Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

агресивен кангал

агресивен кангал

Мнениеот karamanov_nov » Пет Юни 05, 2015 11:28 am

Здравейте,
Бихте ли казали за треньор на кучета в Пловдив. Четох за няколко в нета, но искам мнение за някой, който е останал доволен от обучението на неговото куче. Сега малко информация.
Притежавам куче порода турски кангал мъжко на 3 години, което мой колега ми го донесе от Турция на 2 месеца. Кучето не е взето от развъдник, но родителите са и са чистокръвни купени от развъдник. Живея в къща с двор.
Проблемът е, че проявява агресия спрямо други животни, а на скоро ухапа и човек. Кучето е огромно и тежи около 65 кг и е непредказуемо, както си вървим не мога да предположа кога ще се спусне срещу друго куче или котка или ще го отмине. Коства ми много усилия, за да го удържа. Вече го разхождам край градските паркове и поляни, където си мислех, че няма хора с кучета и го отвързвах. Хапало е четири кучета, и един питбул няма да описвам усилията на мен и стопанинът му да ги разстървем.
И накрая най-фрапиращото преди месец, пак накрая на града. Случи се следното кучето беше на разстояние и изведнъж към се спусна едно друго куче малко порода померан и започна да ме лае и ръмжи като ме доближи съвсем. Аз честно казано се уплаших да не ме ухапе, защото правеше опити да ме захапе за крака. А стопаните млади мъж и жена стояха безучастно отстрани. Моето спусна се и го нахапа до кръв, преди го пусне, след като го откопчих от него. Стопаните му особено мъжът започнаха да ме обиждат и тогава кангала захапа мъжа за ръката. Е не беше силно само го захапа за секунда и го пусна,но имаше белег. Започнаха едни разправии заплахи с полиция, като в крайна сметка не я извикаха. Казах им че ако на това нещо му има нещо ще им взема ново. Моето както вече го държах отново искаше да им се нахвърли отново и се разделихме.
Знам,че кучето е голямо, но надеждите ми се подхранват от това, че гледах в нета за един руски треньор на кучета. Той се наема най-вече само с такива случаи с пораснали кучета алабай, маламути, овчарки и др. по-малки породи и успяваше да се справи със ситуацията.
Иначе мене ме слуша, когато сме двамата. Неконтролируемостта се появява при срещата със себеподобни.
Аватар
karamanov_nov
Животинче с въпрос

Re: агресивен кангал

Мнениеот german » Пет Юни 05, 2015 3:29 pm

За треньор не мога да помогна,но мога да помогна в разнищването на това поведение.
Да, тъпо е от страна на стопаните на дребни породи, които не се държат с тях като с кучета, ами като с играчки, да си пускат зверчетата(не знам защо са решили,че са безобидни),които ходят да се драчат все с нещо,което не е в тяхната категория. Но в случая поведението на вашето куче щеше да е правилно, ако остане безучастно, защото не бива то да решава кой да напада и кой не.За съжаление обаче повечето кучета,когато решат,че стопанина им е застрашен(дори реално да няма сериозна заплаха за живота му) спонтанно се опитват да помогнат. Такова поведение до някъде смятам,че е нормално. Например кучетата са подозрителни към хора,които им изглеждат съмнително,но да ги нападат е в другата крайност. Може би пак си зависи от темперамента на животното, как е възможно да реагира в определени ситуации и т.н.
Ще ви запитам в какви условия живее кучето,има ли достатъчно контакт поне с вас,защото от написаното останах с впечатлението,че социализация към външния свят липсва. Вероятно сте на двор(познавам само един човек,гледащ каракачанец в апартамент :ag:) ,кучето свободно ли се разхожда,вързано ли е? Изразходва ли енергията, имайте предвид,че в повечето случаи по-дълбоките проблеми се крият зад това,че кучето не получава необходимите движения и игри,затова е и от изключително значение дали куч не насочва натрупаната енергия в непрепоръчителни дейности,както е агресията му към себеподобни в конкретния случай.В никакъв случай причината не е единствено това,разбира се. Поредица от грешки води до наличието на голям проблем.
Не знам за напред какво да ви препоръчам. Намордника би предпазил невинно животно от ухапване, но би навредил на вашето куче,ако случайно се озъби на друго безотговорно пуснато,което съответно нападне вашия куч,който няма да може да се защити особено. Гледайте да не го пускате на места,където могат да се появят негови себеподобни,както и хора,защото ако някой ви се скара за нещо(пълно е с човешки същества,които ненавиждат кучета и съответно може някой да ви направи забележка и кучето ви да го нападне,тогава без полиция едва ли ще се разминете).
Кучето ви е възрастно,от една отговорна порода, но ако се вземете в ръце и случите на треньор, то положението ще се оправи. Ако ми отговорите на гореспоменатите въпроси ще се опитам да ви дам някакви начални насоки,които в никакъв случай не са решение на проблема, проблема ще се реши единствено с продължителна работа.
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот karamanov_nov » Пет Юни 05, 2015 7:47 pm

Кучето живее в къща с двор с висока ограда като през много голяма част от времето стои развързано като го връзвам само когато идват гости и в други случаи, но това е рядко. Мои приятели по принцип не ги лае, но се случва да ги гледа подозрително и не рискувам, защото се е случвало някого, когато не познава като се приближи да ми каже здрасти и да ръмжи леко срещу него. Също и работя да след работа много често го извеждам на разходка като в летните месеци това ще бъде поне пет дни в седмицата.
Ходя и на село, където също го оставям понякога за ден два, когато съм нещо ангажиран. На село дядо ми гледа кози и като беше малко ходеше с него на паша, когато е било там, но започна да се проявява тази агресия, а той е възрастен и не може да го контролира и престана да ходи с него.
Изчел съм много литература и съм се консултирал с ветеринар за породата и знам че имат силно развит териториален и защитен инстинкт, родени са за пазачи и са способни да действат при опасност независимо от собственика.
Основно аз се занимавам с него. Когато сме само двамата няма проблем спокойно е. Като беше малко някак си успях сам да го накарам да отвикне от някои негови лоши навици. Но с това не мога да се справя и това е причината да избягвам да го водя, където има много кучета и хора.
Аватар
karamanov_nov
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пет Юни 05, 2015 8:12 pm

Добър треньор за кучета е Галя. http://www.galiadogs.com/index_html.php
https://bg-bg.facebook.com/SchoolForDogsDea
Когато извеждаш кучето ще му слагаш намордник, така няма да пострада никой.
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот karamanov_nov » Съб Юни 06, 2015 1:35 pm

Намордник може да попречи на кучето да се охлажда, защото ще му е тесен особено сега в летните месеци.
Аватар
karamanov_nov
Животинче с въпрос

Мнениеот german » Съб Юни 06, 2015 1:42 pm

Чудесно е,че сте решили да поработите над поведението на куч с помощта на треньор,за съжаление сте от малкото такива. Повечето хора разбрали недоразбрали тръгват недообмислено да объркват още повече животното. Треньорът ще ви научи на правилно отношение към реакциите на кучето и как евентуално да изкорените нежеланото поведение.
За сега наистина по-добре приучете кучето към намордник, но пак казвам, лошо е,когато кучето ви не може да се защити от безотговорно пуснато някъде си такова. Като гледам клипове и останах с впечатлението,че треньори,занимаващи се с агресивни кучета,особено към хора, изискват по време на обучението или поне като за начало, носенето на намордник. В никакъв случай не казвам,че е хубаво да се ползва постоянно,независимо дали е лято,зима и т.н. Все пак животинката иска свобода,това е моето мнение и няма как постоянно да му е защипана устата.
Приучването към такъв не зависи толкова от възрастта на кучето,а по-скоро от начина на приучване,който също трябва да е нещо положително и в последствие кучето да не свързва намордника с неприятности,като това ще улесни и вас,защото няма постоянно да се опитва да го сваля ожесточено,при което може и да се нарани. Гледайте да е с решетка,а не някакъв спарващо плътен кожен или платнен. Слагате лакомство,така че кучето да се принуди да пъхне муцуна,за да го вземе,така по няколко пъти на ден,но за момента не му го слагайте. Така след време лека-полека(моето и то беше възрастно,когато го приучвах да носи намордник,отне ми около седмица) ще започнете да му го слагате,тогава,когато куч ще свързва изживяването с нещо положително-лакомство и излизане на разходка и няма толкова настървено да настоява да се отърве от него. Но не мисля,че е препоръчително да овържете кучето с намордник,когато ви се наложи да минете от някъде,където има безотговорно пуснати песове.
След време ще сте готови да отидете при треньора,а ако той изисква като за начало намордник,то тогава проблеми няма да имате. Кучето не забравя да носи намордник,което също е хубаво.Имало е периоди,когато моето не е носило такъв около година и след като го сложа пак няма проблем с него. Полезна е обаче възможността на кучето да го търпи,все ще затрябва.
За да изразходва повечко енергия и да няма изключителен интерес да напада всичко движещо се може да отделяте повече време за игри,които го изморяват физически,също така малко на ден да отработвате команди,което го натоварва психически.Избягвайте игри,стимулиращи хапането и настървяването,така да се каже.Например дърпанки и т.н.Това също е начин за изразходване на енергия и все пак куч да не забравя кой дава команди :ag: .Като вземе да се зврери на нещо и благоволи да престане след вашите не-та :ag: ,тогава също награждавайте. Нека правилното поведение се стимулира. Кучетата обичат да угаждат на стопаните си, което пък може да се използва така,че да се получи желания резултат.
Ако ти се смеят,защото си различен,ти им се смей,защото те са еднакви
Аватар
german
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 09, 2015 8:16 am

karamanov_nov написа:Намордник може да попречи на кучето да се охлажда, защото ще му е тесен особено сега в летните месеци.

Това е продукт, който се употребява само на определени места и за определено време. Естествено при 30-40 градуса никой не иска от вас да го ползвате - слагате.

А и има и такива, които позволяват на животното да си е отворило нормално устата. Но са над 80-100 лв.
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Назад към Обучение и Спорт