Кучета - Котки - Бозайници - Птици - Влечуги - Риби - Земноводни - Насекоми - Бездомни животни

Какво не знаете за костенурките?

Re: Какво не знаете за костенурките?

Мнениеот drebcho i glamcho » Вто Юни 23, 2009 8:10 pm

Как осем години бе :ajaweki:
Има опастност по-малката да изяде по-голямата :ag:

А сега сериозно...Това са последствията за по-малката костенурка :ac:
P1070026.JPG
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот aquafresh » Вто Юни 23, 2009 8:12 pm

Боже.. това истински случай ли е :ai:
aquafresh
Животинче с въпрос

Мнениеот zoomaniak » Вто Юни 23, 2009 8:14 pm

aquafresh написа:Боже.. това истински случай ли е :ai:

Тя с тва готварско фолио е магЕсница :ag: :ag: :ag:
Опитвам се да овладея Хаоса.
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот drebcho i glamcho » Вто Юни 23, 2009 8:17 pm

aquafresh написа:Боже.. това истински случай ли е :ai:

За съжаление съвсем истински :ac:
Офтопик:
А това за фолиото е за друга тема :ajaweki:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот aquafresh » Вто Юни 23, 2009 8:18 pm

zoomaniak написа:Тя с тва готварско фолио е магЕсница :ag: :ag: :ag:

А то това е от шоколад.. Милка.
Но тва не мога да го повярвам.. как може така да я разкъса.
aquafresh
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Вто Юни 23, 2009 10:49 pm

Ми костенурките по принцип нямат нужда от другар, дори в моята книжка пишеше, че са по добре по сами, но лично мене гледката от две костенурчета как са застанали едно върху друго ми пълни душата :ag: Но имам само 1 костенурка.
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Рибчо » Нед Юни 28, 2009 7:34 pm

и аз имам 1 и сме малко болни но утре на вет а за онази изядена костенурка колко голяма е била другата :ai: тази ми се вижда едра поне остатаците и да не говорим за по-голямата [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
Рибчо
В ятото

Мнениеот andaluz » Пон Авг 24, 2009 4:13 pm

Аз незнам защо уж всички се водят червенобузи костенурки, а имат огромна разлика в корубите hsuh
Това различни подвидове ли са hsuh или ......... hsuh

Изображение

Изображение
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Рибчо » Нед Авг 30, 2009 11:11 pm

И аз това се чудя hsuh
Аватар
Рибчо
В ятото

Re: Помощ

Мнениеот tbankov » Вто Сеп 01, 2009 2:56 pm

а аз да попитам тук , ако не е проблем : на една от костениците ми сякаш и пада горния слои на кожата - се едно си сменя кожата като змиите ??? [mood_feelings_hurt.gif] icon_dontknow
tbankov
Животинче с въпрос

Re: Помощ

Мнениеот drebcho i glamcho » Вто Сеп 01, 2009 3:49 pm

tbankov написа:а аз да попитам тук , ако не е проблем : на една от костениците ми сякаш и пада горния слои на кожата - се едно си сменя кожата като змиите ??? [mood_feelings_hurt.gif] icon_dontknow

Нормално е :ab:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот andaluz » Вто Сеп 01, 2009 4:35 pm

На мен няма ли кой да ми отговори [mood_feelings_hurt.gif]
Когато порастне, малкото на маймуната става маймуна, прасенцето става свиня, магаренцето става магаре, козлето - козел и т.н. Човекът е единственото същество в природата, чийто деца, когато порастнат, могат да се превърнат в едно от гореизброените животни.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Space » Вто Сеп 01, 2009 4:36 pm

Питай Гугъл :ad:
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Вто Сеп 01, 2009 4:37 pm

Аз незнам защо уж всички се водят червенобузи костенурки, а имат огромна разлика в корубите
Това различни подвидове ли са или .........

Мъжките са дребосъци. Те не снасят - само оплождат :ag:
А иначе другото е "брак" промъкнал се по магазините. Смесен с нормално развъдени животни "брака" е обречен да е различен от останалите животни - събратя.

Тъжна истина [mood_feelings_hurt.gif]
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот andaluz » Вто Сеп 01, 2009 4:43 pm

Space написа:Питай Гугъл :ad:
Ако отговаряш по подобен начин на всеки въпрос то май ще трябва да се закрие форума. Ти в ролята си МОД това ли целиш?

Зоо, аз имах впредвид не големината, а различната окраска......
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот Space » Вто Сеп 01, 2009 4:45 pm

Това е твоята логика, в която ти намираш смисъл :ab: Какъвто въпросът, такъв и отговора :ad:
Прости хора и силен ветър, немат спиране!
I'm a joker, I'm a smoker, I'm a midnight talker ...
Space
Пчела майка

Мнениеот zoomaniak » Вто Сеп 01, 2009 7:39 pm

Зоо, аз имах впредвид не големината, а различната окраска......

Моля те :ba: бъдете над проблемите и лошото в живота.

Окраската идва от няколко фактора:

- 1 - възраст
- 2 - престой във водата. Тоест има хора които не дават възможност на костенурките да излизат и да съхнат.
- 3 - Микроорганизмите
- 4 - Гени и кръв и пол...

Доколкото съм запознат това за което питаш не е фактор който да се взима под внимание. Тоест не е важен фактор. И аз съм бил любопитен и просто разгледах снимки на костенурки по англоговорящи форуми и БГ де и сравних на над 30 стопани - така за себе си - видът на черупките. Цвят де. Един пиши, че се пекла по цял ден. Друг, че плувала по цял ден и т н....трети плувала в непочистеното му езерце...

Макар от вет-гледна точка едни тънки тъмни ивици между пластините на черупката да се тълкуват и като признак за болестно състояние...

Сложна тема дискутираме. :ap:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот andaluz » Вто Сеп 01, 2009 8:02 pm

zoomaniak написа:Сложна тема дискутираме. :ap:
Ами те сложните въпроси идват от знаещи хора :ah: Не е като да отговаряш дали е правилно на червенобуза костенурка да се дава маруля :ajaweki:

Стана ми интересно и любопитно, защото двете костенурки на снимката са купени от един същи зоомагазин, но през известен интервал, гледат се при еднакви условия - т.е. микроорганизмите във водата са еднакви, имат еднакви шансове да излизат, за да съхнат и да се пекат и то на еднаква лампа.......
При това, тази с по-тъмните ивици между пластините на черупката няма никакви признаци да е болна icon_dontknow

Хм........остава да е гена........де да знам......

И именно понеже НЕ ЗНАМ, а знам, че тук има хора, които знаят, та затова и попитах.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот zoomaniak » Вто Сеп 01, 2009 8:18 pm

Остава и открит въпроса - тоест питането :ab: , че никой не знае точна възраст. Ако едната е примерно дърта на години но е просто изостанала в растежа. А другата е млада но е на нейният размер. От тук :ab: идва противоречието в питането. Всички гледат размера в СМ ама СМ не отговаря на години. Не е формула :ab:
Аватар
zoomaniak
Пчела работник

Мнениеот KaTy_BaBy » Вто Сеп 01, 2009 8:39 pm

andaluz и на мен ми беше много чудно , ето виж моите , които би трябвало да са еднакви нооо....
KaTy_BaBy
В стадото

Мнениеот andaluz » Вто Сеп 01, 2009 8:55 pm

Но твоите на окраска са еднакви. Нормално е както вече стана дума, мъжкия да е по-дребен.
Аватар
andaluz
В пасажа

Мнениеот dg_yordanova » Нед Окт 11, 2009 9:10 pm

Питане:
От четири-пет дни костенурката ми май е болна.Стои само със затворени очи,не се движи особено много,не иска да яде.Като я пипам,се прибира в черупката.А преди това само като ме видеше,и си изпъваяе главата и се нареждаше за манджа.
Някакъв съвет?
www.autotim.hit.bg
Аватар
dg_yordanova
В глутницата

Мнениеот katt » Съб Яну 23, 2010 3:41 pm

Аз искам да питам дали калция, който днес взех е хубав. На MEGA ZOO е и пише, че съдържа калции, магнезии и витамин B - 1. Също така незнам и как се ползва...той е от тия във формата на костенурка. Бях чела, че се слага във водата, ама целия ли или на парченца, костенурката трябва ли да го яде или какво?? Моля ви, някой да ми отговори smilie8
katt
Животинче с въпрос

Мнениеот fall dara » Пон Авг 16, 2010 11:47 am

Здравейте,имам много въпроси ,та се чудех от къде да започнаНакратко ще разкажа историята на моите костенурчета и после ще задам въпросите си.Надявам се да не ви отегча.Живея в чужбина под наем и хазяина не позволява да имаме домашни любимци,затова реших да взема костенурче на моето детенце.Продавача в зоомъжазина явно за да си продаде тъпия аквариум ми каза,че се гледали много лесно и от рибите даже.Да ,ама не:))Грешката,която допуснах аз и се чувствам виновна е,че не се осведомих предварително за отглеждането на тези животинки.Купих две костенурки та да си бъдат дружинка(втора грешка),взех им аквариум от тези пластмасовите с палмичка(прочетох ,че и тези не са подходящи)Ако в Бг един аквариум струва 450 лв,то тук ще е в евро,а работи само съпруга ми.Ако беше само една все някак си щях да я отгледам ама две направо съм в стрес като пораснат.С моите камъни по моята глава.Обичам животните и направо не мога да се начудя колко безотговорно постъпих.Така:двете костенурки са още бебета,не знам точно на каква възраст са,слагам им минерална вода,защото четох някъде ,че от хлора могат да загубят зрението сиВъпрос номер 1-Мога ли да използвам обикновенна вода,ако престой 24 часа?Сменям водата всеки ден,давам им калций под формата на костенурка .(слагам го за 15 мин след като съм сменила водата)Втория ми въпрос е:Всеки ден ли трябва да слагам кълция или да огранича?Трети въпрос:От Магазина ми казаха да слагам храната в островчето,но някъде тук прочетох,че това е грешно взех една пинсета и докосвайки я до повърхността на водатаедната костенурка си хапна месце,и скаридки ,другита изяде само две или три.Това достатъчно ли е?Храня веднъж на ден но не знам по колко трябва да изяде една костенурка,че да бъде нахранена?И двете са жизнени ,но доста изплашени ,едната не яде много,да не кажа почти нищо.СледващИЯ ВЪПРОС къде да поставям храната във водата или на островчето?
Да не прекалявам ще задам останалите въпроси ,когато ми дадете съвет за тези.Благодаря ви предварително за търпението!Извинете за правописните грешки ,нямам кирилица и ползвам една от друг форум,която ми ги превежда така
fall dara
Животинче с въпрос

Мнениеот meri » Пон Авг 16, 2010 1:06 pm

Направи си нова тема с въпросите ,а аз мога да ти предложа да прочетеш това, ако все още не си.

viewtopic.php?f=197&t=9705

viewforum.php?f=197

viewtopic.php?f=128&t=7253
Аватар
meri
Пчела работник

Мнениеот vicky87 » Пон Авг 16, 2010 6:06 pm

1-Мога ли да използвам обикновенна вода,ако престой 24 часа?Сменям водата всеки ден,давам им калций под формата на костенурка .(слагам го за 15 мин след като съм сменила водата)Втория ми въпрос е:Всеки ден ли трябва да слагам кълция или да огранича? Може да използваш обикновена вода и без да е престояла 24 часа - бажно е да е с еднаква температура като старата - 28-30градуса. Калция по добре да слагаш върху храната - мисля, че веднъж седмично е достатъчно.
От Магазина ми казаха да слагам храната в островчето,но някъде тук прочетох,че това е грешно взех една пинсета и докосвайки я до повърхността на водатаедната костенурка си хапна месце,и скаридки ,другита изяде само две или три- храната се дава във водата!!! Според мен веднъж дневно е достатъчно. Аз като слагам по-често моята не я яде. Ако 2 часа след като си дала храната е останало нещо го махни иначе се разваля.
За сега като са малки може и в по-малък аквариум да ги гледаш. Водата трябва да е два пъти колкото дължината им за да могат да плуват.Трябва да има островче над което да има ув лампа и обикновенна, за да се пекат. Трябва да имаш нагревател и термометър. Водата да им е 28-30 градуса. Ако ще храниш вътре ще е хубаво да има и филтър. Ако не някои съветват да се хранят в отделен съд - сипваш в съда вода от аквариума, пускаш костенурките вътре, даваш храна и ги оставяш на спокойствие да ядат. В аквариума досипваш нова вода. Но моята не иска да яде навън и за това я храня в аквариума. Не е нужно да сменяваш водата всеки ден. Ако не можете да си позволите аквариум - може да си изработите. С подходящо по дебелина стъкло и силикон. В форума има съвети. Прочетете всичко написано за костенурките и ще разберете доста.
Зайчето влиза в горската баничарница и казва: - Една боза и "Зайченцето бяло" до дупка!
vicky87
В ятото

Мнениеот fall dara » Пет Авг 20, 2010 10:29 am

Благодаря ви много за съветите! Ето,че съм тук с нови въпроси
1.Какво количество храна трябва да изядат две малки костенурчета 5 см?
Едната се храни доста активно,другата хапва по малко, но яде
Примерно две малки рибки от рода на цацата ,достатъчни ли са за едно хранене или две скаридки ,но не от тези сушените?
2.Как да разбера на каква възраст са?
3.Когато ги наблюдавам докато са под водата виждам,че имат нещо като бял мъх,но извън водата и когато ги изваждам съм ги гледала много внимателно и не го виждам.Какво е това и нормално ли е?
4.Какъв вид са моите дребосъци?Според мен са червенобузи ,но искам да съм сигурна,че е така
Изображение
Изображение
Да им сложа ли вода ,до края на рампата или така е добре?
fall dara
Животинче с въпрос

Мнениеот fall dara » Пет Авг 20, 2010 10:46 am

Изображение
На тази се виждат по добре
fall dara
Животинче с въпрос

Мнениеот vicky87 » Пет Авг 20, 2010 11:01 am

Ами по принцип според мен количеството което си описала е достатъчно. Костенурките не могат да преядат, за това може да им даваш докато спрат да ядът и да забележиш горе-долу количеството. Важно е да не остава стара храна във водата. Ако до два часа не са я изяли я изхвърляй.
За възрастта не мога да ти помогна. Предполагам, че са на няколко месеца.
За белия мъх - може би се белят. Когато растят им расте и корубата и се бели. Не се притеснявай. Не го махай принудително - то само ще си падне.
Червенобузи са, ама странно не виждам червеничко около бузките. Има ли по принцип?
Трябва задължително още вода. Трябва да е двапъти дължината на костенурките. Щом са 5см. най-малко 10см. да е високо нивото. Може да е малко преди островчето, за да остане сухо горе.
Зайчето влиза в горската баничарница и казва: - Една боза и "Зайченцето бяло" до дупка!
vicky87
В ятото

Мнениеот fall dara » Пет Авг 20, 2010 11:14 am

Нямат червено по бузите,а гледам,че на всички снимки в темата за червенобузите имат тази украска,затова имах съмнения относно вида им
fall dara
Животинче с въпрос

Мнениеот vicky87 » Пет Авг 20, 2010 5:33 pm

Много странно. От каде ги купи и какво ти казаха в магазина. Иначе са едно към едно с червенобузите.
vicky87
В ятото

Мнениеот fall dara » Нед Авг 22, 2010 8:33 am

Купени са от zoomagazin.Не присъствах на събитието ,съпруга ми ги взе,но не са му казали нищо.Той ми сподели,че като е ходил за риба на язовира е хванал две абсолютно същите като нашите,но ги е пуснал.Не знам вече какво да си мисля,но от зоомagаzinа вече два пъти ги хващам в лъжа
fall dara
Животинче с въпрос

Мнениеот vicky87 » Нед Авг 22, 2010 10:16 am

Сега се разрових из интернет и се оказа, че не всички имат червеничко. Но повечето имат. Все пак вашите са червенобузи :ab:
vicky87
В ятото

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Авг 22, 2010 10:49 am

Със игурност са чевенобузи въпреки че на твоите не са им червени бузите,в реката няма такиво освен ако някой не ги е пуснал. :ay:
!!!...Never Back Down...!!!
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот elviso » Вто Авг 24, 2010 6:16 pm

Eвропейската блатна костенурка можете да разпознаете в уикипедия. Tам можете да разберете много полезни неща за тях включително и как да разпознаете пола , с какво се храни и как трябва да се отглежда правилно , за да бъде вашата костенурка здрава , жизнена и дълголетна.
Oсновните неща , които споделям с вас oт личен oпит и които задължително трябва дa спазите сa :
АКВАТЕРАРИУМ достатъчно голям за нуждите на вашата костенурка със суха част , на която да си почива и да се препича съобразена с размерите и. Акватерариумът не трябва да бъде по-малък от 40х40 см като размерите им достигат до 2х1 м. Ако отглеждате животното в несъобразено пространство с неговите размери и нужди , то ще е стресирано , няма да се привързва към хората и ще живее значително по-малко. Нивото на водата трябва да е колкото дължината на костенурката или малко повече , но не много за млади животни , защото са неопитни в плуването и може да се удавят. Aко нямате тази възможност по-добре пуснете животното на безопасно за него място или най-добре там от където сте го взели и не го мъчете. Помислете дали завбъдеще ще имате тази възможност , защото ви гарантирам , че ще се привържете към него.
ФИЛТРИРАЩА СИСТЕМА на водата ( помпа с филтър ) не по-малко от 5-8 вата или повече в зависимост какво количество вода има. Имайте в предвид , че костенурките много замърсяват водата , a мръсната вода e предпоставка за множество болести , които обричат вашата костенурка на бавна и мъчителна смърт. Oсвен това мирише неприятно и така изглежда. Ето защо филтриращата система трябва да e достатъчно мощна и да не се спира. Добре е филтърът да се измива всеки ден.
НАГРЕВАТЕЛ ( терморегулируем и изцяло потопяем ) най-малко 50 вата или повече в зависимост от това с каква площ e акватерариумът. Целогодишната поддържана температура трябва да e от около 23-24C до 26-27C. Не се изключва целогодишно. За да следите температурата на водата вземете термометър залепващ се на стъклото на акватерариума от ваншната страна хоризонтално по средата на нивото на водата.
ЛАМПА с рефлектор и с излъчване на УВ светлина около 40-60 вата , но не по-мощна , за да не „испечете” костенурката.
Костенурките в естествената си среда често излизат на сушата , за да се препичат на слънце. Понякога дори прекарват по-голямата част от деня на сушата. По този начин те си набавят жизнено важните за тяхното здраве топлина и УВ лъчи , които спомагат за усвояването на калция и укрепването на костите и черупката. Aкo костенурката не си набави достатъчно витамин Д, който няма аналог и се набавя единствено УВ лъчите тя не може да усвои калция от храната и заболява от рахит , което e пагубно за нея. При рахит черубката омеква , a костите стават крехки. Възможни са деформация на черубката , загуба на вътрешни органи , спонтанни фрактури на крайниците при падане дори от незначителни височини , кръвотечение. При такова положение веднага се обърнете към ветеринарен лекар. Лампата струва между 10-20 лв. Пo-евтини лампи дори и с рефлектор излъчват само топлина , но не и УВ лъчи. Най-добре e да включите лампата през таймер , който да регулирате да работи от 1-2 часа след изгрев до 1-2 часа преди залес. Лампата се наглася да свети върху сухата част от акватерариума на не по-малко от 25-30 см или повече в зависимост от ватовете. Наглася се така , че като си сложите ръката под нея на растоянието , на което ще e костенурката да усетите леко затопляне. Tова e напълно достатъчно. Ако приближите лампата на по-малко разтояние или е по-мощна от 60 вата има опастност от слънчево изгаряне на костенурката и предозиране с витамин Д.
Eвропейската блатна костенурка e предимно хищник. Храни се предимно с жива храна ( като в естествената им среда ) например с рибки , които лесно можете да купите от рибарският магазин. Te са богати на калций и фосфор , които са жизнено необходими за правилното развитие. Moжете да давате също и сурово телешко богато на витамин A , който e най-важният витамин за тях. Листата oт глухарче също са полезни за тях , но добре измити със студена вода и в малки количества. Готвени храни , подправки и хляб не трябва да им сe дават.
Eвропейската блатна костенурка достига до 23-25см до 15-тата година. Живее до 120+ години в природата и до 60 в домашни условия. Изисква грижи и внимание. Нe се заблуждавайте , чe не e така. Aко не сте готови да поемете този ангажимент по-добре освободете животното на безопасно за него място или най-добре там от където сте го взели.
elviso
Животинче с въпрос

Мнениеот Tru » Нед Авг 29, 2010 7:28 pm

Здравейте! Не знам дали това е подходящото място но имам едно въпросче! :) От близо година гледам две червенобузи костенурки, едната взех от Силистра, а другата от Търговище! Видимо имаха разлики, като например, че тази от Силистра няма червени а леко оранжеви ивици на бузките. Противно на всички препоръки и т.н. ги гледах в стъклен аквариум, който за жалост още преди да им утеснее се счупи. След това ги гледах в голям прозрачен лиген с речни камъни, за да имат сушинка, но и лигенът се счупи. После ги сжожих в една провоълговата кутия (доста голяма) пак със камъчета за сушинка! Човекът от когото взех първата костенурка ми каза че живеят около 50 години и до тогава ще стане голяма колкото педята ми. Чувала съм, че са много приспособими и затова не съм им купувала лампи и др. Сменям им всеки ден водата,мия ги редовно и тях и камъните, зимата им нося вода от една чешма в планината, която стоплям до стайна температура, докато им сменям водата ги пускам да се разхождат. Няма им нищо Green, която предполагам, че е женска порасна за една година от костенурка с големина да корубата около 3 см до 8-9 см. А Микеланджело беше около 2-3 см сега е 7-8. Храня ги със скариди, чернодробна храна, отскоро се престраших да им давам месо, краставици, чушки дори и сирене! Но след всички тези описания въпросът ми е : Защо Green нападна Микеланджело и му откъсна доста солидно парче от кожата на вратлето. За щастие раничката заздравя, но сега живечт в отделни помещения.
Tru
Животинче с въпрос

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Авг 29, 2010 7:51 pm

То точно месо им е основната храна махнете тези скариди и чернодробни храни от менюто,не сте ги гледала никак правилно купете им аквариум и сложете филтър и за зимата нагревател! :ab: :ay:Още докато са на 3 са доста големи не 8см това се дължи на неправилно хранене.Направете им аквариум и слагайте вода два пъти колкото е висока костенурката.
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот vicky87 » Нед Авг 29, 2010 8:05 pm

и задължитело ги отделете
vicky87
В ятото

Мнениеот Maritoo6 » Чет Дек 23, 2010 8:40 pm

Така...Утре една приятелка ще ми подари костенурка на около 1 годинка ( много е малка поради причината,че моята приятелка не е знаела как да се грижи за нея).
Имам една лампа, с нагревателна жичка.Моята приятелка ще ми даде доста голям аквариум.
Ще си купя нагревател.
Искам да попитам, колко градуса трябва да е водата?
Колко често трябва да сменям водата?
Трябва ли да й давам витамини и,ако да-какви?
Kолко пъти на ден трябва да храня костенурката?

Благодаря предварително :ax:
Even death can't cure an idiot.
Аватар
Maritoo6
Пчела майка

Мнениеот Maritoo6 » Чет Дек 23, 2010 9:39 pm

Задължително ли е да има филтър? hsuh
Even death can't cure an idiot.
Аватар
Maritoo6
Пчела майка

Мнениеот slipknot_1996 » Чет Дек 23, 2010 9:42 pm

Да! :ag: :ay:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот vicky87 » Пет Дек 24, 2010 1:51 pm

Водата трябва да е около 27-30 градуса
За смяната на водата зависи от това дали имаш филтър и съответно колко добре почиства той.
Аз лично я сменявам когато видимо стане мръсна./водата става по-мътна/. Може да и даваш калции. Стриваш на прах и слагаш на храната. За храната зависи - колкото по-големи стават почват да се хранят по-рядко. Моята е на 5-6 месеца и и давам 2 пъти на ден. Филтъра на първо време ако не може да си набавиш може да минеш и без него но имай в предвид че ще трябва да чистиш през ден два. Аз сега с филтъра чистя веднъж на 1-2 седмици, зависи колко е изцапала. Успех
vicky87
В ятото

Мнениеот nerven26 » Нед Яну 02, 2011 6:28 pm

от долу на дъното има мозаика не е нито ситна нито еднра нещо проблем с костенурката може ли да има ... Ако спи на мозайка или голо стъкло пречи ли
nerven26
В стадото

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Яну 02, 2011 6:40 pm

Температурата зависи от това дали имаш нагревател,ако имаш ще е топло,но трябва да имаш и термометър за да следиш температурата. :ay:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот nerven26 » Нед Яну 02, 2011 6:53 pm

Да утре купувам нагревателя слагам го до филтара и той ще варти водата и температурата ще е еднаква. А без тармометър на каде.. Та може ли да спи на мозаика или не
nerven26
В стадото

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Яну 02, 2011 6:59 pm

Офтопик:
Нали това ти казвам щом водата е топла и на костенурката ще е топло. :ag:
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот nerven26 » Нед Яну 02, 2011 7:07 pm

ама мозаиката ако е под нея ще я убива ли (дали ще и е удобно)
nerven26
В стадото

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Яну 02, 2011 7:34 pm

не няма да и убива,сложи и островче да излиза да се суши.
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот nerven26 » Нед Яну 02, 2011 7:53 pm

Да де острова е с мозаика сега това е линк за аквариума снимка ама е грозна 6тото е от телефон. http://kachi-snimka.info/viewer.php?id= ... 90790j.jpg
nerven26
В стадото

Мнениеот slipknot_1996 » Нед Яну 02, 2011 8:05 pm

Офтопик:
Според мен е доста на високо острова и не е нужна толкова много вода два пъти колкото ръста на костенурката е достатъчно.
Аватар
slipknot_1996
Пчела майка

Мнениеот nerven26 » Нед Яну 02, 2011 9:10 pm

Еми ние го правихме с един приятел и на него е същото самоче аквариума му е малко по-голям и неговите си живуркат
nerven26
В стадото

Мнениеот vikito40491 » Пон Яну 03, 2011 11:18 am

Колкото повече вода, толкова по-добре.
You're watching your dog chase its tail and think that dogs are easily amused, right then you turn around look at the time and realise you just watched your dog chase its tail for 10 min...
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот nerven26 » Пон Яну 03, 2011 3:41 pm

Днес си я купих. Кога ще почне да плува във водата ???? Защо само под лампата стои?? Температурата на водата е 27 градуса
nerven26
В стадото

Мнениеот vikito40491 » Сря Яну 05, 2011 11:51 am

И моя предпочита да се препича, отколкото да плува. Не мисля, че имаш повод за притеснение, особено защото в зоомагазините нямат острови и лампи и сега се кефи прекалено много предполагам :ad:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот nerven26 » Сря Яну 05, 2011 1:51 pm

В зоомагазина от които пазарувам има и лампа и островче което е много интерестно :)
nerven26
В стадото

Мнениеот vikito40491 » Сря Яну 05, 2011 9:27 pm

Хм. Е все пак понякога и се гмурка нали?
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот nerven26 » Сря Яну 05, 2011 9:29 pm

Тя се оправи даже ловим рибки

viewtopic.php?f=91&t=14177 виш тука имам снимки
nerven26
В стадото

Мнениеот in4ey » Чет Фев 03, 2011 12:33 pm

Абе да ви попетам - трябва ли да се изкарва костенурката извън аквариума на разходка из къщи? :ap:
in4ey
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 03, 2011 12:38 pm

Според мен не е задължително, но ако и е малко може в банята например :ajaweki:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот in4ey » Чет Фев 03, 2011 2:00 pm

Ами аз като й сменям водата и я взимам с мен в банята и я пускам да се разхожда, но по принцип не е нужно всеки ден , така ли? :ad:
in4ey
Животинче с въпрос

Мнениеот Koset0 » Чет Фев 03, 2011 2:22 pm

Ами не мисля. Те са си влечуги и не им е много приятно да имат контакт с човека. Ако си има достатъчно пространство, нека си седи на спокойствие :ab:
Wondering how skinny, would people be if they had to pedal to keep their PCs running.
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот Pencheva » Сря Фев 16, 2011 4:51 pm

За съжаление нямам никакво време но съм сигурна,че я има и тази тема но моля ви за отговор понеже в сферата на костенурките съм на Вие.Червенобуза бебенце бих казала и в момента и е доста мека корубката и се бели,което особено ме плаши.. не стоя около нея много но не мога да кажа че е подвижна или активна.. но това с черупката ме плаши.;.има повърхност и постоянно съхне почти не влиза в водата.. мерси предварително
Ако живеех сред зверовете щях да съм им водач.Не се е родило същество като мен,имащо в себе си качества,смръзяващи човешкото око до смърт.
Pencheva
Животинче с въпрос

Мнениеот yestom » Сря Фев 16, 2011 5:36 pm

Не мисля, че има място за притеснение. И моята се лющи в момента - расте :ad:. А това, че стои на островче и се пече не е лошо. Има ли достатъчно вода? Височината на водата трябва да е поне 2 пъти дължината на черупката. Моята много се печеше първите няколко седмици, после се насити на заниманието си и сега по-рядко го прави.
Гледай си я добре, чети колкото можеш повече за тях и всичко ще е наред :ay:.
yestom
Животинче с въпрос

Мнениеот Pencheva » Сря Фев 16, 2011 9:57 pm

Обикновено и слагам мъничко вода защото островчето ми не е много високо,но утре ще го сменя и ще сложа вода както ми каза..не знам защо се шашнах ама ми беше странно как се бели и си помислих,че е болна,но щом е нормално значи няма място за притеснение- МЕРСИ МНОГО задължена съм :)
Ако живеех сред зверовете щях да съм им водач.Не се е родило същество като мен,имащо в себе си качества,смръзяващи човешкото око до смърт.
Pencheva
Животинче с въпрос

Мнениеот joancheto » Сря Мар 09, 2011 8:51 am

Здравейте,
Искам да си купя костенурка, но когато питах в 2 зоомагазина ми казаха, че не ги продават вече, защото било забранено. Преди около 2 години подарих такава на приятел и нямаше нищо подобно. Искам от тези малките червенобузите костенурки. Можете ли да ми дадете някаква информация по този въпрос, защото аз не открих защо е забранено да ги продават ..
Аватар
joancheto
В ятото

Мнениеот vikito40491 » Сря Мар 09, 2011 8:42 pm

Доколкото знам, не са забранени за продан, а за внос... и тъй като единствения начин червенобузите костенурки да се озоват в зоомагазините е чрез внос... Преди 2 години не беше влязла в сила тази разпоредба... все пак за 2 години мн. неща стават. Препоръчвам ти да си намериш костенурки по обява.
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот Koset0 » Сря Мар 09, 2011 8:48 pm

Тука има навсякъде, както и в София .. :bu:
Аватар
Koset0
Пчела майка

Мнениеот m1m3to » Чет Мар 17, 2011 7:06 pm

Здравейте, вече една седница имам костенурка и днес забелязах, че черупчицата й е мека на места.. Нормално ли е или трябва да й взема нещо за да се заздрави ?
m1m3to
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 19, 2011 9:36 am

Предполагам още е мъничка щом сте я взели наскоро, а при бебета е нормално да им е по-мека корубата на места. Все пак, важно е да имаш УВ лампа и можеш да купиш калций (продават се във формата на костенурка), които да даваш с храната, за да си сигурна, че няма да има проблеми с корубата по-късно :ad: .
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот m1m3to » Съб Мар 19, 2011 1:27 pm

Да точно това направих днес, отидох до зоо магазина и взех такива калций във формата на костенурка и ги сложих. Жената от магазина ми каза, че трябва да седи 2 дни и после да я махна и така през 2 - 3 дни да я слагам и махам. :ab:
m1m3to
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Съб Мар 19, 2011 6:25 pm

Дава се с храната
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот m1m3to » Съб Мар 19, 2011 10:33 pm

Аз съм го сложила във водата да си седи има ли проблем ако е така или трябва да го махна ? hsuh
m1m3to
Животинче с въпрос

Мнениеот vikito40491 » Нед Мар 20, 2011 6:30 am

Ами не мисля, че има проблем, просто според мен няма смисъл icon_dontknow
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот m1m3to » Нед Мар 20, 2011 3:51 pm

Как да процедирам тогава .. hsuh icon_dontknow
m1m3to
Животинче с въпрос

Мнениеот drebcho i glamcho » Пон Мар 21, 2011 12:06 am

Трябва да купиш витамини, минерали и калций на прах за костенурки и да го поръсваш върху храната. :ax:
Аватар
drebcho i glamcho
Пчела майка

Мнениеот vikito40491 » Пон Мар 21, 2011 2:30 pm

Калциевата костенурка я счупваш и мачкаш с нещо твърдо, докаот не стане на прах... тогава маааалки парченца месо се овъргалват в калция и после се дават с пинсети на костенурчето :ad:
Аватар
vikito40491
В пасажа

Мнениеот m1m3to » Вто Мар 22, 2011 1:31 pm

Благодаря :)
m1m3to
Животинче с въпрос

Мнениеот katity » Вто Май 24, 2011 10:15 am

Здравейте, интересуват ме 2 неща относно костенурките 1. Костенурките чуват ли, защото нямат уши или поне не съм забелязала .. 2. Някакъв проблем ли е ако бузките на черенобузата костенурка да са по светли ( оранжееви ) .. Благодаря предварително (:
Отмъщението не връща загубеното.. :) !
Аватар
katity
В стадото

Мнениеот katity » Чет Май 26, 2011 10:24 pm

Някой ще ми помогне ли ?
Отмъщението не връща загубеното.. :) !
Аватар
katity
В стадото

Мнениеот velmar » Сря Дек 21, 2011 7:01 pm

Здравейте! Влизам при вас с молба за съвети и помощ относно гледането на новия любимец.Признавам че дойде ненадейно
вкъщи и сме неподготвени.Прочетох доста инфо в нета, но пак имам нужда от съвети.Мъничето е вкъщи от 2 дни и не е хапвало нищо.Купих 3 вида храна.Надявам се че просто е много стресирано и затова отказва да се храни, но се притеснявам.Днес взех нагревател и калциева костенурка.Притеснява ме това че не излиза от водата.Не се качва на тераската за да се суши или препича.Чудя се дали е способно въобще да се качи само там?Другото ми притеснение, на което може и да се смеете е дали може да плува .Страх ме е да напълня повече вода, а и се чудя колко да е нивото?Покрива му черупката сега.Като не излиза на суша как ще диша?Малко е, няма ли да се уморява....?Съжалявам за многото въпроси с които ви затрупвам, но не мога да намеря еднозначен отговор на тях в нета, на който да се доверя и ми е нужно вашето мнение.Предварително благодаря!
velmar
Животинче с въпрос

Мнениеот velmar » Сря Дек 21, 2011 7:09 pm

Изображениетова е акватерариума и костенурчето
velmar
Животинче с въпрос

Мнениеот shamy » Вто Авг 27, 2013 3:47 pm

Костенурката ми се носи над водата главно задницата, един път видях да излизат балончета от клоаката, искам да знам опасно ли и има ли начин за лекуване и от какво е. Костенурката е на 4 години и досега не е имала нито един проблем.
Обичам животните и те мен също.
shamy
Животинче с въпрос

Предишна

Назад към Костенурки Testudines