че кучето ще стане звяр.
Според мен сериозно се опитва да наложи волята си. :ab: Според вас защо трябва да излиза от стаята докато се храните: проси храна ли. Това лесно се преодолява, ако сложите купичката с храна в същата стая и сложите на кучето да яде заедно с вас. А ако се опитва да проси, игнорирайте, ако някой от вас в някакъв момент дори веднъж е подал нещо от масата, поведението на кученцето е разбираемо, то си проси. Но с игнориране лесно се постига успех, без да се налага да я извеждате. А за нагръдника: сигурна ли си, че този нагръдник е удобен на кучето, не причинява някакво дразнене или сърбеж, кучето не се страхува от него и за това не позволява да се постави. Ако не го иска, опитай само с мек нашийник.
Много внимавайте с какво куче ще започне нейното запознаване навън, не трябва да бъде прекалено активно или агресивно, а още по-добре да бъде на нейната възраст или близо до тази възраст. Възрастните кучета почти не търпят малките и в даден момент може да се опита да го изгони по-грубо, което може да провокира страх във вашето и от там да започне да се страхува да играе с други кучета.
Някои кучета не обичат да ги пипат по различни части от тялото, мястото към опашката е едно от тях и почти всички реагират по същия начин, опитват се да хапят.Или друга причина може да бъде, ако евентуално кучето изпитва болка, което при вас не е така. Нормално е да започне да го лае и да напада, защитавайки се. Не трябва да се пипа кучето неочаквано за него, защото се стряска и реагира по този начин. Опитайте с отвличане на вниманието, давайте играчка и увличайте кучето в игра.
Кученцето все пак е още доста малко, за да може да усвои това което изисквате от него, бързо му омръзва всичко. Сега по-скоро ще се възпитавате, не го натоварвайте с много обучение, само лесни команди за около 10 мин, не повече.
И най-важното е вие двамата да изисквате едно и също нещо по един и същи начин, да не променяте командите, отношението си към нея и т.н. Всичко трябва да бъде еднакво, за да не се обърква и да се научи да ви слуша и двамата. В никакъв случай дори и леко плясване не допускайте, защото страха може да провокира агресия и хапане. Някои кучета не обичат различни дейности като ресане, погалване по отделни части, разглеждане на уши, лапи и т.н. За да свикне трябва много внимателно и търпеливо да започнете под формата на игра и лек масаж, за да се научи че вие ще я пипате, за да проверявате някои части от тялото, което няма да бъде свързано от нейна страна с болка, лош спомен и т.н.Сега се намира в периода, когато всичко слага в уста, къса, руши....ами по-лесния начин и спестяване на нерви е да приберете всичко в периметъра на досег на кучето, така ще го предпазите да не изяде нещо неподходящо и ще спасите вещите си. Трябва да има играчки за гризане, вместо тях.
Много е важен вашия подход към кучето и научаването ви да го разбирате.
В този раздел viewforum.php?f=275 имаме доста статии, които биха ви помогнали в началото. Разбира се и ние ще помагаме колкото можем. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Сря Мар 18, 2015 5:23 pm

Мери, благодаря много за отговора :ax:
След като видяхме че нагръдника я плаши и притеснява, веднага и взехме нашийник, който е на нея постоянно. С него вече нямаме проблем защото набързо закачаме и разкачаме повода.
За извеждането от стаята, правим го когато се храним, защото проси (въпреки, че никога не и е било давано от масата) и когато направи някоя беля като наказание, пак я извеждаме за няколко минути сама в коридора. Да се успокои малко.
Иначе не ми изглежда на лошо куче - бъркам и в купата с храна, галя я докато се храни и нямам проблем с ръмжене или нападане. Не си пази играчките и не е проблем да и ги взимам от устата, въпреки че понякога ги дърпа, но е повече на игра. Просто е ужасно ината и когато имаме изисквания към нея се държи лошо.
Сега я отучваме да се качва по мебелите и тя много се ядосва когато я сваля от дивана или фотьойла. Пробва се пак да се качи, аз пак я свалям, тя протестира ... :bu:
Притеснява ме най-вече това хапане, защото живеем в малка кооперация с деца. Те са много непредсказуеми и ако я стреснат с докосване или звук, нищо чудно и срещу тях да тръгне.
А трябва да се справим сами с обучението, защото сега не можем да отделим парички за професионален треньор. Особено при тези цени [mood_feelings_hurt.gif]
Ще се радвам ако ми препоръчате материали за четене, защото интернет е пълен с много противоречива информация и ми е трудно да отделя подходящата от неподходящата.
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Мар 18, 2015 5:46 pm

Но не прекалявайте с изискванията си към кученцето. Трябва да изисквате умрено и постепенно, то е малко и не може да се очаква изведнъж да започне да се държи като голямо и разумно куче.
Нормално е да протестира, много кучета не възприемат някои неща, но ако не прави бели, може да й разрешите да седи на някой фотьойл. Друг е въпроса, че не трябва да стои по мебелите, аз също не разрешавам на моето да седи по тях, но ако имате някой по-стар или табуретка, може да го отделите за нея, като го застелете с нещо и да си стои там. Аз лично не виждам нищо лошо в това, че кучето ще седи там.Принципно не обичам да ми спи в леглото и не съм го научила на това,има си легло и си спи в него. :ab: За да не се чувства самотно, може да сложите леглото в стаята,където спите, до вашето легло на пода. Когато ви вижда и усеща, ще бъде спокойна.

А стои ли сама, прави ли пакости, лае ли докато ви няма, че някои кучета лаят и вият, когато са сами.
Наказанието с изгонване не е много желателно, както и това,което правят някои хора, затварят кучето за наказание. Това е недопустимо, кучето търси контакт с вас, за това иска да бъде в същото помещение с вас. Може да му дадете да си гризе някоя играчка, докато се храните. Не знам има ли куче, което да не смята, че нашата храна е по-хубва от неговата...няма такова. :ag: И от там стремежа да проси. Важно е да сте твърди и да успеете да не се изкушите да давате нещо, а ако ще давате, слагайте го в купичката, не давайте от ръка.
Дадох ти линк за четене в нашия форум, има какво да научиш, статиите са много. Но да знаеш, че колкото повече четеш, толкова повече ще се объркаш.
Просто наблюдавай добре кучето и постъпвай според ситуацията. Спокойно всичко ще се оправи, важно е да не бъдете прекалено строги, за да не се получи обратен ефект.
Възпитанието не е мисия невъзможна.... :ab:
И не прекалявай със страховете си и не се вторачвай чак толкова, постепенно всичко би трябвало да се оправи. Просто контролирай ситуациите, възпитавайте се и дори някои неща се оправят от само себе си след време. Важното е да не позволявате на кучето да се налага, постига се с търпение, обучение, любов и никакви наказания.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Сря Мар 18, 2015 6:08 pm

Стои сама без проблем и не лае когато ни няма.Също така разбра, че вечер към 10-11 когато ние се приберем в спалнята да спим е "тихо време" и не и се чува гласа до сутринта. Отива да си спи в нейното легло и да се занимава с играчките си. Все още не я пускаме при нас, защото постоянно търси внимание и не ни оставя да спим и да си починем.
Единствените бели, които прави е да краде разни неща като чорапи, мартеници и телефони или да разкъса някой вестник :D И все още хапе ръцете и краката, даже понякога полудява по това, но го приемаме като смяна на зъбките.
Иначе лае когато търси внимание или когато и се казва "Не" в знак на протест :)
Ще седна тази вечер да почета по-обстойно по темата, мерси :)
Просто след снощната ситуация с хапането с притесних, че това са първи признаци на някакъв вид агресия.
И ще видя какво ще измисля с метода на наказание, че досега винаги сме в наказвали сама в коридора. Но не знам какво друго да я правя, когато стане хиперактивна и почне да скача, да дърпа за крачолите да лае и да ръмжи и изглежда като Куджо :D
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Мар 18, 2015 6:39 pm

Наказване сама в коридора е неправилно, не го прави повече. Когато започне да прави така ще й дадеш играчка, или се обърни с гръб към нея, или вдигни крак, за да не може да скочи. Значи добре се справяте. В този раздел има и по този въпрос с хапането и дърпането и много други теми. :ab:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Съб Мар 21, 2015 11:20 pm

Минавам само да отбележа напредъка с малката, който за жалост никак не е добър.
С хапането на игра как да е се справяме. Дразнещо е, но знам, че в един момент ще спре.
Но с агресивното поведение, тук вече сме почити на ръба. Преди 2 часа се беше мушнала под спалнята с един чорап и не искаше да излезе. Понеже и друг път е яла чорап и видяхме големи мъки докато го повърне се уплаших да не се повтори ситуацията и реших да действам. Наведох се, хванах я за лапичката и я издърпах.. в момента в който я изкарах тя се нахвърли на ръката ми и почна да ме хапе по възможно най-злобния начин - без да пуска, забивайки си зъбите поне няколко пъти в палеца ми. Притиснах я към земята, защото това беше единственото нещо което можеш да направя за да се измъкна и се скрих в другата стая.
И както казах вече съм на ръба да я оставя, защото не мисля, че съм достатъчно подготвена за куче с такъв проблем в характера.
Не мисля, че като цяло е агресивна, а че по скоро има ситуации в които се страхува. Но ако е така на 4 месеца не искам да си представя какви поражения ще има когато стане на 1 година :(
Утре ще говоря с познат, който има голяма автобаза и ще го питам дали не може да я вземе. Той вече има 5-6 големи кучета, всичките много добре възпитани. Храни ги, грижи се за тях имат си и ветеринар, който ги преглежда.
И аз не знам вече какъв съвет да търся, хем искам да си я гледам, хем виждам че не сме достатъчно опитни да се справим с малката. Знам, че ако я оставим там ще плаче много за нас и ще ни търси и от това ми се свива сърцето. Страхува се много от други кучета и не знам как ще приеме тази промяна.
Но тази пуста агресия, която проявява. :ai:
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Нед Мар 22, 2015 2:39 pm

Ако възпитавате дете/човек и куче е едно и също. Просто трябва животното или детето да разбере кой е шефа. Страх ви е да я ударите 2-3 пъти с вестник в този момент когато забие зъби в ръката ви - удара да е през тяло или през муцуна. Оставете я пак да ви хапе - пак я ударете и повторете командата.

Бързо разбират кой им е господаря... или детето бързо разбира кога може да се прави на интересно и кога ще яде бой..........
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот meri » Нед Мар 22, 2015 3:38 pm

Това с вестника не е много добра идея, защото ще си имате куче, което ви се подчинява от страх. Повярвайте, не е желателно, особено когато порасне,защото в даден момент може да избие на агресия.Това си е вид насилие, а така не се обучават кучетата.....това е метод смятан за правилен в миналия век. Не го правете, ще влошите нещата още повече....Представете си ситуацията, то ви хапе, вие го удряте....и ако опита да се защити, вината няма да е негова...

Жалко, че сте решили така...
Във вашия случай просто вашето отношение и поведение към кучето е погрешно. Трябва да се научите да различавате сигналите, които ви подава кучето и да го разбирате. Ето, случая, който описвате, тегленето на кучето за крака, а колко по-лесно би било да го извикате и да му дадете лакомство, или играчка.
Преосмислете вашите действия и поведение, научете се да откривате и поправяте грешките си спрямо вашето поведение към кучето и тогава нещата ще изглеждат по друг начин. Помислете дали неволно не провокирате такова поведение в него с някоя ваша постъпка, макар и неволно, от незнание. Нека не забравяме, че много големите кучета не винаги търпят малките и може да се стигне дори до битки заради територията, храната, какво ли още не.
Разбирам как се чувствате, но просто ви трябва помощ, не да дадете кучето на друг. Променете се вие, за да се промени и кучето. В зависимост от това как се държат хората, така се държат и животните. Не може вие да сте добрите, а то лошото(без да се обиждате, опитвам се да ви посоча начина). Просто се върнете назад във времето и си спомнете дали случайно някое ваше действие не е докарало нещата до тук. Дали без да знаете не сте поощрили такова поведение в миналото и кучето да смята, че така трябва да постъпва. А може да преживее още по-тежко раздялата, смяната на обстановката и да стане още по-зле.....и тогава?

Децата и животните никога не се удрят, не това е начина за възпитание като се правим на по-силни и велики....
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот zoomaniak » Нед Мар 22, 2015 5:04 pm

Е хубу де :ab: вестника го заменете с каквото ви падне. Много хора - стопани на кучета - си мислят, че наказанието на кучето ще премине в агресия. Въпроса е как кучето ви усеща - Мери иска да успеете да накарате кучето да се привърже към вас и да не може да живее без вас. Щом станете от леглото и да ви гледа в очите и да ви носи чехлите :)

А дори тя Мери не смее да се довери на кучето си във външна среда като го пусне. Това важи и за мен. Безсмислено е да променяте организъм, който просто не знае правилата в глутницата.

Безсмислено е да вярвате, че ще промените психологията на всяко куче като му влезете под кожата.

Проблема, е че кучето не ви разбира - така както детето. Ще запомни има няма 5 - 20 команди. Детето помни всичко и пак яде шамари.

Най-лесно за всички има един тест:

- Пускате си кучето и тръгвате по пътя си - ако сте го научили на всичко - то трябва да е до вас. А ако само сте се заблуждавали - го губите завинаги.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Пон Мар 23, 2015 12:02 pm

Meri, ние изобщо не искаме да я оставяме, защото много се привързахме към нея. Просто тя за всичко реагира със зъбите си и хапе, а е само на 4 месеца.
Грешката, че я издърпах за крачето е моя, но тя посяга и понякога хапе агресивно и когато се опитам да и сваля повода, когато се опитам да я изкъпя, да и измия краката след разходка, когато я вдигна, когато я хвана за нашийника. Явно за нея хапането е начина да се измъкне от неща, които не обича да прави или да и правят. И по тази причина не е къпана от 2 месеца ... ние ще останем без крайници ако се опитаме.
Тази сутрин пак ме нахапа, когато се върнахме от разходка и се опитах да и откача повода от нашийника. Сега стоя и ближа рани на работа :ac:
Иначе не е лошо кученце. Вчера излизахме и се заигра малко с две джак ръселчета. С другите хора е много мила. Ходи при тях, глези се. С нас имаше и едно бебе, не е проявила агресия нито към друго куче, нито към бебето или друг човек засега. Дава си играчките без проблем, не си пази храната, не влиза в дадени стаи ако и кажеш не. Само дето нас, домашните си ни ръфа за спорта. :bu:
Сега сме решили да я задържим поне още 2 месеца, като последен шанс да пробваме, само с позитивни тренировки и награди... и вече ако не стане , ще я командироваме при другите кучовци в автобазата. Сред тях може би по-лесно ще се приспособи и ще си намери местото в глутницата :)
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот archy » Пон Мар 23, 2015 3:21 pm

Не бива да спирате да вършите дадени неща (къпане и тн..), защото хапе и не слуша.. По този начин тя вижда, че като нещо не и харесва с лошо поведение вие я слушате нея, а не тя вас. Не бива тя да ви командва, а да и покажете, че лидера сте вие. Нашия също опитваше да се налага, но след като веднъж яде бой (просто шляпване с пантофа) защото беше взел ядене от масата и на всичкото отгоре тръгна да ни напада като се приближихме и досега повече не е взел от масата дори като е сам. Случвало се е да отнесе някое и друго шляпване с пантоф, защото е толкова лаком, че понякога напада като му минеш до яденето, но не се е отразило негативно. В повечето случаи вече пуска храната, а и определено връзката не ни е изградена на основата на страх от нас. Кучо е страшно любвеобилен и страшно много ни се радва. Просто трябва да спрете да се страхувате от нея и да и покажете, че като хапе няма да се случва на нейното. Може да пробвате да миете лапите като отвличате вниманието с лакомства, играчки и похвали ако е кротка. Не казвам да я биете или нещо такова, а просто да и покажете кое поведение толерирате и кое не. Не се отказвайте от нея, защото с повече усилия ще си имате прекрасно куче. :)
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот meri » Пон Мар 23, 2015 4:05 pm

Кучето не се къпе често, така че това не е толкова голям проблем.Има кучета, които не обичат да се къпят и се опитват да хапят всичко, за да избягат.
Дали е възможно да направиш клип, за да видим как се държи, ако не те затруднява. Или такъв където си играете. Все нещо провокира такова държание.А когато е без нагръдник, опитва ли да хапе при поставяне или махане на нашийника.Защото ако не го прави откачай направо нашийника с повода, и без това не е полезно нашийника да стои постоянно на врата на кучето и да притиска прешлените и гърлото. Колкото и да е удобен трябва да се поставя само при разходка. Козината под него се запарява и може да възникнат проблеми с кожата и козината.
Когато я хващаш за миене, къде точно я хващаш в коя част на тялото? Кучетата имат непоносимост на докосване към някои части по тялото. Как точно хващаш нашийника, заставаш над нея ли, ако е така по този начин усеща заплаха.
Клекни до нея и първо я погали, дай й лакомство, покажи й нашийника на който е закачен повода и кажи разходка или друга дума. Ако е прекалено възбудена или не позволява да й поставиш нашийника кажи седни, ако не изпълни се върни и след малко пак повтори действията. В едната ръка дръж лакомството така че да не се вижда само го покажи и свий ръката на юмрук. След това поднеси нашийника към врата и кажи седни, ако е послушна сложи нашийника и дай лакомството. Нека свързва поставянето с нещо хубаво.
Когато трябва да й миеш лапите се опитва да хапе ли? Може да пробваш да ги почистиш с мокра кърпичка, като в едната ръка пак държиш лакомство и при добро държание го даваш, при лошо- не. Просто каквото и да правиш винаги имай лакомство в теб в началото докато свикне, че това е нещо хубаво и няма да го получи, ако се държи лошо. При опит да хапе, казваш с много строг глас не и ако опита да хапе, се обръщаш с гръб към нея. Не подаваш и не размахваш ръцете пред лицето й. И за да не може да хапе ще свиваш ръката в юмрук, и ако там има лакомство, още по-добре. Постепенно трябва да научи, че това което прави не води до добро. Или постепенно ще заместваш лакомството с играчка.
Винаги я карай да играете, когато се опита да хапе.Друг вариант на обучение с добри резултати е обучението с кликер.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Пон Мар 23, 2015 5:13 pm

Благодаря на всички за съветите.
От днес почваме да се тренираме малко по-усилено и по-спокойно :) Сега осъзнавам, че голяма част от проблема е било не само в нейното, но и в моето отношение.
Явно кученцето още не е свикнало с нас и ни няма пълно доверие и преди всичко трябва да се гради такова.
Мери, малката не обича да и се слага нищо - нито нашийник, нито нагръдник, нито повод. Когато нашийника е постоянно на нея, просто трябва да прикача повода и това е най-бързия и безболезнен начин за всички. Ако имам възможност ще направя клипче.
Така като се замисля, тя има някакъв проблем с близостта като цяло. В началото като я осиновихме, даже не можеше да я погалим, защото веднага посягаше да те гризне. С вкусни награди лека полека я научихме, че да те галят е хубаво и не е опасно... и сега нямаме проблем. Но се появиха други такива. [mood_feelings_hurt.gif]
От около 2 седмици (след ваксинациите) ходим на разходки навън, но последните няколко дни нещо много се стряска от шумове- на коли, деца, хора. Изобщо не иска да излиза от коридора и трябва да се дърпаме или да я нося на ръце, до някое по-тихо местенце, за да си свърши работата. Дали не е добре да пропуснем 1-2 разходки, за да може да се поуспокои малко ... и от повода и от шумотевицата ?
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот archy » Пон Мар 23, 2015 5:19 pm

Ако е без повод може да се стресне и да тръгне да бяга, което може да доведе до инцидент. Може да вземете алпийско въже (3-4м), за да може спокойно да тича и въпреки това да имате контрол. С такова въже и лесно се учи командата "ела". Може и дълъг повод де, просто алпийското въже с една карабина е по-евтиният вариант пък и дължината вие си я определяте.
Иначе носете любими играчки, лакомства и я разсейвайте като приближава някакъв дразнител. Нормално е като е бебе да се стряска от шумове и непознати неща.
"Човек няма две сърца - едно за кучетата и едно за хората. Човек има едно сърце и ако имаш достатъчно голямо сърце, в него има място за всички."
Аватар
archy
Пчела майка

Мнениеот meri » Пон Мар 23, 2015 9:57 pm

Страха при кучето от околната среда е доста силен, но не трябва да я носиш, защото така само ще закрепиш отрицателното й поведение. Също така не трябва да я дърпаш, за да върви, всяко едно такова движение предизвиква още по-силен страх.
Ще ти дам един пример, който не е много уместен, но смятам, че може да ти помогне.
Аз преди няколко години имах куче, което се разболя и не можеше да ходи. Аз го носех,защото то имаше проблем с преден крак и изобщо не можеше да върви на него. Много му беше трудно да слиза и да се качва по стълбите. И в даден момент кучето изобщо престана да върви и аз го носех. Но когато след успешното лечение то проходи се оказа, че вече е забравило какво означава да се качва и слиза по стълбите. Ужасно се страхуваше, сядаше на едно място и не мърдаше. Аз бях толкова радостна, че след толкова лечение то проходи, че дори и не бях взела под внимание факта, че кучето може да забрави какво се прави по стълбите. Ето как го научих отново да върви, хващах повода, слизах една стълба и го чаках, доста време ни отне, трудно свикна, но започна да слиза. Но не искаше да се качва, опитвахме с храна поставена на стълбите, но не помогна. И така един ден затворих входната врата, не че щеше да избяга, защото не ходеше кой знае колко добре, пък и кучето беше много добро и послушно и го пуснах от повода(той не се страхуваше от повода си и нашийника, защото навън по време на разходка го държах за него, за да не пада). Качих се най-горе на площадката, за късмет живеех на 1 етаж и започнах да го викам. Доста дълго се колеба, но полека започна да се качва. Не трябва да се избърза и пришпорва кучето изведнъж да започне да се качва и слиза само. Когато се изкачи, и видя че няма нищо страшно на следващия път ни трябваха много малко увещания, за да го направи отново и така след няколко дни започна сам да се качва.
Не знам дали при вас ще помогне, но не пречи да опитате. Но никога не пускайте навън кучето от повода.Едно уплашено куче може да избяга много бързо далече, да се загуби, да го блъсне кола или да го нападнат уличните кучета. За това е много важно да не го правите.
Имам чувството, че е преживяло нещо страшно от някой човек и сега не може все още да се довери и на вас, въпреки че вие се държите добре с него. Кучетата помнят и се нуждаят от повече време, за да свикнат и да се променят. Също така е много важно в каква интонация му говорите, дали повишавате тон и т.н. Много кучета се страхуват от битовите уреди и шум, просто им трябва време, за да свикнат.
Ние имаме и котарак, и никога няма да свикне с шума на прахосмукачката, винаги се крие, когато я види. :ag:

Предполагам не знаете от къде е дошло кучето, как се е озовало там от където сте го намерили и какво е преживяло.Особено след като над нея е извършена такава жестокост да бъде затворена, кой знае кой и защо го е направил. Как да вярва на някой горкото куче(ако се поставим на нейно място)...
Просто ви трябва много търпение, и никога не насилвайте нещата, както с обучението, така и с печеленето на доверие. Бъдете внимателни и не изисквайте прекалено много, защото все още е и малка. Тя я видяла само лошо преди това, и сега все още й трябва време, за да бъде сигурна, че няма да се повтори отново. Дори е добре да си има нейно си тихо кътче на по-скришно място, за да се чувства в безопасност. Не трябва да стои в коридора(нито да спи, нито да я наказвате, като имате предвид, че е била затворена, такава изолация ще я докара в ужас и стрес, което няма да помогне, а напротив). Просто няма да поощрявате негативното държание, но много внимателно от ваша страна. Зная не може да се търпи такова поведение, но когато кучето започне да ви вярва ще се промени. А за това може да е необходимо и повече време, но тя е млада и има още много време, за да стане това. Ако я изоставите както смятахте(не ми се сърди, давам го за пример просто), може да се затвори още повече в себе си и нещата да се влошат. Показвайте й по всякакъв начин, че я обичате, че й вярвате, че е в безопасност. Не скъпете лакомствата, но най-добре действат на гладно.Но и не прекалявайте с тях, можете да използвате гранулки от храната й, защото различните видове лакомства не са чак толкова полезни. Не се отказвайте и нещата постепенно ще се получат. Искрено се надявам да намерите начин да се оправят нещата. До скоро това е било нейният начин на живот, да хапе, за да се защити и тя не познава друг, защото е нямало кой да я научи на друго. Ще се радвам да сложиш нейна снимка да я видим, дори да й направиш тема в представяне кучета. И чети темите ни в раздел кучета, някои изискват повече прочитания, за да се разберат. А и не може да се цитират или посочат всички статии :ag:

Малък откъс:
Кученцето хапе,как да го отучим

Много често стопаните на малки кученца имат проблема: кученцето хапе ръцете,краката,хваща дрехите и др.Неопитните хора се безпокоят,какво ще порасне от такова куче,доколко това поведение е нормално,кога да го прекратим и ще спре ли някога?
Тревогите са справедливи: без необходимото възпитание кучето ще порасне и ще стане неприятно възрастно куче,което ще проявява агресия по отношение на хората,даже към стопаните си.

Трябва да отбележим,че такова поведение е нормално за 2 месечно кученце,именно в тази възраст не умеят да играят по друг начин.Така с похапване,малките играят помежду си,с майка си,а майката с тях.Освен това когато сменят зъбите,с удоволствие гризат не само играчките, но опитват всичко със зъби.

Подобно поведение е недопустимо по отношение на хората,за това пресечете проявите веднага,още от първия ден.Покажете на кученцето да играе с играчката си,вместо вашата ръка,но не всяко куче е съгласно на тази замяна и много от тях се стараят да хванат ръката ви.

Има много препоръки как да се държите в такава ситуация,най-популярния метод е да ударите кучето с вестник по носа.Това е погрешен метод, защото в бъдеще кучето ще се страхува от предмети,от замах.Ако в бъдеще се предполага обучение на кучето за пазач,по-добре не рискувайте.

Кученцето не може да усети силата на ухапването,и когато играят помежду си, реакцията на неговите братчета и сестрички показва че ухапването е било силно.Но за хората тази препоръка е съмнителна.
Хората трудно могат да имитират кучешки писък,кученцето само показва орентировъчна реакция на неочаквания звук,то спира,но не си прави изводи за силата на захапката.
Важно: ако имитацията е била успешна,човек се поставя в положението на по-слабия,който може да хапе,но не много силно.

Кученцето обича да ловува с ръката,за това направете ръката неинтересен обект на лов.Човек не трябва да отдръпва ръка и да я крие като плячка.Когато кученцето хване ръката,прекратете играта,погледнете го строго и кажете твърдо "не". Гласа ви трябва да бъде с понижен тембър.Едновременно можете да опитате да направите неприятно усещането за кученцето.За тази цел можете да натиснете по-дълбоко с пръстите, за да ги изплюе кученцето само.Предварителната обработка на ръцете с нещо невкусно,спомага за решаване на проблема.За да не ви хапят острите зъбки,поставете си ръкавици преди да играете с кученцето.

Важно е да не изпускате проблема, защото след няколко месеца ще бъде сложно да обясните на възрастното куче,защо не трябва да го прави.Освен това, кученцата от всички породи още от първия ден трябва да се възпитават.Безупречното послушание на възрастното куче започва от детството.

viewtopic.php?f=275&t=18762
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Пон Мар 23, 2015 11:16 pm

Ето сега ще пробвам да сложа снимки, но не знам дали ще се получи :)

Това е Зиги ... Звяра :ag: :ba:

Изображение Това е първата и снимка на около 50-60 дена.

Ето я вече като по-голяма в новото си кошче :)

Изображение

В началото като беше малка и много пухкава, приличаше на мини-каракачанка :D
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот Atlantis » Пон Мар 23, 2015 11:45 pm

Сега като се върна назад си мисля дали ние не сме я направили такава.
В началото като почна да хапе, пробвахме всичко, което пишеше в нета и което ни бяха посъветвали "по-опитните" познати и приятели - хващахме я за козинката на плешките, щипахме и нослето, Ох-кахме и пъшкахме, ръмжахме и като кучета.,, даже няколко пъти я сложихме по гръб, за да и покажем кой е алфата. Какви глупости само :bu: я тя животинката просто е имала нужда от малко време и разбиране.
Дано не са безвъзвратни нещата и да успеем да си оправим грешките [smile3537.gif]
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Мар 24, 2015 9:14 am

Именно за това ти казах да си помислиш дали не е ваша грешката в миналото. Не е непоправимо, важното е да се коригирате вие първоначално и да й покажате, че няма да правите така(така да се изразя). :ag:
Тя е прекрасна просто... :sunny:
Аз за това с такива разбирачи не контактувам, нито споделям с някой по ливадите каквото и да било за кучето ми. Дори има кучета с които изобщо не играе, моята не ги харесва и сама си страни от тях.
Видиш ли група на ливадата, обсъждаща как се отглеждат и възпитват кучета, бягай далече....
После разправят как било имало лоши кучета....пък то има невежи стопани, които дори не си правят труда да понаучат нещо.., а раздават съветите си за правилни.

За това аз лично освен личния си скромен дългогодишен опит с отглеждане на кучета съм научила някои неща и едното от тях е да не вярвам на такива хора за нищо. Постарала съм се в нашия форум да има полезни теми по различни въпроси, за да помогна на хората. Важното е да имат желание да четат и преосмислят нещата...Зная, че не винаги всичко може да се приложи, но поне може да се види къде е грешката и човек да се коригира навреме. Така че не губи недежда, а работи с кученцето и ще имате успех.

Хората са толкова предубени, че са прави, че изобщо не приемат друго мнение, дори тяхното да е погрешно. За жалост невежеството цари навсякъде. И много те моля не слушай приказки като тази, че кучето трябвало да роди за здраве. Не знам какво смятате по въпроса за кастрацията, но си е хубаво да я кастрирате, така ще ви отпаднат още куп проблеми, които води еструса след себе си. Но за това има време все още, нека стане на 6 месеца.
Не знам дали ще помогне и с какво свързва нежеланието си да носи нагръдника и повода(няма да ти хареса, това което ще те питам, но е за доброто на кученцето). Случвало ли се е да е била не бита, а наказвана с повода, някои хора така правят, бият си кучетата с повода.Извинявам се за тези въпроси, но трябва да се открие причината, за да има успех корекцията. Ако трябва купи нови, за да не ги свързва с нищо старо. Знам че са си разходи, но...

С тези си постъпки вие сте постигнали точно обратен ефект на възпитанието. Вместо да я отучите, вие сте я накарали да се защитава по начина по който знае, със зъби.Но не е непоправимо, важното е как ще се държите от сега нататък.Когато животното, особено измъчено като нея, затворено, се окаже в непозната за него среда, то е в голям стрес.Представи си как ще се чувстваш, ако се окажеш в чужда за теб среда, сред непознати хора и обстановка и те изведнъж започнат да изискват някакви неща от теб, правят разни неща с теб....стреса и шока са големи. И кучето се чувства така и започва да се държи според ситуацията, ясно ти е вече защо. А тя е имала нужда да свикне с вас, с обстановката и т.н.
За това смята, че ако ви хапе ще ви спре да извършвате тези дейности с нея. Моят съвет е известно време да не я миеш, ако позволява почиствай я с мокра кърпчика, изобщо временно прекарати всичките тези действия, които я карат да ви хапе.
Изчакай поне седмица и след това под формата на галене започни на шега да я учиш да дава лапа, ако го прави без проблем опитай с едната, с другата, дай лакомство и толкова. След това след разходка кажи дай лапа и пробвай да я измиеш, постъпи според реакцията й. Ако не позволява не я насилвай, остави я на мира и след време опитай пак. Не я пипай по тялото на местата които не харесва да се докосват. Дори ако трябва не я гали, ако не й е приятно(временно разбира се, но няма куче, което да не обича да го галят). За нашийника, може да пробваш да го сваляш и слагаш без да сте тръгнали на разходка, следи реакцията. Ако не позволява да го слагаш и сваляш, вземи играчка и я накарай да я лапне, ако я задържи в устата, опитай да поставиш нашийника/ повода. Ако започне да ръмжи, кажи не и продължи, ако изплюе играчката и опита да те ухапе, кажи седни и посочи с пръст, за да подсилиш командата. Хубаво е да имаш лакомство под ръка, за да го дадеш при правилно изпълнение, в случая когато не опита да хапе, ако опита - няма лакомство. Ето така с прости на пръв поглед постъпки ще й покажеш, че не искаш да я нараниш и че няма да й се случи нищо. Важното е да разбере, че миналото си е в миналото и тя ще се чувства добре с вас.За жалост заради неправилните съвети вие сте загубили доверието на кучето и сега ще трябва да го спечелите отново.
Ще ти трябва много търпение, но ако си упорита ще имаш успех.
Да те питам и друго важно нещо, с каква храна я храниш?

Знам, че някои неща написани от мен може да те обидят, но повярвай целта ми не е такава, просто търсим причината, за да помогнем адекватно. Ако се прикриват нещата няма да има успех, защото и съветите ще са неправилни. Надявам се ме разбираш... :az:
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Вто Мар 24, 2015 10:19 am

Мери, не се обиждам :) И аз искам да постигнем напредък с малката, за да можем да си я задържим.
На въпроса ти, никога не е била бита с повода или с някоя част на нагръдника си. Просто още първият път когато се опитахме да и го сложим тя реагира много агресивно, със зъби и хапане. Преди това и го бях дала да си поиграе малко с него, за да свикне.Но явно не го хареса и от там се почнаха проблемите. Това е от около 2-3 седмици. Моя близка приятелка с Джак Ръсел ми кажа че го е възпитавала с леко пошляпване с вестник или чехъл. От ЗооМагазина, в който пазаруваме също ни казаха, че ако не слуша е добре да я "чукваме" леко с нещо. - Те така се объркаха нещата.
Искам само да уточня, че малката никога не е била ритана или грубо удряна от нас. Стигало се е най-много до шамари по дупето.
Тази сутрин пак имахме инцидент. Малката е доста вироглава тези дни, явно усеща нашето отношение и безсилие и се възползва.
Щурмува спалнята ни и успя да се влезне в големия гардероб. Пробвах да я викам, да и предлагам лакомство... но чорапите вътре и бяха по интересни. Нямаше как освен да я изкарам на ръце, защото почна да дъвче дрехите . И ето ме пак на работа с новите белези.
Тя явно вече усеща, че с хапане постига своето и почва да го използва постоянно. Имам чувство, че и вече се опитва не просто да се измъкне от неприятна ситуация а и да се наложи над нас.

Сега ще ти кажа какво решихме да правим. Първо, от тук нататък спалнята и е забранена зона, за да не се налага да се борим и караме за чорапи, гардероб и тнт. Просто да изолираме тези стимули , които най-често пораждат напрежение м/у нас.
Повода довечера ще и го поднеса с лакомство, от нейните любими кучешки бисквитки. Мисля да я изкарам малко по-късно, когато няма толкова хора и шум навънка, за да и е по-спокойно.
И почваме тренировки в къщи, с варено пилешко месо, защото е луда по него.
Иначе по въпроса за храната, сега я храним само с гранули, по предписание на доктора.

Когато я намерихме, тя едва стоеше на задните си крачета, цялата мокра и трепереща. Залиташе като пиян морков. Беше дехидратирана, гладна, с лека форма на рахит... Храната е специално изписана, за да се справи с тези проблеми, и придружаващо и даваме калций, за да овладеем рахита. Слава Богу, почнахме с лечението рано и според лекарите няма да има последствия :)

А вярваш ли ми, че я обичам страшно много и не искам да я давам никъде. Но когато ме нападне, оставам безсилна и нз как да се справя. :bu:
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Мар 24, 2015 11:17 am

Това си е типично поведение на малко и енергично кученце, което се забавлява. За жалост те не разбират, че могат да си навредят изяждайки нещо неподходящо и т.н. За това добра идея е да се ограничи нейният достъп до всички помещения, особено когато ви няма. Много ясно, че няма да постигнете успех за 2-3 дни, ще трябва известно време, за да разбере правилата и да свикне с тях, с вашите изисквания и забрани. Пробвай някой от методите, описани в статията, да видим дали ще помогнат.А реагира ли на командата НЕ по някакъв начин.
Обичта прави чудеса, но имай предвид и нещо много важно: кучето усеща твоето душевно състояние и безсилие, когато има такова и се възползва. Просто бъди малко по-строга и подавай командите точно и ясно. И не я затваряйте за наказание, не я изолирайте, защото ще се влошат нещата. Вземи шише или кутия и сложи монети вътре, когато започне да прави пакост или да напада я хвърли до нея така че да не я уцелиш, в много случаи това показва на кучето, че неговото поведение е нежелателно.
Изгони мисълта от главата си, че искаш да я задържиш, ако стане послушна и живей с мисълта, че тя вече е у вас и така ще си остане. Ако постоянно се измъчваш от дилемата дали, ако....нищо няма да постигнеш с обучението.

Тя вижда, че номера с хапането й минава и започва да го пуска в действие, за това вместо да наблягаш на проблема, го игнорирай. Предполагам, че успяваш да усетиш кога ще те захапе или става много бързо. Кученцата са така, по този начин задоволяват своето любопитсво към различните предмети. Намажи си ръката с нещо отблъскващо, например горчица, да видим дали ще престане да те хапе. :ab: В този период дъвчат и късат всичко, за това трябва да се прибирате вещите и обувките. Нищо в досега на кучето не трябва да има.Тупването по крупата не е бой, но показва на кучето, че е сгрешило. Това е мястото преди опашката. А да ти кажа доста е хитро това кутре. :ag: Не му позволявайте да се възползва от вас. Друг вариант е клетка, за да не прави пакости, но тя се използва само за кратко време. И не трябва да се използва като вид наказание за затваряне на кучето.

Именно твоето безсилие използва, просто бъди по-строга, но не прекалявай. Ако не обърне внимание на твоето НЕ, кажи го малко по- твърдо и силно. Има едни играчки в които се поставя храна вътре и кучетата добре се забавляват с тях.И ако изпитваш съжаление, че например си се скарала на кучето то го усеща и се възползва следващия път.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Вто Мар 24, 2015 12:18 pm

Когато и кажа НЕ в повече случай се спира, понякога напълно понякога само за няколко секунди. Понякога когато го кажа по-сторго излайва срещу мен и почва да се глези. Мисля, че много добре знае какво означава, просто тук-таме се прави на разсеяна.
И пак казвам, че мен не ме притеснява толкова това бебешко хапане, което е на игра, а това другото с което целенасочено иска да ни нахапе и нарани, за да я оставим. Защото то вече не е на шега, а си е сериозно хапане. Нз как да го опиша, за да се разбере по-добре какво прави... и клипче не мога да намеря.
Просто когато я вдигнеш, докато тя се занимава с нещо, почва да се мята, да те хапе по ръката много силно и много бързо и не спира, докато не я пуснеш.
Все едно е на живот и смърт.
Ще ти дам пример: Тя много обича да рови в коша - Отива до него, аз и казвам не. Тя спира за секунда и пак продължава. Аз пак казвам не и така няколко пъти. Накрая ставам и я хващам за да я отместя от там. И като я дръпна или я вдигна за да я пренеса се случва това хапане.
Другият случай е с изваждането от гардероба и от под леглото, тях съм ги описала по-горе.
Просто много хора и сайтове ме насочват към така нареченето бебешко хапане на игра, а аз нз как да обясня, че проблема със Зиги е съвсем друг.

Сега сме сложили една тежест на коша, за да не може да го отваря с муцуна и няма проблем, не я пускаме в спалнята. Абе изобщо предприели сме мерки, за да не прави пакости, които я докарват до тази агресия.
Но е притеснително, че тя изобщо тръгва да реагира по този начин на първо място. Защото за мен това не е типично поведение на малко кученце :(
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Мар 24, 2015 2:09 pm

Въпрос на характер. :ab:
Къде и как точно я хващаш, за да я поместиш от някъде.Няма да ходиш да я местиш, измисли друг начин при който няма да посяга да хапе. Изобщо без хващане и други такива методи за изгонване.Ако й покажеш играчка или храна, не идва ли?
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Вто Мар 24, 2015 2:56 pm

Хващам я за гръдния кош или в основата на крачетата и я вдигам.
На играчките не винаги реагира. С храна е много по-добре. Там не може да устои...
Ами засега ще пробвам тези съвети, за които говорихме и да се надяваме, че ще успокоим ситуацията с хапането :)
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Вто Мар 24, 2015 3:06 pm

Според мен не трябва да постъпваш така, не трябва да я вдигаш, защото няма да имаш никакъв успех в командите. :ab:
И много внимавай със съветите, не знам къде още пишеш и кой те съветва, но да не стане обратен ефекта. Аз също не съм експерт, но внимавам какво пиша.Че от много баби....хилаво дете, нали знаеш...
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот Atlantis » Вто Мар 24, 2015 11:04 pm

Мери, вече много внимавам със съветите :)
Днес поръчах 2 кликера и през уикенда ще отделя малко време да прочета за този вид дресура.
Днес вечерната разходка мина доста добре. Както посъветва докато и слагах и свалях повода и предложих лакомство, и нещата станаха по-лесно. Вместо да я дърпам, когато не искаше да върви пак и предлагах лакомство или просто кляках, за да дойде към мен. Само през една доста натоварена улица се носихме на ръце, защото много се уплаши от колите. И така... бавно и славно напред.
Аватар
Atlantis
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Сря Мар 25, 2015 9:11 am

Обучение на кучето с кликер, има и видео уроци. :ab: viewtopic.php?f=275&t=17774
Ще видя дори да я допълня статията с още....
С дърпане не става, защото когато нашийника опъва на врата притиска прешлените и кучето изпитва ужас. Само с добро и нещата се получават по-лесно. Важно е да имаш търпение.
Дори когато се уплаши няма да я носиш, защото все едно се съгласяваш да се страхува и няма да може да я отучиш да не се страхува. Към проблема се подхожда внимателно, като смяна на маршрута, ако е възможно и най-вече трябва да оставиш кучето само да го преодолее. В такава ситуация е добре да си имаш лакомство в теб и да го даваш за отвличане на вниманието. Не трябва да я носиш, няма да спре да се страхува по този начин. Постепенно ще го преодолее.И никога няма да я гушкаш, за да я предпазиш от други кучета или хора, защото нещата се влошават. Просто ще се научите да се пазите от хора и кучета, защото не всички са доброжелателни.Голяма грешка е носенето на ръце в такива ситуации, защото кучето смята, че ние го подкрепяме и винаги ще очаква да го гушкаме, и няма да може да се справи с проблема само. Нищо няма да му стане, дори може да й говориш, да я разсейваш, за да преодолее страха.
Аватар
meri
Пчела работник

Назад към Обучение и Спорт